LEIDEN REGIO Bestuur Leiderdorpse sportraad stapt op 'ogramma op een bierviltje Ondernemend Leiderdorp levert wensen in bij Zalm LUMC krijgt inwoning van Ronald McDonald Ouderenorganisaties in regio gaan nauwer samenwerken R3 Sportverenigingen nemen het heft in eigen handen EXECUTIE VERKOOP rken van «hartigheid iiiST - Zijn de zeven wer- n barmhartigheid nog 1? Over deze vraag buigen stellenden zich op 3, 10 iecember in de Willi- ;erk in Oegstgeest. Cate- darieke Maes en kunst- cus Dik Kompier bespre- t zevenluik met de wer- n barmhartigheid van »r van Alkmaar, schrift - en actuele teksten. Ge- iseerden moeten zich december opgeven op 75304. euringen bij nmercontrole hst - De politie heeft n bij de kruising van de htweg en de A44 een chtcontrole voor brom- rfietsen gehouden. Er elf bekeuringen. dinsdag 26 NOVEMBER 2002 door Saskia Stoelinga leiderdorp - Het bestuur van de Lei derdorpse sportraad is gisteravond op gestapt. Nog voor een motie van wan trouwen van de voorzitter van tennis club de Munnik kon worden behandeld, zei voorzitter Rien van der Vlies dat zijn bestuur de Leiderdorpse sport niet meer kan dienen 'zoals dat van ons mag worden verwacht'. Het werd doodstil in het zaaltje van het partycentrum aan de Hoofdstraat in Leiderdorp, waar een handjevol sportbestuurders zich had verzameld. Niet omdat ze zo geschokt waren door het besluit, maar meer omdat de al enige tijd omstreden voorzitter in on omwonden taal liet weten geen heil te verwachten van de wethouder van sport, Victor Molkenboer. Van der Vlies waarschuwde de aanwe zigen geen hoge verwachtingen van Molkenboer te hebben. „Hij laat al leen maar luchtballonnen op en doet geen enkele toezegging. Geeft geen antwoord en geen bevestiging. Daar zakt mijn broek van af', aldus Van der Vlies. Ook bestuurslid Dorlandt was die me ning toegedaan. Volgens hem trof het bestuur van de sportraad geen enkele blaam. Het lag allemaal aan de wet houder en de leden van het sportraad, en niet aan hen. In de brief van tennisvereniging de Munnik werd een heel andere lezing gegeven van de problemen. Voorzitter Grootendorst blikte terug op de afge lopen periode en had geen goed woord over voor de handelwijze van het bestuur. Het geen mening heb ben, het niet optreden van Van der Vlies als voorzitter bij belangrijke bij eenkomsten zoals het onlangs georga niseerde politiek sportcafé was voor Grootendorst een zwaktebod van de eerste orde. „Hierdoor zijn de belan gen van de aangesloten verenigingen ernstig geschaad. Desnoods had de sportraad voor de hoorzitting in een extra spoedvergadering haar leden kunnen raadplegen. Ook dit getuigt niet van een adequaat en snel reage rend bestuur. De sportraad staat nu buitenspel." En rond de klok van negen maandag avond stond het bestuur inderdaad buitenspel. De leden namen het heft in handen. Ze wilden niet eens meer terugkijken op de afgelopen periode. Iedereen voelde dat het anders moest. De stemming zat er goed in. De belan gen van alle Leiderdorpse verenigin gen staan nu centraal. De intentie werd uitgesproken om met alle voor zitters van de clubs én wethouder Molkenboer snel rond de tafel te gaan zitten. Molkenboer wil een sportservicepunt ontwikkelen, en een brede werkgroep in het leven roepen die een 'sportma- nifest' gaat schrijven. Hij is verheugd dat er weer nieuwe kansen voor over leg zijn. „We gaan zo snel mogelijk aan de slag, en ook ik heb geen zin meer in terugblikken." ;eren GroenLinks nu ook in Leiden 'Dwars' ilfred Simons Dwars, de jongerenaf- van GroenLinks, heeft idse afdeling. De oprich- een initiatief van HBO- te Sara Hoogerdijk (21) lent Joris van den Blan- I). Dwars telt in Leiden nu len en dertig sympathi- maar het duo verwacht ïlle groei. „GroenLinks is Leiden en de stad telt politiek geïnteresseerde :n en studenten, die nu >rden bediend", aldus n Blanken. Leiden had al irder een Dwars-afdeling, ren '90 onder leiding van Groen Links-raadslid n den Bosch. De afdeling ziele bij gebrek aan aan- 1 onderop. Iwars Leiden precies voor ebben ze laatst op een je geschreven. Vergade- !n de leden het liefst in g. De bestuurstafel van staat bij wijze van spre- :afé Meneer Jansen aan ïwe Rijn. Over veel moet rden gediscussieerd, en paar punten staan wel lisvesting voor jongeren, ringen in het hoger on duurzame ontwikkeling 1 belangrijk: verzet tegen n aanwezige commercie, alles een markt maakt. BO-studente Sara Hoo- (21, Sociaal-Juridische verlening) kwam afgelo- hier het inzicht dat zij irsoonlijke keuze' moest maken. Niet zozeer de verkie zingscampagne van Pim For- tuyn gaf de doorslag, als wel het 'gerotzooi' in en door het kabi net-Balkenende in de maanden daarna, zegt ze. „Je kunt wel voor de televisie zitten en roe pen dat er van alles niet klopt, maar dat schiet niet op. Ik liep er al langer mee rond, ik vond dat ik iets moest doen en daar om werd ik lid van GroenLinks." Voor Van den Blanken, die al lid was van het landelijke bestuur van Dwars voordat hij naar Lei den kwam, lag de motivatie om politiek actief te worden in een afkeer van 'grijze oude manne tjes in pakken die de dienst uit maken'. Hij meent ze te zien bij de Stichting Leidse Studenten huisvesting, waar zij vrij spel hebben omdat 'de gemeente zich niet bemoeit met wat zij doen'. Van den Blanken wil dat politiek weer interessant wordt voor jongeren en hij wil zich 'in zetten voor hun belangen'. Hoogerdijk en Van den Blanken kiezen voor een band met GroenLinks omdat ze links van de PvdA staan en zich te intel lectueel voelen voor de Socialis tische Partij, zo blijkt tijdens een interview in café 't Keizertje. Met Eurodusnie willen ze wel samenwerken, en ze bespeuren duidelijke 'dwarsverbanden', maar ze zijn niet anarchistisch en geloven in parlementaire de mocratie. Opvallend is dat tij dens het gesprek het woord 'mi lieu' slechts één keer valt. Ze zijn dus eerder Links dan Groen. Be langrijk is dat de 'Dwarsers' met hun keuze voor GroenLinks po litieke invloed krijgen. Van den Blanken memoreert trots dat de Tweede Kamerfractie van GroenLinks zich pas echt tegen de oorlog in Afghanistan keerde toen Dwars een motie indiende op het partijcongres. Kritiek op GroenLinks hebben ze wel. In plaats van een organi satie van onderop, met wortels in het land, is de partij in hun ogen een 'lobbymachine'. Ze vinden het partijkader ver vreemd van radicaal en activis tisch links. „In de wijken zie je ze nooit, op het pluche zit het makkelijker. De partij was en is erg soft", aldus Van den Blan ken. Maar het tij begint te keren. „De partij heeft meegedaan aan demonstraties tegen de voorge nomen oorlog in Irak en begint stelling te nemen tegen de mon dialisering." Dwars wil zijn invloed gebrui ken om burgers de kans te ge ven hun leven in eigen hand te nemen. „Wij zijn niet zo voor een sterke staat", zegt Van den Blanken. „Ze kan stimuleren, maar moet niet alles overne men. Neem veiligheid. Dat is geen kwestie van de overheid al léén. Wij vinden dat buurtbewo ners veiligheid zelf moeten or ganiseren. Het heeft geen zin om de beschuldigende vinger uit te steken naar politie en overheid. Wie klaagt over onvei ligheid in zijn wijk, heeft die ook vaak aan zichzelf te wijten." www.dwars.org/leiden door Janneke Dijke vervolg van voorpagina leiderdorp - Het is Gerrit Zalm glashelder na een rondleiding over De Baanderij in Leider dorp: de ondernemers voelen zich alsof ze verdwaald zijn in een woud van regels. Eerst de verplichte en in hun ogen extre me sanering van de vervuilde grond onder het bedrijventer rein, en nu het gedoe over welke winkels wel en welke niet pas sen in het bestemmingsplan. „Bruynzeel Keukens mocht, Troost Watersport Zeilmakerij was al moeilijk maar een kinder- speelparadijs, wat we nu willen, past niet in het bestemmings plan. Er moet toch brood op de plank komen", klaagt onderne mer Wim Regeer. Zalm lacht als er een grap gemaakt wordt en luistert aandachtig, maar geeft geen commentaar op het beleid van de gemeente Leiderdorp. Even later in het kantoor van Regeer zegt Zalm wel wat hij van het regelbos vindt dat in Neder land is gegroeid. „Er is becijferd dat het het bedrijfsleven jaarlijks acht miljard euro kost om de re gelgeving te volgen. Dat is een voorzichtige schatting en exclu sief belastingen. We willen als WD proberen een kwart van die regelgeving en bijbehorende kosten voor het bedrijfsleven weg te nemen." Zalm kondigt een open dag aan voor het mid den- en kleinbedrijf, die in de cember wordt gehouden. „Aan de hand daarvan gaan we een zwartboek maken. Want nu le ven we een beetje in de regelil- lusie. We denken dat als we er nog een regel bij maken, we boeren dit als een tak van sport zien, waar een zekere vergoe ding tegenover staat. Berend Stolk, oud-voorzitter van de Leiderdorpse WD en giste ren vervanger van zijn zieke op volger Gert-Jan Platenkamp, wil aan het eind van de avond nog van Zalm weten met wie hij nou in een volgend kabinet terecht wil komen. De zaal houdt de adem in. „Wij zeggen van tevo ren wat we willen: we willen een coalitie met het CDA." Zalm vindt dat het CDA die liefde moet beantwoorden en niet al lerlei achterdeurtjes naar andere partijen moet openhouden. „Het gaat van rechts naar links, dat gebeurt wel vaker bij het CDA. Als je echt wilt dat er een kabinet komt van CDA en WD, stem dan veilig, stem WD." Een debat tussen Zalm en Balkenen de, is dat nog te verwachten, wil Stolk weten. „Wat mij betreft wel", zegt Zalm. „Er zijn twee data genoemd, en ik ben op al lebei beschikbaar maar heb ver der niets gehoord." Stolk: Bal kenende durft niet, is de conclu sie." Een debat met Jan Marij- nissen van de SP dan? Ook dat gaat Zalm niet uit de weg. Stolk verheugt zich er al op. „Een ste vig debat tussen Thorbecke en Mao, heerlijk." Zalm in De Baanderij. Links ondernemer Wim Regeer, uiterst rechts zijn collega Ed Klinkenberg. Naast Zalm staat de Leiderdorpse WD-fractievoorzitter Hugo Langenberg. Foto: Henk Bouwman dichter bij het doel komen. Maar dat is niet zo, we komen er alleen maar verder vanaf." 's Avonds in het AC Restaurant betrekt Zalm ook de agrarische sector erbij. „Het is nu zo dat boeren zich een halve bureau craat voelen." Dat vindt Luuk Beelen, oud-wethouder en in middels voorzitter van de WD in Alkemade, een mooi moment om zijn onvrede over het agra risch natuurbeheer te spuien. „De rijksoverheid probeert de watersnip en de kemphaan te rug te halen, maar dat gaat ten koste van de agrarische bedrijfs voering." Zalm denkt daar an ders over en wil deze regels nu juist niet afschaffen. „Ik denk dat het heel goed mogelijk is dat (advertentie) Ontwikkelingen op Baanderij 1 heeft donderdag een na- e primeur. Dan gaan in IMC officieel de deuren van de drie Ronald Me ld huiskamers, ruimtes ouders, andere familiele- n vrienden van zieke kin tot zichzelf kunnen ko- De zogeheten ouderzitka- zijn een initiatief van de ing Ronald McDonald- eiden en het Willem ider Kinder- en Jeugdcen- an het LUMC. Het LUMC eerste ziekenhuis in Ne- id waar het Ronald Mc- dhuis komt 'inwonen', ns J. Karstens, voorzitter et bestuur van het Ronald inaldhuis Leiden, hebben derzitkamers alles te ma- let veranderende behan- jsmethoden van zieke kin- „De omgeving van het omt steeds meer naar het ïhuis. Dan praten we niet over ouders, broertjes en maar ook over vriendjes juf en de meester. Het is ten dat hun nabijheid het ingsproces bevordert." ïns benadrukt dat het Ro- dcDonaldhuis niet op de stoel van het LUMC gaat zitten. „Wij zitten dan weliswaar in het LUMC-gebouw, maar bemoei en ons niet met de medische behandeling of maatschappelij ke begeleiding van de ouders van de zieke kinderen. Indien gewenst kunnen de ouders met een van de vrijwilligers die de ouderzitkamers begeleiden een praatje maken. Die vijftig vrij williger hebben als het ware de functie van een goede buur." De huiskamers komen onder de verantwoordelijkheid te staan van Ellen Reuter, de huis manager van het Ronald Mc- Donaldhuis Leiden. De dage lijkse gang van zaken wordt ge regeld door een assistente die nauw samenwerkt met het LUMC. Reuter benadrukt dat bij de inrichting van de kamers bewust is gekozen voor felle kleuren zoals blauw, rood, geel en oranje. „Kleuren die wij ook in het Ronald McDonaldhuis gebruiken. Er is weloverwogen voor gekozen om de toch wat steriele ziekenhuisomgeving te doorbreken. Daarnaast is er op elke kamer lectuur aanwezig, een keuken waarin koffie kan Bedrijventerrein De Baanderij blijft zich ontwikkelen. Naast het plan van de ondernemers Wim Regeer en Ed Klinkenberg voor het openen van kinder- speelparadijs Ballorig, hebben de eigenaars van Woonweide plannen om het winkelopper vlak te verdubbelen. Het pand van Woonweide valt nu in twee delen uiteen. Voor in het pand bevindt zich de showroom met keukens, sani tair, tegels, badmeubels, open haarden en natuursteen. De achterste helft van het pand is opslagruimte en van binnen nog bijna in oorspronkelijke staat De zaken van de familie De Lange gaan goed en daar om willen zij ook het magazijn ombouwen tot showroom. De eigenaars verwachten onge veer een halfjaar nodig te heb ben voor het krijgen van een vergunning van de gemeente. Dan pas besluiten ze waarmee het assortiment wordt uitge breid. Op dit moment denken ze aan servies of sauna's. Als er toestemming komt voor de uitbreiding, verhuist het maga zijn naar een ander pand. Het plan van de ondernemers Regeer en Klinkenberg is nog minder zeker. Kïnderspeelpa- radijs Ballorig, dat zij willen beginnen op de hoek van de Zijlbaan en de Vlasbaan, past officieel niet binnen het be stemmingsplan voor De Baan derij. Toch zetten de twee hun poging door. „We hopen maar dat het kan", aldus Regeer. Of zijn plan om een groot uit gaanscentrum op De Baanderij te bouwen kan doorgaan, is ook nog niet betend. Op woensdag 27 november 2002 om 11.00 uur vindt een openbare verkoop plaats voor rekening van; J.W. Koenes, v/h zaakdoende, Rooseveltstraat 14 h te Leiden. De verkoop geschiedt in opdracht van; de Belas tingdienst Particulieren Ondernemingen te Leiden, Stationsplein 7. Te koop worden aangeboden: Een Mercedez Benz 208dx 11 FG-SB-33 Een Toyota Celica 2.0 1990 XB-DS-87 De zaken zijn te bezichtigen op de dag van verkoop van 10.45 uur tot 11.00 uur op het adres van verkoop, Oegstgeest, Rhijngeesterstraatweg 26. (Verkoop bij opbod, contante betaling.) De belasting deurwaarder. P.J.M. de Goede, 071-5244363 Belastingdienst Met een echte koksmuts op serveerde wethouder Buijing (PvdA/ouderen) het eerste kommetje soep. Hij opende hiermee de Week van de Maaltijd in zorgcentrum Lorentzhof in Leiden. Savel Oost, waarin de verzorgingshuizen Op de Waard, Roomburg, Groenhoven en Lorentzhof zijn verenigd, stuurde vijf honderd brieven naar ouderen in de wijken van Leiden Oost. Met de brieven wil Savel Oost meer oude ren naar activiteiten als bloemschikken of de operette krijgen. Alle ouderen hebben een kortingsbon gekregen voor het restaurant in de Lorentzhof. Foto: Hielco Kuipers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 worden gezet, een maaltijd kan worden opgewarmd en televisie kan worden gekeken. Op een van de kamers, de snoezelka- mer, is een aparte babyboek. Familieleden van de patiëntjes kunnen er 24 uur per dag te recht om zich terug te nekken, maar voor een overnachting blijven zij aangewezen op het Ronald McDonaldhuis." Tot slot neemt het Ronald Mc Donaldhuis ook de daktuin van het LUMC over. In september 1998 dreigde sluiting van de tuin, omdat er niet voldoende geld was om de buitenplaats in stand te houden. Deze speel plek voor zieke kinderen valt nu ook onder de verantwoordelijk heid van het Ronald McDo naldhuis. De ouderzitkamers en de dak tuin worden aanstaande don derdag om 17.30 uur feestelijk geopend in het LUMC. Blauwe tram Moe van al dat geklets over de Rijn Gouwe Lijn? Zin in een ritje met de 'echte' tram? Dat kan, want de video Van Schevenin- gen tot Haarlem, een histori sche rit met de blauwe tram van de NZH' is onlangs ver schenen. De film neemt u zo'n 45 jaar mee terug in de tijd. De motorwagen 515 en aan hangwagen 202 staan klaar in de badplaats, op weg naar Voorburg en dan naar het Ma lieveld, het beginpunt van de lijn naar Leiden. In Leiden gaat de rit door de Breestraat, over de Blauwpoortsbrug en zo naar het station. Ook nog naar Katwijk en Noordwijk? Kom op dan. Bij het station Leiden overstappen en bij de halte Rijnsburg linksaf door de smalle Sandtlaan, over bruggetjes en dan een soort sluipdoor-kruipdoorroute naar Katwijk aan Zee. Naar, hoe toe passelijk, de Tramstraat. Vanaf dat punt weer terug naar Rijns burg om uiteindelijk naar Noordwijk en Haarlem te rij den. De video NZH deel 2 van Sche- veningen tot Haarlem is te koop bij boekhandel Van Stockum aan de Breestraat. Eric-Jan Berendsen door Nancy Ubert oegstgeest/regio - De ouderen- organisaties in Leiden, Oegst geest, Leiderdorp en Voorscho ten gaan hun samenwerking verbeteren en uitbreiden. Op termijn is een fusie niet uitge sloten. Dat heeft J. Ekel, secreta ris van de Stichting Welzijn Ou deren Oegstgeest (SWOO) be kend gemaakt. De SWOO is als enige organisa tie met dit nieuws naar buiten gekomen, omdat directeur G. Groenveld zijn functie neerlegt. Groenveld heeft de opdracht ge kregen het samenwerkingsbe- leid uit te stippelen. A. Verlaan, directeur van de zusterorganisa tie Stichting Dienstverlening Leiden (SDL), neemt de hon neurs in Oegstgeest waar. Volgens Ekel is het niet de be doeling dat de eigen identiteit van de vier ouderenorganisaties verloren gaat. „De lokale sfeer blijft absoluut bestaan, we gaan ook alle vier onder eigen naam door." Vanuit zijn achterban heeft Ekel een paar verontruste reacties gehad, zegt hij. „Lo gisch, want vooral in de kleinere gemeenten is een ouderenorga- nisatie een begrip." De koers die nu wordt ingezet moet de instellingen op den duur een aantal voordelen ople veren. „We zijn dan een serieu zere gesprekspartner voor zorg instellingen en gemeenten", zegt Ekel. „Maar dat is niet de enige reden waarom we die nieuwe koers willen varen. We denken dat we ook de kwaliteit van dienstverlening kunnen ver beteren. Voor één personeelslid organiseer je niet zo snel een bijscholingscursus, voor tien wel. Ook op automatiseringsge bied en bij het personeelsbeleid moet de samenwerking meer houvast bieden." De ouderenorganisaties werken al een tijdje samen. Een voor beeld daarvan is de maaltijd voorziening aan huis, maar van een grote bundeling van krach ten is tot op heden geen sprake geweest Ekel: „We denken ook voordeel te halen bij vervoer, een alarmeringssysteem en een ouderenadviseur. Waar mogelijk gaan we ^ezuinigen, maar ei genlijk is dat niet onze voor naamste doelstelling. We willen vooral professionaliseren." (advertentie) Gebr. C. en W. van Starkenburg in liquidatie Bovengenoemde rechtspersoon is per 25 november 2002 ontbonden door het besluit van de Algemene Vergadering van Aandeelhouders, gehouden te Rijnsburg op 25 november 2002. De staat van rekening en verantwoording liggen voor een ieder tot 25 januari 2003 ter inzage ten kantore van het handelsregister van de Kamer van Koophandel voor Rijnland en ten huize van dhr. C. van Starkenburg, Koningin Emmaplantsoen 3, 2231 TZ te Rijnsburg. De vereffenaar

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15