LEIDEN REGIO /an nul tot 1574: Leidse geschiedenis toegankelijk gemaakt Bona gaat inaar Rusland li al forse wachtlijst bij allergiecentrum LUMC Krakers moeten weg R3 De universiteit was hem dierbaar HDC972 dinsdag 19 NOVEMBER 2002 Geschiedenis eener Hol- stad. Onder deze titel de Leidse hoogleraar P.J. sen 1910 en 1918 zijn standaardwerk over de denis van Leiden. Van taan van de stad tot aan van de twintigste us. Nu, bijna een eeuw het eerste deel van het vierdelige boekwerk den in de winkels. Lei- bieden is van een [se stad. Nu onder super hoogleraar Leidse ge- lis R. van Maanen. jte deel, dat tijdens de van het eeuwfeest van de vereniging oud Leiden vorige week officieel werd gepresen teerd, beschrijft de geschiedenis van de stad Leiden tot 1574, het jaar waarin Leiden werd bele gerd door de Spanjaarden en bevrijd door de geuzen van Boi- sot. Maar wie denkt dat Van Maanen een boek vol jaartallen en feiten heeft afgeleverd, heeft het mis. De geschiedenis van Leiden wordt vanaf het vroegste begin aan de hand van een aan tal verschillende thema's be schreven. De stedelijke ruimte en haar bewoners, bestuur en rechtswezen, kerk en cultuur, het is slechts een greep uit het aanbod. En dan bevat het boek natuurlijk ook de nodige 'luchti ge' verhalen. Een van die luchtige verhalen speelt zich af in het jaar 1315. Volgens de overlevering beleef den twee Leidse buurvrouwen in die dagen een wonderlijk voorval. Een van de dames had een gerstebrood gekocht, een maal thuisgekomen, sneed zij haar lekkernij in tweeën. Een helft om op te eten, een helft om te bewaren. Want ook toen gold al: wie wat bewaart, heeft wat. Haar hongerige buurvrouw zag haar echter in de weer met het halve brood en smeekte haar om de andere helft aan haar af te staan. Desnoods tegen beta ling. Maar die vlieger ging niet op. De vrouw met het brood ontkende in alle toonaarden dat ze nog meer brood in huis had dan het halfje dat ze net aan het versnijden was voor de kinde ren. En als er nog brood in huis was, dan mocht God dat in for van het stadhuis aan de Breestraat van Salomon Davidsz. van Dulmenhorst uit 1588. steen veranderen. Onder normale omstandighe den zou het verhaal daarmee af zijn. Maar dan zou het natuur lijk ook geen eeuwen overleven. In 1315 verhoorde God deze 'bede' namelijk. Toen het brood op was en de vrouw de andere helft tevoorschijn haalde, bleek het halfje in steen veranderd. Deze steen is eeuwenlang be waard in de Pieterskerk en ligt tegenwoordig in de Lakenhal. De overlevering wil dat dit alles zich afspeelde in de Mirakel- steeg die aan dit opmerkelijke voorval ook zijn naam zou dan ken. Op zich een logische ver klaring, ware het niet dat deze steeg aan het begin van de veer tiende eeuw nog niet bij het Leidse grondgebied hoorde. Want Leiden is weliswaar een oude gemeente. Maar de stad zoals wij die kennen, is het ge volg van eindeloze gebiedsuit breidingen. Wat inmiddels hart je centrum is, behoorde ooit tot het grondgebeid van omliggen de gemeenten. En wat eeuwen lang als het vroegste begin van Leiden is gezien, de Romeinse nederzetting Lugdunum Bata- vorum, is nooit Leiden geweest. Die naam, zo betoogde Blok al 120 jaar geleden, is waarschijn lijk te verbinden aan de bij Kat wijk in zee verdwenen nederzet ting De Brittenburg. Leiden dankt zijn naam naar alle waar schijnlijkheid aan Leithen, een oud-Hollands woord voor wa terloop of wetering. Geen vreemde benaming voor een nederzetting op het kruispunt van de Oude en de Nieuwe Rijn. In de negende of tiende eeuw werd op het meest westelijke deel van de zandafzetting tussen de twee Rijnarmen een heuvel opgeworpen die ergens in het begin van de twaalfde eeuw be bouwd werd met een turfstenen muur met kantelen: de burcht. En die ontwikkeling loopt vol gens de auteurs van het boek ongeveer gelijk met de ontwik keling van Leiden als kleine ne derzetting tot een kleine stad. Het eerste deel van Van Maanen is voorzien van veel afbeeldingen. Zoals deze kaart van Pieter Sluyter uit 1550. Foto's uit 'Leiden. De geschiedenis van een Hollandse stad' Vanaf dat moment groeit de stad gestaag, verwerft stadsrech ten en wordt Leiden een stad van betekenis in Holland. Leiden. De geschiedenis van een Hollandse stad beschrijft die ontwikkeling zeer uitvoerig en breed belicht. Het eerste deel houdt op bij het ontzet van Lei den op 3 oktober 1574. Een lo gisch punt, omdat de stad daar na een behoorlijke verandering ondergaat. Maar dat zal in deel twee duidelijk worden. Tot die tijd is het eerste deel van Van Maanen cum suis een aanrader voor wie geïnteresseerd is in de geschiedenis van deze mooie en boeiende stad. Timoteus Waarsenburg Straatsma Het in september ge- 14 Centrum voor Astma en in het Leids Universitair 1 1 Centrum (LUMC) heeft ?iten wachtlijst. Wie zich dt voor behandeling is i\ 1 januari aan de beurt, ra s L. Bel, die het instituut ri igezet, hoopt dat de ca- van het centrum in de st wordt uitgebreid. „Het moet bezuinigen, i^ans dat dat snel gebeurt zo groot." Momenteel vijf personen per week terecht in het centrum voor complexe allergieën. Bel hoopt dat aantal te verdubbelen. „We zullen nooit een centrum voor 1.000 patiënten worden." Voorlopig zit de rem er flink op, want de vraag naar een specia listische behandeling van aller gieën is enorm groot. „We zijn vanaf het begin heel restrictief geweest in het aannemen van patiënten. We staan ze telefo nisch niet te woord, maar heb ben een antwoordapparaat. Op de website van het LUMC staat een summier stukje over het centrum. En aanmelding kan al leen schriftelijk. Qua policy niet bepaald klantvriendelijk, maar op die manier krijgen we wel de juiste mensen binnen. Ik ben heel tevreden over hoe het nu loopt. We willen alleen de moei lijke gevallen." Ongeveer één op de drie Neder landers heeft last van een of an dere allergie, maar medici had den lange tijd weinig aandacht voor deze 'volksziekte'. Bel: .Al lergie heeft nooit zo'n best ima go gehad. Ik moet zeggen dat ik het onderwerp om die reden ook lange tijd heb afgehouden. Er waren ook weinig medische ontwikkelingen op het gebied van allergieën. Maar als longarts had ik er wel heel veel mee te maken en werd de behandeling van allergieën langzaam een specialisme. Nu heb ik het om gedraaid en is de behandeling van allergieën het belangrijkste geworden." Het tij lijkt te keren, want ook in andere ziekenhuizen groeit de belangstelling voor allergieën. „In Utrecht is een dermatoloog, professor Bruynzeel, die het heeft opgepakt. En in Amster dam heb je KNO-arts Fockens die ermee bezig is. Ik denk dat we onze krachten moeten bun delen. Je ziet dat de interesse nu komt vanuit de immunologie en dan kun je een behoorlijke stap voorwaarts doen. Allergie is een groeiend probleem. Het kan niet uitblijven dat er meer belang stelling voor komt." Bel heeft ook de ambitie wetenschappe lijk onderzoek te doen naar al lergieën. Ook daar speelt het ge brek aan financiën echter een rol. „De fondsen drogen op en sponsoring via de farmaceuti sche industrie is niet altijd even aantrekkelijk. Ik wil het toch proberen, bij het Astma-fonds." w rlingen van 5 en 6 VWO avo van het Bonaven- ls >llege aan de Burggra- gaan zaterdag voor een ar Rusland. Daar wordt iniversiteitsstad Ivanovo, j DO kilometer ten noord- v ivan Moskou, door een tantal scholieren een rentie van de Verenigde nagespeeld, de zogehe- JN, Model United Na- t klassieke talen Fred noemt de reis en de ie aan de conferentie leerlingen 'pedagogisch t.' „Ze worden uitge daagd om een rol te spelen. Zo bestaat de mogelijkheid dat ze de delegatie van Irak moeten naspelen." Na een bezoek van twee dagen aan Moskou begint in Ivanovo het echte werk. Het functione ren van de Verenigde Naties wordt gesimuleerd, compleet met vergaderingen van de Vei ligheidsraad en bijeenkomsten van militaire, politieke, sociale en economische comités. „En alles gaat in het Engels", aldus docent Engels John Rijsbergen. „In drie dagen MUN leren ze meer dan in één jaar in de klas." door Robbert Minkhorst leiden - De gemeente Leiden wil dat de krakers uit 't Stathuys vertrekken. Omdat er asbest in het gebouw aan de Breestraat zit, is het onverantwoord dat het pand wordt gebruikt, zegt wet houder H. Buijing (PvdA/wel zijn). De gemeente zoekt nog naar een manier om de krakers weg te krijgen uit het voormalige jongerencentrum. Buijing en burgemeester W. Lemstra zijn erg geschrokken van het feest dat de krakers af gelopen weekeinde in 't Stat huys hielden. Het voormalige jongerencentrum is al een aan tal jaren gesloten. Het asbest in het pand is nog niet wegge haald. Het stoort Buijing dat de krakers 'onschuldige, nietsver moedende jongeren' hebben blootgesteld aan de gevaren. Hij had de groep al gewaarschuwd voor de situatie. De Leidse Wel zijnsorganisatie is eigenaar van het pand. De verkoop aan de ge meente is wel rond, maar de koopovereenkomst is nog niet vastgelegd. Daarover beslist de gemeenteraad. Diezelfde raad vroeg gister avond uitleg van Lemstra en Buijing over het feest. De kra kers hebben 't Stathuys inmid dels omgedoopt in de Culturele de camp - Voor wie onderzoek wil doen naar zijn voorouders, maar niet zo goed weet hoe te beginnen, verzorgt Het Leidse Volkshuis een cursus genealo gie. De cursus begint op 3 de cember en wordt eenmaal per twee weken gegeven op dins dag van 14.00 tot 16.00 uur. De cursus bestaat uit zes lessen en kost 42 euro. Voor meer infor matie en inschrijving: Het Leid se Volkshuis, Apothekersdijk 33a, telefoon 5149180 of www- .leidsevolkshuis.nl noordvest - In het COC Leiden aan de Langegracht 65 wordt donderdag 21 november de film 'Krampack' gedraaid. Aan vang 21.00 uur. meerburg - De Country-Wes tern Line Dance Club verzorgt zondag 24 november van 15.00 tot 18.00 uur een open dans- middag in buurtcentrum Matilo met de Key City Country Dancers. Iedereen die wil ken nis maken met de bekende dansen uit Amerika kan komen kijken en natuurlijk is het ook mogelijk om zelf mee te doen. Deze danssport is tegelijk een goede conditietraining. Deelna me bedraagt 2 euro. Buurthuis Matilo staat aan de Zaanstraat 126, telefoon 5412515. lage mors - In het gebouwtje van de speeltuin in het Mors- kwartier aan de Damlaan 2a is morgen een gezellige Sint Nico- laas-Dingo. Aanvang 20.00 uur. lage mors - In de Maranatha- kerk is vrijdag 22 november van 18.30 tot 21.30 uur en zaterdag 23 november van 10.00 tot 11.30 uur een rommelmarkt. Er is een groot aanbod van aller hande spullen, zoals speelgoed, kleding of boeken en er is een Rad van Avontuur. De ingang is in de Dijkstraat 2b. GASTHUiswiJK - Wijkvereniging Aktief houdt vrijdag 22 novem ber een algemene kaart- en sjoelavond in het clubgebouw aan de Berlagestraat 2. De zaal is om 19.00 uur open, om 19.30 uur wordt er begonnen. leiden - Het Oude Egypte staat op dit moment enorm in de be langstelling. In Leiden verzorgt Egyptoloog Huub Pragt deze Vrijplaats Anita, en willen er een 'openbare, niet-commerciëlewinter twee cursussen over het uitgaansgelegenheid' van ma- Oude Egypte: één over het hië ken. De krakers hebben donder dag een afspraak met Buijing. Meerdere partijen eisen dat de krakers worden weggestuurd. Lemstra antwoordde dat hij en Buijing dat al hebben gepro beerd. De gemeente heeft de of ficier van justitie gewezen op de risico's, maar die was 'onvol doende overtuigd', zei Buijing later. Hij kondigde aan dat de gemeente nogmaals bij de offi cier aandringt op het vertrek van de krakers. Het feest kon Leiden sowieso niet tegenhouden. „De politie was op de hoogte. Tot tweemaal toe heeft ze de krakers erop ge wezen dat het mogelijk gevaar lijk zou zijn", gaf Lemstra aan. „Voor de rest heeft de politie er geen boodschap aan. Als je in eigen huis een feestje wilt orga niseren, heb je geen vergunning nodig." Overigens waren er vol gens de politie maar zo'n vijftig gasten op het feest. De Vrijplaats verklaarde eerder dat er meer dan 400 bezoekers waren. De krakers willen met de ge meente een contract afsluiten over het gebruik van het pand, totdat zij weet wat er uiteindelijk mee gebeurt. De kans dat Lei den toehapt lijkt nihil. rogliefenschrift en een cursus 'Cultus en Rituelen'. Het ontcij feren van het Egyptische hiëro gliefenschrift valt te vergelijken met het oplossen van een re bus. Voor deze cursus, die op zaterdag 19 januari 2003 (van 9.30 tot 11.30 uur) begint, is geen speciale taalkundige voor kennis vereist. Om het Egypti sche geloof te doorgronden dient men zich te verdiepen in de denkwijze van de Oude Egyptenaren. De mythen over het ontstaan van de goden, de wereld en de mensheid ge bruikten zij naast elkaar, maar veel goden komen sterk met el kaar overeen. In de cursus 'Cul tus en Rituelen' wordt een zo helder mogelijk beeld gevormd over de godsdienstige princi pes. Deze cursus begint op 8 maart 2003 (van 12.00 tot 14.00 uur). Beide cursussen bestaan uit tien lessen. Acht daarvan worden gegeven in het K&O-ge- bouw aan de Oude Vest 45 en twee zijn excursies naar de Egyptische collectie van het Rijksmuseum van Oudheden. Per cursus bedragen de kosten 230 euro. Aanmelden kan via telefoon 035-6836892 of www. egyptologie. nl IN MEMORIAM De docenten Fred Arends (tweede van links) en John Rijsbergen (midden) met 'hun' leerlingen die naar Rusland gaan. Van links naar rechts: Wouter van Noort, Rozalie Mikulski, Celia Alfaro, Trudy Andriessen en Hans Schrama. Foto: Henk Bouwman De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. ^rtder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 Buiten talenkennis vinden de twee docenten deelname aan een MUN ook goed voor de al gemene ontwikkeling. Arends: „Het appelleert ongelooflijk aan de talenten van de leerlingen. Zo moeten ze discussiëren met leeftijdsgenoten, spreken in het openbaar, zich zelfstandig voorbereiden op de materie, zich inlezen of op andere ma nieren informatie vergaren over het onderwerp. Het ideale Stu diehuis dus. Daarnaast leren zij om zelf resoluties op te stellen en zelf te lobbyen. Het betere politieke werk." Selectie van leerlingen die mee gaan, is volgens Rijsbergen en Arends geen enkel probleem. „De beste werving is in de klas io van leerlingen die al eens aan een MUN hebben meegedaan en enthousiast terugkomen. Voor een MUN worden geen extra studiepunten gegeven en deelnemers moeten de reis zelf betalen. Gelukkig valt het eve nement niet in een toetsweek." Deelnemers aan de MUN wor den ondergebracht bij gastge zinnen. Met als bijkomend voordeel dat de Bonaventuria- nen ook eens kunnen zien hoe de 'gewone' Russen leven. Tot slot ziet Arends nog een licht puntje in de deelname van zijn leerlingen. „De MUN is iets waarin enthousiaste leerlingen leraren kunnen motiveren. En dat is in een tijd waarin je veel leest over uitgebluste docenten toch ook wel eens leuk om te horen." MUN in Leiden Niet alleen in Rusland worden vergaderingen van de Verenig de Naties nagespeeld. Ons 'ei gen' Stedelijk Gymnasium aan de Fruinlaan is van vrijdag 29 november tot en met zondag 1 december het decor van LE- MUN, ofwel Leiden Model Uni ted Nations. Onder het motto 'fresh ideas, new solutions' doen aan LE- MUN naast scholen uit Neder land ook internationale en bui tenlandse onderwijsinstellingen mee. De voertaal is dus Engels. Eric-Jan Berendsen Hij stond bekend als inspire rend en daadkrachtig, maar ook als een autoritaire doordram mer en een regent. De menin gen over Kees Oomen, oud voorzitter van het College van Bestuur van de (toen nog) Rijks universiteit Leiden, waren ver deeld. Oegstgeestenaar Oomen overleed donderdag 14 novem ber op 62-jarige leeftijd. Tot zijn dood was hij als kantonrechter plaatsvervanger verbonden aan de Rechtbank Den Haag, kanton Leiden. Oomen was getrouwd en laat een zoon en een dochter achter. Oomen stond van 1988 tot 1994 aan het hoofd van de universi teit. Hij gold als een kundig be stuurder, die in 1994 echter struikelde over de 'Annex-affai- re'. Begin jaren '90 zou deze uit breiding van het Sylvius Labora torium aan de Wassenaarseweg worden gebouwd, maar de uni versiteit ging onwetenrimet een malafide aannemer in zee die enkele miljoenen guldens ver duisterde. Pas in 1996 kon de Annex worden afgebouwd. Oo- C.P.C.M. (Kees) Oomen 1941-2002 men kreeg de verantwoordelijk heid voor de affaire in de schoe nen geschoven. De Universi teitsraad zegde het vertrouwen in hem op, maar Oomen vond dat hem geen blaam trof en wil de zijn functie niet opgeven. Uiteindelijk moest de toenmali ge staatssecretaris J. Cohen van OCW hem ontslaan. Oomen, Rijswijker van geboorte, studeerde van 1959 tot en met 1964 rechte® aan de Rijksuni versiteit Leiden en bleef daarna verbonden aan de Faculteit der Rechtsgeleerdheid. In 1970 pro moveerde hij op een onderwerp uit het strafrecht. Van 1975 tot 1978 was hij decaan van de fa culteit. Daar liet hij zich voor het eerst zien als een rechtlijnige, daadkrachtige bestuurder, maar ook als iemand die medewer kers van zich kon vervreemden door zijn afstandelijke, kille houding. In 1980 maakte hij de overstap naar het ministerie van verkeer en waterstaat, waar hij tot 1988 verschillende functies vervulde, onder meer op Rijkswaterstaat. Hij eindigde er als plaatsvervan gend secretaris-generaal. In 1988 kwam hij als collegevoor zitter terug naar Leiden, naar de universiteit die hem 'dierbaar' was. Oomen wordt donderdag in besloten kring gecremeerd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15