LEIDE Kort geding over referendum VA, computers en scherpzinnigheid REGIO Pechtold heeft geen tijd te verliezen Raadsmeerderheid steunt extra bevoegdheden politie CDA boos over Arabisch stemadvies Rabbae Rechter moet inspraak over Rijn Gouwe Lijn opleggen 'Nergens is de concentratie van allochtonen zo groot als in het onderwijs' case squad pluist oude, onopgeloste zaken opnieuw uit Hoge torens vangen veel wind Zorg en Zekerheid maakt wachttijden steeds korter. (Lorg en Zekerheid 52^ woensdag 20 NOVEMBER 2002 rtste loodjes glazen luis Alphen nkeldag: kopen voor «tere wereld door Wim Koevoet leiden - Groenlinks wethouder M. Rabbae heeft zich de woede van de Leidse CDA-fractie op de hals gehaald met zijn spreek beurt in het Arabisch, begin de ze maand bij de Marokkaanse vereniging Al Balagh in buurt huis de Vogelvlucht in Leiden- Zuidwest. Niet alleen het feit dat hij zijn betoog in het Arabisch afstak irriteert de CDA'ers L Lie- verse en fractievoorzitter W. Bleijie. Maar ook dat de wethou der die avond een stemadvies heeft gegeven aan zijn Marok kaanse gehoor. Rabbae betoog de die avond dat allochtonen er het beste aan doen om op zijn eigen partij, de PvdA of D66 te stemmen. Het CDA heeft inmiddels schrif telijke vragen ingediend over de kwestie. De fractie is van oor deel dat als Rabbae bij Al Balagh in de hoedanigheid van wethou der heeft gesproken, hij mis bruik van zijn functie heeft ge maakt. Ook willen de CDA'ers weten waarom Rabbae in het Arabisch heeft gesproken op een avond die juist in het teken stond van de participatie van allochtonen in de Nederlandse samenleving. Lieverse en Bleijie dringen er bij Rabbae op aan te bevorderen dat de dialoog met allochtonen in het Nederlands wordt ge voerd. Rabbae zou daarbij een voorbeeld moeten nemen aan zijn PvdA-collega H. Jansen in Venlo die met alle migrantenor ganisaties heeft afgesproken dat er binnen drie jaar alleen maar in het Nederlands wordt over legd. Ook willen christen-democraten weten waarom volgens Rabbae Arabisch sprekende mensen niet op het CDA of de WD zou den moeten stemmen. Rabbae was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. Bovendien wil het college zijn antwoorden eerst bij de vragen stellers inleveren alvorens de pers van toelichtingen te voor zien. ik op khte dag 1 een woning aan de ersgang tussen de Ha- n de Zuidsingel is gis- laarlichte dag inge- e dieven kwamen het en door een deur reken. Uit het huis laptop meegenomen. n Libbenga scheiden e Leidse hoogleraar enga (65) is gister- enoemd tot fodder in an de Nederlandse ij ontving de onder bij zijn afscheid van siteit Leiden uit han- urgemeester Timmers geest. Libbenga was hoogleraar Algeme- ïnde aan de Universi- 1 en twee keer decaan culteit der Wiskunde wetenschappen. Hij oral aan de ophelde- let moleculaire wer- ïanisme van planten- 1. Ook geldt hij als ter van biotechnolo- Dnd aan de wieg van Jelftse opleiding Life nd Technology en het ititute of Molecular nces. ente wil iffeeshop af e gemeente wil graag ishop Coffee and an de Nieuwe Bees- af. Op dit moment emeente met de eige- irekken' over sluiting ik. Klanten zouden in ing geregeld voor Drgen. Coffee and momenteel gesloten, is in verband met eèn Iroers aan gel dicht «fé iroers aan de Zijl- last van waame- gemeester W. Lem- In de kroeg zou- len goederen zijn ver- sluiting geldt voor fomented onderhan- neente met de huidi- over een nieuwe ex- door Robbert Minkhorst leiden - De rechter moet alsnog een referendum over het tracé van de Rijn Gouwe Lijn door Lei den toestaan. Een aantal bewo ners rond de Lammenschansweg spant een kort geding aan in de hoop zo het referendum over de sneltram af te dwingen. Het Bewonerscomité Lammen schansweg e.o. en twee wijkver- enigingen hadden bij de ge meente het verzoek om een volksraadpleging ingediend. Zij, maar ook anderen in de stad, verzetten zich tegen een tram tracé door de binnenstad en over de Lammenschansweg. Die route krijgt de uitgesproken voorkeur van Leiden en de pro vincie Zuid-Holland. De Rijn Gouwe Lijn moet vanaf 2007 tussen Gouda en Leiden rijden en vanaf 2010 ook naar de kust. De gemeenteraad wees eind ok tober de referendumaanvraag af. Voor de raad gaf de dreiging om forse subsidie mis te lopen de doorslag. De ervaring leert dat zodra een project dat in aanmerking komt voor rijkssub sidie 'besmet' raakt, het geld naar iets anders gaat. Dat de Rijn Gouwe Lijn een bovenlo kaal onderwerp is, speelde ook mee. Verder verwachtte Leiden dat de provincie, die uiteindelijk de laatste stem heeft, het tracé toch door het centrum zou laten gaan, ongeacht de uitslag van een eventueel referendum. De bewoners van de Lammen schansweg en omgeving vinden de motivatie van het gemeente bestuur ondeugdelijk. Dat schrijft hun advocaat M. Wage- makers, zelf actief in het bewo nerscomité, in zijn verzoek schrift aan de Haagse recht bank. „Uit niets blijkt dat het houden van een referendum tot gevolg heeft dat hogere overhe den bevoegd zijn om Leiden het binnenstadtracé op te leggen, of - als dat al zo zou zijn - zij er daadwerkelijk gevolg aan geven. Verder blijkt nergens uit dat in derdaad subsidies zouden wor den misgelopen." Volgens Wagemakers is dat slechts een mening van de ge meente die bovendien gestoeld is op een vaag, algemeen ver moeden. Een legitieme grond om geen referendum uit te schrijven ontbreekt volgens hem. Het onderwerp is volgens de Referendumkamer 'referen dabel', het verzoek kwam op tijd bij de gemeente binnen en ging gepaard met ruimschoots vol doende handtekeningen. Geen enkele reden dus om geen refe rendum uit te schrijven, zo oor deelt Wagemakers. Leiden wil niet reageren zolang de zaak onder de rechter is. Wethouder A. Geertsema wacht 'in alle rust en vol vertrouwen' het kort geding af, zegt een woordvoerder. Er is nog geen datum voor de rechtszaak. door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - Ruim tien jaar na de roemruchte Leidse aanpak van het probleem van de zwarte en witte scholen, pakt de nieuwe onderwijswethouder, Alexander Pechtold van D66, de hand schoen weer op. Het Leidse Ei, zoals de toenma lige PvdA-wethouder Koek haar plan voor een speciale school voor allochtone kinderen tussen de drie en zeven jaar toen noemde, mislukte jammerlijk omdat vooral de Turkse ge meenschap in Leiden er niets van moest hebben. Pechtold vindt de tijd nu rijp voor de Leidse Omelet, zoals hij zijn ideeën, waarvan nog geen letter op papier staat, heeft gedoopt „Een omelet van bruine en witte eieren." Tijdens de begrotingsbehande lingen, vorige week, lichtte hij al een tipje van de sluier op maar er was niet één raadslid dat de wethouder nader aan de tand voelde over Pechtolds aanpak van het grootste onderwijspro bleem van de stad. Daarom dient het Leidsch vertrekpunt van de discussie over Pechtolds Omelet, waarvan de sleutelbegrippen 'verleiden' en 'allianties' zijn. De raads commissie onderwijs kan een 'praatstuk', zoals hij zelf zegt, te gemoet zien. Pechtold wil liever snel aan de slag. In brede maatschappelijke discussies heeft hij geen trek en daarvoor ontbreekt bovenal de tijd. „Want de situatie in het Leidse onderwijs was toen het Leidse Ei werd gepresenteerd al verontrustend en is de afgelo pen tien jaar alleen nog maar verslechterd. En wordt nóg slechter." De ernst van de situatie is tot Pechtold doorgedrongen tijdens een recente 'toemee' langs de openbare scholen. Zo trof hij bij Woutertje Pieterse aan de Hout laan louter blanke kinderen aan en op de Teldersschool aan de gelijknamige kade zag hij, nadat hij al een aantal met buiten landse kinderen gevulde klaslo kalen was in- en uitgelopen, één blond ventje zitten. De school directeur hielp de glimlachende wethouder direct uit de droom: „Dat is een Joegoslaafje. Hij heeft de grootste taalachter stand van allemaal." Het zijn per definitie de zwarte scholen die op de lange duur het loodje leggen, weet de wet houder. Zwarte scholen balan ceren door teruglopende leerlin genaantallen op het randje van de afgrond en zijn daardoor voortdurend verwikkeld in een strijd om het bestaansrecht. Bo vendien boeken ze de slechtste scores bij Cito-toetsen. Alleen met een gemengde schoolbevol king kan een school zich uit de ze neerwaartse spiraal bevrij den. Ook in de Merenwijk zijn de contrasten scherp. De Meren wijk is overwegend blank maar toch is de openbare Merenwijk- school voor maar liefst 91 pro cent gevuld met donkere kinde ren. Dat percentage komt voor de Meerpaal neer op slechts 15. De wethouder noemt zulke situ aties onaanvaardbaar, maar op de openbare Lorentzschool en de Teldersschool is het niet veel anders. „Op nog geen kilometer afstand van elkaar bevinden zich twee totaal verschillend we- an Berendsen Niet opgeloste moor- vallen of verkrachtin- öllands Midden, Leo n Frans Heiver- ken er weer in. Deze orgewinterde recher- men goed voor 60 jaar vormen in deze poli- Et cold case squad, het n dat zaken van meer jaar oud, alsnog wil op te lossen, e pas net zijn begon- het eerste succes 1 kwestie van tijd. Hel- „Zonder inhoudelijk k in te gaan, verwach- zien de grote hoeveel- 1-materiaal dat is ge- binnenkort de dader ude verkrachtingszaak aanhouden." iet tweetal is het be lde zaken op te lossen, or je van familie van offer dat de dader wei aantal jaren cel heeft naar dat zij levenslang ift. Kun je nagaan wat op familie is als de wordt gepakt", aldus s. >t wordt ons af en toe of het nog wel zin iemand na zoveel jaar affen", gaat hij verder, je een mens doelbe- leven hebt ontnomen nes of een pistool, vin- at je altijd moet wor- aft. Bovendien komt beidsgevoel terug als s aangehouden en dat Frans Helversteijn (links) en Leo Hooijmans vormen het cold case squad van de politie Hollands Midden. Foto: Hielco Kuipers geeft rust. Het mag duidelijk zijn dat moord op een onschuldig slachtoffer voor ons hogere prioriteit heeft dan een afreke ning binnen het criminele cir cuit." Het duo gaat voor onopgeloste zaken maximaal 18 jaar terug in de tijd, de verjaringstermijn van moord. „Voor doodslag en ver krachting is dat 15 jaar en voor een overval 12 jaar", weet Hel versteijn. „Wij bepalen niet zelf welke zaken we aanpakken. Dat beslissen korpsleiding, hoofd korpsrecherche en het openbaar ministerie. Bij het OM is inmid dels een officier van justitie aan gesteld die cold cases in zijn portefeuille heeft." DNA, het is al eerder genoemd, is een van de belangrijkste hulp middelen van het speurende duo. „Een dader laat op de 'plaats delict' vrijwel altijd spo ren achter", zegt Helversteijn. „Dat kan afhankelijk van het misdrijf gaan om bloed, haar, huidschilfers of sperma. Wij proberen DNA van oud opgesla gen bewijsmateriaal te laten ha len en dat te laten 'matchen' door het Nederlands Forensisch Instituut te Rijswijk. Zo hopen we voldoende hard bewijs te krijgen." Daarbij zijn de twee wel aan strenge regels gebonden. Hooij mans: „We kunnen een ver dachte vragen om DNA via een uitstrijkje van wangslijm af te staan. Bij weigering kan dat eventueel worden afgedwongen door de rechter-commissaris als die voldoende grond aanwezig acht. Maar dan moet iemand wel echt verdacht zijn. DNA via een koffiekopje of sigaretten peuk stiekem verzamelen, mag niet meer." Daarnaast voeren de recher cheurs oude zaken in de com puter in. „Vroeger bestond een zaak wel eens uit 600 onder- zoeksformulieren", legt Hooij mans uit. „Ja, dan is de harde schijf boven in je hoofd wel eens vol. Nu met de computer kun je veel gerichter zoeken en heb je meer overzicht." DNA en computers mogen dan iets extra's toevoegen, toch blijft het recherchewerk volgens de twee vooral mensenwerk dat engelengeduld vereist. „Bij zo'n hernieuwd onderzoek kijken we uiteraard naar een nieuwe in steek en nieuwe mogelijkhe den", aldus Hooijmans. „Mis schien heeft iemand toen wel niet helemaal de waarheid ge sproken. Dat kan gebeurd zijn uit angst maar ook om iemand anders te beschermen. De klein ste dingen kunnen een ander licht op een zaak werpen, dus het blijft puzzelen, kijken en vergelijken. Iemand die pas een paar jaar bij de recherche werkt zal nooit in dienst kunnen ko men bij een cold case team. Zonder ervaring, scherpzinnig heid en 'Fingerspitzengefühl' kom je er niet uit." relden. Op de ene, de Lorentz school, lopen vrijwel uitsluitend blanke kinderen rond. Slechts zeven procent heeft een kleurtje. Van de schoolbevolking van de Teldersschool daarentegen is tachtig procent zwart. Ik ken niet één Leidse wijk waar de scheiding tussen blank en zwart zo manifest is, nergens is de concentratie van allochtonen zo groot als uitgerekend op de scholen. Dat is rampzalig." In Leiden-Noord moet de Brede School de segregatie in het Leid se basisonderwijs tegengaan maar met de vorming en op richting daarvan, laat staan met de bouw, wil het nog altijd niet vlotten. Pechtold belooft dat hij zal blijven werken aan de Brede School in dit deel van Leiden, maar hij stelt vast dat elders in de stad, in de Merenwijk en Zuid-West bijvoorbeeld, zich ook op grote schaal segregatie vóordoet. Bovendien zijn Brede Scholen gecompliceerd omdat 'alles overhoop moet'. „Dat is typisch Leids, niet eerst even oe fenen, maar gelijk het diepe in en het liefst met een sprong van de hoge." leiden - Een hoogwerker moest er gisteren aan te pas komen om de stormschade, voornamelijk leien pannen, aan de twee torens van de St. Jozef kerk aan de Herensingel in Leiden te herstellen. Ook werd het kruis op de kleine toren verwijderd omdat het gevaar bestond dat het naar beneden zou val len. „Bij harde wind zagen buurtbewoners hem heen en weer bewegen", aldus koster A. van der Meijden. „Stel dat je hem op je hoofd krijgt." Het andere kruis is door de bisschoppelijke bouwinspec- teur vanuit de hoogwerker goedgekeurd. Tijdens de werkzaamheden, die de hele dag duurden, was de Alexanderstraat afgesloten voor verkeer. Foto: Henk Bouwman door Wim Koevoet leiden - De fractie van Groen links is mordicus tegen en de PvdA heeft nog geen standpunt bepaald. Maar de rest van de ge meenteraad kan leven (D66, SP, ChristenUnie) met of is ronduit enthousiast (WD, CDA, Leef baar Leiden) over het 'mini mumpakket' waarmee burge meester W. Lemstra het instru mentarium van de Leidse politie wil vergroten om de openbare orde te handhaven en de veilig heid te waarborgen op vooral de Nieuwe Beestenmarkt. Dat bleek gisteravond in de raadscommissie bestuur en vei ligheid waar langdurig en hevig werd gediscussieerd over de no titie van de burgemeester 'Over last beter bestreden'. Lemstra zou, als er nu over moest wor den gestemd, zonder twijfel een meerderheid achter zich krijgen. Volgens Lemstra en commissa ris P. de Meij heeft de politie aan de handboeien en de wapenstok niet meer genoeg. De toevoegin gen die Lemstra wil, zijn onder meer aanscherpingen van de bepalingen in de algemene plaatselijke verordening over hinderlijk alcoholgebruik en ge drag, over geluidsoverlast en sa menscholingen. Ook krijgt de politie de bevoegdheid om met gebiedsontzeggingen lik-op- stukbeleid te voeren en wordt de Nieuwe Beestenmarkt aange wezen als een veiligheidsrisico gebied. Daar mag de politie ca meratoezicht uitoefenen om de pakkans te vergroten en preven tief fouilleren. WD' er R. de Rooij zou het liefst nog veel verder gaan dan Lem stra. Hij pleitte ervoor om ook het gebied rond Molen de Valk en de stationsomgeving tot vei ligheidsrisicogebieden uit te roepen. Op zijn wensenlijst staat verder een top-100 van Leidens zwaarste criminelen en veilig heidsindexen per wijk. Dit naar Rotterdams voorbeeld. Groenlinkser Y. van Delft staat lijnrecht tegenover De Rooij in haar opvattingen. Veel liever dan Lemstra's minimumpakket ziet zij een 'alternatief pakket, een mix van zorg en preventie'. Maar daar ziet de waarnemend burgemeester niets in. Zijn mi nimumpakket, ze betoogde hij, is nodig om een groep 'notoire lastpakken', tussen de twintig en honderd man sterk, een halt toe te roepen. „Preventie doet er voor deze groep niet toe." „Er is geen recht zonder macht", besloot Lemstra emo tioneel. „Dat kun je rechtse taal noemen, maar ik ben geen rechtse man." De discussie wordt begin 2003 hervat Be sluitvorming volgt kort daarop. (advertentie) Van elke 100 aanvragen konden wij bij 91 de wachttijd aanzienlijk inkorten. Ook voor u zoeken we een oplossing waardoor u eerder geholpen wordt. Kosteloos en vrijblijvend. Meer weten? Bel onze afdeling Zorgbemiddeling: (071) 5 825 828. Maand Aantal Succes aanvragen bemiddelingen Januari 84 93% Februari 40 100% Maart 74 97% April 68 ^81 Mei 56 86% Juni 51 83% Juli 55 90% Augustus 44 86% September 87 98% October November December 1 november 2002 Stap ook over op de zorgverzekeraar met de beste zorg en de meeste zekerheid. ZIEKENFONDS 8. PARTICULIER www.zorgenzekerheid.nl 0 071 - 5 825 825

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13