SERVICE Sinterklaas in de kou? HDC 160 WOENSDAG 27 NOVEMBER CD VAN DE DAG HET WEER door Jan Visser Genre: jazz Izaline Calister Mariposa (Coast to Coast CTC-2990417) Ongetwijfeld zijn ze even leuk, fotogeniek, sexy en gedurfd als de van Curasao afkomstige Izaline Calister. Sommige jonge jazzvoca- listes doen in vocaal opzicht niet onder voor deze Antilliaanse. Ca lister zette de concurrentie twee jaar terug echter op achterstand. Sono di un muhé (One Woman's Dream) was een persoonlijk sta tement waar je u tegen zegt. Izaline's nieuwste cd (presentatie: 5 december, De Meerse, Hoofddorp) verstevigt de, door haar gesla gen brug tussen enerzijds jazz met een fusion-achtige inslag en anderzijds Antilliaanse ritmes (zoals de tumba, de tambü, Antilli aanse wals en muzik di zumbi). Haar buigzame stem fladdert daarbij als een 'mariposa' (=vlinder) om de grooves en vaak warme harmonieën (zoals in het prachtige Lo mi ta band'i bo) heen. De instrumentatie (violist Oene van Geel!) is vaak subliem. Overtui gend is Calisters betrokkenheid met haar afkomst, die hoorbaar is in het papiaments en de samenwerking met folkloregroep Grupo Trichera en Genaro 'Nacho' Geertruida (op kachu=koehoom). Om tropisch blij van te worden. BOEK VAN DE DAG Genre: autobiografie Sandor Marai Land, land!... Uitgeverij Wereldbibliotheek Prijs: 24,90 Meer dan tien jaar na zijn dood werd de Hongaar Séndor Marai alsnog een wereldberoemde schrijver. Achtereenvolgens Italië, Duitsland en Nederland gingen voor de bijl voor zijn plechtstatig geschreven, maar zeer intrigerende novelle Gloed, waarin een mannenvriendschap wordt ontrafeld. Het boek dat de bescheiden uitgeverij Wereldbibliotheek zo ongeveer van de ondergang redde, heeft het inmiddels al tot toneelstuk gebracht. Na De erfenis van Eszter is nu een derde boek van Mérai in het Nederlands vertaald. Land, land! is Mérais persoonlijke verslag van de tumultueuze laatste vier jaar die hij in Hongarije doorbracht, tussen 1944 en 1948. De gruwelen van de Duitse bezetting en de daarop volgende communistische dictatuur schrijft Marai in directe taal onopge smukt op. Een totaal ander boek dan zijn bestseller. Maar schuilt in het kunnen bespelen van vele registers niet het ware vakman schap van de schrijver? KOKKERELLEN Kaasfondue met spruitjes en uitjes Het is nog maar de vraag of de vraag of de fondue van vandaag wel als een echte fondue kan worden beschouwd. Immers de fondue wordt bereid op basis van een met een roux gebonden saus van bouil lon en melk en dat is helemaal niet de ma nier waarop men in Zwit serland zegt al eeuwenlang een fondue samen te stel len. Eigenlijk doet het er niet eens zo veel toe. Het moet erg lekker zijn en dat i$ deze fondue zeker wel. Daarvan kunt u zich trou wens ook van overtuigen. Voor 4 - 5 personen: 35 gram boter; 30 gram bloem, gezeefd; 2 dl groentebouillon eventueel van tablet; 11/2 dl melk; 1 stukje foelie; 300 gram belegen Goudse kaas, grof ge raspt; zout; witte peper uit de molen; 2 eetL droge sherry, zo als fino. Voorts: 500 gram kleine spruitjes; 200 gram ldeine uitjes. Verhit een pannetje met dikke bodem. Laat de boter smelten en wacht tot het schuim van de boter begint weg te trekken. Roer de bloem er in eenmaal door. Blijf roeren tot een vrij gladde smeuïge massa is verkre gen. Schenk er onder voortdu rend roeren de bouillon en de melk bij. Blijf zolang roeren tot een gebonden saus is ver kregen. Voeg het stukje foelie toe. Laat de saus enkele minuten zachtjes sudderen. Voeg daar na de kaas toe en laat deze onder voortdurend roeren in de saus oplossen. Voeg naar smaak zout en/of peper toe. Roer de sheny er door en verwijder het stukje foelie. Doe hierna alles over in de caquelon. Houd alles warm. Laat intussen de spruitjes in ruim water waaraan wat zout is toegevoegd ca. 10 minuten zachtjes koken. Stort de spruitjes in een ver giet en laat ze uitlekken, afkoe len en zoveel mogelijk opdro gen. Doe hetzelfde met de uitjes. Laat ze echter niet veel langer dan 7 - 8 minuten koken. Ver deel de spruitjes en de uitjes over vier eenpersoons kommen. Presentatie: Plaats de caquelon op het rechaud dat al eerder op tafel is geplaatst. Zet de kommetjes met spruitjes en uitjes bij de borden. Geef er volkoren stokbrood bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: Al Knooppunt Eemnes - knooppunt Hoevelaken en A16 Ridderster - grens Ha- zeldonk vice versa. Morgen zijn er alleen de dagelijkse controles. Vrijdag wordt er ook gecontroleerd op de A4 bij Haarlemmer meer en A50 bij Oss. Zaterdag: A28 bij Amersfoort en A12 bij Ede. Zondag: A7 bij Marum en A12 bij Waddinxveen. (advertentie) SintKoopZondag van 12-17.00 u. De Sint is er ook met héél veel Pieten en muziek! November verloopt zacht. De kans is namelijk vrij groot dat de gemiddelde maandtemperatuur in De Bilt op circa 8,0 tegen normaal 6,2 graden uitkomt. Daarmee wordt het de vierde zachte 'nevelmaand' op rij. Een schrale troost voor liefhebbers van kou is dat in december na veel novembermildheid de bordjes vaak worden verhangen. In sommige jaren gebeurde dat zelfs drastisch. Zo was december 1938, bekend geworden door Russische vrieskou met zelfs overdag maxima onder minus 10 graden en een werkelijk sprookjesachtige witte kerst, 8,3 graden kouder dan november. In 1963 bedroeg het verschil (na de stren ge winter) 9,5 graden: november gemiddeld 8,5, de cember min 1,0 graden. Een nog markantere omslag voltrok zich in 1899. Toen bedroeg het verschil tussen de nevel- en de kerstmaand 9,8 graden: 9,1 (begin no vember in Winterswijk 20,2 graden) om -0,7 (13 de cember -13,4 in De Bilt). De kans dat december voor sinterklaas z'n winter van stal haalt is de afgelopen 24 uur groter geworden. Een zich versterkend arctisch luchtdrukmaximum, dat de thermometers in Lapland en Rusland later deze week schrik aanjaagt, arriveert vrijdag boven Lapland. Doordat het systeem machti ger dreigt te worden dan z'n Azoren-opponent kan er begin volgende week 'enige kou' naar onze streken lekken. Of het ook daadwerkelijk iets serieus gaat worden zal de komende dagen moeten blijken. Mor gen veroorzaakt een oceaanfront enige tijd regen. De temperatuur loopt tijdens de middaguren op naar 9 graden en er waait een meest matige wind uit zuide lijke richtingen. Na de regens van maandag (in het noorden meer dan 10 mm) bleef het gisteren droog en deed vooral 's middags de zon regionaal goede za ken. In Zeeland was het 's ochtends al zonnig. De temperatuur liep op Schiphol op tot 11,6, Valkenburg mat 11,4 graden. Gisteravond ontstond op veel plaat sen dichte mist. Verticaal; 1. Aangeklede baviaan (9); 2. Geen valse verbintenis1 3. Aan lagerwal niet geldig meer (8); 5. Gericht leesfr (7); 7. Geschrokken van het knallen (5). BC Heemstede Daar vind Je hetI m i BINNENWEG-RAADHUISSTRAAT Oplossing van dinsdag: leem-merel-Tremel asla-saale-Aalbes moor-droom-Rondom kerk-keker-Wekker terp-troep-Export baas-basta-Basalt rand-radon-Rondas voeg-vroeg-Overig sont-snoet-Oosten deel-slede-Diesel Eindoplossing: TARWEBROOD WE! flio V\ £n d Dp ve door NOC Drd-I- ïgrar 0 To acht- ilio N ;n Sv M 21

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10