Winterwonderland Landmacht valt rapport NIOD aan BINNENLAND 2 'Vanuit pluchen stoel iets verzinnen is gemakkelijk' Bassie betere clown dan boekhouder Grote verschillen tussen wachttijden ziekenhuizen Vakantiehuisje vaker bewoonbaar Van Baal: Conclusie suggestief SREBRENICA door Sander Sonnemans Rotterdam - De politierech ter heeft Bassie Produkties BV, het bedrijf van clown Bassie, schuldig bevonden aan het plegen van belasting fraude. Gedurende vijf jaar werden stelselmatig onjuiste aangiften van de omzetbelas ting gedaan. De officier van justitie had een boete van 150.000 euro geëist, maar de rechter legde een boete op die beduidend lager uitviel: 24.000 euro. „Ik moet de boe te beperken tot de fraude die echt hard is te maken", aldus de rechter. Bas van Toor, broer en compagnon van clown Adriaan, is directeur, eigenaar en enig aandeelhou der van Bassie Produkties BV. Die onderneming regelt de organisatie van de voorstel lingen van Bassie en Adriaan - zo'n honderd per jaar -, de kaartverkoop, boekingen, re clame en de huur van zalen en theaters. Uit het onder zoek van de FIOD, dat zo'n drie jaar in beslag nam, is volgens de officier van justitie vast komen te staan dat ge deelten van de omzet van ruim honderd optredens bui ten de boeken werden ge houden. De raadsman van Van Toor was van mening dat vrijspraak diende te vol gen. „Het is duidelijk dat Van Toor een betere artiest is dan een boekhouder. Maar er is niet per periode vastgesteld hoeveel kaarten er zijn ver kocht en wat aan de belasting is opgegeven." Daarop haal de de officier voorbeelden aan, waaruit aan de hand van gegevens van voorverkoop adressen kon worden vastge steld dat Bassie gesjoemeld had met omzetten. Karremans en Van Baal, gisteren tijdens de verhoren van de enquê tecommissie. Foto: GPD/Phil Nijhuis hij en zijn mannen hebben ge daan wat in hun vermogen lag om de enclave, de vluchtelingen en Dutchbat te beschermen, zo bleek uit zijn verhoor. Hij vroeg 'pauzeloos' bij de Verenigde Na ties aandacht voor de beroerde situatie van Dutchbat en ver zocht vele keren om luchtsteun. Maar die bleef tot zijn verbijste ring uit. „Ik denk dat het hogere echelon van de VN niet wist wat er aan de hand was." In zijn herinnering is hem daags na de val van de enclave niet specifiek verzocht vanuit Neder land om het lot van Dutchbat te koppelen aan dat van de vluch telingen. „Wel zijn er mondeling richtlijnen gegeven om de eva cuatie van de vluchtelingen zo humanitair mogelijk te laten verlopen." Dat Dutchbat mee hielp bij de evacuatie vond hij logisch. Anders werden de men sen de bussen in geschopt of ge slagen door de Serviërs. Karremans vertelde dat hem via vluchtelingen ter ore was geko men dat buiten de compound wandaden hadden plaatsgevon den. Hij kon ze niet natrekken, hij had er te weinig personeel voor. Voormalig WD-leider Hans Dijkstal, in die dagen vice-pre- mier, vindt absoluut niet dat het kabinet destijds heeft gefaald. Van den Breemen te ziek voor verhoor De enquêtecommissie zal de vroegere chef van de de fensiestaf, generaal H. van den Breemen, niet als getui ge in het openbaar verho ren. Van Breemen, die van 1994 tot 1998 die ftinctie vervulde, is daarvoor te ziek. Wel heeft de commissie de inmiddels gepensioneerde generaal schriftelijk een aantal vragen gesteld. Van den Breemen was de opvol ger van generaal Van der Vlis, die woensdag werd verhoord. Op 11 juli 1995, de dag dat de enclave Sre brenica viel, voerde Van den Breemen met de gisteren verhoorde generaal Van Baal, de toenmalige plaats vervangende bevelhebber van de landstrijdkrachten, in Zagreb overleg met de Franse W-generaal Janvier. Het deed wat mogelijk was, al dus Dijkstal. Hij neemt hiermee stelling tegen oud-minister Pronk die deze opvatting wel huldigt. den haag/anp - De wachttijden voor behandelingen in zieken huizen verschillen enorm. Voor knieoperaties zijn zelfs verschil len geconstateerd tussen 2 en 52 weken. Dat blijkt uit een analyse van het ministerie van volksge zondheid die minister De Geus gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Voor bijna elke aandoening is in iedere regio in Nederland wel een ziekenhuis 'te vinden waar mensen binnen de afgesproken aanvaardbare normen worden geholpen. Maar tegelijkertijd zijn er ziekenhuizen waarvoor de wachttijd voor eenzelfde in greep vier tot vijf maal zo lang is. Voor bijvoorbeeld een heupope ratie is de gemiddelde wachttijd 16,1 weken. Maar in de negen ziekenhuizen met de kortste wachttijd kunnen mensen ge middeld binnen vijf weken te recht. Een ziekenhuis in Bever wijk heeft met 52 weken de langste wachttijd voor een totale heupoperatie. De analyse laat zien dat het voor patiënten op een wachtlijst de moeite loont actief op zoek te gaan naar een ander ziekenhuis in hun buurt als ze te lang moe ten wachten. De zorgverzeke raars moeten daarbij helpen. Oud-minister Bomhoff van volksgezondheid had al eerder dit jaar toegezegd dat de wacht tijden voor levensbedreigende aandoeningen binnen twee jaar moeten zijn weggewerkt. Een sluitende definitie van wat daar precies onder valt, is er nog niet. In afwachting daarvan wil De Geus vast de wachttijden voor radiotherapie en openhart- chirurgie aanpakken. Daarvoor is niet alleen meer ge specialiseerde menskracht no dig, zoals radiotherapeutisch la boranten verpleegkundig personeel voor intensieve zorg, maar ook moeten er meer hart- centra komen en meer speciale 'bunkers' voor de radiotherapie. Op die terreinen is al een in haalslag aan de gang. Maar het oplossen van wachttij den binnen twee jaar blijft am bitieus. den haag/anp - Minister Kamp (ruimtelijke ordening) wil het ge meenten makkelijker maken de permanente bewoning van vakan tiehuisjes te legaliseren. Recreatiewoningen die aan alle bouwkun dige eisen voldoen, moeten beschouwd kunnen worden als gewone woningen. Ongeveer 12.000 vakantiehuisjes en nog eens 6000 stacaravans en chalets worden tegen de regels in permanent bewoond. De wijzi ging biedt volgens een woordvoerder van Kamp een klein aantal be woners soelaas. Voor de meeste vakantiehuisjes zijn de eisen buiten bereik. Stacaravans vallen er helemaal buiten. liggen. „Het regende granaten", aldus Karremans. Opnieuw vroeg hij de VN om luchtsteun, 'pauzeloos' vroeg hij om aan dacht voor de geteisterde encla ve. Karremans kreeg geen lucht steun. „Dan deugde het formu lier niet, dan klopte de doelen- üjst niet, dan weer werd er te weinig op ons geschoten." Terwijl in zijn ogen toch was voldaan aan het principe van de 'smoking gun': als de VN'ers on der vuur lagen, zou de lucht steun komen. Die kwam zelfs niet, nadat Dutchbat op 10 juli 1995 in opdracht van de VN een zogeheten 'blocking position' innam om voor de Serviërs een streep te trekken: tot hier en niet verder! De Serviërs trokken vro lijk, om Dutchbat heen, de lijn over. Daarmee was de enclave verloren. Karremans herinnert zich de avond van de 10e juli, de laatste avond voor de val. „Je mannen zijn bang voor wat er aan de hand is, ze hebben bloeddoorlo pen ogen. Ik legde uit dat de luchtsteun zou komen, omdat ik dat geloofde. Achteraf zeg ik: ik ben naïef geweest, gefopt door de VN-organisatie. Ik had mijn mannen en vrouwen, maar ook de moslimleiding in de enclave, die luchtsteun niet in het voor uitzicht moeten stellen. Daar mee heb ik ze op het verkeerde been gezet." De dag ema viel de enclave. De vluchtelingenstroom kwam op gang. Mensen zochten een veilig heenkomen op de basis van Dutchbat in Potocari. Vierdui zend tot vijfduizend mensen konden er in, meer niet, aldus Karremans. „Vol is vol." Want er moesten ook nog pantserwa gens van Dutchbat kunnen rij den, indien nodig. Ongeveer 20.000 mensen verzamelden zich rond de basis. Het gevaar van epidemieën dreigde, men sen stierven, iemand verhing zich, kinderen werden in de me nigte geboren. De situatie was uitzichtloos, en kon volgens Karremans niet langer dan een paar dagen duren. 's Avonds sprak hij met de Bos- nisch-Servische generaal Mladic over de vluchtelingen. „Het was geen echt gesprek, het was een richtingsverkeer. Mladic gaf di rectieven. Hij gebruikte toen wel terloops het woord bussen." Maar een verzoek om VN-bus- sen voor de vluchtelingen herin nert Karremans zich niet. Ter wijl door het VN-hoofdkwartier in Sarajevo zo'n evacuatie gere geld kon worden, vroeg Karre mans er nimmer om. Uiteinde lijk stonden er zomaar Servische bussen voor zijn neus" Karremans vindt dat hij en zijn eenheid alles deden wat zij kon den. „We hadden eenvoudigweg niet de tijd méér te doen. Het is gemakkelijk iets te verzinnen vanuit een pluchen stoel. Maar een andere oplossing heb ik ook nog nooit gehoord." Het was Karremans bij de komst van de vluchtelingen op de Dutchbat-basis opgevallen dat er zo weinig weerbare mannen tussen zaten. „Het waren vrou wen, kinderen en ouden van da gen." De overste heeft wel een vermoeden wat de weerbare moslimmannen aan het doen waren: „Trachten uit te breken uit de enclave." Dat hij de Nederlandse generaal Nicolai bij de VN meldde dat er maar een 'handjevol' weerbare mannen was, kan hij zich niet herinneren. „Ik heb gezegd dat het er weinig waren." Voor Ni colai was het de reden, zei hij eerder deze week, er niet bij Karremans op te hameren dat die de afscheiding van weerbare mannen voorkwam; ze waren er immers niet. Maar buiten de zo ne waar de Dutchbatters tussen de vluchtelingen liepen, waren de Bosnische Serviërs druk doende de mannen te scheiden. Enkele honderden werden afge voerd, van hen werd nooit meer iets vernomen. Karremans voelt zich door de vredesmacht van de Verenigde Naties, Unprofor, én door de 'Nederlandse' lijn van generaals binnen de VN en in Nederland, in de steek gelaten. Hij vroeg in zijn nawoord het ministerie van defensie en de media om 'op een positieve manier achter Dutchbat te gaan staan'. den haag/anp-gpd - Generaal Ad van Baal heeft gisteren bij zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie over Srebreni ca direct de aanval geopend op een voor het krijgsmachtonder deel zeer kwetsende conclusie uit het NIOD-rapport over de val van de moslimenclave. De conclusie dat er bij de top van de land macht onwil bestond voor het volledig informeren van de mi nister 'moet van tafel', zei hij. Volgens Van Baal is deze con clusie nergens in het rapport onderbouwd. Het is daarom voor een historisch verantwoord onderzoek 'zeer suggestief en zeer kwetsend'. Van Baal moest in april na de NIOD-publicatie zijn functie als bevelhebber van de landmacht neerleggen. De generaal liet duidelijk blijken gekrenkt te zijn door de ver dachtmakingen aan het adres van de landmacht. Hij erkende dat er hier en daar misschien sprake is geweest van 'onkunde, en dat is erg genoeg'. Van Baal, destijds plaatsvervan gend bevelhebber der land strijdkrachten, zoekt de verkla ring voor de incidenten die zich hebben voorgedaan rond de val van de moslimenclave in Bosnië in juli 1995, aan de verschillende culturen tussen de ambtelijke organisatie en de landmacht. De een was uitsluitend gericht op de minister, de ander raakte in zichzelf gekeerd terwijl je bij een vredesmissie juist naar buiten moet treden. Bovendien speelde een rol dat de generaals niet ge wend waren nauw met de poli tiek samen te moeten werken. Spanning, druk en irritaties leid den tot soms stomme inciden ten als het niet informeren van de bewindsman over het be staan van een gevoelig docu ment. Van Baal erkende een stommiteit te hebben begaan door de minister niet direct te informeren over een door Dutchbat ondertekend docu ment dat de indruk wekt dat het Bosnisch Servische leger de eva cuatie van moslimvluchtelingen uit Srebrenica netjes had uitge voerd. Hij had het belang van het document voor de Servische propagandaoorlog niet direct onderkend, en was op vakantie gegaan. Toenmalig Dutchbat-comman- dant Thom Karremans vindt dat door Hans Leber en Lianne Sleufjes den haag -'Erger dan erg' was de situatie voor de vluchtelingen in Srebrenica, begin juni 1995. Ze waren wanhopig en ziek; Dutchbat was door gebrek aan water, voedsel en materieel ei genlijk al uitgeschakeld. Overste Thom Karremans, commandant van de Nederlandse VN-een- heid, berichtte dit aan de Ver enigde Naties en de crisisstaf van de Koninklijke Landmacht. „Ik kon mijn opdracht niet lan ger uitvoeren." Karremans wilde het wereld nieuws makep. „Ik wilde dat ik daar CNN had gehad", zei hij gisteren tijdens zijn ruim 4,5 uur durend verhoor door de parle mentaire enquêtecommissie Srebrenica. Maar er kwam nie mand, ook media werden door de Bosnische Serviërs buiten de enclave gehouden. En het zou allemaal nog erger worden. Vanaf 6 juli kwamen Srebrenica en zijn ongeveer 40.00 inwoners en vluchtelingen onder vuur te

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5