over sloop Oranjegracht 'Honden vinden al die aandacht prachtig' Grote twijfels REGIO Onderzoek naar Verborgen arbeidsreserve' Discussie Leids asielbeleid: veel vragen, weinig antwoorden |al ongeluk in Merenwijk d-gemeentevoorlichter Lelieveldt overleden Knutselwerk LEIDEN re mannen in een i de Nieuwstraat de Leidse (26) gesto- iuw zette met drie li eenschuur werd zij i van de dieven met een eigd. Vervolgens gin- ie rovers uiteen. Twee risten te ontkomen, Leiden, Leiderdorp en Zoeterwoude als eerste onder de loep Iker pakt ien 39-jarige Leidenaar liddag in de buurt van opgepakt op verden- inbraak. Kort daarvoor eprobeerd in te breken huur van een huis aan aat. Hij werd betrapt e bewoners thuis kwa- inbreker bedreigde het een steen en vluchtte. I in drie uigen lij de politie kwam af- ïacht rond kwart voor nelding binnen van jrand aan de Storm traat. De brandweer aan te pas komen om ien te doven. Drie ater bleek er aan de /an Eedenlaan een i brand te staan en Dflaan een aanhang- e eigenaar van de aan- en wist het vuur zelf te )e scooter brandde lit. Omdat de scooter h woning stond, liepen öorgevel en deur scha- «dief 'houden ien 19-jarige man uit is zaterdagavond op markt aangehouden iking van diefstal. Kort had hij samen met door Robbert Minkhorst leiden - Onafhankelijk onderzoek moet aantonen of de sloop van ruim 200 huizen op de Oranje- en Waardgracht en omgeving wel nodig is. GroenLinks zal op zo'n onderzoek aandringen, kondigt raadslid G. van Hees aan. Zonder een contra-expertise weigert de partij in te stemmen met de sloopplannen van Portaal. De PvdA-wethouders R. Hille- brand (ruimtelijke ordening) en H. Buijing (wonen) stemmen in grote lijnen in met het afbreken van vrijwel de complete buurt in de oostelijke binnenstad. Van Hees ergert zich aan de PvdA- 'ers, en ook aan woningcorpora tie Portaal. „De geesten worden rijp gemaakt voor sloop en Hil- lebrand en Buijing beginnen daar nu aan mee te doen. Het percentage te slopen woningen loopt steeds verder op. Ze be gonnen met dertig, nu is het ne gentig." Van Hees verbaast zich ook over het gemak waarmee Hillebrand en Buijing zich achter Portaal scharen. Ook de Groenlinkser erkent dat bij de bouw fouten zijn gemaakt, maar hij is nog lang niet zover als de PvdA-wet houders. „De woningen zijn 24 jaar oud. Htm levenscyclus is nog lang niet voorbij. Dit lijkt sterk op een enorme kapitaal vernietiging. Deze buurt was destijds hét voorbeeld in Neder land voor sociale woningbouw. Bussen vol reden naar Leiden om naar dit project te kijken. Het kan toch bijna niet dat die woningen nu op zijn? Het be gint op kaalslag te lijken." GroenLinks is overigens niet de enige partij die grote vraagte kens zet bij de plannen van Por taal. Ook de SP en LWG/De Groenen doen dat. Als het aan de laatste partij ligt, krijgt de buurt alleen maar een grondige opknapbeurt. Zelfs van de eigen PvdA-fractie krijgen de wethou ders kritiek. „Ik ben er nog hele maal niet van overtuigd dat er zo'n grote transformatie nodig is", laat PvdA'er D. Wijfje weten. Pas als de gemeenteraad de sloopplannen goedkeurt, mag Portaal aan de slag. „Er moet onafhankelijk onder zoek naar de staat van de wo ningen komen", stelt Van Hees. „De staat van de huizen bepaalt de toekomst ervan. En het enige onderzoek dat wij kennen, is nog van de oude Woningbouw vereniging Leiden. Daar bleek uit dat de buurt een opknap beurt nodig had." Mocht uit de tweede rapportage blijken dat de woningen niet deugen, dan wil Van Hees een discussie over 'of we de bouwer misschien niet aansprakelijk moeten stellen'. „De discussie gaat nu bijna al leen maar over wat je met dat gebied zou kunnen doen. Je breekt pas een huis af als dat 'op' is, renovatie duurder blijkt dan sloop, of als je de woningen niet meer kunt verhuren." Raadslid Wijfje meldt dat hij 'se rieus wil nadenken' over een onafhankelijk onderzoek. Wel speelt voor hem een belangrijke rol wat Leiden met het gebied wil, en of de huizen ook over twintig jaar nog wel aan de vraag voldoen. werd door twee agen- t ountainbikes gearres- ster bij beste i-politici vdA-raadslid Marije lerg uit Leiden maakt ïitgeroepen te worden ;te online-politicus lar. De Internet Socie- I heeft haar voor die genomineerd. ISOC is ïisatie die een stabiel, ijk en veilig internet Van den Berg dankt linatie aan haar we- interactief digitaal op de site van de dA. Het raadslid is over de nominatie. door Esther Hartenberg leiden/regio - Mensen in Lei den en de regio zonder baan of uitkering, opgelet! In opdracht van de gemeenten Leiden, Lei derdorp en Zoeterwoude onder zoekt reïntegratiebureau TMP Worldwide (TMPW) wie deze 'verborgen arbeidsreserves' - haanlozen die van het inkomen of pensioen van hun partner le ven - zijn en hoe zij voor een baan gemotiveerd kunnen wor den. De Provincie Zuid-Holland is medefinancier van deze zoge heten pilot. Leiden en de regio heeft naar schatting 3000 van deze mensen zonder arbeids- of sollicitatie plicht. „We gaan onderzoeken wie zij zijn en hoe we ze kunnen bereiken", aldus Ray Akerboom Üe'n 49-jarige Leidenaar gochtend in het LUMC aan de gevolgen van luk, een dag eerder, in - ïwijk. Hij reed vrijdag- ond drie uur met zijn - de Veluwemeerlaan rechtsaf de Fakkelgras _laan. In de bocht ver- lan door nog onbeken- ik de macht over het rvolgens raakte hij de iemand die daar met |el aan de hand liep, reed tegen een trottoirband en een container en belandde on dersteboven met zijn auto in het water naast de Fakkelgras. Om standers en duikers van de brandweer wisten hem te bevrij den. Een arts van de traumahe likopter verleende eerste hulp, waarna de man naar het LUMC werd vervoerd. Kinderen van de nabijgelegen scholen moesten vanwege het ongeval enge tijd binnen blijven voordat ze naar huis mochten. schuwde ook voor de soms wat dwarse opstelling van Leiden, wat haar prompt de titel 'braaf ste meisje van de klas' volgens Tchiche opleverde. „We zullen heel voorzichtig moeten zijn. Zo'n motie van de PvdA kan een aanzuigende werking hebben." Onzin, zei Lucassen. „En de ge schiedenis heeft dat aange toond. Ik heb nota's gezien waar in stond dat er drie miljoen zi geuners naar Nederland zouden komen. Dat is zeer meegeval len." De discussie in café De Burcht ging daarna vooral over de opvang in asielcentra, het ge brek aan rechtsbijstand voor vluchtelingen, hulp aan de Der de Wereld en de aanstaande Eu ropese asielwet. De zaal en drie van de vier mensen aan tafel waren het meestal roerend-met elkaar eens. En toen stond Mohamed weer op. What is humanity Without mercy (advertentie) 73-jarige leeftijd is Rotterdam mr. Jan C. l aan de gevolgen van Tnde ziekte overleden. was van 1964 tot 1985 ivan de gemeente Lei- r\ét als voorlichter, later I van de afdeling voor- aHij wordt door ieder- .n als de man die voor win communicatie bin- iaen vormgaf en op mo- 'efest schoeide. Zo ver- j baanbrekend werk in tussen burger en over- als eerste namens de 3 bewonersbrieven te Ook probeerde hij Dn)rotingen door het ma- n: jen begrotingskrant in- te maken. wordt beschouwd als de peetvader van de WOB. Hij moedigde journalisten aan om met gebruik van de Wet Open baarheid van Bestuur stukken boven water te krijgen. Hij was ook een van de drijvende krach ten achter de komst van Spel zonder Grenzen van de NCRV, dat op 18 september 1974 in Leiden werd gehouden in het kader van de 400ste viering van 3 oktober. Ook speelde hij een grote rol bij de start van de Tour de France in Leiden in 1978. Na zijn periode in Leiden werd Le lieveldt hoofd voorlichting van de provincie Zeeland. Hij wordt donderdagmiddag om 13.30 uur bijgezet in het fami liegraf op de begraafplaats bij de WÜlibrordkerk aan Rhijngeester- straatweg 35 in Oegstgeest. Kerstmode en keuringen op Terriershow in Groenoordhallen door Floor Ligtvoet van TMPW. „In de komende maanden verstrekken we infor matie op markten, in buurthui zen, bibliotheken, scholen en sportclubs. Dus overal waar we denken dat de doelgroep te vin den is." Het is niet makkelijk om niet- werkenden enthousiast te ma ken voor betaald werk of vrijwil- ligersactiviteiten. Akerboom be seft dat werkgevers en instellin gen parttime werk aantrekkelijk moeten maken voor bijvoor beeld moeders met kinderen. „Vaak kunnen werkgevers en werkzoekenden daar goede af spraken over maken." Beleidsmedewerker C. Wopereis van de Leidse Sociale Dienst meent dat de kans op misluk king groot is als iemand bij zo maar een werkgever wordt ge plaatst. „We moeten eerst een duidelijk beeld hebben uit welke mensen die groep bestaat en wat hun wensen zijn. Daarna kunnen de werkgevers worden benaderd." Het lijkt wel alsof de druk op niet-werkenden steeds groter wordt. Akerboom bestrijdt dat. „Werken is leuk en activeert so ciale contacten. Iemand die er van geniet elke dag te vissen, moet je niet aan het werk zet ten", vindt hij. „Maar denk aan moeders met schoolgaande kin deren. Die vinden het misschien wel plezierig om overdag weer te werken." Ook de overheid heeft belang bij het stimuleren van de arbeidsre serve, stelt Akerboom. „Presi dent Wellink van de Nederland se Bank zei onlangs dat er in de toekomst mensen uit Afrika en Azië nodig zijn voor de groei van de economie. Daarom moeten we nu alvast onderzoeken welke functies we in de toekomst no dig hebben. De arbeidsreserve is wellicht een goudschat onder de grond. We hadden waarschijn lijk geen lerarentekort gehad als we die bron eerder hadden aan geboord." Als de verborgen arbeidsreser ves in kaart zijn gebracht, zet TMPW de mogelijkheden en wensen op een rij. Cliënten die aan de slag willen, krijgen een gesprek met het Centrum voor Werk en Inkomen. Dat beoor deelt of extra begeleiding of bij scholing noodzakelijk is. Ten slotte bespreken de cliënten met Sociale Zaken hoe zij de juiste baan kunnen vinden. door Robbert Minkhorst leiden - Kun je vluchten naar Leiden? Het was dé vraag waar op het politiek café in Leiden gistermiddag een antwoord wil de hebben. Gediscussieerd werd er volop, maar het antwoord bleef uit. WD-raadslid Marijke van Dob- ben de Bruijn, PvdA-collega Jamal Tchiche, asieladvocaat Jan Hofdijk uit Den Haag en de Leidse historicus Leo Lucassen bestookten elkaar in sociëteit De Burcht over de zegeningen en tekortkomingen van het Neder landse vreemdelingenbeleid. Dichter Sahro Mohamed ver luchtigde de middag door uit ei gen werk voor te lezen. ledereen is op zoek Naar het welverdiende plekje In het paradijs Leiden is een buitenbeentje als het om asielbeleid gaat: de ge meente verstrekt uitkeringen aan illegalen en gaat nu in Den Haag pleiten voor een specifiek pardon voor een groep uitge procedeerde asielzoekers, nadat daarover een motie van de PvdA in de gemeenteraad is aangeno men. Een motie waar de WD tegen was. De ruimhartigere op stelling van Leiden heeft overi gens wel navolging gekregen. LPF-minister Hilbrand Nawijn van asielzaken was ook uitgeno digd, maar liet verstek gaan. Volgens Marianne van der Beek van het politiek café bleef on duidelijk waarom. „Op een ge geven moment kregen we van zijn voorlichters het groene licht", zei ze. Ze mocht vervol gens bellen met de top van het ministerie, maar het aanvanke lijke 'ja' bleek plotseling een 'nee'. Een reden werd niet gege ven, aldus Van der Beek. leiden - Knutselen was een van de vele activiteiten gistermiddag in het Leidse Volkshuis, waar de actie week over zusterstad Buffalo City (Zuid-Afrika) werd afgesloten. Verder waren er lezingen, workshops, Zuid-Afrikaanse gerechten en muziek en dans. De manifestatie werd matig bezocht. Wethouder Rabbae (internationale samenwerking) liet er even zijn gezicht zien. De hele themaweek bleek geen groot succes. De opkomst bij enkele lezingen viel tegen en de kaartverkoop voor de benefietavond van vrijdag was rond uit teleurstellend. Foto: Henk Bouwman Bij gebrek aan een minister-lijst trekker met omstreden stand punten richtte de zaal zijn pijlen vooral op het WD-raadslid. „Ik had ook verwacht alle shit over me heen te krijgen", zei ze na afloop, hoewel ze tegelijk beaamde dat dat was meegeval len. Uit voorzorg had ze een dertig jaar oud mantelpak uit de kast getrokken, mocht iemand met verf zijn gaan gooien. Hoe gastvrij kan of mag een ge meente als Leiden zijn? „Gast vrijheid kun je niet opleggen", vond Van Dobben de Bruijn. Maar van Tchiche mag het alle maal nog veel gastvrijer. „Het gaat in Nederland niet meer om barmhartigheid", zei hij, „maar om het economisch nut van de asielzoeker." Van Dobben de Bruijn waar- leiden - Met een flinke spuitbus haarlak legt fokker Marijke Scholten de laatste hand aan het uiterlijk van een van haar Fox- terriers. Lok voor lok worden de rugharen van het beest gladge streken. Als laatste is de sik van de reu aan de beurt. Die wordt nog even snel getoupeerd voor wat extra volume. „Zo zit het goed", oordeelt Scholten. „Niets meer aan doen." Trillend staat de hond op de kaptafel. Net als alle andere Ter riers is hij met een touw vastge bonden aan een hoge haak. De ze trimsessie voor aanvang van de keuring in de Leidse Groenoordhallen ziet er alles behalve ontspannend uit. Toch hoeft niemand medelijden te hebben met de dieren, verzekert Scholten. „Honden vinden al die aandacht prachtig. Deze is alleen nerveus omdat wij zo ge spannen doen." Voor de tot in de puntjes ver zorgde Foxterrier is nu het mo ment suprème aangebroken. Sa men met fokker Bemo Bekebre- de betreedt het model de cat walk. De begeleider heeft door zijn ringbaard wel iets weg van de reu. Beide 'heren' lopen met een gespannen gezicht hun ron des. Ze zwaaien verleidelijk met de heupen naar de jury en staan dan plotseling stil. Bekebrede zet het dier in de juiste houding, de achterpoten uiteen en de voorpoten naast elkaar. De Fox terrier kijkt afwachtend naar de jury. Tijdens het hele optreden valt geen onvertogen blafje. De Ter rier is een routinier. Daarom is het extra teleurstellend als ach teraf blijkt dat hij vandaag niet met de hoofdprijs naar huis mag. Zijn baas Scholten kan er niet over uit „Volgens de keur meester zijn onze teven wél in perfecte conditie maar de reuen Als laatste is de sik aan de beurt. Die wordt nog even snel getoupeerd voor wat extra volume. Foto: Henk Bouwman niet", vertelt ze verontwaardigd. Het model zelf zit er niet mee. Verlost van die ellendige haak ligt hij alweer lekker te slapen in zijn hok. Naast het bekijken van de con currentie, schaffen baasjes tij dens de Terriershow ook allerlei hondenspulletjes aan. Speciaal voor de naderende feestdagen zijn er hondendiadeems ver krijgbaar in de vorm van mini- kerstboompjes. Met belletjes en knipperende discolichtjes brengt de hond zo de kerstsfeer in het huis van de eigenaar. Al thans, dat is de verkoopbood- schap die Pascal Hanneman graag wil overbrengen. Op de vraag of honden niet helemaal gek worden van dit kerstcadeau, heeft Hanneman zijn antwoord al klaar. „Ze zijn kleurenblind, dus dat scheelt." De kersttrend in hondencouture is uit Amerika komen overwaai en. Om het Nederlandse publiek enthousiast te maken, zet Han neman vaak zijn eigen Engelse Bull Temer in.Als mensen hem met deze spullen om door de zaal zien lopen, gaan ze met een overstag", verzekert hij. De Bull Terrier van Ria van der Hei den heeft al een kerstdiadeem. Trots laat ze een foto van haar lieveling in feestoutfit zien. Niet iedereen is even enthousi ast over alle toeters en bellen voor honden. Angeliek Heijboer vindt het maar niks, al dat uiter lijk vertoon. „Het gaat om de schoonheid van de hond zelf, niet die poespas eromheen", zegt ze. Haar Caim Temer Zoë gaat daarom au naturel door het leven. Ook tijdens de feestda gen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11