LEIDEN REGIO jwoners Oranje- en Waardgracht rdrietig over sloopplannen en tragisch liefdesverhaal met wortels in Leiden R3 iptekenaar en fotograaf lp de Koning overleden Jochem van Gelder! Samenwerking Northgo College met Leids ROC voor iet-onderwijs Al Balagh neemt het op voor wethouder Rabbae woensdag 27 NOVEMBER 2002 is weer een hele rustige en veilige buurt geworden' tor Ligtvoet Van een afstand lijkt het eeste huurhuizen aan de en Waardgracht in de h staan. Wie beter kijkt, ter dat aan de Te Koop- ,j( achter de ramen 'NIET' is 51 egd. Met leuzen als 'Por- ni ons niet kamperen, ga d toveren', en 'Ik wil hier en wonen' maken veel rs hun ongenoegen ken- hi zijn faliekant tegen de innen van woningcorpo- taal. Ondanks schimmel, ,S' t, daklekkages, vochtplek- k ifgebladderde kozijnen bi neeste huurders niet be- 1 karakteristieke jaren-ze- roning zonder slag of te geven. ister U. Wiebel van de racht is inmiddels aan ge staat van haar hoek- wend. De gebreken val- ir nauwelijks meer op. rokkelende plafond van andige portiek en de legde staalconstructie te hooguit 'vervelend': I heeft de loszittende delen weggehaald om- anders naar beneden kunnen vallen", legt ze hebben alleen de gaten epareerd. Het beton rot roon verder." Wiebel is aconiek over het achter- nderhoud: „Ons huis is sen vrij goede staat. Ver- het erger." Op de eerste jent ze een raam. In de :k van het kozijn zit een •ot als een mobiele te- 'De huurster haalt haar op. „Het zit aan de it, ik heb er niet direct Op de tweede etage ze mijn kozijn wel her steld. Als je daar per ongeluk te genaan duwde, viel het hele raam eruit. Dat was echt gevaar lijk." Wiebel is erg verdrietig over de voorgenomen sloopplannen van Portaal. „Ik hou van deze wo ning met hoge plafonds, grote ramen en uitzicht op de Hoog landse Kerk. De buurt is aange naam, ik wil hier absoluut niet weg. Mijn man en ik kunnen geen hogere huur opbrengen. Als de plannen doorgaan, zullen we dus moeten verhuizen en plaatsmaken voor mensen met meer geld." De bewoonster heeft zich groen en geel geër gerd aan de bewoordingen van Portaals interim-directeur C. Buijs eerder in deze krant: „Het beeld dat hij van deze wijk schetst, klopt helemaal niet. Ik heb in de drie jaar dat ik hier woon nog nooit iets naars mee gemaakt. Iedereen uit de buurt groet elkaar vriendelijk. Als ik plotseling even weg moet, laat ik gerust mijn kind bij de buur vrouw achter. Dat is geen enkel probleem. Waar kan dat nog in deze tijd?" Huurder Joost de Venster uit de Groenesteeg rekent zichzelf en zijn buren niet tot de groep be woners waar Buijs over spreekt, 'mensen die hier nu eenmaal verzeild zijn geraakt en geen an dere keuze hebben'. De Vensten „Hoger opgeleid, volks, alloch toon en autochtoon, ze wonen in deze wijk allemaal door el kaar." Hij vindt de verhalen over overlast en slechte sociale con trole op de binnenplaatsen ach terhaald. .Anderhalf jaar gele den hadden we last van onze onderbuurman, een drugsdealer die inmiddels in de gevangenis zit. Hij had destijds een aanzui gende werking op hangjongeren en probleemgevallen. Nu mer ken we daar niets meer van. Het is weer een hele rustige en veili ge buurt geworden." De bin nenplaatsen liggen er vanmid dag verlaten bij. De aangeharkte tuintjes zijn voor iedereen toe gankelijk maar worden vandaag alleen gebruikt door bewoners die er hun fietsen stallen. De Venster windt zich op over de voornemens van Portaal: „Ik snap niet waarom zij met on duidelijke plannen de hele buurt willen ontwrichten. Sinds Woon- en Zorgcentrum 't Huis op de Waard heeft aangegeven te willen uitbreiden en verhui zen, aast Portaal op die grond. Zo is het plan ontstaan om van de omgeving Waard- en Oranje gracht een mooie yuppenwijk te maken. Het is echt schandalig dat een buurt die heel tevreden is daarvoor op de schop moet." Samen met zijn vriendin woont De Venster al enkele jaren met veel plezier in de portiekwoning. De maandelijkse huur van bijna zeshonderd euro vindt hij aan de hoge kant. Via de huurcom- missie probeert hij in aanmer king te komen voor huurverla- ging: „Daar hebben we recht op gezien de vochtproblemen en het slechte voegwerk." Het slaapvertrek ziet er het belab- berdst uit. Vochtplekken ter grootte van een flinke kamer plant ontsieren de muur. Van buiten af is goed te zien dat bij na alle huurwoningen last heb ben van vocht. De oorspronke lijk lichtgrijze stenen zijn stuk voor stuk donkergekleurd van de nattigheid. Volgens R. Vissers, voorzitter van de Bewoners Commissie, zijn de vochtproblemen makke lijk te verhelpen: „Voor de muur- en vloerverbindingen heeft het bouwbedrijf te korte loodslabben gebruikt. Deze zijn goed te vervangen door langere. Hiervoor hoeft alleen de onder ste rij bakstenen verwijderd te worden." In zijn eigen woning is het verbindingsprobleem na lang aandringen bij Portaal ein delijk verholpen. „Ik heb de werklui nog gevraagd of ze dit nu bij iedere huurwoning gin gen doen. Maar nee, alleen bij mensen die hard genoeg zeuren komen ze de boel repareren." Ook het voegwerk zal opnieuw moeten gebeuren tijdens de re novatie van de huizen, meent Vissers. „Dit kost wel wat geld, maar het is lang niet zoveel als Portaal voor de bouw van nieu we woningen zal moeten uitge ven. Na een renovatie kunnen deze huizen nog vele jaren mee. Portaal heeft geen enkel deug delijk argument kunnen geven voor sloop. Het is ronduit schandalig dat het als verhuur der geen poot uitsteekt, terwijl de bewoners het volle pond aan huur blijven betalen." Ook het onderzoek dat Portaal heeft laten uitvoeren, deugt van geen kant, vindt Vissers. „Ze stelden de onderzoeksvraag of de wijk op dit moment geschikt is als zorgwijk voor bejaarden. Daarop is het antwoord natuur lijk nee. Deze huizen zijn ook niet voor bejaarden bedoeld. Portaal gebruikt het onderzoek om sloop te forceren. Nog nooit eerder is er over 90% gesproken, het was altijd een derde dat ge sloopt moest worden. Ik ver denk ze ervan dat ze nu hoog inzetten om uiteindelijk op dat percentage uit te komen." Ziet dan helemaal niemand van de ondervraagde bewoners de sloop en de bouw van nieuwe woningen zitten? Alleen bij F. Alblas uit de Groenesteeg blijkt het heikele onderwerp anders te liggen: „Een combinatie van huur- en koopwoningen lijkt mij niet slecht. Dat komt de wijk al leen maar ten goede. Al blijf ik wel het liefst in dit huis wonen. Onder voorbehoud dat er enkele verbeteringen worden aange bracht, zoals goede ventilatie en een nieuwe meterkast. Anders ben ik best bereid om wat meer huur te betalen voor een nieuwe woning op dezelfde plek met meer daglicht." (advertentie) keizer, admiraal pleite allemaal. Gewoon Joop, "Hing onder de stripteke- Een veelzijdig man die ?pol met tekst en humor tf leven ging te snel en tm ingehaald. Hij moest i ouder worden, vond hij. lor bleef, zijn lichaam gaf -4 jstekend, Peter Labruyère >t in Plateel. evpmerkelijke tekst stond oa tussen de familiebe- i tol deze krant. Stripteke- >ré fotograaf Joop de Ko- iferleed afgelopen zater- t)ej>2-jarige leeftijd, letre staat volledig achter vadvertentie, waarin een a Joop de Koning tussen e topfiguren is afgebeeld, kkas één brok humor. Ik kende hem ruim 25 jaar en hij heeft voor mij de stripboeken Koos en Linda deel 1 en 2 gete kend. Uniek qua humor en woordkeus. We zaten vaak sa men de tekst bij de tekeningen te maken." Volgens Labruyère is de overledene voor iedereen herkenbaar in de advertentie. „Zoals Joop daar is neergezet, kent een groot deel van Leiden hem. Dét is Joop, heb ik al veel als reactie gehad. Helaas is hij er niet meer." Toch heeft Labruyère voor alle fans van De Koning en de strip boeken over Koos en Linda ook goed nieuws. „Joop was bijna klaar met het tekenen van deel drie. Ik zal er persoonlijk voor zorgen dat die strip afkomt en wordt uitgegeven. Als postuum eerbetoon aan Joop." WILD GERAASO 13 swingende sint songs Mp Genaas De meeste bewoners van de Oranjegracht, Waardgracht en omgeving zijn faliekant tegen de sloop van hun karakteristieke huizen. Foto: Hielco Kuipers Niauwi Sint Hits van 2002 op CD-slnglol leiden - Het Regionaal Opleidin gen Centrum Leiden (ROC) en het Northgo College in Noord- wijk gaan samenwerken. Daar van profiteren leerlingen van het voorbereidend middelbaar be roepsonderwijs (VMBO), die in Noordwijk de nieuwe opleiding ICT (informatie- en communi catietechnologie) volgen. Als zij afstuderen, kunnen zij automa tisch overstappen naar het mid delbaar beroepsonderwijs in Leiden. Het Northgo College volgt daar mee het voorbeeld van het Da- Vinei College Lammenschans, dat vorig jaar al met het ROC in zee is gegaan. Al eerder maakte het ROC afspraken met het An dreas College in Katwijk op het gebied van installatietechniek en voor horeca met het Teylin- gen College in Voorhout. De openbare scholengemeen schap in Noordwijk is drie maanden geleden in 3-VMBO begonnen met ICT-onderwijs. Daarvoor meldden zich zestien leerlingen. „Dat was duidelijk meer dan verwacht. We waren uitgegaan van tien. Van die zes tien zullen er waarschijnlijk twaalf doorstromen. Om het voor hen zo gemakkelijk moge lijk te maken, hebben wij geko zen voor samenwerking met het ROC. De eindbeoordeling bij ons is het toelatingsbewijs voor de vervolgopleiding in Leiden", aldus A. Hollenkamp, afdelings leider VMBO op het Northgo College. Volgens P. Heyboer, projectlei der op het ROC, is het 'erg prak tisch' om al in een vroeg stadi um in contact te komen met de leerlingen. „Dat gebeurt als zij hun examenopdrachten presen teren. Wij zijn daar bij. Op die manier krijgen we een heel goed beeld van de leerlingen, waar door we goed kunnen inschat ten welke kant zij het best op kunnen. Dat kan bijvoorbeeld systeembeheer zijn, montage- /onderhoud of hardware. Zij le ren ook het ICT-klimaat op MBO-niveau kennen, waardoor de overgang soepeler wordt." WIJK LADDER boshuizen - In zorgcentrum Rijn en Vliet is vandaag van 15.00 tot 17.30 uur een rom melmarkt. Tegen een redelijke prijs zijn er boeken, speelgoed, skikleding en andere huishou delijke spullen te koop. De koks zorgen voor erwtensoep. Rijn en Vliet is te vinden aan de Aal tje Noordewierlaan 1. MERENWUK - In winkelcentrum de Kopermolen is zaterdag 30 november vanaf 12.30 uur de Pietenparadeshow. Drie vrolijke Zwarte Pieten zorgen voor spektakel. Ze proberen onder meer een house-wedstrijd te organiseren en samen met de kinderen doen ze een wed strijdje pakjes stapelen. Natuur lijk komt Sinterklaas ook even langs. Het Pietenspektakel is om 14.30 uur afgelopen. de camp - Wegens enorme be langstelling verzorgt het Volks huis een extra cursus kleding maken. Tijdens de cursus, die zowel voor beginners als gevor derden geschikt is, wordt ge leerd een patroon te tekenen en kledingstukken te maken of te vermaken. Wekelijks wordt aandacht besteed aan een spe cifiek onderdeel, variërend van een ritssluiting tot knoopsga ten. De cursus begint op maan dag 9 december van 20 tot 22 uur, bestaat uit tien lessen en kost 68 euro. Voor meer infor matie en inschrijving: Het Leid- se Volkshuis, Apothekersdijk 33a, telefoon 5149180 of www.leidsevolkshuis.nl de camp - De lezingenserie over de Leidse geschiedenis die in het Leidse Volkshuis wordt ge houden gaat op woensdag 4 de cember over 'Overleven na de dood, weduwen in Leiden in de 17e eeuw1. De lezing begint om 19.30 uur, de toegang bedraagt 6,50 euro. Inschrijven kan tij dens kantooruren bij Het Leid se Volkshuis, Apothekersdijk 33a, telefoon 5149180. leiden - De Stichting Ouderen Kerst-ins Leiden organiseert ook dit jaar met Kerstmis voor ouderen weer een gezellige dag. Op tweede Kerstdag zijn oude ren welkom in dienstencen trum De Zijloever en de buurt huizen Vogelvlucht en Morsch- wijek. Per locatie wordt een programma samengesteld met onder meer muziek en bingo. De bijeenkomsten eindigen met een diner. De eigen bijdra ge per deelnemer bedraagt 8 euro. De kaartverkoop vindt vanaf morgen plaats bij buurt huis Morschwijck, Topaaslaan 19, telefoon 5765656, Zijloever, Lage Rijndijk 129, telefoon 5233208 en Vogelvlucht, Bos- huizerlaan 5, telefoon 5313648. slaagwuk - De Leidse autisten- soos, LASOOS, opent vrijdag 29 november voor het eerst haar deuren in het dagactiviteiten centrum aan de Flevoweg 5. Van 20.15 tot 22.15 uur kunnen autisten met een normale be gaafdheid elkaar daar ontmoe ten. De entree bedraagt 2 euro. Voor meer informatie even kij ken op: www.lasoos.nl 3t in der Oord komt uit het »e|Noordwolde, maar is in op zoek naar mensen m meer kunnen vertellen m ina, beter bekend als Mi- ,eSe Vries. De ouders van és en andere familieleden n tijdens de Tweede We- rlog een aantal kleding- /jpp de Haarlemmerstraat. C at om Haarlemmerstraat 5, destijds ook bekend blauwe huis'. Momen- (Spaar Timmerman Vak- en eding gevestigd. An- inden waarin de familie °%s winkels had, waren nummer 149 (nu Proveste) en 176/178, waar momenteel Dé- lifrance zit. Van der Oord wil behalve infor matie ook graag oude foto's van Mineke de Vries hebben of an sichtkaarten van de Haarlem merstraat met daarop de win kels. De familie De Vries telde naast Mineke ook vader Jozef de Vries, moeder Rike de Vries- Veltman, zus Anneke en broer Max. Van der Oord werkt momenteel aan een boek over Joodse Werkkampen tijdens de Tweede Wereldoorlog, dat volgend jaar De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt fs het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 verschijnt. En in dat boek speelt Mineke de Vries een prominen te rol. Zij was namelijk ge trouwd met de Amsterdammer Guus van der Wijk, die in 1942 door de Duitsers naar werk kamp De Landweer in het Frie se Elsloo werd gestuurd. Vanuit dat kamp schreef hij aan Mine ke tientallen zeer indrukwek kende brieven die onderdeel uitmaken van het boek. „Joodse mannen tussen de 18 en 60 jaar moesten vanaf janua ri 1942 tot 2 oktober datzelfde jaar allemaal naar werkkampen. Die waren er al voor de oorlog in het kader van de werkver schaffing maar werden tijdens de oorlog gebruikt om de jood se mannen te isoleren", aldus Van der Oord. „Vanuit het werkkamp schreef Van der Wijk soms dagelijks naar zijn ver loofde Mineke in Leiden. Op 15 of 16 augustus 1942 zijn zij in Amsterdam getrouwd. Dat ge beurde pas na veel bureaucrati sche rompslomp en met veel pijn en moeite. Van der Wijk kreeg voor het huwelijk één dag vrijuit het kamp.'' „Nietlang daarna, 2 oktober 1942, werd hij vanuit Friesland door de Duitsers gedeporteerd naar kamp Westerbork. Hij moest toen van Elsloo naar As sen lopen en zag zelfs nog kans om onderweg een kaartje naar zijn vrouw Mineke op de bus te gooien. Van der Wijk is vervol gens na ruim vijf weken Wester bork naar een concentratie Mineke de Vries en Guus van der Wijk op hun trouwdag, 15 of 16 augustus 1942, in Amsterdam. Particuliere foto kamp in Polen getransporteerd waar hij begin 1943 op 25-jarige leeftijd is omgebracht. Zijn vrouw Mineke werd op 17 maart 1943 in Sobibor vergast. Zij was toen 26." Van der Oord heeft deze infor matie van een van de weinige familieleden van Mineke de Vries, die momenteel in Israël woont. „Ik wil deze zwarte pe riode uit de vergetelheid halen. Speciaal daartoe is de Stichting Joodse Werkkampen opgericht. Want wat er met Mineke de Vries en Guus van der Wijk en miljoenen anderen is gebeurd, mag natuurlijk nooit worden vergeten." Mensen met informatie over Mineke de Vries kunnen 071- 5356424 bellen. Niekvan der Oord is bereikbaar via 0561-433112 of 06-22172617. E- mail: vdoord@hotmail.com Eric-Jan Berendsen door Wim Koevoet leiden - Wethouder M. Rabbae (Groenlinks) heeft geen mis bruik gemaakt van zijn functie tijdens zijn spreekbeurt bij Al Balagh begin deze maand in buurthuis de Vogelvlucht in Lei den Zuid-West. Dat beweert vi- ce-voorzitter W. Hader van deze Marokkaanse vereniging. Hader is de organisator van de bewus te bijeenkomst, waarvan het thema de participatie van al lochtonen in de Nederlandse sa menleving was. Hader reageert op eigen initia tief op de schriftelijke vragen die de CDA-raadsleden W. Bleijie en L. Lieverse hebben ingediend. Die twee zijn boos over het op treden van Rabbae omdat hij die avond zijn gehoor in het Arabisch heeft toegesproken en omdat hij een al dan niet ver kapt stemadvies zou hebben ge geven dat voor het CDA en de WD ongunstig zou zijn geweest. Rabbae zelf weigert vooralsnog commentaar te geven, omdat hij eerst de CDA-vragen wil beant woorden. Hader bevestigt dat Arabisch die avond de voertaal was. Zijn ei gen voorkeur gaat uit naar de Nederlandse taal maar tijdens de voorbereidingen voor de avond merkte hij dat er ook veel belangstelling was van de eerste generatie Marokkanen, bij wie Rabbae, net als bij de latere ge neraties, een hoog aanzien ge niet. „Hij vervult een voorbeeld functie voor de Marokkaanse gemeenschap in Leiden." De eerste generatie, zegt Hader, is de Nederlandse taal niet of nau welijks machtig. „En ik kan niet tegen die mensen zeggen: ko men jullie maar niet." Rabbae spreekt volgens Hader vloeiend Arabisch en bezigde die taal die avond dan ook op verzoek van zijn gastheer. Ha der: .Achteraf gezien had ik in derdaad beter een tolk kunnen inschakelen. Dat dat niet is ge beurd, is mijn fout. Niet die van Rabbae." Volgens Hader heeft Rabbae zijn Marokkaanse gehoor niet ontra den op het CDA of de WD te stemmen. Wel heeft hij gezegd dat allochtdhen het beste kun nen stemmen op partijen die zich voor minderheden inzet ten. Hij heeft daarbij wel de PvdA en D66 genoemd maar dat was nadat hem de vraag uit de zaal was gesteld wat hij van die partijen vindt. Rabbae heeft vol gens Hader geantwoord dat bei de partijen zich voor minderhe den inzetten. De namen van het CDA en de WD zijn in dit ver band niet eens gevallen, net zo min als die van Rabbae's eigen partij, Groenlinks. Bovendien heeft Rabbae volgens Hader er op aangedrongen een politieke avond te organiseren waarbij al le partijen moeten worden uit genodigd. Dat advies heeft Ha der ter harte genomen. „Maar geloof me, Rabbae valt niets te verwijten, hij heeft geen mis bruik gemaakt van zijn positie als wethouder."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15