REGIO 'Het boek is nog niet klaar' in 'Wanneer houdt dit geboer uit de onderbuik eens een keer op?[ 'Doodstraf een van de zaken die het wezen van de rechtstaat vormei WOENSDAG 27 NOVEMBER NAVRAAG Café De Saloon in Roelofarendsveen gaat dicht. Eigenaar Raymond Gartsman gaat zijn geluk beproeven in een nieuw eetcafé op bedrij venterrein De Lasso. En dat is minder goed nieuws voor BART SPRING IN 'T VELD. De oud-inwoner van Roelofarendsveen, die driejaar gele den alle voorpagina's haalde als de eerste winnaar van Big Brother, was namelijk lange tijd stamgast van De Saloon. De Saloon dicht, dat moet een klap voor je zijn? „Wat vertel je me nou? Is dat echt waar? Jee, daar schrik ik van. Dat was altijd mijn stamkroeg, inderdaad. Ik heb er leren tafelvoetbal len, leren poolen en leren drinken. Vanaf het moment dat De Sa loon openging, kwam ik er. Het was vaste prik: eerst een potje Risk met een groepje vrien den en daarna naar De Saloon om ouderwets in te nemen. En ouder wets wil zeggen: meer dan één." En wat nu? Ach, omdat ik sinds een paar jaar in Utrecht woon, kwam ik er wei nig meer. Het doet me dus wel wat dat ik dit hoor, maar om nou te zeggen dat het m'n le ven in de war stuurt, nee. En er blijven zat cafés over in Roelofarendsveen. Volgens mij zit het met de kroeg- dichtheid wel goed daar. Een op de duizend inwoners of daarom trent. Nee, wat dat betreft hoeven we geen medelijden met mijn oude dorp te hebben. In Roelofarendsveen kom ik nog hoogst zel den. Al mijn vrienden zijn er ook weg. Missschien is dat wel de re den dat De Saloon dicht gaat, haha." Hoe gaat het eigenlijk met je? „Prima. Ik ben zo goed als helemaal uit de media verdwenen dus dan kan het alleen maar goed met je gaan. Nee hoor, cynisch grap je. Ik verschijn nog wel eens een enkele keer met m'n kop in een tv-programma, maar veel is het niet meer. Weet je, ik ben nu zelf ook journalist. Althans ik ben de fijne kneepjes aan het leren bij een Utrechts huis-aan-huisblad. Ik schrijf over sport en muziek, of beter gezegd: ik bén de sport- en muziekredactie van dat blad. Het is erg leuk om te doen. YVat mijn doel is? Joh, geen idee. Ik ben 26 en heb nog zestig jaar de tijd om daar over na te denken. En tegen de tijd dat ik 60 ben, hebben ze wel een pil waarmee je 160 wordt, dus ik heb nog even. En dan nu de onvermijdelijke iraag: wat vind je van Big Brother 4? „En dan nu het onvermijdelijke antwoord: ik kijk er niet naar. In het begin nog wel even omdat er een vriend van me meedeed. Maar sinds hij eruit is, ben ik afgehaakt. Big Brother nu is ook niet meer te vergelijken met de eerste reeks. Toen was het back to basic, maar dat is het allang niet meer. Big Brother toen en Big Brother nu heeft net zoveel overeenkomsten als Lingo en Get the picture." tekst: Paul de Vlieger foto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1977, maandag 28 november OEGSTGEEST - In 1969 namen enige moeders in Oegstgeest het initiatief tot het organiseren van een veilige speelruimte voor kinde ren. Een jaar later kon men dankzij de medewerking van de Oegst- geester sportvereniging ASC beschikken over hun jeugdclubhuis op het voetbalterrein. Geen ideale situatie, maar de eerste peuterspeel zaal was van de grond gekomen, zonder veel hulp van de gemeente. Nu na acht jaar is het aantal voorzieningen voor peuters nog niet erg uitgebreid. De 16.500 inwoners van Oegstgeest zijn aangewezen op twee officiële peuterspeelzalen (in de Julianaschool en de Paulus- kerk), een opvangplaats voor peuters in het gemeentecentrum aan de Lijtweg en een onofficiële in een clubhuis bij de Voscuyl. Het ruimte gebrek waarmee deze peuterscholen kampen, krijgt nog een extra di mensie, nu de speelzaal in de Julianaschool moet worden verlaten, omdat deze voormalige school verkocht is aan de gemeente Leiden. Anno 1977, maandag 28 november LEIDEN - Vijfduizend gulden (minus de niet geringe onkosten) is de Leidse carnavalsvereniging 'De Hutspotten' gisteren rijker geworden van Artiestenspul '77, dat in de Groenoordhal werd gehouden. Zater dag deelde zanger Ben Cramer handtekeningen uit in de Haarlem merstraat om aandacht te vestigen op Artiestenspul. De opbrengst was bedoeld om de schade te dekken die onlangs door vandalen werd aangericht aan de kostbare carnavalsattributen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. (1 krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen. Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redact ie.ld@damiate.hdcnl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54.2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '50 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 ■Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail. abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen auL ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken "tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging- 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19 30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-or|anisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV. Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. Wim Rijsbergen blijft ook na Saudi-Arabië het avontuur zoeken Wim Rijsbergen is blij dat hij weer thuis in Lei derdorp is na zijn trainersavontuur in Damman, maar hij hoopt dat het van korte duur zal zijn. Aan de ene kant kan hij mooi enig achterstallig onderhoud in zijn huis en aan zijn vastgezette enkel - waar een schroef in loszit - laten ver richten nu hij halsoverkop vertrokken is bij de club Al-Ettifaq in Saudi-Arabië. Aan de andere kant weet hij nu al dat hij straks weer dolgraag aan de slag wil gaan. „Het is leuk om te rug te zijn, maar als ik hier veertien da gen zit, begint het op zeker weer te krie belen. Met mijn 50 jaar ben ik nog veel te jong om niks te doen." Zijn zin in avontuur is nog lang niet verdwenen, ook niet na zijn zo plotse ling beëindigde verblijf in Saudi-Ara bië. Rijsbergen vertrok er op stel en sprong na een conflict met de clubleiding en liet een half jaar sa laris lopen „om het land maar uit te komen." Ook nu hij daar met veel moeite in is geslaagd, wil hij geen punt meer maken van de financiële af- wikkeling van zijn contract. „Ik had nog een verbintenis voor zes maanden, maar daar begin ik niet meer over", zegt hij. „Ik ben veel te blij dat het me gelukt is om daar weg te komen. Dat was een heel gedoe, want voor het verkrijgen van een werkvergunning had ik mijn paspoort moeten inleveren en toen eenmaal bekend was dat ik wegwilde, was plotseling niemand van de leiding meer te bereiken. Er was nog maar één bestuurslid dat met me wilde praten en via hem kon ik ten slotte mijn vertrek regelen. Dat was voor mij belangrijker dan het geld dat ik nog van de club moest krijgen. De frontale botsing met Al-Ettifaq ontstond na twee verloren duels in de tweede westrijden- reeks van Saudi-Arabië, waar twee competities worden gespeeld. In de eerste mogen de deel nemende ploegen geen buitenlanders opstel len en daarin was Rijsbergen met zijn team kampioen geworden. Niet zonder slag of stoot, want ook in die periode had de trainer de no dige moeite met de bemoeizuchtige president, de geringe medewerking en de gebrekkige or ganisatie, maar het succes vergoedde alles. „Maar als je dan aan het tweede deel begint en twee wedstrijden verliest, heb je geen recht van spreken meer", schetst hij de universele wet in de voetbalwereld. „Hoe logisch die ne derlagen ook waren in duels tegen ploegen waarin jongens rondliepen als Babangida en de Braziliaan Bebeto. Daar konden wij met ons jonge team niet tegenop. Mijn spelers ge droegen zich na het veroveren van het kampi oenschap alsof ze wereldkampioen waren ge worden, waren met de cup feestend van sjeik naar sjeik getrokken en maakten in de wed strijden daarna simpele fouten. Kwam de pre sident naar me toe om me te vertellen dat ze dat niet meer mochten doen. Dat kon ik na tuurlijk niet garanderen en toen was de boot echt aan." Bij Rijsbergen kwam op dat moment alles bo ven wat er sinds zijn komst was misgegaan. Hij was er dan wel in geslaagd de spelers van Al-Ettifaq niet alleen 's avonds maar ook 's ochtends te laten trainen („daardoor zijn we ook kampioen ge worden"), „maar dagelijks kwamen vier of vijf van die gasten gewoon niet opdagen. Die hadden dan allerlei ex cuses. Dat ze naar het ziekenhuis vva- ren geweest met hun moeder of dat ze een afspraak hadden bij de tand arts. Dat hoorde ik zo n beetje twaalf keer in de week, van jon gens die de helft van hun tan den misten." „Verder stonden er steeds nieuwe spe lers voor mijn enig over- leg ge- haald door de een of ander, of het waren gas ten die nog onder contract stonden, maar jaren niet hadden gespeeld. En dat ging maar door, tot er op een gegeven moment 43 spelers op de lijst stonden. Kwantiteit genoeg dus, maar kwaliteit, ho maar. En dan ben ik niet iemand die zijn mond houdt en stil in een hoek gaat zitten. Doe je dat wel, dan kun je het jaren volhouden, maar dan zit je er al leen om de dollars te pakken. Zo steek ik niet in elkaar. Als ik ergens trainer ben, wil ik ook iets neerzetten. Dus heb ik de president een brief geschreven en hem verteld wat ik van hem dacht." Dat viel verkeerd, met het ontslag van Rijsber gen als gevolg. Hij was er niet rouwig om, maar vindt ook niet dat de vier maanden in Damman verloren tijd zijn geweest. „Welnee. Ik heb de club voor het eerst in twaalf jaar weer een cup bezorgd en een paar spelers, die wel in zichzelf wilden investeren, goed in de etalage gezet. Dus zo slecht heb ik het niet ge daan. En ik heb ook weer heel veel geleerd. Vooral dat je niet moet denken dat je in andere culturen snel zaken kunt veranderen. Als je dat wil, moet je dat geleidelijk aan doen. 'Go with the flow', zeggen de Amerikanen, en dat is de beste manier, zoals ik ook al in de drie jaar bij Universidad Catolica de Santiago in Chili heb gemerkt. Zo ben ik ook in Damman te werk gegaan. Als ik me daar op de Europese manier had gedragen, had ik na een week de helft van de selectie al niet meer teruggezien." Nu ziet Saudi-Arabië hem niet meer terug. Niet als trainer in elk geval. „Al is er verder ook maar heel weinig te beleven voor een buiten lander. De eerste negen weken verbleef ik in een hotel en daar had ik nog enig vertier met de personeelseden uit de Filippijnen, India en Pakistan en met de Oostenrijkse chef-kok. Daar dronk ik nog wel eens een spaatje mee. Maar later zat ik in een appartement in een compound achter muren. Daar was helemaal niks te beleven. Normaal ga je dan de stad bekijken, maar dan moet er wel wat te zien zijn en dat was er niet in Damman. Er is ge- „Het contact met de mensen viel me wel mee. Voor het Westen deugt er niemand meer in de islamitische wereld na de aan slagen van 11 september, maar ik heb er net zoveel goede en slechte personen Het zal hem er dan ook niet van weerh 1 nieuwe avonturen op te zoeken. Rijsbe als speler al een globetrotter (hij speeld zijn Feyenoord-tijd bij Bastia op Corsic3 voor de New York Cosmos), is ook als t nog lang niet van plan buitenlandse uil gen uit de weg te gaan. „Die keuze had )C maanden geleden al kunnen maken to recht kon bij Zwolle, waar ik als profvo e ben begonnen. Dat had het verhaal mcr: rondgemaakt, maar ik heb toch voor hi 1 tuur gekozen. Dat heeft me in dit geval r wel wat gekost. Letterlijk en figuurlijk, voel me echt gesloopt, maar de levens< die ik heb opgedaan is niet te betalen.' „Nee, het boek is nog niet klaar, daar k if echt nog wel een paar hoofdstukken bi n kunnen me morgen bij wijze van sprek IJsland neerzetten." Paul de Tombe Wim Rijsbergen: „Als ik ergens trainer ben, wil ik ook iets neerzetten." KLANKBORD Demissionair minister Na- wijn liet zich in Nieuwe Revu ontvallen dat hij vóór is en kreeg de complete Tweede Kamer over zich heen. De LPF-minister (en -lijsttrek ker) haastte zich daarna te verklaren dat hij slechts de discussie had willen aan zwengelen. Moet die discus sie over de doodstraf voluit worden gevoerd? Een meer derheid (57 procent) van de bezoekers van de internetsi te van deze krant meent van wel. Een selectie uit de reac ties: E. Tambunan, Leiden: „On eens. Daar zijn we weer. Het zoveelste proefballonnetje. Nawijn zegt dan wel op eigen titel te spreken en trekt het uiteindelijk weer in maar die LPF'ers horen dit laatste niet en gaan er weer voor. Wan neer houdt dit geboer uit de onderbuik eens op?" Thea Mariposa, Noordwij- kerhout: „Eens. Discussie is De discussie over de herinvoering van de doodstraf moet voluit worden gevoerd niet fout al is het maar om duidelijk te maken dat dood straf niet kan. Hoe anders zijn wij dan de moordenaar dat wij wel iemand mogen do den?" A. Mourits, Ter Aar: „Een weldenkend mens wil geen doodstraf invoeren. Daarmee doe je hetzelfde als een moor denaar en in geval van een fout is het onomkeerbaar." Henk Imthom, Valkenburg: „Wij beslissen niet over leven en dood." L.G. Burlage, Hazerswoude- Rijndijk: „Wat mij opvalt is dat niemand in de discussie over de doodstraf aandacht besteedt aan de slachtoffers. Als de ene kant roept: 'de doodstraf terug' komt er van de tegenstanders een soort re flexreactie: 'inhumaan, terug naar de Middeleeuwen'. Maar neem als voorbeeld het 'Mon ster van Ter Aar'. Hij heeft ge moord, gevangen gezeten, is vrijgelaten en heeft weer ge moord. Het is een onbetwist baar feit dat als deze man na zijn eerste misdaden zou zijn geëxecuteerd, de recente slachtoffers niet door hem zouden zijn omgebracht. Is de kans op recidive groot, dan dient de samenleving te wor den beschermd. Want ik kan mij niet voorstellen dat ook Demissionair minister van integratie en vreemdelingenzaken Hil- brand Nawijn. Foto: GPD/Phil Nijhuis maar iemand wil betogen dat het leven van een moorde naar belangrijker is dan dat van zijn slachtoffer. Op deze plaats zou de tegenwerping kunnen zijn: maar het is ook mogelijk om iemand levens lang op te sluiten. Hierop twee opmerkingen: ten eerste is in Nederland 'levenslang' niet gelijk aan 'celstraf tot aan de dood'. Ten tweede: het is een harde economische wet dat geld maar één keer kan worden uitgegeven. Het moet eenvoudig mogelijk zijn om vast te stellen wat éénj gene op jaarbasis kosfe eveneens simpel vast in len bijvoorbeeld hoevpi patiënten per jaar vod geld zouden kunnen lir geholpen. Vanzelfspr^ dit een harde keuze, ite ontkennen van het bd>2 ervan leidt niet tot hetn dwijnen ervan." va t» De stelling van deze tri gaat over het sinterkké dat dezer dagen veler ons in zijn greep hour het nu door de euro 1 door de schijnconcu die een aantal grote i goedzaken voert, ma geklaag over de prijz de sintcadeaus is nie lucht. Terecht of niet stelling waarop u totL maandag kimt reage luidt: Speelgoedprijzen ma jj sinterklaas een onbe e feest. Berend Stolk (48), Leiderdorp, in tensive care-specialist in het Dijk- zigt-ziekenhuis in Rotterdam. WD- 'en „De verkrampte en alleen al daardoor mislukte discussie over de doodstraf geeft allereerst aan dat wij in Nederland in ons democratisch denken nog erg onvolwassen zijn. We gaan weer af als een gieter. Maatschappelijke onderwerpen, zelfs als ze akelig en verwerpelijk zijn, dienen altijd geordend en goed georganiseerd besproken te worden. Als men dat nalaat, dan kun je er op wachten dat een enge populist er op het verkeerde moment mee vandoor gaat. Gebrek aan zorgvuldige argu mentatie, gebrek aan geordend de bat door fatsoenlij ke politieke partij en maakt je kwetsbaar voor dit soort 'on derbuikdiscus sies'. Ik ben te gen de dood straf. Ik ben niet bang voor de discussie daar over.' Nancy Knijnenburg (34), beveili gingsmedewerkster uit Leiden, voetbaltrainer van de damesselec tie van SJC uit Noordwijk: .Abso luut mee eens. Discussiëren over welk onderwerp dan ook kan en mag altijd. Dat valt onder de vrijheid van meningsuiting. Je mag er ook niet op veroordeeld worden als je erover wilt praten. Nu is minister Nawijn daar over begonnen, naar aanleiding van het zinloos geweld, maar ik weet ze ker dat half Nederland erover praat of er in gedachten mee bezig is. Ik denk ook dat er heel veel mensen voor de herinvoering van de dood straf zijn. Zelfben ik dat ook, omdat ik de huidige straf fen een lachertje vind. Met de doodstraf voor j iemand die een'l ander het leven beneemt, zou het moorden vol gens mij terugge drongen kunnen worden." Reinier Verbeek (37), architect in Leiden: „Daar ben ik het helemaal mee eens. Dat moet bespreekbaar zijn en dan vooral omdat degenen die de doodstraf terugwillen, zich onsterfelijk belachelijk maken. Het is ondenkbaar dat die straf weer wordt ingevoerd, omdat die in strijd is met de grondwet. Het is louter een poli tiek spelletje om erover te praten. Populistisch geleuter van iemand die denkt hiermee stemmen te trekken. Als minister van justitie was Nawijn ook de enige die deze discussie niet had mogen aanzwengelen. Ik vind wel dat de discussie mag worden ge voerd. We leven tenslotte in een vrij land. Maar de uit- komst staat bij ande voorbaat vast. 1 De wet in Ne derland zal echt niet worden ver anderd." Pieter Stam (51), dominee te Kat wijk: „Honderd procent mee eens. Ik vind het ook niet prettig dat men sen roepen dat dit 'onderbuikgevoe- lens' zijn of dat het gaat over een te rugkeer naar een domme cultuur. Ik ben een principieel pleitbezorger van de doodstraf. Ik ben geen SG- P'er, maar op dit punt kan ik die par tij goed volgen. Er zijn situaties waarin mensen het recht op het voortbestaan van hun eigen leven aan zichzelf hebben ontnomen. Dat neigt naar oog om oog. tand om tand, maar in het Oude Testament staat dat de overheid het zwaard niet tevergeefs draagt. Voor mij is de dood straf een van de zaken die f het wezen van de recht staat vormen. Neem je dat ele ment weg, dan haal je een van de meest dreigende straffen weg." Kamal Khodor al Cheikh (3 j; Syrië, projectleider gemeen j phen aan den Rijn, voorzitt u sche Culturele Stichting, b% lid Marokaanse vereniging taka: „De discussie mag wel worden, maar is eigenlijk on omdat in het verdrag van de se Unie is opgenomen, dat t straf niet mag worden ingev Het heeft dus geen zin om d te praten. Iets anders is dat gediscussieerd mag worden hoogte van de straffen. Ik vit iemand die een ander zijn o ven ontneemt strenger gesti moeten worden dan nu het Maar da devon v deten

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14