ECONOMIE FNV houdt vast aan 3,5 procent Aandelendrama Legio Lease nadert ontknopi Duits tekort loopt heel hard op Ontslagen dreigen Fokker Hoogerheh Minister Hoogervorst noemt looneisen 'asociaal' Proef met superlange dubbeldekkers Liberty Media (UPC) ziet af van overname kabelbedrijf Casema Nederlanders verzekeiii zich voor 2000 miljai S Ruim helft ondernemf slachtoffer criminality Mégane auto van het jaar Proef met prepaid vaste telefonie den haag - KPN hoopt binnen kort een proef te kunnen begin nen met 'prepaid' voor vaste te lefonie. Klanten kunnen dan vooraf beltijd kopen. Het door gaan van de proef is afhankelijk van de toestemming van tele- comwaakhond Opta. Het pre paid-systeem bestaat nu alleen nog voor mobiele telefonie. KPN wildé introductie van 'bel bundels' voor vaste telefonie het liefst grootschalig aanpak ken. Maar daarvoor wilde Opta geen toestemming geven, aldus de woordvoerster. Stijgend aantal werklozen vlakt af voorburg - De stijging van de werkloosheid is in de afgelopen maanden van dit jaar afgevlakt. In de periode augustus tot en met oktober nam het aantal werklozen maandelijk met 2000 tot 3000 toe. Een aantal maan den daarvoor was nog sprake van een stijging van gemiddeld 5000 tot 7000 per maand. Dat maakte het CBS vandaag be kend. In de maanden augustus, september en oktober waren er gemiddeld 177.000 werklozen. Bliksembankroet August Kopeke spijkenisse - Kopeke, één van de oudste scheepsleveranciers in de Rotterdamse haven, is na 132 jaar failliet. De laatste hon derd werknemers van het in Spijkenisse gevestigde bedrijf is ontslag aangezegd. Het was een bliksembankroet. Nog geen vijf dagen nadat door de rechtbank uitstel van betaling was ver leend, heeft bewindvoerder Maas de stekker uit het bedrijf getrokken. Het bedrijf is opge richt door kapitein August Kopeke. Zijn familie verkocht het in 1980. P. Moerland lid bestuur Rabobank utrecht - Prof. dr. P.W. Moer land (53) wordt lid van de raad van bestuur van Rabobank Ne derland. Zijn benoeming door de raad van commissarissen gaat op 1 januari 20Ó3 in. Moer land, nu nog hoogleraar aan de Universiteit van Tilburg, was al eerder werkzaam bij Rabobank. Zo was hij van 1987 tot 2000 lid van de raad van beheer. Vorige maand maakte Rabobank be kend dat B. Heemskerk op 1 de cember H. Smits opvolgt als voorzitter van de raad van be stuur. Heemskerk is afkomstig van Van Lanschot Bankiers. Burger King nog niet verkocht londen - Het Britse dranken- concern Diageo kan zijn ham burgerketen Burger King nog niet slijten aan een Amerikaan se investeringsgroep. Het con cern maakte gisteren bekend dat het door Texas Pacific Group (TPG) geleide consorti um geen 2,26 miljard dollar wil betalen, zoals in juli was afge sproken. TPG reageert daarmee op recente tegenvallers in de fastfoodindustrie. McDonald's gaf eerder deze maand aan dat zijn restaurants minder draaien door een felle prijzenslag. De onderhandelingen worden nu heropend. Hechtere alliantie Air France-Alitalia parijs - De luchtvaartmaat schappijen Air France en Alita lia gaan de banden verder aan halen. Air France krijgt voor eind januari volgend jaar 2 pro cent van Alitalia in handen en andersom koopt Alitalia van zijn Franse partner 2 procent. Met het akkoord maken de on dernemingen duidelijk dat ze een langdurige samenwerking willen. Ze zitten al samen in de SkyTeam-alliantie, met het Amerikaanse Delta, het Tsjechi sche CSA, Aeromexico en Kore an Air deelnemen. United koerst aan op staatssteun chicago - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij United Airlines (UAL) heeft een nieuwe reorganisatie aangekondigd in een poging een ondergang te voorkomen. Daarbij zullen 9000 van de huidige 83.000 banen verdwijnen. UAL wil met de re organisatie de regering-Bush bewegen tot een lening van 1,8 miljard tot 2 miljard dollar. Oprichter Wang vertrekt bij CA islandia - Computer Associates heeft afscheid genomen van oprichter Charles B. Wang. De Chinese immigrant kondigde gisteren zijn pensioen aan bij de Amerikaanse onderneming die zakelijke software ontwik kelt Wang zette CA in 1976 met drie kompanen op en bouwde het bedrijf uit tot een van de grootste softwarefabrikanten in de VS. Hij blijft 'erevoorzitter'. dinsdag 19 november in iar amsterdam/gpd-anp - De FNV- bonden stevenen af op een nieu we botsing met het demissionai re kabinet. De bonden besloten gisteren bij de komende CAO-on- derhandelingen vast te houden aan hun looneis van maximaal 3,5 procent. Het kabinet wil dat de bonden hun looneis met een procent verlagen tot maximaal 2,5 procent. FNV-voorzitter De Waal ver klaarde gisteren na afloop van de Federatieraad - het belang rijkste overlegorgaan van de vakcentrale - dat het al lastig ge noeg was om de bonden ak koord te laten gaan met die 3,5 procent. ,,Er zijn bonden die vinden dat de grens omhoog moet. Vooral omdat ze bang zijn dat werkne mers volgend jaar veel koop- kracht moeten inleveren.'' Minister Hoogervorst (financi en) reageerde zeer ontevreden. „Het is niet te geloven. Loonstij ging betekent werkloosheid en dat is asociaal." Volgens de mi nister is het in het landsbelang dat de lonen dalen. Het kabinet laat dezer dagen doorrekenen in hoeverre de inflatie, stijging van de ziektekostenpremies en pen sioenpremies drukken op de koopkracht. MKB-Nederland en werkgeversorganisatie VNO- NCW uitten gisteren ook stevige kritiek Volgens MKB-voorzitter De Boer heeft FNV-voorzitter De Waal niks geleerd van de finan ciële problemen binnen FNV Bondgenoten. De Waal zou uit ervaring moeten weten dat door een loonstijging de kosten voor ondernemers flink toenemen, met alle gevolgen voor de eco nomie van dien, stelde De Boer. Hij vindt het tijd dat de FNV hard wordt aangepakt. VNO- NCW noemt de looneis veel te veel. De Waal snapt niet waar om iedèreen zich zo druk maakt. „Ze moeten zich niet zo focussen op die 3,5 procent. Het is en blijft een maximum. In sectoren waar het niet goed gaat zullen de bonden veel minder loon eisen. En daar is de kans dus groot dat ze op 2,5 procent zullen uitkomen." De FNV onderstreept wel dat de bonden slechts voorlopig ak koord zijn gegaan met de loon eis van 3,5 procent. Mocht het stroeve overleg over een sociaal akkoord voor 2003 mislukken, dan is de kans groot dat de bon den hun looneis alsnog zullen opschroeven tot boven de 3,5 procent. Daarentegen zou een gunstig sociaal akkoord kunnen resulteren in een lagere looneis. Sociale partners en kabinet voe ren achter de schermen druk gesprekken om op 28 november tijdens het Najaarsoverleg tot zo'n sociaal akkoord voor 2003 te komen. Volgens De Waal zijn er nog twee punten waarop het overleg kan stuklopen: ,Als de koopkracht te veel blijkt te kel deren in de plannen van het ka- utrecht - Tussen Groningen en Den Haag rijden de ko mende weken voor het eerst dubbeldelcstreinen met een lengte van 320 meter. NS hebben niet eerder zulke lange passagierstreinen in haar dienstregeling ingezet. De nieu we superlange intercity-dubbeldekker wordt ingezet bij wijze van proef. Die moet uitwijzen of treinen met die lengte problemen opleveren voor de dienstregeling. Tot 2005 krijgen de NS 378 nieuwe dubbeldeksrijtuigen gele verd, met in totaal 40.000 extra zitplaatsen. Kosten 680 miljoen euro. Een deel daarvan kan aan elkaar worden ge schakeld tot treinen van 320 meter lang met in totaal 1200 zitplaatsen. Voor de superlange trein zijn alleen cen trale stations in de grote steden geschikt als stopplaats. Het gevaarte is te lang voor kortere perrons van kleine stations en mag daarom daar niet stoppen. Aan de bui tenkant is er niets nieuws te zien aan de dubbeldekkers. Binnenin hebben de NS rekening gehouden met de priva- cy-wensen van de reizigers. In de nieuwe rijtuigen is een deel van de stoelen achter elkaar geplaatst, in plaats van tegenover elkaar. De proefintercity's rijden voorlopig al leen in de spits. Ze stoppen ook in Zwolle, Amersfoort en Utrecht. Op elke rit reist de komende weken nog een monteur mee om eventuele defecten direct te verhelpen. Tussen Amsterdam en Vlissingen rijden sinds enkele maanden ook nieuwe dubbeldekkers, maar die zijn tien-^ tallen meters korter. Foto: ANP/Ed Oudenaarden berlun/dpa - Het financierings tekort van Duitsland komt dit jaar niet uit op 21,1 miljard eu ro, maar op 34,6 miljard. Dit blijkt uit de aanvullende begro ting waarover het Duitse kabinet deze week een besluit neemt. Het tekort is daarmee groter dan de overheidsinvesteringen, die 25 miljard euro bedragen. In de begroting voor 2003 is voorzien in een financieringste kort van 18,9 miljard euro. Dat was eerder 15,5 miljard euro. Dat is gisteren in regeringskrin gen in Bonn bevestigd. Om de tekorten niet te veel te la ten oplopen heeft minister van financiën Eichel, voorgesteld om winst op de verkoop van waardepapieren en onroerend goed te belasten met 15 procent. Daarmee wil Eichel tegemoet komen aan de kritiek op eerdere plannen om de heffing even hoog te maken als de tarieven voor de inkomstenbelasting. De Bundesbank uitte gisteren scherpe kritiek op de winstbe lasting op effecten en onroerend goed. Vooral bedrijven die aandelen willen uitgeven zullen er schade van ondervinden. Over het alge meen zullen de plannen de in vesteringen negatief beïnvloe den. De Duitse centrale bank had nog meer slecht nieuws. De baric gaat er vanuit dat volgend jaar, net als dit jaar, het tekort op de begroting boven de 3 pro cent van het bruto nationaal product zal komen, tenzij er fors wordt bespaard. De economie v$n de Bondsre publiek is in het derde kwartaal met 0,5 procent gegroeid ten opzichte van het derde kwartaal van vorig jaar. Vergeleken met het tweede kwartaal dit jaar lag de groei op 0,3 procent. Volgens de centrale bank zijn die groei percentages onvoldoende om de arbeidsmarkt in het juiste spoor te krijgen. Volgens de Duitse vereniging van banken komt de economie eind dit jaar tot stilstand. De vereniging wijt dat voor een deel aan het rege ringsbeleid, dat het vertrouwen van het bedrijfsleven onder mijnt. amsterdam/anp - Het Ameri kaanse concern Liberty Media ziet af van de overname van ka belbedrijf Casema. De eigenaar France Télécom zegt het plan om Casema te verkopen door te zetten en is inmiddels met an dere potentiële kopers in ge sprek. Het Franse telecombe- drijf wil met de verkoop van on der meer Casema zijn miljar denschulden verminderen. France Télécom sloot in augus tus een voorlopig akkoord met Liberty. Het zou 750 miljoen eu ro betalen voor het kabelbedrijf met 1,4 miljoen abonnees. De Nederlandse Mededingingsau- •s A<*t binet, of als er geen goede ga ranties komen voor het befipud van werkgelegenheid." Volgens hem heeft het kabinet inmiddels concessies gedaan op het gebied van de gesubsidieer de banen. In eerdere plannen waren die geschrapt. Ook op pensioengebied zijn de partijen elkaar iets meer genaderd. In de Stichting van de Arbeid zeiden de werkgevers gister avond de lonen volgend jaar ge lijke tred te willen laten houden met de door het CPB geraamde inflatie van 2,25 procent. De vakcentrales houden hogere looneisen open en willen bo vendien dat de topinkomens ge lijke tred houden met de CAO- afspraken. Vandaag werd verder gepraat in aanwezigheid van het ministerie van sociale zaken. den haag/anp - Nederlanders hebben hun eigendommen vo rig jaar voor bijna 2000 miljard euro verzekerd. Het Verbond van Verzekeraars constateert dat Nederland zijn materiële zaken de afgelopen jaren voor steeds hogere bedragen veiligstelt. „De groei in verzekerde bedra gen is vooral toe te schrijven aan de toename van de welvaart", aldus het verbond gisteren. De Nederlander rijdt volgens een woordvoerder van de koepelor ganisatie van verzekeraars niet alleen in duurdere auto's en woont niet alleen luxer, maai" verzekert zich ook beter en va ker all risk In de motorbranche groeide het verzekerde bedrag in de periode 1995-2001 met gemiddeld 6 pro cent tot 160 miljard euro. Zo was van alle personenauto's in 2001 meer dan de helft all risk verzekerd voor een gemiddelde waarde van 19.000 euro. Bij brandverzekeringel11 opstal en inboedel var ning, kantoor of bedi'"e rein, nam het verzeker n taal in dezelfde period um' procent toe. Het Nei gezin verzekerde zijn vorig jaar gemiddeld vj met veer 39.000 euro. een. Tezamen waren pan in' goed voor 700 miljard ierei verzekerde eigendomi inboedel- en opstalvi e^u gen die door bedrijven 8e r üjke personen werden eP' ten, vertegenwoordigd! '°P kaar een waarde van jard euro. Op basis van de in to ie w miljard aan verzekerd gen voor de brand-, iQO' transportbranche, ont\ verzekeraars in totaal euro aan premie. Dat k op een percentage van 1 cent van het verzeka taal. de Anc la scheve ning en/anp - Meer dan de helft van de ondernemers is de afgelopen vijf jaar slachtoffer geworden van criminaliteit. In totaal waren 285.000 onderne mers (52 procent) de dupe van een delict. Vorig jaar waren dit er nog 259.000. Dat blijkt uit een NIPO-onderzoek uitgevoerd in opdracht van MKB-Nederland. De koepel van middelgrote en kleine bedrijven maakte de re sultaten gisteren bekend op het jaarcongres in Scheveningen. Het NIPO heeft ondernemers in de detailhandel ondervraagd en ook onderzoek gedaan onder bouwbedrijven en zorginstellin gen die op bedrijventerreinen zijn gevestigd. Ongeveer 34 procent van de ge- interviewden is ontevreden over de manier waarop de politie cri minaliteit aanpakt. Bijna de helft van de ondernemers geeft daar om 3 procent van hun omzet uit aan criminaliteitspreventie, al dus MKB-Nederland. Eenvijfde van ondernemend Nederland heeft zelfs te maken met afne mende winstgevendheid, omdat de onveiligheid in hun buurt is ïjn ,e; in Om toegenomen. Criminaliteit kost ondijn» niet alleen geld, ze vi jer ten prooi aan stress, p n d ellende en ziekte. Deerv groot en de frustratie dus MKB-Nederland. loofwaardigheid van c orc en overheid neemt af."|ar£ Via een brief aan de van de Raad van Hoofd sarissen Beuving, h< voorzitter De Boer maatregelen gevraagd., dat de politie minder cratisch te werk g« pleit De Boer voor eetip 1 aanpak van veelpleger rer regiocoördinator bij di Deze kunnen als tussei ke voor ondernemers eiflei dienen. Bovendien wil MKB saiva de politie een overzie! en van allerlei regels die p be ve maatregelen van de mers in de weg staan. eniging denkt bijvoorbie bedrijventerreinen die2 afgesloten kunnen won pn dat een 'stukje fietsp moet blijven' toriteit (NMa) gooide begin no vember roet in het eten. De kar telwaakhond stelde een onder zoek in naar de overname en vond dat Liberty Media, al grootaandeelhouder van het Amsterdamse kabelbedrijf UPC met Casema een te 'sterke machtspositie op de Nederland se kabelmarkt zou krijgen. De Amerikanen zouden dan cir ca 60 procent van de kabelaan sluitingen in Nederland bezit ten. Liberty Media stuitte eerder dit jaar al op de Duitse kartelau toriteiten, waar het de kabelacti- vititeiten van Deutsche Telekom wilde overnemen. hoogerheide/gpd - Bij Fokker Services en Fokker Elmo in Hoogerheide dreigen in ieder geval tientallen en mogelijk zelfs een paar honderd banen te sneuvelen. Moederbedrijf Stork erkent dat het slecht gaat in de luchtvaartindustrie, maar wei gert in te gaan op geruchten dat er bij Stork in totaal 600 van de 16.000 banen weg moeten. Technisch concern Stork pre senteert morgen zijn cijfers over het derde kwartaal. De algeme ne verwachting is dat dan een sanering wordt aangekondigd bij vliegtuigonderhoudsbedrijf Fokker Services en bij Fokker El mo, dat bekabelingssystemen maakt voor de luchtvaartindu strie. Bij Services werken nu nog ruim 700 mensen, bij Elmo circa 450. Zij worden morgen op de hoogte gesteld van de stand van zaken. „Als beursgenoteerde onderne ming kunnen wij niet op onze kwartaalcijfers vooruitlopen", houdt Stork-woordvoerder Kors de boot af. „Maar het is bekend dat het niet goed gaat bij Servi ces en dat het bureau Beren schot voor ons onderzoekt hoe we daarop kunnen bijsturen. Ook is het geen geheiri mo lijdt onder het fail! Li van Fairchild Domier, 1 klant van ons. Mogelijk organisatie daarop worjai gepast", aldus Kors. Kors plaatst wel kanttefcg bij berichten over het v t 600 banen bij Stork g- zijn ruim 300 person 'd meegerekend van Sto m techniek, dat wij verki U' bouwbedrijf Heijmansil Kors, die verder niet vi n gaan op het verdwij werkgelegenheid. Stork leed in 2001 voor in 22 jaar verlies. Dit ji wel verbetering verwal niet voor de luchfl Stork Aerospace, die in zes maanden van 200!° drijfsresultaat met 45 zag kelderen tot 6 milji u De crisis in de. vliegtuig1 leidt ertoe dat grote lu13 maatschappijen hun 1! vloot aan de grond ho v behoefte aan onderdek n derhoud door Fokker zakt daardoor in. Fok)lf ces schrapte in 2001 t beidsplaatsen in Hoo r Nieuw-Vennep en Schi11 Amsterdam - De zeer eigenzinnig vormgegeven Renault Mégane is gisteren gekozen tot Auto van het Jaar 2003. Verrassende nummer 2 was de sportieve Mazda 6. Het lijkt erop of de autokoper uitgekeken raakt op confectiemodelletjes. De winnaar is namelijk zeker niet alle daags gestileerd. Ook de nummers 3 en 4 - de kogelronde Citroën C3 en de Honda Jazz - zijn geen grijze muizen. Jurylid Ton Roks ziet vooral de nieuwe Renault als een koersbepalend ontwerp. Ook al wordt de gezinsauto vanwege zijn achterkant wel gekscherend omschreven als een 'auto met dakkapel'. „Er is dit jaar één auto die er echt bovenuit springt en dat is de Mégane. Renault heeft een nieuwe designtaai ont dekt die de hele automobielindustrie nog jaren zal inspireren." Van de zeven genomineerde Duitse auto's kwam er geen een op de erepodi um. Foto: PR/Renault door Geert Dekker den haag - Geen geld, en toch winst pak ken op de koersstijgingen van aandelen. Wie wil dat niet? Honderdduizenden Ne derlanders in ieder geval wel en veel van hen gingen in de jaren van beursvoor- spoed in zee met Legio Lease, nu een dochter van Dexia Bank. De truc: u leent geld, laat daarvan een pakket aandelen kopen en van de koers stijging en het dividend betaalt u de ren te en zelfs de aflossing van de hoofdsom. Werkt prima. Tot de koersen gaan dalen. Zoals bekend is dat gebeurd en tiendui zenden Nederlanders zagen hun winst- droom uiteenspatten in maandelijkse be talingen om verlies te mogen maken. Vervolgens is er een klachtenstroom op gang gekomen die zijn weerga nauwelijks kent. Het Haagse advocaten- en notaris senkantoor Barents Krans stond aan de wieg van de oprichting van de stich ting Leaseverlies. Die mocht de afgelo pen maanden 30.000 contribuanten ver welkomen. Zij vinden dat Legio Lease (Dexia) hen heeft misleid. De stichting praat al sinds de zomer met Dexia, in een poging om een algemene regeling tot stand te brengen. Twee gebeurtenissen afgelopen week hebben de kans op zo'n regeling kleiner gemaakt. Ten eerste werd bekend dat Dexia de afgelopen tijd de klachten van zo'n 200 beleggers heeft geschikt. Daar naast deed het klachteninstituut voor de effectenbranche vorige week een voor Dexia gunstige uitspraak De Commissie van Beroep van deze 'Klachtencommis sie DSI' stelde dat Dexia niet in beroep kon gaan tegen één bepaalde uitspraak van de Klachtencommissie. Bij de com missie was een belegger in het gelijk ge steld die had geklaagd over zijn 'winst- verdubbelaar' die was uitgelopen op een verliesverdubbelaar. Het beroep van Dexia tegen die beslissing werd 'niet ont vankelijk' verklaard, met de motivatie dat er voor Dexia geen belang van 5 miljoen euro of meer in het geding was, een voorwaarde voor de beroepsprocedure. Met die beslissing stelde de beroepscom missie met andere woorden dat het von nis geen verstrekkende betekenis had voor Dexia: met de enkele tienduizenden euro's voor de getroffen belegger zou de kous af zijn. Dat hoeft niet te verbazen, gezien de de tails van de zaak. Bij het aansmeren van een plan om met een lening vooral aan delen KPN aan te schaffen werd geen in- komenstoets verricht, werd er niet op ge wezen dat KPN al aan het dalen was en loog de verkoper bovendien dat het een speciale aanbieding betrof, alleen voor bestaande klanten en eigen personeel. Dat zijn omstandigheden waaronder een klachtencommissie besluit dat de betref fende bank niet aan zijn zorgplicht vol doet Zijn de 30.000 mensen die zich bij de stichting Legioverlies hebben gemeld al lemaal voorgelogen? Dat lijkt de enige 'redding' voor een algemene regeling. VQlgens een woordvoerder van de stich ting is een ja of nee binnen enkele weken te verwachten. Een ja betekent een kos tenpost van honderden miljoenen euro voor Dexia, een nee betekent een lang durige en kostbare gang naar de rechter. Die laatste uitkomst ligt voor de hand. Dexia heeft ondertussen in zo'n honderd gevallen geschikt, mens de normale klachtenprocedure b bank hebben gevolgd. „Dat zijn i schrijnende gevallen of iets dergi benadrukt een woordvoerder, „f om een diversiteit aan klachten wij de redelijkheid inzien. Dat he te maken met een erkenning van in zijn algemeenheid." De stichting Legioverlies blijft er tussen bij dat Legio bij het aanbii van de producten structureel mi opereerde. Dat heeft er volgens ting toe geleid dat tienduizenden sen niet overzagen wat ze aan he waren. Dat ze dachten tegen een zeer aa lijk rendement aan het sparen te wijl ze gokten met geleend geld, f zigheid waar doorgewinterde opt] delaren nog voor terugdeinzen. Rampscenario: 30.000 beleggers I straks niet alleen hun dromen en aandelen kwijt, maar ook nog eet euro inschrijfgeld voor de Stichtil severlies.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6