Bonden gunnen NS adempauze ECONOMIE t h i# Wervelstorm McDonald's is gaan liggen Truckers blokkeren Franse autowegen Muziek voor 99 dollarcent per nummer via internet Op zijn vroegst publieksvriendelijke acties in december Kristallen decemberzegels Consumentenbond vraagt onderzoek speelgoedprijs Guller voor schone kunsten is ontwikkelt aal papier' en - Philips verwacht in ar te zijn met de ont- g van 'elektronisch pa- inten en boeken kun- worden vervangen i 'herschrijfbaar' medi- jens Philips-onderzoe- Johnson kan het elek- e papier worden opge- een laant, maar toch ccer een andere digitale lijgen. Het 'papier' be- een beeldscherm dat nillimeters dik is. Het bevat miljoenen micro die zijn gevuld met en witte pigment en lektrisch signaal met naar de oppervlakte ;edraaid. ord conflict ns in VS icisco - Er is gisteren ord bereikt voor de ha- de Amerikaanse west- rkgevers mogen tech- he vernieuwingen en en de havenarbei- ;en een loonsverhoging epi-iiMuemonr/ienm- akkoord heeft een ran zes jaar. Het con- le tot een staking die rans tien dagen lam a de Taft-Hartley-wet dwong president Bush elingsperiode van 80 Het akkoord heeft het in 400 tot 500 banen g. Via de zeehavens arlijks voor 300 miljard n goederen afgëhan- schade bedroeg 1 mil- ir per dag. las verwerft eel in ANZ on - De Australische tschappij Qantas zal eel van 22,5 procent n in Air New Zealand, ivesteert maximaal 270 lollar in Air New Zea- vorig jaar voor 82 pro- anden van de regering n het voor faillissement den. De aandelen Air land gingen op de pijlsnel omhoog met nt. de aandelen Qantas et 1,5 procent. Er dient emming te worden ge- or de toezichthouden- ties, maar de verwach- t een fusie midden r beslag krijgt. rverbod in ll-Korea toord-Korea verbiedt ig van volgende et gebruik van de inse dollar. Wisselkan- epteren geen dollars jankrekeningen in orden automatisch in euro's of andere heden. Dat meldt het >ersbureau Xinhua, e weinige buitenland- porganisaties met een ;in Noord-Korea. De fl volgt op het stopzet- |de VS van de olieleve- l ruil voor het afzien intwikkelen van een en. -teur duikt na ement onder den - Directeur Bran- let bijna failliete bouw- festerbaan in Leeuwar- men met zijn vrouw loken. Schuldeisers jlem met de dood be- je stonden vrijdag met ivoor zijn huis. Dat Woordvoerder Osinga Ikbond CNV zaterdag Hij sprak vrijdag met Dver de toekomst van lemers van de bouwfir- 'der bracht het winst- jedeelte van Wester- i er in twee nieuwe hebben 45 van de fiemers een nieuwe rest is ontslagen. meyrijheid entinië i - De Argentijnse re eft de gedeeltelijke be- 'an bankrekeningen en leden met onbeperkte tijheid met onmiddel- ïg opgeheven. Daar- i ïen Argentijnen één instelling ervan weer un geld beschikken. >r spaartegoeden die e tijd zijn vastgezet ig restricties van et de maatregel ko- r iljard peso's (5,9 mil terug in roulatie. Econi wil Ier pact Italiaanse president i wil op korte termijn et Frankrijk en Duits- e kijken of de regels abiliteitspact kunnen trsoepeld. Dat meldde ise zakenkrant II Sole teren. Het pact uit t een sterke en stabie- randeren onder ande- t binnen de perken m het begrotingste- alle eurolanden en rste inflatie. maandag 25 NOVEMBER 2002 los angeles/gpd - Universal Music Group, de grootste muziekproducent ter wereld, gaat meer dan 43.000 songtitels beschikbaar stellen via internet. Uni versal is het eerste concern dat internet gebruikers bij de digitale verkoop via downloaden apart laat betalen per num mer of album. De verkoop via internet vindt vooralsnog voorlopig in de VS plaats. Voor artiesten als de rapper Eminem, zangeres Diana Krall of de band U2 moet 99 dollarcent per nummer worden betaald. Universal wil de digitale verkoop starten met de nieuwe single van Mariah Carey. Nog voor het album uitkomt, zal de single on line via internet kunnen worden ge- download. Een andere grote muziekuitgever, het Britse EMI, heeft soortgelijke plannen. Vorige week meldde EMI 10.000 tracks te gaan aanbieden via internet. De muziek uitgever zegt negen overeenkomsten te hebben gesloten met internetaanbieders. Verdere details ontbreken nog. Universal Music Group gaat hele albums digitaal voor 9,99 dollar verkopen. Met de nieuwe vorm van digitale muziekverkoop hoopt Universal het illegaal downloaden en kopiëren van cd's tegen te gaan. Bij de verkoop kan de muziek zowel op een cd worden gebrand als op veilig draagbare apparatuur worden gekopieerd. Voorlopig komen er bij Universal geen mogelijkheden voor abonnementen. An dere grote muziekuitgevers bieden mu ziek via internet tot nu alleen via maan delijkse abonnementen aan. Universal Music Group is onderdeel van het Amerikaans-Franse mediaconcern Vivendi. Voor de service maakt Universal gebruik van meer dan 25 websites waar onder MP3.com, Best Buy Co.Inc., Cir cuit City Stores Inc. en Tower Records. utrecht/gpd-anp - Het misluk ken van CAO-onderhandelingen bij NS zal in ieder geval deze week nog niet leiden tot acties op het spoor en mogelijke hinder voor reizigers. De bonden gaan pas op zijn vroegst in december actie voeren. Zij gunnen de direc tie van NS-Reizigers tenminste deze week de tijd om een beter bod op tafel te leggen. Aanvankelijk zullen de acties publieksvriendelijk zijn, zoals gratis reizen. Maar als NS Reizi gers volharden in hun opstelling sluiten de bonden stakingen niet uit. De onvrede bij het personeel en de bonden draait met name om het loonbod, de werkzeker- heidsgaranties voor niet-rijdend personeel en het ouderenbeleid bij NS Reizigers. De vakbonden FNV Bondgeno ten, WMC en CNV Spoorwegen maakten zaterdag bekend dat hun leden het eindbod voor een nieuwe CAO verwerpen. De ac tiebereidheid onder de achter ban is volgens de bonden groot. NS Reizigers bieden vanaf 1 ja nuari volgend jaar 3 procent loonsverhoging en 1,5 procent in 2004. Dat is te weinig om de inflatie bij te benen, vinden de bonden. Bovendien had er in oktober al een nieuwe CAO al moeten ingaan. ,,We kachelen achter de inflatie aan", aldus CNV-vakbondsbestuurder Kus- ters. Ook eisen de bonden werkze- kerheidsgaranties voor het on dersteunend personeel. Con ducteurs en machinisten kregen die garantie eerder al, maar ver der willen NS Reizigers niet gaan. Onder ondersteunend personeel is een ingrijpende be zuinigingsoperatie gaande waarbij 350 banen verdwijnen. De bonden proberen deze week nog met de NS een oplossing te vinden. Maar het vertrouwen op succes is klein. „NS laten het op een conflict aankomen", aldus FNV-vakbondsbestuurder Berg huis. Volgens WMC-bestuurder Cijs is de opkomst van de leden 'op vallend' hoog. De WMC en CNV hebben de afgelopen week al hun leden al geraadpleegd. 9^*8 j 2g*-r" - 29*~" 2%r-" 29.™,. 29.™. 29,..,, FNV Bondgenoten had vandaag nog de laatste vergadering in Groningen, maar ook bij deze bond verwerpt de meerderheid van de leden het bod. Bij NS Reizigers werken 10.000 tot 11.000 mensen. De CAO-on derhandelingen liepen in okto ber al vast op onder meer het loon. NS Reizigers deden eind okto ber, in een uiterste poging om uit de impasse te komen, een nieuw loonbod. Maar de bon den waren daarover al op voor hand ontevreden. Rijswijk - 'Decembergedachten' is het thema van de decemberzegels 2002 van TPG Post, die vanaf morgen te koop zijn. Op elke zegel prijkt een oer-Hollands winterlandschap in het design van nu. Kriskras door het decemberdecor lopen de gouden kristallen die als een keten van gedachten de mensen op de zegels met elkaar verbinden. Ontwerpbu reau Experimental Jetset uit Amsterdam gebruikte de kleuren goud, geel, magenta, cyaan en zwart. De decemberzegels hebben een waar de van 29 eurocent. Dit kortingstarief is alleen in Nederland geldig van 26 november tot en met 6 januari. Daarna moet er bijgeplakt worden. Hiervoor brengt TPG bijplakzegels uit van 2 en 10 eurocent. TPG wil alle wenskaarten binnen drie werkdagen bezorgen. Foto: ANP/TPG den haag/anp - De Consumen tenbond gaat onderzoek doen naar de speelgoedprijzen. De bond zegt genoeg signalen te hebben ontvangen dat winke liers onderling prijzen afspreken en dat fabrikanten de prijzen kunstmatig hooghouden. „Het is raar dat speelgoed in de ver schillende folders tot op de cent gelijk is", zei een woordvoerder zaterdag. De bond wil dat ook de Nederlandse Mededingings autoriteit een onderzoek begint- .„Veel speelgoed is met de komst van de euro naar boven afgerond. Soms betekent dat een stijging van 10 procent ten opzichte van vorig jaar", aldus de woordvoerder. Hij wijst erop dat maar een beperkt aantal spelers op de speelgoedmarkt actief is. Zo is Blokker eigenaar van de speelgoedketens Inter- toys en Bart Smit en bezit het een belang in Toys 'R' Us. ECONOMIE WIJZER ARJO KLAMER cultureel econoom Erasmus Universiteit Wil de overheid dat er meer aan kunst gedaan wordt, dan kan ze culturele instellingen meer geld geven. Of ze kan mensen die geld uitgeven aan de kunsten, een belastingvoordeel geven. Je zou zeggen dat het resultaat het zelfde is, want de overheid schiet er hoe dan ook financieel bij in en de kunsten worden ge stimuleerd. Maar het maakt nogal wat uit of de overheid meer besteedt of minder in neemt. Belangrijkste ver schil is dat een overheidsuitgave zichtbaar op de overheidsbegroting staat en dat de kos ten van belasting aftrek aan het zicht worden onttrokken - een bijkomende factor is dat een uitgave onder de Zalmnorm valt en een aftrek niet. Neem het stimule ringsbeleid ten aanzien van Neder landse films. Had de overheid besloten filmpro- dukties direct te subsidiëren, dan was het subsidiebedrag een uitgave geweest. Dat bedrag kan begroot worden zodat zekerheid bestaat over de kosten. Met een belastingaftrek voor investeer ders in film heeft de overheid die zekerheid niet. Want hoeveel de overheid daar door misloopt aan belastingen, hangt af van het enthousiasme van de investeerders. Dat en thousiasme bleek in dit geval veel groter dan gepland, met als gevolg dat de overheid iets meer dan 25 miljoen euro aan belas tingen misliep in 2002. Fiscalis ten spreken daarom van een re geling met 'een open einde'. Het is een van de redenen waarom zij gekant zijn tegen bijzondere aftrekposten. Verder vinden zij dat aftrekposten het belasting systeem onoverzichtelijk en de belastingformulieren onnodig ingewikkeld maken. In tegenstelling tot fiscalisten hebben economen wel wat met aftrekposten. De overheid kan er immers gericht mee werken om mensen te prikkelen tot gewenst gedrag, zoals bijvoorbeeld geldt voor de stimuleringsregeling voor groen beleggen. Natuurlijk kan de overheid zelf groene energie stimuleren via directe subsidies. Maar dan doet zij het weer helemaal zelf. Wil de overheid dat wij burgers ons sterk maken voor groene ener gie, dan kan ze ons stimuleren door een verlaging van de BTW op milieuvriendelijke energie vormen of met een belastingsaf trek op het groene beleggen. In dat geval beslissen u en ik. En daar gaat het om. De strijd tussen fiscalisten en economen woedt nu in alle hef tigheid op het politieke niveau. Vermeend, u weet wel, de PvdA- er die het nieuwe belastingstel sel in elkaar zette, had veel op met het belastinginstrument. Fiscalisten spraken van Ver meend! tis' om aan te geven hoe ziekelijk de neiging van de oud bewindsman was om van alles en nog wat te regelen via uitzon deringen op de belastingregels. Het betrekkelijk nieu we begrip 'Hereyc- king' staat voor het terugdraaien van al die uitzonderingen door de inmiddels demissionaire staats secretaris Van Eyck. Deze komt uit de school van fiscaal economen zoals col lega Leo Stevens, voor wie elke uitzon dering een doom in het oog is. Even leek het erop dat Van Eyck zijn zin kreeg. Het spaarloon zou eruit gaan, en zo ook het belastingvoordeel voor het groene beleggen. Het fiscaal stimuleren van cultureel beleg gen, zoals in films maar ook in musea en andere culturele pro jecten, zou tegengehouden wor den. Maar de fiscalisten, met Van Eyck aan kop, hebben het pleit vooralsnog verloren. Het groene beleggen blijft voorlopig in de belastingwet en het cultu reel beleggen komt erin. Helemaal gelukkig is deze uit komst niet. Het voorbeeld van de film-investeringsaftrek schrikt af. Het is leuk dat we nu allemaal kunnen genieten van Ja Zuster, Nee Zuster, Abeltje, Minoes en Pietje Bell. Maar als je hoort dat de overheid voor deze Nederlandse speelfilms bij elk gekocht bioscoopkaartje 66 euro cent bijpast, krab je jezelf toch wel evéfchachter de oren. Daarbij gaat het de investeer ders vooral om het rendement en pas in de derde plaats om de films. Echte betrokkenheid sti muleert de overheid met deze aftrek niet Wil de overheid dat u en ik meer betrokken raken bij de kunsten in dit land, dan zou ze zich vooral moeten richten op het di recte geven. Zoals ik ieder jaar vlak voor Sint-Nicolaas en Kerstmis betoog, kan de cultuur van het geven in dit land wel wat stimulans gebruiken. De oproep is aan een ieder die de kunsten, of welk ander goed doel dan ook, een warm hart toedraagt: geef! De overheid zou kunnen meehelpen door de maximale aftrek van 10 naar 20 procent te verhogen, onder het motto: zij die geven, zullen ont vangen. door Achille Prick den haag - Jarenlang was McDonald's een schoolvoorbeeld in de marketingboekjes. Een strakke formule die als een wervel storm over de hele wereld is uitgerold. Dan is het even wennen als de hambur gerkoning filialen sluit en zeven van de laatste acht kwartalen minder winst maakt. Je gaat drie jaar lang elke dag naar Mc Donald's voor de dagelijkse maaltijd. En als je dan als tiener plotseling 125 kilo weegt en je woont in Amerika, wat doe je dan? Dan sleep je McDonald's voor de rechter. Een groepje tieners uit New York toog afgelopen week met hun advocaat naar het gerecht. McDonald's is wel wat gewend, maar kan dezer dagen maar weinig hebben. Het gaat allemaal niet meer zo vanzelfbij de koning van de hamburger. Sterker, op Wall Street is het aandeel Mc Donald's in een half jaar tijd bijna gehal veerd tot ruim 18 dollar per stuk. Niet vreemd want het miljardenconcem heeft in de laatste acht kwartalen zeven keer een winstdaling moeten melden. In het derde kwartaal was dat een teruggang van 11 procent ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder. De omzet nam nog wel toe met 4 procent tot 4,1 miljard in het derde kwartaal. In plaats van bijna 10 procent hoopt Mc Donald's over heel 2002 uit te komen op 5 procent nettowinst. Maar dat was niet alles, want topman Jack Greenberg kon digde ook aan dat zijn keten volgend jaar de helft minder nieuwe restaurants zal openen en dat 175 filialen zelfs dicht gaan. Dat valt nog steeds in het niet bij de 30.000 vestigingen die in 2001 goed waren voor een winst van ruim 1,6 mil jard dollar op een omzet van 14 miljard, maar toch. In de VS, waar het bedrijf 36 procent van de omzet behaalt, heeft het concern veel last van directe concurrentie. Ketens als Burger King en Wendy's zijn de slag aan gegaan met campagnes als 'alles voor 99 dollarcent' en dat doet pijn. De sluitin gen betekenen ook een streep door zo'n 500 banen. Ook klagen Amerikanen steeds vaker over de hygiëne, de kwaliteit en de service. Ooit waren dat de drie kernpunten waar de formule mee groot is geworden. Ana listen en beleggers menen dat juist die drie belangrijke uitgangspunten naar de achtergrond zijn verdwenen in de onge breidelde drang om zoveel mogelijk filia len te openen. Veel nieuwe locaties ble ken achteraf ook nog eens niets aan de omzet toe te voegen, omdat ze klanten weg snoepten bij bestaande vestigingen. Ook in Europa (32 procent van de omzet) heeft McDonald's last. Met name Duits land en Groot-Brittannië gaan een stuk minder. In Latijns-Amerika ontkomt ook McDonald's niet aan de crises aldaar. Al leen al de geldontwaarding hakt er in. En dan het Midden-Oosten, delen van Azië en Afrika. Daar merkt het concern heel duidelijk dat het één van de iconen van Amerika is. En sinds president Bush de islamitische wereld de oorlog heeft ver klaard, althans zo wordt het opgevat, is alles wat met Stars and Stripes wordt ge associeerd een stuk minder populair. Maar er is nog iets aan de hand. De ge zondheidstrend, die al enkele jaren gele den is ingezet, lijkt steeds breder gevolgd te worden. Wendy's en Burger King lok ken klanten met gezonde salades. Zwaar lijvigheid is, na roken, inmiddels de tweede doodsoorzaak in de VS. Alleen al uit angst voor gigantische schadeclaims, zie de tabaksindustrie, heeft de fastfood- industrie al toegezegd geld te stoppen in voorlichtingscampagnes over een gezon de levensstijl. En afgelopen september kwam de mededeling dat de frietje en de hamburgers voortaan gebakken zullen worden in een beter frituurvet met min der vetzuren. McDonald's Nederland lijkt al verder. Tot verrassing van vriend en vijand werd het bedrijf dit jaar genomineerd voor de Jaar prijs Goede Voeding van het Voedings centrum. Ze kregen hem niet, maar met de McSalad vond het Voedingscentrum desalniettemin dat McDonald's de salade op originele wijze in de markt heeft ge zet. En volgend jaar komt de keten met een compleet ontbijtaanbod, gericht op een gezonde start van de dag. Het kan Nederlandse pubers in de toe komst een gang naar de rechtbank be sparen. Vrachtwagenchauffeurs richtten gisteravond bij Lomme in de buurt van Lille een blokkade op om de toegang naar een regionaal distributiecentrum te versperren. Ook op andere plaatsen in Frankrijk werden barricades opgebouwd. Foto: AFP/Philippe Huguen parus/anp-gpd - Franse vracht rijders zijn vannacht begonnen met blokkades op belangrijke knooppunten en doorgaande routes. Ze willen met hun actie hun eis voor hogere lonen en een dertiende maand kracht bij zetten. De blokkades hadden vanochtend nog geen ernstige gevolgen voor het overige weg verkeer. Het sein tot actie werd gister avond laat gegeven door de twee grootste bonden in het wegvervoer, de CGT en de CFDT. Een viertal kleinere bon den was wel akkoord gegaan met een nieuw aanbod van de werkgevers. Hoewel het tegen de instructies is van de bonden, hielden truc kers ook .personenauto's tegen. Op de autosnelweg A7 bij Lyon blokkeerden boze vrachtwagen chauffeurs alle verkeer. Daar stond rond 8.30 uur een file van 20 kilometer. De Franse regering wil niet dat blokkades de economie van het hele land platleggen. Daarom werden 23 eenheden oproerpo litie ingezet onder meer in Gen- nevilliers, de grote binnenhaven bij Parijs met olietanks die de hele regio bevoorraden. Minister Sarkozy (binnenlandse zaken) dreigde gisteren blokke rende chauffeurs onmiddellijk hun rijbewijs af te pakken. „Als de politie verschijnt, gaan we gewoon weg en beginnen twee kilometer verder opnieuw al dus een CFDT-woordvoerder in Lomme bij het Noord-Franse Lille. Om hun rijbewijs niet kwijt te raken, gebruiken vrachtwagen chauffeurs hun eigen particulie re auto's om het verkeer in de war te sturen. Bij Lyon werden zes vakbondsleiders aangehou den en overgebracht naar de gendarmerie. In de loop van de dag worden ook rond Parijs blokkades ver wacht. De bonden hebben laten weten dat voorlopig geen blok kades zullen worden opgericht nabij raffinaderijen. De regering heeft benadrukt dat blokkades bij benzinedepots niet worden geaccepteerd en desnoods met geweld zullen worden opgebro ken. Het gaat om het eerste grote so ciale conflict voor de nieuwe centrum-rechtse regering in Frankrijk, dat morgen mogelijk grotere vormen krijgt. Alle bon den in het openbaar vervoer, posterijen, France Telecom, lan delijke gas- en elektriciteits maatschappijen, maar ook die bij Air France gaan dan actie voeren, hoofdzakelijk voor meer loon, betere arbeidsomstandig heden en uit angst voor privati seringen. Vervoerdersorganisatie Trans port en Logistiek Nederland (TLN) liet vanochtend weten dat de blokkades zich nog niet voor doen op de grote doorgaande wegen. TLN heeft transporteurs gevraagd afspraken te maken met opdrachtgevers voor het ge val de wagens in een blokkade stil komen te staan. Vooral ver voerders van dieren, bloemen en groenten kunnen in proble men komen. TLN heeft bij de vorige acties getracht een claim in te dienen bij de organiserende Franse vak bonden. Juridisch bleek dat echter lastig te onderbouwen en de claim is niet doorgezet. „We zijn wel blij dat de Franse overheid zich nu actiever opstelt"

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7