Het exces onder opvoedingsprobleme; GESPREK VAN DE DAG Koningin Elizabeth op de première Bond-film re Saartje overdonder*; door revival Swieber Vijf nominaties voor Jan Brouwerprijs tegen kindermishandeling Natasja, ik zorg altijd goed voor je. Kun je misschien iets voor mij terug doen? Ik heb nóg een probleem. Danny krijgt nog geld van me. Wil jij hem uitgaan? Dan is hij niet meer lastig, als jij lief voor hem bent. HOC 152 MENSELIJK De Volendamse zanger PIET VEERMAN, voor heen van The Cats, is in de nacht van zondag op maandag bij een poging een drenkeling te red den in de Volendamse haven gevallen. Daarbij raakte hij gewond aan z'n kin en verloor ook een tand. Veerman kwam net met een vriend uit een café toen ze een stomdronken Ca nadees tussen twee schepen in te water za gen raken. De vriend van Veerman wist na enige tijd de Canadees bij diens hoofd te pakken en dat boven water te houden. Hij en Veerman kregen de man echter niet op het droge. Toen Veerman een touw ging halen, kwam hij ongelukkig ten val en raakte ook in het koude water, waarna de Canadees zich aan hem vast klampte.. Intussen hadden omstanders 112 gebeld. In een mum van tijd rukten de hulpdiensten massaal uit. Piet Veerman werd naar het ziekenhuis in Purmerend ge bracht, maar kon nadat een wond op zijn kin was gehecht weer naar huis. De Canadees mankeert verder niets. Fo to: ANP Een Afrikaanse OLIFANT in een dierentuin in Pennsylva nia heeft gisteren haar verzorger gedood. Dat heeft de di rectrice van de Pittsburgh Zoo gemeld. De 20-jarige oli fant maakte haar dagelijkse ochtendwandeling met haar 3-jarige kind toen ze plotseling haar begeleider aanviel. Volgens directrice Barbara Baker was er geen enkele aan leiding; de dikhuid stopte ergens en de verzorger zei ge woon dat ze moest doorlopen, zoals hij wel vaker deed. „Ze gaf hem een kopstoot en we denken dat hij is overle den aan verwondingen aan zijn borst door de klap", al dus Baker. De verzorger werkte al zes jaar met de betrok ken olifant, die tot nu toe werd beschouwd als de makste van allemaal in de dierentuin. De Lincoln Conti- nental waarin presi- jdBlgg-. dent JOHN F. KEN- NEDY in 1963 reed W de avond en morgen voor hij werd dood geschoten, is zater- jPw dag op een veiling voor 225.000 dollar (ruim 225.000 euro) ■- JjÊf verkocht. Dat heeft V*" Arlan Ettinger, presi- van Guernsey's veilinghuis laten we- 2F'' ten. Ettinger zei dat de koper niet op de veiling aanwezig was. Hij had vooraf gaand aan de verkoping een bod gedaan. De Lincoln staat nu in Connecticut. De auto is gedeeltelijk opge knapt, maar van binnen verkeert de wagen nog groten deels in de originele staat. Behalve de Lincoln ging een door Kennedy gemaakte aquarel van de hand voor 30.000 dollar. Een houten schommelstoel van de voor malige Amerikaanse president bracht 80.000 dollar op. Foto-. AP Bewolking heeft in heel Nederland het zicht op de LEONI- DEN ontnomen. Bij een heldere nacht waren op het hoogte punt rond 5.00 uur tientallen tot hon derden vallende ster ren per minuut te zien geweest. Het is overal bewolkt geble ven, aldus een woordvoerder van het KNMI vanochtend. Hij sluit niet uit dat hier en daar door de laaghangende be wolking iets 'van een vaag schijnsel' te zien is geweest. In meldingen uit het land aan het KNMI was slechts sprake van af en toe zicht op de maan. Foto: AP Adrian Zarzo Habraken is gisteren in Manchester uit verkoren tot BESTE JON GE KOK van Europa. De in oktober van dit jaar op het Eindhovense ROC afgestu deerde 21-jarige Eindho- venaar won samen met de Amersfoortse Karen Du- croo het 'Cook and Serve' toernooi, waarbij Ducroo voor de bediening tekende. Zarzo werkt als kok bij het driesterrenrestaurant Park heuvel in Rotterdam onder leiding van chef-kok Cees Helder. Ik had het niet verwacht. Anderen hadden veel meer geoefend dan ik", zei hij gisteren. Zarzo vindt zijn succes in de eer ste plaats een pluim op de hoed van zijn leermees ters: „Doormijn leermees ters ben ik geworden wie ik ben." Hij hoopt via dit soort successen zijn naam bekendheid te vergroten: „Dat de mensen mij zullen kennen wanneer ik over zes of zeven jaar een eigen zaak begin." Een testrit van body guards van de India se president ABDUL KALAM is op een drama uitgelopen. Ter voorbereiding van een bezoek van de president aan de stad Kozhikode wa ren de bodyguards alvast bezig met het verkennen van de omgeving toen een van hun voertuigen uit de bocht vloogen een voetganger raak te. De 65-jarige man werd zwaargewond afgevoerd naar een ziekenhuis en overleed korte tijd la ter. Het is niet de eerste keer dat voetgangers slachtoffer worden van bekende Indiërs. In oktober reed Salman Khan, een van India's populairste acteurs, met zijn jeep in op vijf mannen die op het trottoir lagen te slapen. Een man werd daarbij gedood, de andere vier raakten ge wond. Khan bleek geen rijbewijs te hebben en was dron ken. Hij verbleef enkele dagen in de gevangenis. Foto: Reuters BOBBY FISCHER is jaren door de FBI geschaduwd. Amerikaanse kranten hebben dat gisteren gemeld aan de hand van recent vrijgegeven rapporten. Fischer wordt door velen beschouwd als de geniaalste schaker ooit. De FBI dacht dat hij voor Rusland spioneerde. Ook zijn moe der Regina Fischer werd tussen 1940 en '73 gescha duwd. Zijn vader Hans-Gerhardt Fischer, een Duitser van geboorte, zou eveneens communistische sympathieën hebben gehad. Fischer was op het hoogtepunt van de koude oorlog een van de Amerikaanse symbolen in de strijd tegen het communisme. Dertig jaar geleden werd hij in Reykjavik wereldkampioen door de Russische titel verdediger Spasski in een geruchtmakende tweekamp te verslaan. De Britse koningin Elizabeth II schudt actrice Hale Berry de hand tijdens de wereldpremière van de twintigste James Bond-film. Het bezoek van de koningin was een primeur in de filmwereld. De ko ningin en haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, woonden de première bij omdat de film was uitgekozen als Koninklijke Film vertoning om zo het Cinema en Televisie Liefdadigheidsfonds te steunen. Toen de koningin aan Brosnan werd voorgesteld, zei ze: „Dus u bent de moderne James Bond, nietwaar? Ik heb de andere drie beneden al ontmoet." Ze verwees naar George Lazenby, Ti mothy Dalton en sir Roger Moore. Sir Sean Connery, de eerste Bond, was de enige die niet kwam opdagen. Foto: AP/Tim Clarke f DINSDAG 19 NOVEMBER Zowel komend van links als komend van rechts was ik er al vlakbij geweest, maar steeds op het foute moment gekeerd. Maar het barretje bestond, en ik vond mijn colle ga's. Ze hadden die zaterdag vrijwel niets verkocht. De moed zonk mij met een bijna hoorbare plof in de schoenen. Tegelijk voelde ik me schuldig, tegenover die mensen die ik in dit alles had meegesleept. Hun verwach tingen komen ook al jaren niet uit. Wat ik nu moest doen, realiseerde ik me, was uitstralen dat ik er nog in geloofde. Ik deed mijn best. Die nacht, in het hotel, kon ik niet slapen, ook vanwege een andere snelweg die daar naast lag. Zondagochtend om half tien was ik terug bij de Nekkerhal, vast van plan om tien uur tang te gaan uitstralen dat ik er nog in geloofde. Publiek was er nog niet, toch hing en overal een penetrante frituurlucht. Na twee uur aanpraten tegen dode ogen in S i de kaatsende akoestiek van een hal de wanden, wilde ik nog maar één di naar huis. Tegen mijn meisje aanlew f1?' wijn drinken en dan urenlang bijna 11 huilen, maar net niet helemaal. Dat 4 mee wil stoppen, soit. Maar zij magi gaan zeggen, want dan doe ik het mieni en dat kan nu niet meer. Er is een bel 31 die is nog niet leeg. Er zijn anderen. FLer en eer. En je kan er af en toe een cohu schrijven. Het is inmiddels maandag v Ik ben thuis. Een grote Amsterdamse f1 P handel, die het spel met de lettertjes t '3t( de hebben, heeft afgebeld. Niet varna r^a prijs of het idee, maar omdat ze andt F' één spelletje een apart crediteurennul v moesten openen, en dat is te duur. St4 wij nog tivintig andere spelletjes zout f ren, dan hadden ze het wel gedaan. 1 lijk, dan wel 311 Morgen wordt in de Rai in Amsterdam de Jan Brouwerprijs uitgereikt aan het meest veelbelovende en vernieuwende project ter voorkoming van kindermis handeling. Jan Brouwer (1910-1983) was president-directeur van de Koninklijke Shell. Hij had 'een brede maatschappelij ke belangstelling, en met name de zorg voor kinderen nam daar een belangrijke plaats in'. Portretjes van drie van de vijf genomineerde projecten. „Wij zien kindermishandeling als het ergste uitvloeisel van opvoedingspro blemen", stelt Merian Bouwmeester, assistent in opleiding bij het Leids Uni versitair Medisch Centrum. Begin 2001 heeft ze het promotie-onderzoek Oké opgestart waarbij ruim tweehonderd ouders extra hulp krijgen. Het gaat om ouders die, bijvoorbeeld door hun eigen achtergrond, meer dan gemiddeld moeite kunnen hebben met opvoeden: vaders en moeders die zelf nog geen 19 jaar zijn, of een te vroeg geboren kind hebben dat een hoop ex tra aandacht vraagt. Ook als een van de ouders ooit met psychische problemen kampte of als ze weinig mensen ken nen om bij problemen op terug te val len, komen ze in aanmerking voor het project Namens Oké (Ouder- en Kind zorg Extra) gaan wijkverpleegkundigen van een consultatiebureau binnen an derhalf jaar zes keer bij de ouders langs. „Ze komen niet om te inspecte ren, maar vooral om te praten", verdui delijkt Bouwmeester. „Over hele prakti sche zaken, zoals wat te doen met een alsmaar huilende baby, wordt advies gegeven." Bij andere 'grote vragen' kan de verpleegkundige de ouders doorver wijzen. „Zij kunnen vaak zelf niet zo makkelijk de weg vinden in de jungle van sociale organisaties in Nederland." Het is nog te vroeg om op een weten schappelijke manier het succes van dit project aan te tonen. Maar van zowel verpleegkundigen als de ouders hoort Bouwmeester veel enthousiaste gelui den. Mocht Oké de Jan Brouwerprijs van 20.000 euro krijgen, dan wil de on derzoekster een deel van het geld uit trekken voor de begeleiding van de wijkverpleegkundigen. „Want zij krij gen soms te maken met hele pittige problemen." 'Gevaarlijke liefde', luidt de overduide lijke titel van een stripboekje waarin de handelwijze van loverboys wordt uitge- Riek Schagen kan het bijna niet geloven: na 27 jaar is Swiebertje weer een succes. Ruim 260.000 video's en dvd's zijn er de afgelopen maanden van de eind-goed-al-goed-se- rie verkocht. „Ongelofelijk hè, wie had dat gedacht!" Op de keukentafel ligt een gro te berg post. Afgelopen vrijdag bereikte Riek Schagen - voor velen nog altijd Saartje - de leeftijd van 89 jaar. „Schitte rend", zegt ze, of „Wat lief hè", bij het openmaken van de verjaardagskaarten. „Van de meesten heb ik geen idee wie ze zijn, maar dat maakt niet uit." Ze geniet van de revival van Swiebertje. Laatst heeft ze zelfs de eerste fanclubdag meegemaakt. De video's en dvd's die van Swiebertje zijn uitgebracht be kijkt Schagen voor het eerst. De televisie staat bij haar thuis niet veel aan, omdat een van haar ogen door staar is getrof fen. „Het is toch geweldig dat ik dit nog mag meemaken. Sommige spelers zijn er al lang niet meer." Ze wijst naar het televisiescherm, waar Lou Geels als Bromsnor te zien is. „Nu besef je het succes van de serie pas. Toen speelde je het gewoon." Het is op zijn minst opmerke lijk dat een oude serie als Swiebertje nu nog zo'n succes heeft. De (televisie)tijden zijn immers nogal veranderd. „Nu wordt er alleen maar gescho ten op televisie. Swiebertje is gezellig en een beetje kunt er met het hele g 1 naar kijken. Na zoveel g het weer eens wat and 1 Swiebertje was wel eei |i ter in het uithalen van waad, maar dat was e< zierig plagen. Voor el! komen speelde ook et j langrijke rol. Saartje h tijd voor Swiebertje oj t deur van haar keuken ia altijd open. Elkaar hel ai was toen nog heel gew ii Natuurlijk speelt er o« p talgie mee. Iedereen k Swiebertje. Hele gezin p ten er in de jaren vijfti li en zeventig voor aan k gekluisterd. Met ween id ken zij nu naar de afle 1 op band, waarbij de h ringen van toen weerl komen. Bij velen zijni inneringen een eigen I gaan leiden en herinn zich Swiebertje als eei lijks terugkerende fan n gelegenheid. De serie 'li ter maar acht keer per in te zien. a; Riek Schagen ziet de a eg Swiebertje-spelers die 1' hebben overleefd ma. 1n „Na 27 jaar ben je wel tn beetje uitgekeken op a et mensen. Je hebt allen sj gen wereldje, je eigen d( Ze werpt nog een blik >r beeldscherm. „Wat wave toen nog mooi hè? Als 1 e die oude koppen ziet r 1 ui Manon Hullegie t Het spel met de lettertjes Na het spel met de balletjes is er nu ook het spel met de lettertjes. En gaat het goed? In zekere zin. Het spel met de balletjes deed er twaalf jaar over om van idee tot verkoopbaar spel te wor den. Het spel met de lettertjes kwam al binnen vijfjaar uiteen machine rollen. In die zin heb ik vooruitgang geboekt. Pre cies dat hield ik mij voor toen ik zaterdagavond, inMe- chelen (België) de ingang van een enorme hal probeerde te vinden. Het was donker en koud en ik had geen zin om hier te zijn. Geen mens in zicht op de lege parkeerterreinen rond de Nekkerhal. Mijn 06 deed het niet, omdat ik toen nog niet wist dat je in het buitenland eerst 0031 moest toetsen. Ergens, verstopt tussen het aardedonkere beton, waren twee mensen op mij aan het wachten. Zij hadden al een dag op de spellenbeurs gestaan. Eén blik op de buitenkant van de hal vertelde me precies wat mij hier morgen te wachten stond. Een standje, met de bekende wrakke huurtafeltjes, blauwe plastic huurstoelen, te midden van loopstraatjes met lelijk tapijt waar de hele dag mensen met dode ogen voorbij sjokken. Naast de hal zoemde het ver keer van de snelweg. Na een kwartier zag ik eindelijk ergens licht branden. Door het raampje zag ik een dikke man bewegingloos in een hokje zitten. Hij bewaakte de hele nacht klassieke motorfietsen, onderdeel van een andere beurs in dat gebouw. Na lang aarzelen opende hij de laaddeur. Nee, van dat barretje hier dat nog open moest zijn had hij nooit gehoord. Uiteindelijk vond ik het. De strip 'Loverboys' moet meisjes op de hoogte brengen van het bestaan van deze mannen. Illustratie: GPD/Helen van Vliet beeld. Een onzeker tienermeisje wordt verleid en vervolgens door haar nieuwe vriendje gevraagd met een geldeiser naar bed te gaan. Met deze strip, en ex tra voorlichting, wil de afdeling prosti tutie/maatschappelijk werk van Huma- nitas in Rotterdam de ogen openen van ouders, politie en allerlei jeugdinstan- ties. „Preventie is ongelooflijk belangrijk", onderstreept Anja Spaninks, een van de initiatiefnemers. „Want als een meisje eenmaal achter de ramen zit of op straat is beland, is het bijna onmogelijk voor haar om de stap terug te maken. De schaamte is veel te groot om weer contact te zoeken met familie of schoolvriendinnen. Ze voelen zich te vies." Loverboys ('Eigenlijk een veel te vrien delijke term') gaan heel gewiekst te werk. Ze weten feilloos welk meisje on zeker genoeg is om te kunnen gebrui ken. Inmiddels zijn 25.000 exemplaren van het boekje van Humanitas ver spreid, met veel hulp van de afdeling Zwolle, een stad waar veel loverboys actief waren. Spaninks wil bijdragen aan alertheid. „Ik hoop dat bijvoor beeld het personeel in een crisiscen trum voor meisjes goed oplet als buiten steeds bepaalde jongens aan het pos ten zijn." Volwassenen moeten een meisje van wie ze vermoeden dat het slachtoffer is, nooit veroordelen, stelt ze. „Anders komt het verhaal nooit naar buiten. Ze kunnen beter voorzich tig vragen: Goh, hoe kom je aan al die nieuwe kleren, ik maak me zorgen om je." Er bestaan geen keiharde cijfers van het aantal minderjarige meisjes in de prostitutie. In 1990 werd het aantal op 1500 geschat, weet Spaninks. Dat zijn er inmiddels zeker niet minder ge worden. „Voor loverboys is dit een hele makkelijke manier van geld verdienen. Ik heb al gehoord dat in verschillende grote steden huizen bestaan waar deze meisjes dag en nacht worden vastge houden. De klanten weten precies de adressen waar je een minderjarig meis je kan vinden." „Niet iedereen zit na een bevalling op een roze wolk", stelt preventiefunctio naris Karin van Doesum van het Riagg IJsselland. Zij doet een onderzoek naar de begeleiding van moeders in psychi sche problemen. Een psychische ver waarlozing kan op de loer liggen als de moeder zo depressief is, dat ze nauwe lijks energie over heeft voor haar baby. „Een op de drie, vier kinderen van ou ders met psychische problemen krijgt later zelf te maken met depressies. Daarom hebben wij al jaren gespreks groepen en andere activiteiten voor ou dere kinderen, maar daar heeft een ba by natuurlijk niet veel aan. Bovendien is bekend dat het eerste levensjaar heel bepalend is voor de vorming van een kind", verklaart ze het ontstaan van het project. Het moeder-babyproject biedt depres sieve moeders extra ondersteuning. Vrouwen met een postnatale depressie (tien procent van alle kersverse moe ders heeft hier last van), maar ook moeders die voor of tijdens de zwan- au "m> Tntdv let lel gerschap psychische probleme w gen. Tijdens een aantal huisbez )Qr in de eerste drie maanden na df boorte wordt geprobeerd de allerlei manieren te laten zien toch 'leuk' kan zijn om een kini ("j^ ben. „Het kan hen zelfs helpen m gen depressie aan te pakken, ra ^t( daarbij moeten ze wel steun kri Sommige moeders kunnen het niet opbrengen contact te makf hun kind." Omdat haar ondera Sl loopt, kan Van Doesum nog ni< len wat er precies tijdens de hu ken gebeurt. Wel krijgt ze al vee oyy foontjes van vrouwen die zegge en 1 opgelucht' te zijn dat er wat voi „ev groep moeders gedaan wordt. - Mocht Van Doesum de prijs in wacht slepen dan wil ze alle tac deelnemende moeders een cad zo'r' geven. „Ze krijgen nu al allerlei matiemateriaal, maar ik gun ze iets leuks, iets voor henzelf." Bernice Breure

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2