'Saudisch geld naar kapers 11-9' BUITENLAND Londen tweeslachtig in conflict met brandweer Pakistan biedt India vredesoverleg over Kashmir aan Israëli's schoten Britse VN-medewerker dood 'Prestige' lekt ook op de zeebodem nog ofie Zwitsers stemmen keihard asielplan maar net weg 'Als boeddhist krijg ik opeens wel respect' Weg uit Nigeria tees plande ilag in Kabul I- De Afghaanse autoritei- iuden een Irakees vast die in de hoofdstad Kabul dag op minister van de- Fahim zou hebben willen Agenten hielden de toen hij met een gor- explosieven om zijn op weg was naar de wo- Fahim. De Irakees zou van dezelfde organisatie jenen die ruim een jaar ;n Ahmad Shah Massoud, irman van de Noordelijke ie, vermoordden. Fahim van de meest invloedrijke binnen de Noordelijke Jermoord bel bestraft n De Britse regering le straf van een 43-jarige üe is veroordeeld voor de I op een 8-jarig meisje )beld. De man was ver- eld tot levenslang, wat in Brittannië neerkomt op laai 25 jaar. De regering >gde die straf tot 50 jaar. tse minister van binnen zaken heeft die be reid. De moord op Sarah schokte het hele land in [e werd ontvoerd bij het an haar grootouders, en reken later dood gevon- er gijzelaar in kou overleden u - In een Moskous zie- s is gisteren een vrouw len die er sinds de beëin- van de gijzeling in een in de Russische hoofd- ?rd verpleegd. Ze was worden door het gas dat sr op 26 oktober gebruik - le Tsjetsjeense gijzelne- it te schakelen. Het aan- ;ekomen gijzelaars is ee op 129 gekomen. Acht elaars liggen nog in een huis. Bijna alle doden jdoor het gas, een zwaar (emiddel. Bij de bevrij- ctie kwamen ook de 41 jemers om. I zorgt voor iwe bevingen -U - Het gebied rond de p Etna op Sicilië is giste- jroffen door drie aardbe- De bevingen brachten astroom op gang en de- ironers van dorpen in de ng en toeristen in pa- benen nemen. Nie- aakte gewond en van schade was geen spra- itna werd op 27 oktober v actief. Er vormden jrscheidene lavastromen hellingen. Het vliegveld •dichtbijgelegen stad Ca- Ipoest dagenlang wegens legen worden gesloten. ie man sterft «hondsdolheid - Voor het eerst in hon- ar is in Groot-Brittannië Ins overleden aan rabiës, Jondsdolheid. De Schot virus op door een beet h vleermuis. De 56-jarige McRae werkte al jaren als Iger voor de bescher- an de diersoort. Groot- nië gaat er prat op vrij te B hondsdolheid. Britten I het virus wel vaker in fenland opgelopen, jet laatste 'inheemse' jijke rabiësgeval dateert }2. lanen koelen de op basis VS Tientallen Zuid-Korea- bben vandaag een Ame- le legerbasis in Seoul met lommen bekogeld. De breanen zijn boos over praak van twee Ameri- jmilitairen, die tijdens ening in juni twee Zuid- nse meisjes van 13 jlen. De militairen ston- pcht wegens dood door maar vorige week sprak lerikaanse militaire ink hen vrij. Dat heeft el ophef gezorgd. Politici lal geroepen dat de af- met de VS moeten l gewijzigd. In Zuid-Ko- |circa 37.000 Ameri- tnilitairen gelegerd. Jen al-Oaeda lis Samudra Lie Indonesische politie een woning die was ge- |oor imam Samudra, de Irdachte van de aanslag boeken en video's ge- met toespraken van Os- l Laden, de leider van «Ja. Samudra werd vorige Mngehouden. Hij is vol- L^onesië lid van Jemaah ih, een groep die wordt van banden met al- een andere door gehuurde woning politie een computer ;n die zij nog onder autoriteiten hebben ie zeven mensen opge- 'erband met de aanslag. Ibben bekend. maandag 25 november 2002 new york-hamburg/anp-dpa - De Amerikaanse Federale recher che FBI is een onderzoek begon nen naar de mogelijkheid dat Saudische studenten in Califor- nië, die de plegers van de aansla gen van 11 september 2001 hiel pen, geld kregen uit Saudi-Ara- bië. Verscheidene Amerikaanse media hebben dit weekeinde be richt over de Saudische 'connec tie' van de al-Oaeda terroristen. Aanleiding is een stuk van het Congres waarin de FBI en de CIA het verwijt krijgen dat ze nalatig zijn geweest in hun on derzoek naar de betrokkenheid van Saudi's. De FBI en het mi nisterie van justitie zouden wil len voorkomen dat de relaties van de VS met Saudi-Arabië door hun rapport verder ver slechteren. De aandacht voor de Saudische connectie komt op het moment dat de regering in Washington het koninkrijk poogt te betrekken bij de cam pagne tegen Irak. Het weekblad Newsweek stelt verder dat in 2000 tienduizen den dollars werden overge maakt van een rekening van de echtgenote van de Saudische ambassadeur in Washington, prinses Haifa al-Faisal, naar de student Omar al-Bayoumi in Califomië. Die hield kort daarna een welkomsfeest voor twee landgenoten, Khalid Almidhar en Nawaf Alhamzi. Hij hielp de twee aan een appartement in San Diego. De twee namen vlieglessen, en kwamen om bij de aanslag op het Pentagon. Een woordvoerder van kroon prins Abdullah ontkende zater dag dat de Saudische regering geld heeft gestuurd naar twee van de kapers. Hij zei dat Sau disch onderzoek had uitgewe zen dat er geen enkele recht streekse betaling van de prinses naar de mannen is gegaan. Prin ses Haifa zou wel regelmatige charitatieve giften hebben ge daan aan een in de VS wonende Saudische. Daarvan zou de helft zonder medeweten van de prin ses zijn doorgesluisd naar Bas- snan en al-Bayoumi. Meer dan honderd leden van al-Qaeda konden vorig jaar uit Afghanistan vluchten dankzij identiteitspapieren die zij had den gekregen van een groep handlangers in Europa. Dat blijkt uit afgeluisterde telefoon gesprekken, zo meldt het Duitse blad Der Spiegel. De groep be vindt zich volgens het blad bij Essen in het westen van Duits land. De verdachten stonden eerder onder leiding van Abu-Mussab al-Sarkwawi, een Jordaniër die nu vermoedelijk in Libanon zit, en veelvuldig contact heeft met Duitsland. Volgens onderzoe kers zou hij deel uitmaken van een commissie van al-Qaeda die nieuwe aanslagen beraamt. Al- Sarkawi zou verantwoordelijk zijn voor operaties in Europa. De Duitse krant Welt am Sonn- tag schreef gisteren dat de Duit se inlichtingendienst zich zor gen maakt over mogelijke aan slagen van al-Qaeda op onder meer toeristische doelen. Terro risten zouden het op Duitsland hebben gemunt, omdat Ameri kaanse en Israëlische doelen te streng worden bewaakt. islamabad-jammu/DPA-AP - De nieuwe Pakistaanse regering heeft India vredesgesp'rekken aangeboden over het conflict om Kashmir. „Mijn hoogste prioriteit is de betrekkingen met India en andere buurlan den te verbeteren", zei minister van buitenlandse zaken Kasuri tegen de krant Dawn. Zowel India als Pakistan maakt aanspraken op Kashmir. Re cente verkiezingen in Pakistan brachten een nieuwe regering aan de macht, die heeft be loofd de strijdende partijen tot elkaar te brengen. India en Pa kistan twisten al tientallen ja ren over Kashmir, terwijl een groot aantal inwoners van de deelstaat zelfstandigheid wil. In dertien jaar strijd kwamen 61.000 mensen om. De onrust in Jammu, de win- terhoofdstad van Kashmir, hield vandaag voor de tweede dag aan. Verschillende scho tenwisselingen tussen de poli tie en rebellen die gisterem twee hindoetempels in de stad aanvielen, kostten volgens de politie een van de rebellen het leven. Gisteren vielen militante mos lims twee hindoetempels bin nen waar zich honderden be zoekers bevonden. De politie wist de rebellen uit de tempels te verdrijven door die met ra ketwerpers onder vuur te ne men. Twaalf mensen, onder wie twee moslimmilitanten, vonden daarbij de dood. Ten minste vijftig van de bezoekers, meest gelovige hindoes, raak ten gewond. door onze correspondent Harm Harkema londen - De Britse regering is gisteren door de vakbond van de stakende brandweerlieden beschuldigd van tweeslachtig heid en onduidelijkheid. Andy Gilchrist, de militante leider van de Fire Brigade Union riep de regering op met één mond te spreken, nadat vice-premier John Prescott gisteren sugge reerde dat er te praten is over een loonsverhoging van zestien procent in drie jaar. De machtige minister van finan ciën Gordon Brown daarente gen stelde dat elke loonsverho ging boven de vier procent on bespreekbaar is, als die niet be taald wordt uit kostenbesparin gen op de inefficiënte werkprak tijken en riante secundaire ar beidsvoorwaarden van de brandweer zelf. „Zestien pro cent meer loon kost het land 800 miljoen euro. Dat kunnen we ons simpelweg niet veroorlo ven", aldus Brown. Om aan alle onduidelijkheid een einde te maken, vertelt premier Blair vandaag op de tv waar de regering voor staat. Verwacht wordt dat hij net als Brown de hakken in het zand zet en de brandweerlieden niet tegemoet zal komen. Vrijdag sloeg Blairs woordvoerder een oorlogszuch tige toon aan tegen de stakers, die een hoop 'nonsens' zouden verkopen en zich onverant woordelijk zouden opstellen. De doorgaans gematigde voor zitter John Monks van de vak bondskoepel TUC, beschuldig de de regering van een klungeli ge aanpak van het loonconflict, en riep Blair op geen oorlog te gen de brandweerlieden te ont ketenen, zoals Margaret That cher eind jaren zeventig deèd tegen de toen stakende mijp- werkers. Gevreesd wordt dat de staking dan over zal slaan naar andere overheidssectoren. De stakende brandweerlieden eisen 40 procent meer loon, maar dat wordt algemeen als een irreële eis gezien. De regering gaat wel iswaar akkoord met een gema tigde loonsverhoging, maar eist tevens modernisering van de werkpraktijken en de te riante secundaire arbeidsvoorwaar den. Omdat de regering dat in de gehele overheidssector doet, kijken alle ambtenarenbonden met argusogen hoe het bran(l- weerconflict zich ontwikkelt. Indiase reddingswerkers brengen in Jammu een gewonde agent in veiligheid. Foto: AP/Channi Anand jenin/anp-dpa-afp - Israël heeft toegegeven dat zijn troepen vrij dag een Britse medewerker van de Verenigde Naties hebben doodgeschoten. Dat gebeurde tijdens een Israëlische inval in een Palestijns vluchtelingen kamp bij Jenin op de Westelijke Jordaanoever. Volgens een verklaring van het leger zagen twee soldaten een man in een VN-complex in Jen in 'met een voorwerp dat leek op een pistool'. Zij openden daarop het vuur op de 53-jarige Iain Hook. Het voorwerp bleek een mobiele telefoon. De mede werker van de Unwra, de VN-or- ganisatie voor Palestijnse vluch telingen, overleed later. De Britse regering eist een diep gaand onderzoek naar de dood van de VN-medewerker. De Is raëlische minister van buiten landse zaken Netanyahu heeft volgens de staatsradio zijn Britse collega Straw gebeld om zijn spijt te betuigen over de dood van de Brit. Netanyahu zou in het gesprek een onderzoek heb ben toegezegd. De dood van Hook was deel van een nieuwe golf van geweld die losbarstte na de Palestijnse zelf moordaanslag op een bus in Je ruzalem, die donderdag elf Isra ëliërs het leven kostte. Het legér bezette vrijdag Bethlehem, waar de dader van de aanslag van daan kwam. In de nacht van vrijdag op zater dag hebben twee Palestijnen ge probeerd een Israëlische pa trouilleboot voor de kust van de Gazastrook tot zinken te bren gen. De twee kwamen bij de zelfiryaordaanslag om het leven, en vier Israëlische militairen raakten lichtgewond. De daders kwamen met een bootje vol explosieven op het marineschip af, maar voordat het zijn doel raakte, ontplofte het vaartuig al. la coruna/afp-dpa-ap - De voor de Spaanse kust gezonken tan ker 'Prestige' lekt opnieuw olie. De Portugese en Spaanse auto riteiten hebben dat bevestigd. Spanje sprak eerder nog de hoop uit dat de resterende 60.000 ton olie in de tanker op de ijskoude bodem van de 3.500 meter diepe zee vrijwel zou be vriezen. De olie uit de tanker heeft al 400 kilometer van de Spaanse kust lijn vervuild. Daarmee is een zware slag toegebracht aan de regio in het noordwesten van Spanje, die voor een groot deel leunt op de visserij. Volgens het Portugese Hydrografisch Insti tuut zal de wind de nieuwe olie vlek de komende twee dagen naar Spanje of Frankrijk blazen. De Spaanse regering en het Ne derlandse bergingsbedrijf Smit schuiven de verantwoordelijk heid voor het zinken van de Prestige intussen af op elkaar. Smit zegt al langer dat Spanje toestemming had moeten geven het schip naar een haven te sle pen. De Spaanse minister van milieu Jaume Matas zei gisteren daarentegen dat Smit het drama grotendeels op zijn geweten heeft. Hij maakte echter niet duidelijk hoe dan. Het bergings bedrijf verwerpt de kritiek van de Spanjaard. door onze correspondent Bob Kroon bern - Met de krapste meerderheid ooit heeft het Zwitserse kiezersvolk een voor stel van de rechts-populistische Schwei- zerische Volkspartei (SVP) afgewezen om het land praktisch op slot te doen voor asielzoekers. Op bijna 2,3 miljoen kiezers gaf een flinterdunne meerderheid van nauwelijks 3.000 stemgerechtigden uit eindelijk de doorslag. Als het voorstel van de SVP-leider en volksmenner Christoph Blocher ('de Zwitserse Pim Fortuyn') er door was ge komen, zouden voortaan bijna alle asiel zoekers die via 'veilige landen' het Alpen land binnenkomen, zonder pardon wor den teruggestuurd. Aangezien Zwitser land is omringd door louter 'veilige lan den', moeten asielzoekers volgens de SVP daar maar hun heil zoeken. Regering en parlement waren hier mor dicus tegen, maar in de directe democra tie van Zwitserland hebben stemgerech tigde burgers altijd het laatste woord. Het referendum werd met angst en beven te gemoet gezien. Zoals gewoonlijk gaf het meer progressieve Franstalige deel op het nippertje de doorslag. In het conservatie ve Duits-Zwitserse 'Heidiland' haalde het SVP-initiatief bijna overal een meerder heid. „Voor Zwitserland, één van de rijkste lan den ter wereld, en ook voor onze huma nitaire tradities, zou het een blamage zijn geweest als dit er door was gekomen", verzuchtte minister Metzier van justitie. „Toezicht op en naleving van het voorstel zouden geldverslindend en bijna onmo gelijk zijn geweest. Als een illegale immi grant weigert te zeggen via welk land hij is binnengekomen, waar moeten we hem dan naar toe sturen? Het zou ook tot gro te problemen met onze buurlanden en de EU hebben geleid." Ook het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties was opgelucht. Hoge Commissaris Lub bers zelf had zich in het debat gemengd met de waarschuwing dat Zwitserland zich 'de meest draconische asielwetge ving van Europa' op zijn hals haalde als het SVP-initiatief er door zou komen. Lubbers' opmerking werd in Bern met gemengde gevoelens ontvangen, omdat een vermeende 'inmenging' van de VN wel eens een averechts effect kon hebben in dit neutrale land, zoals president Villi- ger het verwoordde. De referendumuitslag werd in regerings kringen niet met gejuich begroet. „Het feit, dat de SVP praktisch de helft van het volk achter zich kreeg, is een daverend schot voor de boeg", gaf een regerings woordvoerder toe. Proportioneel heeft Zwitserland het grootste aantal asielzoekers van alle Eu ropese landen in huis. Sinds 1995 zijn hier op de 10.000 inwoners 267 asielzoe kers binnengekomen. Nederland staat op de tweede plaats met 179, gevolgd door Duitsland met 96 en Groot-Brittannië met 77. Toezeggingen van de regering om het asielbeleid aan te scherpen zijn volgens Blocher een dode letter gebleven, en hij heeft nu al gedreigd het er niet bij te laten zitten. De SVP is Zwitserlands snelst groeiende partij. Haar sterkste argumenten zijn de toenemende criminaliteit en de drugs overlast die de meestal uit de Balkan of West-Afrika 'binnengedrongen illegalen' veroorzaken. Maar volgens Bern is dit een probleem, waarmee heel West-Euro pa heeft te kampen, en dat alleen in Eu ropees verband kan worden aangepakt. India's onaanraakbaren bekeren zich uit protest tegen discriminatie door onze correspondent Harald Doornbos dulina - Honderdduizend dal'rts, ofwel 'on aanraakbaren', protesteerden gisteren in de Indiase hoofdstad New Delhi tegen de rechte loosheid van de laagste kasten. Ze dreigen het hindoeïsme in te ruilen voor boeddhisme, christendom of islam. „Alles is beter dan het discriminerende hindoeïsme", menen zij. Een reportage. Vijf straatarme leerlooiers waren ze. Hun baantje, het villen van dode dieren die langs de weg liggen, wordt in het hindoeïstische en veelal vegetarische India als het laagste van het laagste beschouwd. Daarom wor den ze ook wel dalits genoemd, de onaan raakbaren. Dalits mogen niet in het huis van iemand uit een hogere kaste komen, niet uit dezelfde beker drinken en ze mogen zelfs niet in hun schaduw lopen. Het weinig aantrekkelijke leven van deze vijf leerlooiers eindigde in een verschrikkelijke dood, nadat vorige maand het gerucht ging dat ze een koe hadden geslacht. Vanuit de naburige dorpen verzamelden honderden gelovige hindoes zich. Ze omsingelden de vijf leerlooiers en sloegen hen dood. „De koe is onze moeder", zegt Syam Sharma, een 24-jarige student uit een hoge kaste, „Vermoord een koe en wij vermoorden jou." Moorden op dalits komt vaker voor in India. De brute moord op de vijf leerlooiers, vijftig kilometer buiten New Delhi, heeft India's verschoppelingen echter diep geraakt. Het is uit met lijdzaam toekijken, zeggen dalits en organisaties die zich voor lage kasten inzet ten. En er'is een recept gevonden tegen de voortdurende discriminatie: bekering. De vierhonderd miljoen dalits, ongeveer 35 procent van de bevolking, worden opgeroe pen om hun geloof in te ruilen voor een an dere godsdienst, zonder kastestelsel. Vol gens boeddhistische, christelijke en islamiti sche groepen is dat de enige mogelijkheid voor dalits om aan hun hopeloze situatie te ontsnappen. „Het hindoeïsme met zijn kastesysteem is de enige godsdienst ter wereld die discrimi natie van mensen propageert", zegt Udit Raj, leider van een boeddhistische organisa tie in New Delhi. Raj, zelf ooit een dalit, be keerde zich enkele jaren geleden tot het boeddhisme. In samenwerking met andere religieuze organisaties probeert hij dalits ten zuiden van New Delhi van hun geloof te brengen. „Negentig zijn er al boeddhist ge worden," vertelt hij. „Twee hebben zich be keerd tot het christendom en één koos voor de islam." V. Kanwalia bijvoorbeeld is sinds 27 oktober een ander mens. „Uit protest tegen het koeienmoorden-incident ben ik op die dag boeddhist geworden", zegt hij op enthousi aste toon. Kanwalia, die veertig jaar op een boot heeft gewerkt, was een dalit en werd overeenkomstig behandeld. „Een boeddhis tische priester kwam langs en schoor mijn hoofd en dat van mijn zoons en andere fa milieleden. Daarna zeiden we dat we trouw zouden zijn aan Boeddha. En plotseling was ik geen dalit meer, maar een normaal mens. Ik voel me nu eindelijk honderd procent ge lukkig. Ik krijg weer respect." Een andere oud-dalit, Ram Caran, die 're centelijk voor de islam koos zegt: „Ik heb niets te zoeken binnen een religie die het le ven van koeien belangrijker vindt dan dat van mensen." De bekeringsacties van Raj hebben al tot he vige protesten geleid van rechtse hindoeïsti sche organisaties. Er zijn genoeg stemmen in de Indiase samenleving die de moordpar tij op de dalits goedkeuren. „Zelfs het karkas van een koe is meer waard dan het leven van vijf dalits", zei Giriraj Kishore, de leider van een invloedrijke en extremistische hin doe-organisatie VHP. De meer liberale hin does uit hogere kasten doen de koeien- moorden af als een 'incident', dat eigenlijk niets te maken heeft met hindoeïsme. Maar op de weg naar Dulina, de plek waar de leerlooiers werden doodgeslagen, is de spanning te snijden. Met stokken en stalen buizen bewapende militante hindoes blok keren de toegangswegen met tractoren en vrachtwagens. „Leve de koe, leve de koe", schreeuwen ze. Een paar uur geleden zijn acht mannen gearresteerd nabij Dulina. Volgens een politiewoordvoerder worden zij verdacht van het doodslaan van de vijf leer looiers. „Het is een schande dat zoiets straf baar wordt gevonden in India", meent Di- nesh Kumar, een 56-jarige hindoe. „Natuur lijk moet je mensen doodslaan wanneer ze aan een koe komen. Een koe vermoorden is geen misdaad, maar een zonde." londen - Op de Londense luchthaven Gatwick kwa men gisteren met een inderhaast gecharterd toestel de deelneemsters aan de Miss World-verkiezingen aan. Ze verlieten Nigeria, het land waar de schoon heidswedstrijd eigenlijk op 7 december zou worden gehouden, nadat hevige gevechten over het evene ment tussen christenen en moslims in vier dagen zo'n 215 mensen het leven hadden gekost. Er vielen zeker 500 gewonden, en 22 kerken en 8 moskeeën zijn verwoest. Gisteren was het voor het eerst rustig in Kaduna, de noordelijke stad waar de rellen woensdag begonnen uit protest tegen een artikel in de landelijke krant This Day*. Daarin werd gezegd dat de profeet Mohammed graag met een van de deelneemsters aan de miss-verkiezing zou zijn ge trouwd. De betoging liep uit de hand en draaide uiteindelijk uit op gewelddadige confrontaties tus sen christenen en moslims. Vrijdag verspreidde de onrust zich naar de hoofdstad Abuja, waar de ver kiezing plaats had moeten vinden. Veel missen toonden zich gisteren na aankomst in Londen opge lucht. Ze zullen overigens lang niet allemaal meer aan de verkiezing deelnemen. Diverse schoonheids koninginnen vlogen door naar huis. Miss Nederland, Elise Boulogne, doet wel mee. Foto: EPA/Martin Hayhow

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5