REGIO oontorens niet hoger dan zes verdiepingen armond lonkt ar Oegstgeest Si4tt&t6laaA fedicAte* R5 n' oners Poelgeest eisen afbraak en gaan opnieuw naar de rechter Baken zonder licht Leiderdorp wil tweede zorgcomplex Zoeterwoudse bakker neemt Christiaan de Witt over Leidsch Dagblad woensdag 27 november 2002 cy Ubert c/oegstgeest - De woontorens in de e estse nieuwbouwwijk Poelgeest mogen j' jr worden dan zes verdiepingen. Dat is ordeel van de Raad van State. Omwo- 1 sten het er niet bij zitten en zetten hun s gevecht voort. '«e: :n om half elf deed de Raad van State in het hoger beroep, dat zowel de 3n nden als de gemeente Oegstgeest n aangespannen tegen de eerdere be- ian de bestuursrechter. Die verklaarde aangespannen tege; echt dit jaar de bouwvergunning voor zes woontorens aan de Lobeliuslaan nietig. Vier van de zes gebouwen zouden zeven eta ges krijgen en dat was in strijd met het ontwik kelingsplan, zo luidde toen het oordeel van de rechtbank. De Raad van State, de hoogste in stantie in geschillen tussen de burger en de overheid, is van mening dat dit oordeel juist is. Als de Raad had geoordeeld dat de gewraakte flats toch zeven hoog mogen worden, was in één klap een einde gekomen aan het slepende conflict. Dan zou de allereerste bouwvergun ning die de gemeente Oegstgeest heeft afgege ven, onherroepelijk zijn. Nu zien omwonen den kans om tegen de tweede bouwvergun ning in het geweer te komen. Hans Besselink, advocaat van de omwonenden: „Indertijd is de kopers van de huizen tegenover de woon torens gezegd dat de flats vier, hooguit vijf ver diepingen zouden tellen. Op basis,van die be lofte hebben de mensen hun woningen ge kocht. Dit argument is niet meegewogen in de rechtsgang die nu achter ons ligt. Dat de ge meente Oegstgeest een bouwvergunning ver leent voor een project dat veel kolossaler uit valt dan de burgers is voorgespiegeld, is ge woon onbillijk.'' Aanstaande maandag gaat het hele juridische circus opnieuw draaien. De bewoners verza melen zich dan bij de commissie 'beroep en bezwaar' van Oegstgeest. Tegen de tijd dat de zaak voor de rechtbank kan worden uitge vochten, heeft bouwer Jos Jansen de woonto rens al tot zes hoog afgebouwd. „Maakt niet uit", zegt Besselink. „We gaan voor forse scha devergoedingen en eisen afbraak." „Ik had niet anders verwacht", reageert pro jectleider Laurens van der Vos van het Rijpwe- teringse bouwbedrijf daarop. „Voor het nieu we bouwplan met ten hoogste zes lagen, moet de mallemolen nu eenmaal opnieuw draaien. Maar ik verbaas me wel over de hele gang van zaken. Als je maar hard genoeg schreeuwt, lijkt het alsof je gelijk hebt. Die bewoners zeggen dat ze verkeerd zijn voorgelicht, maar ik zie nergens bewijzen. Ik ga er vanuit dat er straks echt recht gesproken wordt." Van der Vos had de uitspraak van de Raad van State liever een paar weken eerder gehoord. „Vorige week begon het pas goed vervelend te worden dat het oordeel zo lang op zich liet wachten", aldus Van der Vos. „We waren na melijk bij laag vijf aangekomen. We konden niet verder omdat we niet wisten of nu aan de laatste verdieping moesten beginnen of dat we er nog eentje bovenop mochten zetten. Voor ons is het natuurlijk belangrijk zo snel moge lijk de hoogte in te gaan." Noodgedwongen beperkte de bouwer zich de afgelopen dagen tot metselwerk. Zo snel mogelijk bouwt Jos Jansen de torens nu af. 1 - Warmond moet in B( e toekomst gaan samen- met Oegstgeest. De idse gemeenteraads- Bestuurlijke Toe- btjeeft cit gisteravond be- )e samenwerking kan er n iterste vorm op neerko- Warmond en Oegst- termijn wel allebei een neentebestuur houden, nen één ambtelijke or- delen. Alle andere om- gemeenten worden in er per brief uitgenodigd deel te nemen aan het erkingsverband. incie wil dat Warmond of meer buurgemeen- maar Warmond ver- daartegen. Vorige week n provincie een adviesbu- het werk gezet om de faigen tussen Warmond oliggende gemeenten in brengen. Uit een ge- het Warmondse cofle- jurgemeester en wet- gistermiddag had met uit Oegstgeest bleek, geest volgende maand rrovincie gaat pleiten zelfstandig Warmond, trovincie vasthoudt aan ng, dan wil Oegstgeest ren met Warmond, id houdt voorlopig vast standigheid, maar sluit te vorm van samenwer- et omliggende gemeen- uit. De sympathieke op- van Oegstgeest is voor nondse commissie aan- om snel samenwerking stgeest te zoeken, d heeft tot en met 4 ja- tijd om met eigen alter- 1 voor herindeling te ko- de samenwerking met est is zo'n alternatief, n de samenwerking is mbtenaren van de beide ten samenwerken en el- ivullen en dat Warmond en Oegstgeest ieder een afzon derlijk bestuur houden. Warmond wil alle omliggende gemeenten uitnodigen om sa men te werken, maai- Oegstgeest heeft tot nu toe als enige laten weten daar heil in te zien. Voor hout wil zelfstandig blijven en noemt iedere vorm van samen werking pertinent onbespreek baar. Sassenheim wil niet sa menwerken als Oegstgeest ook meedoet. Alkemade en Leider dorp haalden vorige maand de toom van het Warmondse colle ge op de hals door claims op Warmonds grondgebied te leg gen en het college vreest dat Leiden er op uit is om Warmond op te slokken en tot een deelge meente te degraderen. Fractievoorzitter H. Goudsmit van Progressief Warmond: „La ten we de samenwerking met Oegstgeest als een begin zien. We hebben eerder dit jaar be sloten dat we met meerdere buurgemeenten willen samen werken. Ik hoop dat, als andere gemeenten zien dat het tussen ons en Oegstgeest goed gaat, ze alsnog besluiten om in de sa menwerking te stappen. Fractievoorzitter L. van Kempen van het CDA steunt het plan maar schat de kansen van War mondse initiatieven bij de pro vincie klein in. „De provincie doet me de laatste tijd denken aan een stoomwals, die alsmaar doorrijdt. De provincie trekt zich helemaal niets aan van wat welk gemeentebestuur dan ook wil. Er is nauwelijks mogelijk heid tot dialoog." Zodra in januari duidelijk is wel ke gemeenten met Warmond en Oegstgeest willen samenwerken, moet volgens de commisie een conferentie voor de raadsleden van die gemeenten worden ge houden om de samenwerking nader uit te werken en ideeën uit te wisselen. leiderdorp - Hij zou het baken van de Leiderdorpse wijk Leyhof moeten zijn. Dankzij de lamp in de top van de Donjon zou de hele vuurtoren verlicht moeten zijn, zodat hij uit de verte te zien was. Maar het mag niet zo zijn. De lamp in het werk van kunstenaar Nico las Dings brandt al ruim een jaar niet. Zo langzamerhand zijn Dings en de bewonersver eniging Leyhof het behoorlijk zat. „Het is een doodgewone lamp die erin zit", zegt Dings. „Hij is waarschijnlijk stuk. Dat is eenvoudig te constateren. Ik heb een maand ge leden gebeld met de gemeente en kreeg toen de belofte dat hij gemaakt zou worden. Terecht, want licht is essentieel in dit kunstwerk." Ook de bewonersvereniging baalt. Vanuit de bestuurskamer is al vaak vergeefs gebeld met de gemeente. Ook vanochtend kon op het gemeentehuis niemand vragen over het kunstwerk beantwoorden. De Don jon, onthuld op 6 juni 2000, staat vlak naast de koeienrotonde in de provinciale weg N445 en symboliseert de vier elementen aarde, water, lucht en vuur. Foto: Hielco Kuipers door Janneke Dijke leiderdorp - Het gemeentebe stuur van Leiderdorp heeft het plan opgevat een tweede woon zorgcomplex te bouwen. Op de plek waar dit moderne woon complex voor ouderen moet ko men, staat nu nog een ouder wets bejaardencomplex. Omdat nog niet alles rond is, wil wet houder Molkenboer niet zeggen om welk pand het gaat. Het eerste woonzorgcomplex in Leiderdorp wordt in 2004 ge bouwd aan de Cor Gordijnsin gel, op de plek waar nu nog zorgcentrum De Dillenburg en theater/bibliotheek De Muzen- hof staan. Het is de bedoeling dat De Muzenhof eerst tegen de vlakte gaat, zodat de bouw van de eerste helft van het woon zorgcomplex op dat terrein kan beginnen. Is dat deel klaar, dan verhuizen de bewoners van De Dillenburg naar het nieuwe deel en kan de sloop van het oude bejaardenhuis beginnen. Ver volgens verrijst op die plek de tweede helft van het woonzorg complex. De bouw van dit com plex valt onder het centrumplan voor Leiderdorp. Het gemeentebestuur vindt het bij nader inzien zonde het bij dit ene woonzorgcomplex te laten. „Als je nou op dit moment een tweede plek zou hebben waar je een woonzorgcomplex kunt bouwen, dan heb je geen tijde lijke huisvesting nodig", fanta seert wethouder Molkenboer (PvdA/centrumplan). De bewo ners van het niet met naam ge noemde, verouderde bejaarden- complex kunnen dan verhuizen naar de tweede helft van het nieuwe pand aan de Cor Gor- dijnsingel. Daarna kan het ver ouderde pand gesloopt worden en kan daar een nieuw gebouw komen. Geen gedoe dus met ouderen die tijdelijk ergens moeten wonen en wachten tot hun oude flat heeft plaatsge maakt voor een nieuwe. Het idee dat wethouder MacGil- lavry (Groenlinks/woning bouw) onlangs opperde om een tijdelijk gebouw voor ouderen neer te zetten, is in elk geval van tafel. Dat idee had hij afgekeken van zorgcentrum Zuidervaart in Alphen aan den Rijn, waar voor een periode van tien jaar een demontabel centrum is neerge zet. Behalve dat Leiderdorp de tijdelijke huisvesting korter no dig heeft en deze oplossing dus te duur is, blijkt er geen geschik te locatie in het dorp te zijn. Mocht het tweede woonzorg complex er komen, dan nog is de puzzel niet compleet. Voor de 'bewoners' van De Muzenhof (theater, bibliotheek en muziek school) moet vervangende huis vesting gevonden worden. In ja nuari wil Molkenboer daar uit zijn. De instellingen kunnen pas vanaf 2005 terecht in het nieuwe sociaal en cultureel centrum aan de Van Diepeningenlaan. RANDVERSCHIJNSELEN nmalige Miss Nederland is weg bij de Lijst Pim en een Tsjakka-goeroe ch warm voor het lijst- chap van Leefbaar Ne- .Zou iemand raar op- Is Ratelband het straks inemen tegen Bassie en 1 die van het lijsttrek- p graag een duobaan naken? Is het raar om te dat Hans Kazan een ans maakt om in de vol kering minister van fi tte worden? Wat moet lijk nog doen om op te tde politiek? tvoord op deze vraag leze week uit Alphen tRijn. De Vrije Lijst een heel nieuw hoofd- aan de geschiedenis tieuwe politiek. Want ben ze zelfs bij de LPF toond: de lijsttrekker en ver van de partij de laan :n. En zo gaf de partij, td naar de vrouw die in achtereenvolgens voor het CDA, de Lijst Don- in De Vrije Lijst in de teraad zat, een nieuwe ie aan het begrip 'poli- iteurisme'. and die al zo vaak 'in terleg' bij een partij ver lis, er toch nog een keer mensen om zich verzamelen, is natuur- Dat fen zijn die het'aandur- met zo'n politieke land- [zee te gaan, dat is raar. fht gek wordt het na- bas als die mensen, op pent dat ze ontdekken 'mevrouw de lijsttrekker samen te werken, de met het boeg- de partij. Want je --- l NteLAk- kunt toch moeilijk de illusie hebben dat er van die partij nog iets overblijft, nadat je de lijst trekker annex naamgever hebt geloosd? Dat staat zo ongeveer gelijk aan politieke zelfmoord? De vraag is nu wie er gekker is. De lijsttrekker die verbetering van de gemeentelijke commu nicatie bovenaan haar pro gramma heeft staan, maar het niet nodig vindt om zo af en toe even te overleggen met haar fractiegenoot en haar bestuur? Of het bestuur dat de partij vol ledig de vernieling in werkt door die lijsttrekker dan maar weg te sturen? Zoveel onbenul in één partij- Ja, zo lukt het nog wel eens om op te vallen. Exit (2) Wat hebben de sportraad Lei derdorp en de dorpsraad Kaag met elkaar te maken? Niks natuurlijk. De twee clubs houden zich in verschillende dorpen met verschillende za ken bezig, de leden hebben el kaar vast nog nooit ontmoet en misschien zelfs nog nooit van eikaars bestaan gehoord. En zouden ze door een dom toeval ooit een keer bij elkaar komen, dan kun je nu al voorspellen dat ze elkaar niets te vertellen hebben. En toch hebben de twee raden een opvallende overeenkomst. Ze zijn allebei afgetreden zodra er iemand uit de achterban over een 'motie van wantrou wen' begon. Geen van beide or ganen durfde te wachten tot er over de motie gestemd was. Sportraadvoorzitter Rien van der Vlies en dorpsraadvoorzit ter Hans Bruijn trokken liever zelf de stekker eruit, dan dat ze het oordeel overlieten aan de leden. Daarmee bevinden de twee voorzitters zich natuurlijk in goed gezelschap. Zelfs Donna Vrij (om maar eens een promi nente politica te noemen) wachtte niet tot het bestuur van De Vrije Lijst haar lidmaat schapskaart kwam innemen, maar stuurde het kleinood zelf terug met de mededeling, dat ze eigenlijk helemaal geen lid meer wilde zijn. Maar er is ook een groot ver schil tussen de twee voorzitters. Door het niet op een stemming aan te laten komen, kan Van der Vlies nu pruilen dat hij er op deze manier helemaal geen zin meer in had. Omdat er met sportwethouder Victor Molken boer ook helemaal geen zaken te doen zijn. Dat hij zelf al jaren niet meer in staat is om met wie dan ook zaken te doen blijft op die manier fijn onbesproken. Een slimme zet dus, van die Van der Vlies. Totaal anders ligt dat bij de dorpsraad. In tegenstelling tot de sportraad zat de club van Hans Bruijn tot het plotselinge aftreden stevig in het zadel. Zij hadden er beter aan gedaan achteroverleunend te wachten tot de motie van wantrouwen op papier stond. Zwart op wit zien de dingen er altijd tien keer erger uit. Dikke kans dat veel dorpsbewoners geschrok ken waren van die harde taal, en Bruijn en consorten nog ja ren hadden laten zitten. Tekst: Ruud Sep Tekening: Maarten Wolterink leiden/ zoeterwoude - De Zoe- terwoudse bakker Arnold Blok neemt de bakkerij van Christi aan de Witt in de Leidse Meren- wijk per 1 januari over. Ook de twintig personeelsleden gaan werken voor Blok. „Dat was be langrijk voor mij. Ik wilde mijn personeel niet in de steek la ten," zegt De Witt. Het is de be doeling dat Blok de zaak op de zelfde manier voortzet. „Als het goed is merken de klanten er niks van." De Witt kent zijn Zoe terwoudse collega van de orga nisatie van de 'echte bakker'. Blok heeft winkels in Zoeter- woude, Woubrugge en Ter Aar. De Witt begon 27 jaar geleden met zijn zaak in de Merenwijk. Hij had ook een croissanterie in de Haarlemmerstraat, en was een jaar eigenaar van het Frie- sche Bakkertje op de Groenha- zengracht. „Maar ik wil alles al tijd in gaten houden en dat is moeilijk met meer filialen." (advertentie) VOORDEELTJES EXCLUSIEF LEZERS Blijft het rijm voor u een groot geheim? Kom naar Vroom Dreesmann Leiden De rijmredacteuren van het Leidsch Dagblad maken gratis uw gedicht. zondag 1 december van 12.30-16.00 uur dinsdag 3 december van 17.00-20.30 uur Per bezoeker één rijm

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17