REGIO dk 'Huisarts stalinistisch zit in een loonmodel' Hans en de rebellenclub WOENSDAG 20 NC NAVRAAG Net als Riek Schagen, beter bekend als Saartje, is ook hoofdrolspeler JOOP DODERER aangenaam verrast door het succes dat Swiebertje weer heeft. Bijna 48 jaar na het begin van de tv-serie die hele fami lies in de jaren 50, 60 en 70 van de vorige eeuw aan de buis gekluis terd hield, zijn er ruim een kwart miljoen video's en dvd's verkocht. Navraag bij de in Roelofarendsveen woonachtige Joop Doderer over de opmerkelijke wedergeboorte van zijn ludieke creatie. Hoe vindt u het dat 'Swiep' weer zo'n succes is? „Ongelooflijk, zeker als je nagaat dat Swiebertje 27 jaar is wegge weest. Ik ben er ook best een beetje trots op. De serie is wel altijd bijzonder populair gebleven, want veel mensen bleven er maar naar vragen, maar dit had ik toch nooit verwacht. Het is enig om dit mee te maken. Net zo enig als het was om die rol te spelen, want dat was één grote verrukking." Waar zou dat nieuwe succes nu vandaan komen? Wat was er zo leuk aan Swiebertje? „Ik. Ja, dat klinkt raar, maar ik weet ook niet zo snel wat ik anders moet zeggen. Ik haalde vaak zulke rare fratsen uit dat zelfs de ca meramensen tijdens de uitzending gierden van het lachen. En het werd allemaal live opgeno men, dus dat was ook thuis te horen. Daar vraten de mensen de verhalen, die perfect geschreven waren door John Uittenboogaard, vanaf het eerste mo ment. Het was in het begin zelfs zo erg dat we hele kwaaie brieven kregen van groenteboe ren, omdat de afleve ringen op woensdag middag werden uitge zonden. Die konden zij niet zien omdat ze dan geen vrij hadden. Dat is op twee manieren opgelost. Er werden 200 groentemannen uit het hele land uitgenodigd om een hele middag Swiebertje te kijken in de studio en de uitzending werd verplaatst naar de zaterdagavond zeven uur." Swiebertje liep dik twintig jaar, met acht afleveringen per sei zoen. Was dat de rol van uw leven? „Nee, dat kan ik niet zeggen. Ik heb vreselijk veel rollen gespeeld en wat de mooiste was zou ik zo een, twee, drie niet kunnen zeg gen. Maar Swiebertje heeft wel de meeste impact gehad." Ziet u de anderen nog wel eens? „Soms ja. Pas ben ik nog bij Saar geweest, toen ze 89 werd. En we bellen hè. Met burgemeester Bert Dijkstra en Malle Pietje (Piet Ekel). Ja, dat was een hecht troepje. Verdient u zelf nou nog wat aan die revival? „Niks. Helemaal niks. Maar dat vind ik niet erg. Ik ben er trots op dat de mensen plezier beleven aan zo'n ouwe serie, dat ze er pret om hebben. Daar had ik nooit op gerekend. Ik hoef er ook niets op te verdienen, want mensen aan het lachen maken, daar kan niets tegenop." Tekst: Paul de Tombe Foto: GPD UIT DE ARCHIEVEN Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdcn! Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres. Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdcnl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door "orwiüfaisdoor derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. KLANKBORD COLOFON De horeca is ook op straat verant woordelijk voor zijn bezoek. Zestig procent van de stemmers op inter net was het eens met deze stelling, die is geformuleerd naar aanleiding van de berichten over toenemende overlast die horecabezoekers ver oorzaken. De stelling van deze week haakt in op de commotie die ontstond rond de uitspraken van minister Nawijn over de herinvoe ring van de doodstraf. De stelling waarop u tot en met maandag kunt reageren, via www.leidschdagblad- .nl of via de post, luidt: De discussie over de herinvoering van de doodstraf moet voluit kun nen worden gevoerd. Cees van Duyn (41), vastgoedcon sultant in Warmond: „Volkomen mee eens. Je verdient geld aan de mensen die in jouw ge legenheid zitten en als die met tien bier in hun mik de boel vervolgens buiten gaan slopen en gaan lopen klieren, ben je als barman wel dege lijk verantwoordelijk. Je moet het ge woon niet zo ver laten komen. Geen drank meer geven aan iemand die te veel opheeft en niet denken: het is goed voor de kassa en we laten de gemeente opknappen wat er buiten gebeurt. De gemeente, dat zijn wij en wij betalen ervoor als het straat- meubilair wordt vernield. Er is maar één oplossing: wie zoiets doet, moet je niet meer toelaten in je zaak. Maak weer een zwarte lijst. Dat werkte vroeger prima in Katwijk, waar complete bemanningen van schepen in de cafés kwamen drin ken en dan buiten gingen vechten. Tot er zo'n zwarte lijst kwam. Jongens die daar met hun foto I 1 opstc ■p I men ymee zie IA opstonden, kwa- men geen café meer in, voelden zich verschop pelingen en keken wel uit om zich nog te misdra- gen." Ds. Pieter Stam (51), dominee in Katwijk: „Honderd procent mee eens. Omdat ik vind dat horecaffers net zo goed als anderen een taak hebben in de vorming en toerusting van de jeugd. Daar hoort bij dat je jongeren niet stomdronken laat vechten, binnen of op straat. Het gedrag van jonge ren op straat wordt bepaald door de manier waarop ze binnen worden behandeld. Daar moet je als oudere de grenzen aangeven van het verant woord omgaan met alcohol. Ik ben niet voor een totaal alcoholverbod, maar ik ben wel voor het aangeven van de grenzen. Daar hoort bijvoor beeld het happy hour-systeem niet bij. Dat is een puur misdadig sys teem, waar ik fel tegen ben, omdat ouderen daarbij misbruik maken van jongeren, die ze twee drankjes voor de prijs van één geven. Uit puur economische motieven, met alle ge volgen van dien. Ik vind dat de hore ca daar eerst maar eens over moet gaan pra ten." Marije van den Berg (28), be- drijfsjournalist, PvdA-raadslid in Leiden: „Zelfben ik lange tijd barvrouw ge weest in een Leids café en ik vind dat jë binnen de deuren wel verant woordelijk bent voor je gasten. Maar je hebt er geen grip op wat ze buiten de deur uitspoken. Binnen moet je in de gaten houden wie je schenkt en als je ziet dat klanten zich laten vollopen kan en moet je zeggen: je hebt nu genoeg gehad, je krijgt niet meer en ik ga een taxi voor je bellen. Maar wat moet je dan doen, als de klant toch zijn sleutels pakt om zelf te gaan rijden? Hem in de houd greep nemen tot de politie komt? De vraag is ook tot hoe ver de verant woordelijkheid buiten dan moet rei ken. Tot tien, twintig of tot vijftig meter buiten de deur? En wat als zo iemand thuis de boel kort en klein slaat, heb je dan ook schuld? Je moet er dus wel op letten dat iemand niet te veel drinkt, want je hebt een sociale functie, maar buiten geldt de verantwoorde lijkheid van ieder voor zich." Karin Castelijn (42), boerin te Rijp- wetering: „Ja en nee. Iedereen heeft zijn eigen verantwoordelijkheid op dat gebied. De horeca heeft wel de verantwoor delijkheid om ervoor te zorgen dat er geen alcohol geschonken wordt aan jongeren onder de 16 jaar, maar daar is moeilijk controle op te houden. Als ze anderen laten bestellen, heb ben ze dat drankje ook. Op straat is iedereen zelf verantwoordelijk voor zijn daden. Mensen die daar overlast veroorzaken, zou je een week in de buurt van een café moeten laten wo nen en ze de troep die er na een weekend ligt, moeten laten oprui men. Dan heb je kans dat het snel afgelopen is. Vroeger heb ik in een Leidse winkel gewerkt, in de buurt van een café. Daar moesten we 's morgens eerst de winkeldeur ont doen van de kots en de pies. Als de genen die dat daar hebben gedepo neerd, die rotzooi zelf moeten verwijderen, beseffen ze mis schien wat ze an deren daarmee 'RF1— aandoen.' JÉ Dennis Salman (30), bef werker Noordwijkse wc ting: „Onzin, ik vind dat die v delijkheid alleen bij de b liggen. De horeca levert muziek en drank en bij c gebruik van die drank ka onstaan. Als je de verant heid daarvoor bij de hor je dus eigenlijk het alcoh terugdringen. Maar iede toch zelf weten wat hij d zijn eigen keuze. Iets anc in de horeca wel moet in de situatie. Als hij ziet da veel op krijgt, moet een 1 zeggen dat die persoon r met drinken. Maar verde niet gaan. Als je de veran lijkheid voor overlast op horeca legt, draai je de z: Dat is net zoiets als geld afhalen en die bank dan woordelijk stellen voor verkeerde uit- gaven. Ik vind dus jÊÊ dat de zwarte piet in dit geval te veel V A aan de horeca wordt toegescho- u ven." ANNO 1977, zaterdag 19 november LEIDEN/ZOETERWOUDE- De Koninklijke Grofsmederij wil van het ministerie van economische zaken twee miljoen gulden steun heb ben. Dat maakte de voorzitter van de Raad van Commissarissen, de heer Van Slingelandt, bekend op een buitengewone aandeelhouders vergadering. Als het ministerie niet over de brug komt dan ziet de heer Van Slingelandt 'de zaak als heel moeilijk'. Zoals bekend heeft de leiding van het bedrijf een 'continueringsplan' opgesteld voor de KNG. Dit plan gaat er vanuit dat de produktie gedeeltelijk zal kunnen worden voortgezet. Het personeelsbestand zal tot 100 man worden teruggebracht, waarvan een derde deel zal bestaan uit administra tief- en stafpersoneel en tweederde deel uit produktiepersoneel. Dit zal ontslag betekenen voor 60 tot 70 man. De Grofsmederij zal het geld van het ministerie van economische zaken pas in het tweede kwartaal van het volgend jaar nodig hebben. Anno 1977, maandag 21 november LEIDEN - Zaterdag was er een groot buurtfeest in Leiden-Noord. De hele buurt deed mee, jong en oud. Op de foto de Rythmegroep in ac tie. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. De horeca is ook op straat verantwoordelijk voor lijn bezoekers door Roelf Reinders Hans Nobel (53), huisarts in Alphen aan den Rijn, is één van de aanvoer ders van de Club van 100. Een groepje kritische huisartsen dat op internet discussieert over de Nederlandse huisartsenzorg 'die naar de sodemie ter gaat'. Precies een jaar geleden op gericht uit onvrede over de slappe houding van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) en 'leugenaar' Els Borst. Hans en de rebellenclub. Wat is er mis met de huisartsen- zorg? „Wat is er mis als er nu al 500.000 Nederlanders zonder huisarts zitten? Binnen een paar jaar zijn dat er vier, vijf miljoen. Jonge artsen kunnen geen geld krijgen voor hun praktijk vestiging en ouderen haken af. Dan zijn het loze woorden als de opge stapte minister Bomhoff van Volks gezondheid zegt dat elke burger recht op zorg heeft. De artsen die er nog zijn, werken onder enorme druk. Die druk is zo groot dat acht procent van de dokters met burn out thuis zit. Veertig procent zit in de gevarenzone. Door de uitval zijn de arbeidsongeschiktheidspremies de laatste tijd tot vierhonderd pro cent gestegen." Nog meer misstanden? „Jazeker. We krijgen niet het hono rarium waar we op papier recht op hebben en onze praktijkkosten wor den niet voldoende vergoed. De huisartsen zitten in een stalinistisch loonmodel waarbij het politbureau bepaalt wat we verdienen. Verder zijn we boos over de vergoedingen voor de diensten die we na kantoor tijden draaien. Voor 's avonds, 's nachts en in het weekeinde werken, kregen we jarenlang zes gulden per uur. Een vakkenvuller van Albert Heijn krijgt meer." Jullie hebben toch vorig jaar ge staakt? „Ja, maar dat heeft vooral toezeggin gen opgeleverd die Borst voor het merendeel weer heeft ingetrokken. Echt, er is geen minister geweest die zo onbetrouwbaar is als zij. De ver goeding voor werken na kantoortij den is omhoog gegaan tot 45 euro per uur - als je in een huisartsenpost samenwerkt - en zou per 1 januari moeten stijgen tot 65 euro. Tenmin ste, dat was de bedoeling. Of dat doorgaat, is nog maar de vraag." Heeft Borst niet beweerd dat jullie je om niks druk maken omdat de huisartsen er de afgelopen jaren ge noeg geld bij hebben gekregen? „Ik was erbij toen ze in de Tweede Kamer zei dat we niet moesten zeu ren omdat we er de laatste drie jaar 60.000 euro bij hadden gekregen. Pure leugens en demagogie. Er is zo'n zeventig miljoen euro voor huisartsenposten gekomen, maar daar krijg ik geen cent van. Er is geld gekomen voor uitbreiding van het aantal opleidingsplaatsen, maar daar koop ik geen brood voor. Borst heeft ons afgeschilderd als een stel letje geldwolven." Wat verdient u eigenlijk? „Ik heb geen financiële problemen. Dat komt omdat mijn vrouw ook huisarts is en wij meer uren maken dan een gemiddelde praktijk. Maar ik hoor verhalen over artsen die nog geen 20.000 euro per jaar overhou den. Harde getallen over de inko mens van artsen zijn er niet. Nie mand loopt snel met z'n geldproble men te koop." Hoe zit het met uw werkdruk? „Vaak ga ik tot 's avonds laat door en dan ben ik nog niet klaar. Dan ligt er nog een stapel papier om in te vul len: verwijsbrieljes, taxibriefjes, ver klaringen voor verzekeringen. Ieder een wil alles van mij weten. Horen dol word ik ervan. Met medische pa tiëntenzorg heeft het niks te maken. Vanochtend ook weer. Ligt er een brief van Zorg en Zekerheid waarin staat dat ze een alarminstallatie voor een reumapatiënt afwijzen. Dus moet ik weer schrijven dat die man toch echt een alarm nodig heeft. Maar moet ik dat doen? Ik kan hoog uit tegen die man zeggen: 'U doet er goed aan een alarm te nemen.' Maar voor het regelen van zo'n AWBZ-ver- strekking krijg ik geen cent. Zo zijn er honderd dingen op een dag waar ik niks voor krijg." Komt het allemaal niet vanzelf goed met de huisartsen als de over heid zich meer terugtrekt en de zorgverzekeraars meer de regie in de zorg in handen krijgen, zoals de bedoeling is? ,Nee, dat wordt een fiasco. Kiezen voor de zorgverzekeraars is kiezen voor het marktdenken. En daar is de Club van 100 tegen. Zorg verlenen heeft niets te maken met markt principes." Want waar leidt dat toe, mede dinging in de zorg? „Moet ik dan als een bedrijf mijn verliesposten eruit gooi en? Moet ik dan zeggen: 'Be jaarden, allochtonen, chro nisch zieken, gaat u maar, want u kost mij te veel?' Daar ben ik toch geen huisarts voor geworden? Concurrentie in de zorg slaat nergens op." Waarom willen poli tici en het ministerie dan toch zo graag meer concurrentie in de zorg? „Omdat ze er geen verstand van heb ben. De politiek verkoopt toch geen waarheden? Die ver koopt praatjes. Het moet allemaal ko men van de zorgverzeke raars. Maar die hebben echt niet zoveel op met zorg. Het gaat hen om het verkopen van producten. Als ik een zorg verzekeraar bel, word ik door verbonden met de afdeling scha de. Wat voor hen schade is, heet bij mij zorg. Effectieve zorg voor hen is goed kope zorg, voor mij is dat zorg waar de patiënt beter van wordt. Boven dien werken huisartsen al heel goed koop. Wij lossen als poortwachter voor de zorg zelfstandig negentig procent van alle gezondheidsvragen en -klachten op voor maar drie pro cent van het hele zorgbudget in Ne derland." Komen er nieuwe acties? „Veel huisartsen denken er sterk over om per 1 januari te stoppen om 's avonds, 's nachts en in het week einde te werken als er niet een goede vergoeding voor deze diensten komt" Dus als er dan 's nachts een patiënt belt voor noodhulp, zegt u: 'Sorry, bel maar 112?"' „Zou kunnen, ja." Het is toch moeilijk voor te stellen dat een dokter een patiënt in nood niet meer wil helpen? „Maar die houding van 'oh-dat- doen-ze-toch-niet' is het prostitue ren van onze professionele ethiek. Deze vorm van uitbuiting is al zo lang gaande. Dat moet is geen ander beroej waarbij iedereen ervan er altijd bent. De Arbeit voor huisartsen buiten steld. Als de commert van de zorgverzekeraar de politici misbruik bi van onze beroepsopva doen, stoepen we er s uur mee. Ze kunnen de de 24-uurs zorgverpL huisartsen als daar gee voor een gezonde prakt genover staat."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14