bmIJte Ahold in Katwijkers nog steeds in angst na serie branden financiële problemen (verkopen? Nawijn trekt pleidooi voor de doodstraf in Supermarktgigant grijpt fors in Organisatoren beëindigen Noordwijk op Zee-festival Emmers vol onschuld EHBO viert feest met ramp Kofi Annan: Dutchbat 'niet schuldig' Tanker Prestige in tweeën gebroken Medicijn vermindert aantal sterfgevallen onder hartpatiënten Leidsch Dagblad 'agt n33 NR. 43084 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 in rep en na vonnis premier erlander leer per k op de fiets a einde drama aandelen nieuw narktplan st kritiek rijf de dupe tikfout itenaar ien tijdelijk er dak na iwaaien stal ien Sylva e is als het jorntje: moedig en w tegelijk Soms zon Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 19 NOVEMBER 2002 072-5196868 )OODSTRAF jddels teruggenomen uit- 4 van minister Nawijn om jj70 afgeschafte doodstraf te voeren, is de LPF- h op een voorspelbare 'van kritiek komen te vaneen hebben politie- Ijen de opvattingen van verworpen als 'een stap de beschaving'. De on- 1 manier waarop de LP- lochtend zijn opvattingen r«, versterkt de indruk dat Ier veel nadenken een ta- discussie heeft gesteld, dat maakt de discussie inden moeten politici aan de opvatting van minderheid van de kie- de ultieme straf ten uit brengen? lstraf zijn weinig ra- argumenten. Het af- ";ende karakter ervan De doodstraf bevre- het rechtsgevoel bij maar enkel wraak- Tégen de doodstraf onomkeerbaarheid, ge- d met het risico dat de verdachte wordt ge- Voor het overige zet- en tegenstanders hun me kracht bij met 'thische en emotionele iten. Die zijn echter niet ijk. Emotioneel is het ijpelijke reactie om ie- bewust anderen ver een koekje van eigen billen geven. Maar de te- Uiers beroepen zich even "op het emotionele argu- !%t de doodstraf barbaars -'voor niets is de doodstraf <West-Europa afgeschaft Aiitla tingen van Nawijn zo <?r maakt, is dat hij stem In de opvatting van een lerheid. Het is sinds •raai van Fortuyn een opvatting dat politici luurd om de gevoelens voilk te vertolken. Wie over denkt, riskeert het verwijt Ver van de kaf te staan. Toch is juist r'misverstand. Politici zijn •Om als een echoput senti- j te herhalen. Ze zijn er h gevoelens normatief en ^jk verantwoord te verta- I gevleugelde kreet 'we I eindelijk zeggen wat we leidt er inmiddels te t dat er minder wordt na- i en maar wat wordt ge- I Vries door Rob Onderwater katwijk - De brandstichter zit al een tijd je achter een 'dikke celdeur', maar nog steeds hebben sommige Katwijkers zich niet ontworsteld aan de wurgende greep van de angst. Ze kampen onder meer met slaapproblemen, nadat de wijken Hoomes en Rijnsoever bijna anderhalf jaar lang werden opgeschrikt door een serie branden. In de aula van het Andreas College gaf de politie gisteravond tekst en uitleg aan de bewoners over het onderzoek in deze ge ruchtmakende zaak. 'Terugkoppeling den haag/gpd - Ahold staat aan alle kanten onder druk. De we reldwijd opererende supermarkt- gigant gaat dochters verkopen, bezuinigen en zich concentreren op z'n kernactiviteiten. De finan ciële problemen stapelen zich op. Dat leidde vanochtend tot de tweede winstwaarschuwing in korte tijd. Aandeelhouders moeten genoe gen nemen met minder winst. Begin dit jaar verwachtte het concern nog 15 procent winst per aandeel, in de zomer werd dat verlaagd naar 5 tot 8 procent en nu verwacht het concern een winstdaling met 6 tot 8 procent. Ahold heeft met name tegenval lers in Latijns-Amerika. Dochter Disco heeft te lijden onder de zware economische crisis in Ar gentinië. Ahold kondigde de maatregelen vanochtend aan bij de presenta tie van de derde kwartaalcijfers. De nettowinst kwam uit op 257,6 miljoen euro, terwijl ana listen rekenden op 300 miljoen. De tegenvallers dwingen het concern tot een koerswijziging. Ahold gaat zich sterker concen treren op autonome groei, kos tenreductie en een betere be heersing van kapitaal. Niet- kernactiviteiten worden onder de loep genomen en mogelijk verkocht. Zoals dochterbedrij ven die zich richten op financië le dienstverlening. Ahold richt zich vooral op de VS, door Jan Preenen NooRDwiJK Het Noordwijk op Zee-festival bestaat niet meer. De VW Holland Rijnland in Noordwijk, de paviljoenhouders en de gemeente hebben beslo ten om het evenement, dat in 1995 voor het eerst is gehouden, op te heffen. Volgens M. Smeets, directeur van de VW, werken onvoldoende paviljoenhouders mee en geven bedrijfsleven en gemeente te weinig geld voor de festivals. Eerder dit jaar kwam door gebrek aan geld ook al een einde aan het straattheaterfesti val in Noordwijk. Van de zestien paviljoenhouders werkten er maar elf mee aan het Noordwijk op Zee-festival, waarbij allerlei evenementen op het strand werden georgani seerd. Daarvan dreigden er nog eens drie af te haken als de ge meente zou vasthouden aan het (advertentie) naar de burgers', heet dat in politiejar gon. Het aanwezige panel met betrokken rechercheurs, de officier van justitie, een vertegenwoordiger van de brandweer en politiechef Jan Schoneveld moest ant woord geven op een aantal klemmende vragen. Zoals: Wat gebeurt er als de da der over anderhalf jaar weer vrijkomt? Is hij rancuneus en gaat hij weer brand stichten? Op niet alle vragen kon Schone veld een antwoord geven. De begeleiding van de Katwijker bij zijn terugkeer in de maatschappij is geen verantwoordelijk heid van de politie, maar van de reclasse ring. Vooral auto's en brommers vielen ten prooi aan de brandstichter, maar omdat het vuur zich vaak verspreidde liepen ook omwonenden gevaar. In de Boer- slaan vloog een portiek in de brand en moesten bewoners door de brandweer worden geëvacueerd. Wat de politie ook deed: de dader was onvindbaar. Bewo ners wierpen zich op als burgerwacht en hielpen de politie met surveilleren. Op 2 juli werd de 23-jarige Katwijker eindelijk ingerekend. Hij werd veroordeeld tot 36 maanden cel, waarvan 6 maanden voor waardelijk. Carla Meijer haalde opgelucht adem toen de brandstichter werd ingerekend. Acht weken had ze zich als lid van de bewo nerscommissie Hoomes Noord Oost in gezet als vrijwillige hulp van de politie. De angst bij de bewoners in de wijk was zo groot, dat ze met een groep van twaalf de politie bij surveillances assisteerden. Carla keek haar ogen uit. „Ik wist niet dat er 's nachts zoveel gebeurde op straat. En dat er eigenlijk te weinig politie is om de boel in de gaten te houden. Pagina R5: 'Wraakgevoelens? Nee, maar ik hoop hem nooit meer tegen te komen' Scandinavië en Nederland. Daar is het concern sterk aanwezig en wordt het meeste geld verdiend. De drang om de hele wereld te veroveren is definitief naar de achtergrond verdwenen. Topman Van der Hoeven had het vanochtend over 'geruis' rondom de sterke gebieden. In een persbericht zei hij dat de re sultaten in de meeste andere markten, onder de huidige om standigheden zeer goed zijn. Van der Hoeven noemde het mede daarom 'heel pijnlijk' dat zijn concern met een tweede winstwaarschuwing moest ko men dit jaar. De forse winstwaarschuwing van Ahold toont aan dat top man C. van der Hoeven niet goed in staat is vervelende za ken onder ogen te zien. „In de vele jaren dat hij het concern heeft geleid heeft hij alleen maar succes gekend. Van der Hoeven kan zich kennelijk niet voorstel len dat het eens niet goed gaat", stelt Jos Versteeg, analist bij Fi nanciële Diensten Amsterdam (FDA). Versteeg is hard in zijn oordeel over Van der Hoeven, die al tien jaar leiding geeft aan het super marktconcern. Volgens de FDA- analist heeft Ahold gewoonweg zijn hand overspeeld. Door de vele successen van de afgelopen jaren is het concern kennelijk niet meer in staat slecht nieuws te accepteren en goed naar bui ten te brengen. hoorn - Op hun bipsjes, met de beentjes in de lucht, net als in de moederbuik. Driedubbelgeparkeerd wachten tien baby's in het Hoornse zwembad De Waterhoorn in een emmer water op de dingen die komen gaan. Het zwembad heeft de aandacht van ouders getrokken met een cursus babymassage, waaraan een heilzaam effect op het slaapgedrag en de spijsvertering wordt toegeschreven. Foto: GPD/Ella Tilgenkamp besluit om hen van het eerste van de drie festivals in 2003 uit te sluiten. Deze ondernemers zijn op de bon geslingerd, omdat zij de ge luidsvoorschriften hebben over treden. Naast de eenmalige uit sluiting kondigde de gemeente een boete aan van 2.250 euro als zij nogmaals in de fout zouden gaan. De paviljoenhouders wa ren al ontevreden omdat zij in de veronderstelling verkeerden dat zij na twaalf uur 's nachts muziek mochten draaien. „Noordwijk Totaal, veruit de grootste partij, pleitte daarvoor in het verkiezingsprogramma. In plaats daarvan is de klok terug gezet. Voor ons hoeft het niet meer", aldus paviljoenhouder G. van Roon. Burgemeester Van der Sluijs vindt dat een vorm van chantage. „Ze hebben geen vrijbrief om maar hun gang te gaan." Regels van het huis leiden - Ruim honderd leden van de EHBO-afdeling Leiden verwacht ten gisteren een feestelijke receptie in de Groenoordhallen ter gele genheid van het 70-jarig bestaan van de vereniging. Maar ze kwamen in de simulatie van een groot en complex ongeluk terecht. In plaats van aan de champagne te nippen, moesten de feestgangers 'slachtof fers' gaan helpen. Deze vrouw werd, na een messteek, afgevoerd door een ambulance. Pagina Ri: 'Ik wist echt niet hoe ik dat stompje moest verbinden'. Foto: Henk Bouwman geneve/gpd - VN-secretaris ge neraal Kofi Annan vindt niet dat Dutchbat schuldig is aan het drama in Srebrenica in 1995. De Nederlandse soldaten zijn in de steek gelaten door de internatio nale gemeenschap. Volgens An nan kregen zij ondanks her haald aandringen geen lucht steun om Srebrenica te verdedi gen omdat de VN bang waren voor een gijzeling van blauwhel men. „Bij eerdere luchtacties werden vierhonderd blauwhelmen door de Serviërs gegijzeld. Dat heeft zeker meegespeeld bij de toen malige besluitvorming, die in een wanhopig gecompliceerde situatie plaatsvond", aldus de VN-baas. Volgens Annan bevonden de Nederlandse soldaten die de en clave moesten beschermen zich in een onmogelijke situatie. Pagina Binnenland 2: Meer over Srebrenica ruswijk/anp - De uitspraken van minister Nawijn van vreem delingenbeleid en integratie in Nieuwe Revu dat hij voor de doodstraf is, zijn slecht gevallen. Vrijwel de hele Tweede Kamer, inclusief de LPF voor wie Na wijn de beoogd lijsttrekker is, keurt het standpunt af. Nawijn neemt zijn uitlatingen over een mogelijke herinvoering van de doodstraf terug. Hij benadrukt dat hij alleen iets wilde zeggen over de hoogte van straffen in Nederland. Dit heeft hij vanoch tend laten weten. Premier Balkenende noemt het een „merkwaardig standpunt. Het past niet in de Europese rechtspositie. Het is ondenkbaar en onuitvoerbaar." Hij bena drukte dat Nawijn niet namens het kabinet spreekt en hij hem er over zal aanspreken. Volgens Nawijn in de Nieuwe Revu zou de doodstraf moeten gelden voor iemand die 'bewust mensen van'het leven berooft, zonder enige reden'. Volgens hem mag onder andere Volkert van der G., verdacht van de moord op Pim Fortuyn, in aanmerking komen voor de doodstraf. „Uiteindelijk is dat natuurlijk aan de rechter, maar in mijn optiek wel ja." Maar Na wijn doelt ook op plegers van zinloos geweld. Later bevestigde Nawijn zijn pleidooi voor de doodstraf maar trok hij uitspraken over de lo pende zaken, die nog onder de rechter zijn, min of meer terug. De persoonlijke woordvoerder van Nawijn kwam met een ver klaring die erop neerkwam dat Nawijn geen voorstander is van de doodstraf in Nederland. De weerstand uit de Tweede Ka mer was eenduidig. LPF-fractie- voorzitter Herben is tegen de doodstraf, maar kan zich de 'persoonlijke ontboezeming1 van de minister voorstellen. WD-ffactieleider Zalm noemt de uitlatingen 'echt een stap te ver'. CDA-fractieleider Verhagen noemt de doodstraf 'niet be schaafd'. Ook PvdA-lijsttrekker Bos spreekt over 'een stap terug in de beschaving. De doodstraf zal ons land niet veiliger maken- '.GroenLinks-Kamerlid Halsema wil Nawijn in de Tweede Kamer op het matje roepen. Ze noemt de uitspraken 'verschrikkelijk' en 'onbeschaafd'. Pagina Binnenland 1: Voors en tegens van de doodstraf zijn er om je aan te houden. Maar hoe handhaven burgers de re gels in een tijd, waarin gedogen vaak de norm lijkt? Het Leidsch Dagblad ging op zoek naar mensen die zich in hun functie of organisatie inspan nen om mensen afspraken te laten naleven. Vandaag het eerste deel van de serie 'Regels van het Huis', die de komende periode op dinsdag in deze krant verschijnt Een gesprek met Jan Zitman, huismeester in de Lage Mors in Leiden. Pagina Regio 2: 'Ik bots wel eens tegen een bedreiging aan' la coruna - De vorige week voor de Spaanse kust in de pro blemen geraakte tanker Prestige is vanochtend om acht uur in twee stukken gebroken. Het Nederlandse bedrijf Smit, dat betrokken is bij de berging van de Prestige, meldde dat de tan ker niet gebroken is, maar in het midden ingezakt en geknikt. Hij verwacht dat het schip gaat zinken. door Roelf Reinders leiden - Een ontdekking van het Leids Universitair Medisch Cen trum (LUMC) kan jaarlijks dui zenden doden onder Neder landse bejaarden voorkomen. Uit onderzoek onder bijna zes duizend zeventigplussers uit Leiden, Glasgow (Schotland) en Cork (Ierland) blijkt dat het slik ken van een cholesterolverla gend medicijn bij risicopatiën ten de kans op overlijden door een hartinfarct met vijfentwintig procent vermindert. Het LUMC werkte bij het onderzoek nauw samen met de Britse universitei ten. Bij mannen en vrouwen van ihiddelbare leeftijd was al be kend dat het cholesterolverla gende middel pravastatine suc cesvol is. Maar omdat het medi cijn nog niet op ouderen was getest, werd de behandeling bij mannen vanaf hun zeventigste en bij vrouwen vanaf hun vijfen zeventigste jaar stopgezet. Bo vendien gingen artsen ervan uit dat veel cholesterol bij bejaar den niet van invloed was op •f hart- en vaatziekten, zoals bij volwassenen van middelbare leeftijd wel het geval is. Maar uit het LUMC-onderzoek blijkt dat cholesterol ook bij bejaarden zeer schadelijk kan zijn. „Een doorbraak op het gebied van preventie van hart- en vaatziek ten", zegt prof. dr. R. Westen dorp, hoogleraar interne ge neeskunde. Opvallend is dat bij bejaarde ri sicopatiënten het cholesterol verlagende middel alleen effect heeft op hartinfarcten. Pravasta tine verlaagt het cholesterolge halte met een derde. De kans op een hartinfarct neemt hierdoor met twintig procent af, de kans om aan een infarct te overlijden met vijfentwintig procent. Jaar lijks overlijden tienduizenden bejaarden aan een hartinfarct. De kans op dementie en beroer tes blijft evenwel gelijk, zo wijst het onderzoek uit. Dat is anders dan verwacht. „Teleurstellend", vindt Westendorp. „Het bete kent dat we andere strategieën moeten ontwikkelen om de kans op dementie en beroertes te ver minderen." Ondanks de uitkomsten van het onderzoek, is het niet zo dat be jaarden nu massaal het choles terolverlagende middel moeten gaan slikken. Westendorp: „Mensen moeten geen medicij nen gebruiken als dat niet nodig is. Alleen bejaarden die al een hoog risico op hart- en vaatziek ten lopen, moeten pravastatine gebruiken." Dan gaat het om suikerpatiënten, bejaarden met een hoge bloeddruk en zeven tigplussers die al een hartinfarct hebben gehad. Ja, ik word abonnee en ontvang Naam Telefoon de krant eerst 2 weken gratis. DMDV A 11 Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl □GÉE

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1