Justitiebaas hekelt lekken bekentenis BINNENLAND Advocate wist dat Van der G. geen 'dierenmotief had 'Droppings in natuur groot probleem' Warm onthaal Femke Halsema LN beslist morgen over kandidatuur Ratelband Marijnissen doet SP'ers blaken van vertrouwen Marten Fortuyn niet verrast 'Extra bedden verpleeghuizen' Maker mislukt fotorolletje eist weer opheldering Snakken naar sneeuw rlandse met rast in Peru 28-jarige Nederland- 43-jarige Duitse zijn ngehouden omdat zij cocaïne in hun ba- en. De twee werden ipt op de internatio- haven van Lima, van- iar Madrid wilden e twee vrouwen heb- geven 11.000 dollar te jkregen om de coke rid te brengen. Het ngt tenminste drie ven het hoofd. doden io-ongeluk l - Een ongeval in gr heeft in de nacht g op zaterdag twee in- 4 en 30 jaar) van die leven gekost. De auto t tweetal zat, schoot onbekende oorzaak alud en vloog in mannen waren na ran hun voetbalclub naar huis. nten na flat uit - Een wetswijziging komen dat studenten leer studeren toch op lentenkamer blijven ilgens minister Kamp vesting) kan de wet in kracht worden. De studenten vakbond egen het plan omdat Ueen woningnood is lenten maar ook on- s. „Het is inrijden op taande file", aldus Van der Meij. Kamp identenflat koppelen dieduur. ikezen tainer De Koninklijke Ma- i heeft vrijdagmiddag ;n aangetroffen in ner op een ferry in Volgens een woord- n de marechaussee ontainer op een Ne- vrachtwagen, maar tauffeur niets met de maken. De vijf man- i de 17 en 27 jaar wil- rsteek naar Groot- maken. ius ramt na botsing Een bus van de voersmaatschappij zaterdagavond in de gevel van een imd na een botsing irsonenauto. De be en dat voertuig, een lijswijker, raakte pnd, een 40-jarige Jier lichtgewond. nten vinden gelukte man li 20-jarige inwoner lis in de nacht van za- tondag om het leven toor een auto-onge- ïjgangers zagen een hadigde auto tegen v staan. De inmiddels bestuurder lag naast I Hij is volgens de po- >£inbekende oorzaak inelheid tegen de den. aapte man Ijs opgepakt a :en van terrorisme Algerijn die begin ju- ;ns uit het huis van n Breda ontsnapte, is t 'arijs aangehouden. -É e een woordvoerder g idelijk parket van het ,e ninisterie gisteren. j gaat om de uitleve- jf25-jarige Algerijn j wordt verdacht van gj teun aan de gewa- a d tegen vijanden van pje zogenoemde jihad. i arrestaties igsactie j een internationale H langs de hele Neder- ögrens zijn zaterdag nsen aangehouden. Öe werd door 90 poli- Nederland, Bel- dijk en Luxemburg reten. In totaal vond de t Jlgram softdrugs, ert- toilen voorgedraaide lier slag- en steekwa- ?z|werden een neppis- lonkbalknuppel en rs Istok in beslag geno- dfooetes werd ruim re geïnd. landse s gewond i - Vijf medewerkers cuitterdamse bergings- ocfr zijn zaterdagmor- egd geraakt bij een he- geluk in Zuid-Afrika. fielikopter stortte inbekende oorzaak Ivan het vrachtschip o en vloog in brand, ji inzittenden van de —overleefden de klap. maandag 25 NOVEMBER 2002 door Ferdi Schrooten den haag/gpd - Britta Böhler, een van de drie advocaten van Volkert van der G., draait er na de bekentenis van haar cliënt over de moord op Pim Fortuyn niet meer omheen. „Hij heeft met op zet gehandeld. Niet meer en niet min der." Maar dat wil niet zeggen dat het advocatenteam zich neerlegt bij wat de aanklager al eerder de 'hoofdprijs' heeft genoemd: levenslang. Het woordgebruik van het openbaar ministerie in Amsterdam over Van der G. 's bekentenis is niet mis te verstaan. Hij heeft de politicus 'doelbewust' doodgeschoten, heet het, en 'het plan daartoe had hij enige tijd daarvoor op gevat'. Met voorbedachten rade dus? „Het zijn de kwalificaties van het OM. Het concept van de verklaring is ons tevoren voorgelegd. We mochten ook suggesties doen. Zonder grote aanpas singen; uiteindelijk blijft het een pers bericht van het OM. Het strookt ook met de tenlastelegging: moord. Dat hij niet alleen de opzet had te schieten, maar ook de opzet zijn leven te pe- men. Het was niet in een vlaag van het een of ander." Van der G.'s motief was onduidelijk. Nu heeft hij verklaard de samenleving, met name 'de kwetsbare groepen', te hebben willen behoeden voor het ge vaar Fortuyn. Een links gemotiveerde politieke moord dus, maar niet in eer ste instantie ter bescherming van het dierenwelzijn en het milieu, zoals vaak is gesuggereerd. „Het was geen daad als milieuactivist. Niet iedereen weet hoe het in elkaar zit. Er is veelvuldig een connectie ge maakt tussen zijn beroepsmatige acti viteiten (bij de Vereniging Milieu Of fensief, red.) en de aanslag. Wij wisten al langer dat dat niet zo was." Niettemin, een bekentenis versterkt het toch al overweldigende bewijs tegen Van der G. Levenslang dus, tenzij uw cliënt bij onderzoek in het Pieter Baan Centrum in Utrecht niet geheel toere keningsvatbaar blijkt te zijn geweest op het moment van de aanslag? „We hebben de mogelijke uitkomsten besproken met onze cliënt. Als de des kundigen hem volledig ontoereke ningsvatbaar verklaren, krijgt hij geen straf maar tbs. En dan wordt om de twee jaar door de rechter bekeken of dat door moet gaan. Het andere uiter ste is dat het Pieter Baan Centrum hem volledig toerekeningsvatbaar ver klaart. In zo'n geval kan een rechter iemand tot levenslang veroordelen." Zal de verdediging zich daarbij neer leggen? „Daar willen we niet op vooruitlopen. Maar als de rechtbank onze cliënt in eerste aanleg veroordeelt tot levens lang, zitten er geen risico's meer aan een hoger beroep. Ik bedoel, het ge rechtshof kan dan geen hogere straf meer opleggen." Het Pieter Baan Centrum kan Van der G. ook verminderd of sterk verminderd toerekeningsvatbaar verklaren. Dan kan de rechter besluiten tot een combi natie van een celstraf en een maatregel als tbs. Bij Ferdi E, de ontvoerder en moordenaar van Gerritjan Heijn, was dat ook het geval Hij kreeg in 1988 twintig jaar en tbs en loopt na een suc cesvolle tbs-behandeling inmiddels vrij rond. Sindsdien is vaker geopperd dat je je gek kunt laten verklaren om le venslang te ontlopen. „Was het maar zo simpel. Dan zou ie dere winkeldief zich meteen ontoere keningsvatbaar laten verklaren. Nee, een opname in het Pieter Baan Cen trum duurt zes weken. Er worden al lerlei tests met je gedaan. Je krijgt neu rologische onderzoeken. Het lukt je echt niet om in die zes weken de psy chiaters om je vinger te winden en daarna ook nog eens de rechter." Misschien heeft het nog invloed als de rechter hoort of Van der G. spijt heeft betuigd over zijn daad, of over de ge volgen ervan voor bijvoorbeeld de na bestaanden. „Ik kan niet vertellen wat er is ver klaard bij de rechter-commissaris. Maar het klopt, tijdens het afleggen van een inhoudelijke verklaring komt standaard een aantal onderwerpen aan bod. De feiten, het motief. Maar ook spijt, berouw en de persoonlijke omstandigheden, zoals de gemoeds toestand. Dat komt ook aan de orde tijdens de inhoudelijke behandeling ter zitting. Ik sluit niet uit dat we voor de zitting nog eens naar buiten tre den." amsterdam/anp - Waardeloos. Zo omschrijft mr. J. de Wijker- slooth, de voorzitter van het col lege van procureurs-generaal, het uitlekken vanuit justitiële krin gen van de bekentenis van Vol kert van der G. naar NRCHan delsblad. „Ik weet niet waar het lek vandaan komt en we hebben het allang opgegeven om lekken op te sporen", zei hij gisteren in het tv-programma Buitenhof. De Wijkerslooth vindt het dom dat mensen hun mond voorbij hebben gepraat en slecht omdat ze dat doelbewust hebben ge daan. Hij denkt overigens niet dat het lek bij het openbaar mi nisterie ligt De persverklaring waar het OM zaterdag mee kwam, lag volgens De Wijker slooth in concept al klaar. Daar in stond dat Van der G. heeft be kend op 6 mei Pim Fortuyn te hebben doodgeschoten. De Wijkerslooth betreurt het dat de familie Fortuyn het nieuws uit de media moest vernemen en heeft daar zijn excuses voor aangeboden. Broer Marten For tuyn gaf zaterdag voor de came ra weer meer informatie over de strafzaak prijs dan het OM. Vol gens de voorzitter van het colle ge krijgt de familie van een slachtoffer soms meer informa tie. „Het is de vraag of het ver standig is als dat vervolgens naar de media wordt doorge speeld", aldus De Wijkerslooth. Marten Fortuyn is niet verbaasd over de bekentenis van Van der G. en ook niet verrast over het motief. Hij vreesde al dat Van der G. zich wil opwerpen als 'redder des vaderlands'. Ook hij betreurt het dat hij het nieuws over de bekentenis uit de media moest vernemen. De broer hoorde zaterdag van het openbaar ministerie dat Van der G. het wapen waarmee hij heeft geschoten al langer in zijn bezit had. Hij zou het destijds hebben aangeschaft om zich te beschermen tegen boze boeren, zo zei hij in het NOS Journaal. Omdat de zaak nog onder de rechter is (het duurt zeker nog tot maart voordat de rechtbank aan de inhoudelijke behande ling begint), wilden CDA, WD, PvdA en GroenLinks niet reage ren op de bekentenis. De frac tievoorzitter van de LPF, Mat Herben, zegt nog met veel vra gen te blijven zitten. Ook hij is er niet van overtuigd dat de ver dachte alleen heeft gehandeld. Ook fractievoorzitter Teeven van Leefbaar Nederland kan zich niet voorstellen dat Van der G. de aanslag en voorbereiding al leen heeft gedaan. „Er moet zorgvuldig worden onderzocht", aldus de voormalige officier van justitie. den haag/anp - Zorgverzeke raars Nederland en Woonzorg Nederland gaan samen de wachtlijsten in de verpleeghui zen aanpakken. In vier jaar tijd willen zij 7.000 extra bedden realiseren. Vandaag onderteken den de koepel van de zorgverze keraars en de grootste landelijke organisatie voor seniorenhuis vesting afspraken hierover. Bestaande verzorgingshuizen worden omgevormd tot ver pleeghuizen. Ter compensatie van het wegvallen van verzor gingshuizen, worden er extra woonzorgcomplexen nieuwe stijl gebouwd. De oplossing is volgens Woonzorg Nederland 'helder in zijn eenvoud'. Maar tot nu toe kon dit niet, omdat al lerlei regels in de weg stonden. De ministeries van VWS en VROM steunen het initiatief. Hilversum/ANP - Ex-Dutchbat- luitenant Rutten vraagt opnieuw om opheldering over het mis lukken van zijn fotorolletje, waarop bewijs stond van de moorden in de moslimenclave in Bosnië. Hij heeft de top van het openbaar ministerie en de fensieminister Korthals dat in een brief gevraagd. Rutten reageert daarmee op mogelijk nieuwe feiten waaruit zou blijken dat het rolletje mo gelijk toch met opzet is vernie tigd en niet per ongeluk in het laboratorium verloren is gegaan, zoals de officiële lezing is. Over deze versie is vorige week opnieuw discussie ontstaan, omdat een tot nog toe onbe kend document van de Militaire Inlichtingendienst in de archie ven is ontdekt Daarin stelt adju dant Winkelman dat het fotorol letje 'vernietigd' is. Onduidelijk is wat hij hiermee nu precies heeft bedoeld. Ook de rol van de marechaussee, die de kwestie onderzocht, is niet duidelijk. Rutten schrijft aan het college van procureurs-generaal dat de kwestie door het zogeheten Ko dakteam nooit echt goed is on derzocht en dat er nog steeds al le reden toe is dat alsnog te doen. Hij zei in het tv-programma NOVA dat het college altijd als voorwaarde stelde dat eerst aan gifte tegen individuen moest worden gedaan. Maar Rutten stelt dat hij 'nooit aangifte zal doen tegen collega's'. Jongen zwaargewond De 15-jarige DirkPeeters uit Goirle is vrijdagavond zwaarge wond geraakt tijdens een drop ping met zijn voetbalclub op landgoed De Hoevens in Al phen (Noord-Brabant). Een 33- jarige man heeft de jongen ver moedelijk aangezien voor.een stroper of een inbreker. Hij zou met zijn jeep over de jongen heen zijn gereden. Ooggetui gen zeggen dat de jongen daar na is geschopt en geslagen. De man is aangehouden op ver denking van poging tot dood slag c.q. zware mishandeling. Het slachtoffer heeft volgens zijn moeder een gebroken rug- genwerveL Morgen wordt hij geopereerd. door Emmanuel Naaijkens goirle - Nachtelijke droppings zijn een groeiend probleem voor natuurbeheerders. De deelne mers jagen nachtdieren op, la ten rommel achter en soms ko men ze door slechte voorberei ding in ernstige problemen. Boswachter De Jong van Bra bants Landschap heeft slechte ervaringen met groepen die in het donker door de natuur ban jeren. „Wij kunnen de volgende dag het spoor volgen aan de hand van het afval dat ze ach terlaten. Er zijn hier soms wel drie droppings in een weekein de", zegt De Jong. De boswach ter woont aan de rand van het natuurgebied De Regte Heide onder Goirle en regelmatig moet hij optreden tegen nachtefijke avonturiers. „Ze verstoren de natuur met zaklampen, geroep en vaak ook met vuurwerk." Vooral dat laatste schept gevaar lijke situaties, weet De Jong. „Als je die knallen hoort, dan denk je al gauw dat het stropers zijn." Het is een keer voorgekomen dat een boswachter, met opspo ringsbevoegdheid, klaar stond met zijn hond om iemand aan te houden die hij aanzag voor een stroper. „Juist op het mo ment dat hij de hond op de man los wilde laten, bleek het te gaan om een deelnemer aan een dropping." Veel deelnemers beseffen nau welijks dat het gevaarlijk kan zijn om 's nachts dwars door een natuurgebied te lopen. „Dat geldt ook voor de leiding. We hebben hier een keer een schoolmeisje met een gebroken voet uit een ven moeten halen, de docenten zaten in een café te drinken." En het gebeurt wel eens dat deelnemers volslagen de weg kwijt zijn en de bos wachter uit zijn bed bellen. Serieuzer van aard zijn de strooppartijen. De Jong zegt dat de laatste tijd in het gebied on der Alphen veel stropers actief zijn. Die zijn vooral op jacht naar hazen. „Gewoon als hob by, want veel geld leveren die hazen niet op." Ze maken onder meer gebruik van lichtbakken en jachtgeweren. Onder deze omstandigheden kwamen de 15-jarige Dirk Pee tere en zijn maten vermoedelijk terecht op een privé-terrein. Daar ging ook nog eens een alarm af. Reden voor de vier mannen hun jeeps te pakken en op onderzoek uit te gaan. Bij het zien van de jeeps sloegen de jeugdige Goirlenaren op de vlucht. Voor Dirk Peetere eindig de de dropping in het Tilburgse SL Elisabethziekenhuis. velsen-zuid - Ook zonder sneeuw kunnen wedstrijden voor sledehonden worden gehouden, zoals het afgelopen weekeinde in recreatiegebied Spaarnwoude werd aangetoond. Het mooie weer speelde de goed in hun warme jas zittende honden wel parten. Foto: United Photos de Boer/Marco de Swart GroenLinks enthousiast achter nieuwe lijsttrekker Femke Halsema gaat op de schouders van Marijke Vos (rechts) en Mirjam de Rijk. Foto: ANP/Vincent Jannink Rijswijk/anp - Leefbaar Nederland houdt waarschijnlijk morgen een bijzondere alge mene ledenvergadering. De districtsvoorzit ters van de partij brengen die dag om 12.00 uur aan het bestuur advies uit over het be stuursvoorstel Emile Ratelband voor te dra gen als lijsttrekker. Mogelijk besluiten zij die dag ook tot een ledenvergadering, zo heeft de fractievoorlichter van LN gisteren beves tigd. De districtsvoorzittere hebben zaterdag met het bestuur gesproken. Ratelband was daarbij ook aanwezig. Hoe het advies uit pakt, valt nog niet te zeggen. Partijvoorzitter Jetten vond dat het gesprek zaterdag positief was verlopen. Aanvankelijk hadden de tien aanwezige districtsvoorzittere flink wat kri tiek. Maar gaandeweg het gesprek kregen zij volgens Jetten begrip voor Ratelband. Woordvoerder Oldekalter zei namens de districten dat het nog alle kanten kan op gaan. „Wij handhaven vooralsnog de oude lijst. Wij staan niet positief, maar ook niet negatief tegenover Ratelband." Ook een duo-lijsttrekkerschap van Ratel band met fractievoorzitter Teeven, die nu nog officeel lijsttrekker is, is geopperd, be vestigde de fractievoorlichter. Maar Teeven wijst dat af. Hij heeft dl eerder laten weten op te stappen als Ratelband lijsttrekker wordt of alleen maar op de lijst komt. Jan Marijnissen zingt samen met zanger Bob Fosko het verkiezings lied. Foto: ANP/Ed Oudenaarden zwolle/anp - GroenLinks heeft zich zaterdag enthousiast ge schaard achter zijn nieuwe lijst aanvoerder Femke Halsema. De jonge criminologe werd door uitzinnige partijgenoten op de schouders genomen en langdu rig toegejuicht. Halsema moet de partij die het in de peilingen tot nu toe niet best doet, weer nieuw elan geven. Halsema en de partij hadden weinig keus, na het plotselinge vertrek van de ervaren en populaire voorman Rosenmöller. Een kleine groep leden morde over het feit dat er niets viel te kiezen, omdat Halsema de enige kandidaat voor de post was en diende een motie voor meer de mocratische procedures in. Dit protest werd massaal door de uitpuilende zaal weggestemd. Halsema's eerste toespraak als lijsttrekker was bevlogen, maar bescheiden. In de ruim twintig minuten du rende speech hield ze haar par tijgenoten voor dat de idealen van GroenLinks 'niet uit de tijd' zijn en dat zij wil 'knokken voor wat kwetsbaar is'. De komende twee maanden zal ze de partij proberen op de kaart te zetten als een solidaire, emancipatie beweging en 'de enige groene partij'. Halsema's opdracht is om de linkse achterban van het CDA naar zich toe te lokken. In haar speech deelde Halsema zater dag de eerste klappen uit aan het CDA en de WD. „De groene politiek van dit kabinet bestaat uit drie maatregelen: Borsele blijft open, de wegen worden verbreed, het land wordt volge bouwd. Hoezo Betrokken, Be trouwbaar Balkenende?" Bij de stemmingen over de kan didaten voor de verkiezingslijst van GroenLinks zijn weinig ver anderingen doorgevoerd. Alle huidige Kamerleden van de fractie bezetten, zoals voorge steld de eerste negen plaatsen. De eerste nieuwkomer staat op tien, de door de commissie voorgedragen Nijmeegse onder- wijsspeciafist Jungbluth. De eni ge verrassing was het Amster damse gemeenteraadslid en vakbondsmedewerker özütok die uit het niets binnenkwam op twaalf. rotterdjlm/anp - SP-lijsttrekker Marijnissen heeft zaterdag tij dens het partijcongres in Rotter dam het toch al groeiende zelf vertrouwen onder de leden nog verder aangewakkerd. Met veel humor kwam hij in zijn toe spraak in het geweer tegen de verwijten van andere partijen dat de SP-plannen meestal fi nancieel en maatschappelijk onhaalbaar zijn. Allemaal onzin, beweerde de so cialistische leider die de SP-lijst voor de vijfde keer aanvoert. Hij wees erop dat de plannen net als bij andere partijen doorgere kend rijn door het Centraal Planbureau (CPB), dat positief oordeelde over de gevolgen voor de Nederlandse economie. Ove rigens maakte het CPB eerder wel duidelijk dat er op langere termijn met de SP-plannen risi co's worden gelopen. Marijnissen zweepte de bijna achthonderd aanwezigen in de bomvolle Rotterdamse congres zaal verder op door aan te geven dat de SP er klaar voor is om de problemen in de samenleving aan te pakken. Als de SP, dat op grote winst staat in de opinie peilingen, zou toetreden tot een kabinet zou dat de eerste keer rijn. De SP-leider haalde hard uit naar vooral P%dA en WD die hij verantwoordelijk houdt voor de afbraak van de sociale verzor gingsstaat. Marijnissen wil de 'schandelijk verwaarloosde pu blieke sector' herstellen. Daar voor is geld nodig wat de SP vooral wil weghalen bij de hoge re inkomens. De SP-leden stelden zaterdag de kandidatenlijst voor de verkie zingen van 22 januari en het verkiezingsprogramma Eerste weg links vast. De door het partijbestuur voor gestelde lijst werd onveranderd overgenomen. Dat betekent dat na Marijnissen de huidige Ka merleden Kant, Van Bommel, De Wit, Van Velzen, De Ruiter, Lazrak, Vergeer-Mudde en Gerkens staan. De SP-leden brachten verder geen grote wijzigingen in het programma aan.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3