Geen sprong te hoos voor Verona Henk Angenent van Geduld Van Marwijk is op na wanprestatie icces is nog niet gewoon voor Quick Boys stumper tot strijder Zilveren beloning voor Van de Leur op WK toestellen SPORT nemars ijst Derek i's ongelijk doelpunten listelrooy ter - Ruud van Nistel- t zaterdag in een j ;en hattrick gescoord Chester United in de U aire Premier League- tegen Newcastle Uni- :lub won dankzij zijn 1 )unten met 5-3. Van j f bereikte met zijn tri- nijlpaal: 50 goals voor ter United. oden bij itletiek iterdag zijn bij straat- Istrijden in Japan temers gestorven. Bij ion van Fukuchiyama |overleden twee van de ïemers. Een loper van I van 59 jaar kregen ïval en stierven ter Ij een wedstrijd over ter in Nagoya kreeg ;mer na 8 kilometer hartaanval. I-voorzitter afgezet - De unieraad van de te Nederlandse Atle- |(KNAU) heeft Harry gezet als voorzitter. De zaterdag in een ver- »p Nationaal Sport- 'apendal tot de con- zijn positie onhoud- Groen was sinds april de bond. Groens po- in het geding na zijn in ontslag als presi- lissaris van NV Om- i Almere. Groen [het Almeerse sport- oprichting in okto- cen wegens een de- taire. itijnse ir overleden Jires - De Argentijnse pniel Espindola is in ta in het noorden van Jë overleden. De 25-ja- vechter lag sinds za- :oma. Hij raakte een wedstrijd om het kampioenschap licht- icht bewusteloos. In uis probeerden chi- leven te redden. Zij len een bloedprop uit ien, maar de bokser toch na die ingreep. door Marco Knippen debrecen - Vorm is een raadsel achtig fenomeen. Drie wedstrijd dagen lang zocht Verona van de Leur vergeefs naar de ultieme ba lans tussen lichaam en geest. In het sluitstuk van het WK toestel len, de vloeroefening, vielen plotsklaps alle puzzelstukjes op hun plaats. Opeens bedwelmde de 16-jarige Waddinxveense de jury én het publiek met wulpse bewegingen, was geen sprong haar te hoog en geen salto te gek. De zilveren beloning was derhalve het logische gevolg. Van de Leur kreeg gistermiddag haar eerste WK-medaille om hangen, nadat ze afgelopen voorjaar bij de Europese titel strijd reeds zesmaal het erepodi um had mogen beklimmen. In het Griekse Patras excelleerde de kopvrouw van de Nederland se tumequipe eveneens op de vloer, al hield ze destijds een bittere smaak aan haar primeur over. Door een aftrek van eentiende punt verdampte het goud en moest Van de Leur met brons genoegen nemen. Videobeelden toonden later echter aan dat het Finse jurylid Lisbet Heino ten onrechte een voetfout had ge constateerd. In de afgeladen Fnix Hal, waar de kwade genius zich weer on der de scheidsrechters bevond (Van de Leur ,,Ik heb zeker niet vrolijk tegen haar gedaan"), werd het EK-slachtoffer gisteren opnieuw berispt voor het over schrijden van de lijn. Ditmaal viel er op de jurybeslissing niets af te dingen. Bij een gewaagde sprongserie landde Van de Leur inderdaad met een voet buiten de lijnen en moest ze genoegen nemen met een score van 9.350. Zonder die fout had ze de Spaanse Elena Gomez, de achter haar gestarte winnares met 9.487 punten, waarschijnlijk ook Marathonman wil naar WK afstanden Verona van de Leur gracieus op weg naar zilver. Foto: ANP/Toussaint Kluiters voorrang moeten verlenen. Aangeslagen toonde Van de Leur zich nauwelijks, nadat de triomf wederom aan haar neus voorbij was gegaan. „Dit is al meer dan waar ik op gerekend had", verklaarde ze met een glimlach. Dat ze enkele minuten aan de overwinning had mogen ruiken, deerde haar allerminst. „Natuurlijk flitste die gedachte door me heen toen ik het klasse ment aanvoerde. Maar ik wist dat Gomez nog kwam en dat zij een mooie oefening kon draai en. Echt verrast was ik dus niet dat ze me passeerde." Bondscoach Frank Louter roemde Van de Leur na afloop om de getoonde wedstrijdinstel ling. „Ze heeft een prestatie van formaat neergezet. Op de brug, balk en sprong kreeg ze de afge lopen dagen met tegenslag te maken. Toch wist ze zich weer op te laden, zorgde ze dat haar hoofd voor deze finale weer leeg was. Dat tekent haar klasse." Louter bekende dat er na de machtsgreep van Gomez een golf van teleurstelling door zijn lichaam beukte. „Ze zat er zo verdomde dichtbij, het was weer zo'n kans om eindelijk het goud te grijpen. Ik gunde het haar ook zo, zeker na dat vervelende ge doe in Patras." Sport 2: Louter trekt bij WK lessen voor de toekomst Volledig falend Feyenoord is volstrekt kansloos bij RKC door Jaap van Essen waalwijk - Bert van Marwijk spuugde vuur in Waalwijk. De Feyenoord-trainer liet na afloop van het onthutsende optreden bij RKC (1-0) geen spaan heel van zijn elftal. „Dit was een col lectieve wanprestatie. Heel veel spelers zijn vanavond door de mand gevallen." Hij zei geen woord te veel in het Mandemakers-stadion. Wat de Rotterdammers lieten zien was een aanfluiting. Zeker voor een club die uit Europa is gekegeld en alle kaarten dus op de com petitie moet zetten. Vorige week nog leken de spe lers het allemaal begrepen te hebben en klopten ze op inzet en karakter concurrent PSV. In Eindhoven nog wel. Van Mar wijk: „Onbegrijpelijk daarom dat de meeste spelers blijkbaar nog niet snappen waar het om gaat als je kampioen wilt wor den. Je moet de absolute wil hebben om te winnen, iedere wedstrijd weer. Maar ik zag sommige spelers van mij de hele tijd bezig met mooie trucs en hakjes." Wat de consequenties zijn voor de spelers die zaterdag zo op zichtig faalden (op Buffel, L'A- mi, Bosvelt, Song en Paauwe na iedereen) wilde en kon Van Marwijk nog niet zeggen. „Mijn geduld is zo langzamerhand op. Maar laat ik daar eerst maar eens rustig over denken. Boven dien, ik moet ook koppen gaan tellen om te kijken wie ik nog heb. Door blessures en zo zijn er niet zo heel veel mogelijkheden meer." Voor de wat langere termijn moet technisch directeur Rob Baan als de wiedeweerga aan de slag en het aan- en verkoopbe leid maar weer eens onder de loep nemen. Veel te veel spelers voldoen niet of nauwelijks aan de eisen die een topclub stelt. Rzasa, Collen, De Haan, Loovens, Gyan, Pardo, Lurling, Smolarek, Leonardo, Leonardo Dos Santos, Kalou; ze zijn blijk baar niet in staat constant op een hoog niveau te presteren. Wie dat wel kunnen zijn de vier spelers waarvan Feyenoord tel kens weer zo afhankelijk is: Paauwe, Bosvelt, Van Wonderen en Van Hooijdonk. De laatste twee ontbraken in Waalwijk en daarom was het wellicht geen verrassing dat het elftal van Van Marwijk een kansloos duel speelde. Het begint zo langzamerhand vooral pijnlijk duidelijk te wor den dat Feyenoord vorig seizoen wel heel veel te danken had aan Pierre van Hooijdonk. Dit voet baljaar speelde hij door een scheenbeenbreuk slechts de helft van de competitiewedstrij den mee. Toch is hij samen met Thomas Buffel nog steeds top scorer van Feyenoord. Geld heeft Feyenoord in ieder geval heel wat meer dan RKC. De Rotterdamse begroting is waarschijnlijk het zesvoudige van wat men in Waalwijk heeft te besteden. Daar was zaterdag avond op het veld echter niets van te merken. RKC speelt on der Martin Jol lekker herken baar, simpel en heel aanvallend. Zo ook tegen Feyenoord, dat werkelijk niets had in te bren gen. In de hele wedstrijd scho ten de gasten drie keer op het sse komt met tien man langszij tjt van Dijk a In een met 3500 toe- ij|s gevulde duinpan, f de muziek terug deed jn vroeger, toen succes gewoon was, konden -Is van Quick Boys de -psering niet helemaal ien. Subtopper FC Lis- Even sterk als de num- •t 2-2. CJs eerste helft legden en de zwakke plek- i van Quick Boys. Met -uk dan wijsheid hield pie stand tot de 37ste ^toen Robert Hoever »tia een fout van doel- pco Tuinenburg. Te ielers konden een bal %n, te veel passes kwa- ral niet aan, de doorge- Voorhoede was te on- "en de ploeg ontbeert 'lende speler die op tent met zijn over- :icht meer lijn in het irengen. ide helft speelde Quick ituk beter en feller. De zette de achterstand 2-1 voorsprong, maar 8tegen tien man niet l!maal geen ramp, want _ys staat nog steeds op plaats en de competi- imaar halverwege. Bo- 1 vendien is het al jaren niet meer zo dat de kampioen van de hoofdklasse A een topteam is dat ver boven de andere elftal len uitsteekt. Quick Boys moet dus gewoon blijven geloven in een titel, al doet de clubleiding er alles aan om de euforie te temperen. In het programmablad werd weer benadrukt dat een plek bij de eerste vijf de doelstelling is. Ja, ja, dat weten we nu wel. Intussen kon FC Lisse met het gelijkspel nog net aanhaken bij de top van het klassement. Het gat met Hoek is groot, tien pun ten, maar niet onoverbrugbaar, gezien de potentie van de ploeg die het vorig jaar nog zo moeilijk had. Het Lissese elftal bestaat uit een goede mengeling van jonge en ervaren spelers, van oudge dienden en nieuwkomers, van harde werkers en technisch ster ke voetballers, die het midden veld slim en evenwichtig en de voorhoede snel en behendig maken. In de eerste helft was Quick Boys er niet tegen opgewassen. FC Lisse profiteerde er niet opti maal van. Al na drie minuten leek Jerrel Linger met het hoofd te scoren na een vloeiende aan val, maar de bal ging voorlangs. Ook daarna kregen de Lissena- ren meer mogelijkheden om te scoren dan Quick Boys, maar al- Kenny Heemskerk gaat beschaamd Foto: Cees van Hoogdalem leen Hoever kreeg de bal over de doellijn, en had er de hulp van Tuinenburg (hij trapte een bal verkeerd weg) bij nodig. Aan zijn goal ging een vrije trap vooraf, die door FC Lisse werd genomen voordat de bal stil lag. Een fout die door de verder nog al pietluttige scheidsrechter niet op de knieën na de gelijkmaker van Quick Boys. werd opgemerkt. De stand werd direct na rust ge lijkgetrokken door Remco Tor ken, een van de Katwijkers van wie je je afvroeg of hij in de eer ste helft eigenlijk wel had mee gedaan. Ook hij scoorde met hulp van de keeper. De hard ge schoten, lage, stuiterende bal schoot door de handen en be nen van Kenny Heemskerk: 1-1. Het was de inleiding voor een aantrekkelijke en spannende tweede helft, met twee ploegen die graag wilden aanvallen. Een kwartier later kopte Torken de 2-1 binnen, op een voorzet van Peter Timmermans, die aan de door Gijs van Oosten heerenveen - Net als drie weken geleden op het Nederlands kampioenschap afstanden zorg de marathonman Henk Ange nent gisteren tijdens zijn debuut in de wereldbeker voor onrust onder de langebaanschaatsen. De 35-jarige veehouder uit Woubrugge schaatste zich in Heerenveen tussen de wereld toppers en eiste brutaal een startplaats op tijdens het WK af standen in maart. Het zag er lang naar uit dat An genent, na het NK afstanden, niet opnieuw voor een sensatie zou zorgen. De Elfsteden tochtwinnaar van 1997 had zich als nationaal kampioen ge plaatst voor de tien kilometer tijdens de wereldbeker in Hee renveen. Maar omdat het zijn debuut op het internationale podium betrof, moest hij zich na het ochtendkrieken melden op het appèl van de B-groep, waar de rijders voor lege tribu nes niet in paren maar in kwar tetten worden weggeschoten. Een scenario dat niet in zijn voordeel was. Want als een die seltje moet Henk Angenent elke dag warmdraaien. Een paar uur de koeien melken en vervolgens een flink stuk fietsen achter de brommer, dat brengt hem op temperatuur. Een tien kilometer om kwart voor tien op een zon dagochtend in Heerenveen is vragen om moeilijkheden. Angenent eindigde in een fors persoonlijk record van 13.35,54 minuten. Een tijd die hem op dat moment nauwelijks zeker heid verschafte voor een even tuele startplaats op het WK af standen over vier maanden in Berlijn. Daartoe moest Ange nent ten minste twee van de vier Nederlanders (Verheijen, Uytde- haage, De Jong en Romme) die zeven uur later in de A-groep op het ijs zouden komen, achter zich laten. „Dit is niet genoeg", wist hij meteen te melden. Angenent had ingeschat dat hij vijf seconden sneller had moe ten zijn om zijn opdracht kans van slagen te geven. Hij vreesde de vijfde en dus langzaamste Nederlandse schaatser op de tien kilometer te worden. „Dan ben je een stumper", zei hij zichtbaar teleurgesteld. „Als ik over twee dagen de tien kilome ter mag overrijden, dan rijd ik tien seconden van die tijd af." Uitgerekend olympisch kampi oen en wereldrecordhouder Jo- chem Uytdehaage (13.35,69) was de eerste Nederlander die zich stukbeet op de tijd van An genent. In de laatste rit blies Gianni Romme zichzelf op (13.44,46), zodat alleen winnaar Carl Verheijen (13.30,53) en nummer drie Bob de Jong (13.31,60) de Zuid-Hollander voorbleven. Het bracht een enorme frustra tie teweeg bij Uytdehaage. „Ik ben heel pissig op mezelf. Ik dacht: Wat een eikel ben ik dat ik niet harder rijd. In mijn hoofd moest ik er doorheen, maar dat lukte niet" Romme kon geen excuses voor zijn falen vinden. „Het zijn kleine dingen die sa menkomen. Van pijn in mijn benen tot sponsorperikelen." Omdat in het hele seizoen slechts één wereldbekerwed strijd op het programma staat, zijn Carl Verheijen en Bob de Jong nagenoeg zeker van deel name aan de tien kilometer op het WK afstanden. De derde Ne derlander wordt door de com missie topsport aangewezen. Volgens Angenent is er geen twijfel meer mogelijk. „Ik ga er van uit dat ik naar Berlijn ga." Jochem Uytdehaage kan echter, mede doordat het verschil met Angenent zo gering was, in een later stadium alsnog worden aangewezen. Traditioneel is hij pas in februari in topvorm, iets wat wordt meegewogen in de beslissing. Bovendien heeft Uyt dehaage nog een kans op de tien kilometer tijdens het WK allround in Gothenborg. Dat daarnaast de gewraakte term 'skate-off in Heerenveen viel, was onvermijdelijk. doel van de thuisploeg. Type rend genoeg was het telkens de ingeschoven libero Paauwe die uithaalde. Aan de andere kant hadden er wel zes, zeven of acht doelpunten kunnen vallen. RKC deed wat het wilde, maar vergat te scoren. Het was uitgerekend de van Feyenoord afkomstige jeugdspeler Jason Oost die de winnende treffer maakte. Hij stond als invaller nauwelijks een minuut in het veld, toen hij zo maar wegliep bij Rzasa. RKC: Van Dijk; Boulahrouz, Nikiforov (84. Van Wanrooy), Van den Berg en Greene; Van Diemen (69. Petrovic), De Graef, Molhoek en Yuri Cornelisse; Jansen en Hoogendorp (80. Oost). FEYENOORD: L'Ami; Song, Loovens, Paauwe en Rzasa; Emerton, Bosvelt, Ono en Lurling (80. Pardo); Bombarda (75. Kalou) en Buffel. rechterkant Richard Goulooze prachtig voorbijsnelde. De oud-prof - zelden iemand op een amateurveld gezien die met zoveel gevoel een bal schiet - werd even later van het veld ge stuurd, nadat hij Derek van der Plas een tik tegen zijn voet gaf, wat behoorlijk dom was. Met tien man maakte FC Lisse toch gelijk. Na een afgeslagen aanval van Quick Boys schakel de FC Lisse razendsnel om en via Ralph Polman en Jerrel Lin ger kwam de bal bij Hoever die vlak voor het doel zijn tweede treffer mocht maken. „Het is een terechte uitslag, maar tegen tien man mag je een voorsprong van 2-1 niet uit han den geven", vond Gert Aande- wiel, een van de twee trainers van Quick Boys. Met de grote kans voor FC Lisse in de laatste minuut (Winter schoot net over) waarschijnlijk nog op zijn net vlies toonde hij zich toch onte vreden met een punt. En dat moet Quick Boys ook zijn. Want voor een ploeg die bij de eerste vijf wil eindigen was het gelijkspel een goed resultaat, maar voor een ploeg die kampi oen wil worden was het niet ge noeg. Quick Boys: Tuinenburg; Van Dam, Schoneveld, Flaton, Van Rijn; Timmer mans, Mussche, Van der Plas (81. Schaap); Torken, Van Beelen, Bak. FC Lisse: Heemskerk; Bodo, Janssen, Dekker, Polman; Opdam (80. Van Wie- ringen), Goulooze, Winter; Hoever. Emanuelson, Linger. IN DE HERHALING De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Jan Siemerink, die met Peter Blangé, Martin Hersman en Ruud Bröring wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet het bericht over de rentree van Jacco Eltingh en over de ziekte van Wim Buitendijk in de herhaling. De lange vliegreis terug naar het vertrouwde Schiphol ver liep vlekkeloos en al lopende door de slurf van gate F4 wor den we verwelkomd door de Hollandse kou. Wat gaat een vakantie toch snel voorbij! Eenmaal thuis bekijk ik de sta pel post en lees vluchtig een aantal kran ten door. In één van die kranten valt mijn oog al snel op een stukje tekst waarin staat dat de 'Dutchies' vol gend jaar hun rentree gaan maken. Jacco Eltingh gaat dus weer een aantal toer nooien 'dub belen' met z'n oude maatje Paul Haar huis. Het seniorentoernooi, dat de beide heren begin oktober organiseerden en waaraan ze ook zelf deelnamen, is de aan leiding geweest om samen weer een balletje te meppen in het tenniscircuit, volgens het artikel. Ik weet eigenlijk niet wat ik hiervan moet denken. Per soonlijk houd ik niet van spor ters die afscheid hebben geno men en na een tijdje, om wat voor reden dan ook, zo nodig weer terug moeten keren. Maar als het om een vriend (ik mag hem zo noemen) gaat, ben ik toch geneigd wat genuanceer der te denken. De volgende dag word ik uit mijn tweestrijd verlost, want ik word gebeld door (u raadt het al) Jacco El tingh. Hij heeft me nodig voor iets anders, maar als ik hem plagerig met 'Goedemorgen Heintje' begroet, heb ik hem op de kast en houdt hij een mono loog die Joannes Brugman de gradeert tot een doofstomme volksprediker zonder toehoor ders. Zonder de kans te krijgen om hem te onderbreken, hoor ik zijn verhaal aan en conclu deer ik dat hij het véél te druk heeft met andere bezigheden en dat het hooguit voor de gein om 2 of 3 toernooien zou gaan. Ik reageer opgelucht, want ik zou er niet aan moeten denken om twéé ouwe lullen in het Daviscup-team te moeten zien acteren. Eén van de toernooien waar ze een zogenaamde 'wildcard' voor zouden moeten krij gen om mee te mogen doen is het Ahoy- toer nooi in Rotter dam. Als insi der weet ik het I .j?i al langer, maar het be richt dat Stan Franker de taak als toer nooidirecteur overneemt van de zéér ernstig zieke Wim Buitendijk is er niet één waar je vrolijk van wordt. Voor Buitendijk zou het volgend jaar zijn 25- jarig jubileum zijn als toer nooidirecteur van zijn levens werk. Het geeft de ernst van zijn situatie aan. Bekend zijn z'n uitlatingen over en aanva ringen met zowel internatio nale als nationale tennistop- pers. Als ik de namen van bij voorbeeld Boris Becker en Ri chard Krajicek (die overigens in 2004 toermbidirecteur wordt) noem, weet u precies wat ik bedoel. Soms terecht en vaak niet terecht. Maar het feit blijft wel dat Buitendijk in sa menwerking met meerdere mensen het best bezochte in- doortoernooi ter wereld heeft opgebouwd, dat een begrip in Nederland geworden is met een uitstraling waar we met z'n allen best trots op mogen zijn. Nou ja, op die paar raas kallende blaaskaken in de vip boxen na dan, maar dat hij een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de tennissport en aan de sport in z'n algemeen heid staat buiten kijf. Proftennisser Jan Siemerink uit Noordwijk nam dit seizoen afscheid van de atp-tour.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19