KUNST CULTUUR Investeren in een musical is zelden lucratirf In elk mens huizen Apollo en Dionysos Alle kanten uit met poëzie Nationaal belang stond voor< bij terughalen van oorlogski Hommage aan Boudewijn Büch E DC woensdag 27 NOVEMBER Freek de Jonge. Foto: CPD/Corné Sparidaens 'De Stemming' van Freek leiden - Freek de Jonge komt op 16 januari naar de Leidse Schouwburg met zijn verkie zingsconference 'De Stem ming'. Na de bekendmaking van de datum voor de nieuwe verkiezingen kwam De Jonge op het idee om zijn geplande nieuwjaarsconference voor de VPRO te verruilen voor deze verkiezingsconference. De kaartverkoop is vandaag begon- Degas in Van Gogh Museum amsterdam - Het Van Gogh Museum in Amsterdam be schikt sinds kort tijdelijk over twee schilderijen van Edgar De- gas (1834-1917). De instelling heeft de doeken in bruikleen van de National Gallery in Lon den en het Carnegie Museum of Art in Pittsburgh. In Neder land is volgens het museum verder geen schilderij van De- gas in collectie. Wel zijn er beel den van hem te vinden. leiden - Als hommage aan de af gelopen zaterdag overleden au teur, bibliofiel en verzamelaar Boudewijn Büch is in de Leidse Universiteitsbibliotheek een be scheiden tentoonstelling over zijn leven en werk ingericht. Te zien zijn onder meer enkele zeldzame bibliofiele uitgaven van zijn boeken en stukken van zijn hand uit de tijd dat hij nog voor het universiteitsblad Mare schreef. De band tussen Büch en de stad Leiden gaat jaren terug. Hij was gedurende enkele jaren redac teur van het studentenblad Ma re, was aangesloten bij de com mune De Bange Duivel en ver toefde regelmatig in de Biblio- theca Thysiana. Over enkele da gen is op de internetsite (bc.lei- denuniv.nl) een presentatie van de expositie te zien. De tentoonstelling, getiteld Werther in Leiden', is tot en met 4 januari 2003 gratis te be zichtigen tijdens openingsuren van de Leidse Universiteitsbi bliotheek, Witte Singel 27: van maandag tot vrijdag van 8.30 tot 22.00 uur, zaterdag van 9.30 tot 17.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. door Dick van Teylingen leiden - „Een avond met louter hoogtepun ten", beloofde classicus en poëet Ilja Leonard Pfeijffer gisteren de bezoekers van de dichters- avond in het LAKtheater. Hij blijkt ook nog do cent. Pfeijffer begeleidde een IAK-cursus poë zie schrijven en presenteerde zijn pupillen. Hij zei zo vaak dat hij dat 'met grote trots' deed, dat je je kunt afvragen in hoeverre hij zijn leer lingen serieus neemt. Pfeijffers ironie vind je ook in zijn gedichten, vol exuberant associatief woordgebruik. Heel wat deelnemers aan de workshop hebben daar duidelijk een speelse tik van meegekregen, zo als Susanne Metaal ('dat de zon er die dag niet was doodzonde/maar niet uitzonderlijk') en Bernard de Mol Moncourt ('niet andermans mitella zijn/maar onstuimig appelsap/ tussen wuivend graan'). Hans te Slaa zocht het meer in Lucebert ('tus sen wolk en water is/geen visser meer te zien die bewondering heeft hij gemeen met Pfeijf fer. Luke de Jong ('de waaipaarden wervelden langs mijn oor/ze dansten op golven van melkchocola') voelt zoals Van Ostaijen wel wat voor typografische experimenten en Adriaan Bos draagt voor als Roland Holst totdat hij die rol onderuit haalt ('ammehoela'), en gaat de waarheid niet uit de weg ('we zijn nu eenmaal ddér/waar wij ons bevinden'). Manon Waterreus stortte zich op binnenrijm ('gruwelgrauwen met rouwdauwende akel- vrouwen') en gebruikte met Annemarie Beu nen Achterberg-achtig moeilijke woorden ('de litigieuse friteuse/speelt de geliefde leidersrol') Aysel Sabahoglu luchtte haar hart ('om je nek een lijn/een einde aan mijn doelloze pijn net zoals Joost de Jong ('ieder een stap cüchterbij- hoe twee keer ik/is wij'). Het sonnet gaat mede dankzij Wijnand Noot nooit verloren ('je deelt hun vlucht met de ko meet van Halley/zonder principe als bij Ma- chiavelli'). Han Ruijgrok schreef op een 3-ok- toberkroegentocht in elk café een regel, en het knappe is dat regel twintig ('plak de zegels') niet dronkener klinkt als regel een ('begin op goede gronden'). Pit van Nes vond nieuwe mogelijkheden van het enjambement ('de oplevi-/ng van racisti sche senti-/menten vooral onder jon /geren'). E11 uiteraard ontbrak het niet aan liefde, zoals bij Peter van der Sluijs ('waarom smeer je blo s/op je verlangen/laat je zien je wangen') en Frans Terken ('de wasem beslaat het van het jonge/vissersmeisje dat je in] haar oktoberogen'), waarmee we wedT zijn bij de belangrijkste feestdag van Le Meester Pfeijffer had ook zijn 'goede \i n Pieter Boskma en Menno Wigman t digd. De eerste liet horen dat je als M kunt beginnen ('uit spermastolsels 11(j uw losgebroken stierenoog') en nog I )e ceptabel terecht kunt komen. De tweede twijfelde en relativeerde - j ('ontknopingen genoeg, maar neigt verband'), waar Pfeijffer zelf 'Het idt dicht' tegenoverstelde ('er komen zeek n( voor/en berekeningen van salonbèta's' Ql Het werd gisteravond weer eens duidi ,j je met poëzie alle kanten op kunt. Na 'Grace' dreigt nu ook 'Sinatra' kopje onder te gaan door Martin Hermens leiden - Een voortijdig einde na dert voor de musical 'Sinatra, that's life'. Eerder dit jaar viel on verwacht snel ook al het doek voor 'Grace'. Het maken van een musical brengt grote financiële risico's met zich mee. Musical is een dure theater vorm. Wie zich daaraan waagt, doet er verstandig aan om een goede boekhouder in de arm te nemen. Er moeten nogal wat fi nanciële risico's genomen wor den. En stel dat de bezoekerscij- fers tegenvallen, hoe knoop je dan de touwtjes aan elkaar? Waarom duur? Heel simpel omdat er veel mensen betrok ken zijn bij het maken van een musical. Op de planken en ach ter de schermen is het in de re gel een drukte van jewelste. Acteurs, dan sers, musici, technici, je hebt er heel wat van nodig om de voorstelling te kunnen laten draaien. Al die lieden verdienen het om behoorlijk betaald te worden voor hun zware werk. Een feit is dat het musicalgenre nauwelijks wordt gesubsidieerd. Toneel- en dansproducties draaien veelal op financiële steun van de overheid. Makers van musicals krijgen die steun zelden. Dus moeten de vrije producenten zelf op zoek naar geld. Dat is lastig, want investe ren in theaterproducties levert niet altijd iets op. Mensen kun nen nog zo hartstochtelijk aan een theaterproductie werken, de vraag blijft of het publiek die voorstelling wel wil zien. Een forse marketing-campagne en het vergaren van zoveel moge lijk aandacht in de media is een niet te onderschatten vereiste. En dat kost geld. Hoe krijg je die aandacht? Door bekende mensen voor je pro ductie in te schakelen. Maar be kende mensen kosten ook al geld. Heb je niet zoveel te beste den, maar wil je wel een musical maken, dan moet je er gens gaan bezuinigen. Minder be kende men sen dan maar. Dat wil niet zeggen dat ze slech ter zijn. Al leen: je krijgt ze moeilijker onder de aandacht van het pu bliek. Joop van den Ende, de grootste mu sicalprodu cent van ons land, heeft een nauwe lijks in te ha len voorsprong op zijn collega's. Het grote geld haalde hij binnen tijdens zijn winstgevende televi sieperiode. En omdat hij zo nauw betrokken was bij de commerciële televisie, loodst hij daar zijn sterren moeiteloos binnen. Oneerlijke concurrentie? Valt wel mee. Van den Ende heeft er zelf in geïnvesteerd en zelf de ri sico's genomen. Dat hij daar nog altijd de vruchten van plukt, is logisch. Nadeel is wel dat het voor andere musicalproducen- Hein van der Heijden als Frank Sinatra? Nooit van gehoord. Publiciteitsfoto d( den kaarten verkocht, beter", zegt een woord M van de schouwburg j' maanden later staat de 'Copacabana' in de schc en daarvan is al één avi verkocht. „Tja, dat verk< op de naam van Munk." De makers van 'Sinatra, fe' hebben te veel gegol K roem van de inmiddels den Amerikaanse crooi B danks de recente revival muziek - met dank aan Williams - pakt het grote J' die link niet op. Comi®' gezien was het beter ge\ musical op te hangen a *7 bie Williams. De kleinere producent® met afgunst naar het bl theaterbedrijf van Van de. Te meer daar hij ov sommen geld beschikt rechten van succesvolle, landse musicals voor la te blokkeren. Daardoor voor de kleintjes nauwel gelijkheden om met d bewezen hits aan de Zelfs een eigen theater kon niet voorkomen dat voortijdig het doek viel voor de musical 'Grace'. Foto: Ron Pichel ten lastig is om eenzelfde soort aandacht voor hun shows te krijgen. Van den Ende staat im mers altijd vooraan met de grootste namen en de populair ste voorstellingen. Hoe minder budget, hoe meer er met passen en meten bij el kaar geschraapt moet worden. Maar het publiek wil meer, grootser en spectaculairder. Krijgt het dat niet voorgescho teld, dan wordt het lastig de lief hebbers aan je te binden. Het is in het verleden meer dan eens faliekant misgegaan. 'Ik Jan Cra mer' ging in de jaren tachtig ge nadeloos ten onder in een fi nancieel steekspel. Eerder dit jaar barstte de bom bij 'Grace' in een speciaal daarvoor ge bouwd theater in Amsterdam. En nu ligt 'Sinatra, that's life' in de vuurlinie. Vrijwel overal valt de kaartver koop voor de Sinatra-musical tegen. Schouwburgdirecteuren geven aan dat het mogelijk ligt aan de onbekendheid van de spelers. Met een Danny de Munk (nu te zien in 'Copacaba na') trek je probleemloos volle zalen. Maar Hein van der Heij den als Frank Sinatra? Nooit van gehoord. Ook bij de Leidse Schouwburg blijft de kaartverkoop achter. 'Si natra, that's life' staat gepro grammeerd voor 14 en 15 janu ari. „We hebben enkele honder gaan. Blijft over nieuwe stuk eigen bodem. Daar 1( massa niet echt wan 'Schaep met de 5 Pooie enthousiaste recensies kampt met tegenvallen bezettingen. Reden? d| prima spelers doen bij een enkeling een belli len. Overigens zorgen grote niet bij voorbaat voor Van den Ende zag eige als 'Joe' en 'Rex' floppei voor hem om de beurs nieuwste troetelkindje ketiers' extra open te Miljoenen euro's worde jr| marketing en promotie gepompt. Met als doel van te overtuigen dat voorstelling toch absol mogen missen. In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Patricia Mennes uit Voorschoten. Aan de muren van makelaardij Bax in Voorschoten hangen kleurige schilderijen, grote en kleine. Hier en daar zijn er fi guurtjes opgeborduurd. Maar het meest in het oog springend is toch wel het konijn, dat bijna in elk schilderij is te zien. Met als goede tweede, een kat die ook op menig schilderij prijkt. De maakster, Patricia Mennes, wijst om zich heen. „Die heb ik met de hand geborduurd. Die daar heb ik met de naaimachi ne gedaan. En voor die ande ren heb ik verf en acryl ge bruikt. Ik gebruik veel materi aal. Alles wat maar enigszins voldoet aan het doel dat ik wil bereiken." Dat doel staat beschreven in het persbericht, waarin de ex positie van haar werk wordt aangekondigd: 'Centraal thema in het werk van Patricia is de transfiguratie van het knuffel beest tot een entiteit van hoge re orde, waarin Dionysische en Apollinische eigenschappen worden verenigd'. Dat klinkt ingewikkelder dan het in wer kelijkheid is, zegt ze. „Daarover heeft Nietzsche veel geschre ven. Apollo is onder anderen de god van de orde en de regel maat, Dionysos is een levens genieter, een Bourgondiër. El ke mens heeft beide aspecten in zich, dat tweeslachtige. Een voorbeeld van die ambiva lentie: Als je mensen op straat tegenkomt groeten ze je en ze vragen hoe het met je gaat. Maar tegelijkertijd lopen ze door, omdat het ze eigenlijk niet interesseert." Nog een voorbeeld: „Er wordt van je verwacht dat je met mes en vork eet. Maar het kan best zo zijn datje daar een keer geen zin in hebt. Dat je eigenlijk lie ver met je handen eet. Dat is maar een simpel voorbeeld, maar dat conflict heb je als mens altijd. Dat kan een pro bleem zijn. In je hart wil je soms wat anders dan anderen van je verwachten. Heel erg. Ik liep een keer bij Intra tuin. Bij na iedereen had hetzelfde in zijn mandje. Omdat een of an der blad natuurlijk had ge schreven dat dat toch echt de mode was. Zouden ze hun hart volgen, dan hadden ze waar schijnlijk allemaal wat anders in hun mandje gedaan. Had den ze misschien een viooltje in een klomp gezet, in plaats van gewoon in een potje." Dat tweeslachtige probeert ze dus ook in haar werk tot uiting Patricia Mennes: „Een konijn ziet er leuk uit, maar schijn bedriegt." Foto: Henk Bouwman te brengen. Als symbool voor dat tweeslachtige van de mens gebruikt ze het konijn. „Om de mens zelf te nemen om dat tweeslachtige uit te drukken, dat is natuurlijk al vaker ge daan. Dat wil ik niet. Ik heb daarom het konijn genomen, een knuffelbeest. Soms het ver lengde van een mens. Ze knuf felen het, projecteren er allerlei leuke gedachten op. Maar te gelijkertijd kunnen mensen een konijn niet voor de gek houden. Een konijn heeft mis schien wel in de gaten dat jij die avond eigenlijk liever niet bij Pietje Puk gaat eten, ook al zegje van wel." „Een konijn ziet er leuk uit, maar schijn bedriegt. Ik beeld hem soms onaardig af, bok send bijvoorbeeld. In dit schil derij, 'Gevangen blijdschap' zit het konijn achter prikkeldraad. Mensen zitten gevangen in him eigen ideeën, in het beeld dat ze van zichzelf hebben ge schilderd voor anderen. Op an dere schilderijen is hij weer vrolijk en staat hij symbool voor de leuke kant van de mensen. Soms gebruik ik voor de minder leuke kanten van de mens ook een kat als symbool. Een kat is niet altijd leuk. Het is en blijft natuurlijk een roofdier. Een loeder." Als mensen haar boodschap - het conflict in de mens tussen Dionysos en Apollo - begrij pen, dan is ze daar blij om. „Over die dubbele laag die ik erin heb aangebracht, heb ik al heel leuke reacties gekregen. Maar als mensen gewoon een kat in het gras zien en een plui zig konijn is het ook goed." Patricia Mennes, t/m 7 janua ri, Bax Partners, Voorstraat 1, Voorschoten. Open: kan tooruren. Meer informatie: tel. 015-2157886. Herman Joustra door Maijolijn de Cocq den haag - Nationaal belang ging voor individueel belang bij het terughalen van roofkunst uit Duitsland na de Tweede We reldoorlog. Dat constateren Eel- ke Muller en Helen Scheden in hun vandaag gepresenteerde studie 'Betwist bezit' naar het functioneren van de Stichting Nationaal Kunstbezit (SNK). „Het was de culturele aderlating van het land als geheel, meer dan begaanheid met het bezits verlies van de individuele be roofden, die de aanzet lijkt te hebben gegeven tot deze groot scheepse operatie." 'Betwist bezit' kwam tot stand in opdracht van het Bureau Her komst Gezocht dat sinds 1998 onderzoek doet naar de zoge naamde 'NK-collectie' (Neder lands Kunstbezit-collectie), ruim 4000 kunstvoorwerpen die uit Duitsland werden terugge bracht en waarvan niet in alle gevallen de herkomst vaststaat. De internationale beroering midden jaren negentig over de joodse tegoeden in Zwitserland leidde in Nederland tot heftige debat over de formele opstelling van de overheid bij de teruggave van joods bezit. De besluitvor ming van de SNK, in 1945 inge steld voor de teruggave van door de nazi's geroofde of aange kochte kunstwerken, kwam on der vuur te liggen. Muller en Schreden stellen in 'Betwist bezit' dat de teruggave van deze oorlogsbuit aan de oorspronkelijke eigenaars de eerste jaren na de oorlog geen prioriteit was. Er was een 'desin teresse voor de teruggavepro- blematiek'. Volgens een oud- medewerker had de SNK vooral een scherp oog voor de voor werpen die in kunsthistorisch opzicht van belang waren. „Er werd al snel gezegd: die kunnen we beter museaal onderbren gen. Teruggeven kwam op de tweede plaats." Tot 1948 werd slechts een gering aantal restitu- tieverzoeken afgehandeld. Muller en Schreden conclude ren op basis van archiefonder zoek dat de eenzijdige aandacht van de SNK leidde tot 'ernstige misstanden' bij het beheer van teruggehaalde goederen. Bij een fraude-onderzoek in 1948 kwa men 'allerlei narigheden' bij de SNK naar voren. Van enig toe zicht op wat er aan objecten binnenkwam of uitging was geen sprake, laat staan van eniL ge controle, registratie of inven tarisatie. Het ministerie van Fi nanciën, dat de roofkunst vooral zag als middel om de rijksfinan ciën op peil te brengen, verste vigde daarop zijn greep op de SNK Een door Financiën voorgedra gen jurist ruimde het admini stratieve puin dat de kunsthisto rici hadden achtergelaten en ging voortvarender te werk. Fi nanciën wilde een snelle afwik keling uit angst dat het rechts herstel de Nederlandse staat te veel zou kosten en daarom werd tussen 1949 en 1953 tot veiling overgegaan van enkele duizen den kunstvoorwerpen in belangrijk genoeg werijtii acht om in de NK-coli worden opgenomen en I. ren opgeëist of toegewf* drie grote roofkunst q stellingen. Van de 371 claimdossiei >j auteurs in het SNK-arc! i j fen, zijn er circa 183 je reerd. Oorspronkelijke e vi werden soms de dupe v t ge besluitvorming of 1 j voldoen aan voor hen s ni haalbare eisen. Volgens ik teurs bleef er ondanks 10 ingestelde standaardpro rc altijd een zekere mate i< jectiviteit bestaan en w d elk geval op precies wijze afgehandeld. Het probleem vormde de be ring op het gebied van c domsrechten. Eigenaars waren omgi schriftelijke bewijsstuk! ren vaak niet meer voo en aan getuigenverklarii 0 ten veel haken en oge -J doden niet praten, nocil, gen kunnenschrijft elp mant in 1950, „is u min wel bekend." (advertentie) n Dit staaltje Zwitsers horlogemaker:; is verkrijgb bij ondersta, juweliers 11 Katwi|k aan Zee, Juwelier v.d. Zwart. Zeilmakerstraat 2 Leiden. Plessen Juweliers. Bevrijdingsplein 12-13 Leiderdorp, Juwelier De Jonge, Winkelcentrum Santhorst Si Juwelier Wielinga, Hoofdstraat 196

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18