Uitbreiding van De Does onderzocht REGIO :idse Sandra Verbaan gaat Malawi helpen 'Veld 11' klaar voor vorst Schuddend over onhandige bulten in wegdek Gezin met gehandicapte dochter vindt aangepast huis in Leiderdorp R3 ien man |uto klaasfeest ikelhof ledehands i deding jeviten Wassenaar opp rij zenj acht' Weer kindergemeenteraad in Zoeterwoude maandag 25 NOVEMBER 2002 Een 44-jarige au- heeft zaterdagavond elf onder invloed van de Korenbloemlaan iest een geparkeerde ereden. Door de klap jeparkeerde voertuig boom geduwd. Om- itie geen ademtest •ren, is de man mee- naar het politiebu- een bloedproef. I p - Winkelhof in Lei- uilt zaterdag uit van 1 laasactiviteiten. Bij de 1 ind kunnen mensen utje tegen een kleine g origineel laten ver- p de kruising bij su- 2 Digros en Juwelier f itaat tussen twaalf en jn team dat kinderen in hulppieten. Kinde- n van elf tot vier uur het speelplein voor en als ze op 28 no- in schoen hebben in- 1 Winkelhof, kunnen ulde exemplaar zater- iphalen op het plein terij Schouten. Een ïtenband maakt er end sinterklaasfeest door Joris Rietbroek zoeterwoude-dorp Veel schaatsliefhebbers in Zoeter woude hopen op snel invallende vorst. Dan kunnen de leden van de Koninklijke IJsclub Zoeter woude en andere liefhebbers naar hartelust schaatsen op de nieuwe landijsbaan in Zoeter- woude-Dorp. Gisteren openden het bestuur van de ijsclub en wethouder Van der Kooi de ijs baan in het sportpark Haas broek. De baan heeft de naam Veld 11' meegekregen, omdat er in het sportpark langs de Nieuwe Weg al tien andere sportvelden liggen. Het bestuur en het landijsbaan- comité wilden na jaren van IJsclub Zoeterwoude krijgt na 107 jaar eigen baan voorbereiding de opening niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Daarom luisterden bijna dertig danseressen van Jazzdans Meer burg de opening op met een swingend optreden op een po dium op de ijsbaan. Daarna moest het bestuur van de ijsclub een schaar om het lint mee door te knippen uit een ijsblok hak ken. Dat de behoefte aan een landijs baan in Zoeterwoude al jaren groot is, bleek wel uit het pu bliek dat massaal op de opening was afgekomen. „Er is weliswaar veel water in en om het dorp", vertelt voorzitter Henk Batelaan van de ijsclub. „Maar een schaatsgek dorp als Zoeterwou de had nog een echte natuurijs- baan nodig. Een veilige plek waar kinderen 's avonds kunnen schaatsen was er nog niet." Batelaan verwacht een enorme drukte als de ijsbaan voor het eerst in gebruik genomen kan worden na een paar nachten vorst. „Want we denken ook veel schaatsliefhebbers van bui ten Zoeterwoude te trekken." De voorbereidingen voor de ijs baan hebben ruim vijf jaar ge duurd. Wil van Leeuwen, voor zitter van het landijsbaancomi- té, vertelt. „Op 2 juni 1997, nota bene een dag waarop de mus sen van het dak vielen, kregen we van het toenmalige bestuur toestemming om te beginnen met de voorbereidingen voor de aanleg van een ijsbaan." Na ja ren van onderzoek en onder handelingen met de gemeente en de buren van voetbalvereni ging SJZ kon in maart van dit jaar de aanleg eindelijk begin nen. Er werd veel bespaard op de kosten, doordat een groot deel van de 320 leden van de club zelf de handen uit de mou wen stak. Nu de baan eindelijk open is, kan Van Leeuwen zijn geluk niet op. „Dit is voor het eerst in ons 107-jarig bestaan dat de vereni ging een eigen bezit heeft", zegt hij. „Het kan niet anders of onze baan gaat het clubgevoel nog verder versterken." Bewoners Meerkoeteiland willen andere verkeersdrempel r - Voor iedereen die j de kerstdagen schitte- •til zien, is er woensdag g iber in het clubhuis Cieviten aan de Dr. ade in Wassenaar een vweedehands kerstkle- enten en ouders van lert College zamelen op dinsdag 26 en 27 november galakle- le beurs is op woens- van 19.00 tot 21.00 die een jurk heeft die zo leuk is als hij leek die toch een maatje iking nodig heeft kan tenue beschikbaar de beurs. Op dins- nsdag van 10.00 tot kan de kerstkleding ibhuis van de Kievi- gebracht. Er wordt ijs afgesproken waar- leding verkocht mag atie van de beurs tig procent van de )r de kleding wordt opbrengst gaat naar om kansarme meis- ia in staat te stellen ilbare schoolopleiding Voor inlichtingen: 82. door Coen Polack voorschoten - Hoe harder je over de verkeersdrempel aan het begin van het Voorschoten- se woonerf Meerkoeteiland rijdt, hoe minder last je ervan hebt. De drempel, die de vorm heeft van vijf bulten in het wegdek, veroorzaakt hevige schuddingen bij iedereen die er met een auto langzaam overheen rijdt. Buurt bewoners klagen dat de bulten ook funest zijn voor de schok- brekers van hun auto. Voor fiet sers zijn de bulten ook een ob stakel, omdat er weinig ruimte is gelaten om erlangs te kunnen fietsen. Twee bewoners van het Meer koeteiland hebben de gemeente een brief geschreven over de verkeersdrempel. Een kleine vijftig buurtbewoners steunen het verzoek van de briefschrij vers om de onhandige hobbels te verwijderen en er een 'gewo ne' verkeersdrempel voor in de plaats te leggen. Martha Rampelmann is één van de briefschrijvers. De bulten er geren haar al jaren en ze vindt het tijd worden dat er iets aan wordt gedaan. „Ik rijd iedere dag wel een paar keer over die drempeL Deze straat heeft maar één uitgang en dat is over de hobbels. Ik hoor ook veel buren klagen. Het zegt ook wel iets dat bijna iedereen de brief heeft on dertekend." Rampelmann stapt nog even in haar BMW om het vervelende effect van de bobbels te demon streren. Ze rijdt eerst stapvoets. Van buiten is te zien dat in de auto haar lichaam alle kanten op wordt geslingerd. „Moet je je voorstellen wat er gebeurt met een paar tassen vol boodschap pen op de achterbank. Of met waardevolle spullen in een ver huiswagen. Het is gewoon heel onhandig." Automobilisten hebben veel last van de vijf bulten in het wegdek van het Meerkoeteiland. Foto: Henk Bouwman Het meest frappante aan de ver keersdrempels is dat, hoe harder je er overheen rijdt, hoe minder last je er als bestuurder van hebt. Rampelmann demon streert dit en toont aan dat ze inderdaad veel minder geschud wordt als ze het gas stevig in trapt „De drempels werken dus averechts", zegt Rampelmann. Ze kan heel goed begrijpen dat er iets moet zijn dat automobi listen ervan weerhoudt om het woonerf op te scheuren. Ramp elmann: „Een verkeersdrempel vind ik best, maar dit rare type heb ik nergens anders gezien." Met haar jeep heeft buurtbewo ner Ellen Karremans weinig van de verkeersbobbels te vrezen. „Maar voor ouderen is het waarschijnlijk heel vervelend. Of als je last van je nek hebt bij voorbeeld. Ik vind deze actie best nuttig. Als er maar een drempel blijft liggen, want dat vind ik heel belangrijk voor de veiligheid van de kinderen." J. van Gelderen is zojuist over de drempels de straat ingereden. „Als je net gegeten hebt is het geen fijn gevoel om zo door el kaar geschud te worden." Van Gelderen is niet bang dat de hobbels zijn glimmende auto beschadigen. „Mensen die daar over zeuren moet gewoon een stevige, nieuwe auto kopen. Dan heb je geen last van krakkemik kige schokbrekers." door Janneke Dijke leiderdorp - Het Leiderdorpse sportcomplex De Does moet uit breiden. Er moet een kinderbad komen en extra ruimte voor on der meer horeca, kinderactivitei ten en zaalverhuur. De gemeente Leiderdorp en Sportfondsen Ne derland, de beheerder van het zwembad, onderzoeken op dit moment de mogelijkheden. Wet houder Victor Molkenboer (sport/PvdA) en Does-manager Remco Pielstroom hopen dat de uitbreiding financieel haalbaar is. De uitbreidingsplannen hebben te maken met de bouw van een appartementencomplex aan de voorkant van het sportcomplex, op het parkeerterrein. De bouw staat gepland voor begin 2004. Als gevolg daarvan moet de en tree van het sportcomplex wor den verplaatst naar wat nu de achterkant is. Daar moet ook een nieuw parkeerterrein. Intern zijn ook verbouwingen nodig, zoals verplaatsing van de kanti ne. Omdat de dichtstbijzijnde concurrent - het Leidse zwem bad De Zijl - ook aan het ver bouwen is, bezint De Does zich op de toekomst. Volgens Molkenboer en Piel stroom kan die toekomst het best gezocht worden bij families met kleine kinderen die lekker willen zwemmen. Zij denken aan een 'waterspeeltuin' met een diepte van nul tot veertig centimeter waar kleine kinderen zonder zwemdiploma kunnen spartelen. „Met zoiets zouden wij ons echt onderscheiden in de markt", zegt Pielstroom. „Het familiezwemmen op zon dagochtenden is nu lekker be zet Die mensen hebben het naar hun zin. Dat moet zo blij ven." Wethouder Molkenboer voegt toe: „We moeten dit doen om up to date te blijven." Omdat het zwembad aan de achterkant straks aan een nieuw plein ligt, wil Molkenboer rond om het zwembad voorzieningen creëren die het zwembad aan trekkelijker maken en geld in het laatje brengen. Hij denkt aan het bouwen van ruimtes voor bij voorbeeld kinderactiviteiten. Ook laat hij onderzoeken of zaalverhuur nuttig is en of er be hoefte is aan een uitgebreidere horecavoorziening. De tijd voor het onderzoek is beperkt. Het zwembadterrein valt binnen het W4-plan, dat geld moet opbrengen voor de verdiepte aanleg van de verbre de A4 en waarin een vertraging gevolgen heeft voor andere on derdelen. Leiderdorp maakt op dit moment een stedenbouw kundig plan voor het gebied rond het zwembad, waarna een bouwplan voor het apparte mentencomplex volgt. Molken boer verwacht dat dat bouwplan volgend jaar zomer de inspraak in gaat. Als de bouw begint, moeten de ingang van De Does en het parkeerterrein verplaatst zijn naar de achterkant. wassenaar - Wassenaar is nog maar net bekomen van het nieuws dat het is genomineerd voor de Energy Award - een bij zondere prestatie voor een klei ne gemeente - of de volgende prijs dient zich aan. De website van de gemeente is genomi neerd voor de publieksprijs van de zogeheten Webwijzer Award. Burger@overheid.nl reikt dit jaar voor het eerst de onderscheidin gen uit voor de beste internetsi tes van overheden. Eerder werd dat gedaan door advies.over- heid.nl. Nieuw is de publieks prijs. Deze categorie is in het le ven geroepen op verzoek van het nu demissionaire kabinet De prijs moet de burger meer betrekken bij de kwaliteit van de digitale overheid. De Wasse- naarse gemeentesite is genomi neerd voor die prijs. Naast Was senaar dingen Dordrecht, Haar lem, Rotterdam en Ede (Gelder land) mee, samen met vijf ande re overheidssites. Op 30 januari 2003 wordt be kend of Wassenaar echt in de prijzen valt. Het prijzengeld be draagt 10.000 euro per catego rie. Zo'n tien dagen geleden werd bekend dat de gemeente ook dingt naar de Energy Award, die de Nederlandse organisatie voor energie en milieu (Novem) dit jaar op 9 december voor de vijf de keer uitreikt. erbaan vertrekt aan- londerdag naar Mala- ka, een van de armste r wereld. Wanneer de Leidse terugkomt, aiet. „Ik ga daar een Idti een ziekenhuis hel- te weinig personeel is lelijks leermiddelen en kit 1 geen medicijnen zijn. ei| daartoe heb ik de Healthy Malawi opge- E ilijf daar zo lang het in ?n leeft mij als kind altijd el< ken. En ik had er al o( gelezen voordat ik er itt enhalf jaar geleden voor het eerst kwam. Ik heb toen een safari in Kenia ge maakt Later ben ik een paar keer teruggeweest en heb ook nog Oeganda, Tanzania, Zam bia, Zimbabwe, Botswana, Zuid-Afrika en Malawi bezocht Ongelooflijk als je de verschil len met Nederland ziet. Malawi is superarm, maar toch hebben het land en de bevolking diepe indruk op me gemaakt. De mensen hebben er niets, lijden armoe, maar zijn toch gelukkig terwijl wij hier alleen maar kla gen." De bevolking van Malawi lijdt honger, het is er kurkdroog en De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 -53 56 424 tot overmaat van ramp is ook nog eens de laatste oogst mis lukt. Maar dat is nog lang niet alles. „Tijdens mijn laatste ver blijf in Malawi ben ik in het dorpje Nkhata Bay geweest. Daar heb ik gezien hoe een heel dorp samen een school en een kraamafdeling bij het zieken huisje aan het bouwen is." Er is echter één héél groot pro bleem. „Er is nauwelijks lesma teriaal en er zijn te weinig leer krachten voor veel te veel kin deren. En op de kraamafdeling is niets, helemaal niets. Geen medicijnen, lakens, dekens, handdoeken, luiers, voeding en zelfs geen aspirine. Soms heb ben mensen uren gelopen en worden weer naar huis ge stuurd, simpelweg omdat er geen medicamenten zijn." Daar wil Verbaan nu verande ring in brengen. „Met geld dat hopelijk via de stichting bin nenkomt wil ik onder meer les materiaal, pennen, leerboeken en medicijnen kopen. Het grote voordeel is dat ik ter plekke ben. Er gaan dus geen contai ners ergens naar Afrika die je nooit meer terugziet. Nee, ik ga het goed op poten zetten en blijf er bij. We beginnen met de school en het ziekenhuis. Daar na wil ik verder." Zo denkt Verbaan al aan het slaan van extra waterputten. „Want met de hygiëne is het droevig gesteld. Door zich te wassen in stilstaand water of ervan te drinken raken de men sen besmet met een parasiet Sandra Verbaan gaat in Afrika hulp bieden. „Als we met z'n alten iets doen, moet het lukken." Foto: Hieïco Kuipers die via de poriën van de huid het lichaam binnendringt en de organen aantast. Daarnaast is er cholera, polio en uiteraard aids. Natuurlijk wordt er hier gezegd: maar dat doen die mensen toch zelf? Maar vergeet niet dat daar geen wc's zijn of een supermarkt waar con dooms worden verkocht. „Mensen zeggen wel eens tegen mij dat hulp aan Afrika geen nut heeft of dat het een druppel op de gloeiende plaat is", be sluit Verbaan. „Maar als we met z'n allen iets doen, moet het kunnen lukken. Daarvan ben ik overtuigd." De Stichting Healthy Malawi is gevestigd aan de Jan van Goy- enkade IA, 2311 AX Leiden, te lefoon 071 - 5128650, fax 071 - 5128605. Eric-Jan Berendsen door Nancy Ubert oegstgeest - Dankzij een artikel in deze krant heeft het leven van René en Henriëtte Verbeek on verwacht een wending gekre gen. Volgend jaar zomer verhui zen ze naar een aangepaste wo ning in Leiderdorp. Het huis staat in een kindvriendelijke en kinderrijke buurt, war hun ge handicapte dochter Gabriëlle makkelijker in contact kan ko men met leeftijdsgenootjes. Nu is dat beslist niet het geval. Onder de kop 'Met een gehandi capt kind tussen oudjes en yup pies' werd half oktober het ver haal verteld van het echtpaar Verbeek, dat noodgedwongen met hun zesjarig dochtertje Ga briëlle in een veel te klein appar tement in de Oegstgeestse nieuwbouwwijk Poelgeest woont. Gabriëlle heeft een aan geboren afwijking: Spina bifida oftewel open rug. Dat is een in gewikkelde neurologische aan doening, die tal van gevolgen heeft. Het meisje zit in een rol stoel en heeft extra verzorging nodig. Een aangepast huis is on ontbeerlijk in zo'n situatie, maar het lukte de Verbeeks niet een passende woning in Oegstgeest te vinden. Aanvankelijk woonde het gezin in een hoekwoning aan de Piet Heijnlaan. De ge meente gaf geen toestemming die te verbouwen op de manier zoals het echtpaar dat het beste vond voor hun kind. In hun wanhoop verkochten de Ver beeks het huis en verhuisden naar een flat. Ze hoopten vanuit deze 'tussenwoning' een huis te vinden dat ook in toekomst ge schikt blijft voor Gabriëlle. Vrijwel direct na de publicatie van dit relaas, belde een lezer met de mededeling dat hij wel licht een geschikte woning voor het echtpaar had. De Verbeeks werden met hem in contact ge bracht. Nu heeft Henriëtte Ver beek laten weten dat de koop rond is en dat het gezin volgend jaar zomer verhuist naar Leider dorp. „Hulp komt uit onver wachte hoek, dat blijkt maar weer. We zijn een paar keer gaan kijken, want het is natuur lijk wel een grote stap voor ons. Vooral voor mij, eigenlijk. Ik woon namelijk al mijn hele le ven in Oegstgeest en ik had hier graag wat willen vinden. Maar wat we hebben gezien en erva ren in Leiderdorp heeft ons over de streep getrokken. Winkelcen trum en een park liggen vlakbij ons nieuwe huis." Niet alleen is het appartement in Poelgeest veel te klein voor het gezin, in de flat en directe omgeving wonen nauwelijks kinderen. En dat kan voor Ga briëlle nooit goed zijn, zegt haar moeder. Zij hoopt dat Gabriëlle straks aansluiting vindt bij leef tijdsgenootjes. Dat het meisje li chamelijk gehandicapt is, mag haar sociale ontwikkeling niet in de weg staan. „Ja, we verhuizen voor Gabriëlle. Zelf hebben we het heerlijk in Oegstgeest. Maar het gaat om haar toekomst." zoeterwoude - Zoeterwoude krijgt weer een kindergemeente raad. Vier leerlingen per basis school mogen volgend jaar april besluiten aan welk project in Zoeterwoude ze duizend euro willen besteden. De 'raadsverga dering' vormt het slot van een project in de maanden maart en apnl in de groepen zeven van de vier basisscholen. Het project moet kinderen ba siskennis bijbrengen over de de mocratie. De politiek moet nog wel akkoord gaan met het plan, dat 2000 euro kost. Zoeterwoude had in 1999 en 2000 ook een kindergemeente raad. „Het was zonder meer een succes", schrijven burgemeester en wethouders in hun voorstel aan de raad. Zo besloot de kin dergemeenteraad in 2000 spel materiaal voor het zwembad aan te schaffen. De vorige keren bedachten de scholieren zelf waar ze geld aan wilden uitgeven. Het geld ging naar het project met de meeste stemmen. Een nadeel was, dat elke school voor zijn eigen plan ging. De verliezers gingen ver drietig naar huis. De werkgroep van de scholen en de gemeente hebben daar iets op bedacht. De kinderen verzin nen niet zelf een project, maar kiezen uit een aantal subsidie aanvragen van Zoeterwoudse organisaties. Voorbeelden zijn subsidie voor toneelvoorstellin gen op scholen, voor excursies in de natuur of voor het inhuren van een beroemd persoon die verhalen voorleest tijdens de Kinderboekenweek. Onderdeel van het project is ook een bezoek van burgemeester Koopmanschap aan de scholen. De leerlingen krijgen verder les over democratie, politiek en ver kiezingen. De groepen zeven bezoeken ook een keer aan het gemeentehuis. De commissie welzijn bespreekt het voorstel voor het instellen van een kin dergemeenteraad vanavond

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13