Dames met pit REGIO God boetseerde ons Zelf Leiden en het schandalige 'activerencjj™ ouderenbeleid MAANDAG 2$ NOVEA NAVRAAG In vakbondskringen is weer sprake van een hete herfst. Met de werk gevers en het demissionaire kabinet worstelen de vakcentrales om een akkoord voor 2003 te smeden, waarmee zij ook kunnen aanko men bij hun achterban. De Leidse FNV-bestuurder GERARD VAN HEES - betrokken bij de !CT-sector - zit dicht bij het vuur. Hij verde digt de Nederlandse vakbondsmethoden die op belangrijke punten afwijken van de Franse. Bent u tevreden meteen beperkte loonstijging? „Ook al is de voorgestelde loonstijging voor volgend jaar in feite nul, toch kan ik mij erin vinden. Maar dan moeten kabinet en werkgevers ook instemmen met de voorwaarden die de vakcentra les stellen: maatregelen ten gunste van Melkertbanen, spaarloon en de pensioenen. In dat geval ga ik akkoord met een loonstijging van 2,5 procent, ongeveer gelijk aan de inflatie." Kunt u zo'n af spraak uitleggen aan uw achter ban? „Het wordt een moeilijke zaak. Wel zit er een ont snappingsmoge lijkheid in het so ciale akkoord. Zo mogen de lonen meer stijgen in be drijven die het goed doen. Maar in mijn eigen sec tor, de ICT, gaat het juist slecht Daar zullen ze niet opkijken van een beperkte loonstijging." Is de vakbond nog wel van deze tijd? „Dat denk ik wel. Wij hebben nog nooit zo veel leden gehad, al loopt de organisatiegraad wat terug. Mijn eigen jonge sector kende helemaal geen vakbondsverleden, maar daarin komt verandering. Nu vragen ICT-bedrijven ons soms zelfs spontaan om te komen. Inderdaad, als het slecht gaat in een bedrijfstak zijn wij graag ge ziene gasten. Maar zo zit ikzelf ook in elkaar. Ik bel de wegenwacht ook alleen maar als ik panne heb." Met uw eigen baan zit het voorlopig dus wel snor? „Laat ik het zo zeggen: ik hoef niet bang te zijn dat ik zonder werk kom te zitten. De behoefte aan advies is groot." Kan de vakbond in Nederland nog wat leren van de collega's in Frankrijk, die nu met acties het land lamleggen? „Zulke methodes als de Franse wegblokkades werken absoluut niet in ons land. Wij moeten acties voeren die vriendelijk zijn voor het publiek. Om een voorbeeld te noemen: wel treinen laten rij den, maar geen kaartjes controleren. Dat neemt niet weg dat ik mijn Franse collega's respecteer, maar zij hebben net als de Engel se vakbonden zo him eigen gewoonten. Tekst: Tim Brouwer de Koning Foto: Reuters/Pascal Rossignol UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1902, Dinsdag 25 November LEIDEN - Op stevig papier gedrukt, indruk makend door een gezicht op Leiden (1601) en Den Burcht (1614) is met aangehecht intee- kenbiljet aan vele stadgenooten en daar buiten een circulaire verzon den. Wij plaatsen dezen oproep gaarne aan het hoofd van ons blad: "Op een bijeenkomst van belangstellenden uit Leiden en Omstreken is een Vereeniging 'Oud-Leiden' gesticht. Het doel dezer Vereeniging is belangstelling te wekken en kennis te verspreiden aangaande de geschiedenis, ook die van kunst en nijverheid, van de stad onzer in woning en van haar omstreken. De Vereeniging zal trachten haar doel te bereiken door het houden van bijeenkomsten, het organiseeren van tentoonstellingen, het uitgeven van geschriften, gewijd aan de geschiedenis der stad, het zooveel mogelijk bijeenbrengen van gege vens over voorwerpen, belangrijk voor Leidens kunst en geschiedenis, met name op bouwkundig gebied. Om echter deze plannen te kunnen verwezenlijken is veler medewer king vereischt. Wij doen daarom een beroep op den steun van allen, die een warm hart hebben voor deze gemeente en belang stellen in haar schoon verleden, om de Vereeniging te steunen door toe te tre den als lid tegen een bijdrage van minstens ƒ2,50 per jaar." Anno 1977, vrijdag 25 november LEIDEN - Burgemeester Vis heeft gistermiddag de officiële opening verricht van het nieuwe schoolgebouw 'De Weerklank' aan de Ro bijnstraat in het Morskwartier. Het moderne gebouw biedt onderdak aan de christelijke school voor slechthorende en moeilijk sprekende kinderen. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Cn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210.60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. 41 Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen gaat met de tijd mee Ze willen dolgraag af van het woord 'huisvrouw'. Niet meer van deze tijd, zeggen de leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Ze zijn actief en 'modern': dames met pit. „Als je lid bent van de NVvH ben je nog va ker van huis", aldus een van de leden van de Leidse afdeling, die dit jaar haar 85-jarig bestaan viert. door Erna Straatsma De NVvH begon in 1912 als 'vakver eniging' voor de huisvrouw, die tob de met een tekort aan dienstbodes en een strenge echtgenoot (bij wie de huisvrouw min of meer in dienst was). Beroemd werd haar in 1926 in gevoerde keurmerk: 'Goedgekeurd door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen', dat eind 1997 door een keurmerkinstituut is overgeno men. Anno 2002 is de naam nog hetzelfde, maar de inhoud totaal veranderd. Gesprekken over de kwaliteit van roomboter zijn allang niet meer aan de orde. Handwerkcur- sussen of andere 'vrouwen- dingen' („Nee zegabso luut niet") staan ook niet op het programma. De 40.000 le den, verdeeld over zo'n 200 plaatse lijke afdelingen, houden zich bezig met politieke vorming, emanci- leggen, museumbezoek en litera tuur. Toch heeft de Nederlandse Vereni ging van huisvrouwen nog steeds het imago van suffe tuttenclub, wat is samengebald in dat ene vermale dijde woordje: 'huisvrouw'. „Daar om hebben wij het ook liever over de NVvH", zegt Jos Schmidt, die voor zitter is van de Leidse afdeling. „In vergaderingen van de landelijke ver eniging is heel vaak voorgesteld om er iets anders van te maken. Er is niets mis met een 'huisvrouw', maar het klinkt toch oubollig. Het zou veel beter zijn als NVvH stond voor de Nederlandse Vereniging voor de He dendaagse vrouw." Het h-woord is er wellicht ook de oorzaak van dat de NVvH sterk is vergrijsd. De 350 leden van de Leidse vereniging zijn zonder uitzondering oud, al voelen de meesten zich jong. „In je hart voel je je nog 25", zegt Schmidt, die het ledenbestand de af gelopen jaren zag dalen. De laatste paar jaar blijft het aantal leden onge veer gelijk en nu hoopt het bestuur op een omslag. Om dat te bereiken richt de vereniging zich op 'jongeren'. „Derti gers of veertigers krijgen we toch niet binnen, het veel te druk met werk en kinde ren. Daarom richten ons op de jon gere senior, van een jaar of 50." De hoge leeftijd van de leden - zelf spreken ze niet over vrouwen, maar over 'dames' - blijkt geen belemme ring voor het organiseren van een breed scala aan activiteiten. De da mes - velen zijn al enkele decennia actief - hebben een overvolle agen da. Cora Ziegler is 80 jaar en organi seert fietstochten van zo'n 30 tot 50 kilometer, waaraan een club van twintig vrouwen meedoet, ,,'t Flo reert als wat", zegt ze in 't Pandje aan de Caeciliastraat, waar de NVvH huist. „Wel een verantwoordelijk heid hoor, want we hebben wel eens een valpartij." Na vijftien jaar draagt ze het stokje over aan een ander. „Maar jullie zijn nog niet van me af, want ik blijf nog wel meefietsen hoor." Janny Kikkert is 82 en onder meer betrokken bij het organiseren van cursussen. „Ik ben hier een ma- nusje-van-alles", zegt de Leidse, die ook actief is als vrijwilligster in ver zorgingshuis Haagwijk en verpleeg huis Zuydtwijck. Zo zijn er meer ac- tievelingen. Oud-gemeenteraadslid voor de WD, Anneke van Aken, is verantwoordelijk voor de 'politieke vorming' „Het loopt als een trein. Binnenkort hebben ben aangemeld." Ria Blok organi seert rondleidingen door Leiden voor andere verenigingen en is be trokken bij de 'praatgroep'Daarin discussiëren leden over actuele on derwerpen. „We houden 't gezellig maar we gaan wel dieper op dingen in." Zo heeft de praatgroep het re cent gehad over het 'verknoeien van de Nederlandse taal' en de verkie zingen voor de Tweede Kamer. „Wie aan twee activiteiten meedoet heeft een heel dagprogramma, dus dat 'huis' in huisvrouw kun je tussen haakjes zetten." In totaal telt de Leidse NVvH vijftien subgroepen die evenementen organiseren. Vice- voorzitter Joke Bouwknegt: „Enig toch, die vitale ouderen. Dan is leef tijd niet zo belangrijk." 'Gezelligheid' is een belangrijk crite rium bij het bedenken van evene menten, maar de NVvH houdt zich ook met serieuze zaken bezig, zoals vrouwenemancipatie. Voorzitter Schmidt, die nooit fulltime buitens huis gewerkt heeft, maar wel jaren lang een 'klein baantje' bij de Grof smederij had: „Je kunt je afvragen of een vrouwenorganisatie in de 21ste eeuw nog nut heeft, maar wij den ken van wel. Vrouwen zoeken toch altijd contact met elkaar. En emanci patie is ook nog steeds nodig." Nog niet zo lang geleden heeft de Leidse NVvH geprobeerd om buiten landse vrouwen sre 'ïC patie, be bleef echter bij een poging, landelijk thema van de ven dit jaar 'diversiteit en veel heid' en naar aanleiding d; hebben we aandacht besti het onderwerp 'vrouwen in lam'. Een Marokkaanse vroi hier een lezing gegeven en l ben we haar gevraagd of he jj voor Marokkaanse vrouwei ,(a lid te worden van de NVvH. n hebben hun eigen clubjes, ze liever naartoe. Nee, het i moeilijk om buitenlandse c hierbinnen te krijgen." Het idee om het afkalvende stand een halt toe te roeper (huis)mannen toe te laten, de NVvH geen weerklank. E voorstanders, maar de mee wen zijn bang voor 'haneng Janny Kikkert spreekt uit er 'e Oh nee, Dat lijkt me niet g heb het meegemaakt bij d tiekvereniging. Er kwamen binnen en die wilden metei macht grijpen." Schmidt is haar eens:Als je mannen t zul je zien dat ze gelijk het I willen overnemen. Voorlopig zit de vereniging tekort aan leden die een be functie ambiëren en dat pr< wordt zo langzamerhand n J Want zowel de voorzitter al voorzitter en de secretaris h hun vertrek aangekondigd. „80-plussers willen meestal ^je meer in het bestuur zitten.' voorzitter Bouwknegt: „We deze maand al elf nieuwe 1< geschreven, dus goed. Allemaal v w' sers en heel erg 8r Dus misschien* iets bij." Een bijeenkomst van de Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. „Het loopt als een trein." Foto: Henk Bouwman PREEKTIJGERS MENINGEN èrl preek recensie Wilfred Simons Kunstenares Eby Nieuwland. gehoord op 25/11gebouw Leger des Heils in Alphen aan den Rijn De legerzaal van het Leger des Heils in Alphen aan den Rijn be staat uit drie lage, geschakelde gebouwtjes. Het is een nederig, haast teleurstellend gebouwtje, eerder een barak dan een kerk. In contrast lijken de omringende flatgebou wen nog hoger. Toch staat de zaal op pre cies de goede plek. Het Leger des Heils vestigt zich daar, waar verworpenen wo nen, mensen die niet mee kunnen of mo gen doen in de samenleving. Dus is het in de Alphense Planetenbuurt op zijn plaats. „Fijn dat u bent opgekomen naar Gods Huis", zegt majoor M. Herrewijnen. Het kleine zaaltje zit niet helemaal, maar toch aardig vol. Verrassend genoeg zijn er maar weinig heilssoldaten in uniform. Toch is er ten minste één lieve oudere dame die het legertenue draagt. Ze is om door een ringetje te halen zo netjes. Het boordje van haar blouse heeft zij keurig hoog ge sloten met een legerbroche en zelfs draagt zij haar mooie rieten legerhoedje met de grote strik aan de zijkant. Veel mensen weten niet dat het Leger des Heils een kerkgenootschap is. Ze denken eerder aan een organisatie met een sociaal doel. De kerk is door de Anglicaanse geïn spireerd, wat wel te begrijpen is omdat de stichter, William Booth, een Brit was. Het taalgebruik is er een beetje raar, want van oudsher overgenomen van Engelse evan gelisten wier geloofsijver groter was dan hun kennis van het Nederlands. Daarom zegt Herrewijnen 'opgekomen' in plaats van gewoon 'gekomen'. Een verhoging in de legerzaal heet 'plat form'. Vandaag is er een alternatieve dienst. De Woubrugse kunstenares Eby Nieuwland gaat voor. Het thema is Jeremia 18: 1-7. God roept Jeremia op om een kijkje te gaan nemen in 'het huis van de pot tenbakker'. „En zie, hij was juist bezig een werkstuk te maken op de schijf. Mislukte de pot die hij bezig was te maken, zoals dat gaat met leem in de hand van de pottenbakker, dan maakte hij daarvan weer een andere pot, zoals het de pottenbakker goed dacht te ma ken." Een thema dat de kleikunstenares aanspreekt. De les is duidelijk. De klei, dat zijn wij. De pottenbakker, dat is na tuurlijk de Pottenbakker. Dat moeten we behoorlijk letterlijk ne men, zo blijkt, want in Genesis 1: 6-7 boetseert God ons Zelf. Op de Zesde Dag was de aarde stofdroog en het had nog niet gere gend, maar een damp steeg op en be vochtigde de bodem. Zo kreeg de Heer een goed basismateriaal voor de mens. Behalve een preek kent de liturgie van het Leger des Heils als vast onderdeel 'de ge tuigenis', waarin iemand op het platform enthousiast en spontaan vertelt 'over de wondere kracht van de Heer in zijn le ven'. Nieuwlands optreden, want zo mag dat toch wel genoemd worden, houdt het midden tussen beide. Ze loopt heen en weer in de zaal, verheft haar stem, fluis tert dan weer half en gebruikt vooral veel het woord 'gewéldig'. „Neem mij, Here God, ik wil mij opnieuw aan U geven, want Gij maakt iets goeds van mijn leven. Gewéldig, hè? Wij zijn in Gods hand! Je bent nergens in betere handen, dat is toch gewéldig?!" Het hoogtepunt van de 'samenkomst', zoals een kerkdienst van het Leger heet, is de verschijning van een mevrouw die ver kleed is als een engel, in rode en roze ge waden. Dansend pakt ze de ene pot na de andere van een plekje voor het spreekge stoelte, en draagt die naar een andere plek die het midden houdt tussen een ze tel en een altaar. Daar vlijt ze, nog steeds dansend, elke pot voorzichtig neer. Een beetje ongebruikelijk is dat wel, in een le gerzaal. Maar als de gemeente er al bedenkingen bij heeft, dan sust Nieuwland die snel. „Daar kun je uren naar kijken, heerlijk, als je je talenten kunt gebruiken tot eer van de Koning." Le ïiei H In het afgelopen halfjaar is er veel opschudt i e geweest over de geweldige nederlaag van D( te de PvdA bij de verkiezingen. Je zou dus ver- wachten dat men in die kringen het boetekli g< aantrekt en weer opkomt voor de zwakkerei da de samenleving. Helaas moet ik het tegendeel constateren. E >lij voorbeeld daarvan is de gang van zaken ron OV-taxi. Ouderen en gehandicapten werden eei de invoering koeien met gouden horens bel< kei Inmiddels is gebleken dat het nieuwe vervot ge systeem van geen kant functioneert. Wachtt snl den van een of twee uur zijn regel, maar het beurt ook dat er helemaal geen taxi komt vo rijden. Nog onlangs overkwam het een oude vroui zij rond middernacht anderhalf uur moest wachten. Niet thuis bij de kachel, maar ergt op straat in Voorburg. De taxi, die haar tegei middernacht naar Leiden zou vervoeren, an veerde pas om 01.30 uur. Maar dat is nog ni les. Enkele maanden geleden ontving ik - en de dere WVG-gebruikers - een brief van B en W Leiden en de chef afdeling activering Da; werd meegedeeld dat de vrij besteedbare ve voersbijdrage voor 2003 wordt verlaagd van euro naar 408 euro. Tegelijkertijd wordt het keergeld verhoogd, zodat de in de binnenst; wonende ouderen minder bezoek kunnen v wachten van hun kinderen en andere famili den. U wordt bedankt, wethouders Pechtold en ing, verantwoordelijk voor verkeer en 'active rend' ouderenbeleid. Het is maar goed dat d oude Willem Drees en Joop den Uyl dit niet meer mee hoeven te maken; ze zouden zich draaien in hun graf. H. Heet Le

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12