Friese storm blijkt matig briesje SPORT 3 Spaanse titanenstrijd staat bol van de emoties Degelijke winst PSV Liverpool in crisis naar Arnhem Ajax houdt de benen heel voor Europees treffen met Valencia Gonzales tegen Ajax Trainer Rafa Benitez ensdag tijdens de thuis- jd in de tweede ronde Champions League te- t waarschijnlijk geen doen op Kily Gonzalez, denvelder viel gisteren de door zijn team ge- i ontmoeting van Valla te geblesseerd uit. Vol- fenmeester Benitez middenvelder zijn en- len verrekt. i nuttig Rangers v - In de onvermijdelij- om de Schotse voetbal akten de enige twee iten geen fout. Glasgow ;won zaterdag met 3-0 ifermline Athletic. Kop- eltic handhaafde de ran een punt door een Livingston (0-2). Mi- lols was nadrukkelijk ig bij de Rangers. De ndse aanvaller maakte tweede doelpunt en be- let derde voor. Mark de aakte de enige en win- reffer voor Hearts in het it Kilmarnock. De Ne- Ise spits scoorde zijn ne- n de competitie. lingen verlaat ;te plaats - FC Groningen heeft imiddag de laatste i de eredivisie overge- aan De Graafschap. In i FC Zwolle won de iet 2-0. Invaller Martin ette Groningen in de inuut met een kopbal sprong en scoorde ook Ie slotminuut. Het team ner Ron Jans heeft nu =|nten, vier minder dan ;n Heerenveen. Vrn bijna istmeister' autern - Bayern Mün- eft drie speeldagen voor 'I Ie van de eerste compe- e t de officieuze titel I neister' al bijna op zak. uropees volledig mis- oen is de ploeg van litzfeld in de competi- a usverre oppermachtig. sluiter FC Kaiserslau- n loor op eigen veld kans- van de recordkampi- II fem leidt na veertien 1 et 32 punten, liefst zes tf m nummer twee Wer- nen dat bij Hertha BSC r van Galen zijn gram - Barry van Galen was ^bepalende speler bij Ro- c \Z (1-3). De middenvel- Jfelde jaren geleden in %se dienst, won met zijn Werkgever nooit eerder ^ude club, maar haalde javond eindelijk zijn in Galen scoorde in de lft twee keer en gaf bij tie Alkmaarse treffer .Tobiasen) de assist, id jite: eerste in thuisduel - FC Twente heeft r* de eerste zege voor ei- :41iek te pakken. Vitesse ^dagavond in het Arke heen iets te gewillig %er: 1-0. De Arnhem sen aanvankelijk vooral ^haar Liverpool, donder- Het toernooi om de MUp te gast in het Gelre- realiseerden zich te 1 Ier in Enschede ook nog 1(erdienen viel. De enige JVam op naam van uit- kurt van de Paar. lu zifter steunt Gerets •Lautern - Nog geen half Sijn ontslag bij PSV staat l3ie van trainer Erik Ge- ^euw ter discussie. De ie trainer van Kaisers- fcon niet voorkomen dat ensluiter van dë Duitse jtie zaterdag tegen Bay- jichen de negende ne- an het seizoen leed. Ie naam van oud- irl Heinz Feldkamp iadrukkelijker in ver- prdt gebracht met Kai- Brn, blijft voorzitter Re- achter zijn vriend en "Serets staan.Als er een ainer moet komen, is :n nieuwe voorzitter Bosman pr actief liiAM - John Bosman interen zijn rentree ge- nb het voetbalveld. De t Ir, die zijn profcarrière lij AZ, deed mee met nje wedstrijd tegen Hol- Oe Amsterdamse hoofd ton met 1-0. De oud- t ional scoorde niet. Zijn atk als amateur viel Bos- zich beschikbaar heeft vtis invaller, hem fysiek ist mee'. W ég J W Toeschouwers: 88.808, totaal: W w 1.808.565. Best bezochte wedstrijd: FC Utrecht - NEC. 17.600. Slechtst bezochte wedstrijd: Excelsior - Willem II 3358. Figo heeft het weer zwaar te verduren in spannende topper: 0-0 Jjj llltdliel tegen RBC Ajax 13 10 PSV 13 9 Feyenoord 13 8 FC Utrecht 13 6 RKC 13 6 RodaJC 13 5 NAC 13 4 Willem II 13 5 Consternatie in Barcelona. De wedstrijd tegen Real Madrid werd tien minuten stilgelegd omdat allerlei dingen op het veld werden gegooid. Louis van Gaal vindt er het zijne van. Foto: AP/Cesar Rangel door Harry Arts barcelona/den haag - Het is misschien wel de mooiste klas sieker van Europa. De fijnproe ver komt zelden aan zijn trekken wanneer Barcelona en Real Ma drid op elkaar botsen, maar de hoog oplaaiende emoties staan - minstens tweemaal per jaar - garant voor zinderend vermaak. Zelfs als er, zoals zaterdagavond, niet wordt gescoord. De titanenstrijd tussen de twee grootste Spaanse clubs laat nie mand onberoerd. Maar voor Luis Figo heeft El Clasico wel een heel speciaal tintje. Sinds de Portugees in de zomer van 2000 overstapte naar aartsrivaal Real geldt hij in Barcelona als een vuile verlader. Een paar maan den later, toen hij voor het eerst in de Catalaanse hoofdstad te rugkeerde, kreeg Figo een golf van pure haat over zich heen. De fluitconcerten waren zo hels dat hij op een bepaald moment zelfs twee vingers in zijn oren stak om het lawaai niet te horen. Vorig seizoen liet Figo de wed strijd in Barcelona licht gebles seerd aan zich voorbijgaan, maar zaterdagavond kon hij er niet onderuit. Ook al omdat Real-trainer Del Bosque zijn twee andere buitenlandse ve detten Zidane (rugpijn) en Ro- naldo (ziek teruggekeerd na een trip met Brazilië) niet kon op stellen. Voor Figo werd het op nieuw een avondje spitsroeden lopen. Nadat hij in de openings fase zijn bewaker Cocu venijnig had aangetikt, golfde de haat andermaal vrijelijk door het uit verkochte Camp Nou. Vooral bij hoekschoppen kreeg de Portu gees het zwaar te verduren. Hij werd bespuwd en bekogeld met fruit, munten, blikjes, flessen en zelfs een mobiele telefoon. Stoï cijns verwijderde hij de op hem gerichte projectielen, rustig wachtend tot het woedende ge peupel door zijn munitie heen zou zijn. Halverwege de tweede helft greep scheidsrechter Medina Cantalejo eindelijk in. Toen Fi go, zelfs met een groepje ME'ers als menselijk schild, het nemen van een hoekschop onmogelijk werd gemaakt, stuurde de arbi ter de elftallen voor tien minu ten naar de kleedkamer. In Ne derland gebeurt zoiets haast we kelijks, in Spanje is een afkoe lingsperiode een rariteit. Barce- lona-voorzitter Gaspart bestond het trouwens om de onderbre king na afloop als 'overdreven' te betitelen, het gevolg van 'een onnodige provocatie van Figo'. Gek genoeg waren de verhou dingen binnen de lijnen een stuk minder vijandig. Natuurlijk, de duels werden op het scherp van de snede uitgevochten, en af en toe waren er kleine op stootjes. Maar het feit dat arbiter Medina slechts vijf keer geel hoefde te trekken, geeft aan dat het zaterdagavond geen veldslag was. De enige echt smerige overtreding kwam op naam van Barcelona-speler Motta die ge nadeloos op de enkel van Make- lele ging staan. De opstellingen maakten duide lijk dat beide teams er vooral op uit waren om niet te verliezen. Barcelona en Real gaat het dit seizoen in de Champions Lea gue voor de wind, in de compe titie wil het met de twee Spaan se grootmachten echter nog niet zo vlotten. Averij in het prestige- duel zou de verliezer ver terug werpen in de titelstrijd, vandaar dat beide coaches slechts één echte spits opstelden. Van Gaal liet de jonge Argentijn Saviola 89 minuten op de bank, waardoor Kluivert in zijn eentje tegen een Madrileense overmacht moest opboksen. Aan de andere kant streed Raul, zonder zijn partner Ronaldo, een kansloze strijd te gen het duo De Boer-Reiziger. Na een matte eerste helft sloeg meteen na de hervatting de vlam in de pan. Kluivert scoorde op aangeven van Gabri, maar de treffer werd ten onrechte gean nuleerd omdat Gabri buitenspel zou hebben gestaan. Het was de opmaat voor een enerverende tweede helft waar in de thuisclub domineerde, kansen kreeg en dus aanspraak maakte op de volle winst. Maar omdat Cocu, invaller Overmars en in blessuretijd ook De Boer het doel van Casillas rakelings misten, kon Barcelona alleen troost putten uit het feit dat de erfvijand er andermaal niet in was geslaagd de volle winst uit Camp Nou mee te nemen. door Henk van Weert Roosendaal - Gedegen, noemde trainer Guus Hiddink het spel van PSV zaterdagavond tegen RBC. De Eindhovense ploeg won met 0-3 in Roosendaal, al kon het spel niemand in vervoe ring brengen. 'Jetzt kommen die Kanone,' klonk het vooraf nogal bombas tisch uit de luidsprekers van het knusse stadion. Het bleken in de eerste helft klapperpistooltjes te zijn, van beide kanten, die ook nogal eens ketsten. Voor de rust was het duel nauwelijks om aan te zien. PSV is gewend om een competi tiewedstrijd aantrekkelijk te openen, maar daarvan was in Roosendaal geen sprake. Ach terin was de ploeg onzeker, het middenveld werd vaak overge slagen - alsof de Eindhovenaren weer tegen Feyenoord speelden - en voorin maakte Mateja Kez- man een valse start. In de eerste helft miste de Joe goslaaf maar liefst vier grote kansen. De eerste, in deze zesde minuut, was de meest opvallen de, omdat het moeilijker was om niet - dan om wel te scoren. Johann Vogel stuurde Kezman het strafschopgebied in, de Joe goslaaf omspeelde RBC-doel- man Michael Aerts, maar schoot de bal vreemd genoeg naast het lege doel. Na ruim twintig stond Kezman er lastiger voor, maar ook deze keer was zijn schot volkomen verkeerd. Pas in de blessuretijd van het eerste be drijf trof de PSV-er eindelijk Liverpool/den haag/gpd - Kan Vitesse op een beter moment te gen Liverpool spelen, dan don derdag in het Gelredome? Waar schijnlijk niet. Want de record kampioen van Engeland zit in een diepe crisis en daarvan kan de Arnhemse club in de eerste wedstrijd van het UEFA Cup duel wellicht profiteren. Zaterdag verloren The Reds met 3-2 bij Fulham. Manager Gérard Houllier haalde na afloop pu bliekelijk uit naar doelman Jerzy Dudek, die de kostbare neder laag inleidde met een flagrante blunder. Sean Davis schoot van- doel. Hij tikte de bal uit een voorzet van Rommedahl een voudig in, 0-1. Ooijer en Rom medahl, heel fraai met links, maakten er in de tweede helft 0- 3 van. Natuurlijk was Guus Hiddink te vreden met dat resultaat. „Een goede overwinning in een gede gen wedstrijd, waarin onze vriend Kezman niet al te geluk kig was in de afwerking. Dat is betreurenswaardig, maar hij bleef het wel proberen en maak te toch de eerste treffer." In de slotfase maakte Klaas-Jan Huntelaar zijn debuut voor PSV. De 19-jarige aanvaller kreeg een aardige kans om 0-4 te maken, maar doelman Aerts voorkwam dat. Voor RBC profiteerden Vos en Wooter niet van de mogelijk heden die ze kregen. Doordat Mark van Bommel ge blesseerd is, mist PSV een be langrijke steunpilaar. Een echte vervanger heeft Hiddink niet. Hij moet zoeken naar de meest aanvaardbare oplossing. Vogel, Theo Lucius en Remco van der Schaaf zijn de alternatieven, maar dat zijn alle drie meer con trolerende middenvelders dan dwingende, creatieve spelers zo als Van Bommel. RBC: Aerts; De Graaf, Nascimento (64. Daelemans), Oliseh en Hellemons; Den Ouden (54. Sillah), Heije (73. Ma- seland), Fleur, en Tininho; Wooter en Vos. PSV: Waterreus; Lucius, Ooijer, Faber en Bouma; Rommedahl, Van der Schaaf, Vogel en Robben; Vennegoor of Hesselink en Kezman (76. Hunte laar). af 35 meter op doel, Dudek liet de bal los en de Argentijn Sava tikte zijn eerste van drie treffers binnen. Liverpool speelde twin tig minuten met een man meer, maar kwam niet verder dan tref fers van Dietmar Hamann (vrije trap, 2-1) en Milan Baros (3-2, vlak voor tijd). „Ik weet nog niet wie er tegen Vitesse in het doel zal staan", zei Houllier. Twee weken geleden ging de oud-keeper van Feyenoord ook al in de fout. Zijn blunder resul teerde toen in de 1-0 nederlaag tegen Middlesbrough. De nederlaag bij Fulham mar ei 33 37,~X2 1 30 32- 6 3 26 30-14 2 23 4 21 16-19 3 20 24-20 2 19 19-11 5 18 20-19 4 17 15-20 6 17 23-31 6 15 15-14 6 15 I9i21 6 15 l7-*26 6 13 15-j23 7 12 16-^5 7 12 14-23 9 8 12-24 10 7 12-34 EERSTE DIVISIE 13e speeldag: 8 wedstrijden Toeschouwers: 26.027, totaal: 380.643. Best bezochte wedstrijd: FC Den Bosch - Sparta, 6763. Slechtst bezochte wedstrijd: Haarlèfn - Eindhoven, 1235. Rode kaarten: 3, Mutsaers (MW), Feijer (Emmen), Luthuli (MW), totaal: 31. Gele kaarten: 27, totaal: 375. Meeste kaarten: 6, Go Ahead Eagles - MW (Van Dongen/4xgeel, 2x rood). Doelpunten: 19, totaal: 393. Hoogste score: 3 goals. Veendam - For- tuna Sittard 2-1, FC Den Bosch - Sparta 2-1, TOP Oss- Cambuur 1-2, WV -Dor drecht 1-2. Snelste treffer: 19. Mulders (Haarletrj). Topscorer van de dag: 2, Kantelberg (Helmond Sport), Jansen (FC Den Bosch). Topscorers: 1. Koevermans (SpartaH4 2. Platvoet (Heracles Almelo) 13, 3. Stroeve (ADO Den Haag), Kantelberg (Helmond Sport), Weerman (Veendam), Bruin (Cambuur Leeuwarden) 10, 7: De Groot (Emmen), Jansen (Helriond Sport) 9. Holwijn (Stormvogels/Telétar), Hendriksen (Helmond Sport) 8, 11. Buys (Volendam), Marbus (Go Ahead Eagles) 7. keerde de crisis waarin Liver pool verkeert. Het elftal van Houllier heeft in enkele weken een riante koppositie verspeeld. Uit de laatste drie wedstrijden peurde Liverpool slechts één punt. In 2001 won Liverpool liefst vijf hoofdprijzen, waaron der de UEFA Cup. Sindsdien willen de fans en de clubleiding meer. Houllier heeft sinds zijn komst in 1998 voor een slordige tweehonderd miljoen euro in. spelers mogen steken. Dus ja&gt de club op zijn vierde Europa Cup I en op de eerste landstitel sinds twaalf jaar. Ajax 13 10 3 PSV 13 9 3 Feyenoord 13 8 2 FC Utrecht 13 6 5 RKC 13 6 3 RodaJC 13 5 5 NAC 13 4 7 Willem II 13 5 3 FC Twente 13 4 5 AZ 13 5 2 Vitesse 13 4 3 RBC 13 4 3 NEC 13 4 3 Excelsior 13 3 4 Heerenveen 13 3 3 FC Zwolle 13 3 3 Groningen 13 2 2 Graafschap 13 2 1 door Peter van Duyl Rode kaarten: 0, totaal: 15. Gele kaarten: 23, totaal: 284 Meeste kaarten: FC Utrecht - NEC (Sterk/5x geel), Heerenveen - /fjax (Luinge/5x geel). Doelpunten: 27, totaal: 355. Hoogste score: 5 goals, De Graafschap - NAC 3-2, FC Utrecht - NEC 3-2. Snelste treffer: 3. Van Galen (AZ) Topscorer van de dag: 2, Van der Meyde (Ajax), Van Galen (AZ), Drent (FC Grp- ningen). De Graafschap - NAC 3-2 (0-2). 18,'^e- hèr 0-1, 24. Boussaboun 0-2, 62. Van de Haar 1-2, 86. Van Vossen 2-2, 89 Bakens 3-2. Scheidsrechter: Haverkort. Toeschouwers: 10.400. Gele kaart: Van der Haar, Bot, Van Gastel (De Graaf schap). RBC - PSV 0-3 (0-1). 45. Kezman ,Q-1, 48 Ooijer 0-2, 53. Rommedahl 9--3. Scheidsrechter: Braamhaar. Toescjipy- wers: 5000. Gele kaart: Hellerrlóbs (RBC). Roda JC - AZ 1-3 (0-3). 3. Van Galéri-O- 1, 22. Tobiasen 0-2, 43. Van Galen Ö- 3. 79. Filipovic 1-3. Scheidsrechter: Van Egmond. Toeschouwers: 12.5Q0. Gele kaart: Buskermolen (AZ). Heerenveen - Ajax 0-3 (0-2). 6 Van dér Meyde 0-1, 38. Galasek 0-2, 76.'Van der Meyde 0-3. Scheidsrechter: Luingé. Toeschouwers: 14400. Gele kaart: Nur- mela, Hansson (Heerenveen), Piena$r, Maxwell, Galasek (Ajax). FC Twente - Vitesse 1-0 (1-0). 12. Van de Paar 1-0. Scheidsrechter: Temmink. Toeschouwers: 13.300. Gele kdart: Grujic (Twente), Corrielisse, Claessejis (Vitesse). RKC - Feyenoord 1-0 (0-0). 82. OosVï- 0. Scheidsrechter: Jol. Toeschouwers: 6.000.'Gele kaart: Van den Berg (RKC). FC Zwolle - FC Groningen 0-2 (0-0), 64. Drent 0-1, 90. Drent 0-2. Scheidsrech ter: Bossen. Toeschouwers: 6250. pele kaart: Florèn (FC Groningen). FC Utrecht - NEC 3-2 (1-0). 15. Tanghe 1-0, 46. Gluscevic 2-0, 65. ZonneVeld 3-0 (eigen doel), 88 Demouge 3-l,"90. Hesp 3-2. Scheidsrechter: Sterk. Toe schouwers: 17.600. Gele kaart: Shew- Atjon (FC Utrecht), Ax, Wielaert, Hesp, Zonneveld (NEC). Topscorers: 1. Kezman (PSV) 14, 2.JVIi- do (Ajax), Van Hooijdonk (FeyenocDd), Buffel (Feyenoord), Perez (AZ), Van Ga- len (AZ) 7, 7. Den Ouden (RBC Roqsfen- daal), Engelaar (NAC), Hoogendorp (RKC Waalwijk), Amoah (Vitesse), Soetaers (Roda JC) 6. Programma: 29/11: Roda JC - FC Zwol le, 30/11: NAC - RBC Roosendaal, AZ - RKC Waalwijk, PSV - Willem II, 1/12: Feyenoord - FC Utrecht, FC Groningen - SC Heerenveen, Ajax - FC Twente; Vi tesse - De Graafschap. heerenveen - Ajax was voorbe reid op zware storm, maar in het Abe Lenstra-stadion waaide za terdagavond slechts een heel ma tig briesje. Zonder noemenswaar dige inspanning schudden de Amsterdammers het povere Hee renveen van zich af (0-3). En dat was een welkome verrassing met het oog op de Champions Lea gue-wedstrijd, woensdag in Va lencia. Het was voor het eerst in vijf jaar dat Ajax een wedstrijd in Hee renveen winnend afsloot en het was tegelijk een zege vol symbo liek. Dertien maanden geleden werden de Amsterdammers in Friésland nog op een smadelijke nederlaag getrakteerd: 5-1. Dat verlies luidde het einde van Co Adriaanse in als trainer. De simpele overwinning van za terdag symboliseerde de groei die Ajax aan de hand van Ro nald Koeman heeft doorge maakt. Volgende week is het exact een jaar geleden, dat Koe man de brokstukken van Ajax in de schoot geworpen kreeg en de tube wonderlijm ter hand nam. Van de 33 competitieduels die de ploeg sindsdien speelde, werden er slechts twee verloren, waarvan de laatste eind maart bij Vitesse. Ter vergelijking: Koe mans voorgangers Wouters en Adriaanse verloren in hun eerste volledige contractjaar beiden negen competitiewedstrijden. Zelfs het beginjaar van Louis van Gaal steekt schril af bij dat van Koeman. Van Gaal begon met vijf verliespartijen. Die statistieken zijn mooi, maar Koeman was zaterdag vooral te vreden over de volwassen, bijna zakelijke manier waarop Ajax in Heerenveen drie punten in de knip stak. De Amsterdammers speelden verre van briljant, maar scoorden al na zes minu ten, gooiden daarna de deur in het slot en kwamen nooit meer in de problemen. Dat laatste mocht de thuisploeg zich aanrekenen. De Friezen misten elke vorm van agressivi teit, ze legden de gasten bijna negentig minuten lang geen strobreed in de weg. Trainer Foppe de Haan stelde na afloop nota bene dat zijn ploeg niet Andy van der Meyde en Victor Sikora (rechts) bouwen een feestje na de derde Ajax-treffer tegen Heerenveen. Foto: GPD/Catrinus van der Veen slecht had gespeeld. De opmer king vertelde meer over de diep te van het dal waarin Heeren veen wekenlang vertoefde dan over het duel met Ajax. De Amsterdamse zege droeg op nieuw nadrukkelijk de signatuur van Ronald Koeman. De oefen- meester, die steeds weer bewijst over gouden handen te beschik ken, Het zijn buitenspelers Andy van der Meyde (normaal op rechts) en Victor Sikora (links) weer eens van positie wisselen. Die tactische aanpassing sor teerde al in de zesde minuut ef fect. Nadat Mika Vayrynen voor de thuisclub eerst nog een goe de kans had gemist, trok Van der Meyde vanaf de linkervleu gel naar binnen. Zijn half mis lukte schot hobbelde via het been van Heerenveen-verdedi- ger Petter Hansson langs doel man Hans Vonk in de verste hoek: 0-1. Het doelpunt van Van der Mey de bleek de inleiding tot een oersaaie uitgave van Heeren- veen-Ajax. De Amsterdammers waren na de openingsgoal op zichtig met hun gedachten bij Valencia en lieten teleurstellend weinig zien. Maar van de pogin gen van de thuisclub kregen de toeschouwers het helemaal niet warm. Toen Tomas Galasek kort voor rust een vrije trap achter Vonk kogelde (0-2), was meteen duidelijk dat Ajax niet meer in de problemen zou komen. Die veilige marge was wat Ajax nodig had. Na dik een urn- bracht Koeman Jari Litmanen in het veld voor de tegenvallende Mido. De blessuregevoelige Fin doorstond zijn eerste speelmi nuten sinds een maand zonder problemen en ook dat was met het oog op Valencia voor Koe man een prettige constatering. Litmanen viel in als centrum spits, het was voor het eerst dat hij en Rafael van der Vaart (dit keer anoniem) samen in het eerste van Ajax speelden. Ook de derde treffer kwam op naam van Van der Meyde, maar de felicitaties gingen vooral uit naar Richard Witschge. De in valler was een kwartier voor tijd het brein achter een tegenstoot, die uiteindelijk door Van der Meyde werd afgerond: 0-3. Als de situatie erom vraagt, deinst Koeman niet terug voor ongezouten kritiek op zijn spe lers. Maar zaterdagavond con stateerde de oefenmeester zélf dat zijn ploeg een groeispurt heeft doorgemaakt. „We hebben de tweede helft heel professio neel gespeeld, met heel veel rust en veel voetballend vermogen. Daar ben ik erg tevreden over." HEERENVEEN: Vonk; Venema, Hans- ma, Hansson en Edman; Jensen, Ra- domski en De Jong (83. Kolk); Nur- mela, Denneboom (70. Selakovic) en Vayrynen. AJAX: Didulica, Trabelsi, Bergdolmo, Chivu en Maxwell; Galasek, Pienaar (73. Witschge) en Van der Vaart; Sikora (80. Boukhari), Mido (66. Litmanen) en Van der Meyde. SlEME/ys nobii9 siemens fTk)Lx*ï

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21