Leiden kiest besmette bestuurder Unanieme keuze maakt burgemeestersreferendum onnodig Verwendag voor bewoners 't Huis op de Waard Nederland moet zichzelf opnieuw uitvinden REGIO 16 wil 'iets' met Büch in Leiden GroenLinks roept Pechtold op het matje eiderdorp baken der licht adhuis is knzinnig mooi eilelijk schrikt trailer af Een 54-jarige vrouw uit ;t heeft zich gistermid- cesvol verweerd bij een Zij wandelde rond half ie brug op de Groene k in de Kikkerpolder e jongens stonden, in hen fietsten weg ter- jierde haar met een mes ie en haar tas wilde Tijdens de worsteling op ontstond, raakte de oor het mes aan haar wond. De ongeveer e jongen rende daarna ïuit weg. neemt over De overname van het Vakopleiding Leiden ior het Regionaal Oplei- entrum Leiden (ROC) is ld. Alleen de Raad van en de Medezeggen- aad van het ROC moe formeel instemmen. De ie is een landelijke ope- 32 ROC's en 47 vesti- ran de Centrum Vakop- n. Studenten en mede- merken er voorlopig ran. Het Centrum Vak- g Leiden biedt volwas- ucatie zonder diploma, 'emame werken het en het ROC nauwer ip het gebied van oplei- :n reïntegratie. Het zal dan ook gekwalifi- choling geven. Als de ie doorgaat, ontvangt Iden de komende drie fheidssubsidie om de ie dekken. LEI DE woensdag 27 NOVEMBER 2002 R1 door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - De 58-jarige WD'er Harry Groen wordt de nieuwe burgemeester van Leiden. Daar mee is de kans voor de Leidse bevolking om via een referen dum zelf een burgemeester te kiezen, definitief van de baan. Groen is als enige kandidaat ge schikt bevonden. D66, PvdA, Groenlinks, de SP, Leefbaar Leiden en LWG/De Groenen zijn wel teleurgesteld over het niet doorgaan van het referendum, maakten deze frac ties gisteravond in het openbare gedeelte van de raadsvergade ring duidelijk. Ook Groen zelf was volgens PvdA-fractievoor- zitter C. Broeijer, die ook voor- door Robbert Minkhorst leiden - Hij was niet goed ge noeg voor de Nederlandse atle- tiekunie (KNAU) en eigenlijk ook niet voor de gemeente Haarlem mermeer, maar Herman Henricus Maria Groen (58), wordt voorge dragen als burgemeester van Lei den. Daarmee kiest de stad voor een besmet persoon. WD'er Groen, waarnemend burgemeester van Brielle, oud wethouder in Amsterdam, werd afgelopen weekeinde afgezet als voorzitter van de KNAU. De WD'er raakte in opspraak als directeur en commissaris van het Almeerse topsportbedrijf Omniworld. Beide functies heeft hij moeten neerleggen. Officieel geldt Groen nog als kandidaat voor het burgemeesterschap van Haarlemmermeer. Hij is daar de nummer twee achter Fons Hertog, de huidige burge meester van Velsen. Declaratiegedrag was de reden voor Groens vertrek bij Omni world. Omniworld is een sport vereniging en een topsportcom plex in oprichting. Groen be kleedde toen de onderneming een tijd in grote financiële pro blemen verkeerde, een dubbel functie. Als directeur tekende hij zijn eigen declaraties als presi dent-commissaris. Hierdoor heeft hij zijn eigen vergoeding tot 1 februari 2003 veilig kunnen stellen. De liquiditeitspositie van Omniworld was slechts tot 1 de cember zeker gesteld. Na de ontdekking heeft Groen het Leiden moet een 'tast- innering' regelen aan de overleden literator, co- verzamelaar en tv-per heid Boudewijn Büch. dt D66-raadslid S. Ver- De democrate wees gis- in de raadsvergadering tele aanleidingen die er voor Leiden zijn om Büch blij vend te gedenken. Zo studeerde hij hier en was hij vaste klant bij het Rijksmuseum voor Volkenkunde. „Hij had een innige band met Leiden", aldus Verschoor. De D66'er liet weten dat ze meer wil dan een straat naambordje en dat daarom de zitter is van de vertrouwens commissie, 'helemaal klaar' voor het referendum. Broeijer erkent dat de kwaliteits verschillen tussen Groen en de andere elf kandidaten groot zijn maar daarmee hebben volgens haar het CDA, de WD en de Christenunie, die tegen een re ferendum waren, nog geen ge lijk gekregen. Die partijen, het CDA voorop, waarschuwden dat een referendum kandidaten zou afschrikken. „We zullen nooit weten of er bij een procedure zonder referendum meer sollici tanten zouden zijn geweest." Volgens WD-fractievoorzitter L. de Lange wordt het gezichtsver lies dat Leiden door de afgelas ting van het referendum lijdt, goeddeels gecompenseerd door de eensgezindheid waarmee de Leidse gemeenteraad achter de benoeming van Groen als bur gemeester staat. Ook CDA-frac- tievoorzitter Bleijie vindt het geen ramp dat er geen referen dum komt. „Het referendum was een middel om aan een goede burgemeester te komen en niet het doel." Daar denkt CDA'er J. de Haan anders over. Hij zei in het open bare deel van de raadsvergade ring dat de vertrouwenscom missie onmiddellijk na haar conclusie dat er maar één ge schikte kandidaat onder de twaalf sollicitanten zat 'beter de opdracht aan de gemeenteraad had kunnen teruggeven'. Volgens Broeijer en O. Welling, eerste man bij D66, zou dat ech ter 'niet netjes zijn geweest voor de heer Groen'. Welling: „Er zijn drie mogelijkheden. We kunnen de eisen verlagen zodat meer kandidaten geschikt worden, we kunnen een heel nieuwe proce dure beginnen of we doen een enkelvoudige voordracht. Die laatste optie heeft onze voor keur, ook al gaat dat ten koste van een referendum." Burgemeester Job Cohen van Amsterdam houdt Cleveringarede in Academiegebouw vooruitbetaalde bedrag terugge stort. De gemeente Almere, aan deelhouder van Omniworld NV, ontsloeg hem op 3 oktober. Problemen met declareren wa ren ook al de aanleiding voor zijn ontslag als wethouder van Amsterdam. Groen zou de reis- en verblijfskosten van zijn vrien din ten onrechte op de gemeen te hebben verhaald. Het ge meentebestuur concludeerde zelf in 2000, Groen was toen al afgetreden, dat de oud-wethou der ten onrechte zo'n 23.000 eu ro uit de gemeentekas had ge haald. Dat bedrag was voor een liefdadigheidsdiner voor de Rob de Vilder Stichting, waar Groen bestuurslid was. Groen bleef er meestal laconiek onder. „Een storm in een glas water", zei hij tegen het Haar lems Dagblad over de opwin ding rond Omniworld. Vlak voor een aandeelhoudersvergadering van het bedrijf begon, zei hij te gen een verslaggeefster van het Dagblad van Almere„Mijn de claratiegedrag kan eventueel in de rondvraag aan de orde ko men. Zelfs de kleur van mijn schoenen kan dan worden be sproken." Opvallend is dat Groens curri culum vitae dat de gemeente Leiden heeft verspreid, niets vermeldt over diens carrière in Almere. Zowel voor de Leidse politiek als de Zuid-Hollandse commissaris van de koningin Jan Franssen is de kous af. Franssen deed onderzoek en dat pleit hem vrij, zeggen Franssen en de Leidse fractievoorzitters. wethouder ruimte en groen, PvdA'er Hillebrand, op haar pleidooi moest reageren. Die deed dat dan ook en gaf blijk van 'een positieve grondhou ding1. „We willen eerst zorgvul dig nadenken over de vraag hoe de tastbare herinnering aan Büch eruit moet zien." door Wilfred Simons leiden - Nederlanders kunnen niet tegelijk roepen om normen en waarden en zelf uitmaken aan welke regels zij zich willen houden. De roep om een krach tiger overheid en een einde aan het gedogen betekent ook dat Nederlanders zich moeten voe gen naar de regels die zij stelt Dat zei burgemeester Job Cohen van Amsterdam gistemjiddag in het Academiegebouw van de Universiteit Leiden. Cohen hield dit jaar de Cleveringarede, waar mee de universiteit jaarlijks het protest herdenkt tegen het ont slag van joodse hoogleraren in 1940. Eind november 1940 verordon neerde rijkscommissaris Seyss- Inquart dat alle joodse ambte naren uit de overheidsdienst ontslagen moesten worden. Daartoe behoorden ook tien joodse hoogleraren van de Uni versiteit Leiden, van wie vooral jurist Meijer algemeen geacht en geliefd was. Hoogleraar Cleve- ringa, een leerling van Meijer, protesteerde op dinsdag 26 sep tember 1940 met een moedige rede tegen het ontslag van Meij er. Het kostte hem zijn vrijheid en leidde tot de sluiting van de universiteit gedurende de oor logsjaren. Cohens moeder was als jonge studente bij de rede van Cleveringa aanwezig. Volgens Cohen ging het in de toespraak van Cleveringa om een keuze. De Nederlandse jo den van vóór de oorlog gingen ervan uit dat zij 'erbij hoorden', dat hun godsdienst en hun groepsgevoel het Nederlandse burgerschap niet in de weg stonden. Voor de Duitsers wa ren de joden echter een 'Fremd- körper', wezenlijk vreemd en bedreigend, iets dat geëlimi neerd moest worden. Joden werden in het Nederland van 1940 'met een bewuste daad' tot vreemdeling gemaakt De Ne derlanders stonden voor de keu ze: vasthouden aan het vooroor logse gedachtegoed of meegaan met de Duitse overtuiging. Cle veringa koos voor zijn overtui ging dat joden er in Nederland wél bij hoorden. Veel Nederlanders hebben het prangende gevoel dat zij Cleve- ringa's keuze opnieuw moeten Burgemeester Job Cohen van Amsterdam hield gistermiddag in het Academiegebouw van de Universiteit Leiden de Cleveringarede, waarmee de universiteit jaarlijks het protest herdenkt tegen het ontslag van joodse hoogleraren in 1940. Foto: Taco van der Eb maken, meent Cohen. Tot '11 september' en de moord op Pim Fortuyn leek het erop dat al lochtonen zich langzaamaan minder thuis zouden voelen in het land van herkomst en meer in hun aangenomen land. De ontwikkelingen van het afgelo pen jaar hebben dat natuurlijke proces doorkruist Er hangt een schisma in de lucht Horen ze erbij? Of niet? Dat gevoel, betoogde Cohen, is echter onderdeel van een veel groter onbehagen. Ook autoch tonen vragen zich sinds de op komst van en de moord op Pim Fortuyn af of zij er nog wel bij horen, nu zij het vertrouwde land plotseling onherkenbaar veranderd vinden. Cohen meent dat de verklaring ligt in de negatieve effecten van vijf maatschappelijke processen die Nederland sinds de jaren '60 in hun greep hebben. Het gaat om individualisering, democra tisering, privatisering, globalise ring en secularisering. Deze pro cessen hebben veel goeds ge bracht, maar bevatten ook krachten die de maatschappij ontbinden. Individualisering vernietigt sociale samenhang, democratisering vernietigt con sensus, privatisering betekent dat consumenten hun greep verliezen op instellingen die niet tot dienstverlening gedwongen kunnen worden en die bij klach ten 'niet thuis geven'. Globalise ring betekent vernietiging van lokale tradities en vertrouwde eigen cultuur. Secularisering vernietigt de eenheid van religi eus geïnspireerde normen en waarden. Juist in de omgang met nieuw komers leidt die waardencrisis tot grote onzekerheid. „Men kent eikaars normen en waar den niet", aldus Cohen. „Nie mand weet wat hij van de ander mag verwachten. Dat leidt tot angst en aversie." De oplossing is dat 'Nederland zich opnieuw uitvindt', dat er een nieuw pro ces van natievorming op gang komt. De identiteit van het land en de nonnen en waarden waar Nederlanders voor staan, moet opnieuw worden gedefinieerd. Het lijkt een onmogelijke opga ve, maar Cohen is optimistisch. „Ontwikkelingslanden stellen zich ook die vraag. Wat daar kan, kan hier ook." Het 'heruitvinden' van Neder land eist van iedereen een grote inspanning. Het betekent dat al lochtonen, maar ook autochto nen weer het gevoel moeten krijgen 'erbij te horen'. Zij moe ten allen Nederlandse burgers worden. Ze moeten elkaar 'res pect geven' en omwille van een hoger goed, de eenheid van de natie, 'kleine ergernissen inslik ken'. „Zoals wij de SGP accepte ren, die vrouwen niet toelaat tot haar partij, zo moeten wij ook moslims accepteren die hun vrouwen discrimineren. De overheid zal die vrouwen toch beschermen en ontplooiings kansen geven." Kritiek mag van Cohen, verketteren niet Aan de overheid stelt Cohen de eis dat zij de normen en waar den die de Nederlanders samen uitdokteren, daadwerkelijk op legt Als de regels duidelijk zijn, betekent dat het einde van het gedogen. „Het betekent terug keer van gehoorzaamheid en het zich houden aan afspraken." 'Geen discussie beginnen in de krant' door Wim Koevoet leiden - Van GroenLinks had wethouder A. Pechtold de dis cussie over de spreiding van al lochtone kinderen over de Leid se basisscholen niet in het Leidsch Dagblad mogen begin nen. Dat kreeg de D66'er in de raadsvergadering te horen van S. Dewkalie en J. Laurier. Zij riepen de wethouder gisteren op het matje, maar die weigerde daar plaats te nemen. Groen Links vindt dat Pechtold eerst met een stuk naar de gemeente raad moet komen. Pechtold maakte vorige week in deze krant bekend dat hij de vorming van zwarte en witte scholen met onorthodoxe mid delen wil bestrijden. En dat hij daarmee haast wil maken om dat hij bang is dat er scholen sneuvelen vanwege teruglopen de leerlingenaantallen. Een ont wikkeling, zo leert de geschiede nis, die op overwegend zwarte scholen in onder meer de Me- renwijk, Leiden Zuid-West en Leiden-Noord, niet is te keren. Pechtold roept de scholen nu op binnen hun 'zuil' (openbaar, protestants-christelijk of katho liek) allianties aan te gaan en de allochtone leerlingen gelijkmati ger te verdelen. Scholen die zo'n spreiding bewerkstelligen kun nen rekenen op extra geld. GroenLinks liet zonder inhou delijk op Pechtolds ideeën in te gaan, weten dat de fractie niet gediend is van de aanpak van de wethouder. Maar D. Sloos van Leefbaar Leiden en SP-voorman P. Day, beiden van de oppositie, moedigden de D66'er juist aan en zeiden dat ze, net als Pecht old zelf, hadden genoten van het krantenartikel. Het CDA, de PvdA en de WD hielden zicji buiten de discussie. Pechtold was blij met de hulde en trok zich weinig aan van dfe GroenLinks-kritiek „Ik heb ih de krant het jorobleem geschetst en een oplossingsrichting aan gegeven. Voor de oplossingen ga ik uiteraard de discussie met dg gemeenteraad aan." Pechtold memoreerde ook nog dat hij de gemeenteraad wel de gelijk als eerste had geïnfor meerd en wel tijdens de begro tingsbehandelingen, maar er was toen niet één raadslid dat op zijn opmerkingen inging. Dat doet volgens GroenLinks echter niet ter zake. Laurier wilde nog weten of Pechtolds plan wordt gedeeld door de rest van het college. „Dat is volgens mij niet het geval. Verder zijn er geeil stukken en dus kunnen er nog geen beraadslagingen worden gevoerd." Pechtold ergerde zich aan deze formele opstelling. „Ik mag in het duale bestel toch zeker wel mijn denkrichting aangeven?" i'l lneHf Reinders 15/1 „Kom maar. Pas op. ^ar voren nog. Ja zo. Ik ■kkdel vast. Kijk uit voor het ,A. Nog eentje. En nog '"^oed zo." Een half uur is rokken om ongeveer leren met instappen te de rondvaartboort. De schuifelen, onder- loor hulpvaardige han- )r dampende wolken uit inde motor vier treden leden. Het is Verwendag bewoners van het Leid- tgingshuis 't Huis op de ervan de Kaarsenmakers- Imag zelf weten wat hij 1. Dat gebeurt anders jjhet tehuis. Want: druk tijd. Maar nu is al het opgetrommeld om de in de watten te leg- lager Jaap Slot: „Wil je lag in bed blijven? Oké, I Alles kan, alles mag Er zijn bewoners die D gaan. Of naar Schip- en rondvaart maken, h hiermee laten zien Ök op andere dagen wat ™èdacht aan onze bewo gen willen geven. Maar Imogelijk omdat de de zorg heeft uitge- ^^n Verwendag kan maar E fper jaar. Niemand is 'Ik wou dat ik een kokmeeuw was' dan vrij, alle roosters zijn omge gooid en we krijgen hulp van vrijwilligers en familieleden. An ders lukt het niet." De vrouw naast een oud-voet baller van Roodenburg, Jan, is de luidruchtigste van het gezel schap dat door de Leidse grach ten tuft. „Kijk, eendjes. Kijk, mannetjes bij vrouwtjes. Het zijn toch beesten, hè. Ze zoeken elkaar op." Het personeel kopt de voorzet in. „Dan bent u ook een beest. Want u zoekt Jan toch ook altijd op?" Als de boot over de Herengracht vaart, vertelt de stuurman over het enig overgebleven urinoir in de stad dat aan deze gracht staat. „Vroeger waren er wel bij na veertig in Leiden. Deze wordt ook wel de krul genoemd." De buurvrouw van de oud-voetbal ler plaatst meteen een schuine grap. Iets over de vorm van de plasgelegenheid. Iedereen die het kan verstaan, ligt dubbel. Zij zelf nog wel het meest. „De Wit te Singel", zegt de vrouw als ze de Witte Singel opvaren. „Niet zwart, maar wit." De oud-voet baller reageert meteen. „Oh, dan is-ie schoongemaakt." Als de boot de Zoeter- woudsesingel in vaart, telt de vrouw acht, negen, tien kok meeuwen op een rij. „Ik zou best een kokmeeuw willen zijn. Komen ze je oudbakken brood brengen." Bewoners van verzorgingshuis 't Huis op de Waard konden gisteren op de Verwendag doen wat ze anders door gebrek aan personeel nooit kunnen. Een aantal bejaarden maakte een rondvaart door de Leidse grachten. Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13