GESPREK VAN DE DAG Bibliofiel, Goethe-kenner, rijstpromo Boudewijn Büch: Ik vind dit leven al zo'n deceptie. Reïncarnatie? Schei toch uit! Nelson Mandela maakt lijst van al zijn laureaten De gescheiden werelden van beer en pop Leven en dood MENSELIJK PRINS LAURENT (39), de jongste zoon van de Belgi sche koning Albert II, is vrijdagnacht enkele ver keersslachtoffers te hulp geschoten. Dit hebben de Belgische media gisteren bericht. De prins was met zijn auto als eerste bij een verkeersongeluk op auto weg tussen Brussel en Lille aangekomen. Een zonder lichten rijdende auto was van achteren aangereden dooreen bestelwagen. De Franse bestuurder van de aangereden auto overleed. In de bestelwagen zaten twee andere Fransen, die lichtgewond raakten. Lau rent haalde hen uit hun wa gen, belde de hulpdiensten en gaf eerste hulp. Vervol gens regelde hij het verkeer tot de politie was gearri veerd. Een Taiwanese blinde vrouw heeft nadat ze haar hoofd had gestoten haar GEZICHTSVERMOGEN TERUGGEKRE GEN. Dit heeft de lokale politie gisteren bevestigd. De 53- jarige Miyagu was tien jaar oud toen ze haar gezichtsver mogen verloor. Omdat ze niet meer kon zien, kon ze al leen in haar onderhoud voorzien door het vee te hoeden voor de rest van het dorp", aldus de politiewoordvoerder. Van de dorpelingen kreeg ze af toe wat kleding en eten. Toen de vrouw onlangs naar huis terugkeerde na een be zoek aan de kerk liep ze met haar hoofd tegen een langs de weg geparkeerde tractor. Elke dag daarna kon ze iets meer zien. Miyagu doet nu bijna niets anders dan kij ken", aldus de politiezegsman. ,,Ze kijkt naar de zonsop gang, naar de zonsondergang, naar alles. Zij is bang dat God zijn goede daad terugdraait." De Britse oud-premier Sir WINSTON CHURCHILL is tot de grootste Brit aller tij den gekozen. Dat heeft de Britse omroep BBC vanoch tend gemeld. Churchill haalde 56.000 stemmen meer dan Isambard King dom Brunei, de ingenieur die in de eerste helft van de negentiende eeuw tal van spoorwegen, bruggen en schepen ontwierp. Prinses Diana eindige als derde in de verkiezing van de BBC, waarin ruim een miljoen mensen een stem uit bracht. Met de opbrengst van de telefonisch urtge- brachte stemmen wordt een monument voor Chur chill, die Groot-Britanniê leidde in de Tweede We reldoorlog, opgericht op een nog nader te bepalen plaats. Foto: EPA Het veilinghuis Sotheby's in Amsterdam brengt in februari een collectie voorwerpen van Europese koninklijke en adellijke families onder de hamer, waaronder een JAPON van SISSI, keizerin Elizabeth van Oostenrijk. In totaal zijn 1200 objecten te koop, zoals schilderijen, meubelen, ta pijten, glaswerk, zilver en klokken. Het aanbod loopt uit een van drie porseleinen borden met het monogram van koningin Olga van het Duitse Württemberg (richtprijs 80 tot 120 euro) tot het schilderij 'Aanbidding der Herders' van Raphael A. Mengs (50.000 tot 80.000 euro). Een groot deel van de inzendingen komt uit het bezit van de prinsen van Liechtenstein, het prinsdom tussen Oosten rijk en Zwitserland. De RAMEN van de Britse kathedraal die is gebruikt als decor voorZWEIN- STEIN in de Harry Potter- films, zijn ingegooid. De schade aan de ramen van de kathedraal van Glouces ter bedraagt meer dan 43.000 pond (68.000 eu ro). Onbekenden verniel den 24 gebrandschilderde ramen uit het jaar 1860 in de kloostergangen van de kathedraal. De deken van Gloucester zegt dat hij niet gelooft dat er een verband bestaat tussen de vernie ling en het gebruik van de kloostergangen als decor voor de tovenaarsschool. ,,De mensen die bezwaar maakten tegen de opna mes, deden dat op christe lijke gronden. Het lijkt me hoogst onwaarschijnlijk dat iemand van hen het ge bouw zou beschadigen." Nelson Mandela, zo geliefd dat het aantal hem toegekende eredoc toraten en onderscheidingen nauwelijks of niet bij te houden is. Foto: AP/Karei Prinsloo Iedereen wil Nelson Mandela graag eren. Maandelijks probe ren ongeveer 3000 organisaties, personen en instituten de voor malige Zuid-Afrikaanse staats man eer te bewijzen. Te veel om bij te houden, en daarom pro beert hij nu orde te scheppen in de chaos. De eerbewijzen begonnen bin nen te druppelen in de jaren ze ventig. Toen werden ze in zijn afwezigheid toegekend, omdat Mandela gevangen zat op Rob ben Island bij Kaapstad. Sinds hij in 1990 uit de gevangenis kwam, is dat 'druppelen' over gegaan in een ware vloedgolf, met vreemde voorvallen. Zo kreeg Mandela enkele weken geleden alsnog een onderschei ding die hem was toegekend door de Sovjetunie, hoewel die staat al meer dan tien jaar niet meer bestaat De 84-jarige Mandela heeft geen idee hoeveel eredoctoraten en andere onderscheidingen hij heeft ontvangen en hij heeft nu opdracht gegeven dat in kaart te brengen. „Het totaal aantal moet enorm groot zijn", verwacht het hoofd van het departement in Pretoria dat de inventarisatie maakt. „Via internet konden we het niet echt achterhalen en nu hopen we maar dat kranten en universitei ten zich bij ons willen melden." Mandeia's raadsman Ismael Ay- ob schat dat er tenminste 150 eredoctoraten aan Mandela zijn toegekend. Vaak weet de staatsman niet eens dat hem de eer ten deel is gevallen. AP Het gaat goed met de economie. Die indruk geeft tenminste een onverhoeds bezoek aan de jaar lijkse poppen- en berenbeurs, die tot dit weekeinde te bezoe ken was in het Rotterdamse Ahoy'. Vele duizenden mannen en (vooral) vrouwen spenderen honderden euro's aan alles wat met pop of beer te maken heeft. De beer als beleggingsobject is dan ook in, evenals de pop als kunstobject. Maar kinderen ont breken en knuffelen is er niet bij. Sterker nog: je mag nergens aan komen. Hoewel de poppen en beren in Ahoy' gebroederlijk naast elkaar zijn uitgestald, leven ze in strikt gescheiden werelden. Berenlief hebbers houden niet van pop pen - en omgekeerd. De beren- mensen zijn in de meerderheid deze middag. Veel bezoekers lij ken uiterlijk op het onderwerp van hun passie; bollige vrouwen en baardige mannen drommen goedaardig grommend langs de kraampjes. Beren zijn er in vier soorten: nieuw, oud, nieuw-oud en oud oud. Voor de oude en oud-oude beren wordt vaak een klein for tuin neergeteld. Wonderlijk, omdat het lijkt alsof veel van die antieke beestjes nog recent bij een ernstig verkeersongeval be trokken zijn geweest. Ze zijn sleets, kaal, zichtbaar opgelapt, missen soms een oog of aim maar zijn niettemin goud waard. Nieuw-oude beren, vaak in Duitse fabrieken nagebouwde oude modelletjes, zijn voor wie zich geen echt oude beer kan veroorloven. Helemaal nieuwe beren zijn meestal met de hand gemaakt, door liefhebbers wier hobby tot een beroep uitgroei de. Tineke (48) en Twink ('iets ou der') zijn Schiedamse vriendin nen die veel tijd steken in hun liefde voor de beer. Samen struinen ze de beurs af, op zoek naar lapjes, stofjes, oogjes en kraaltjes. Ze zijn beren-doe-het- zelvers, zoals er duizenden zijn. Ze maken beren aan de hand van voorbeelden in tijdschriften of naar eigen ontwerp. „In prin cipe maken we alles zelf," zegt Tineke. Twink is echter toch be zweken voor een beursaanbie- ding: een nog geen decimeter lange Winnie de Pooh, samen met zijn vriendje het biggetje en Janneman Robinson. „Wat denk je nou dat dat kost?" Vijfenze ventig euro? Twink: „Bijna goed. Tachtig euro, valt mee hè? Ia, 't is allemaal handwerk." Kijken ze ook nog naar de pop pen? Een blik vol walging is ant woord genoeg. Twink: „En hele maal die babypoppen niet, dat vind ik echt niks." Peter Slavenburg De beren op de beurs in Ahoy' ondergaan alle aandacht Foto: GPD/Jaap Rozema Boudewijn Büch in 1985, in zijn tv-programma 'Buch's boeken'. Foto: ANP/Herman Pieterse Boudewijn Büch zou één van de vier essays voor de boekenweek 2003 schrijven. Het thema, 'de dood', heeft hem ingehaald. Za terdag overleed hij op 53-jarige leeftijd aan een hartstilstand in zijn Amsterdamse grachtenpand, temidden van zijn exotische ver zameling boeken, beeldende kunst en curiosa. Bibliofiel, schrij ver, dichter, columnist, televisie- reiziger, rijstpromotor, Goethe- kenner en Jagger-fan. Boudewijn Büch had fans die al les van hem vergaarden in een verzamelwoede vergelijkbaar met de liefde en het fanatisme waarmee hij zelf zijn bibliotheek aanlegde. Over die 'Büchmania': „Wat? Zijn er mensen die alles over mij verzamelen? Wat een onzin! Ie moet de grote doden verzamelen, maar geen modieu ze gekkigheid. Shakespeare, Melville, Keats. Dat zijn pas schrijvers. Ik ben een totaal on beduidende derderangs prutser. Ie gaat toch niet Büch verzame len? Mezelf heb ik niet eens ver zameld. Sommige van mijn ei gen boeken heb ik niet eens." Büch had onlangs het manu script ingeleverd van zijn nieu we roman, "Het geheim van Eberwein', volgend jaar te ver schijnen en volgens uitgeverij de Arbeiderspers op veel manieren direct gerelateerd aan 'De kleine blonde dood', Büchs bestseller uit 1985 over de dood van zijn zesjarige zoontje Micky. „Een nieuw boek?", fulmineerde hij eens gevraagd naar zijn produc tieplannen. „Een nieuw boek? Dat is toch niets bijzonders. Ie vraagt toch ook niet aan een loodgieter wat hij morgen gaat doen. Goh, een nieuwe dakgoot! Die vragen moet je voorleggen aan literaire mensen die zich de hele dag lopen aan te stellen." Hij een literair mens? Welnee, zei hij, hij 'flanste af en toe een boekje in elkaar'. „Hij was ei genlijk een heel goed schrijver en dichter", reageerde gisteren auteur Nelleke Noordervliet op het bericht van zijn dood. „Maar hij durfde het niet te zijn. Hij was bang om aan zijn eigen ei sen te voldoen." Onlangs ken schetste Büch zich bij de uitrei king van de Libris Literatuur prijs, in het televisieprogramma Barend en Van Dorp waar hij wekelijks aanzat om de topstuk ken uit zijn collectie - met wit, rood of blauw handschoentje - te bevingeren en bejubelen, na drukkelijk als non-fictieman. Ongrijpbaar bleef de Goethe- kenner die zijn brieven aan Mick lagger bundelde, de reizi ger die in het voetspoor van zijn helden trad maar ook even on gegeneerd als gênant reclame voor een rijstmerk maakte. Boudewijn Maria Ignatius Büch werd op 14 december 1948 ge boren in Den Haag en groeide samen met rijn vijf broers - on der wie de jongste uitbater van sekslijnen en televisiepresenta tor Menno Buch - op in Wasse naar. Op rijn elfde belandde Büch in een jeugdpsychiatrische inrichting in Brabant, beschre ven in de roman 'Het dolhuis' (1987). Na rijn thuiskomst, bijna een jaar later, scheidden rijn ouders; rijn door de oorlog ge traumatiseerde vader zou later zelfmoord plegen. Het was een gecompliceerde jeugd, die in het teken stond van de haat-liefd everhouding ten opzichte van de vader die de jonge Boude wijn, volgens diens autobiogra fische werken, regelmatig mis bruikte. Hier zou ook de kiem liggen van Büchs seksuele ver scheurdheid; hij had zowel bi seksuele als pedofiele belang stelling, zonder de laatste overi gens in praktijk te brengen. Boudewijn Büch in zijn i8de-eeuwse bibliotheek in een Amsterdams grachtenpand. Foto: GPD/Klaas Koppe Over rijn middelbare schooltijd in Leiden verscheen in 1990 een korte roman met de veelzeggen de titel 'De hel'. Na studies Ne derlands, Duits en filosofie de buteerde Büch in 1976 als dich ter. In 1981 verscheen rijn eerste proza in boekvorm, 'De blauwe salon'. Vanaf 1984 groeide Büch - immer met grauwe huid en wallen onder de ogen van een nachtelijk doorlezen bestaan - Gewijzigde programmering RTL 4 besteedt vanavond uitgebreid aandacht aan het leven van Boudewijn Büch in een speciale aflevering van het programma Borend en Van Dorp. Büch was de afgelopen twee jaar een regel matig terugkerende gast in het programma. Büch raakte steeds meer betrokken bij het RTL 4-programma, aldus presentator Henk van Dorp. Ook de Vara zal Büch deze week uitgebreid her denken. Büch verscheen bij deze omroep voor het eerst op televi sie. De jonge schrijver viel begin jaren tachtig op in het tv-pro gramma van Sonja Barend en kreeg van de VARA prompt een boekenprogramma. uit tot televisiepersoonlijkheid van het kaliber spraakwaterval. VARA-directeur Klein herinnert zich dat Büch rijn eerste boe kenprogramma, met 'trillende hand en stem' presenteerde. Büch's feitenhonger bracht hem voor het VARA-programma De wereld van Boudewijn Büch ja renlang naar alle uithoeken van de aarde. Maar hij haatte het 'reisgedoe' van een etmaal op een benarde vliegtuigstoel rit ten. „Ik reis welbeschouwd maar om één reden: ik contro leer al meer dan een kwart eeuw in alle uithoeken van de aardbol of de atlas klopt." Ondertussen verwierf Büch naam als columnist. Aan bijna elk blad leverde hij de afgelopen decennia een bijdrage geleverd. Zijn columns in Nieuwe Revu en het Vara TV-Magazine waren populair. Een deeltijdbaan in het theater kon er voor de alles- eter en alles-willen-weter ook wel bij. Vorig jaar was een deel van Büchs verzamelde schatten te zien in het Natuurmuseum in Rotterdam, van een zeldzame drukproef van de rouwkaart van Goethe tot een dijbeenbotje van de Dodo waarmee Büch zich graag mocht vereenzelvigen. Zijn verzamelwoede, zei hij toen, was autobiografisch. „Na re jeugd gehad, eenzaam enzo." Büch zelf kon het 'geen donder' schelen wat er na rijn dood met zijn collectie zou gebeuren, een Boudewijn Büch-museum stond net zo ver van hem af als de Büchmania van rijn fans. Maar akelig profetisch rijn nu de woorden van museumdirec teur Reumer: ,Als Boudewijn onder een tram loopt en alles aan ons schenkt, hebben we een probleem. Dan moet er een ge bouw bij." RTL-presentator Henk van Dorp vond het altijd een 'genot' om Büch de studio te zien binnen komen, vertelde hij gisteravond. „Hij leek wel de oom uit het ver re Indië die langskwam om de kinderen een lekker te j5 nen met cadeaus." Volj Dorp was Büch de laats jaar opgeveerd uit de ee1 zwaarmoedigheid waar1 vlak voor rijn vijftigste c dag zei: „Neerslachtighi melancholie? Dat ben i<£ le jaar door, ik ben altij< moedig. Lente, zomer, somber ben ik tóch wel dat mijn hele leven één 'J herfst is. Ik vind het levi geestig, maar ik doe mï:i ben nu bijna vijftig jaar heb nooit gedacht: wat ven toch mooi. Ik sukkee door en hoop op verste Dat iemand je uithonge 1 geen vocht meer geeft. 1 wacht ik op. Ik hoop ni< na het leven nog iets is, doorgaat of zo. Dit levei1 al zo'n deceptie. Rëïncac Schei toch uit, ik ben Tif Nooij niet." Eric de Bie en Marjolijn de Cocq ren ze ook gewoon tegen het rooster van de filterinstallatie, terwijl ze de dag ervoor nog vrolijk rondzwommen. Onredelijke beesten. Zo gaat het maanden goed. En zo heb je drie doden in een week. Je moet je niet zo aan die vissen hechten, had ik haar nog voorgehouden, toen ze haar ke gel vlekbarbeeltjes, neontetra's en sumatraan- tjes ging vernoemen naar de hoofdrolspelers uit de Harry Potter-boeken. Het scheelt nogal wat, om vast te stellen dat er 'een vis' is dood gegaan, of dat Ron, Hermelien of Marcel Lub- bermans het leven heeft gelaten. De eerste do de vis onderging mijn dochter schijnbaar ge laten. Maar toen mijn vrouw (een erkend aquariumhaatster) ons voorhield dat ze 'dit natuurlijk al had voorspeld' en dat 'het altijd ellende is met zo'n bak', begon ze te huilen. En dan hebben wij mannen de naam dat we wreed zijn. Sinds die tijd ga ik elke dag even naar haar aquarium kijken en probeer zoveel mogelijk onheil te voorkomen door zieltogende vissen te signaleren voordat mijn dochter ze vindt. Dan pak ik het schepnetje, vis ik ze eruit en spoel ze door het toilet van de badkamer. Er zitten rond de 35 vissen in de 70-literbak en de begroeiing is zodanig dat een enkele vis niet onmiddellijk wordt gemist. Kwakkelende exemplaren probeer ik preven tief te ruimen, om te voorkomen dat ze de rest van de populatie aantasten. Maar dat beleid is bij mijn dochter hoogst omstreden. Een zie lige zebravis waarvan het lange, slanke lijf was veranderd in de grillige vorm van een zwanenhals onder een wasbak, moest ik ge woon laten zwemmen, ondanks mijn steek houdende argument dat hij een aanfluiting voor de edele aquariumsport was. Toen het beest op een ochtend levenloos voorovergebo gen in een plant hing zag ik mijn kans schoon. Ik ving hem in het netje, daalde de trap af en liet hem in de toiletpot vallen, waar hij met zijn kromme lichaam weer vrolijk heen en weer begon te zwemmen. Van de ze nuwen („Echt, serieus, je moet me geloven, van de zenuwen!", bezwoer ik mijn dochter toen haar dit verhaal ter ore kwam) drukte ik op de spoelknop. Sindsdien heeft haar vertrouwen in mijn oor- 11 deel over leven en dood een gevoelige gekregen. Alleen vissen die al enkele dï hun rug door het water zweven en tel11 van aanvreting vertonen, mogen uit aquarium worden veriuijderd. En da 1 ik soms minuten met het netje voor I te controleren of er echt geen leven m» het beestje zit. c In het aquariumboek van dierenarts s Lommers leest ze mij passages voor d gewijd aan de zieke vis, en hoe die te 1 delen. Er kunnen medicijnen aan hel worden toegevoegd, een vis kan wore jecteerd en in het uiterste geval zelfs t dierenarts worden gebracht, om een een andere vorm van ongesteldheid oj te laten verwijderen. Daarna roept ze heel hard en heel kut ze 'mij maar door de plee moeten spd Maar dat was pas nadat ik had gezeul een nieuwe nog geen euro kost. jj Reageren?: column@dIckvandetplas.nJ 'I Het heeft wel wat intiems, om zaken van leven en dood met je dochter (10) te bespreken. We staren door de ruit naar het wateren communice ren met korte zinnetjes, die als luchtbelletjes opborrelen in een poel van stilte. „Ik denk dat ie ziek is. (Stilte.) „Hij heeft een gezwel En daar nog één. C.) Kun je daarvan beter wor den?" U „Vaak niet." „Wat moeten we dan doen?" CJ „Eruit halen en door de plee spoelen. „Nee!" (Einde gesprek.) Het houden van vissen betekent leren omgaan met de dood. Vissen gaan zo maar, zonder enige reden, dood. Soms kondigen ze het aan, inaar soms dobbe-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2