'Of hun geheugens ook zo goed zijn?' KUNST CULTUUR Topweekeinde Nederlandse bioscoopfilms The Scene stopt er na bijna 24 jaar mee Cobra en Mondriaan op veiling Bill Wyman steekt Rolling Stones loef af met geschiedenisboek Tientallen fouten in nieuwe Potter- uit Heft yTough guy acteerde Robbie Williams kiest voor Arena Bill Wyman: Je hebt ook boeken over de Rolling Stones waarin de muziek niet eens ter sprake komt." Foto: Reuters/Tobias Schwarz door Theo Hakkert amsterdam/gpd - „Dit is zwaar der dan toeren met de Stones", zucht Bill Wyman (66), maar hij meent er geen barst van. „Met zo'n tournee had je eens in de drie dagen een show. Had je ten minste nog eens dag tussendoor vrij. Nu ben ik al zes weken op pad en ik moet nog door tot be gin december. Dag in dag uit Ik krijg helemaal geen rust. Ik ben verkouden. Heb ik in Los Angeles opgelopen. Ik krijg de kans niet lekker uit te zieken." De aimabele oud-bassist van Rolling Stones doet zich voor als een beunhaas met een porte feuille vol aangenomen werk en al zijn kompanen in de ziekte wet. Maar ondertussen zit hij wel gewoon in het Amstel Hotel achter een lunch met vis en Chablis. Wyman heeft er net een uitge breide signeersessie opzitten. Honderden Stones-fans stonden in de rij voor een handtekening in 'Rolling with the Stones', het prachtige, zware, dikke, fullco lour bladerboek dat Wyman schreef over de geschiedenis van 'the greatest rock-'n-'roll band in the world'. Eenendertig jaar speelde hij de bas en nu speelt hij de archivaris. Om zijn zoon Stephen, die nu overigens als webmaster optreedt van de website www.billwyman.com, later te kunnen bewijzen dat pa in een heus rockbandje had ge speeld, spaarde Wyman vanaf het allereerste begin alles wat met Rolling Stones te maken had. Kon hij bevroeden dat het zo'n hoge vlucht zou nemen. Posters, krantenknipsels, en treekaartjes, foto's, echt alles werd opgeslagen. Dat enorme archief diende als basis voor 'Rolling with the Stones'. Met recht een biografie van de groep van binnenuit. Uiteraard is het interviewsche ma volledig in duigen gevallen. Het blijft wel rock-'n-roll na tuurlijk. Wyman wilde per se ie dere fan in de lange rij te woord staan. „Zo hoor je nog eens iets. Er kwam een man om een handtekening vragen. Hij vertel de dat hij mij in 1972 in een ca fetaria in Nijmegen had getrof fen. Wat regende het hard die dag', zei hij. Ik was dat helemaal vergeten." Hij kijkt stout over zijn brilletje en knipoogt. Zijn vaste disgenoot dezer da gen is Richard Havers. Hij schreef het boek voor Wyman, maar noem hem geen ghostwri ter. „Ik maakte de samenvattin gen. Bill mailde mij tienduizend <ri woorden over een bepaalde pe riode. Bracht ik het terug tot honderd." Ze kennen elkaar al zo'n jaar of twintig. „Van cricket onder andere. Ik heb twaalf jaar cricket gespeeld", legt Wyman uit. Die tienduizend woorden ont leende hij vaak aan zijn dagboe ken. „Ik heb vanaf mijn jongste jeugd een dagboek bijgehouden. Zeven miljoen woorden inmid dels." Op de suggestie deze dag boeken volledig uit te geven, zo als Casanova's memoires, gaat hij nog serieus in ook. „Dat kan ik niet maken. Ik moet rekening houden met de vrouwen. Veel van hen zijn nu keurig getrouwd en hebben een gezin met kinde ren. Ik kan hun leven niet ver woesten." Het moet een hels karwei zijn geweest om dit boek samen te stellen. „Vreselijk. Het idee ont stond pas vorig jaar oktober. Ik had een contract dat het op tijd klaar moest zijn voor de boe kenbeurzen van dit najaar. Ik had er eerlijk gezegd een hard hoofd in. Er stond dan ook een ontsnappingsclausule in het contract." Maar na zeven maan den noeste arbeid was het boek klaar. En daarmee was hij zijn oude vrienden van de Rolling Stones mooi voor. „Zij komen ook met een boek. Volgend jaar, heb ik begrepen. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de band. Maar dat hoorde ik pas toen ik al met mijn boek bezig was. Ik had ze van tevoren niks gezegd, nee, waarom zou ik? Keith vertelt mij ook niks. Ik kreeg nog wel een brief. Ze hoopten niet dat mijn boek ook aan het jubileum op gehangen was. Ik heb ze maar verteld dat ze enorm geluk heb ben dat ik eerst met mijn boek kwam. Kunnen ze mooi dit boek gebruiken om de feiten goed op een rijtje te krijgen. Of hun ge heugens wel zo bijster goed zijn? „We hebben ons geconcen treerd op de muziekonder breekt Havers. „En op de cultu rele veranderingen gaat Wy man verder. „We hebben het niet over de roddels, niet over de vrouwen. Je hebt ook boeken over de Rolling Stones waarin de muziek niet eens ter sprake komt." Terwijl zijn oud-bandgenoten op tournee zijn in de Verenigde Staten is Bill Wyman aan een geheel eigen rondreis bezig. Vanaf 1962 speelde hij in de groep. In 1993 zwaaide hij af. Zoals het een archivaris betaamt probeert hij in Rolling with the Stones de feiten zo objectief mogelijk op een rijtje te zetten. Een van die feiten is dat Rolling Stones de band is van Brian Jo nes, de gitarist die in juli 1969 verdronk, kort nadat hij uit de groep was gezet. „In de geschiedenis van de Sto nes zitten twee echt grote trage dies. De moord op een fan bij het optreden in Altamont en de dood van Brian. Formeel gezien maakt Brians dood geen deel uit van de geschiedenis van de band, want hij was er al uit. Mick Taylor had hem vervan gen. Blijft staan dat Rolling Sto nes de band was van Brian Jo nes. Hoe briljant hij was, blijkt uit de eerste platen. Hij maakte die platen. Hij, Brian Jones. De naam was van hem, de band was van hem. Veel jongeren denken bij de Stones aan Mick en Keith. Het is Brians band." Bill Wyman with Richard Ha vers: Rolling With The Stones. Nederlandstalige editie. 512 biz., kleur en zwart-wit illustra ties. 54,50 euro (gebonden). Uitgeverij Het Spectrum. Parade van poëzie in Alphen den haag/gpd - De brigade die het digitale horlo ge opmerkte aan de pols van een van de overle venden in de film 'Titanic' en een technicus in jeans signaleerde bij een Romeins gevecht in 'Gla diator', heeft opnieuw toegeslagen. Binnen twee dagen na de Amerikaanse en Britse première van 'Harry Potter and the Chamber of Secrets' noteer den fans 32 fouten in de film. De 'fouten' variëren van zichtbare draden die een vliegende uil dragen tot een miraculeuze genezing van een armfractuur. Ook ziet het Londense sta tion van waaruit de Hogwarts Express vertrekt er ineens anders uit. En als Harry en zijn vriend Ron ontsnappen in de vliegende auto is d; ene moment gebroken en het volgen weer heel. Verder is een pleister zichl str bril op Harry's neus te houden. Sp, De vergissingen zijn aangemeld op i kes.com en andere fansites. Het aanta jes in het eerste weekend na de première i erg in dezelfde periode van de eerste Pot et tot dusver 124 blunders heeft opgelev n(j| met de meeste fouten is overigens (178), gevolgd door Titanic' (152), ship of The Ring' (146) en Spider- 'Gladiator' ging 96 keer in de fout. id dc IN MEMORIAM ZIJ alphen aan den rijn - Alphe- naren mogen woensdag 29 ja nuari. de vooravond van de Landelijke Gedichtendag, hun favoriete poëzie voordragen in het literair café. In het Parkfilm huis wordt een 'Parade van Poëzie' gehouden. Voor de pau ze geeft dichteres Diana Ozon een masterclass over poëzie. Daarna mogen Alphenaren zelf hun eigen keuze voorlezen. Be langstellenden kunnen zich tot 31 december aanmelden bij boekhandel Haasbeek en de openbare bibliotheek. Kopna Kopna naar Grote Prijs roelofarendsveen - De band Kopna Kopna uit Roelofarends veen staat op zaterdag 30 no vember in de finale van de Gro te Prijs van Nederland. Deze wedstrijd wordt jaarlijks gehou den voor amateurpopmusici in Nederland. Er zijn voor de vier categoriën 28 finalisten geselec teerd. Kopna Kopna speelt in de finale van de categorie po p/rock in de Melkweg. Verlenging Iraanse kunst leiden - De exposities met werk van vrouwelijke kunstenaars uit Iran is wegens de grote belang stelling met twee weken ver lengd. De kunst is te zien in de Leidse galeries Amber en Caro. De tentoonstellingen blijven nu geopend tot en met zondag 1 december. Vertraging bij bouw theater eindhoven - De nieuwbouw van de Eindhovense Stads schouwburg loopt vertraging op. Er is discussie over de fi nanciering van het bouwplan, dat 1,3 miljoen euro duurder dreigt te worden door extra kosten voor het bouwrijp ma ken van de grond. De schouw burgdirectie neemt het stand punt in dat de extra kosten niet voor haar rekening moeten ko men. Volgens de planning van de schouwburgdirectie zou het definitieve bouwplan met de fi nanciering in december aan de Eindhovense gemeenteraad worden voorgelegd. Dat wordt nu op zijn vroegst februari. amsterdam/anp - Drummer Lars Ulrich van heavy metal- band Metallica gaat een deel van zijn collectie Cobra-kunst veilen bij Christie's in Amster dam. Ook komt een nooit eerder verhandelde Mondriaan onder de hamer. De stukken maken deel uit van de veiling Moderne en heden daagse kunst, die het huis twee keer per jaar houdt. Geïnteres seerden kunnen 3 december in Amsterdam terecht. In totaal ko men er ongeveer vierhonderd schilderijen, aquarellen, beelden en een grafiek onder de hamer. Ulrich heeft een groot aantal werken van het Cobra-gezel schap verzameld. Eerder liet hij al een deel veilen in New York en Londen, nu komt Amster dam aan de beurt. Twee schil derijen van Karei Appel veilt hij daar onder andere. Het zijn 'Twee Draken' (1959) en 'Figuur in noodweer' (1962). Een ano nieme verkoper wil van een aquarel van Piet Mondriaan af. Dit 'Slootje bij boerderij Land zicht' schilderde Mondriaan in 1900. Het moet zo'n 500.000 eu ro opbrengen. J ne Analyst', waarvoor hi te\ producent optrad, di Bel' film 'The Great Escaj dengirl'. In de jaren tachtig v« langdurig van het sclluc volg van de zich opet va artritis. Hij genas ziel later, met pillen op b sulfiet. De knokkels 8ei hand bleven misvon nac pijn was wel verdwei eir duurde echter nog e< e'd ren voordat hij weer aangeboden kreeg. Iiaet negentig was hij te zi als 'Young Guns II', Professor', 'The Chei 13 en 'Maverick'. De enige Oscar-nom IM hij kreeg, voor zijn bi gewelddadige vader man Nick Nolte in 'A werd ook daadwerk» zet in het felbegeerd»e Cobum had er toen honderd films opzittej» dankwoord zei hij: „1 ^ee werk mijn halve level l1™ en ik heb het nu, der f lijk goed gedaan." Hi aan toe: „Soms doe ji geld, soms doe je iets Deze Oscar is mijn li Peter Kuijt .Luc i F1- dt a dinsdag 19 den haag/gpd - Zanger en gita rist Thé Lau, oprichter van The Scene, heeft besloten de band op te heffen. Hij wil in het ver volg in wisselende bezettingen werken. De Amsterdamse rock band heeft bijna 24 jaar bestaan en werd bekend met hits als 'Ri goureus', 'Open' en 'BlauW'. De single 'Iedereen is van de we reld' groeide uit tot een klassie ker. De groep ontving in 1997 een Gouden Harp voor haar he le oeuvre. Enkele maanden geleden ver scheen Thé Lau's eerste soloal bum 'De God van Nederland'. amsterdam/anp - De Nederland se bioscoopfilms hebben een re- cordweekeinde achter de rug. Voor het eerst in de geschiedenis stonden er vijf vaderlandse pro ducties in de top twintig van best bezochte films: 'Pietje Bell' (3e plaats, 35.000 bezoekers), 'Ja zus ter nee zuster' (6e plaats, 20.000 bezoekers), Volle Maan' (9e plaats, 15.000 bezoekers), 'Loena- tik' (14e, 6000) en 'Ramses' (19e met 2500). In totaal waren de Nederlandse films verantwoordelijk voor een kwart van de omzet in de bio scopen, aldus de Nederlandse Federatie voor Cinematografie (NFC). De enige twee films die meer bezoekers trokken, waren 'Red Dragon' (le plaats, 70.000) en "XXX' (2e plaats, 35.000). Het is een unicum dat zoveel verschillende Nederlandse titels in een weekeinde zoveel bezoe kers trekken, aldus een woord voerder van de NFC. „Het is al wel eerder voorgekomen dat Nederlandse films een groot marktaandeel voor hun reke ning namen. Volle Maan' en 'Ja zuster, nee zuster' waren vorige maand, in de eerste weken na de première, samen verant woordelijk voor 40 procent van het bioscoopbezoek." Volgens de woordvoerder is de ontwikkeling mede te danken aan een aparte belastingaftrek die twee jaar geleden werd inge steld om het voor particulieren aantrekkelijker te maken in Ne derlandse films te investeren. Mede dankzij deze regeling is het aantal grote Nederlandse producties de afgelopen jaren toegenomen. „Vroeger was het zo dat per jaar één Nederlandse film alle bezoekers trok en de rest niets: denk aan 'Flodder!', 'Amsterdamned' of 'Filmpje!'", stelt de woordvoerder. 'Pietje Bell' vestigde dit week einde ook nog een ander record. De familiefilm van regisseur Maria Peters had de beste ope ningsdag van een Nederlandsta lige film ooit. Met een opbrengst van 207.000 euro streefde de film voormalig recordhouders Harry Potter en de Steen der Wijzen' (2001), 'Kruimeltje' (1999) en 'De Leeuwenkoning' (1994) voorbij. 'Pietje Bell' ba seert zich op de boeken van au teur Chris van Abkoude en ver telt het verhaal van een Rotter damse kwajongen met een gou den hart. amsterdam/berlun/gpd - Robbie Williams gaat bij zijn komende Europese tournee voor stadions. De Britse popster (28) heeft daarbij de Amsterdam Arena als zijn Nederlandse halteplaats uitverkoren. Op vrijdag 18 juli 2003 wordt de voormalige Take That zanger in de Ajax-burcht verwacht. De voorverkoop voor dit enige concert in de Benelux begint za terdag bij de bekende adressen. Per persoon kunnen er tien kaarten worden gekocht. Tijdens de onthulling van de details van deze openlucht tournee, gisteren in de Britse ambassade te Berlijn, maakte Williams verder officieel bekend in de toekom] te zullen samenwerken met Guy Chambers, zijn schrijfpartner bij alle solo su ef nu toe. Ter gelegenheid van zijn nieuwe album 'Escapology* geeft Williams e concert voor relaties en kijkers van BNN dat op maandag 16 december op Ne wordt uitgezonden. aak Foto: Reuters/Alexandra Winkler .Acteurs zijn vervelend als zij niet aan het werk zijn", zei hij ooit. Ondanks andere fysieke problemen bleef James Cobum dan ook tot het eind toe werken. Op dit moment is hij - naast Mick Jagger - in de Amerikaanse bioscopen te zien als een termi naal zieke schrijver in de film 'The Man From Elysian Fields'. Recent voltooide hij een andere film, getiteld 'American Gun'. James Cobum overleed gisteren in zijn huis in Beverly Hüls aan een hartaanval terwijl hij met zijn vrouw naar muziek luister de. Hij werd op 31 augustus 1928 geboren in Laurel, Nebras- ka. Cobum nam acteerlessen in Los Angeles en New York. In de jaren vijftig speelde hij zijn eer ste rollen in televisieseries. Cobums filmdebuut was in 1959 in 'Ride Lonesome', direct daar na gevolgd door een andere western, 'Face of a Fugitive'. Hij trok de aandacht het jaar daar op door zijn verschijning als de messenwerpende Britt in de be faamde western 'The Magnifi cent Seven'. Daarin werd hij ge flankeerd door andere macho- collega's als Stëve McQueen pn Yul Brunner. Tot eind zestiger jaren bleef Co bum schurkenrollen vertolken, •m J-l Foto: Reuters James Coburn 1928-2002 totdat hij werd gevraagd om te spelen in humoristische James Bond-achtige films als 'Our Man Flint' en 'In Like Flint'. Cobum, die eind jaren zeventig een rela tie had met de Engelse zangeres Lynsey De Paul (Sugar Me), kreeg ook lof toegezwaaid voor zijn rollen in 'The President's hen wel een om te laten zien maar als ik zeg hebben, is daar Zijn theatertournee is inmiddels begonnen. Recent verklaarde de zanger nog bij de Amsterdamse lokale zender AT5 dat zijn groep wél bestond en dat zijn solocar rière die van The Scene niet in de weg zou staan. Nu zegt hij dat hij van mening veranderde toen hij met zijn solotournee begon. „Er begon een stemme tje in mij te fluisteren. Zo van: 'Luister jongen, als je nog verder over. Dat is een wilt komen, zul je dit alleen zijn poëtische composities en nist Otto Cooymans bij de band 'Open','Iedereen Is Van De We- manier van werken moeten doen'. Dan moeten er teksten. vertrok. „Vanaf toen is de band reld', het oude werk en niet zo- één van de een paar knopen doorgehakt Volgens Lau kon hij met The nooit meer echt hetzelfde ge- zeer op de nieuwere nummers, die soloplaat ben worden en de band opheffen Scene echter niet verder komen, weest. Des te vreemder was het Eigenlijk vind ik het alleen Eens kijken wat was de voornaamste. „We hadden een plafond bereikt om in de zomer van 2001 plot- maar sneu voor de fans en dan het helemaal, van De band heeft in de loop der ja- en alle keren dat we getracht seling weer de hotste band van met name voor die ene die The zelf doe. En dat is ren veel persoonswisselingen hebben daarvan af te wijken, het festivalseizoen te zijn. Ik was Scene op z'n schouder heeft la- prima bevallen. Ik gekend, maar die deden geen zijn ons niet in dank afgeno- verbijsterd over het succes dat ten tatoeëren." natiek, moet zelf afbreuk aan het karakteristieke men. Het was doorgaan met die we opeens weer hadden, maar Lau richt zich nu op zijn soloac- Cup pakken. Als geluid van de groep. Centraal sound en niet anders." aan de andere kant realiseerde tiviteiten in het theater. „Ik werk beurt, kan ik nooit stonden steeds de rauwe, bijna Het keerpunt kwam voor Lau ik me wel dat dat alleen maar met een band van ingehuurde mand anders onverstaanbare stem van Lau en trouwens al in 1997 toen toetse- gebaseerd was op 'Blauw', mensen en dat is anders. Ik geef zelf."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18