Wennemars heeft toch gelijk SPORT 2 Oranje werkt met open huis aan imago op W. Bondscoach Louter trekt bij WK lessen voor de toekom! Dubbelslag Van den Hoogenband in VS 'Nederland als gastheer voor Universiade 2011' Ritsma en Smit krijgen wildcards Michaud wint schaatsmarathon Lafeber goed voor 76.869 euro Weer verlies basketballers Bescheiden afkoopsom schaatsers Spaar Select Lippits wint Hel van het Noorden Maase bevestigt goede vorm Rumoer in tafeltennisbond Winnende 1500 meter na Veel te snelle start' MAANDAG 25 NOVEMBER heerenveen - De Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrij ders Bond (KNSB) heeft Rintje Ritsma en Gretha Smit een wildcard gegeven voor de NK- allround, eind december in As sen. Aanvankelijk zou Ritsma zifch tijdens de Eindhoven Cup moeten kwalificeren, omdat hij vorig jaar de NK-allround niet had afgemaakt. den haag - Cedric Michaud heeft zaterdagavond op de Haagse kunstijsbaan De Uithof de zesde marathon van de KNSB/Essent-competitie ge wonnen. De Fransman toonde zich in de eindsprint de snelste van een kopgroep van tien man. Jan Maarten Heideman en Haico Bouma finishten tweede en derde. Heideman blijft leider in het klassement. Danielle Bekkering won bij de vrouwen. ta shee - De cheque van 76.869 euro is het grootste bedrag dat Maarten Lafeber in zijn vijf jaar als beroepsgolfer verdiende. Het persoonlijke recordbedrag werd uitgekeerd voor de ge deelde derde plaats in het Asian Open in Ta Shee op Taiwan, de eerste wedstrijd van de Europe se. Tour in 2003. De 28-jarige speler uit Zeist verliet het eiland toch teleurgesteld omdat hij de wedstrijd niet had gewonnen. 4 dgse buspendelreis vertrek 7/2 195 4 dgse vliegreis vertrek 7/2 429 6 dgse touringcar reis vertrek 6/2 449 4 dgse touringcar reis vertrek 7/2 295 4 dgse eigen vervoer aankomst 7/2 199 eCCLUSIEF ENTREEKAART(2 dgn): zitplaats 80 staanplaats 50. Alle prijzen zijn p.p heerenveen/gpd - De financi ële dienstverlener Spaar Select zal de acht schaatsers en coach Jac Orie van het gelijk namige schaatsteam een be scheiden afkoopsom betalen ter compensatie voor de on middellijke beëindiging van de meerjarige contracten. Spaar Select en de vakbond NL Sporter verwachten van daag de handtekeningen on der het bereikte akkoord te zetten. De schaatsers, die de afgelo pen jaren goed hebben ver diend, zijn de voorbije weken tot het besef gekomen dat er bij Spaar Select geen toe komst meer is. De financiële situatie van het bedrijf is zeer penibel. Er is betalingson- macht aangevraagd, waardoor het voor crediteuren niet mo gelijk is om schulden op te ei sen. Voor Spaar Select is het gevaar van een faillissement niet geweken. Vanwege de kwetsbare positie van het bedrijf wil directeur Van Dijk van de dure schaats- staan. De 26-jarige Rouveense kwam vorige week tijdens de marathon van Haarlem, amper hersteld van de knieblessure, hard ten val. „Ik lag met zes an dere vrouwen op het ijs", keek Smit terug. „Ik dacht nog: de knie houdt 't goed. Maar even later belandde iemand met haar knie in mijn rug." ploeg af. De schaatsen willen verder met een sti sponsor. Sponsor Bingo rij wil het complete teai der contract nemen, heeft juridisch afstand men omdat het bcdrii het verwijt wil krijgen di misbniik van de si maakt. De nieuwe spons w met lagere salarissen ei o tere looptijden werken, a Zeker is dat het schaats it met onder anderen Romme, Marianne Tii ni en Erben Wennemars a el pen weekeinde tijden 'a World Cup in Heerenl voor het laatst onder de Spaar Select heeft deeAig men aan een wedstrijd, in de bedoeling dat het t\ met coach Jac Orie I it blijft. a; „We moeten het sportie rt lang vooropstellen", et Wennemars. „Het is eelsi luchting dat iedereen o n lijn zit. Want we hadt maken met een collectii j individuele belangen." li Het gevolg was dat Smij. kneusde ribben en bloeduitstorting op dej de WB-wedstrijd begoi halen deed pijn. brachten slechts een lichting. .Achteraf heLt tuurlijk spijt van mijn aan de marathon. Ma; is 't altijd zo makkelijk." forse schuld na, mede omdat het hoofdbestuur akkoord ging met de organisatie door Rutac van de Open Nederlandse kam pioenschappen, eind vorige maand in Eindhoven. Het hoofdbestuur had de bondsraad toegezegd dat alle financiële ri sico's waren afgedekt, maar dat bleek zaterdag bezijden de waarheid. De bondsraad vond dit geen onoverkomelijk pro bleem en stak de hand zelfs in eigen boezem. Hoe hoog de schuld precies be draagt, werd niet duidelijk. Pas tijdens een extra bijeenkomst in januari komen de cijfers op ta fel. Het hoofdbestuur en de bondsraad proberen dan tot een vergelijk te komen. Tot dat mo ment is het hoofdbestuur de missionair. Kiev - De mannenbasketbal- ploeg kan niet winnen in de kwalificatiereeks voor het EK in 2003 in Zweden. De ploeg van bondscoach Van Gent leed za terdag in Kiev de zevende ne derlaag in de zevende wedstrijd voor groep A. Oekraïne was in eigen land te sterk, 88-62 (45- 39). Chris Mimms werd topsco rer bij Oranje met 23 punten en iö rebounds. De power-for- ward van EiffelTowers miste onder de borden de steun van Hammink en Elson. Groningen - Dirk Lippits van Thêta heeft de 25e Hel van het No,orden, een roeiwedstrijd oyer zes kilometer op het Gro ningse Eemskanaal, gewonnen. De skiffeur, vijfde van de we reld, was 27 seconden sneller dan Gerritjan Eggenkamp van Proteus. Haarlemmer Eggen- kamp keerde terug naar het Ne derlandse toproeien na het af ronden van zijn studie in Ox ford. Hij was in maart op bank je 3 van de Oxford acht de eer ste Nederlandse winnaar van de klassieke Boatrace tegen Cambridge. Tilburg - Kamiel Maase staat er met het oog op de Europese kampioenschappen veldlopen over twee weken in Kroatië goed voor. Dat was de conclu sie die de Wageningse atleet trok na de 10 kilometer lange Warandeloop in Tilburg. Maase eindigde op de derde plaats. Wilson Kipkosgei Chemweno wqn. Hilary Chenongo pakte de tweede plaats. new york/den haag/gpd - Pie- ter van den Hoogenband deed het afgelopen weekeinde van' zich spreken in New York. Tij dens de wereldbekerwedstrijden realiseerde de Eindhovense zwemmer de snelste tijd ooit in de Verenigde Staten gezwom men op de 200 meter vrije slag: 1.43.54 minuten. Op de 400 me ter won VdH in een nieuw Ne derlands record: 3.43.44 minu ten. Met zijn 'US Open record' op de 200 meter bleef Van den Hoo genband de Tsjech Svoboda (1.44.95) en de Amerikaan Phelps (1.46.47) ruim voor. In de finale van de 400 meter was Van den Hoogenband 0.31 sec. snel ler dan zijn oude nationale top tijd, die hij vorige week tijdens de wereldbekerwedstrijd in Rio de Janeiro zwom. Joris Keizer, ploeggenoot van VdH uit de Philips zwemploeg, werd vijfde op de 100 meter vlinderslag in een tijd van 52.57 seconden. De Duitser Rupprath zegevierde op deze afstand in 51.17. Klaas- Erik Zwering miste net het podium door als vierde te eindigen op de 200 meter rugslag in een tijd van 1.57.01. Zwering kwam daarmee in de buurt van het Nederlandse re cord van Marcel Wouda (1.56.9, in 1997 op de klok gezet). Chan- tal Groot reikte op de 50 vlinder tot de vijfde plaats in 27.31 se conden. Wereldrecordhoudster Anna Karin Kammerling won dit onderdeel in 25.74. De Amerikaanse zwemster Na talie Coughlin heeft in één weekeinde drie wereldrecords op haar naam gezet. Op de laat ste dag van de wereldbekerwed strijden in East Meadow van de internationale zwemfederatie FINA verbeterde Coughlin haar eigen wereldrecord op de 100 meter rugslag. Ze verscherpte haar record van 57,08 door een tijd van 56,71 neer te zetten. Nog geen half uur later haalde ze een halve seconde af van de wereldrecordtijd op de 100 me ter wisselslag. Ze verbeterde de tijd van 59,30 van haar landge- npte Henny Thompson uit 1999 door de klok stil te zetten op 58,80. Coughlin brak vrijdag het we reldrecord op de 100 meter vlin derslag. Ze zwom de honderd meter in 56,34. Daarmee verbe terde ze het record van 56,55 dat de Sloveense Martina Moracova eerder dit jaar in Berlijn zwom. zoetermeer/gpd - Het nieuwe kantoor van de Nederlandse ta feltennisbond is zaterdag feeste lijk geopend door een net afge treden voorzitter. Jos Verdier was enkele uren eerder met zijn mede-hoofdbestuursleden op gestapt omdat tijdens de bonds raadsvergadering de vertegen woordigers van de NTTB niet akkoord wilden gaan met een voorstel over de ondersteuning van clubs door de bond. Die on dersteuning zou volgens het hoofdbestuur - voor een deel op kosten van de afdelingen - ge professionaliseerd moeten wor den. Het was opvallend dat het hoofdbestuur sneuvelde op dit onderdeel. Eerder in de verga dering was het faillissement van sponsor Rutac aan de orde ge weest. Rutac laat de bond een groningen/gpd - Nederland wil ziph kandidaat stellen voor de organisatie van de Universiade tfr 2011. Dat liet Pieter Tilstra, bestuurslid van de internationa le studentensportorganisatie FISU, zich gistermiddag ontval len tijdens de roeiklassieker Hel van het Noorden. Tilstra wil ge bruik maken van de sportfacili teiten in Rotterdam, Utrecht, Amsterdam, Groningen en Eindhoven. Tilstra is net terug uit Bangkok, waar een FISU-delegatie accom modaties bekeek voor de Uni versiade van 2007. Daarvoor is Bangkok kandidaat. Als het aan Tilstra ligt, presenteert Neder land zich over een paar jaar ook. ,Als we in Nederland ooit de Olympische Spelen willen hou den, moeten we wel ervaring hebben in het organiseren van dit soort evenementen", zegt Tilstra. Tilstra heeft het NOC*NSF in middels gepolst. Als er een posi tief advies wordt gegeven, komt er een onderzoek naar de finan ciële en organisatorische haal baarheid van het plan. Daarbij vormt de huisvesting van de sporters een belangrijk onder deel. Aan de Universiade doen zo'n 6000 studenten uit de hele wereld mee. Volgens Tilstra moet Nederland er een nationaal project van ma ken: „Hockey in de Randstad, roeien in Amsterdam, zwem men in Eindhoven, volleybal en basketbal in Groningen." heerenveen/anp - Vorige week kon zelfs olympisch kampioen Derek Parra het niet laten om hem van advies te voorzien. In Er furt opende Erben Wennemars namelijk de 1500 meter - tot ver bijstering van vele kenners - in 23 seconden. „Veel te snel", sprak de Amerikaan tegen de rijder van Spaar Select. Wennemars haalde zijn schouders op en bewees za terdag in Heerenveen het onge lijk van Parra. De Dalfsenaar liep in Thialf net zo hard van stapel en kon dit maal hard doortrekken. Wenne mars kwam tot 1.46,63 (baanre cord) en won daarmee de we reldbekerwedstrijd. Hij bleef de Rus Jevgeni Lalenkov en Parra ruim voor. „Iedereen heeft me wekenlang voor gek verklaard", zei de winnaar. „Van rijders tot journalisten." Alleen coach Orie bleef vertrouwen houden in de aanpak van Wennemars: „Ge woon lekker rijden, zei Orie te gen me. Vind ik wel stoer." In Heerenveen, waar Wenne mars al tweemaal eerder een WB-wedstrijd over 1500 meter won, betaalde die gewaagde tac tiek zich uit. „Ik wist dat er een dag zou komen dat ik kon door trekken. Vandaag ging het zo ge makkelijk. Heerlijk." Jochem Uytdehaage eindigde op de 1500 meter als vierde. Na Erben Wennemars is blij dat zijn manier van rijden wel degelijk tot succes leidt. Foto: GPD/Catrinus van der Veen zijn matige optreden in Erfiirt was die klassering een flinke op steker voor de Utrechtse schaat ser. „Na 'Erfurt' was ik boos op mezelf. Nu heb ik laten zien dat ik 't gewoon kan." De tweevoudig olympisch kam pioen startte naar behoren en kwam tot een tijd van 1.48,25. Mark Tuitert eindigde als tiende," Martin Hersman werd elfde. Ids Postma stelde teleur met een achttiende plek (1.50,77). Bij de vrouwen zegevierde Clau dia Pechstein op de vijf kilome ter. De Canadese schaatsster Clara Hughes werd tweede, voor Barbara de Loor. Met die podi umplek revancheerde de rijdster van DSB zich voor de slechte prestatie in Erfurt (twaalfde op de drie kilometer). Het verschil kon De Loor in een woord uit drukken: rust. „Ik heb flink ge piekt naar het Nederlands kam pioenschap en die lijn doorge trokken naar Hamar. Tijdens de wereldbekerwedstrijd in Erfurt was ik gewoon te moe. Deze week heb ik een half uur op het ijs gestaan. Ik ben goed uitge rust en ik sta er weer." Het gat met Claudia Pechstein en Clara Hughes is echter groot. En volgens De Loor zal die mar ge voorlopig nog niet worden gedicht. „Ik moet gewoon naar mezelf kijken. Pechstein is drie stappen verder." Jenita Huizebosch-Smit werd vierde en verbeterde haar per soonlijk record met liefst 23 se conden: 7.11,44. Haar zus Gre tha Smit maakte na een maan denlange afwezigheid haar ren tree in Heerenveen. De Rou veense liep na haar zilveren race op de vijf kilometer in Salt Lake City een zware knieblessure op. In Thialf reed ze 7.14,16, goed voor de zesde plaats. Een oud vrouwtje. Zo voelde Gretha Smit zich na de wereldbekerwedstrijd over vijf kilometer in Heeren veen. De winnares van het olympisch zilver op de 5000 me ter stond door een knieblessure negen maanden buitenspel. Zij maakte zaterdag in Thialf haar rentree. Echt tevreden over haar tijd (7.14,16, zesde plaats) was ze niet: „Ik reed heel beroerd." Het was echter al een klein won der dat Smit op schaatsen kon verbaasde me niets luidde de analyse van Lou ter. „Zij had immers niets te verliezen. Bij de an dere drie lag dat anders. Die moesten tegen hun eigen verwachtingspatroon opboksen. Dat is de een beter afgegaan dan de ander." De recente internationale opmars ligt ten grond slag aan de veranderde grondhouding van de Oranje-gangsters, aldus Louter. „Voor Gent zaten we in een underdogpositie. Als betrekkelijke nieuwkomer werd er nauwelijks rekening met ons gehouden. En niemand zou het ons kwalijk heb ben genomen als we een misstap maakten. In dat klimaat konden de meiden boven zichzelf uitstij gen. De vijfde plaats in het landentoemooi en het zilver van Renske Endel onderstreepten dat." „Bij het EK kwam vervolgens de hoogspanning. De buitenwacht vroeg zich af of we geen eendags vlieg zouden zijn. Dat ging in de koppies rondzin gen. Opeens voelden ze druk, temeer omdat ze het tegendeel wilden bewijzen. Ze waren tot op het bot gemotiveerd. Die focus betaalde zich in Patras in klinkende munt uit." De dreumes van weleer behoorde plotsklaps tot de elite. De nummer twee van Europa werd be schouwd als de nieuwe uitdager van de mondiale regenten, waarbij Verona van de Leur (zilver in de meerkamp en op sprong, brons op de vloer en de balk) en Renske Endel (wederom zilver op de brug) als de absolute coryfeeën golden. Louter: „Toen werd het pas echt menens. Uitnodigingen voor prestigieuze wedstrijden rolden op de mat, media stortten zich op het succes, iedereen begon aan ons te trekken. We stonden plotseling vol in de schijnwerpers." Voor sporters die altijd gewend waren in de luwte te opereren, betekende de omwenteling, die in een tijdsbestek van nog geen zes maanden tijd plaatshad, een fikse omschakeling. „Je kunt ze te gen die hectiek niet beschermen, wél kun je geza menlijk proberen het een plekje te geven. Dat hebben we zo goed mogelijk proberen te doen. Maar ook voor mij en de andere leden van het be geleidingsteam was het een compleet nieuwe situ atie, eentje waar we door overvallen werden. Het Perth/anp - Mare Lammers staat al jaren bekend als een hockeycoach met onconventio nele en vernieuwende ideeën. Maar zaterdagavond, amper twaalf uur voor de eerste WK- wedstrijd van Oranje tegen Zuid-Afrika in het warme Perth (3-0), overtrof de 33-jarige Bra bander zichzelf. Hij hield dood leuk open huis voor de Neder landse media in het apparte mentencomplex van de natio nale ploeg in het hartje van de stad. In het bijzijn van zijn speelsters vertoonde Lammers een specia le videofilm en schonk hij de verzamelde journalisten een (Nederlands) biertje. Ook gaf de gedreven bondscoach een korte rondleiding over de lange gang met Oranje-kamers, waarvan de gezamenlijke ontmoetingsruim te, omgedoopt tot Holland House (HH), het meest opviel. Rood-wit-blauwe vlaggetjes, een portret van koningin Beatrix, papieren molentjes, oranje pa pier over de lampen; de Neder landse teamleiding had er alles aan gedaan om een Oranje-ge- voel te creëren. Aan de muur van het alternatie ve HH hing een opvallend 'kunstwerk'. Een echte gouden WK-medaille en een zelf ge maakte plak, met alle namen van de speelsters uit de huidige ploeg er omheen geschreven, hingen keurig naast elkaar. Het eremetaal kwam uit de persoon lijke archieven van teammana ger Yvon Hoogeweegen, die in 1983 als wisselspeelster onder de toenmalige bondscoach Gijs van Heumen de wereldtitel in Kuala Lumpur veroverde. „Ik heb me rot gezocht naar dat ding", zei de oud-intemational met een glimlach. „Maar het is leuk dat die plak hier nu hangt. De speelsters weten nu tenmin ste hoe een gouden hockeyme- daille eruit ziet" De videofilm over Oranje, aan gekondigd als de Road to Perth en afgetiteld als de Road to Gold, bevatte een aantal opval lende fragmenten. In het kader van de onvermijdelijke team building, van mental coach Bill Gillissen, moesten de hockey- sters van Lammers tijdens de Minke Smabers legt een Zuid-Afrikaanse speelster in de luren. Foto: AP/Mogens Johansen laatste trainingskampei A wen met stoelen, tafels ej kosnoten. Ook de nodij je kleedpartijen, met spee f bosjesvrouwen en Duit n laars, wekten de nodige ;u teit Een bezoek van de |0 landse ploeg aan een sl |j wijk in Zuid-Afrika maa Uf emotie los. Het waren 15iJ van topsporters die je n i0 te zien krijgt. 2) „Iedereen mag weten vi „e lemaal hebben gedaan et ten om bij dit WK zo st< n gelijk voor de dag te koi n) legde Lammers monter w „Aan de ene kant laten videofilm zien dat we k hebben getraind. Maar f ruimte was voor lolmal eveneens goed zichtba; ningskampen zijn bij mL concentratiekampen, hke dat soms wel wordt gecfc^ zijn de afgelopen twee jlic woon op een heel profeL, manier met hockey bezL,, weest. Dat imago willeii,u graag uitdragen. Dat is L voor het hockey. Het ktt^ echt niet allemaal aanwjgu tegenstelling tot wat je yje wel hoort en leest.7, De jolige zaterdagavond doorgaans afgesloten oLj men van een NederlanJ"' sportploeg leverde een I j geen kater op. Oranje Ie de openingswedstrijd t^E middenmoter Zuid-Afrl c werk af. Na de treffer vata denvelder Macha van dj.rc in de 32e minuut, pas hee de in liefst 96 interlandye] Nederland alle schroonte zich af. Met geconcent£a degelijk spel werd de n(et zeven van het vorige WLp een ruime nederlaag geL Janneke Schopman en jer Donners gaven de hon<Lr( interland van doelvrouw da Sinnige extra glans. Een tevreden en opgelu Lammers weigerde na a_ over de concurrentie in* te praten voor een plaalfj, halve finales. „Daarvoor veel te vroeg. Er wachtaAl zes duels. Maandag tegyjj moeten we er weer stadje we hadden slechter aanjei kunnen beginnen." je 'Er moeten nog enkele obstakels worden weggenomen' pre door Marco Knippen debrecen - De prijzenkast van de Nederlandse turnsters werd afgelopen weekeinde bij het WK toestellen met nieuw eremetaal uitgebreid. Na de medailleregen bij de wereldtitelstrijd in Gent en het EK in Patras bedroeg de oogst in het Hongaar se Debrecen drie finaleplaatsen én een zilveren plak voor Verona van de Leur op de vloer. Door deze successen kon opnieuw van een succesvolle campagne worden gesproken. Niettemin trok bondscoach Frank Louter lessen voor de toe komst. Zo merkte hij dat het zijn gymnastes in de Fnix Hal op sommige momenten aan scherpte ont brak. Het trio Verona van de Leur, Gabrilla Wam mes en Suzanne Harmes liet de afgelopen week enkele steekjes vallen, waarop Wammes en Har mes het hardst werden afgerekend. WK-debutante Laura van Leeuwen presenteerde zich daarente gen met bluf en branie. „Dat juist Laura onbevan genheid toonde en een knappe prestatie leverde, heeft misschien tot een paar verkeerde L gen geleid", trok Louter het boetekleed aL-a Een verklaring voor de terugval had dkn coach wel. „Natuurlijk heeft de vermoeit) rol gespeeld", probeerde de bondscoach fouten te ontrafelen. „Ze hebben allerin een slopend seizoen achter de rug. Ma ook slordigheden die duidden op verslapf j Al te hard wilde Louter trouwens ook 1 oordelen, zeker niet na het fraaie sluijAi Van de Leur. „Door dit dipje, als je hejtei noemen als je zilver verovert, zijn ze terup J de. Ze weten nu dat ze nimmer op hun ir, 1 kunnen rusten.)ij Op weg naar het WK in Anaheim, de Amje1 stad waar komende zomer olympische Oe bewijzen zijn te verdienen, kwam het Vo: genwind Louter overigens niet slecht jor hebben nu tenminste nog negen maatk aan de bepaalde aspecten te werken. zi voldoende zijn om de laatste obstakels v\ls men." 1st

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20