SPORT Bobby Riggs even dames-wereldkampioen Belediging LINKS BUITEN maandag 25 NOVEMBER I Trainer Guy Roux hekelt belastingen auxerre - In het Franse voetbal is de belastingdienst de groot ste tegenstander. Omdat de fis cus meer dan 60 procent van het inkomen van een betaald voetballer inhoudt, vluchten de talenten het land uit. Dat be weert Guy Roux, de trainer van Auxerre. Frankrijk telt in het Europese clubvoetbal nauwe lijks mee. Lens, Olympique Lyon en Auxerre werden alle drie uitgeschakeld in de eerste ronde van de Champions Lea gue. De fiscus is de grote boos doener, zegt Roux. „Van iedere 100 euro steekt een voetballer er nog geen 40 in zijn eigen zak. Die aanslag is veel te hoog. Zo kan Frankrijk in het clubvoetbal nooit wedijveren met Spaanse en Engelse clubs." Gert Jakobs stapt weer op racefiets borger - De aanleiding is de Transalp Challenge, zijn droom is de kopgroep. Gert Jakobs stapt weer op de racefiets. Vol gend jaar juli rijdt hij op de mountainbike over acht etap pes van Oostenrijk naar Italië en omdat hij toch moet trainen, heeft de 38-jarige oud-beroeps renner weer een amateurlicen tie aangevraagd. „Het lijkt me toch zo mooi dat die ouwe vent in de kopgroep van de Ronde van Groningen iedereen er nog eens afrijdt." Redder Emmen blijft anoniem assen/emmen - De gemeente Emmen hoeft niet bekend te maken wie de anonieme redder is van de plaatselijke profclub. Dat heeft de bestuursrechter in Assen bepaald. De club uit de eerste divisie heeft dankzij een garantstelling van de grote on bekende de mogelijkheid gekre gen om 1,8 miljoen euro te le nen. De uitgever van het Dag blad van het Noorden, Haze- winkel Pers BV, daagde de ge meente vorige week voor de rechter om openheid van zaken te krijgen. Maar de rechter wees die eis af. FBI schaduwde Bobby Fischer new york - Bobby Fischer is ja ren door de FBI geschaduwd. Amerikaanse kranten hebben dat gemeld aan de hand van re cent vrijgegeven rapporten. Fi scher wordt door velen be schouwd als de geniaalste scha ker ooit. De FBI dacht dat hij voor Rusland spioneerde. Ook zijn moeder Regina Fischer werd tussen 1940 en '73 ge schaduwd. Zijn vader Hans- Gerhardt Fischer, een Duitser van geboorte, zou eveneens communistische sympathieën hebben gehad. Fischer was op het hoogtepunt van de koude oorlog een van de Amerikaanse symbolen in de strijd tegen het communisme. Bobby Riggs was een tennisser die een groot deel van zijn leven doorbracht met gokken. Dat begon al bij zijn debuut op Wimbledon in 1939. De 21-jarige Amerikaan zette bij de bookmaker een aardig bedrag in op zijn overtuiging dat hij zowel het enkel spel als heren- en gemengd dubbelspel zou winnen. De bookmaker lachte daar eens vrolijk om, maar dat deed hij bepaald niet meer toen Riggs twee weken later bij hem een klein fortuin kwam ophalen. Want Bob by kón tennissen. Geen man van harde ko gels, meer iemand die met subliem ma noeuvreren zijn tegenstanders sloopte. Als veteraan ging hij later de meest bizarre handicaps aan om weddenschappen op de tennisbaan te winnen. Zo speelde hij met een zware overjas aan, dan weer met een emmer om zijn nek of met visgerei in zijn hand. Je kon het zo gek niet verzinnen of hij deed het. Bobby Riggs zag niks in vrouwentennis. Slap gedoe. Vrouwen horen thuis in de slaapka mer en in de keuken, in die volgorde'. De fe ministes stikten bijna van woede, tot zijn ge noegen. In 1973 daagde de 55-jarige Riggs de nummer 1 van de wereldranglijst, de 30- jarige Australische Margaret Court, uit voor een duel om aan te tonen dat het vrouwen tennis niets voorstelde. Tot afgrijzen van de Amerikaanse vrouwenbeweging (want wat had Court nu eigenlijk te winnen?) nam ze de uitdaging aan. De tv bood haar 10.000 dollar, bovendien was er een prijs van 10.000 dollar voor de winnaar. Ze zag het als een grapje en een gemakkelijke manier om veel geld te verdienen. Want van die oude vent zou ze toch zeker winnen. Ze kende de geslepen Riggs blijkbaar in het geheel niet. De wedstrijd had plaats op een baan in de buurt van San Diego en in drie kwartier was het gebeurd: 6-2,6-1. Op zijn mengeling van zachte, half hoge en effect volle ballen versloeg de veel te gehaaste Court zich keer op keer. En wat nog veel er ger was: miljoenen, onder wie veel gnuiven de mannen, waren er op tv getuige van ge weest. Riggs afficheerde zich daarna als 'da meskampioen van de wereld". Hoezeer de feministes hem ook haatten, ze begrepen dat dit moest worden rechtgezet. De aangewezen speelster om dat te doen was tennisfeministe nummer 1Billie Jean King, vele malen Wimbledonkampioene. Ze toonde zich veel zakelijker dan de naïeve Court. Niks spelen op een baantje in San Diego, maar in het honkbalstadion van Houston. En de prijs voor de winnaar moest geen 10.000 maar 100.000 dollar zijn. Ruim 30.000 toeschouwers zagen op 20 sep tember 1973 'the battle of the sexes', 50 mil joen keken er op tv naar. De entree van de gladiatoren was een sensatie apart. Riggs werd binnengebracht in een rijtuigje getrok ken door zes dames met rijke borstpartijen; Billie Jean King kwam op in een draagstoel vol glitter en veren, omhooggehouden door American Footballers met ontbloot boven lijf. Ze overhandigde Riggs een levend var kentje. Billie Jean wist hoe ze Riggs moest aanpak ken. Ze ging rustig mee in de rallies, forceer de niets en liet hem vooral veel en hard lo pen. Daar zat zijn achilleshiel. Ondanks de tientallen pillen per dag die hij voorafgaand aan het duel had geslikt, raakte hij buiten adem. In drie sets serveerde King hem af: 6- 4,6-3, 6-3. Voor haar waren de 100.000 dollar. Dus niks voor Bobby? Dan kende men hem toch slecht. Via reclamespots en einder commer cieel gescharrel had hij zich al van het drie voudige verzekerd. Ruud Paauw Dil is de 41ste aflevering van een serie over de ge schiedenis van de sport Een karikatuur van Bobby Riggs. Archieffoto SPORT IN BEELD Feyenoord-keeper Carlo FAmi is gepasseerd door RKC'er Jason Oost. Foto: ANP/Robert Vos P iftige slang. O Je laat deze woorden die niet eerder in deze samenstelling op de sportpagina hun opwachting maakten even op je inwerken en nog zonder te weten waarom ruik je onraad. Dit kan beter niet van je gezegd worden. Guus Hiddink is een giftige slang. Dat schrijft volgens deze krant Lee Chon-soo, één van de Ko reaanse WK-helden, in zijn boek over het wereld kampioenschap voetbal. Even het geheugen opfrissen. Afgelopen zomer mochten wij niet, maar Korea wél meedoen aan het WK Arme Koreanen. Nee, dan kon je beter niet meedoen zoals wij, dan meedoen voor spek en bonen, zoals Korea. Het liep anders. God zond een en gel tiaar Korea. Engel Guus. En die engel liet Korea winnen van Po len. Portugal, Italië en Spanje. Guus raakte bevriend met de pre sident van het land, bracht de vre de tussen Noord- en Zuid-Korea dichterbij, werd benoemd in de Orde van de Gouden Draak, mag levenslang Koreaans bier drinken in Koreaanse vliegtuigen, waarin hij wordt toegelachen en over de rug gekieteld door de liefste Kore aanse stewardessjes, hield aan zijn zegetocht reclamecontracten over van een kaliber dat de jaarlijkse Quote-top 500 van rijkste Neder landers verschrompelt tot een boodschappenlijstje voor de Kijkgrijp en had sla pend 100 kunnen worden in een land waarin zijn woord wet is en dan opeens dit: „Guus Hiddink is een giftige slang. Met een vuile bek. Ik weet niet veel van Korea en de Koreanen, maar genoeg om te snappen dat in die cultuur en plein public voor giftige slang te worden uitgemaakt meer impact op een slachtoffer heeft dan pakweg honderd kogelbrieven. Geen relativerend optrek ken der schouders dat hiertegen helpt. „Met een vuile bek Ook dat nog. Maakt het er niet beter op. Doe afstand van alles en loop in het vervolg met een boog om dat land heen, zou je Guus willen aanraden. Dan lees je wat der Lothar overkomen is. Lot har Matthaus. Dat is pas érg! Dat is zó erg dat gun je bij wijze van spreken zelfs Matthaus niet. Dat maakt van een slang zelfs een giftige met een vuile bek, in één klap een peulenschil. De feiten. Lothar heeft hier en daar een vilein op- merkinkje gemaakt over de blamage van FC Bay- em in de Champions League. Niet chic mis schien, maar mag hij? Ja, dat mag hij. Hij droeg bij aan zeven Beierse landstitels, is jaren ambas sadeur van Bayem München geweest en is dat ei genlijk nu nog. Hij gold tot vorige week als toe komstig trainer van Bayem. Tót vorige week Toen sprak manager Ulli Hoeness in de voetbal talkshow 'Doppelpass' het doodvonnis over Lo thar uit: „Zolang ik het voor het zeggen heb, wordt mijnheer Matthaus nog niet eens terrein knecht. Deze krant over de hiernavolgende woedeaanval van Matthaus: „Hij heeft onmiddellijk zijn erelid maatschap opgezegd en alle ge schenken die hij bij zijn afscheid kreeg temggestuurd." In Korea is de kou alweer uit de lucht Volgens Guus zelf heeft Lee zich van een eeuwenoude Kore aanse beeldspraak bediend en noemde hij hem in zijn boek geen giftige slang maar een cobra. Wat erg complimenteus schijnt te zijn, al is óók de cobra volgens mijn en cyclopedie een gifslang. Om ieder misverstand uit te slui ten heb ik daarom het internet ge raadpleegd om te achterhalen wat Hoeness letterlijk over Lothar heeft gezegd. Het Duitse woord voor terreinknecht, kan ik u zeggen, met alle respect voor alle terreinknechten van de hele wereld, maakt de belediging aan het adres van Lothar er alleen maar beledigender op: „Hen Matthaus kann bei uns nicht einmal Greenkeeper werden." Greenkeeper, ik vraag u? Vindt u het gek dat Lothar van bloemen en enve loppen tot zilverwaar en de seizoenkaart voor het leven alle geschenken retourneert? Bij zijn af scheid van Bayem kreeg Lothar, die toen op het punt stond zijn voetbalcarrière in Amerika af te sluiten, van Ulli Hoeness - hoe origineel - een cowboyhoed cadeau. Graag zou ik daar een ca mera bij zien, bij Hoeness die per post die cow boyhoed retour gezonden krijgt. Frank Snoeks UIT HET OOG leiden - Koos van der Leek was een van de markantste arbiters in het betaalde voetbal. Het was niet alleen door zijn imposante snor dat hij afstak bij de rest van het scheidsrechterskorps. Hij was ook de eerste leidsman die een kort geding aanspande te gen de KNVB. De 55-jarige sales manager bij Ico-Athibu is gebo ren en getogen Leidenaar. „Van Wijk Sport was een fan tastische vereniging. Wat oor spronkelijk begon als een be- drijfsteam van de dekenfabriek Van Wijk groeide uit tot een hechte vriendenclub, dolle pret. Ik denk nog met weemoed te rug aan VWS en het prachtige terrein aan de Kanaalweg. Af en toe had de club zelfs junioren elftallen. Eind jaren zeventig sloeg de vergrijzing toe en werd de club opgedoekt. Het leeu wendeel van de leden stapte over naar w Leiden, een kleine rest naar De Sleutels. Ik voet balde op zaterdag en begon al op mijn twintigste met fluiten, op zondag. Die combinatie hield ik niet lang vol. Vijftien jaar bewandelde ik de veel te lange weg omhoog door de rangen van het amateur voetbal. Ik begon bij Rooden- burg 8 in de Leidse Hout en de laatste seizoenen reisde ik door het hele land om de hoogste klassen te fluiten. Door het chronische gebrek aan scheids rechters gaat zo'n opmars te genwoordig veel sneller. Ik was al 35 jaar toen ik mijn debuut maakte in het betaalde voetbal. Te oud eigenlijk. Ik heb wel een paar mooie er varingen gehad. Bij Ajax - Bo hemians en Feyenoord - Aber deen was ik vierde official, ik was grensrechter bij Rode Ster - Club Brugge en ik assisteerde John Blankenstein bij zijn eer ste internationale optreden: Koos van der Leek verricht de toss voorafgaande aan het duel Helmond Sport - Willem II in maart 1985. Archieffoto: René Manders Jong Luxemburg - Jong Italië. Na drie seizoenen, aan het ein de van de jaren tachtig, kreeg ik* een telefoontje van de bond dat ik niet meer voldeed en ik terug moest naar de amateurs. Ik heb mijn rapportcijfers in een kort geding in Utrecht aangevoch ten én dat proces gewonnen. Vaak wordt er ten onrechte vanuit gegaan dat Dick Jol de eerste was die de KNVB voor de rechter daagde. De bond moest op last van de rechter mij nog een jaar aanhouden en aan het einde van dat seizoen kwam ik in mijn beoordeling tweetiende tekort. Ik ben direct gestopt. Een te rugkeer naar de hoofdklasse zag ik niet zitten. Ik was al over de veertig en vond dat het tijd was voor een jongere generatie. Daar kwam bij dat ik net een nieuwe functie kreeg bij Ico- Athibu. Ik ben me intensief met tennis gaan bezighouden bij tennisvereniging Zuid-West. Dat is naast trimmen mijn grootste hobby geworden. Wat mij is overkomen, zal te genwoordig niet zo snel meer gebeuren. Ik heb sterk de in druk dat de arbiters in het be taalde voetbal veel beter en professioneler worden bege leid. Tot op de dag van vandaag vind ik het jammer dat het zo gelopen is met mijn scheids- rechterscarrière. Ik heb een mooie tijd in het profvoetbal gehad en je kwam nog eens er gens. Ik was graag tot de maxi mumleeftijd van 47 jaar door gegaan." UIT I) gesprok!* Schaatser Jong uit I in De Telegr L ,AIs het om sen gaat, i I Ritsmared I tend asociaal, maar da I totaal niet mee. Dat mo I zien te leren. Daan Rintje er juist veel met E mee zich buiten het s I sociaal op te stellen. Ijtl wel wat meer van Rinl hebben qua asociaal Maar ik heb niet de i dat gebied zijn evenkniü nen worden, dat is nietf Veldrijder Richard daal in Sportweek: „Sporters die gaan i zijn fout bezig. Want je zelf ziek denken. AZ- trainer Co Adria „Met het schoolvoetbt ook een finale gehaala dat tel ik mee. Ik maar aangeven dat mi wijze blijkbaar leidt fofT Idem: Koeman doet bij Aja. aanpassingen als ik. vaak zo in de ges<\ mensen die hun tijeft zijn, worden vaak niet in het heden. Tienkamper Eric Gon Sportweek over zijn c in een bobslee: „Het wordt wel eens 1 met een rit in een maar volgens mij kun I ter vergelijken met eer\ terin een vrachtwagt word je ook helemaal\ kaar geschud. Schaatsster Marieke weggestuurd bij de in Trouw: „Ik schaats niet voor Deed ik dat maar. Da van die rotivereld tenm mijn huur betalen. Nu mijn spaarcenten er Maar schaatsen zit bloed, het hoort bij ml mogen mij naar een on| eiland sturen. Als er 1 ijsbaan ligt. Marianne Timmer inf ma: „Goede seks betekent tisch een goede relatie. Ramon van der Va: van Ajacied Rafael, Revu: „Het mooist van allek schien wel dat veel me\ gen dat het met zijn 1 te maken moet hebbeA fael zo'n leuke jongen /jci mooier compliment ka ouder niet krijgen. Jan van Halst in Niei over ploeggenoot Vaart: De laatste tijd krijgen slappe lach als-ie wei Laatst, tegen Roda JC, achter, de bal wordt i en ja hoor, sti er weer. Ik zat op de om me heen en iede\ hetzelfde: de slappe ongeloof. Zelf moet ook om lachen.s j,j t1 zij Oud-Ajax-directeur F^^ les in de Volkskrant: Het was heel verleidew verwijten dat de sfeer b zakelijk was geworden,L kernvraag is bij wie j, werkelijk lag. Het wa. bestuursleden eenvou. het conflict met mij l dan te moeten toegein zelf hadden gefaald. 7 Praag en Van Os verantwoordelijk voor^ voerde beleid.Uj Idem: „De sfeer in de Areru angstigend, je voelde ning. Tijdens de recepL Concertgebouw ter gek van ons honderdjarigt probeerden supportert door de ramen te goot voelde ik me bijna e in oorlogstijd. Mijn gert nog steeds met gaan naar de Arena orn beelden uit die periode^ jj vergeten. Ze kreeg hetfat benauwd van de ogq^ haar heen." fcn Hockeyster Mijntje Dq|^ Trouw: Vroeger ging ik op zor$ mijn hobby, nu heb 1 voel dat ik naar mijn Er zijn momenten tegenstaat. Niet dat ik voel, maar ik ben verai leef zo'n zondag Laatst dronk ik een j. wedstrijd en toen eens: zit ik hier op m'n^ het bier. Snowboarder Jody in Sportweek: je „Oké, wij hebben geenLjt eet. Wij houden van c(je|j tussendoor en een jjrej goed feest op z'n tijd, t maar drugs zijn voor ons uit den boze. e m Snowboarden is mijn Vl drug."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 28