BUITENLAND VS: Irak schendt resolutie RIJDEN WE OPEN OF DICHT? NAVO staat voor het uur van de waarheid Italië in rep en roer na vonnis oud-premier Andreotti Kaper wilde toestel laten neerstorten op Tel Aviv Celstraf na terroristischeverkleedpartij Bombardementen tijdens eerste dag van bezoek wapeninspecteurs Hersenen Meinhof terug Het team van wapeninspecteurs in de bus bij het vliegveld van Bag dad, gisteren bij aankomst in de Iraakse hoofdstad. Het hoofd van het VN-team Hans Blix heeft gisteravond na eerste gesprekken met Iraakse functionarissen gezegd dat er 'vooruitgang' is geboekt, zon der verder details te geven. De woorden van de Amerikaanse presi dent Bush waren vanochtend minder optimistisch. Op weg naar Praag, waar hij op een NAVO-conferentie steun zoekt voor zijn harde lijn tegen Irak en het internationale terrorisme, liet hij weten dat 'Irak wordt ontwapend, goedschiks of kwaadschiks'. Blix en directeur Mohamed el-Baradei van het Internationaal Atoomagentschap pra ten vandaag met een belangrijke adviseur van Saddam Hussein en met de Iraakse minister van buitenlandse zaken Naji Sabri. Foto: AFP/Joseph Barrak ankara/dpa-afp-rtr - De 'verwarde' man die zondag probeerde een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al te kapen, was van plan het toestel op een ge bouw in Israël te laten neerstorten. Dat heeft een Turkse politiefuctionaris gisteren meegedeeld. De kaper, volgens Turkse me dia een 23-jarige Israëlische Arabier, zou op die manier de aanslagen van 11 september 2001 op New York en Washington willen ko piëren. Hij zou een 'groot gebouw' in Tel Aviv op het oog hebben gehad. Veiligheidsagenten aan boord van het vlieg tuig, dat zondag op weg was van Tel Aviv naar Istanbul, verijdelden de kaping. De ka per in spe was gewapend met een zakmes met een lemmet van vier centimeter, meld de de Israëlische staatsradio gisteren. Hij werd overmeesterd door veiligheidsperso neel. Het vliegtuig landde veilig in Istanbul. De dader werd direct gearresteerd. De luchthavenautoriteiten in Istanbul zei den dat de verkeerstoren was gewaar schuwd toen het vliegtuig over de Zee van Marmara het Turkse vliegveld naderde. Het is niet duidelijk hoe de man het zakmes kon meenemen aan boord. De veiligheidsmaat regelen bij El Al behoren tot de strengste ter wereld en zijn nog verder aangescherpt na de aanslagen in de VS. berlijn/ap - Een Duitse rechtbank heeft een Pa lestijnse vader maandag tot vijf maanden voor waardelijk veroordeeld, omdat hij zijn drie kin deren een kartonnen gordel met namaakexplo- sieven had laten dragen tijdens een betoging in Berlijn eerder dit jaar. De 33-jarige man werd schuldig bevonden aan het vergoelijken van cri minele daden. Hij kreeg ook een werkstraf van 300 uur opgelegd. De rechtbank stelde een onderzoek in nadat Duitse kranten foto's hadden gepubliceerd van de jongste dochter (6), die tijdens een pro-Pa lestijnse betoging op 13 april op de schouders van haar vader zat met een namaakversie van een explosievengordel. Zijn andere twee kinde ren, 10 en 12 jaar oud, droegen dezelfde gor dels. Minister van binnenlandse zaken Otto Schily noemde het een schandelijk misbruik van kinderen als 'advertenties voor terreurda den'. De beschuldigde was een asielzoeker-die al twee jaar in Duitsland woont. Hij zei tegen de rechter dat het niet zijn bedoeling was om de zelf moordaanslagen goed te praten, maar om de aandacht te trekken voor een oplossing van het conflict. „De ellende in de bezette gebieden is te groot geworden", zei hij, eraan toevoegend dat hij het nooit zou toestaan dat zijn kinderen zelf moordenaars worden. in Australië =»anslag rj'i M - De Australische re- >*kft de inwoners van indaag gewaar- >or een mogelijke ter- in de komende "Minister van justitie dat de veiligheids- eJn de hoogste staat aamheid verkeren. j de informatie ver- e dt met Osama bin La- |(j umetwerk al-Qaeda ingen daarvan. Het is 1 id of het alarm heeft met de arrestatie gis- een tot de islam be- injan. Hij wordt verdacht j ereidingen voor het i aanslagen op Israë- /e ellingen in het land. man werd gister- bepakt, nadat de poli- lopen twee weken al ad gedaan in huizen lesische moslims die wonen. doden bij (g bus India Zeker veertien en vintig mensen zijn ide Zuid-Indiase ndhra Pradesh ge- i de bus waarin ze za- i landmijn reed. De jdoor maoïstische ngen tot ontploffing "dus de politie. Er is leid over het aantal omdat de aanslag 1 op een erg afgele- )nder de slachtoffers ach in elk geval zes i twee kinderen. Vol- ersbureau dachten dat de bus politie- rvoerde. De opstan- kijn lid van de verbo es War Group (PWG), oral gemunt heeft op ren en regeringsin- ndje is n Laden r U|on - De stem die te p het bandje dat vori- iWerd afgespeeld op de d zender al-Iazeera, is r van Osama bin 1 leider van de terreur- e al-Qaeda. Dit is de a|van de Amerikaanse i Midiensten die de op- p ben onderzocht. Alles ifdat de opname au- 11, al voegde de woord- e dat het onmogelijk zekerheid te heb- pname zou ook er- afgelopen weken zijn De stem om de band de aanslagen die in aatsvonden. Het is min of meer 'harde' ds een jaar dat Bin in leven zou zijn. (el kaviaar eist Rusland Luchth aven werkne - )en tijdens het uitla- en Russisch vliegtuig am gesmokkelde rode itdekt. Ze deden hun g toen de bodem uit t viel. De doodskist, gavond laat in de zui- d Krasnodar werd uit- wam uit Khabarovsk Ue Oceaan, waar het 1 van de Russische ndaan komt. ië blijft staan fenetië heeft nog tampen met een van overstromingen uit iedenis. Gisteren was m het water in de la- 125 centimeter hoger laai, meldde het pers- isa. Zaterdag was het volg van de sterke rm opgelopen tot 147 ir boven normaal. Dat ner na hoogste stand :hiedenis van de stad. n Marcoplein moes- risten gisteren door diep water waden. itinië stelt «ingen uit «es - De presidents- ;en in Argentinië zijn naand uitgesteld. Dat egering gisteren be- aakt. In plaats van op worden ze nu op 27 uden. Het is de twee een jaar dat de da- de verkiezingen wordt n. President Eduardo :ei dat het uitstel lijk was door diverse jke uitspraken rond ingen. ur Afrika: nkrant ba - Blinde mensen in rijgen eind november krant. Volgens uit- mebet Zewde is het )raillekrant van Afri- 'e algemeen nieuws rtig pagina's dikke erwerpen als politiek, ezondheid belichten, elt circa 100.000 blin- wie de braillekrant djn. De nieuwe Toyota MR2 v.a. 32.790,-/€635,- p. mnd. )e gaat puur voor het rijplezier. Sublieme wegligging dankzij midden motor. Natuurlijk het lekkerst met de kap open! Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl TOYOTA. 'N WERELD VAN VERTROUWEN. Leasepnjs (Toyota luie) o b v. lull operational lease, 48 mnd. toummnuiou en 20 000 km p.|. e»d BTW en brandstol Gecalculeerd met 75% no daim. Prijs md BTW, e>d. Losten n|klaar malen en verwi|denngs- bi|drage. Gemiddeld brandstofverbruik 7,4 L/100 km 113,5 Km/L) CO/178 gr/km Wipigingen voorbehouden. Distr Louwman Parqui B.V <2£> TOYOTA door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De NAVO, ooit Europa's schild tegen het Rode gevaar, dreigt af te zakken tot het niveau van een politieke praatclub. Op de komende top in Praag beslis sen de negentien regeringsleiders over een complete gedaantever wisseling voor het bondgenoot schap. Het NAVO-hoofdkwartier in Brussel is gehuisvest in een ver zameling oude barakken waar iedere computerfabrikant zijn neus voor ophaalt. Een bordje bij de voordeur geeft een ver hoogde staat van paraatheid aan; sinds 11 september 2001 is het geruststellende 'alpha' ver vangen door het meer alarme rende 'bravo'. De gammele, maar zwaar beveiligde thuisba sis is bijna symbolisch voor de toestand waarin de NAVO ver keert. Terwijl de grond onder haar voeten afbrokkelt, moet zij zich wapenen voor de oorlogen van de 21ste eeuw. Natuurlijk klinkt binnen die ge bouwen uit de Koude Oorlog de retoriek waar vooral Amerika nen zo goed in rijn. „De NAVO heeft haar bestaansrecht bewe zen en is in staat om iedere nieuwe uitdaging aan te gaan", zegt een hoge functionaris zelf verzekerd. Maar heeft de NAVO nog bestaansrecht, of is ze gede gradeerd tot een militaire ge reedschapskist waar de Ameri kanen in de strijd tegen het ter rorisme naar believen uit put ten? En wat betekent een moge lijke oorlog tegen Irak voor het bondgenootschap? Die vragen staan centraal op de komende top in Praag, waar donderdag en vrijdag staats hoofden en regeringsleiders el kaar ontmoeten. In Praag breekt het uur van de waarheid aan voor een alliantie die sinds het einde van de Koude Oorlog wor stelt met haar bestaansrecht. Als de Verenigde Staten hun inte resse in de NAVO verliezen, is het gedaan met het bondge nootschap. Secretaris-generaal Robertson spreekt daarom graag over de noodzaak van een 'ge daanteverwisseling' die hij in een paar woorden samenvat: 'Minder tanks en meer lucht transport'. Om terrorisme en massavernie tigingswapens waar ook ter we reld te bestrijden, heeft de NAVO behoefte aan snel ver plaatsbare en goed opgeleide troepen. Daarvoor zijn vliegtui gen nodig, nieuwe wapens, nieuwe regels, een nieuwe com mandostructuur, nieuwe bond genootschappen, nieuwe leden en nieuwe toezeggingen van de lidstaten. Robertson heeft de Europese NAVO-landen stuk voor stuk gewaarschuwd dat ze over de brug moeten komen, omdat anders het risico bestaat dat de Amerikanen straks 'ver geten' hun trouwe partners te raadplegen. Zo stond na 11 september 2001 de NAVO klaar voor de oorlog tegen het terrorisme, maar de Amerikanen belden niet Ze de den liever zaken met een paar landen afzonderlijk, zoals Groot-Brittannië. En als het ooit komt tot een oorlog tegen Irak, zo voorspelt een hoge diplo maat, dan zal het niet anders gaan. Washington stuurde wel een plan naar Brussel dat het bond genootschap moet redden van de vergetelheid: de Amerikanen willen een mobiel NAVO- leger van 21.000 man sterk, dat bin nen dertig dagen op de been moet kunnen rijn. Als de top in Praag akkoord gaat, is zo'n in terventiemacht over vier jaar in zetbaar voor brandhaarden waar ook ter wereld. Als 'voor proeve' krijgt de NAVO binnen kort voor het eerst in haar ge schiedenis een taak buiten Eu ropa: in Afghanistan gaat ze de 5.000 man tellende multinatio nale ISAF-vredesmacht onder steunen, die onder Duits-Ne derlandse leiding staat. Zeven landen (Slowakije, Slove nië, Bulgarije, Roemenië en de Baltische staten Estland, Letland en Litouwen) verwachten in Praag een uitnodiging om NAVO-lid te worden. Albanië en Macedonië rijn ook kandidaat, maar rij zijn voorlopig kansloos. De beslissing over de uitbrei ding staat of valt met Ameri kaanse goedkeuring, en Was hington houdt de spanning er nog even in. In het Brusselse NAVO-hoofdkwartier zoemt het gerucht dat drie landen het kun nen vergeten, omdat ze te laks zijn (Slovenië) of nog niet ver genoeg (Estland en Bulgarije). „Maar het zou mij buitenge woon verbazen als het er min der dan zeven worden', zegt een Nederlandse diplomaat. De uitbreiding met relatief arme landen kan het bondgenoot schap verzwakken. Aan de an dere kant, in een bondgenoot schap waar de Amerikanen meer aan defensie uitgeven dan de achttien andere leden samen, doet de militaire bijdrage van een paar nieuwkomers niet zo heel veel ter zake. Voor de Ame rikanen is van belang dat voor malige sovjetsatellieten defini tief binnen hun invloedssfeer komen. De toetreding van de Baltische landen brengt het bondgenootschap tot aan de grens van 'strategische partner' Rusland. En dat alles is betrekkelijk goed koop: de NAVO heeft geen steunprogramma's en de nieuwkomers moeten er zelf voor zorgen dat ze hun leger op peil brengen. Zo kan het rijn dat strategisch gelegen landen als Roemenië en Bulgarije, die nog lang niet rijp worden geacht voor de EU, zonder slag of stoot lid van de NAVO worden. Een diplomaat riet dat als heel van zelfsprekend. „Ze rijn van harte welkom. Tenslotte gaan ze bij de NAVO hun lidmaatschap zelf betalen." maagdenburg/dpa - De univer siteit van Maagdenburg heeft de hersenen van het RAF-lid Ulrike Meinhof aan justitie in de stad Stuttgart overgedragen. De over dracht vond vrijdag al plaats, maar is gisteren pas bekendge maakt. De dochters van Mein hof, die in 1976 in gevangen schap overleed, hadden vorige week opgeroepen de hersenen van hun moeder vrij te geven voor een begrafenis. Volgens de dochters waren de hersenen van Meinhof zonder toestemming van de familie niet samen met het lichaam begra ven, maar geconserveerd voor wetenschappelijk onderzoek. Het orgaan bevond zich eerst in een instituut in de stad Tübin- gen, en werd later overgebracht naar Maagdenburg. Afgelopen weekeinde werd ook bekend dat de hersenen van de RAF-leden Baader, Ensslin en Raspe, die evenals Meinhof zelf moord pleegden in de gevange nis, 'zoek' zijn. Hun hersenen werden na hun dood in 1977 eveneens naar Tübingen over gebracht, maar daar bevinden ze zich volgens de laatste gege vens niet meer. (advertentie) washington/afp-rtr-anp - Beschietingen van Amerikaanse en Britse gevechtsvliegtui gen door Irak zijn een schending van de jong ste resolutie van de Veiligheidsraad over ont wapening van het land. Dat heeft woordvoer der Scott McCellan van het Witte Huis giste ren benadrukt. Gisteren werden weer Ameri kaanse en Britse toestellen beschoten, nadat zij doelen in de no fly-zones in Irak hadden bestookt. Mc Cellan zei dat de VS dan ook 'de optie' hebben Iraakse beschietingen voor te leggen aan de Veiligheidsraad. Schending van be palingen in de resolutie kan leiden tot mili tair ingrijpen tegen Irak. De resolutie be paalt dat Bagdad volledig moet meewerken aan de wapeninspecties. Blijft het land in gebreke, dan zal de Veilig heidsraad formeel een nader standpunt moeten innemen over de 'ernstige gevolgen' waarmee de resolutie dreigt. De VS hebben evenwel al enkele malen laten doorscheme ren mogelijk eigenhandig te zullen optreden tegen Irak, ook buiten de Veiligheidsraad om. Volgens McCellan bepaalt de resolutie ook dat Irak 'geen enkele vijandige daad' mag plegen tegen functionarissen van lid staten die betrokken rijn bij de uitwerking van deze en andere resoluties tegen Irak. De Amerikaanse minister van defensie Rums feld liet zich gisteravond iets minder stellig uit. Hij zei dat de geregelde beschietingen van Iraaks afweergeschut geen aanleiding zullen zijn voor een militair ingrijpen. De Iraakse aanvallen zijn weliswaar onaccepta bel, maar 'de interpretatie dat zoiets een ac tie kan uitlokken is onjuist', aldus de minis ter. Een woordvoerder van Iraakse ministe rie van buitenlandse zaken zei dat de uitleg van de tekst door het Witte Huis maar weer eens aangeeft dat de VS alleen agressie in de zin hebben. „Dit is weer een aanwijzing dat de Amerikaanse regering het internationale recht en het VN-handvest overtreedt", aldus de zegsman. Amerikaanse en Britse vliegtuigen bombar deren geregeld Iraaks afweergeschut in de zogeheten no fly-zones boven Irak. Ook gis teren gebeurde dat weer, uitgerekend op de dag dat de eerste wapeninspecteurs terug keerden in Irak. De zones zijn ingesteld ter bescherming van de Koerden in het noor den en de sji'iten in het zuiden van het land. door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Driejaar geleden stak 'Signor Ita lia', oud-premier Giulio Andreotti, de lof trompet over de onafhankelijkheid van de rechtbank van Perugia. Dat gebeurde kort nadat hij was vrijgesproken van samen zwering en het geven van de opdracht tot de moord op de sensatiejournalist Mino Pi- corelli. Gisteren was Andreotti - ikoon van de naoorlogse christen-democratie, zeven maal premier en 33 keer minister - heel wat minder complimenteus. Geen won der. Een dag eerder kwam uit datzelfde Perugia uitermate slecht nieuws: Andre otti lieeg in een door de officier van jus titie ingesteld beroep tegen zijn eerdere vrijspraak alsnog 24 jaar cel aan de broek voor de in 1979 gepleegde moord. Hij hoeft die straf niet uit te ritten, want Andreotti is volgens de Italiaanse regelge ving daarvoor met 83 te oud, en hij ge niet door zijn positie van 'senator voor het leven' bovendien immuniteit voor celstraf. De straf zou worden omgezet in huisarrest. Maar het gaat hem uiteraard om zijn 'goede naam'. Vandaar dat hij gisteren voor de tv-camera's als het lijd zame slachtoffer acteerde. „Ik blijf ver trouwen houden in ons rechtsysteem. Maar door dit vonnis ben ik verrast en geschokt." Vergeleken bij de reactie van de huidige premier Silvio Berlusconi was dat een koele verklaring. Berlusconi, zelf doelwit van justitieel onderzoek naar corruptie, belastingontduiking en maffiose relaties, sprak van 'waanzinnige rechtspraak' en kondigde aan dat de maat nu vol is. De bezem moet door de juristerij, want het land is 'dit soort politieke vonnissen' meer dan zat. Ook anderen schoten Andreotti te hulp. President Ciampi, de christen-democra tische splinterpartijtjes in oppositie en regering, ja zelfs leden van de ex-com- munistische Linkse Democraten én het Vaticaan toonden zich geschokt, bezorgd en verrast. Het hoger beroep van officier van justitie Alessandro Cannevale - die Ook Giulio Andreotti zelf bijt van zich af. Gisteren verscheen hij op de staatstelevisie RAI in een uitzending over zijn rechtszaak. Boven zijn hoofd staat 'Wie heeft Pecorelli vermoord?'. Foto: EPA/Schiavella-Paradisi zich bij de vrijspraak in 1999 voelde alsof immers niet meer dan een formele zaak. hij door een trein was overreden - leek De rechtszaal was zondagavond voor zelfs niet voor de helft gevuld. Wat voor de rechtbank bepalend is ge weest bij deze omslag zal pas blijken als het vonnis over negentig dagen volledig wordt gepubliceerd. Dan kan ook het le gertje advocaten van Andreotti het aan gekondigde hoger beroep indienen. Het Hof van Cassatie, 's lands hoogste rechts- orgaan, zal zich daarover moeten uit spreken. Berlusconi - en hij niet alleen - gaf al aan wat die hoogste rechters moe ten doen: de veroordeling schrappen, de eerdere vrijspraak bevestigen. „Ik heb daar het volste vertrouwen in." Berlusconi zorgt met dit soort intimide rende uitspraken voor een steeds grim miger sfeer rond de rechtspraak. Dat her innert aan de jaren zeventig, toen Italië leed onder links en rechts terrorisme. Destijds was vooral links ervan overtuigd dat de rechtspraak een schakel was in een complot van inlichtingendiensten, politie en christen-democratische politi ci. Uit die tijd stamt ook de veronderstel de betrokkenheid van Andreotti en een viertal zondag eveneens tot 24 jaar ver oordeelde maffiosi bij de moord op Pecorelli. In 1978 ontvoerden de Rode Brigades de progressieve christen-^Rmocraat en ex- premier Aldo Moro. Andreotti was toen premier, en weigerde met de terroristen te onderhandelen, hoezeer Moro daar in brieven ook om smeekte. Moro, die met Andreotti fel van mening verschilde over regeringssamenwerking met de commu nisten, werd na 55 dagen gijzeling ver moord. Volgens journalist Pecorelli was de harde houding van Andreotti gericht op liquidatie van Moro door diens ont voerders. Hij kondigde aan nooit gepu bliceerde dagboeknotities van Moro in rijn schandaalkrantje 'Politieke Waarne mingen' te plaatsen, en werd kort daarop in rijn auto doodgeschoten. Aanklager Cannevale is ervan overtuigd dat die voorgenomen publicatie voor An dreotti reden was om Pecorelli het zwij gen te laten opleggen. Het bewijsmateri aal komt echter hoofdzakelijk van maffia verklikkers, zoals de twee jaar terug in Amerika aan kanker overleden Tom- masso Buscetta. De vraag is of rij in ruil voor geld en strafvermindering de waar heid hebben gesproken.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7