Senaat uit felle kritiek op Balkenende BINNENLAND 2 Kok wilde zijn opvolging helemaal zelf regisseren 'Showbizz en advocatuur gaan niet samen' 'Ik heb ministers pas zien optreden nadat ze waren afgetreden' Geen winterweer, maar weideweer Oppositie bezorgd over stijgen ziekenfondspremie Familie Fortuyn: Stop vertonen bloedige beelden Van der Valk eist 10 miljoen Partijbestuur weigert weg te gaan "b, - iter wil naam terug Demissionair pre- enende heeft gisteren ling geëist dat de jever de domeinna- eterbalkenende.nl en ialkenende.nl over- i het CDA. Deze de al een rekening van euro voor de registra- domeinnamen, die je weigert te betalen, e voorzitter van de :an de CDA-leider er praak op maken om- Rciële voornamen lan en geen Jan Peter. 3 december. tx ganders in nummers - Iedere Nederlander lurger- servicenum - ebruikt kan worden ntacten met de over heeft minister Rem- 1 nnenlandse zaken d an de Tweede Kamer n. De bewindsman drie vliegen in een I. an. Verbetering van fa ferlening aan de bur- p, strijden van fraude üj iteit en verbetering vacv- I steunt plan e(tje van Kok' a - De ANWB steunt d an het CDA om het i b in Kok' niet aan de ig te geven maar in te stoppen voor in- n in de infrastruc- in >nds moet wel ten K ïen aan het wegennet het openbaar ver- i een woordvoerder, ïerakkoord staat op 'di t van coalitiepartner 'n at Koks maffie in le pomp zal worden ven door een verla- e brandstofprijs. uurwerk - cent hoger Consumentenvuur- jaar ongeveer 10 pro- Ier dan vorig jaar. o\ e secretaris van de d( reniging Consumen- irk Nederland. Vol- re heeft de prijsstijging net het veiliger ver- n het vuurwerk. De ;is verbeterd omdat lasse van het vuur- er neer overeenkwam lie op de dozen stond. ,n olgens de secretaris u isumentenvuurwerk aren steeds krachti- irden. Peter R.' van website wezen privé-detecti- bs Vrijmoed moet su- ivé-adres van mis- iggever Peter R. de ijn website halen. De naking is een inbreuk icy waarmee geen r belang is gediend, le rechtbank gisteren olgens de rechtbank making van het privé- i vervelend voor de irslaggever omdat hij van zijn beroep re- rordt bedreigd. Dat rijmoed en diens ft gefilmd acht de geen rechtvaardi- woensdag 27 NOVEMBER 2002 door Rudi Buis den haag - De Eerste Kamer heeft gistermiddag in een spoeddebat zeer harde kritiek geuit op minis ter-president Balkenende. De demissionaire status van het kabinet stelt volgens een aantal fracties weinig voor, omdat de regering wetten en plannen blijft doorvoeren. Het kabinet moet zich vanwege de demissionaire status terughoudender opstellen, vinden vooral Groenlinks, PvdA en D66. Een motie om dat te bekrachtigen haalt het volgende week waarschijn lijk niet, omdat regeringspartijen CDA en WD een krappe meerderheid hebben in de senaat. De oppositiepartijen ergerden zich aan de opmer kingen van Balkenende, die de kritiek wegwuifde met zinnen als 'het kabinet handelt conform de opdracht van de Koningin' en 'het kabinet mag al les doen wat in het landsbelang is'. Balkenende vindt bijvoorbeeld dat de aanpak van de onveilig heid niet op de lange baan mag worden gescho ven en dat de slechter wordende economische omstandigheden het kabinet dwingen tot beslui ten. Balkenende zegt dat ook een demissionair ka binet wetten in kan dienen. De oppositiepartijen willen dat het kabinet be scheidener gaat opereren. Het is in hun ogen du bieus dat met de steun van de huidige coalitiepar tijen omstreden begrotingsvoorstellen worden doorgedrukt. Onder meer de bezuinigingen op defensie, het besluit over de radiofrequenties en de spoedwet over wegverbreding worden te snel en onnodig doorgedrukt, menen de fracties. „Een mooie uitspraak van Wim Kan is: 'Ik heb ministers zien aftreden die ik nooit heb zien optreden'. Ik kan daar de volgende aan toevoegen: Ik heb mi nisters pas zien optreden nadat ze waren afgetre den", zei senator Schuyer van D66. De oppositiepartijen vinden dat het kabinet geen rekening houdt met de minderheid in de Tweede Kamer. Dat zou wel moeten omdat oppositiefrac ties na de verkiezingen eventueel tot een coalitie kunnen behoren. De partijen wilden van Balke nende weten of hij wel rekening houdt met die minderheid. „Het kabinet kan nooit verder gaan dan dat het parlement toestaat. En bovendien moet er sprake zijn van een substantiële minder heid, en niemand kan mij vertellen wat dat is", zei hij. De PvdA citeerde uit de Nationale Kinderkrant om premier Balkenende de mantel uit te vegen. „U legt in die krant uit wat het woordje demissio nair betekent: dat je dingen afmaakt waar je mee bezig bent, maar geen nieuwe dingen gaat beden ken. In de praktijk handelt u anders", aldus sena tor Lyclama a Nijeholt. Premier Balkenende. Foto: Reuters/Jerry Lampen veenwouden - Koeien in het Friese buitengebied bij Veenwouden genieten van het zonnetje. Vanwege het mooie herfstweer staat het vee nog in de wei. Foto: GPD/Niels Westra ings meisje vermist en - Een meisje van Vlaardingen wordt ïsdag 13 november ena (roepnaam Cor- die avond zonder jas t. „Gezien het weer is bij iemand in de au- aldus de politie. ior inrijden Mronde man - Een 19-jarige man 1 die eind juni 's de Al6 een ambulan- rkster en een gewon- odreed, is gisteren d tot een jaar gevan- een taakstraf van 240 jaar ontzegging van heid. De man ne- irschuwingstekens dsaanduidingen op len. Hij reed met ho- 1 in op de vrouw, die de lichtgewonde man plen na een ongeluk. pakt nog Illegalen op w - De Amsterdamse tft gisteravond voor keer deze week ille- tpakt. Ze viel dit keer (gelegenheden in de m. In totaal zijn 25 in Roemenen opge- (ïdag hield de politie jgentig mensen aan. lijn volgens de politie bat deze illegalen iroorzaken. Ze maken irbeeld schuldig aan als zakkenrollerij en den haag/anp - De PvdA, Groenlinks en de SP willen af van de forse verhoging van de nominale premie voor het ziekenfonds. Vol gend jaar gaat die premie gemiddeld om hoog van 180 naar 280 euro per jaar per ver zekerde. Vooral de mensen met een kleine beurs worden daardoor hard getroffen. De linkse oppositie wil dat de overheid haar bijdrage aan de ziekenfondskas niet verlaagt met 718 miljoen euro. Dan zou de nominale ziekenfondspremie niet omhoog hoeven. De PvdA en de SP zien liever dat de awbz- premie hoger wordt. Deze premie, die ie dereen betaalt, wordt wel naar draagkracht geheven. In de ogen van die partijen wor den zo de lasten eerlijker verdeeld. Het huidige kabinet van CDA, WD en LPF verhoogt de nominale premie als eerste aanzet naar een nieuw verzekeringsstelsel. In dat stelsel is de premie een gelijk bedrag voor iedereen, waarvoor de laagste inko mens compensatie krijgen. Tot nu toe zijn de ziekenfondspremies voor het grootste deel inkomensafhankelijk en voor een klein deel nominaal. De linkse partijen willen dat zo houden. Het nieuwe zorgstelsel, waarvan de basis verzekering voor iedereen de hoofdmoot vormt, moet volgens planning in 2005 in gaan. Voor de PvdA staat die termijn niet vast, zo bleek gisteren tijdens de begrotings behandeling van Volksgezondheid. PvdA- fractieleider Bos vindt dat de regering het beschikbare geld niet moet steken in een stelselherziening, maar in de aanpak van de wachtlijsten. Ook vindt hij het niet verstan dig het stelsel al over twee jaar in te voeren, omdat het aanbod in de zorg nog schaars is. „Als je dan marktwerking aanwakkert, gaan de prijzen omhoog. Dat is in niemands be lang", aldus Bos. Het CDA was gepikeerd over de suggestie van de PvdA om de invoering eventueel uit te stellen. Volgens woordvoerder Buijs valt niet te ontkomen aan een hogere premie, ook omdat er tegenvallers zijn en de kosten stijgen. Vooral de WD maakt zich daar druk om. De liberalen willen een parlementair onderzoek naar de ruim 14 miljard euro die sinds 1994 extra in de zorgsector zijn gestoken. Bij een parlementair onderzoek kan de Kamer mensen uit de praktijk horen. Het is een minder zwaar middel dan een parlementai re enquête, waarbij getuigen onder ede wor den verhoord en verplicht zijn te verschij nen. De WD gaat hierover een motie indie nen die vooralsnog ook wordt gesteund door het CDA en de LPF. Daardoor is er een Kamermeerderheid voor. Nieuwe deken vindt dat publiciteit in belang van cliënt moet zijn door Tanja Kits Apeldoorn - Het moet maar eens afgelopen zijn met de ijdele advocaten die te pas en te onpas met hun gezicht voor de camera's staan de oreren, zonder dat meteen duide lijk is dat zij het belang van hun cliënt die nen. De nieuwe algemeen deken van de Or de van Advocaten Jeroen Brouwer (45) wil het beeld dat er bestaat van de advocatuur drastisch bijstellen. „Het moet duidelijk worden dat het over grote deel van de advocaten op een norma le, fatsoenlijke manier zijn werk doet. In de luwte van de publiciteit. Als die publiciteit toch wordt gezocht, dan alleen als dat in het belang is van de cliënt. Echt alleen dan." Showbizz en advocatuur bedrijven gaan niet samen, vindt Brouwer. „Mijn taak zal het zijn om dat beeld bij te stellen." Zelf is hij het toonbeeld van de tegenhanger van de glamouradvocaat. Bescheiden en uiterst voorzichtig zijn woorden kiezend vertelt hij over zijn nieuwe functie die hij de komende twee jaar gaat vervullen. Dat de Orde juist hem heeft gekozen als nieuwe algemeen deken, mag als een door braak worden beschouwd. Nog niet eerder werd een advocaat van een klein kantoor, en met de sociale advocatuur als achter grond, gekozen voor deze hoogste functie binnen de Orde. Jeroen Brouwer was twin tig jaar geleden de medeoprichter van het Apeldoomse Advokatenkollektief. Hij legde zich voornamelijk toe op het vreemdelin genrecht en stond vele asielzoekers bij in Orde ziet toe op beroepsgroep De Orde van Advocaten is niet zozeer een belangenbehartigersclub, maai- veel meer een controlerend orgaan voor de beroepsgroep. Alle 12.000 advocaten in Nederland zijn verplicht lid te worden van de Orde. Ze moeten zich jaarlijks zestien uur laten bijscholen. Ook ziet de Orde erop toe dat advocaten goed ver zekerd zijn. Maar vooral staat de Orde bekend vanwege zijn eigen tuchtrege- ling. Als een cliënt ontevreden is over het optreden van zijn advocaat kan hij bezwaar aantekenen bij de deken in zijn arrondissement. Zaken van beleid die de hele beroepsgroep aangaan, komen op het bordje van de algemeen deken. Verder draagt de Orde bij aan goede wetgeving en zorgt ze ervoor dat rechts hulp voor iedereen bereikbaar is. hun strijd om een verblijfsvergunning. Als algemeen deken van de Orde, blijft Brouwer zich inzetten voor de minder be deelden in de samenleving. „Niet omdat het mijn stokpaardje is, maar omdat het een grondrecht is in Nederland. Iedereen heeft recht op bijstand van een advocaat. Daar zal ik richting politiek dus ook op blijven hame ren." De overheidsvergoeding voor rechts bijstand is zo laag, dat verschillende kanto ren geen minder draagkrachtige cliënten meer bijstaan. „Er zou een systeem bedacht moeten worden dat kantoren die niet langer gefinancierde rechtshulp willen verlenen toch hun steentje laat bijdragen. Ik doe een oproep aan mijn beroepsgroep: bedenk wat je hierin als advocaat of als kantoor kunt be tekenen. En ik pleit richting overheid voor een hogere vergoeding. Die is ons al be loofd, maar het is er nog maar gedeeltelijk van gekomen", aldus Brouwer. De discussie over het systeem 'no cure, no pay* volgt Brouwer op de voet. Tot nog toe is het in Nederland verboden. „Als Orde ne men we er begin volgend jaar een stand punt over in." Zelf ziet hij nogal wat proble men als in Nederland, naar Amerikaans voorbeeld, het principe wordt ingevoerd van pas betalen als de zaak gewonnen is. „Voor heel veel rechtszaken is dat niet goed denkbaar. Denk aan het strafrecht, geschil len met de overheid of echtscheidingszaken. Eigenlijk alleen bij zaken waar het om geld gaat, zoals bij schadevergoedingen, zou je aan iets dergelijks kunnen denken. Nu is al veel mogelijk. Er zijn advocaten die met hun cliënten afspreken in eerste instantie een laag uurtarief te hanteren, en pas als de zaak gewonnen is een hoger tarief in rekening te brengen. Maar wat doe je als je een 'no cu re, no pay' afspraak hebt en halverwege ver lies je het vertrouwen in je advocaat? Dat lijkt me knap ingewikkeld." loenhout/anp - De familie For tuyn heeft gisteren een oproep aan de media gedaan niet langer gebruik te maken van de beel den die vlak na de moordaan slag op politicus Pim Fortuyn zijn gemaakt. Volgens zijn oud ste broer Marien wordt het veel vuldige gebruik van die beelden door de nabestaanden als be dreigend ervaren. Het gaat om foto's en filmmate riaal die vlak na de aanslag in het Hilversumse mediapark werden gemaakt. Hierop is on der meer te zien hoe Pim For tuyn wordt gereanimeerd. De familie verzoekt de media de beelden niet langer te gebruiken omdat ze hun nut al ruim schoots zouden hebben bewe zen. De nabestaanden menen dat veel media te ver zijn doorge schoten met het tonen van de beelden. Marien Fortuyn bena drukt dat hij een vrijblijvend be roep op de media doet. den haag/gpd - Voormalig par tijvoorzitter Marijke van Hees van de PvdA is doelbewust pootje gelicht door haar eigen partijtop. Van Hees moest in september 2000 het veld ruimen omdat er een onwerkbare situa tie was ontstaan tussen haar en de rest van het partijbestuur. Di recte aanleiding voor de crisis was een artikel in Vrij Nederland dat ze 'sjoemelde met declara ties'. Later bleek dit verhaal niet te kloppen. De roddel werd doelbewust de wereld in geholpen door de mensen rond de toenmalige partijleider Wim Kok. Zij vonden dat Van Hees zich te veel be moeide met diens opvolging en de te volgen strategie. Dit be weert althans voormalig PvdA- campagneleider Jacques Monasch in zijn boek 'De strijd om de macht'. Hierin beschrijft hij de voor de PvdA dramatisch verlopen verkiezingscampagnes van begin dit jaar en de aanloop er naartoe. Van Hees was zeer tegen de zin van de Haagse partijtop door de leden gekozen tot voorzitter. Kok en fractievoorzitter Ad Mel- kert hadden hun zinnen gezet op het duo Booij en Van Brug gen. Na haar verkiezing kwam Van Hees een paar keer in aanvaring met de politieke top over de koers van de partij. Zo sprak zij zich - tegen de zin van Melkert - uit tegen gasboringen in de Waddenzee. Ook kwam ze in aanvaring met Kok zelf. Van Hees zei in een interview dat ze een 'kopploeg' wilde instellen waaruit de latere opvolger van de partijleider moest worden geselecteerd. Kok had echter he lemaal geen zin in bemoeienis van anderen. De opvolging wil de hij helemaal zelf regisseren. Ook lag Van Hees in conflict met de partijtop over wie de ko mende verkiezingscampagne moest leiden. Zij vond dat de partijvoorzitter daar een stem in moest hebben. Kok wilde echter zijn vertrouweling Dick Ben schop (staatssecretaris van Eu ropese zaken) op die post. Monasch vertelt hoe dit dan ook direct werd geregeld in de eerste de beste bestuursvergadering nadat Van Hees was opgestapt. Monasch beschrijft in 'De strijd om de macht' hoe Kok, Ben schop en Melkert in de campag ne die volgde alles in het werk stelden om de invloed van an dere PvdA'ers op de te volgen strategie uit te bannen. Zo werd de huidige partijvoorzitter Ruud Koole (net als Van Hees tegen de zin van Kok en Melkert in verkozen boven het door hen zelf naar voren geschoven Ka merlid Sharon Dijksma) niet uit genodigd voor belangrijke ver gaderingen. Daarnaast sloegen ze alle waar schuwingen van anderen in de wind dat de campagne over een andere boeg moest worden ge gooid. Tekenend voor dit proces is de manier waarop in het cam pagneteam werd besloten welk verkiezingsaffiche er moest ko men. De meeste leden (overi gens inclusief Melkert zelf) wil den dat er op de poster meerde re mensen zouden komen te staan: Melkert en toenmalig Ka mervoorzitter Jeltje van Nieu- wenhoven of Melkert als aan voerder van een 'modem team', omringd door jonge Kamerle den als Wouter Bos en Nebahat Albayrak. Kok was echter tegen. Het zou volgens hem voor Mel kert als teken van zwakte wor den uitgelegd. Ook nadat de populariteit van Melkert sterk daalde (na het ver kiezingsdebat op de avond van de gemeenteraadsverkiezingen) drukte Kok zijn zin door. Nie mand durfde echt tegen hem in te gaan, zo beschrijft Monasch. Tegen het eind van de campag ne, toen er in de peilingen geen redden meer aan bleek, trokken veel prominente PvdA'ers hun handen van Melkert af. Behalve Bos weigerde iedereen zich in de media nog hard te maken voor de PvdA-lijsttrekker. Vol gens Monasch kwam dit onder andere omdat ze zich geschof feerd voelden dat ze overal bui ten waren gehouden. Ook hoopte een aantal politici, vol gens de voormalig campagnelei der, dat ze door de val van Mel kert zelf partijleider konden worden. Zo zou Benschop zich op de avond dat Melkert terug trad aan het voorbereiden zijn geweest om het stokje over te nemen. Jacques Monasch - De strijd om de macht, Uitgeverij Prometheus, 373 Pag., 17,95 euro. tiel/anp - Het Van der Valk-concern eist 10 miljoen euro schadever goeding van de gemeente Tiel. De gemeente zou volgens het hore- caconcem aansprakelijk zijn voor het instorten van het parkeerdek van het Van der Valk-motel in Tiel in februari. Van der Valk baseert zich op onderzoeken waaruit blijkt dat de gemeente nalatig is ge weest bij de controle op vergunningen. Een woordvoerder van de gemeente zegt dat Tiel de claim nauwe lijks serieus kan nemen. Volgens hem stelt Van der Valk de gemeen te aansprakelijk voor inkomstenderving en herstelkosten, terwijl uit dezelfde onderzoeken telkens is gebleken dat er sprake is geweest van bouwfouten en slordigheden. Motel Tiel is weer in gebruik. den haag - Fractievoorzitter Fred Teeven en Tweede-Kamerlid Dirk Jense (links) van Leefbaar Nederland waren gisteren aanwezig bij een persconferentie die de districtsvoorzitters van hun partij gaven. Het partij bestuur van Leefbaar Nederland trekt zich niets aan van het advies van de voorzitters om op te stappen. Daarnaast houdt het bestuur onverkort vast aan de kandidatuur van Emile Ratelband als lijsttrekker van Leefbaar Nederland. Die rekent nog op voldoende steun. Pas als het ledencongres hem op 8 december wegstemt, laat Ratelband zijn politieke ambities varen. Foto: ANP/Koen Suyk

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5