SPORT Kummer succesvol met verfrissende aanpak I bitrage lijkt enige optie voor AZ en voormalige trainer Henk van Stee A m 'Geen parkeerproblemen' WIM BAAN HOC 992 woensdag 27 NOVEMBER 2002 urnhout. fr>: Henk Bouwman Turnhout uchteloos - De Nederlandse ters hebben het eerste i met Zweden verlo- elsingborg ging de Bert Bouwer met 23- :t. Als voorbereiding volgende maand in ken speelt Oranje tij- laatste trainingskamp keer (woensdag en tegen de Zweedse vrou- de rust ging de wed- 'jk op (9-9), maar daar- ederiand het in de aan- ns afweten. Voor- aaike Turnhout maak- -ffers. Natasja Burgers de kant. Na de lang- essure aan de achilles- Bouwer voorzichtig om. oord RCL p - RCL ontvangt aan- zaterdag Feyenoord. erdammers komen naar irk De Bloemerd met loftenteam voor een oe- tegen het eerste elftal ring. De wedstrijd in Lei- begint om 12.00 uur. ificatie Dit weekeinde is oud- :er Arnold Kleiss van BV lorp overleden, en niet iss, zoals in de krant van ag werd gemeld. Onze voor dit misverstand. Rugbycoach laat junioren boksen, zwemmen en basketballen DUIVENTIL Wilt u iets melden? Bel 071-5356461 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 14.00 uur. Faxen mag ook: 071-5321921. E-mail: sport- redactie.ld@damiate.hdc.nl door Peter van der Hulst leiden - „Trainer, zaterdagavond is er in Den Bosch een after-ski- party? Mogen wij daar heen", vraagt een van de junioren van rugbyvereniging DIOK aan Yves Kummer. „Wat denk je zelf', luidt de wedervraag. Kummer heeft heel andere plannen met zijn team. De talentvolle jeugd wacht zondag een bokstraining. Kummer bewandelt allesbehalve de platgetreden paden in zijn po ging om een van de meest suc cesvolle juniorenploegen voort te brengen. Een avondje stappen past daar niet in. „Ik merk dat jullie een klassieke fout maken door lang te willen passen. Hoe sneller de bal van persoon tot persoon gaat, des te meer ruimte er op het veld ont staat." Bevlogen spreekt Kum mer tijdens de training de 14- tot 16-jarige rugbyers toe. De oud-intemational nam drie jaar geleden de junioren onder zijn hoede en over twee jaar moet zijn werk zijn afgerond. Hij hoopt dan aangetoond te heb ben dat ook in Nederland ta lentvolle jongens kunnen wor den opgeleid. Kummer hamert vooral op de basisvaardigheden want die moeten, om de top te bereiken, tot in de puntjes wor den uitgevoerd. „Bij individuele vaardigheden zit alles in de de tails." Elke keer verzint hij nieu we oefeningen, maar het doel blijft hetzelfde. Kummer wil afrekenen met de 'Nederlandse ziekte' zoals de roeicoach Kris Korzeniowski het ooit noemde. „Er is bij ons altijd wel een excuus waardoor niet wordt gepresteerd." De rugby- trainer heeft er daarom voor ge zorgd dat het niet aan facilitei ten ontbreekt en maakt gebruik van andere trainingsmethoden. „Ze moeten tien kilometer kun nen hardlopen, een kilometer kunnen zwemmen en aan aero bics doen." Zwemmen, basket- Yves Kummer: „Bij individuele vaardigheden zit alles in de details." Archieffoto: Mark Lamers bal, boksen, fitness, bij DIOK kijken ze er niet meer vreemd van op. Dat alles is nodig om van de jongens atleten te ma ken. Kummer weet dat de tijd waarin fysieke kracht in het rug by allesbepalend was, voorbij is. „Iedereen roept maar dat ze af haken als er vaker dan twee keer per week wordt getraind, maar dat is helemaal niet waar. Ze vinden het leuk." Aanvoerder en jeugdintematio- nal Robin de Bruijn merkt als geen ander het verschil. „Twee jaar geleden verloren we alles en had niemand zin om te trainen. We hebben nu veel meer condi tie en kracht." Kummer stelde vanaf het begin doelen. Hij wil de met de ploeg kampioen wor den. Twee seizoenen terug lukte dat nog niet. „Ze stapten toen nog te makkelijk een wedstrijd in. Je voorbereiding moet goed zijn en je moet een wedstrijd plan hebben, voordat je aan het duel begint." Hij bracht ze dat bij, naast de individuele, tacti sche, fysieke en teamvaardighe den, zoals de scrum. Het leidde vorig jaar wel tot de titel en ook nu staat DIOK ongeslagen bo venaan. Internationaal slaat de Leidse ploeg allang geen mod derfiguur meer. Vier spelers ko men uit voor Oranje onder 18 jaar. Om zijn ploeg nog beter te laten worden, laat hij de jongens te gen oudere teams oefenen. „In een gereedschapskist liggen soms tachtig dingen. Belangrijk is dat ze leren wanneer ze wat eruit halen. Op papier kun je uitleggen hoe iets moet, maar ze moeten het juist onder druk le ren. Wat doe je waar in het veld." Kummer merkt dat hij zelf de vorderingen van zijn team met moeite bij kan hou den. „Ik heb te weinig oefenstof voor de jongens." Hij praat daarom met andere coaches en bestudeert computerprogram ma's om die leemte op te vullen. Het moet er toe leiden dat zijn junioren zich moeiteloos bij de senioren kunnen aansluiten. „Ik probeer ze zo weerbaar te ma ken, dat ze straks bij de senioren zeggen dat ze het anders gaan doen: 'Zo en zo en over twee jaar zijn we kampioen'." i/gpd - Henk van Stee en AZ n af op een arbitragezaak. De die eind vorige maand bij de rse club uit zijn functie werd in, heeft het aanbod om scout en geweigerd. Van Stee claimt ïog een contract te hebben tot technisch directeur, e, als trainer in de Hout inmid dels opgevolgd door Co Adriaanse, zou het liefst hebben dat zijn contract door AZ wordt afgekocht. Voorzitter Dirk Scheringa voelt niets voor het betalen van een afkoopsom. AZ en zijn oud- trainej staan lijnrecht tegenover elkaar. Over en weer klinken de beschuldigin gen dat de werkelijkheid wordt ver draaid. Van Stee zou officieel in een andere functie terug moeten keren bij AZ. Die mogelijkheid wordt hem als scout ge boden. Maar de trainer vindt dat daar mee geen recht wordt gedaan aan zijn contract als technisch directeur. Waar Van Stee volhoudt dat hij contractueel nog tot 2007 aan AZ is verbonden, zegt men in Alkmaar dat die aanbieding nooit is geëffectueerd. Omdat de toenmalige trainer destijds niet is ingegaan op het aanbod zijn lo pende verbintenis te verlengen. In een eventuele arbitragezaak zal de waar heid daarover zeker aan het licht-ko- men. Bij AZ zou men het liefst zo snel moge lijk een oplossing zien in de controver se met Van Stee. Vooral omdat de kwestie momenteel als een negatieve waas blijft hangen over de positieve weg die het elftal, en daarmee de club, onder Adriaanse is ingeslagen. Omdat de zaak officieel nog wordt be handeld door juristen wil men bij AZ geen commentaar geven op de weige ring doorVan Stee. Sebastian Langeveld uit Lisse heeft zijn eerste internatio nale cyclo cross gewonnen. Op het parcours van het wereld kampioenschap in het Belgi sche Zolder was Langeveld dui delijk beter dan de Belg Dieter Vanthourenhout en de Tsjech Jaroslov Kuthavy. De competitiewedstrijd Lug- dunum (zaterdag)-Woubrugge wordt zaterdag 30 november om 13.00 uur gespeeld. Sjaak Nie vaart heeft een nieuwe func tie. De oud doelman is bij Roodenburg jeugdvoorzit- ter geworden. Noordwijk- doelman Ray mond Kuipers is voorlopig uitgeschakeld. De standby van Marco Korff liep in de wedstrijd tegen Excelsi or Maassluis een ernstige blessure aan de kruisban den op. De kans is groot dat Kuipers dit seizoen niet meer in actie komt. Nieuws uit de Haagse regio. VIOS zit in grote financiële problemen. Per 1 juli is de huur van de velden opgezegd. Een fusie wordt be sproken. Tevens wil EC Kranen burg verhuizen naar het VIOS- complex. Trainer Martin van der Knoop verlaat HMSH. Bij Lens vertrekt Hans Lamens aan het einde van dit voetbalsei zoen. Nu Blauw-Zwart twee wed strijden moet overspelen is de club uit Wassenaar van de der de naar de negende plaats afge daald met acht gespeeld elf punten. De wedstrijden tegen Van Nispen en DOSR worden opnieuw vastgesteld. Door een fout van de gemeen te kon er zaterdag niet worden gevoetbald op de velden van v.v. Noordwijk. Het gras aan de Duinwetering werd.de afgelo pen week met zand en prikkers bewerkt. Daarna moest er ge rold worden. Dit laatste had de gemeente nagelaten. SJZ incasseerde vorige week Bob de Jong. Foto: ANP/Jasper Juinen tegen UDO de 2000ste tegen treffer in competitieverband sinds de oprichting in 1945. Doelman Toon Knijnenburg was destijds de keeper die als eerste de gang naar het net maakte. Het Nederlands kampioen schap wielrennen voor ama teurs en veteranen wordt in ju ni 2003 in de Waarderpolder in Haarlem gehouden. De Leidse wielrenner Jo- han van der Veen gaat in de nationale clubcompeti tie voor de Groningse club De Kani- baal rijden. In navolging van Rintje Ritsma, Carl Verheyen en Barbara de Loor ver schijnt Bob de Jong (Leimui- den) zaterdag aan de start in de marathon van Amster dam. Voorzitter Rolf van den Wall Bake ver laat het be stuur van hockeyclub LOHC. Het stokje werd overgenomen door Dries Fransen van de Put te. Chris Bierman is de opvolger van penningmeester Jerome van Zuylen. Het omstreden bijloten van een vierde finalist bij korte- baandraverijen gaat op de hel ling. Dit is besloten op de jaar lijkse vergadering in Hillegom. Voortaan wordt eerder op de dag een 'lucky loser' bijgeloot. Het NK is op 13 oktober 2003 in 't Zand. Korfbalclub KZ Leiden heeft in Van Muiden schilderwerken een nieuwe hoofdsponsor. Gymnastiekvereniging Slank en Kwiek was met driemaal goud en driemaal zilver succesvol bij springwedstrijden in Voorscho ten. Stephanie Siegers van Spring- school Leiden heeft in Nijme gen een eerste plaats behaald bij de landelijke schoonspring- compotitie. Haar clubgenoten Tristan van der Spek en Mea da Costa Mata werden tweede en vierde. VOETBALLER VAN HET JAAR De topdrie van het spe- sement werd deze week eid met een vierde spe- zijn 'acht' tegen Quick elt Kevin Winter van FC u de derde plaats met Kalkema van Ter Leede. id Flaton van Quick Boys blijft eerste, Daniël Hen- sen van Katwijk tweede. Opval lende dalers zijn Hicham Rbii (Ter Leede) en Remco Tuinen burg (Quick Boys. Beiden kre gen zaterdag een 'vijf. Rbii ging van vier naar vijf, Tuinenburg van zes naar negen. LERSKLASSEMENT ipeler laymond Flaton Daniël Hensen 'atrick Kalkema Cevin Winter Irian Mussche cham Rbii 4ark Jansen ack Honsbeek daarten Bak 'eter Timmermans lemco Tuinenburg I spelers scoorden gemiddeld Club Gem. Quick Boys 7,64 (11) Katwijk 7,55 (11) Ter Leede 7,50 (10) FC Lisse 7,38 (13) Quick Boys 7,23 (13) Ter Leede 7,23 (13) Ter Leede 7,17 (12) Ter Leede 7,09 (11) Quick Boys 7,08 (13) Quick Boys 7,08 (13) Quick Boys 7,08 (12) IBKLASSEMENT ub lick Boys ïr Leede Lisse Dordwijk jnsburgse Boys itwijk Zaterdag Gem (6,64) 6,95 (6,08) 6,74 (6,73) 6,62 (6.33) 6,59 (6,23) 6,50 (5.91) 6,47 (advertentie) Peter Timmermans van "Ouick Boys (links) kwam dankzij een 'acht' tegen FC Lisse de toptien van het spelersklassement binnen. Foto: Cees van Hoogdalem fntmoeten studerend en werkzoekend Noord-Holland op vrijdag 17, zaterdag 18 en zondag 19 januari in het Kennemer Sportcentra V%- NOORD HOLLAND Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.y. www.ruimbaanin.nl el. 040 - 2808409, fax 040 - 2808407 vervolg van voorpagina leiden - De verplaatsing van de marathon naar de binnenstad levert volgens Tjeerd Scheffer geen parkeerproblemen op. Net als andere jaren brengen shutt lebusjes deelnemers vanaf de Haagweg naar het startgebied. Lopers kunnen hun auto's ook kwijt op het parkeerterrein aan de Lammenschansweg en in de parkeergarages in het centrum. De situatie verbetert zelfs: „Bij de Groenoordhallen mocht je de laatste jaren niet meer parkeren en de verkeersstroom in die om geving slibde helemaal dicht." De precieze route van de mara thon is nog niet bekend. Globaal lopen de deelnemers over de Lammenschansweg naar Zoe- terwoude, door de polders naar Voorschoten, langs de Korte Vliet, door de Stevenshof en de Mors. Via de Morspoort komen ze het centrum binnen, om via de Weddesteeg en het Noord einde naar de Breestraat te gaan. Via een aparte passage lopen de deelnemers aan de hele mara thon langs de finish voor hun tweede rondje, dat alleen de eerste kilometer afwijkt van de eerste ronde, om de voor het verkeer belangrijke Jan van Houtbrug bij de Lammen schansweg te ontlasten. De tien kilometer gaat via de Korevaarstraat en de Lammen schansweg naar de Zoeterwoud- seweg, door Zuid-West en de Mors (Jacob Catslaan en Von dellaan) via de Morspoort naar de binnenstad. UIT DE DEKKING Naam: Marcel den Braven Sport en club: Voetbal bij MMO uit Hoogmade Geboren op: 5 september 1983 te: Leiderdorp Woonplaats: Leiderdorp. Vorige clubs: Dit is mijn eerste jaar bij MMO. Het is ook mijn eerste jaar bij de senioren, want bij mijn vorige club RCL heb ik maar tot de A gespeeld. Overgang: Bij RCL had ik het gevoel dat er geen toekomst voor me weggelegd was. Bij MMO zie ik meer doorgroei mogelijkheden. Niveauverschil: Bij RCL speel de ik hoog in de jeugd, nu speel ik vierde klasse. Toch moet ik zeggen dat het niveau verschil wel tegenvalt. Het is nog best een grote stap van de jeugd naar de senioren. Broers en zussen: Een oudere broer van 21Remco en een zusje van 11, Michelle. Michel le tennist. Net zoals mijn va der. Tennisfamilie: Nee, we heb ben een echte voetbalfamilie. Mijn opa is een 'De Cler'. Ik ken Tim de Cler verder niet, maar toch. Partner: Marleen Beroep: Pizzabakker bij Domi no's. Twee keer in de week werk ik daar. Ik sla de pizza's uit, beleg ze en doe ze in de oven. Opleiding: PABO in Oegst- geest. Ik wil later leraar worden op een basisschool. Kindervriend: Ja, ik vind het prachtig om kinderen wat te leren. Ik ben momenteel zelfs trainer van de D2 van RCL. RCL of MMO: Geen van beide eigenlijk. Ik zit nog te kort bij MMO om een echte band met de club te hebben. Maar eerlijk gezegd vind ik het wel een stuk leuker dan bij RCL. Het is weer eens wat anders. Positie: Van origine ben ik een middenvelder die het beste uit zijn voeten komt achter de spitsen. Bij MMO speel ik op die positie. Ik heb een vrije rol en dat bevalt me prima. Als ik kort gedekt word, komt er wei nig van m'n spel terecht. Scorend vermogen: Dit sei zoen heb ik vier keer gescoord. Team: De gezelligheid in ons team is misschien wel het grootste pluspunt. Na een ne derlaag kan ik me er snel over heen zetten. Bij RCL was dat wel anders. Als we verloren, zat ik een aantal dagen in een flin ke dip. Nu ben ik de jongste, maar ik word gelijkwaardig be handeld. Zodra je op de trai ning laat zien dat je een beetje kan ballen, hebben de jongens al snel respect voor je. De ou dere spelers in het team hel pen me ook geregeld. Van Ed Borst leer ik bijvoorbeeld erg veel. Die geeft constant tips van waar ik moet gaan staan tot hoe ik het best kan hande len. Sterke punt: Mijn fanatisme. Ik probeer negentig minuten door te blijven gaan. Daaraan heb ik de bijnaam 'Den Dra ven' te danken. Een ander sterk punt is mijn inzicht. Zwakke punten: Ik wil nog wel eens wat onrustig zijn in mijn spel. Ook vind ik dat meer duels moet gaan winnen. Hoogtepunt: Toen ik in de D- tjes van RCL zat, heb ik mee mogen doen aan de voorron des van de Leidse selectie. Dieptepunt: In de jeugd heb ik veel blessures gehad, dat is ei genlijk mijn enige dieptepunt. Gemiste kans: Mijn blessures hebben mijn loopbaan niet in de weg gestaan denk ik. Vorig jaar heeft ADO Den Haag mij wel een tijdje gevolgd, maar ze haakten af nadat ik een ernsti ge knieblessure kreeg. Mis schien was dat een kans, maar dat is allemaal achteraf ge praat. Hobby's: Eigenlijk ben ik voor namelijk met voetbal bezig. Ik probeer wel alles te volgen. Tijdschriften/krant: Op maan dag wacht ik altijd op het Leidsch Dagblad. Ik vind het altijd leuk om stukjes over MMO te lezen. Die mogen jul lie wel meer schrijven. Ik ben ook nog op Sportweek geabon neerd. Maar daar lees ik alleen de voetbalstukjes van. Favoriete voetbalclub: Ajax. Van jongs af aan ben ik daar al supporter van. Ik heb nu geen seizoenskaart, maar wel een clubcard. Tweede ronde Champions League: Ajax gaat het niet red den denk ik. Arsenal wordt eer ste, Valencia tweede en Ajax derde. Champions League of trai ning MMO: MMO natuurlijk. Als de wedstrijd van Ajax op dinsdag valt, dan ga ik sowieso niet. Ik moet dan trainen bij MMO en dat gaat voor alles. Trouwste supporter: Er komt altijd wel iemand kijken. Mijn opa, broer, vader of vriendin. Afgelopen wedstrijd tegen Ber- nardus stond er zelfs een aan tal jochies van de D2 te kijken. Dat doet me goed. Met name bij thuiswedstrijden zet ik dan een extra stap. Doelstelling: We staan nu bij na laatste. MeA Alphen heb ben we nog onder ons. Toch denk ik dat we met dit team stukken beter kunnen. Degradatie: Dat gaat niet ge beuren. Met het team praten we daar ook helemaal niet over. Laat staan dat we eraan denken. Kampioen worden we ook niet, maar we hopen stie kem op een periodetitel. Ambities: Ik wil hogerop, dat zeker. Of het nou met MMO is, of met een andere club, dat maakt mij niet zo heel veel uit. Ik ben nog maar 19 jaar en kan nog genoeg doorontwikkelen. Betaald voetbal zal het nooit worden, zo realistisch ben ik wel. Maar dat ik een hoger ni veau aankan, weet ik zeker. tekst: Thijs Jaski foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21