Portaal wil Leidse wijk afbreken Europarlement belaagt chocoladesigaret 'Uitspraak Nawijn bedreigt proces Van der G.' &tg l Bush: Grotere NAVO is in belang Rusland Al volop illegaal vuurwerk in Leidse regio Crisis LN na voordracht Ratelband Cieba Oranje- en Waardgracht bijna weg MENTAAR Zondagmiddag Co open Belegerd Bethlehem John Eelman naar Katwijk Bloedbad in Noord-Nigeria TTTT Leidsch Dagblad NR. 43087 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 glanders yeg naar we stek er Venezuela t nu al zijn liet verspeeld isbank op es door leien I leidt eprollen nepkwekerij en wil huys uimen iliteit lucht en Leiden Mtt rustend lijkt ekeken op Mieauto's OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch HH Dagblad vrijdag 22 NOVEMBER 2002 De gróótste selectie kantoormeubelen T 2000 m2 SHOWROOM! oormeubelen door Wim Koevoet leiden - Om van de Oranje- en Waardgracht en omgeving weer een vitale wijk met toekomstper spectief te maken, moeten bijna alle woningen tegen de vlakte. Van de 240 huizen kan maar tien procent overeind blijven. Dat is de uitkomst van een stu die die Portaal Leiden heeft ver richt Over het aantal te slopen huizen doen al sinds Portaal met Woningbouwvereniging Leiden (WBL) fuseerde, twee jaar geleden, tal van verhalen de ronde. Maar de negentig pro cent waarop een projectgroep is uitgekomen is een record. Interim-directeur Cok Buijs en manager strategie en innovatie Moniek Govers van Portaal spreken met nadruk van een 'studieresultaat' en een schets- plan van een nieuwe wijk van zo'n 270 woningen, waarover zij in gesprek willen met de zitten de bewoners. „Er komt een mix van meer koopwoningen en minder huurwoningen terug", zegt Buijs. Het plan voorziet ook in een verplaatsing van Woon- en Zorgcentrum 't Huis op de Waard van de Kaarsenmakers- straat naar het Lakenplein. Het huidige gebouw, waar nu zo'n 88 ouderen wonen, kan worden ATELBAND leuwings beweging in de dse politiek lijkt defini- laar succes ten onder te de jammerlijke moord adsman Fortuyn zijn de 11 driftig bezig elkaar het ur te maken. Dat leverde en bizar schouwspel op tie LPF, die met 26 Ka- zijn intrede in de Kamer deed. Maar aan gekte is nog geen einde Ook Leefbaar Neder- J N), waarvan Fortuyn er was voordat hij zijn rtij begon, valt uiteen, tuur van LN heeft Emile ld, bekend van radio en lagd als lijstaanvoerder. Kuur hoopt met deze ntrekker de partij uit het halen. Dat Ratelband kele politieke ervaring een aanbeveling te ievoorzitter Fred op 17 november nog als lijsttrekker, is fu- het partijbestuur een stelling brengt Teeven opstappen als het be zin krijgt, van Teeven, die als geen slechte indruk begrijpelijk. Zijn korte loopbaan is geplaveid edertwisten. Een judas- tggelegd voor Jan Nagel, «^>ter van LN. Na het ver- Fortuyn zette hij Teeven aats op het schild. Maar iezingswinst naar de richtte hij een nieuwe en liet hij Teeven in de ak binnen het LN-be- het rommeltje, zij het dan bij de LPF het be- rechtmatig is gekozen. erfgenamen van uyn hebben er een potje laakt Het gaat allang - om het behoud van itegoed: het doorbre- taboes, meer openheid H|er achterkamertjespoli- zijn oppositie tegen het ment mobiliseerde For- lerhalf miljoen kiezers, alf jaar wordt hun stem r gehoord. Pim Fortuyn, 7|e van de vernieuwings- draait zich om in zijn praag/anp - De uitbreiding van de NAVO is ook in het belang van Rusland, zo vindt de Ameri kaanse president Bush. Hij zal vandaag in St Petersburg zijn Russische collega Poe tin probe ren daarvan overtuigen. Bush zei dat vanmorgen in Praag bij het begin van een bijeenkomst tussen de staats- en regerings leiders van de NAVO en de 26 landen die deelnemen aan de zogeheten Partnerschappen voor de Vrede. De NAVO besloot gisteren zeven nieuwe lidstaten in Oost-Europa toe te laten, waaronder de drie Baltische staten, ooit onderdeel van de Sovjetunie. Poetin heeft zich daar altijd fel tegen verzet, maar moest er als bevoorrecht partner van de NAVO uiteinde lijk toch mee instemmen. „Met de uitbreiding hebben we een grote stap gezet voor de vre de en de vrijheid zo stelde Bush. „Hetzelfde geldt voor on- (advertentie) 24 november 2002 Zondagmiddag, en u wilt u iets ongewoons doen? Ga dan eens langs bi| Wooncentrum Co van der Horst. Laat uw ogen gemeten en beleef topmerken als Cappellmi. Gelderland, B&B Italia, Leolux, Cassina. Hulsta. Giorgetti. Minotti en Casamilano Of bekijk onze bijzondere bedden, accessoires en verlichting. Dus zondagmiddag Co middag. De primeurs van de woonbeurs staan opgesteld in onze showroom Binderi| 2. Amstelveen, 020-6412505 www vanderhorst nl Zondag 24 november geopend van 12 00 tot 17 00 uur co van der horst door onze correspondent Mare Peeperkom straatsburg - Het Europees parlement wil de chocola desigaret verbieden. De productie en verkoop van deze traditionele sinterklaaslekkemij dient gestaakt te wor den omdat het kinderen zou 'opleiden' tot echte rokers. WD-europarlementariër Maaten noemt het besluit van zijn collega's 'een stap te ver'. Niet alleen de choco-sigaret maar ook de in Zweden en Finland populaire droppijpjes gaan als het aan de parle mentariërs ligt in de ban. „Vreselijk", stelt Maaten. „Met besluiten als deze ridiculiseert het parlement zichzelf. Van chocoladesigaretten gaan kinderen echt niet ro ken." Niettemin stemde 361 europarlementariërs gisteren vóór de aanbeveling om snoep- en speelgoed in de vorm van rookwaren te verbieden. Slechts 68 waren te gen. Het gaat om een klemmende oproep aan de lidsta ten van de Europese Unie, er is geen verplichting. Dat is maar goed ook volgens Maaten. „Ik ben een gropt voor stander van een anti-rookbeleid. Maar als we ons hier mee gaat bemoeien loop je de kans dat niemand het parlement nog serieus neemt." De Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EU, had eerder een ver bod op chocoladesigaretten al ontraden. Maaten is de rapporteur in het parlement voor maatre gelen om roken te ontmoedigen. Hij kreeg wel steun voor zijn aanbeveling om sigarettenautomaten geleide lijk aan uit het straatbeeld te laten verdwijnen. Neder land wijst deze harde aanpak af en kiest voor beperking van het gebruik van de automaten via een pasje voor personen ouder dan vijftien jaar. verbouwd tot een appartemen tencomplex De directie van 't Huis op de Waard kan zich vin den in deze veranderingen. Flink ingrijpen aan de Oranje- en Waardgracht moét, stellen Buijs en Govers. „Portaal wil een vitale leefomgeving voor zijn huurders. Dat betekent dat een wijk schoon en veilig moet zijn en dat er variëteit in het huizen aanbod moet komen. Alleen zo krijgt een wijk een sociaal-eco nomisch draagvlak en verwordt een buurt niet tot een toe vluchtsoord voor mensen zon der keuze. Onze huurders moe ten zich binden aan de buurt waar ze wonen, vanuit een posi tieve keuze. Ergens wonen, al leen maar omdat je er nu een maal verzeild bent geraakt, dét is funest. We streven ernaar dat huurders een wooncarrière in hun wijk kunnen maken. Dat als ze meer verdienen, ze een an der, beter, groter huis in dezelf de wijk kunnen kopen. Of dat ze als oudere of met een functiebe perking niet naar een ander deel van de stad hoeven te verkassen. Dan is het ook niet nodig om je sociale netwerk los te laten." Pagina Ri: Waardgracht krijgt een voor Leiden ongekende vorm van overleg ze partnerschappen met de ver schillende landen. Ik roep hen daarom ook op mee te werken aan vrije en democratische ver kiezingen, voor zover daarvan nog geen sprake is." Niet alle 26 NAVO-partnerschapslanden hebben tot nu eerlijke verkiezin gen houden. Wït-Rusland, dat ook graag een partnerschap met de alliantie wil afsluiten, heeft daarom ook nog geen officiële band met de NAVO. Om die reden en vanwe ge zijn slechte mensenrechten- beleid kreeg president Loekas- jenko van Wit-Rusland van de Tsjechische autoriteiten ook geen visum om naar Praag te reizen. Loekasjenko wilde daar zijn verzoek voor een partner schap met de NAVO kracht ko men bijzetten. Pagina Buitenland: NAVO gaat overal ter wereld vechten bethlehem - Een Israëlisch pantservoertuig bewaakt in alle vroegte de Geboortekerk in Bethlehem op de Westelijke Jordaanoever. Het Israëlische leger trok de stad vanmorgen binnen uit vergelding voor de aanslag van gisteren op een stadsbus in Jeruzalem. Daarbij vielen twaalf doden, onder wie de uit Bethlehem afkomstige dader. Volgens de regering is de stad bezet, omdat de Palestijnen zich niet houden aan de afspraak aanslagen te zul len voorkomen. Israël meent daarom dat het zich ook niet hoeft te houden aan het afge sproken Palestijnse zelfbestuur in Bethlehem. De aanslag van gisteren is opgeëist door de islamitische verzetsbeweging Hamas. Met de bewaking van de Geboortekerk wil het leger voorkomen dat Palestijnse militanten hun toevlucht zoeken in de kerk. Zo'n situa tie leidde afgelopen voorjaar tot een 39 dagen durende belegering. Tientallen Israëlische tanks zijn vanochtend ook de stad Jenin op de Westoever binnengevallen. Foto: AP/Brennan Linsley runsburg - Het illegale vuur werk zorgt, eind november, al voor gróte overlast in de Leidse regio. Afgelopen weekeinde werd in Rijnsburg peuterspeel zaal De Dreumes zwaar bescha digd. Vuurwerk sloeg een gat in de muur, alle ramen sneuvelden door de klap. Ook in de andere gemeenten in de streek is sprake van veel hinder door zware ka nonslagen. Het illegale vuur werk is nog nooit zo zwaar ge weest, zeggen deskundigen. Vol gens de Rijnsburgse burgemees ter Van der Lee brengen bloe menhandelaren het mee uit Duitsland en België. De burgemeester eist een harde aanpak van de vuurwerkvanda len. „We moeten zorgen dat mensen met vuurwerk dat ille gaal Rijnsburg binnenkomt, hard worden gestraft Met hele hoge boetes, wat mij betreft." Dat het illegale vuurwerk met de bloemenrijders meekomt, is in Rijnsburg meer dan een ver moeden. Bloemenhandelaren zijn de vuurwerkleveranciers, weet het hele dorp. Die hebben namelijk weinig moeite om de miljoenklappers en lawinepijlen mee te nemen van hun buiten landse trips, om ze vervolgens - voordat ze het veilingterrein van FloraHolland oprijden - ergens uit te laden. FloraHolland weet van geen vuurwerkhandel, zegt J. de Mol van de veiling. „Het is niet on denkbaar dat het gebeurt", voegt hij daar onmiddellijk aan toe. „Maar je moet goed uit el kaar houden waar de verant woordelijkheden liggen." Flora- Holland staat niet toe dat er op het veilingterrein in iets anders gehandeld wordt dan in de pro ducten die daar horen. Snijbloe men. „Ook niet in jasjes of com puterspellen, dus ook niet in vuurwerk. Wat er buiten de vei ling in de vrachtwagens van de handelaren gebeurt, is een taak van de politie." Burgemeester Van der Lee wil er alles aan doen om het vandalis me, zoals afgelopen weekeinde bij de peuterspeelzaal, tegen te gaan. De burgemeester noemt het 'absoluut niet te tolereren' en heeft inmiddels overleg ge had met de teamchef van de po litie en de voorzitter van de peu terspeelzaal. Van der Lee: .Afge sproken is dat de politie de ko mende tijd extra gaat surveille ren, vooral 's avonds en in het weekeinde. Bovendien kijken we of we de daders van vorig week end kunnen achterhalen." (advertentie) mülll j.l Jll:l jjl ACTIE IN DE MAAND NOVEMBER den haag/gpd - Leefbaar Nederland (LN) is in een crisis geraakt Vanochtend kwam het nieuws naar buiten dat het bestuur van de partij goeroe Emile Ratelband als lijsttrekker naar voren heeft gescho ven. Fred Teeven, fractievoorzitter en pas be noemd als lijsttrekker, dreigt met opstappen. Vori ge week verlieten al vier van de negen leden het bestuur. In een persverklaring veegt Teeven de vloer aan met het besluit van het partijbestuur. „Ik heb geen zin als een clown achter de heer Ratelband aan te rennen. Een politieke partij moet ook zichzelf se rieus nemen", schrijft Teeven in een persbericht. Dat bericht draagt de veelzeggende titel: Rariteiten Kabinet overgeslagen op Bestuur Leefbaar Neder land. Teeven zegt dat hij opstapt als Ratelband tot lijsttrekker wordt gekozen. Ook de nummers twee en drie op de lijst beraden zich op hun positie. Partijvoorzitter Jan Jetten snapt niets van de com motie. „Teeven heeft zelf aangegeven dat hij plaats wil maken voor een betere lijsttrekker. Die denken wij te hebben gevonden in Ratelband. Ie dereen kent de Ratelband van de seminars, maar wij hebben deze dagen met een hele andere Ratel band gesproken. Wij zijn onder de indruk van de man. We zoeken iemand die de ideeën van Leef baar Nederland kan overbrengen en Ratelband is een goede communicator." Ratelband wordt za terdag voorgesteld aan de districtsbestuurders van de partij. Op 8 december mogen de leden zich uit spreken over zijn kandidatuur. Mocht Ratelband gekozen worden dan stapt Teeven direct op. Als Ratelband niet wordt gekozen trekt het partijbe stuur zijn conclusies en stapt op. katwuk - John Eelman is de nieuwe trainer van w Katwijk. Hij volgt Alfons Groenendijk op die deze week ontslag nam bij de hoofdklasser. De Noordwij- ker had eerder w Noordwijk, de reserves van Haarlem, Rijns burgse Boys en Hilversum on der zijn hoede. Bij Katwijk kwam hij een contract voor an derhalf jaar overeen. kaduna - In de Noord-Nigeri- aanse stad Kaduna zijn gisteren zeker honderd doden gevallen bij rèllen rond de Miss World- verkiezingen. Woedende mos lims staken gebouwen in brand en lynchten voorbijgangers, na dat een krant had geschreven dat de profeet Mohammed een deelneemster als bruid had wil len hebben. Pagina Buitenland Hneider hilversum/anp - De uitspraken van de missionair LPF-minister Nawijn over de van de moord op Pim Fortuyn verdachte Volkert van der G., kunnen ertoe leiden dat de rechtbank het openbaar ministe rie niet-ontvankelijk verklaart. Dat zegt voorzitter G. Mols van de Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten. De minister van vreemdelingenzaken en integratie noemde in een interview over de invoering van de doodstraf Van der G. een moordenaar. „Hij maakt geen ondèr- scheid meer tussen een verdachte en een dader", aldus Mols. Enkele Tweede-Ka merleden maakten volgens hem eerder dezelfde fout „In combinatie met eerde re schendingen van het vermoeden van onschuld, begint het beeld te ontstaan dat er sprake is van een zodanige ernstige inbreuk op het recht op een eerlijk pro ces, dat het wel eens tot een niet-ontvan kelijkheid zou kunnen leiden", aldus Mols, die ook hoogleraar straf- en straf procesrecht aan de Universiteit van Maastricht is. Mols ziet overeenkomsten met de moord op een Frans parlements lid in 1976. De minister van binnenland se zaken wees destijds kort na die moord een dader aan, voordat de rechtbank daarover een uitspraak had gedaan. De zaak werd geseponeerd. Frankrijk werd veroordeeld tot het betalen van zo'n 330.000 euro aan de verdachte. Advocaat S. Franken van Van der G. haal de begin augustus dezelfde zaak aan. De raadslieden van Van der G. wilden vanmorgen niet reageren. Ybo Buruma, hoogleraar straf- en strafprocesrecht aan de Katholieke Universiteit Nijmegen, vindt de uitspraken van Mols 'grote on zin'. „In het verleden heeft de Hoge Raad meerdere malen bepaald dat dit geen re den is om het openbaar ministerie niet ontvankelijk te verklaren." Ja, ik word abonnee en ontvang Naam de krant eerst 2 weken gratis. QMflve\ Straat 00 r aIjOXmEs- Postcode Plaats Telefoon (Lvm conl role nabezocgrg) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling is mjn bank-grawner Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HE

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1