'Spreiding Wilde achtervolging eindigt in Schipholtunnel allochtone leerlingen' Eredivisie-voetbal op tv onder vuur Leidsch Dagblad Vice-premier Remkes pleit voor vaker levenslang 'Water over tien jaar bijna tweemaal zo duur' u Leiden geeft basisscholen premie Vermeende verkrachter na 20 jaar vrij dankzij DNA Balkonscène HEAO BACHEL0R0PLEIDINGEM ZATERDAG 30 iMBEF Man verduistert twee ton bij baas Stork snijdt bij Fokkerbedrijven Leidsch Dagblad NR. 43085 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 woensdag 20 NOVEMBER 2002 M Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad i na ramp l vele jaren thandel zelfstandige heken op case squad toude zaken euw uit door Ruud Sep door Wim Koevoet leiden - Onderwijswethouder A. Pechtold wil een betere verdeling van zwarte en witte leerlingen op Leidse basisscholen. Door alli anties aan te gaan, moeten de scholen zelf komen tot een ge lijkmatige spreiding van alloch tone en autochtone kinderen. „De vorming van zwarte en wit te scholen moet nu een halt wor den toegeroepen. Anders vallen er, net als bij het domino-effect, scholen om", aldus Pechtold. De wethouder heeft zijn plan nen de Leidse Omelet gedoopt, met een knipoog naar de min der succesvolle onderwijsplan nen van oud-wethouder H. Koek die onder de naam het Leidse Ei door het leven gingen. In Pechtolds omelet blijven het bijzonder onderwijs en het openbaar onderwijs op hun plaats. De oplossing, zowel organisato risch als qua huisvesting, moet binnen de 'zuilen' worden ge vonden. De wethouder wil dat soortgelijke scholen - dus open bare, protestants-christelijke of katholieke - een samenwerking aangaan. Twee openbare of twee bijzondere scholen, in el- kaars buurt gelegen, moeten sa men zorgen voor een meer ge lijkmatige spreiding van alloch tone en autochtone kinderen. Hij denkt daarbij aan een ge middelde van 40 procent „Dat zou het mooist zijn, als de scho len dat percentage donkere kin deren zouden herbergen." Dat dit mogelijk is, heeft vol gens Pechtold de openbare Lu cas van Leydenschool, een gro te inspiratiebron voor zijn idee, reeds bewezen. Deze school heeft twee vestigingen in de baltimore/anp - De veertigjari ge Amerikaan Bernard Webster is vrijgelaten nadat hij twintig jaar ten onrechte achter de tra lies had gezeten. Dankzij DNA- testen werd zijn onschuld aan een verkrachtingszaak bewezen, waarvoor hij in 1982 tot dertig jaar cel was veroordeeld. Door de sterk verbeterde DNA-onder- zoeksmethoden zit de echte da der alsnog vast. De zaak kwam aan het rollen toen die dader eerder dit jaar in de staat Maryland werd opge pakt voor een ander misdrijf, meldde CNN woensdag. In die staat moeten alle misdadigers een DNA-monster afstaan, dat naar een centrale databank gaat. Een vergelijking met bewaard gebleven materiaal van de ver krachtingszaak uit 1982 wees de echte dader aan. Webster was negentien jaar oud, toen een 47 jaar oude lerares hem in 1982 identificeerde als de persoon die bij haar had in gebroken en vervolgens ver kracht. Volgens zijn advocaten heeft Webster geen recht op compen satie van de staat voor zijn jaren in de gevangenis. (advertentie) leiderdorp/hoofddorp - Twee onfortuinlijke inbrekers waren gisteren aan het begin van de avond verantwoordelijk voor een vechtpartij, een aanrijding en de tijdelijke afsluiting van rijksweg A4. Het tweetal, Amsterdammers van 29 en 30 jaar oud, pleeg den rond half zeven een in braak in een flatwoning aan de Leiderdorpse Peppelschans. De dieven waren binnengekomen door een bovenlichtje te force ren. Terwijl ze bezig waren de woning te doorzoeken, hoorde de 25-jarige buurman gestom mel en ging poolshoogte ne men. De man betrapte de inbrekers, die er spoorslags vandoor gin gen. De buurman zette de ach tervolging in en wist de dieven te pakken te krijgen op het mo ment dat ze er met hun auto vandoor wilden gaan. De man wist het portier te openen. In de vechtpartij die ontstond probeerde de buurman ver geefs de sleuteltjes uit het con tactslot te trekken. Toen dat niet lukte, gingen de inbrekers er vandoor. Op hun vlucht veroorzaakten de dieven meteen al een aanrij ding op de kruising van de Rietschans en de Touwbaan. De bestuurder van de auto waarmee de twee in botsing kwamen, moest met onbekend letsel worden afgevoerd naar het ziekenhuis. De inbrekers vervolgden hun weg over de provinciale weg naar de rijks weg A4, daarbij inmiddels op de hielen gezeten door de poli tie Hollands Midden. Eenmaal op de snelweg nam de achtervolging serieuze vor men aan. Hollands Midden zat met vier wagens achter de he ren aan, terwijl twee eenheden van de politie Kennemerland in de Schipholtunnel een weg blokkade oprichtten. In de tunnel werden de dieven gedwongen hun vlucht op te geven. Zonder verder verzet te plegen lieten ze zich door de politiemacht inrekenen. Tijdens de actie in de Schiphol tunnel is de rijksweg A4 enige tijd afgesloten geweest. binnenstad, één aan de Ursu- lasteeg en één aan de Vliet. Die aan de Vliet staat in een over wegend blanke wijk en toch kennen beide schoolgebouwen een gemengde schoolbevolking conform de verhoudingen van Pechtolds Omelet. Zo'n 40 pro cent allochtone kinderen dus. Scholen die zo'n 'kleurenmen- ging' bereiken, wil Pechtold be lonen met extra geld uit de pot grotestedenbeleid. „Zodat die scholen hun gebouwen kunnen opknappen. Of kunnen verrij ken met voor- en naschoolse opvang. Of kleinere klassen kunnen organiseren. Dwingen kan en mag ik niemand, de schoolkeuze is grondwettelijk geregeld. Maar ik kan op deze wijze wel scholen én ouders verleiden. En voor voldongen feiten stellen." Pechtold wil niet worden neer gezet als 'de wethouder die het allemaal wel even zal regelen'. Hij bestrijdt ook dat het ge meentebestuur na het mislukte Leidse Ei zwarte en witte scho len op hun beloop heeft gela ten. „Ik heb gewoon de tijd mee, dit is een uiterst gunstige periode om het probleem te be noemen en er direct mee aan de slag te gaan. Het is nog niet zo lang geleden dat je het wel uit je hoofd liet om te zeggen dat zwarte scholen slechter zijn. De raadzaal was een paar jaar geleden nog te klein toen het SP-raadslid Cor Vergeer het waagde om te pleiten voor spreiding van allochtonen. Dat is nu gelukkig allemaal anders, die verstikkende deken is van de discussie afgetrokken." Pagina Ri: Pechtold heeft geen tijd te verliezen Berlijn - De Amerikaanse popster Michael Jackson heeft gisteren voor de nodige beroering gezorgd door eerst een baby, vermoedelijk zijn jongste zoon Prince Michael II, op drie hoog buiten een balkon te houden. Later toonde Jackson ook een ander, ouder kind (laatste foto).Voor het oog van honderden fans voor een hotel in de Duitse hoofdstad Berlijn liet hij de baby korte tijd bungelen (de eerste twee foto's). De zanger trok de baby vervolgens weer veilig het balkon op, aldus de BBC. De fans hadden zich voor het hotel verzameld in de hoop een glimp van hun idool op te vangen. Hij verraste hen door kort met het kind op het balkon te verschijnen en de baby even over de rand te laten hangen. Veel meer dan de spartelen de beentjes en het blauwe boxpakje van de dreumes kon den de aanwezigen trouwens niet zien, want de 'zorgza me' vader hield een doek over het hoofd van de jongen. Het was onduidelijk of Jackson met zijn eigen kinderen zwaaide. Volgens Duitse media heeft 'Wacko Jacko' zijn kinderen meegenomen naar Berlijn. Hij heeft twee kinde ren van zichzelf; Prince Michael (5) en Paris (4). Hij zou on langs opnieuw vader zijn geworden, maar de roddelpers is er nog niet over uit of het kind is geadopteerd of niet. In augustus meldde het Amerikaanse blad People Magazine dat het jongetje zes maanden oud was en dat hij niet was geadopteerd. Het is onduidelijk wie zijn moeder is. Jack sons andere twee kinderen zijn allebei verwekt bij zijn ex- vrouw Debbie Rowe. Jackson verblijft in Berlijn om er de Bambi-prijs voor zijn liefdadigheidswerk voor kinderen in ontvangst te nemen, De Bambi is de Duitse tegenhanger van de Amerikaanse Emmy Awards. Foto's: Reuters den haag/anp - De Nederlandse Mededin gingsautoriteit heeft gisteren voor op schudding in de eredivisie van het betaal de voetbal gezorgd. De NMa bepaalde dat met ingang van het seizoen 2003-04 televi sierechten voor rechtstreekse uitzendingen niet meer collectief mogen worden ver kocht, zoals de laatste jaren gebeurde door de Eredivisie NV. De Eredivisie NV reageerde bij monde van directeur Hans Herremans verontwaar digd. Hij vindt dat de voetbalclubs financi eel niet beter worden van individuele ex ploitatie van tv-rechten. „We hebben een heel mooi contract afgesloten voor de achttien clubs, 45 miljoen euro, niet zo'n gek bedrag." Om de consument niet lan ger te benadelen moeten eredivisieclubs de tv-rechten zelfverkopen. Hierdoor kunnen er meer wedstrijden rechtstreeks bij verschillende stations op het scherm komen. Op het ogenblik is er in Nederland slechts één partij die recht streeks competitiewedstrijden uitzendt: Canal+. De betaaltelevisiezender heeft contracten in het verlengde van de NOS die rechten op samenvattingen heeft ge kocht. De NMa is het ermee eens dat het publiek erbij gebaat is dat samenvattingen wèl collectief worden verkocht. De Eredivisie NV had drie jaar geleden door KPMG laten uitzoeken dat de clubs het beste gezamenlijk de rechten konden verkopen. Herremans stelde dat de uit spraak van de NMa over het verbod op collectieve handel juist indruist tegen de Europese regelgeving die wordt voorbereid op Europees niveau. De UEFA krijgt het recht op collectieve verkoop van tv-rech ten van Europese bekerwedstrijden. De Eredivisie NV heeft zes weken de tijd om tegen de uitspraak van de NMa in be roep te gaan. De komende weken is er beraad met de clubs en juridische adviseurs. Herremans beval de clubs van harte aan de kwestie centraal te houden en niet individueel te reageren. WIBAUTSTRAAT 84 10.00-13.00 UUR WWW.HESASD.NL SUCCES BEGINT AAN DE HES HOGESCHOOL VOOR ECONOMISCHE STUDIES AMSTERDAM den haag/gpd - Als de organisa tie van het waterbeheer in Ne derland niet drastisch wordt verbeterd, zijn consumenten en bedrijven over tien jaar het dub bele of meer kwijt voor alle wa terdiensten (drinkwater, riole ring, waterschapsbelastingen). De kosten van allé waterdien sten zullen oplopen van 4,5 mil jard euro in 2002 tot zo'n 10 miljard euro in 2012. Het ge middelde huishouden moet dan per jaar zo'n 700 euro ophoes ten, tegen een kleine 400 euro nu. Die analyse presenteert de Ver eniging voor Energie, Milieu en Water (VEMW), de belangenbe hartiger van de zakelijke water- gebruikers, vandaag tijdens het energie- en watercongres 'Water Quality Europe 2002' in Zeist. Volgens de VEMW dreigen de kosten van alle waterdiensten mede uit de hand te lopen om dat er in de zogenaamde 'water keten' sprake is van een lappen deken van organisaties (water leidingbedrijven, gemeenten, waterschappen, provincies en ministeries) die zich elk met een of meerdere onderdelen van waterbeheer bezighouden. Ze werken langs elkaar heen en confronteren elk afzonderlijk bedrijven en consumenten met steeds hogere tarieven voor hun watergebruik en -afvoer (riole ring en zuivering). De schatting van 10 miljard aan kosten voor alle waterdiensten in 2002 is volgens VEMW-direc- teur Ir. J. Meijer 'nog aan de voorzichtige kant'. „Er moet de komende jaren alleen al voor miljarden euro's aan rioleringen vernieuwd of vervangen wor den. Een kwart tot de helft van alle rioleringen uit de jaren '60 en '70 van de vorige eeuw is aan vervanging toe", aldus Meijer. Zijn organisatie vreest dat de kosten voor dit soort gigantische klussen onnodig hoog zullen oplopen omdat er te veel ver snippering is in de waterketen. Alleen al bij de rioolvervanging zijn vele honderden gemeenten betrokken. Volgens Meijer zou de regering het initiatief moeten nemen om tot een een stuk of tien regiona le waterketenbedrijven te ko men in plaats van de honder den organisaties (496 gemeen ten, 53 waterschappen, 18 wa terleidingbedrijven en 12 pro vincies) die nu op dit gebied ac tief zijn. badhoevedorp - De politie heeft gisteren een 30-jarige man uit Hoofddorp aangehou den, omdat hij wordt verdacht van fraude! De man heeft bij het bedrijf waar hij werkte 200.000 euro verduisterd. De Hoofddorper kon geld van het bedrijf overschrijven naar zijn privé-rekening. De man heeft inmiddels bekend. Hij maakte het geld op aan kleding, een au to, vakanties, in het casino en gebruikte een deel om zijn schulden af te lossen. n aarden - Technisch concern Stork gaat reorganiseren. Het bedrijf maakte vanochtend be kend dat de nettowinst in het derde kwartaal met 3e miljoen euro is gedaald tot 8 miljoen. Stork gaat met name snijden bij de Fokkerbedrijven in het Brabantse Hoogerheide. Daar verdwijnen 400 van de 700 ar beidsplaatsen. Wereldwijd schrapt Fokker 900 banen. Pagina Economie den haag/gpd - Rechters moeten zwaar der straffen en vaker levenslang uitspre ken. Zware criminelen die levenslang krijgen mogen ook nooit meer vrij ko men. Dat zegt vice-premier Remkes (WD) vandaag in een interview met deze krant. „Bij een hardere maatschappij, ho ren hardere straffen." Remkes vindt dat de beoogde 'strafmaat herziening' een belangrijk punt moet worden bij de komende kabinetsforma tie. Zijn kritiek moet volgens hem niet worden uitgelegd als een verwijt aan rechters. „Zij spreken recht, wij maken wetge ving." De rechtspraak is volop onder werp van discussie op straat, maar op het politieke toneel is het te stil, concludeert de demissionair minister van binnen landse zaken. Rechters leggen slechts zeer sporadisch levenslang op. Vroegtij dige vrijlating wegens goed gedrag is niet mogelijk. De koningin kan echter wel gratie verlenen. Dat gebeurt alleen wan neer de gedetineerde op leeftijd is en geen gevaar meer oplevert voor de maat schappij. Dit jaar werd tot nu toe zes keer levenslang opgelegd. Niet alleen bij ernstige en/of meervoudi ge levensdelicten wil de liberaal levens lange gevangenisstraf. „Dat zou ook heel goed bij ernstige seksuele vergrijpen kun nen." Remkes: „Het is niet de bedoeling dat de gevangenissen straks uitpuilen, maar als ik zeg levenslang, dan bedoel ik dus: nooit meer vrij." WD-leider Zalm merkte gisteren tijdens het spoeddebat in de Kamer over de uit spraken van minister Nawijn (LPF) over de doodstraf de opmerking dat levens lang ook levenslang moet zijn. Nu is het nog zo dat iemand die na een misdrijf le venslang te horen krijgt, dankzij de gra tieregeling gemiddeld na twintig jaar de gevangenis kan verlaten. Ook de LPF liet tijdens hpt debat weten 'in bijzondere omstandigheden' er voorstander van te zijn dat levenslang ook echt levenslang is. Behalve het daadwerkelijke uitvoeren van een levenslange straf, maakte Zalm gisteren duidelijk ook voorstander te zijn van een hardere aanpak van daders die een serie delicten op hun geweten heb ben. Voor het bepalen van de hoogte van een straf telt die serie nu slechts enigs zins mee. Minister Donner (Justitie) gaf tijdens het debat aan dat het strafrecht de mogelijk heid biedt voor een levenslange straf, maar dat nu steeds gratie wordt verleend. Hij wil geen debat over het herinvoeren van de doodstraf. Volgens Donner is het Nederlands rechtssysteem erop gericht dat gedeti neerden 'verbeterbaar' zijn. Een dood straf is onomkeerbaar en niet proportio neel voor wat betreft de zwaarte van het misdrijf, aldus de CDA-bewindsman. Pagina Binnenland 2: Remkes: Vaker levenslange gevangenisstraffen Ja, ik word abonnee en Naam ontvang de krant eerst 2 weken gratis. - qMDv" A Qfr Telefoon n. controle nabezonjng) *e\ Ik neem een: maandabonnement automatische betaling i kwartaalabonnement automatische betaling 4 betaling per acceptgiro i Handtekening: 54,50 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau bank-gjronumroec 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl rdorpse (t eigen urdagboek ense WD t voor de ek uit Idie mij gelukkig /A, weegt op tegen leid die mij bukt Af en toe regen z 4/5 ENTAAR iet de olietanker Pres- de Spaanse kust con- de wereld weer eens iduwkanten van de over zee. Het gaat hier mde tanker met een dubieuze lading op een schimmige hande- rt vanuit een be- radijs. Het besef dat gn dergelijke duistere tn met een risicovolle jndvaren over de we- l stemt niet tot vrolijk- lis dat de controle op van transport te wen- it Wat ook pijnlijk irdt is dat de schim- ndomsverhoudingen :en bij een ramp de irdelijke partijen aan- te stellen. Wat nog wordt is dat nationa- itionale autoriteiten ibben laten afweten, irt met schepen in it met een risicovolle wezen een vorm van tulette. Deze keer brak ;er uit deze risico- ir de kust van Spanje, ramp had zich gemak- Ie elders kunnen voor uit afkomstig uit Riga en Wijk p weg naar Gi- asseerde de enkel wan- er Prestige menig kust frs aan de Spaanse itkust zijn inmiddels dupe van de zwarte •visserij en de economie ■kuststreek en het ach- ullen zeer waarschijn- yjpng de gevolgen van de [|(pp ondervinden. Te- e gedupeerden staan urders die inmiddels maatregelen eisen. In vooral de Europese e Franse president De p op tot 'draconische tegen wat hij :nde wrakken'. Hier •udig hoe langer de schriller de toon. idsmakers moeten zich dat zij eerder in ge- gebleven door in in- samenwerking de ,jp schimmige kanten Ij zeescheepvaart niet jaan te pakken. Deze ,vorm van piraterij ver- NZlhard te worden aange- r Malen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1