Harry Groen nieuwe fj burgemeester Leiden Marathon verhuist naar centrum Rechter bepaalt lot LPF Eerste gekloonde mensenkind komt begin januari ter wereld Leidsch Dagblad X* Enige geschikte kandidaat, referendum gaat definitief niet door IMENTAAR Personeel kan zondagsrust nu afdwingen Canadezen naar laatste rustplaats Duizenden in Leidse regio dupe storing Huizenprijzen in oktober omlaag Ontslagen bij Betonfabriek Arrestaties na ontvoering vrouw Leidsch Dagblad NR. 43091 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 27 NOVEMBER 2002 aat uit kritiek op enende laris Douwe erts mikt loffiecafés Loopevenement moet 'nog meer Leids feest worden' voor >ners t Huis lie Waard roners en sloop ardgracht rmond wil tenwerken Oegstgeest ELOOFWAARDIG de val van het kabinet nde blijft de LPF zichzelf ieke partij volstrekt bela- en ongeloofwaardig ma- e dacht dat na het op- van de vechthanen en Heinsbroek de rust nt zou terugkeren, komt q uit De LPF is en blijft rtij van opportunisten, zakenmensen en zoge topadvocaten, die niets »en dan zich in de aan- an de media wentelen, iezer hebben ze letterlijk rlijk geen boodschap, het weer om de recht- id van het partijbestuur, ter oordeelde onlangs in t geding, aangespannen ee LPF-leden, dat het be- p onreglementaire wijze macht was gekomen. En skent dat deelname aan lezingen onzeker wordt, allerlei wettelijke proce- i termijnen niet op tijd kunnen worden geno- i van de hand in eigen te steken verwijt ex-par itter Maas nu de rechter- icht de LPF en de demo- zeep te helpen. Een orde aantijging, waarbij een schepje bovenop r de rechter, die van- r uitspraak moet doen, t met fysiek geweld te TL rben, de enige die in de g enige integerheid uit- maar zich als dodo door ijbonzen en fractieleden miiken, ziet het allemaal somber in. Herben denkt op tijd lukt om een kan- lijst in te dienen. De of de LPF-kiezer dat illen? De afgelopen we iben meer dan tweehon- odidaten zich aangemeld i plaatsje in de Kamer en het kort dag is zal het ken om al die kandidaten ■n. Het gevaar is aanwe- opnieuw een samenge- lotje in de Kamer plaats erfenis van Pim Fortuyn partij is verkwanseld, re allang. De LPF is dus partij die het ongenoegen iezer in daden kan om- De vraag is wie dat wel pelijk heeft de gevestigde e orde een lesje geleerd t verkiezingsdebacle in neemt men de grieven dit keer wel serieus. door Wim Koevoet leiden - De 58-jarige WD'er Har- ry Groen wordt de nieuwe burge meester van Leiden. Hij is de eni ge geschikt bevonden kandidaat. Er komt dan ook geen referen dum op 22 januari. Bij de twaalf sollicitanten zit volgens de ver trouwenscommissie niemand die het tegen Groen, die onder meer wethouder in Amsterdam is ge weest en waarnemend burge meester in Landsmeer en Brielle, in zo'n referendum kan opne men. „Dan zou je een joker inzet ten", aldus CDA-fractievoorzitter W. Bleijie. De witte rook kwam gisteravond na een urenlange, aanvankelijk besloten zitting van de Leidse gemeenteraad naar buiten. Be trouwbare bronnen hadden de ze krant al eerder laten weten den haac/anp - Werkgevers kunnen personeel niet meer dwingen op zondag te werken. De Senaat steunt in meerder heid een wetsvoorstel van die strekking van de Kamerleden Bussemaker (PvdA) en Van Dij- ke (Christenunie). Demissionair minister De Geus (sociale zaken) zal loyaal mee werken aan de uitvoering ervan, maar vindt de wet 'geen sterk nummer'. Hij verwacht dat werkgevers, die tegen het voor stel zijn, vaak zullen weigeren. Werknemers moeten dan naar de rechter stappen om de zon dagsrust af te dwingen. De Geus verwacht dat pas na twee of drie jaar, als er vele rechtszaken zijn geweest, duide lijk is of de wet juridisch water dicht is. Volgens de minister kan het veel sneller en met betere waarborgen in de Arbeidstijden wet, die waarschijnlijk in 2003 wordt aangepast. „Daar zal de zondagsrust in hoofdletters in terugkomen", verwacht De Geus. De Tweede Kamer nam het wetsvoorstel al lang geleden aan, maar in de Eerste Kamer lag het CDA lang dwars, waar door er geen meerderheid voor was. CDA-senator Hofstede zeg de gisteren alsnog de steun van zijn fractie toe. Het wetsvoorstel regelt naast de zondagsrust ook dat werknemers doordeweeks meer zeggenschap krijgen over hun werktijden, zodat ze arbeid en zorg beter kunnen combine ren. Werkgeversorganisatie VNO-NCW zegt dat onderne mers niet zitten te wachten op juridisch getouwtrek met hun personeel. dat er geen referendum zou ko men omdat er maar één ge schikte kandidaat zou zijn. De commissaris van de koningin, WD'er J. Franssen, had een voorselectie gemaakt. Op zijn lijstje stonden vier namen maar de vertrouwenscommissie vond daarvan maar één persoon, Groen naar nu blijkt, geschikt. De fractievoorzitters hebben vervolgens nog gesproken met een sollicitant die niet bij Frans- sens selectie zat, maar ook deze kandidaat werd te licht bevon den. Groen was een omstreden kan didaat omdat hij enkele keren in opspraak is geraakt door zijn declaratiegedrag. Zo zou hij als wethouder in Amsterdam de reis- en verblijfskosten van een vriendin die mee was op een dienstreis naar Sint Maarten en Mallorca, ten onrechte hebben gedeclareerd. Uit de debatten in de Amsterdamse gemeenteraad werd Groen duidelijk dat het in hem gestelde vertrouwen een deuk had opgelopen waarna hij besloot op te stappen. Ook was zijn declaratiegedrag als com missaris en waarnemend direc teur bij topsportbedrijf Omni- world in Almere dubieus. Voor de KNAU (atletiekbond) was de ze affaire afgelopen weekeinde aanleiding om met Groen als voorzitter te breken. PvdA'er C. Broeijer, die ook voorzitter is van de vertrou wenscommissie, zei tijdens een persconferentie in de nachtelij ke uren dat met Groen uitge breid over zijn declaratieverle den is gesproken. Het onder werp is ook aan de orde geweest in contacten met de commissa ris van de koningin en de minis ter. ,,Alle vragen zijn verhelde rend beantwoord. Hij krijgt ons unanieme vertrouwen." Officieel is Groen alleen nog maar voorgedragen maar alom wordt erop gerekend dat de mi nister van binnenlandse zaken het voorstel van de Leidse ge meenteraad zal bekrachtigen. De voordracht van Groen is unaniem, zowel wat de gemeen teraad als de vertrouwenscom missie betreft. In Groen wordt een krachtig be stuurder gezien, met ruime er varing in zowel het openbaar bestuur als in het bedrijfsleven. Volgens Broeijer is hij een 'pri ma ambassadeur van de stad' en een 'sterke netwerker'. De vertrouwenscommissie is ook zeer te spreken over zijn 'bin dend vermogen'. „Zowel naar de gemeenteraad, als naar het college, als naar de stad, als naar de regio." Pagina Ri: Groen enige geschikte kandidaat door Janet van Dijk leiden - De Leidse marathon verhuist van de Wil lem de Zwijgerlaan naar de binnenstad, met de start op de Korevaarstraat en de finish bij het stadhuis op de Breestraat. Na elf jaar neemt de Pieterskerk de functie als marathoncentrum over van de Groenoordhallen. Met deze verplaatsing hoopt de organisatie van het loopevenement 'nog meer een Leids feest' te maken. De marathon is op zondag 8 juni, eerste pinksterdag. Het parcours verandert ingrijpend. De lopers van de hele marathon lopen twee keer de halve. Lei derdorp, Oegstgeest en de singels verdwijnen uit de route, een groter deel van Voorschoten en het stuk Breestraat/Lammenschansweg komen erbij. Het afgelopen halfjaar heeft de marathonorgani satie uitgebreid overleg gevoerd met vertegen woordigers van betrokken gemeentelijke afdelin gen en busbedrijf Connexxion. „Iedereen begreep: als je de marathon mooier wilt maken, dan moet je naar de binnenstad verhuizen, dat is een enor me kans", aldus Tjeerd Scheffer, voorzitter van de stichting die de marathon organiseert en directeur van de regionale VW. Maandag gaven de wethou ders Alexander Geertsema en Alexander Pechtold toestemming om de komende drie jaar het evene ment op deze manier te organiseren. Daarna ont staat in verband met de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn een nieuwe situatie. Om grote verkeersproblemen te voorkomen, is besloten voor de hele marathon geen apart par cours uit te zetten. Door de marathonlopers twee maal hetzelfde rondje te laten lopen, zijn minder hekken en vrijwilligers nodig. Volgens Tjeerd Scheffer zitten er minder bochten in de nieuwe route, waardoor snellere tijden mogelijk moeten zijn. Toptijden zijn echter niet aan de orde, omdat het budget nog steeds beperkt is sinds het afha ken van hoofdsponsor 3M twee jaar geleden. De organisatie zoekt nog wel naar nieuwe sponsors en hoopt daarnaast opnieuw op een bijdrage van de gemeente Leiden, die vorig jaar ruim 23.000 euro subsidie gat De verwachting is dat er door de verplaatsing meer lopers aan de start zullen verschijnen; tussen de zeven- en achtduizend, te genover zesduizend vorig jaar. Omdat de lopers via het Noordeinde en de Bree straat in de binnenstad komen, zijn de singels af gevallen als onderdeel van de route. „Je moet óf de singels, óf de binnenstad ontlasten, anders kan er geen verkeer meer omheen", aldus Scheffer. Vooral het schrappen van de noordelijke singels en het gedeelte door Leiderdorp viel de organisa tie zwaar. Dat het over het algemeen rustige Oegstgeest uit de route is verdwenen, vindt Schef fer minder erg. „Dat was geen feestomgeving." Niet alle elf edities van de marathon begonnen en eindigden op de Willem de Zwijgerlaan. Van 1992 tot en met 1994 was de start op de Gooimeerlaan en de finish op de Schipholweg. Het laatste stukje van het parcours ging toen door de (vrij stille) Haarlemmerstraat Pagina Sport: 'Geen parkeerproblemen' wilnis - Bezoekers lopen langs de kisten met de stoffelijke resten van de drie Canadese bemanningsleden die op 5 mei 1943 omkwamen bij het neerstorten van hun bommenwerper in Wilnis. Ze zijn vandaag met militaire eer begraven op de oude begraafplaats van het dorp. De resten van de bemanningsleden werden twee maanden geleden ge vonden* bij de berging van de Vickers Wellington. Twee andere be manningsleden wisten zich met een parachute te redden en werden door de Duitsers gevangengenomen. Pagina Gesprek van de Dag: Be grafenis na bijna 60 jaar. Foto: GPD/Marc van der Kort Partij mogelijk niet bij verkiezingen den haag/gpd - Voormalig LPF- voorzitter Ed Maas verwacht dat zijn partij niet meedoet aan de Kamerverkiezingen van 22 janu ari. Maas denkt dat de partij on voldoende tijd heeft om een kandidatenlijst te presenteren. Volgens LPF-fractievoorzitter Mat Herben is dit echter sterk overdreven. „Er is geen sprake van dat de LPF niet mee zal doen aan de verkiezingen", laat hij weten. Volgens Herben heeft Maas slechts zijn bezorgdheid willen uitspreken over de belemmerin gen die de rechter het LPF-be- stuur heeft opgelegd in de aan loop naar de veriaezingen. De problemen begonnen vorige week nadat twee LPF-leden een kort geding aanspanden tegen hun eigen partij. Volgens hen was het partijbestuur onder lei ding van Maas en Oscar Ham- merstein onwettig gekozen. De rechter gaf de twee daarin gelijk Sindsdien zit de LPF zonder be stuur. Er moeten echter veel werkzaamheden worden ver richt, zoals het opstellen van een kandidatenlijst. Maas en de zijnen mogen dit op straffe van een dwangsom niet meer doen. Maas zei gister avond dat dit het einde betekent van de LPF. „We zijn door de Nederlandse rechtsorde om zeep geholpen. Dit is funester dan wat Volkert van der G. heeft gedaan. Als wij de kandidaat-ka merleden gaan screenen, zijn we actief voor de partij. En dat mag niet" De gewezen voorzitter is ook boos op de twee LPF-leden die de rechtszaak hebben aange spannen. Vanmiddag zou op nieuw een kort geding van het duo dienen. De twee vinden dat het ex-bestuur van Maas achter de schermen nog steeds actief is. Zij vragen de rechter een tijd stip en een agenda te bepalen voor de eerstvolgende ledenver gadering. Beoogd LPF-lijsttrekker Hil- brand Nawijn ziet het somber in. „Ik deel de zorgen van de heer Maas. De situatie wordt wel heel erg moeilijk." Fractie leider Herben denkt echter dat het uiteindelijk wel goed komt. Er is inmiddels door 10 procent van de LPF-leden een nieuwe vergadering bijeengeroepen, zo laat hij weten. Die is op 3 de cember. Dan kan een wettig nieuw bestuur worden gekozen. Dat heeft dan nog tot 10 decem ber de tijd om een kandidaten lijst in te leveren bij de Kiesraad. Omstreden experiment Italiaanse arts ligt op schema rome/dpa-anp-gpd - De eerste gekloonde baby zal begin januari worden geboren. Dit heeft de omstreden Italiaanse vrouwenarts Severino An- tinori gisteren in Rome bevestigd. Volgens An- tinori is het kind nu in de 33ste week van de zwangerschap, en weegt het ongeveer 2,5 kilo gram. Volgens de arts heeft onderzoek uitgewezen dat er '90 tot 95 procent kans is dat alles goed gaat'. Hij zei dat er vijf weken na de geboorte van de eerste gekloonde baby nog twee zullen worden geboren. Ook met deze zwangerschappen gaat het goed, zei Antinori. Hij weigerde te zeggen waar de kinderen wor den geboren, alleen dat het gaat om 'verschil lende landen in hetzelfde geografische gebied'. Eerder dit jaar zei Antinori dat er menselijke kloonexperimenten aan de gang zijn in Rusland en China. De arts maakte in april bekend dat hij erin was geslaagd een zwangerschap tot stand te bren gen met een gekloond embryo. Antinori wilde toen ook al geen nadere bijzonderheden geven over zijn patiënte. Als de claim van Antinori waar is, gaat het om de eerste zwangerschap met een gekloond menselijk embryo. Wereldwijd is veel kritiek op het klonen van menselijke embryo's, onder meer omdat er nog veel te weinig bekend is over de gevolgen en de kans op misvormingen, handicaps en voortijdi ge sterfte. Veel dierlijke klonen die op het eerste gezicht gezond leken, bleken bij nader inzien allerlei verborgen gebreken te hebben, die wer den toegeschreven aan het feit dat zij de vrucht waren van een nog verre van geperfectioneerde technologie. Ook staat vast dat slechts een zeer klein percen tage van de door middel van klonering tot stand gekomen embryo's tot enige vorm van rijpheid komt. Waarschijnlijk heeft Antinori honderden embryo's moeten kloneren voordat hij succes had. Verder zijn er veel ethische bezwaren. De Ver enigde Naties willen dan ook een verbod op het klonen van mensen. Antonori heeft zich in zijn hele carrière tot nog toe echter weinig aan de ethiek gelegen laten liggen. Tegen de zin van veel collega's en in weerwil van allerlei morele bezwaren, is hij er in geslaagd om vrouwen die de menopauze reeds lang gepasseerd waren te helpen alsnog zwanger te worden. Vorig jaar kondigde de Italiaan samen met de eveneens omstreden Amerikaanse vruchtbaar- heidsdeskundige Panayiotis Zavos aan dat hij dit jaar zou gaan beginnen met het klonen van mensen. Het project van Antinori en Zavos be helst het overbrengen van DNA uit de kem van levende cellen naar een eicel. Het embryo dat zo ontstaat, wordt in de baarmoeder van een vrouw gebracht. door Robbert Minkhorst leiden - Duizenden klanten van KPN in de Leidse regio en elders in een gebied tussen Amster dam en Den Haag hebben giste ren uren zonder telefoon geze ten. Problemen met het glasve zelnet waren daarvan de oor zaak. KPN Telecom kon aanvankelijk nog niet uitleggen wat er is mis gegaan. Later werd duidelijk dat de storing ontstond doordat een aannemer in Roelofarendsveen bij werkzaamheden de kabels had doorgehakt. Het bedrijf zoekt nog uit wie daarvoor ver antwoordelijk was. De storing trof rond de 4.000 'verbindingen'. Huishoudens, bedrijven en instellingen raak ten gedupeerd. Omdat de grond vol zit met kabels kampte niet iedereen in de Leidse regio met problemen. Hoeveel mensen uiteindelijk last hadden van de storing, kon KPN Telecom niet aangeven. In elk geval is de Ka mer van Koophandel in Leiden enkele uren telefonisch onbe reikbaar geweest. Een medewer ker van de Leidse universiteit meldde gistermiddag dat het wel 'opvallend rustig' was met het belverkeer. De universiteit zelfwas gewoon bereikbaar. Na enkele uren had KPN de te lefoonstoring verholpen. Inter net bleef in een aantal gevallen onbruikbaar, tot in de loop van de avond. Om zijn klanten weer te kunnen laten bellen, is KPN verbindingen gaan 'omsteken', zoals dat heet, door ze via ande re kabels te laten lopen. Toeval of niet, maar gistermid dag was er ook een storing met het mobiele netwerk. Mobiele telefoons konden onderling wel contact met elkaar hebben, maar bellen vanaf een Tandlijn' naar een gsm was enige uren onmogelijk. Of die problemen op een of an dere manier verband hielden met de storing in het glasvezel net, is niet bekend. Apeldoorn - De huizenprijzen zijn in oktober bijna 2 procent gedaald. Een bestaande eenge zinswoning ging voor gemid deld 220.000 euro van de hand. Dat is 4000 euro minder dan een maand eerder, toen de prij zen een piek bereikten. Dat blijkt uit gegevens van het Ka daster, dat zich baseert op alle vastgoedtransacties. De daling van bijna 2 procent is de sterk ste teruggang in twee jaar. Ap partementen werden wel duur der: van 150.000 naar 152.000 euro. Makelaarsvereniging NVM verwacht dat de cijfers van het Kadaster in november weer aantrekken. koudekerk aan den rijn - Bij Holcim Betonproducten in Koudekerk komen eind dit jaar negen van de vijftien perso neelsleden op straat te staan. De zes andere medewerkers krijgen een nieuwe baan bij vestigingen van Holcim in Al phen aan den Rijn. De Koude- kerkse producent van betonnen straatklinkers sluit voor de kerst definitief de deuren. Pagina R4 ijmuiden - Drie Poolse mannen uit Noordwijkerhout zijn gister middag in IJmuiden gearres teerd nadat zij in die plaats een landgenote hadden ontvoerd. De politie pakte eerst twee ont voerders op; de derde werd ge arresteerd toen hij met de vrouw in de omgeving ron dreed. De aanhoudingen volg den na een urenlang kat- en muisspel, waarbij op diverse plaatsen in IJmuiden en bij alle uitvalswegen werd gepost door onopvallende politie-eenheden. De ontvoerde vrouw is de vriendin van een Poolse man die schulden had bij de ont voerders. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamOMgv T\ Ofr Sr' Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bj automatische betaling is mijn bank-gjronunmer. 7121' 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1