Vogelwijk: Bezwaar tegen flats ^7- REGIO rs Winde overvallen door Laa Laa verdrijft de gedachten aan vroeger it inspraak afvalbedrijf Wraakgevoelens? Nee, maar ik hoop hem nooit meer tegen te komen' twee jaar voor verijdelde overval op postkantoor Voorschoten ïboogkerk gstgeest lijk dicht Zilveren Schaats voor gemeente Zoeterwoude HDC973 dinsdag 19 NOVEMBER 2002 itverdacnte ievan Wanrooy d voorschoten - Tegen Tfie ervan wordt ver- ugustus van dit jaar a 1 te hebben beraamd [kantoor aan de Voor- zi Oorschoten, is giste- le rechtbank in Den jaar cel geëist. In de zaterdag 3 op zondag had de 31-jarige in wonende Vietna- al via een gat in het dak toegang verschaft tot het ge bouw. Volgens het openbaar ministerie met de bedoeling daar maandagmorgen vroeg te rug te keren om met een vuur wapen in de hand zijn slag te slaan. De Zoetermeerder werd aange houden toen hij 's nachts door de Voorstraat wandelde en de politie onraad rook. Op dat mo ment droeg de man geen vuur wapen bij zich. Maar bij een eerder incident had de politie wel een wapen bij hem aange troffen. Dat was toen zijn ex- vrouw de politie inschakelde omdat de man gedreigd zou hebben om een kind van haar dood te schieten. De politie nam zijn pistool toen in beslag. Giste ren tijdens de rechtszaak zei de man niet te kunnen zeggen of dat pistool het enige was dat hij in zijn bezit had. De officier van justitie vermoed de dat postbanken beroven een soort hobby van de man was. Hij bracht hem ook in verband met overvallen op kantoren in Hoogeveen, Alkmaar, Purmer- end en Roermond. In die geval len leken de (geplande) overval len verdacht veel op elkaar. Het aandeel van de Zoetermeerder zou de voorbereiding betreffen. Maar het OM kon samenwer king met anderen niet hard ma ken en liet de tenlastelegging 'deelname aan een criminele or ganisatie' daarom vallen. De voorbereiding van een over val op het postkantoor in Voor schoten bleef overeind, evenals het wapenbezit. Vooral omdat de verdachte aangehouden was met dezelfde spullen die ge bruikt waren bij de overvallen elders in Nederland. De Zoeter meerder, die inmiddels een maand in voorarrest zit, ontken de iedere betrokkenheid. Maar de officier noemde die verkla ring 'leugenachtig'. De advocaat van de verdachte vond dat het OM een hoop stof deed opwaaien zonder iets hard te maken. Dat zou bij andere rechtszaken tegen zijn cliënt al eerder zijn gebeurd. De raads man vroeg het voorarrest op te heffen, maar daar ging de recht bank niet op in. „Deze eis slaat nergens op. Justitie zit al jaren achter mijn kont aan zonder voldoende bewijzen te leveren", was het slotwoord van de ver dachte. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. zoeterwoude - De Zilveren Schaats van het gewest Zuid- Holland van de Koninklijke Ne derlandse Schaatsbond (KNSB) is dit jaar toegekend aan de ge meente Zoeterwoude. Wethou der Van der Kooi kreeg de wis- selprijs het afgelopen weekeinde uit handen van voorzitter Kool- bach. De Schaatsbond kende de gemeente de prijs toe vanwege de inzet die het heeft getoond bij de totstandkoming van de nieuwe ijsbaan. Deze wordt zondag 24 november officieel geopend op het sportcomplex Haasbroek. Al tientallen jaren was de Ko ninklijke Zoeterwoudse IJsclub bezig met plannen voor een landijsbaan. Tot nu toe werd bij vorst de Noord-Aa als ijsbaan gebruikt. Uiteindelijk werd be sloten om het voormalige derde voetbalveld van Haasbroek in te richten als ijsbaan. De gemeente Zoeterwoude droeg bijna 23.000 euro bij in de kosten en verhuurt het veld nu voor een symbolisch bedrag van één euro aan de ijsclub. De ove rige kosten, 11.000 euro droeg de ijsclub zelfbij. Veel kosten konden worden bespaard door dat leden van de ijsclub zelf de handen uit de mouwen staken om de aanleg mogelijk te ma ken. (leiderdorp - Een 62- lerdorper is gisteren laagse politierechter en van ontucht. De 1 terecht omdat hij eleden een 14-jarige fan zijn dochter zou •tast. De man ontken- leschuldigingen. Het ministerie eiste 250 e en een week voor- Politierechter Hen- |e man vrij. ree te Lisse iderden konijnen, nden, ganzen en dui- naf donderdagavond [e Hobahohallen in houdt de Lissese en konijnensportver- ar jaarlijkse najaars how wordt donder- geopend door wet- ïuijt. De show duurt zaterdag. - Als het aan de i van de Verenigde se Gemeente Oegst- sluit de Regenboog deuren, terwijl de in het dorp open r het behoud van de boven de Regen- is dat de gemeente voor de Pauluskerk bijdrage levert in het I omdat het gebouw lonument is. Boven- de kerk een intieme tegenboogkerk wordt verkocht of ver- t Algemene Kerken- derling nog verdeeld voorstellen van de jderaam van de Alge- cenraad, die de ge en zondag in een rmeerde, benadrukt dzaak tot sluiting van e kerken niet ligt in „We willen geldpro- ïist voorkomen en woon een overcapaci- :1 ruimte voor te wei- l" tellen brachten de s zondag meteen al ig. Bons: „Velen gin- pjes staan praten. De ven met reacties zijn en." overhaaste beslissin- n de gemeenteleden ins niet te zijn. „We in wijsheid en voor- j aanpakken. Het wel even voor er een beslissing ligt." Ge en krijgen maandag ur in Regenboogkerk tslaan 12 de kans om op de voorstellen, e vervolg van voorpagina KATwiiK - Het zaaltje in de Andreas Scholengemeenschap is niet vol gis teravond tijdens de bijeenkomst voor de 'slachtoffers' van de Katwijkse brandstichter. Van de honderd stoelen zijn er dertig bezet door omwonen den, belangstellenden, ex-verdachten en slachtoffers. Een eerdere bijeen komst voor bewoners rond de Sluis- weg, waar de 'weekendvemielingen' werden besproken, trok veel meer be langstellenden. „Misschien is het wel te lang geleden", gist politieman IJs brand van der Plas naar de oorzaak van de lage opkomst. De Katwijkers die wel zijn gekomen, zitten vol vragen. En dan gaat het niet alleen om slachtoffers. Een jonge Kat wijker vraagt aan het eind van de avond het woord en zegt dat hij niet blij is geweest met de politie. Hij moest destijds als getuige naar het po litiebureau komen. „Maar het leek wel of ik de verdachte was. Daar heb ik me niet prettig bij gevoeld. En een excuus van de politie heb ik nooit ontvan gen." Politiechef Jan Schoneveld zegt dat hij zich het gevoel kan voorstellen. Maar zo werkt het nu eenmaal, verklaart hij. „We zitten met een heleboel branden en er is geen dader. Dan worden er in het belang van het onderzoek wel eens doorgevraagd. Dat kan wel eens vervelend zijn." Maar een excuus, nee, dat gaat Schoneveld te ver. Een vrouw vraagt zich af waarom de politie dat excuus niet geeft. Een andere vrouw neemt het woord: „Ho eens even, heeft die brandstichter zijn excuus al aangeboden voor wat hij heeft aange richt"? Een aanwezige vriend van de dader worstelt met een ander probleem: hij heeft destijds een belastende verkla ring afgelegd tegen zijn kameraad en dat zit hem nu niet lekker. „Treedt met hem in contact", adviseert Scho neveld. „Want dan weet je gelijk hoe de vlag er voor staat." Veel aandacht is er ook voor de zoge heten wet Terwee die slachtoffers de mogelijkheid biedt hurf schade te ver halen op de dader. De Katwijker stichtte talloze branden en zorgde voor veel schade, maar niet iedereen krijgt schadevergoeding. En dat blijkt moeilijk te verkroppen. De officier van justitie legt uit dat alleen bij de bran den waarin het bewijs hard was, is overgegaan tot het honoreren van aanvragen voor schadevergoeding. Zo was het uitbranden van de auto van een Katwijker op de Doggers- bankvolgens het openbaar ministerie niet te bewijzen. Zuur voor de eige naar die heel lang had gespaard om een auto te kunnen kopen en er bo vendien voor 7000 euro aan geluids apparatuur („voor een lekkere boem boem") in had gezet. Jan ('geen ach ternaam graag') had de auto WA ver zekerd. „Ik zit zeff in de autobranche. Als er wat aan is, kan ik dat zelf of an ders een kennis repareren. Achteraf denk ik: had die auto extra verzekerd, dan had ik nog wat teruggezien." Jan kreeg een klap in zijn gezicht toen hij achter de identiteit van de dader kwam. Hij kende hem goed, hij was vroeger vaak met hem opgetrokken en sprak hem soms in het uitgaansleven. „Maar vrienden waren we niet meer. Hij ging de ene kant op, ik de andere. Zoiets gebeurt." Hij geloofde aanvan kelijk niet dat zijn voormalige vriend hem iets betaald willen zetten. „Want ik heb nooit ruzie met hem gehad." Maar als alle branden bij elkaar wor den opgeteld, ziet hij een merkwaar dig patroon. „Bij veel branden is een of andere bekende betrokken." Jan heeft inmiddels weer een nieuwe auto. Voor de oude, uitgebrande auto heeft hij 120 euro gelaegen van de sloop. Nee, er leven bij hem geen wraakgevoelens. „Stel dat ik een kogel door zijn hoofd schiet, daar heb ik al leen mijzelf mee. Maar ik hoop wel dat ik hem nooit meer tegenkom." leiderdorp - De Contactgroep Vogelwijk heeft bij de gemeente Leiderdorp bezwaar gemaakt te gen het bouwplan voor de vier woontorens langs de Laan van Ouderzorg. Bovendien heeft het bestuur van de bewonersgroep een bezwaarschrift ingediend bij de gemeenteraad tegen het voor- bereidingsbesluit, dat nodig is om de torens te kunnen bouwen en wegen erop aan te passen. De Contactgroep Vogelwijk heeft altijd al problemen gehad met het bouwplan en grijpt nu de mogelijkheid aan om officieel een protest te laten horen. Vol gens de groep denken veel Lei derdorpers dat de zaak al is be klonken en weten zij niet dat er nog mogelijkheden zijn om be zwaar te maken. De bezwaren die de bewoners vereniging heeft, hebben aller eerst te maken met verkeer. Het plan voor de bouw van vier woontorens van twaalf verdie pingen gaat gepaard met een plan om de Laan van Ouderzorg af te sluiten voor autoverkeer. Volgens de bewonersvereniging neemt het autoverkeer op de Vronkenlaan en de Van Poel geestlaan, de andere twee door gaande wegen in de Vogelwijk, hierdoor toe. Ook vreest de ver eniging voor verkeersdrukte en parkeeroverlast in de rustige straten bij de lage flats, waar de woontorens tegenaan worden gebouwd. De onvrede van de Contact groep Vogelwijk, die zegt steun te krijgen van inwoners van heel Leiderdorp, komt bovendien voort uit de hoogte van de flats, zo'n 45 meter. De vereniging vindt dat dit niet past in de sky line van Leiderdorp en zeker niet vlak naast het 'groene hart' van het dorp, park De Hout kamp. De leden zijn bang voor schaduwwerking en voor waar dedaling van omliggende wo ningen. De vier woontorens worden ge bouwd door Vesteda, de eige naar van de lage huurflats langs de Laan van Ouderzorg. Elke flat bestaat uit 24 appartementen. Twee woontorens gaan in de verkoop. Wanneer de bouw kan beginnen is vanwege de bezwa renprocedure nog niet helemaal duidelijk. leiderdorp - De bomenkap bij het Rijn land Ziekenhuis mag dan veel Leiderdor pers dwars zitten, de snelle actie, op last van wethouder Moikenboer, heeft het dorp wel een nieuwe 'attractie' opgele verd: file kijken. De groenstrook is nu ver anderd in een stuk zompige zwarte grond, maar wordt in de toekomst bestraat voor auto's van ziekenhuispersoneel. Leiderdor per Edwin Brussee zit de kapactie van de gemeente niet lekker. Hij heeft het plan opgevat een Stichting ter Behoud Leider- dorpse Bomen op te richten, „ledereen moet bij dit orgaan een beroep kunnen doen om verdere hulp en ondersteuning als er weer zo'n gruweldaad wordt uitge voerd", aldus Brussee. De Bomenbond Rijnland nam dat initiatief al eerder en plakte affiches op de overgebleven stam men. Volgens Brussee staan er nog veel Leiderdorpse bomen op de nominatie om te verdwijnen. Een kleine inventarisatie van hem: „Tientallen bomen rondom de Houtkamp, reeds voorzien van een witte stip op de bast, wacht de bijl. Om maar niet te spreken van de bomen die nu nog wortelen bij de flats nabij de laan van Ou derzorg." Foto: Henk Bouwman Mensen willen mij omnaKken! f °0 W <fe Bomniüond I 071-5226703 Naaiatelier van Afghaanse familie Ibrahimi een hit in Noordwijk at ambtenaar dupeert Wassenaars bedrijf 201 in plaats van 210 op de brief getypt. De woordvoerder van een groot aantal bezwaarma- kende omwonenden (buiten de 200-meterzone) zei het zeer vreemd te vinden dat uitgere kend nummer 210 geen brief heeft gekregen. Immers, de fa milie Greven speelt al jaren een belangrijke rol in het verzet te gen de overlast van het afvalbe drijf. Nog merkwaardiger is het feit dat de Raad van State al op 26 maart 2002 de bezwaren van de familie Greven om andere for mele redenen heeft verworpen. Die rechtszaak ging in op de be zwaren van omwonenden bin nen de 200-meterzone. Destijds ging het rechtscollege er nog wel vanuit dat Greven de brief van Zuid-Holland had gekregen. De provincie hoopte gisteren dat de Raad van State het gebrek door de vingers wilde zien om dat de bezwaren van Greven toch al 'behandeld' zijn. Maar staatsraad Boll wilde daar niet aan. Hij noemde de zaak hoogst ongelukkig, maar zei weinig an ders te kunnen doen. „Het recht zit soms raar in elkaar", erkende Boll. „Maar als dit soort foutjes in de inspraakprocedure door de vingers wordt gezien, kunnen anderen daar onder lijden." De woordvoerder van de omwo nenden was verheugd over de opstelling van de Raad van Sta te. Die biedt hen de mogelijk heid opnieuw bezwaar aan te tekenen tegen de verwachte toe name van stank en geluid bij Van den Dool. Voor de gemeente Wassenaar, die ook bezwaar tegen de ver gunning had aangetekend, maakt het niet veel uit omdat haar bezwaren later nog aan bod zullen komen. De Raad van State zal de zaak waarschijnlijk over anderhalf jaar opnieuw, maar dan inhoudelijk behande len, hoewel Boll nog een zeer minieme mogelijkheid voor een snelle heropening van de zaak openhield. De provinciewoordvoerster wist nog niet in welke mate de giste ren bereikte patstelling nadelige gevolgen heeft vobr het afvalbe drijf. „Daar gaan we eerst eens rustig over praten." De uitspraak volgt over enkele weken. Rob Onderwater noordwijk - Achter de naaimachine denkt ze elke dag aan haar geboorteland. Soms droomt ze van een bezoek aan Af ghanistan. Dat stapt ze op het vliegtuig naar Kabul, de stad waar ze woonde. Al leen om maar even te kijken hoe het er is en de achtergebleven familie te zien. Om vérvolgens in diezelfde droom weer snel terug te keren in haai- huidige woon plaats Noordwijk. Nee, Anisha Ibrahimi wil onder geen beding meer terug, ook al is het land bevrijd van het strenge Tali ban-regime. Acht jaar geleden namen Kader en Anisha Ibrahimi en hun twee kinderen het besluit te vluchten. Ze moesten Af ghanistan uit, het leven onder het juk van de Taliban was niet meer om te harden. Met twee dochters, van anderhalf en zes maanden, zochten ze naar een 'veilige' plek langs de grens om het land uit te ko men. Dat lukte, maar niet zonder doods angsten uit te staan. Ze streken neer in Nederland, als illega len. Na drie jaar kregen ze een vergun ning en kwamen ze in Noordwijk terecht. Maar nietsdoen en afhankelijk zijn van een uitkering vonden Kader en Anisha niks. Er moest gewerkt worden. Maar wat? Met hun opleiding konden ze niets in Nederland. Kader (50) studeerde di plomatie op de universiteit in Moskou en werkte in Afghanistan voor het ministerie van buitenlandse zaken. En zijn vrouw (52) is kunstenares, ze doorliep de kunst Anisha Ibrahimi aan het werk in haar atelier Laa Laa. Foto: Mark Lamers academie in Kabul. Maar haar aangebo ren creativiteit kon ze in Nederland niet kwijt. Ze kan schilderen, ze kan beelden maken. Ze kwam op het idee om de naaimachine ter hand te nemen. Op die manier kon ze nog iets van haar creativiteit kwijt. Thuis in haar flat in Noordwijk ging ze aan het werk en via mond-tot-mond-reclame stroomden de klanten binnen. Het werk stapelde zich op, terwijl haar drie doch ters (10, 9 en 4 inmiddels) om haar heen 'kropen'. Diep in haar hart wilde ze een eigen zaak, maar daarvoor had ze geen geld. Totdat de Stichting Vluchtelingenhulp op haar weg verscheen. Met de medewerking van die instantie kon ze in de Albert Verweij- straat een eigen naaiatelier openen. Het werd een groot succes. Onlangs bestond Laa Laa naaiatelier een jaar. Voor wie de Afghaanse taal niet machtig is: Laa Laa staat voor tulp. Ze werkt inmiddels voor de hele buurt. Ook verkoopt ze kleren. Het werk groeit soms boven haar hoofd. Gelukkig steekt man Kader een handje toe. Naaien kan hij niet, maar verkopen is hem op het lijf geschreven. ,Als Kader niet helpt, dan gaat het fout", zegt Anisha. Ondertussen ontwerpt zij ook zelf. Borduren gaat haar goed af en op die mania: kan ze haar cre ativiteit kwijt. Werken en opvoeden gaat bij de familie Ibrahimi hand in hand. De kinderen gaan in de buurt op school, als ze vrij zijn gaat vader of moeder ze ophalen. De kin deren zijn de reden dat de familie nooit meer naar Afghanistan terugkeert. „Ze zijn helemaal verwesterd", zegt Anisha. „Als we terugkeren, moeten zij meema ken wat wij hier hebben meegemaakt. Zoiets kost heel veel tijd. Daarnaast ver trouwen we het nog niet in Afghanistan. De Taliban zijn dan wel weg, maar het is er nog gevaarlijk. Ik durf niet terug." Vader Ibrahimi zou graag zijn broer nog een keer willen zien. Gewoon even bij praten hoe het al die jaren is geweest. Hij zat ondergedoken in buurland Pakistan. Maar blijven in Kabul? Nee, daarvoor is het bestaan dat ze hebben opgebouwd in Noordwijk veel te prettig. Anisha: „Ik moet zo hard werken, dat ik niet veel tijd heb om over Afghanistan te piekeren. Maar elke dag is er wel een moment dat ik aan vroeger denk."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17