REGIO Boze dorpsraad Kaag stapt in zijn geheel op Alphense huisarts Nobel hekelt plan voor aanpak WAO Nu moet ik voorlopig bij de ijsclub blijven' Werk aan Rijndijk nekt Rijnhoeve Straatroof in Bospark hense sentrekker ;t worden andeld R5 Raad beperkt zich tot lopende zaken Raadslid Donna Vrij verlaat De Vrije Lijst imobilist rehouden aan din rijn - Een 21- utomobilist uit Wou- is gisteravond in Alphen n Rijn door de politie louden met tweemaal de ane hoeveelheid alcohol bloed. Hij trok de aan- fan de agenten doordat hoge snelheid door ed. Hij kreeg een rijver- imobilist tboom irwoude - De provinci al Rijnsaterwoude in de jvan Leimuiden is zater- nd een uur afgesloten nadat een automobi- tn een boom was aange- De man, een 47-jarige r van Alphen aan den rloor in de bocht bij erwoude de macht over ïr. Zijn auto raakte in en kwam tegen de Dt stilstand. De bestuur let verwondingen over- it naar het LUMC. antaarnpaal sloot ivoude-dorp - Een 21- jtomobiliste uit Kudel- lakte gisterochtend met to in de sloot langs de eweg in Hazerswoude- e kwam met haar wie- eberm terecht, raakte aarnpaal en reed het i. De vrouw kon uit de mmen en is daarna met dingen naar het LUMC racht. ic/alphen aan den run - ittienjarige jongen die in aan den Rijn stekende ïgen met een mes naar maakte, wordt waar- k in een psychiatrisch uis geplaatst. Dat heeft ier van justitie bij de rechtbank geëist omdat >en ontoerekeningsvat- iachte lijdt aan psycho- rdoor hij soms helemaal t lint gaat. Zo werd hij ïgustus door een kennis igd, waarna hij uit wraak i mes terugkwam. Hij ïting de provocateur, die scheuren in zijn bloes d. Een andere man, die mee wilde bemoeien, lor de jongen bedreigd: 1 je keel door, je moet je houden", beet de ver- ïem toe. verdachte een dag later ilitiecel zat, richtte hij in de vernielingen aan. Hij het matras kapot en wc-pot aan diggelen, istdoende agenten wer- ïdreigd. „Ik maak je iep hij tegen een van de de verdachte weet hij et meer wat hij doet. De Dog en psychiater on- rven dat. Volgens de ex- loest de verdachte be- worden. De officier van iloot zich bij die conclu- Over twee weken doet bank uitspraak. maandag 25 NOVEMBER 2002 door Roelf Reinders alphen aan den rijn/den haag - Bedrijfsartsen die recht streeks werknemers doorverwijzen naar de specialist in het ziekenhuis leveren alleen maar langere wachtlijsten op. Dat zegt de Alphense huisarts Hans Nobel, woordvoerder van de Club van 100, een landelijke groep van kritische huisartsen. Nobel reageert op het besluit van staatssecretaris Ross om de instroom in de WAO te beperken door bedrijfsartsen de bevoegdheid te geven werknemers rechtstreeks naar een specialist door te verwijzen. Nu mogen alleen huisartsen dat. Ross denkt dat een zieke werknemer eerder hulp krijgt en minder snel in de WAO belandt als de gang naar de huisarts overbodig wordt. Onzin, vindt Nobel. Volgens hem weten bedrijfsartsen niet genoeg van de medische en psychosociale geschiedenis van werknemers om te beoordelen of hulp van een specia list in een ziekenhuis nodig is. „Want de huisarts beheert het medische dossier." Nobel vreest dat bedrijfsartsen werknemers naar de medisch specialist sturen terwijl zij door de huisarts behandeld hadden kunnen worden. De wachttijden voor onderzoeken in de ziekenhuizen nemen hierdoor toe. „Op de wachtlijsten staan dan vaker werkne mers die er niet thuishoren en die via een onnodige om weg door de specialist worden terugverwezen naar de huisarts voor verdere zorg", aldus Nobel. „Het is daarbij goed te bedenken dat tien procent van de WAO-instroom in 2000 werd veroorzaakt door wachtlijsten in de zieken huiszorg." Ross verwacht dat haar plan als neveneffect heeft dat de huisartsen enigszins worden ontlast. „Deze gedachte mist elke grond", zegt Nobel. „Geen enkel onderzoek wijst in die richting. Het is zelfs aannemelijker te verwachten dat de werklast toeneemt. De bedrijfsarts zal bij gebrek aan in formatie over de patiënt extra vaak overleggen en corres ponderen met de huisarts." Positief aan het plan noemt Nobel de verbetering in de samenwerking tussen bedrijfs artsen en huisartsen. Die betere samenwerking moet voor al leiden tot goede bestrijding van het ziekteverzuim, nog voordat de WAO een rol speelt. „Dit preventieve traject wordt nu nog onvoldoende benut", aldus de Club van 100- woordvoerder. Passage in dorpsblad valt slecht bij achterban Magdalena Vonk laat vol toewijding haar antieke spullen en andere curiosa zien, zoals het Engelse servies uit de jaren zestig. „Ik schoofde beslissing om te stoppen steeds maar voor mij uit." Foto: Dick Hogewoning Magdalena Vonk doekt kunst- en antiekhandel op door Marieta Kroft hazerswoude-rijnduk - Een klei ne kast en een tafel. Dat is het enige wat Magdalena Vonk, eige nares van kunst- en antiekboer derij Rijnhoeve aan de Hazers- woudse Rijndijk, dit jaar verkocht. Verder zag zij, sinds rijkswater staat begon met de reconstructie van de weg 'geen hond'. De kunsthistorica die zes jaar gele den met de verkoop van antiek begon, is een ervaring rijker, maar een illusie armer. Zijstopt ermee. De boerderij staat te koop en binnenkort begint de uitver koop van het antiek. Een afspraak maken voor een interview op zaterdagmiddag twee uur was geen enkel pro bleem voor Vonk. Het is welis waar op één van de twee midda gen in de week dat Rijnhoeve voor de klanten open is, maar wie komt er nou? Nu het stuk Rijndijk voor haar huis helemaal is afgesloten, weet Vonk zeker dat niemand haar antiekboerde rij vindt. Tijdens een rondleiding door de voormalige koeienstallen en een hooiberg druipt de teleurstelling van Vonk af. Maar eigenlijk heeft ze het dieptepunt al ge had. .Afgelopen zomer heb ik de knoop doorgehakt. Daarvóór wilde ik er eigenlijk helemaal niet aan. Ik schoof de beslissing steeds maar voor me uit." Vonk moest het hebben van de passanten. Toen eind 1999 rijks weg 11 openging, nam het aan tal bezoekers aan de kunst- en antiekboerderij al merkbaar af. Waarom de mensen - en iro nisch genoeg vooral de Hazers- woudenaren - haar niet meer vonden, weet ze niet. „Mis schien omdat ik alleen antiek verkoop en geen moderne heb bedingen. Adverteren deed ik genoeg. Zo'n beetje mijn hele omzet ging eraan op. Aan de kwaliteit en de prijs van mijn spullen ligt het ook niet, want één van mijn grootste klanten was nog De Spiegelstraat in Am sterdam. Daar verkopen ze to- pantiek. Ik heb er eens Art De- comeubelen gezien die vier keer zo duur waren als dezelfde bij mij. En daar vlogen ze als war me broodjes over de toonbank." Jammer vindt ze ook de tegen werking die ze bij de gemeente ondervond. Overal in Rijnwou- de gedoogt de gemeente borden langs de kant van de weg, aldus Vonk. „Maar bij mij stonden ze die niet toe omdat de buren daartegen bezwaar maakten." Hoewel de teleurstelling groot is, praat de kunsthistorica nog steeds vol toewijding over haar verzameling meubels, schilderij en, serviezen en andere curiosa. Zij wijst bijvoorbeeld op een vi trinekast uit 1875 van esdoorn hout, waarvan er ook drie in Pa leis 't Loo staan. Het zijn alledrie iets verschillende kasten van ontwerper en meubelmaker R. Gamelkoom. „Nee, dit is geen replica", antwoordt Vonk op een vraag als door een wesp ge stoken. „Replica's verkoop ik niet. Daar let ik altijd goed op. Het is me de afgelopen jaren één keer overkomen. Toen ik daar achterkwam, heb ik het de gene die er belangstelling voor. toonde, meteen eerlijk verteld." In de voormalige hooiberg staat een Wechstein-piano'. „Die moet van ongeveer 1930 zijn. Dat zie je aan de motieven die zijn gebruikt." Zo heeft Vonk bij haar inventaris heel wat verhalen. Veel weet ze uit haar hoofd. Tijdens de oplei ding kunstgeschiedenis die zij tien jaar geleden in Leiden ging volgen, specialiseerde zij zich in bouwstijlen en meubelkunst. Vonk koos hiervoor omdat zij in dezelfde tijd begon met de res tauratie van de van 1475 date rende boerderij. De restauratie nam vier jaar in beslag. Elk hoekje van het rijks monument kent zij daarom. In één van haar boeken kwam ze er toevallig achter dat het huis tussen 1842 en 1892 in het bezit was van jonkheer Pieter Jacob Elout. Elout, die in Huize Blan kenberg in Wassenaar woonde, verpachtte de boerderij aan een boer. Het liefst zou Vonk in een deel van de boerderij willen blijven wonen. „De makelaar raadde dat af. De verkoop wordt dan namelijk minder aantrekkelijk." Dus wil zij, zodra haar avontuur in Hazerswoude-Rijndijk is be ëindigd, naar Oostvoome. Vonk sluit niet uit dat ze daar op nieuw met een antiekboerderij begint. In elk geval wil zij zich ook toeleggen op geven van ad viezen over de restauratie of in richting van huizen. Met tegenzin keren Vonk en haar man binnenkort Rijnhoeve dus de rug toe. „Eén troost heb ik wel. Ik laat een volledig geres taureerde boerderij achter. Als die restauratie er niet was ge weest, zouden alle gebouwen zijn gesloopt. Het huis verkeer de bij de aankoop tien jaar gele den in zo'n slechte staat, dat ik zo een sloopvergunning had kunnen krijgen." door Ruud Sep kaag - De dorpsraad Kaag - de gekozen vertegenwoordiging van Kaag en Buitenkaag - is in zijn geheel afgetreden. Dat gebeurde vrijdagavond na een tumultueu ze vergadering waarin enige aan wezigen het aftreden van dorps raadvoorzitter Hans Bruijn had den geëist. De kritiek op Bruijn was een direct gevolg van een stuk in het dorpsblad 'Heen en Weer' over de plannen voor de camping op Kaageiland. De camping op Kaageiland is sinds twee jaar eigendom van bouwbedrijf Jos Jansen uit Rijp- wetering. De bouwer heeft plan nen om op het terrein in totaal zo'n 45 recreatiewoningen te bouwen. Aanvankelijk steunde de dorpsraad dat plan, maar dat standpunt ging snel van tafel toen een enquête onder de be volking uitwees dat negentig procent tegen de bouw van va kantiewoningen op de camping is. De bevolking van het eiland wil geen extra bewoners omdat het huidige aantal eilanders 's ochtends en 's avonds al tot lan ge files voor de pont leidt. Maar nu de provincie onlangs de nieuwe bouwgrenzen heeft vastgesteld, veranderen de plan nen. Op de camping mag wat de provincie betreft niet gebouwd worden, waardoor voor Jos Jan sen een grote strop dreigt. De bouwer moet in dat geval staca ravans op het terrein neerzetten. Hij heeft al aangekondigd de opstelling van de provincie tot in hoogste instantie aan te vech ten. Ook voor de gemeente Alkema de had de provincie een onaan gename verrassing in petto. Een oud plan om in het verlengde van de Alexanderlaan twaalf huizen te bouwen bleek ineens buiten de bouwcontour te val len. Voor Alkemade betekent dat een flinke tegenvaller. De ge meentelijke grond waarop twaalf huizen zouden kunnen verrijzen wordt zo goed als waardeloos als de provincie het bouwplan schrapt. Een extra probleem daarbij is nog dat het ministerie van VROM volledig achter de provincie staat. De gemeente en de bouwer hebben nu samen een plannetje uitgewerkt om allebei uit de kosten te komen. Alkemade wil ervoor knokken om beide bouwplannen binnen de bouw grenzen te krijgen. Als tege moetkoming aan de provincie en het ministerie van VROM schrapt de gemeente dan haar bouwplan aan de Alexander laan. In plaats daarvan gaat Al kemade de twaalf geplande hui zen met Jos Jansen bouwen op de zuidelijke helft van de cam ping. Gemeente gelukkig, bou wer gelukkig, provincie en VROM een beetje gelukkig. En ook voor de bewoners van Kaageiland geen slecht nieuws, omdat de dreiging van een groot aantal vakantiewoningen of sta caravans hiermee van tafel is, en er alleen een oud bouwplan op een andere plaats wordt uitge voerd. In het gewraakte stuk in het dorpsblad 'Heen en Weer', dat onder andere was ondertekend door dorpsraadvoorzitter Bruijn, werd diezelfde conclusie getrok ken: het eiland is het beste af als het slimme plannetje van de ge meente en Jos Jansen kan door gaan. Maar dat standpunt had de dorpsraad als gekozen verte genwoordiging nooit voor zijn rekening mogen nemen nu ne gentig procent van de bevolking bouwen op de camping heeft af gewezen. Bruijn nam dan ook snel afstand van die conclusie. Volgens hem hadden de schrij vers van het stuk niet meer ge daan dan het op papier zetten van de mening van de gemeente en de bouwer. alphen aan den rijn - Een twintigjarige jongen uit Alphen aan den Rijn is vrijdagavond in het Bospark van zijn mobiele telefoon be roofd. Hij reed op zijn fiets door het park naar huis, toen twee jon gens hem tegenhielden. Ze bedreigden en schopten hem en eisten geld. De jongen had geen geld op zak en daarom eisten de overval lers zijn mobiele telefoon. Een poging van de jongen om de telefoon in het water te gooien, zodat de overvallers niets hadden, mislukte. Zij gingen er met de telefoon vandoor. sr Aarders Keijzer en Van der Hoorn onderscheiden hoogtepunt van de afgelopen veertig jaar", zegt Keijzer spon taan. „Dit schept verplichtingen. Nu moet ik voorlopig blijven doorgaan. Zolang mijn gezond heid dat toelaat, ben ik dat ook wel van plan." Hij voegt er haas tig aan toe: „Maar we kunnen nog zat jongeren gebruiken, hoor." Van der Hoorn vraagt zich af waaraan hij die koninklijke on derscheiding te danken heeft. „Dat moet hierin staan", wijst de jubilaris op de koker met daarin de oorkonde met gege vens. „Die ga ik maar eens be studeren." Burgemeester Epskamp weet de reden maar al te goed. „Lang niet iedereen die veertig jaar be- stuurswerk erop heeft zitten, krijgt een lintje. Het werk moet ook een maatschappelijke im pact hebben. Dat is hier zeker het geval." Epskamp roemt Van der Hoom omdat hij één van de grondleggers is van de Piassen- tocht. „Hij zorgt dus ook voor de veiligheid. Dat is een zware verantwoordelijkheid." Ook me moreert de burgemeester een uitvinding van Van der Hoom. Hij bedacht de met de hand te bedienen sproei-installatie waardoor de natuurijsbaan langs de Schilkerweg altijd in een goede staat verkeert. Keijzer zorgt er als penning meester al jaren voor dat het huishoudboekje van de club er pico bello uitziet, zegt Espkamp. „Dat de club er gezond voor staat is omdat ze op de plek van de ijsbaan in de zomer een grote camping exploiteert." Daar komt nog bij dat de Ter Aarse ijsclub niet zomaar een club is, maakt voorzitter Wansinck van het gewest Zuid- Holland even later duidelijk. Ze venhonderd mensen zijn er lid van, van wie 250 jeugdleden. „De ijsclub is een begrip in Zuid-Holland. Iedereen kijkt er tegenop." Van der Hoom en Keijzer laten zien dat ze echte Ter Aarders Gerrit van der Hoorn (links) en Piet Keijzer (midden) worden gefeliciteerd met hun koninklijke onderscheiding. Foto: Mark Lamers zijn: ze laten alle loftuitingen in knaagt dat niet bij de twee man- Keijzer: „We hebben nu al zes, stilte: „Nee, aan de lucht kun je het volle Parola nuchter over nen? Van der Hoom: „Natuur is zeven jaar geen winter gehad, niets zien. Veel mensen denken zich heen komen. En die winter natuur, hè. Die kun je niet De kans dat die wel komt, wordt van wel, maar dat is toch echt dan die steeds maar uitblijft, (gingen." du? steeds groter." Na een korte nj^ zo." Maar zo gemakkelijk kwam de voorzitter daarmee niet weg. Twee aanwezigen, onder wie Bruijns voorganger Aad Onder water, eisten zijn aftreden. De betogen van de twee criticasters kregen soms bijval vanuit de zaal. Tegen elf uur besloot de voorzitter daarop de vergade ring te schorsen. Tot ieders ver bazing kwam Bruijn hierna met een korte verklaring waarin hij meedeelde dat het hele bestuur haar portefeuille neerlegde. Ter wijl het acht koppen tellende bestuur de zaal verliet, greep een oud-bestuurslid naar de mi crofoon om een motie van ver trouwen in stemming te bren gen. Het overgrote deel van de aanwezigen ondersteunde die. De dorpsraad Kaag handelt in min of meer demissionaire vorm de lopende zaken af. Op de eerstvolgende bestuursverga dering op 8 december bespreekt het bestuur of het nodig is om vervroegd alle leden bij elkaar te roepen om te stemmen over de toekomst van de raad. ,Als ik niet het idee heb dat een grote meerderheid mij ver trouwt, dan heb ik er geen zin meer in", liet voorzitter Hans Bruijn daags na het aftreden van de voltallige dorpsraad weten. „We hebben na afloop van de vergadering nog wel even kort met elkaar gesproken, maar we hebben nog niet duidelijk ge zegd wat we verder gaan doen. Daar gaan we het over twee we ken eens over hebben. Maar duidelijk is dat alle lopende za ken doorgaan." alphen aan den rijn - Donna Vrij, fractievoorzitter en naam gever van De Vrij Lijst, keert haar partij de rug toe. Nadat zij eerder deze maand al als lid was geschorst, besloot zij om zelf standig verder te gaan. Daarmee houdt zij de eer aan zichzelf, het partijbestuur was in vervolg op haar schorsing bezig aan een royement van Vrij. Vrij gaat ver der onder de naam 'Lijst Donna Vrij'. Volgens Vrij moest zij te veel tijd besteden aan de beheersing van interne conflicten en machts spelletjes, „zoals dat ook ge beurt bij de LPF." Zij verwijt haar voormalige partijgenoten een tekort aan daadkracht en politiek inzicht. Partijvoorzitter Godelieve 01- denbroek heeft een andere kijk- op het conflict. „Er was een on werkbare situatie ontstaan", al dus Oldenbroek. „Vrij werkte nog net zo als vier jaar daarvoor en wilde geen fractievergaderin gen uitschrijven. Ook overleg met haar fractiegenoot en com missieleden bleef achterwege." Voordat Vrij vorig jaar met De Vrije Lijst kwam was de oud- WD'er vier jaar onafhankelijk raadslid. Dat Vrij opnieuw zelf standig verder gaat, wordt haar door haar oude partij niet in dank afgenomen. „Donna Vrij is niet op persoonlijke titel in de raad gekozen, maar voor onze partij", stelt Oldenbroek, die vindt dat Vrij haar zetel moet in leveren. Vanavond bespreken de leden van De Vrije Lijst de situa tie. Oldenbroek verwacht dat de leden zich achter de handelwij ze van het bestuur scharen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15