'Nieuw Cultureel Centrum in Nieuwe Weterini I JDETIJE REGIO 'Kinderen hebben het druk? Stijntje Stoer biedt rust' 'Over burenhulp wordt niet gesproken, dat doe je gewoon' Hond doodt zes schapen in Koudekerk Renovatie is geen optie volgens wethouder Schoonderwoerd de Bijenkorf Taxichauffeur vrijgesproken den haag/ter aar - Een 32-jari- ge taxichauffeur uit Ter Aar is gisteren door de Haagse politie rechter vrijgesproken van mis handeling. De man stond te recht omdat hij begin februari dit jaar een passagier in Nieuw koop tegen het hoofd geslagen en gestompt zou hebben. De chauffeur ontkende alles, maar twee andere inzittenden van de taxi - neven van het slachtoffer - hielden tegenover de politie vol dat hij dat wel gedaan had. „De inzittenden vonden dat u wel heftig reageerde", hield de politierechter hem voor. De of ficier van justitie eiste een voor waardelijke boete van 160 euro. Maar daar was de chauffeur het niet mee eens. Hij wilde vrij spraak en kreeg die ook van de rechter. Onder invloed naast rotonde woubrugge - Een 68-jarige Woubruggenaar parkeerde gis termiddag zijn auto op een spectaculaire manier buiten de rotonde aan de Wilgenlaan. Op een onverklaarbare manier kreeg hij de auto met de achter kant tegen een betonblok in de buitenberm, zonder al te veel schade. Op het bureau bleek dat de man ver boven de toege stane alcohollimiet zat. De be stuurder kreeg niet alleen een proces-verbad, maar ook een rijverbod. De politie heeft zijn rijbewijs ingenomen. koudekerk aan den rijn - Een loslopende hond heeft gister ochtend zes schapen de dood ingejaagd in Koudekerk aan den Rijn. De hond werd uitgelaten langs de Lagewaard, waar honden volgens de regels van de ge meente Rijnwoude aangelijnd moeten lopen. Buurtbewoners ergeren zich er al lange tijd aan dat veel hon denbezitters die regel aan hun laars lappen en hebben al eens een brief naar de gemeente ge stuurd, maar daar is geen ant woord op gekomen. Volgens de bewoners kan een verbods bord uitkomst bieden. Volgens M. Reyneveld rende de hond door de sloot heen om bij de schapen te komen. „Hij heeft er twee aangevreten, die pas 's middags door de die renarts afgemaakt konden worden. Al die tijd lagen ze te lijden. Eén schaap kreeg van schrik een hartstilstand en drie zijn er in de sloot gejaagd en verzopen." De hond hoefde tijdens zijn jacht niet te worden doodge schoten, omdat hij uiteindelijk zelf bij zijn baas terugkwam. De dierenambulance heeft hem meegenomen en een spuit gegeven om hem rustig te maken. De dode schapen zijn vandaag opgehaald door het bedrijf dat kadavers afvoert. „Normaalge sproken leg je ze onder een zeil, maar mijn man heeft dat nu niet gedaan en er een bord je bijgezet met 'bedankt voor de loslopende honden'. Je ziet de mensen even kijken. Maar daama lopen de honden ge woon weer los", aldus me vrouw Reyneveld. dinsdag 19 NOVEMBER ff door Marieta Kroft nieuwe wetering - Nieuwe We tering krijgt een nieuw Cultureel Centrum. Dat is althans de wens van zowel wethouder Schoonder woerd als van beheerder P. Klerks. Schoonderwoerd heeft al een plek op het oog, namelijk op een locatie aan de Molenweg. Dat terrein is nu nog van de HSL-projectorganisatie, maar zodra deze het terrein niet meer nodig heeft, heeft de gemeente Alkemade het recht op de eerste koop, aldus de wethouder. Klerks voelt wel iets voor die lo catie, maar waarschuwt dat het plan in een pril stadium ver keert. „De gemeente heeft die grond nog niet in het bezit. Bo vendien weten we niet hoeveel kosten ermee zijn gemoeid." Hoewel Schoonderwoerd de kosten ook nog niet in beeld heeft, verwacht hij dat een deel van de nieuwbouw kan worden betaald uit de winst die is te ver wachten bij de bouw van wo ningen op de plek van het hui dige Cultureel Centrum. Alternatief Het alternatief voor nieuwbouw is renovatie van het huidige ge bouw. Maar volgens de wethou der is dat eigenlijk geen optie. „Het is nagenoeg onmogelijk om maatregelen te nemen zodat aan alle voorwaarden wordt vol daan. Ook Klerks twijfelt. „We hebben al een stappenplan voor de verbouwing klaarliggen. De kosten ramen we op een bedrag tussen de 80.000 en 90.000 euro. Hef is echter een oud gebouw. Het is dus de vraag hoelang de renovatie soelaas biedt. Mis schien voldoen we over vijftien jaar wel weer niet aan de eisen. Op een rijksweg mag alles. Een vliegtuig mag ook alles. Maar als het om horeca gaat, zijn de ei sen verschrikkelijk zwaar." Voor het eind van het jaar wil wethouder Schoonderwoerd van het bestuur van het cen trum weten wat het wil. Tot die tijd staat de gemeente twee nog geplande feesten oogluikend toe. Over het houden van dis co's in de periode tot de inge bruikname van het nieuwe, danwel het vernieuwde gebouw, wil de wethouder nog in overleg treden met de buurt. Geluidseisen Sinds het Cultureel Centrum in maart een hinderwetvergunning kreeg, voldoet het pand niet meer aan de geluidseisen. De gemeente legde het dorpshuis strengere regels op na klachten van twee omwonenden. Volgens de nieuwe vergunning mag het Cultureel Centrum maximaal twaalf keer per jaar een disco or ganiseren. Voor elk feest moet het bestuur wel een ontheffing bij de gemeente aanvragen. Klerks heeft er nog altijd geen begrip voor dat het Cultureel Centrum zo aan banden is ge legd. „Het Cultureel Centrum bestaat in 2004 vijftig jaar. Al die tijd heeft de gemeente ons geen strobreed in de weg gelegd. We hebben een school in het dorp, L maar verder is het Centrum het enige dat ben. Zo'n beetje alle gen maken er gebruik Beheerder Klerks wijst de toekomst van het g( handen ligt van het bes het Cultureel Centrum. „Ik heb wel een zwan rende rol, maar zij ne na' besluit." Bestuursledei na zen voor commenta 'e voorzitter Spring in 't thi was gisteren echter nie baar. i ho Hazerswouds kindercentrum vrijdag officieel open door Marieta Kroft HAZERSwouDE-dorp - Stijntje Stoer is het veertiende kinderdag verblijfvan de Stichting Kinder opvang Alphen aan den Rijn (SKA). „En het allermooiste", zegt directeur Marie-Louise van Mou- rik trots. Ze wijst op de ruimte, het vele licht, het hout en de war me kleuren in het nieuwe ge bouw in Hazerswoude-Dorp. Ze laat ook de snoezelruimte met twee hangmatten zien bij de bui tenschoolse opvang. Je zou toch zo zin hebben om erin te liggen?" Al ruim een halfjaar weten ou ders en tientallen kinderen Stijn tje Stoer aan de Sportparklaan dagelijks te vinden, maar vrijdag is de officiële opening. De kinderen spelen deze maan dagochtend in een tent, glijden over zachte matten of ze zijn aan het tekenen. De nul- tot vierjarigen verblijven in een van de drie groepen die Stijntje Stoer telt. Een groep van twaalf kinderen bestaat uit zowel ba by's, dreumesen als peuters. Lo- catiehoofd Marian van der Zon de Groot is fervent voorstander van groepen die niet op leeftijd zijn gesorteerd. „De jongste kin deren slapen veel. Dan hebben de andere kinderen in de groep ook even rust Bovendien kun nen zo broertjes en zusjes bij el kaar blijven. Een ander voordeel is dat kinderen in principe vier jaar lang bij dezelfde leidster zouden kunnen blijven", somt Van der Zon de voordelen op. Sommige kinderdagverblijven van de SKA hebben wel aparte baby- en peutergroepen. „Het voordeel daarvan is dat er meer structuur in het dagprogramma kan worden aangebracht. Dat kan ook weer rust geven." Twee groepen van de nul- tot vierjarigen zitten vol, zeker op de dinsdag en de donderdag, vertellen Van Mourik en Van der Zon. De derde groep is aan het vollopen. De dinsdag en de donderdag zijn ook de meest populaire dagen voor de buiten schoolse opvang. Dan komen zo'n 35 kinderen uit heel Rijn woude uit school naar Stijntje Stoer. De woensdag is er het bij dl Directeur van de Stichting Kinderopvang Alphen aan den Rijn Marie-Louise van Mourik en het locatiehoofd van Stijntje Stoer Marian van der Zon: „Stijntje Stoer, het resultaat van vier jaar praten." Foto: Henk Bouwman minst populair met nog maar enkele kinderen, terwijl er plaats is voor maximaal vijftig. De Hazerswoudse kinderopvang begon op 1 mei 2000 al met bui tenschoolse opvang. In de voor malige peuterspeelzaal Pippe- loentje, ook in Hazerswoude- Dorp, werden maximaal twaalf kinderen tussen de vier en twaalf jaar opgevangen. Een jaar geleden konden er ook jongere kinderen terecht. „Daar zijn we mee begonnen als tegemoetko ming aan de ouders", legt loca tiehoofd Van der Zon uit. „De nieuwbouw liet namelijk nog even op zich wachten." Na een bouwtijd van vijf maan den volgde in april de opleve ring van Stijntje Stoer. Warme kleuren zoals oranje, rood en gebroken wit overheersen. Er is veel hout in het pand verwerkt, zoals in het plafond. Met de ge recyclede stenen wordt de eco logische gedachte ondersteund. Door de vele ramen kan de zon naar binnen en is er uitzicht op het dorp, de landerijen en de er naast gelegen basisscholen. Stofmijt krijgt nauwelijks de kans om te overleven. De vloer is van marmoleum, de bankstel len van leer en de stoelen van kunststof. Zomaar met je schoe nen naar binnen lopen, mag niet. Bij de ingang staat een bank met plastic hoesjes die over de schoenen moeten wor den getrokken. „Overdreven? Ik geef toe dat dit niet helemaal met onze gedachtengang over een komt", zegt Van der Zon. „Thuis draag je ook geen hoes jes over je schoenen. Er zou van mij ook best wat meer stoffen bekleding mogen komen. We hebben ons echter te houden aan de voorschriften van de GGD." Over de inrichting is lang nage dacht. Vier jaar geleden begon de SKA al te praten over wat het beste is voor een kind en hoe de inrichting daarop kan worden aangepast. Eén van de zoge noemde pedagogische uitgangs punten was de omgang en het respect voor de natuur. Van Mourik; „We troffen het met ar chitect Renz Pijnenborgh op on ze weg. Hij werkt met natuurlij ke materialen." Om het de kinderen van de bui tenschoolse opvang zoveel mo gelijk naar de zin te maken, be gint Stijntje Stoer binnenkort met pianolessen. Ze heeft ook al contact gehad met Hazers woudse Boys, over voetbaltrai ningen. Ook denkt Van der Zon erover om een boetseer- of te kenclubje te beginnen. Die zou dan ook voor andere kinderen in het dorp toegankelijk moeten zijn. „Hoewel, als ik dan die spotjes op televisie zie dat de kinderen het zo druk hebben te genwoordig, durf ik niet meer", zegt ze. „De andere kant is wei dat als wij de kinderen de gele genheid geven om iets in club verband te doen, ze dat niet meer hoeven te doen op de da gen dat ze thuis zijn. Dan heb ben ze het op die dagen echt rustig." Wethouder Kees de Best opent aan staande vrijdagmiddag kindercen trum Stijntje Stoer. Tussen 15.30 en 17.30 uur is iedere belangstellende welkom om er een kijkje te nemen. Het kindercentrum is gevestigd aan Sportparklaan 3. WD Alphen E raadscommii snel afschaft i! door Wim van Wanrooy g alphen aan den rijn - ]j fractie in Alphen is unai u mening dat de raadsco zo snel mogelijk moetei afgeschaft. De liberalt dat ter compensatie voortaan twee keer pe vergadert. Er moet op nier meer duidelijkhi over de politieke b ming. Bovendien krijgt r 1 woners van Alphen als de WD ligt weer spr Maar dan nu in de ra; dering. Nu vindt het politieke d te veel in de commissi! l°.r terwijl dat volgens he stelsel helemaal niet d ling meer is. „De raads sie is bedoeld voor het 1 1 en uitwisselen van ii de ter voorbereiding op I vc in de raad. Desondanl steeds meer partijen o\ om ook in de comm kei politiek debat te gaaren En dan wordt dat in de m eens overgedaan. Het li maal een beetje uit d<e vindt WD-ftactieleider Hij wijst erop dat inwo as steeds het idee hebbem commissie ook beslu nemen. Dat moet ant L gens de WD'er kan dte^ door de commissies o[s ken. Een extra raadsvei '8; komt dein goed van PJ vergaderingen gaan d< ve: duren. Dus kun je er b er per maand houden, om een mening te von n de onderwerpen, de ft ni besluiten daarover te Dat maakt alles veel ii ker. Zeker als je de dan ook de kans geef bruik te maken van spreekrecht tijdens ra IU1 deringen. Dan zullens'' weer meer betrokken de politiek, die nu te ve af is komen te staan." De WD heeft gistere proefballon opgelaten het college van burgem wethouders. Daar is Blom besloten dat de maand een evaluatief vindt. „Als het meezit nuari een besluit word vc men. Omdat de onvilie het functioneren van uj missies vrij breed is, kaal I tekenen dat ze dan worden. De wet voorz^oi mogelijkheid." Koeien Rijnsaterwoudse boer tijdelijk onder dak na wegwaaien stal (advertentie) I-v ...MMMr door Saskia Stoelinga RUNSATERwouDE - Ze zien er weer rustig uit. De veertig koei en van Michel Straathof (35) eten de rode bieten met smaak. Met natte rode neuzen staan ze te wachten op het melken. Dat ze te gast zijn in de stal van Jan Engele aan de Herenweg 66 in Rijnsaterwoude, beseffen ze ter nauwernood. In tegenstelling tot vader Straathof (74), die nog steeds dankbaar is dat dit avon tuur zo is afgelopen. „Hoewel, afgelopen?" Zoon Straathof heeft nog niet het ge voel dat de nieuwe stal er zo maar staat. De storm van drie weken geleden blies de grote dekplaten en zelfs de spanten van de stal naast het ouderlijk huis aan de Herenweg 39 zo maar weg. „In een paar uur was het beurd." Jan Straathof ging nog met een gerust hart naar de kerk, maar toen hij terugkwam zag hij dat het een verloren zaak was. Tegen wind en water valt nau welijks te vechten, dat beseften de mannen Straathof die zon dag terdege. Toen het water over de dijk zwiepte en de wind op orkaankracht haar werk deed, besloten ze de beesten te evacueren. In ijltempo werden de melkkoeien met klap- en handwerk gesommeerd uit de onttakelde en levensgevaarlijke stal te stappen. Alle collega's uit de omgeving boden spontaan 'Tegen wind en water valt niet te vechten.' Dat beseften vader en zoon Straathof die zondag goed.Foto: Henk Bouwman hun hulp aan. Over 's heren we gen liepen de beesten onder be geleiding van de politie naar hun logeeradressen. Vier koeien hier, vijf koeien daar. „Tijdelijk onderdak en onderhoud", was de simpele mededeling. Het liep toch tegen vieren: melktijd. „En daar draait het toch om bij melkvee." „Over burenhulp wordt bij ons op het dorp niet gesproken. Helpen, dat doe je gewoon," constateert Jan Straathof emo tioneel. De tijdelijke oplossing kon al snel worden omgezet in een langdurig verblijf in de lege stal van Van Engele, twee kilo meter verderop van de oude stal. „Een mooie aanbieding. Van Engele is een collega en een leeftijdsgenoot van mij. Zijn stal stond nagenoeg leeg, omdat zijn zoon naar een andere boerderij is getrokken. Boeren hebben geen concurrenten. We produ ceren allemaal voor dezelfde melkfabriek." Na vier dagen met man en macht te hebben gewerkt aan het inrichten van de nieuwe stal, kon op donder4ag het vee terug. „Pas op, zegt Michel, daar komt heel wat voor kijken. De hele melkinstallatie moest over, evenals de melktank. Verder moesten het voer en het hooi, de basisingrediënten, hier naar toe worden gebracht. Een enorm gesleep." Toch zijn de heren er nu aan ge wend. Dagelijks maakt Michel om kwart over vier in de nacht de rit met de trekker gevuld met voer en komt vader wat later op de fiets, 's Middags komt broer John vaak even helpen met mel ken. „Wij zijn positief ingesteld. We moeten door. Wij schatten zelf dat het nog wel een jaar duurt voordat de nieuwe stal er staat." Het is een heikel onder werp voor boeren. „Ons leven hangt er vanaf', zegt Michel. „De verzekering is nu aan het bekijken wat we vergoed krij gen." Onmiddellijk volgt dan: „De stress bij de koeien is over. Stress veroorzaakt een dip. Ze produceren nu weer op volle sterkte. Ze komen allemaal weer aan zo'n twintig liter per dag." Jan Straathof meldt dat hij gaat. „Vanavond is in Leimuiden in het dorpscafé boerenkool eten met de jachtclub. De eenden en hazenstand op het land moet ook in de gaten worden gehou den." Twee uur later maakt Mi chel Straathof de draai op het erf van Van Engele om de He renweg op te rijden. De kilome ters gaan hem niet in de kouwe kleren zitten. Hij ziet er bezweet en moe uit. Van 20 t/m 24 november* is het speelgoedvijfdaagse in de Bijenkorf. Met maar liefst 15% korting op alle merken speelgoed op de speelgoedafdeling. De Bijenkorf zet de toon. 'BREDA. ENSCHEDE. GRONINGEN EN 'S-HERTOGENBOSCH T/M 23 NOVEMBER. KIJK VOOR DE OPENINGSTIJDEN OP WWW BIJENKORF.NL OF BEL 0900-0919 (0.30 PER MINUUT)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16