deelname aan oorlog Irak BINNENLAND 1 Bestuurloos LPF in de knel met kandidatenlijst Kamer Steunt Pepernoot ook al ongezond, maar alleen bij grote doses ki PvdA: Actie voorbarig Quote moet lijst met 500 rijksten uit winkel halen Tilburgs eredoctoraat voor Kofi Annan Raad van Europa onderzoekt afschaffen OZB Financiering omstreden A4 bijna rond iwbouw voor telingen' - Als in een gemeente iningen worden ge- ioet een deel daarvan itemd voor huisves- ichtelingen. Minister mdelingenzaken tie) pleitte hier giste- lens een overleg ede Kamer. Toege- itelingen kunnen de icentra niet uit om- groot tekort is aan woonruimte. En tte is voorwaarde voor aan een inburge- Nawijns collega ihuisvesting) noemt ig 'niet realistisch', r is te duur voor de istaande mannen inkomen. raude ijna 33 jaar 13 er - Een 57-jarige in- en een 63-jarige in- n Den Helder hebben it. jaar gefraudeerd met P< sndsuitkering. Het duo jki die manier een bedrag vj bo euro ten onrechte l>a n. Dit is volgens de ge elt len H lder de grootste e steunfr audezaak in icie Noord-Holland, roerde sinds 11 decem- een gemeenschappe- houding. De vrouw e altijd dat de man I pnger was. Iplistenactie -doorgaan De medisch specialis- acht academische zie- n mogen woensdag bij actie een zondags aaien. Dat heeft presi- iwer van de rechtbank t gisteren beslist in eding. Hij verwacht e patiëntenzorg in het omt door de actie. ;eding was aange- door de academische izen (VAZ). Met de ac- de specialisten hun en kracht bijzetten, en in de academische izen verdienen minder collega's in algemene izen. iren zien af erkiezingen cht - De Verenigde Partij (VSP) doet toch aan de komende amerverkiezingen in Dor geldgebrek ziet bestuur geen kans om ïlwaardige wijze' mee vlak na de vorige i. De leden hebben luit ingestemd, zo 1 gisteren weten. ac 22 NOVEMBER 2002 v 3 viaj V jen. 1 eslui ling in dzaak - De Alkmaarse recht - ft gisteren een 24-jari- ijgelaten, die sinds in voorarrest zat we- ïeende betrokkenheid ibele moord op Ma- ömy van Buuren uit 1997. Eind juli wees e ouders en de politie de Egmondse duinen de stoffelijke resten >n en Romy waren be- adat de man van een l antie had genoten, W )ij thuiskomst opge- ^fdverdachte was en is ^len broer van de nu nvt man. Daling l'rlede stokt - Het voorbereidend issen vakcentrales en oen haag/gpd - De LPF dreigt ernstig in tijdnood te komen met haar kandidatenlijst voor de verkiezingen nu de rechtbank in Rotterdam het huidige partijbe stuur niet rechtsgeldig heeft ver klaard. Door die uitspraak heeft de Lijst Pim Fortuyn momenteel for meel geen bestuur en daarom kan ook de kandidatenlijst voor de Tweede-Kamerverkiezingen op 22 januari niet worden inge leverd. Omdat de LPF pas over ten minste drie weken een nieu we ledenvergadering bijeen kan roepen, komt elk nieuw bestuur te laat voor de sluitingsdatum op 10 december. Volgens LPF-fractievoorzitter Mat Herben is de uitspraak van de Rotterdamse rechter 'een hinderlijke formaliteit.' Maar Herben blijft optimistisch. „De rechter geeft ons de kans alsnog een ledenvergadering uit te schrijven als tien procent van de leden daarmee instemt. We gaan onze leden daarom om toestemming vragen op 7 de cember een vergadering te hou den. Punt 1 op de agenda zal dan de bekrachtiging van de be noeming van het bestuur zijn." Ook het onlangs aangetreden bestuurslid Oscar Hammerstein ziet het niet somber in. „Het is eenvoudig te repareren", zei hij direct na de uitspraak. Het niet- rechtsgeldige bestuur plaatst een advertentie waarin het de leden oproept spoedig een le denvergadering uit te schrijven. Dan kan alles worden rechtge zet, meent Hammerstein. Rechtbankpresident Poell oor deelde dat het bestuur de leden binnen twee weken op de hoog te moet stellen van het be- stuursvacuüm. De statuten van de LPF en de wet bieden echter geen mogelijkheden voor het in vullen van die leemte. Het optimisme van Herben en Hammerstein wordt niet ge deeld door hoogleraar privaat recht Harm-Jan de Kluiver. Hij stelt dat er na de rechterlijke uit spraak een termijn van mini maal drie weken is voordat er een ledenvergadering mag wor den gehouden. Zo'n vergadering kan dus niet voor 12 december worden belegd, terwijl twee da gen daarvóór de kandidatenlijs ten al bij de kiesraad moeten lig gen. De door Herben geopperde datum van 7 december komt te vroeg voor een rechtsgeldige vergadering, meent De Kluiver. In kort geding bepaalde de rechtbank dat de ledenvergade ring van 19 oktober, waar Ed Maas en Oscar Hammerstein gekozen werden in het nieuwe bestuur, nooit gehouden had kunnen worden. Oud-bestuurs lid John Dost, die de vergade ring had uitgeroepen, was op dat moment namelijk geen be stuurslid meer. Hij legde zijn functie in augustus neer en aan gezien hij het laatst overgeble ven bestuurslid was, ging de LPF vanaf dat moment al bestuur loos door het leven. Het kort geding was aangespan nen door Everard Witvoet, se cretaris van de LPF-afdeling Fle voland, en de advocaat Lode- wijk Koenen, LPF-lid uit Haar lem. Zij stelden met succes dat de vergadering niet door de beugel kon. „Maas en Hammer stein hebben op onrechtmatige wijze de macht gegrepen bin nen de LPF," zo staat in de dag vaarding. Hammerstein vermoedt dat de twee LPF-leden de partij wilden beschadigen en daarom een kort geding hadden aangespan nen. Witvoet en Koenen ontken nen dat en zeggen dat ze juist wilden voorkomen dat anderen vlak voor de verkiezingen een soortgelijk geding zouden aan spannen. Daarmee zou de deel name aan de verkiezingen echt in gevaar komen. door Peet Vogels den haag - Een meerderheid in de Tweede Kamer is voor Neder landse deelname aan een eventu ele militaire actie tegen Irak. De regeringspartijen CDA, LPF en WD vinden dat geweld tegen Irak op zijn plaats is, als het land niet loyaal meewerkt aan de op sporing en het onschadelijk ma ken van massavernietigingswa pens. De grootste oppositiepartij PvdA vindt het nog veel te vroeg om daar over te praten. De Amerikaanse president Bush heeft premier Balkenende infor meel gevraagd of Nederland be reid is mee te doen aan een oor log tegen Irak. Balkenende heeft dat verzoek in beraad genomen. Afgelopen dinsdag zei minister van buitenlandse zaken De Hoop Scheffer ook al dat Neder land rekening moet houden met een eventuele aanval op Irak. Voor PvdA-kamerlid Koenders is dat een stap te ver. „Er ligt een resolutie van de Veiligheidsraad waarin Irak wordt opgeroepen mee te werken aan de wapenin specties. Die resolutie moet eerst een kans krijgen. Een ver zoek voor eventuele militaire steun is daarom volstrekt voor barig. Dat had Balkenende ook tegen Bush moeten zeggen." Koenders wil volgende week een debat met de premier over deze kwestie. De WD is het in principe eens met de PvdA dat een militaire actie nu nog niet aan de orde is. „We streven naar een vredige oplossing", aldus WD-buiten- landspecialist Van Aartsen. „De dreiging met geweld is effectief gebleken: Irak werkt nu wel mee aan de inspecties. Maar als de Verenigde Naties op het einde zegt dat Irak niet aan de resolu tie heeft voldaan, kan Nederland niet meer terug. Je kunt niet dreigen en dan uiteindelijk af zien van het gebruik van geweld. Dan ben je niet geloofwaardig." Het CDA zit ook op die lijn, evenals de LPF. „Een militaire actie tegen Irak moet eerst door de VN zijn goedgekeurd", bena drukt LPF-kamerlid Palm. Ook de woordvoerder van het CDA benadrukt dat het er voorlopig alleen om gaat maximale druk uit te oefenen op Irak. „Een aanval is nog absoluut niet aan de orde." Tilburg - De jubilerende universiteit in Tilburg (75 jaar) heeft de secretaris-generaal van de VN, Kofi Annan, gisteren een eredoctoraat verleend. Bij de plechtigheid waren onder anderen koningin Beatrix, kroonprins Willem-Alexander en oud-premier (nu VN-vluchte- lingencommissaris) Ruud Lubbers aanwezig. Annan, die al meer dan twintig eredoctora ten op zijn naam heeft staan, waarschuwde na afloop staten om geen misbruik te ma ken van de bedreigende situatie die ontstaan is door terroristische aanslagen zoals op 11 september 2001. „Staten moeten er voor waken dat antiterroristische maatregelen niet worden gebruikt om mensenrechten geweld aan te doen", zei hij. Vandaag was Annan in Den Haag om de 'Verklaring van Den Haag' ontvangst te nemen, met daarin aanbeve lingen over de migratie- en vluchtelingenproblematiek. Foto: ANP/Ed Oudenaarden amsterdam/anp - De speciale editie 2002 van het tijdschrift Quote met daarin de vijfhon derd rijkste Nederlanders moet uit de handel. De president van de rechtbank in Amsterdam be paalde gisteren in een kort ge ding dat de nummers van het blad die nu nog in de winkels liggen, op straffe van een dwangsom van maximaal 100.000 euro, moeten worden teruggehaald. Quote is des dui vels en gaat in hoger beroep. Vastgoedhandelaar Willem Endstra eiste een week geleden dat de Quote, met daarin zijn foto, uit de kiosken zou verdwij nen. Endstra vreest voor zijn veiligheid. Hij is hiervoor meer dere keren gewaarschuwd door de Criminele Inlichtingendienst (CRI). Alhoewel zijn naam in brede kring bekend is, is zijn ge zicht dat niet. Volgens zijn advo caat kan Endstra alleen daarom nog zonder lijfwacht door het leven. Adjunct-hoofdredacteur Mark Koster vindt de uitspraak een schande voor de vrijheid van meningsuiting. „Dit is persbrei del die bestaat in dictatoriale landen. Wij gaan daarom in be roep en als het moet tot het hoogste rechtsorgaan in Euro pa", aldus Koster. Quote publi ceert in het decembernummer een interview met Endstra en plaatst daarbij ook een aantal foto's 'die een inkijkje geven in het privé-leven van Endstra'. Volgens de uitspraak weegt de inbreuk op de persoonlijke le venssfeer, met mogelijke risico's voor Endstra's persoonlijke vei ligheid, zwaarder dan het recht op vrije meningsuiting. Het aantal huishou- een laag inkomen aar minder snel dan r daarvoor. Dat blijkt •jjy, moedebericht 2002 t entraal Bureau voor nek (CBS) en het Soci- tureel Planbureau aantal huishoudens moet komen van het inimum, daalde tot inderdduizend. Dat is elf huishoudens. Stu- bewoners van instel- en niet mee in de be en. Het Armoedebe- -lijft ook dat de relatie- de steeg. Meer huis- moeten rondkomen er dan zestig procent oorsnee inkomen. fcjeg sociale Tiers rommelig lai me 1 Da den haag/anp - De Raad van Europa in Straatsburg onder zoekt of afschaffing van de on- roerende-zaakbelasting (OZB) voor woningen, zoals afgespro ken in het regeerakkoord, in strijd is met het Europees Hand vest. De nieuwe directeur van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG), R. Pans, zei dit gisteren in Den Haag bij een de bat met WD-leider Zalm. De Raad van Europa ziet toe op naleving van het Europees Handvest. Volgens Pans staat af schaffen van de OZB op gespan nen voet met artikel 9 van dat handvest, dat bepaalt dat ge meenten een 'betekenisvol be lastinggebied' behoren te heb ben. Het afschaffen van de OZB is onder druk van de WD opgeno men in het regeerakkoord. Nu het kabinet demissionair is, moeten de liberalen opnieuw strijd voeren om dit punt te ver wezenlijken. En dat deed Zalm in het debat vooral door te be strijden dat afschaffen van de OZB alleen in het voordeel zou zijn van rijke mensen. Mensen die een huis huren, be talen de OZB voor huiseigena ren in feite ook, doordat wo ningcorporaties en andere ver huurders dit doorberekenen in de huur. De woonlasten zijn juist voor la ge inkomens naar verhouding hoog. Afschaffen van de OZB zal daardoor volgens Zalm de ver schillen in de inkomens juist verkleinen in plaats van vergro ten. De WD-leider stelde bovendien dat de OZB hoge innings- en uitvoeringskosten met zich meebrengt, omdat die leidt tot veel bewaarschriften en rechts zaken. De OZB is slechts goed voor 8 procent van de inkom sten van de gemeenten en die krijgen er een hogere uitkering van het gemeentefonds voor in de plaats. De VNG stelt zich op het stand punt, dat de lasten voor de bur gers per saldo niet minder wor den, maar verschuiven van de gemeente naar het Rijk. In te genstelling tot andere inkom sten, de zogeheten 'bestem mingsheffingen', is de op brengst van de OZB door de ge meenten vrij te besteden. Door de OZB kunnen de gemeentera den dus een eigen beleid voe ren. Volgens Pans is afschaffen 'uithollen van de lokale demo cratie'. Rotterdam - De financiering van de A4, de verbinding tussen Schiedam/Vlaardingen en Den Haag, heeft een stevige impuls gekregen. De Rotterdamse WD- bestuurder Stefan Hulman heeft 100 miljoen euro opzij gezet voor de omstreden rijksweg door Delfland, zijn Haagse col lega en partijgenoot Bruno Bruins 40 miljoen. Die bedragen komen bovenop de 118 miljoen euro die het rijk al op tafel legde. Voor de aanleg van de in een tunnel ondergebrachte A4, een variant van PvdA-gedeputeerde Norder, is zo'n 600 miljoen euro nodig. Gehoopt wordt dat (het meeste van) het resterende bedrag wordt binnengehaald via private financiering. Eerder onderzoek leerde dat op die manier op ruwweg zo'n 300 miljoen euro mag worden gerekend. Nu moet blijken of die aannames reëel waren. Marktpartijen zouden bereid zijn dat geld in de weg te steken mits ze voor een lange reeks van jaren tol kunnen heffen. De 100 miljoen gulden - Rotter dam betaalt meer dan Den Haag omdat vanuit dit gebied de wens tot ondertunneling kwam - komt uit het potje voor de aanleg van de verbinding A16/13. Daarin zat 270 miljoen euro en dat geld zou de eerste jaren niet worden gebruikt om dat voor die weg drie tot vier keer zoveel nodig is. Het betrof een reservering voor de verre toekomst. Voormalig minister Netelenbos (verkeer en waterstaat) suggereerde al eens dat geld aan andere wegproble- men te besteden. De A4 lijkt er nu definitief te ko men. CDA en WD maakten zich er bij de recente debatten over de rijksbegroting al hard voor. De PvdA merkte bij monde van het Kamerlid Dijksman toen op zich bij de aanleg neer te leggen als de financiering rond was. al akkoord moest van- irect na aanvang even pgeschort. De werkge- -NCW, MKB-Neder- rO-Nederland bleken lelemaal op een lijn te -e den de vakbonds- ot ïen De Waal (FNV) en CNV) enigszins triom- Na enkele minuten verleg toch worden I If,partijen moeten g een gezamenlijk ebben waarmee ze raten met het kabinet, er om of de vakbewe- d is haar looneisen te door Mare Brink den haag - Nadat van veel ande re voedingsmiddelen al was ge zegd dat ze schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid is nu de pepernoot aan de beurt. Volgens de Voedsel- en Warenautoriteit (VWA) bevat dit strooigoed een stof die kankerverwekkend kan zijn. Maar 'pepernootpaniek' is misplaatst. Het gaat te ver om pepemoten voortaan in de hoek te laten lig gen. Maar de liefhebbers van dit zoetige taaie baksel moeten wel bedenken dat er acryiamide in zit. Op basis van dierproeven wordt gedacht dat deze stof kankerverwekkend kan zijn. Vol gens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) hebben in Nederland naar schatting jaarlijks ruim honderd gevallen van kanker te maken met deze stof. Toch benadrukt de VWA (waar onder de Keuringsdienst van Waren valt) dat er geen reden is voor 'pepernootpaniek'. „Peper noten eten is niet gevaarlijk voor de volksgezondheid. Je moet er alleen niet te veel van eten", be nadrukt VWA-woordvoerster Charlotte Menten. De kans op een fatale portie pe pemoten is minimaal. Want je moet jarenlang dagelijks han denvol pepemoten eten om kans te lopen op kanker. In kruidnootjes zit trouwens ook acryiamide, maar volgens de VWA 'gemiddeld aanmerkelijk minder dan in pepemoten'. „We hebben geprobeerd om dit nieuws rustig te brengen. Maar het leek ons belangrijk genoeg om te melden", zegt Menten. Het ging de VWA te ver om een persconferentie te houden over deze ontdekking. Dat deden Zweedse onderzoekers wel toen zij een halfjaar geleden acryia mide in allerlei voedingsmidde len ontdekten. De hoogste con centraties kwamen voor in chips en friet, maar de stof zit ook in brood. De VWA constateerde dat ook en hield de afgelopen maanden een vervolgonderzoek onder andere producten die in Nederland te koop zijn. Daarbij kwamen behalve pepemoten en kruidnoten ook café-noir-koek- jes, speculaas, taai-taai en ont bijtkoek aan bod. In al die pro ducten is acryiamide gevonden, met 'uitschieters' in pepemoten en ontbijtkoek Het is niet duidelijk hoe die stof daar komt. Acryiamide zit alleen in levensmiddelen die geduren de langere tijd op hoge tempe raturen (rond 180 graden Celsi us) zijn verhit. Bij chips scheelt het volgens de VWA veel om welk merk het gaat. Dat wijst op de mogelijkheid om bij hetzelf de product de hoeveelheid acry iamide te beperken. Mede daar om kondigde toenmalig minis ter Borst na de eerste onderzoe ken aan dat het bedrijfsleven onderzoek zou houden naar de vorming van acryiamide in voe dingswaren. Het onderzoek is ook gehouden door bedrijven die zijn aange sloten bij de Vereniging voor de Bakkerij- en Zoetwarenindustrie (VBZ). Een woordvoerster bena drukt dat er de afgelopen maan den veel onderzoek is verricht, Risico afhankelijk van lichaamsgewicht Volgens de Voedsel en Waren Autoriteit is een grenswaarde vastgesteld van 5 microgram per kilogram lichaamsge wicht. Een jong kind van 17 kilo mag dan per dag zo'n 85 microgram acryiamide bin nenkrijgen zonder dat dit vol gens de huidige inzichten ge vaar oplevert, aldus een woordvoerster van de VWA In chips zit 1200 microgram acryiamide per kilo. Omgere kend kan een klein kind 70 gram zoutjes per dag eten, dat zijn twee kleine zakjes. In patat zit 300 microgram per kilo zodat een klein kind twee bakjes friet per dag zou mo gen eten. Volgens de VWA zijn de grenswaarden geba seerd op levenslange bloot- stelling. Het lichaam breekt de stof binnen een paar da gen af. maar dat dit nog weinig heeft opgeleverd. Een eventuele aan passing lijkt lastig. „Het gaat vaak om eeuwenoude berei dingswijzen. Het is moeilijk om die te wijzigen." Dat uw VT-formuIier vóór 1 december binnen moet zijn. Vergeet niet uw VT-formulier of diskette voor l december ingevuld terug te sturen naar de Belastingdienst. Alleen dan krijgt u. als u recht heeft op VT, het maandelijkse bedrag vanaf januari 2003 op uw rekening gestort. Controleert u ook even of uw sofi-nummer en giro-/bankrekeningnummer correct zijn. Heeft u nog vragen? Bel dan de BelastingTelefoon voor particulieren: 0800-0543. Dit nummer is bereik baar van maandag tot en met donderdag van 8.00 tot 22.00 uur en op vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. U kunt ook kijken op internet: www.belastinodienst.nl Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3