REGIO 'Ik bots wel eens tegen een bedreiging aai Flauwvallen achter het stuur en een flauwe dagvaardinj GERECHT DINSDAG 19 NOVEMBER 20 NAVRAAG Apothekers zijn zakkenvullers, zei demissionair minister De Geus van volksgezondheid onlangs. Zij strijken de kortingen en bonussen op van de farmaceutische industrie en de consument moet dat uitein delijk betalen via de stijgende ziekenfondspremies. De bewindsman wil die verhoging beperken door de apothekers te verplichten een groter deel van hun korting af te staan aan de ziektekostenverzeke raars. Navraag bij LEEN NELEMANS (38), wiens apotheek in de Leidse Merenwijk Tot hulp der Menschheid' heet. Als we De Geus mogen geloi>en zijn apotheken er vooral 'tot hulp der apothekers' zelf? „Met de naam van onze apotheek zijn we al vaker gestraft. Hij da teert uit de negentiende eeuw maar we hebben er ook na een ver bouwing bewust voor gekozen 'm te houden, omdat we vinden dat-ie nog altijd de lading dekt. Ook na die opmerkingen van De Geus, ja. Hij heeft een totaal ander beeld van de apotheker dan ik. Natuurlijk zijn er ook in onze branche wel zwarte schapen, maar er zijn er ook heel veel die een grote werkdruk ken nen. Het is heel triest dat een minister ons wegzet als zakkenvullers." Maar er worden toch ho ge kortingen gegeven? Apothekers zouden bo nussen van iele duizen den euro's krijgen. ,,Ik heb het idee dat er met die cijfers wordt gemani puleerd, want we worden al fors gekort op de prij zen. Als ik voor 100 euro koop, mag ik 93,18 declareren. Dat bete kent dat ik voor dat verschil compensatie moet zoeken. Zo word ik dus al gedwongen op zoek te gaan naar korting. En als doorgaat wat De Geus wil, dan lokt hij ons nog meer uit om te gaan bedelen bij de leveranciers." Maar geneesmiddelen zijn toch duur? „Dat is een andere discussie. De prijzen zijn inderdaad te hoog. Als die omlaag gaan via een prijsmaatregel, zoals onze branche-or ganisatie voorstelt, pers je de lucht uit het systeem en verdwijnt de korting vanzelf. U vindt dus dat De Geus loze kreten slaakt? „Nee. dat niet. Maar ze zijn wel schromelijk overdreven. De kor tingspercentages van 9 procent op 'gewone' en 40 procent op merldoze geneesmiddelen die De Geus noemt, zijn voor mij on mogelijk binnen te halen. De oplossing? „Nieuwe geneesmiddelen zijn hartstikke duur en drijven de kosten op. En er zijn best wel oudere en goedkopere middelen die even goed zijn. Een oplossing zou kunnen zijn langer gebruik te maken van de bestaande geneesmiddelen en nieuwe alleen te bestemmen voor mensen die ze echt nodig hebben." tekst: Paul de Tombe foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1952, Woensdag 19 November WOUBRUGGE/HAZERSWOUDE - Gisteren zijn de telefoonnetten van Woubrugge en Hazerswoude geautomatiseerd. De vertrouwde stem van de telefoniste zal niet meer de intermediair zijn voor talloze gesprekken die voortaan tot stand komen via een ingewikkelde appa ratuur achter de blinde muren van de nieuwe centrales, waar tussen duizenden draadjes vele assen draaien, motoren zoemen en schijven wentelen. De ingebruikneming geschiedde niet met grote plechtighe den, terwijl de abonné's zelve er nauwelijks iets van hebben gemerkt. Tijdens de oude toestand bestonden er in Hazerswoude 130 aanslui tingen, in Woubrugge 90. De beide nieuwe centrales zijn ingericht voor 200 aansluitingen in twee eenheden van 100 elk. De centrales bieden ruimte voor aanzienlijke uitbreidingen, aangezien de ervaring geleerd heeft, dat telefoon een steeds groter behoefte voor de samen leving betekent, terwijl automatisering deze behoefte in sterke mate stimuleert. De kengetallen van Hazerswoude en Woubrugge zijn resp. 01728 en 01729. Deze centrales maken deel uit van het net, dat Alphen als knooppunt heeft. Anno 1977, zaterdag 19 november LEIDEN - Leerlingen van de Agnes-scholengemeenschap gaven gis teravond de eerste voorstelling in een serie van drie Samuel Bec kett's 'Wachten op Godot'. Vijf leerlingen en een leraar hadden de zware taak op zich genomen om dit al bijna klassieke stuk op te voe ren. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken tl COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M Essenberg, C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: direct ie@damiatehdcnl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld(?damiate hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur. za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, Z002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem Huismeester Jan Zitman bindt de strijd aan met vervuiling en burenruzies Drie flats in de Leidse Lage Mors (Jan Luykenlaan, Cruqiuslaan, Muider- kring), met in totaal 521 woningen, vallen onder het toezicht van huis meester Jan Zitman. „Best heavy." Hij heeft een kantoortje in een van de flats, aan de Jan Luykenlaan, en is in dienst van woningcorporatie Portaal. Dagelijks gaat hij de strijd aan met ru ziënde buren, geluids- en stankover last en andere onhebbelijkheden van flatbewoners. „Ik bots best wel eens tegen een bedreiging aan." Vuilniszak „Hoofdzakelijk bestaat mijn taak uit het toezicht houden en mensen aan spreken als ze zich niet gedragen. Het klinkt misschien gek om te zeg gen, maar ik heb verbaal redelijk wat overwicht. Veel dingen kun je oplos sen door er over te praten. Als ie mand een vuilniszak op de galerij heeft staan kun je vriendelijk vragen: 'Joh, doe dat nou niet.' Ik kan tien keer bij iemand langs gaan en heel vriendelijk vragen of ze een vuilniszak weg willen halen, Maar als die vuilniszak er na de tien de keer nog steeds staat te stinken ga ik niet een elfde keer langs. Dan loop ik het risico dat ik van kwaadheid die vuilniszak het huis in gooi. Ik ben natuurlijk ook maar een mens. Er zijn ook bewoners waar ik niet naartoe ga. Ik bots best wel eens te gen een bedreiging op. Zo van joh, wie ben jij dan? Dan heeft een ge sprek geen zin. Nou moet ik wel zeggen dat dit rede lijke goede flats zijn, vergeleken met sommige andere complexen in Lei den. Al kan het voorkomen dat één gezin zoveel problemen veroorzaakt dat ze de hele leefomgeving verzie ken." Sancties „Wij hebben als huismeesters heel lang zitten hameren op de noodzaak van sancties.Veertien jaar geleden begon ik, met geld van het ministe rie van justitie, in het kader van wat toen 'sociale vernieuwing' heette. Het eventueel verbaliseren van be woners was toen helemaal niet aan de orde; de discussie daarover is iets van de laatste jaren. Meestal lukt het oplossen van pro blemen wel door erover te praten, maar je hebt ook mensen die overal lak aan hebben. En er is altijd wel iets aan de hand: een wietkwekerij, stank- en geluidsoverlast, vandalis me. Er is een flatreglement, gemaakt door leden van de bewonerscom missies. Daarin staat een aantal ge dragsregels. Maar het is niet zo dat er sancties zijn als bewoners zich niet aan de regels houden. Handha ving is dus vaak erg moeilijk. Eerst leek het erop dat we als huis meester geen mogelijkheden hadden om sancties op te leggen, maar nu blijkt dat volgens het huurreglement toch te kunnen. Als het groot onder houd aan de flats straks klaar is en alles goed is beveiligd, gaan we pro beren het netjes te houden. En dan moeten we toch iets van bevoegdhe den hebben. We denken aan het uitdelen van boetes. Wat dat betreft heb ik goede ervaringen met de reinigingspolitie: als zij één keer een vuilniszak vinden die ergens niet hoort te liggen, en de eigenaar krijgt een boete, dan is het REGELS VAN HET HUIS Regels zijn er om je aan te houden. Als wapen tegen de chaos. Maar over 'normen en waarden' valt te twisten. Wie de regels bedenkt, weet dat maar al te goed. Op de pagina Regio 2 verschijnt vanaf vandaag een wekelijkse serie onder de titel 'Regels van het huis'. In deze interviews vertellen personen over (het handhaven van de regels in hun 'huis'. In aflevering i: Jan Zitman, huismeester in de Leidse Lage Mors. met rondslingerende vuilniszakken meteen een tijdje over. Zoiets gaat als een lopend vuurtje door de flat. Ik denk wel dat je het genuanceerd moet aanpakken. Als een oud dame tje haar fiets met twee volle bood schappentassen even in de hal zet, heb ik daar geen problemen mee." Prettig wonen „Voor de toekomst willen we bewo ners zelf een bindend flatreglement laten opstellen, waarbij het de be doeling is dat de bewoners elkaar aan de regels houden. Je legt de ver antwoordelijkheid voor een prettige leefomgeving dan bij de bewoners zelf. In de Agaatlaan zijn we bezig met dit project: 'Prettig Wonen doen wij zo!'. Onderdelen van dit project worden misschien ook ingevoerd in deze complexen." Muiderkring Als in deze flat in de Jan Luyken laan jongens staan te blowen in de berging is dat een verschijnsel waar weinigen zich nog aan storen. Nie mand zal er wat van zeggen. Vroeger hingen hier veel jongeren rond. Dat bewoners niet klagen over blowende jongeren is een bepaalde gewen ning, denk ik. Maar als je dat in de MuidetJaing doet, is het zowat een misdaad. Veel bewoners van de Mui derkring zijn ouder dan de bewoners in deze flat. Ik vind het moeilijk om te zeggen, maar als daar een alloch toon komt te wonen heeft dat een enorme impact. In de Muiderkring-flat is meer socia le controle dan in de andere flats. Hier gaat het negen van de tien keer zo dat bewoners met een klacht over hun buurman eerst bij mij komen. En dan zeg ik: gaat u nou eerst eens zelf met die mevrouw of meneer praten. Drie maanden geleden heb ik wo ningbouwvereniging Portaal geadvi seerd om van de Muiderkring een 55-plus-flat te maken. Sinds dat het geval is, gaat de situatie er op voor uit." Normvervaging „Ik kan niet zeggen dat de situatie er steeds slechter op wordt, of dat er sprake is van toenemende 'normver vaging'. Sinds het project buurtbe heer van start is gegaan is het aantal inbraken en het vandalisme juist flink teruggedrongen. We zijn op de goede weg. Je moet ook niet vergeten dat leefomstandigheden vergelek vroeger flink zijn veranderd. I je veel jonge stellen; man en\ werken allebei. Ik kan me voo len dat zij geen zin hebben 01 hun vrije tijd de ramen aan dl rijkant te lappen. Maar oudei terpreteren dat anders, die zi sneller zeggen dat de buurt ei achteruitgaat. Wat ik wel onder 'normvervai schaar, is als bewoners me m dood bedreigen als ik bijvoor niet snel genoeg het sleuteltje een brievenbus overhandig. In mijn hele loopbaan als hui ter ben ik drie keer echt heftis dreigd. Maar dat waren wel n die helemaal aan de onderka de maatschappij zaten." Huisbezoek Als sociaal huismeester zie il ook als mijn taak om af en to mensen langs te gaan. Je kon ze flats ook tegen dat mensen eenzamen, bijvoorbeeld na h lijden van hun echtgenoot. Vi hadden wij een leidinggeven! het niet nodig vond dat wij al meester daar aandacht aan si ken, maar dat deden wij toch vind zulke dingen óók belang Je treft soms hele rare dingen Zo hadden we hier een vrouv met twee kleine kindéren eni katten in een flat woonde. Als huis binnenging kwam de kal drek tot aan je enkels. Een he ligente vrouw, maar er was na lijk iets mis. En dan probeer j om de situatie in dat huis te v ren." Erna Straatsma Na elf dagen aan één stuk te hebben doorgewerkt, stapt een doodvermoeide Rotterdammer in zijn au to. Op weg naar huis op de A4 ter hoogte van de afslag Leiderdorp, breekt het zweet hem uit Terwijl hij een raampje openzet voor de nodige frisse lucht, ziet de man dat zijn handen en lippen paars zijn geworden. Met zijn laatste kracht stuurt hij de auto richting vlucht strook. Vanaf dat mo ment kleurt de wereld zwart Pas een kwartier later komt de man weer tot bewustzijn. Zijn hoofd rust inmiddels op de air bag van zijn zilvergrijze stationcar. De wagen is total loss en heeft de vangrail geraakt. Verder op ziet hij een vrouw naast haar beschadigde Fiat Uno staan. Zij is het slachtoffer geworden van zijn rijgedrag. De Rotterdammer vindt niet dat hem iets te ver wijten valt, zo verklaart hij voor het kantonge recht in Leiden. Hij is dan ook absoluut niet van plan de boete van 226 eu ro te betalen. „Ik vind het heel vervelend wat er is gebeurd, maar ik heb het allemaal niet bewust ge daan. Ik was moe, had nauwelijks wat gegeten en alleen koffie gedron ken. Ik ben gewoon ach ter het stuur flauwgeval len." Van het hele onge val kan hij zich zelfs niets meer herinneren. De rechter leest daarom de feiten uit het dossier voor en geeft de verdach te de kans om de politie- tekeningen en foto's te bekijken. De automobilist maakt van dat aanbod geen gebruik en slaat pontificaal zijn armen over elkaar. Hij is niet ge- interesseerd in de ware toedracht van het onge luk. „U kunt wel alle ver klaringen van de getuigen voorlezen maar ik neem ze slechts voor kennisge ving aan. Hoe kan ik mij nou verdedigen als ik van het hele voorval niets meer weet?", snauwt hij. „Ik had wel dood kunnen zijn. Wees blij dat ik nog leef!" Het gesputter laat de rechter koud. „Ik weet niet eens of u wel bent flauwgevallen. Dat is al leen maar uw versie van het verhaal", constateert hij zakelijk. Maar deze opmerking valt bepaald niet in goede aarde bij de Rotterdammer. „Sugge reert u dat ik een prima toneelspeler ben?" „Nee, dat bedoel ik niet", ver volgt de rechter. „Ik wil alleen zeggen dat als u in die conditie een auto be stuurt, u niet kunt spre ken van afwezigheid van schuld. U bent de contro- le over uw voertuig verlo-J ren en heeft daarbij ande ren in gevaar gebracht." De verdachte luistert aan dachtig naar het eindvon nis. Hij wordt schuldig verklaard maar krijgt geen straf opgelegd. „Kunt u zich daar in vinden?", wil de rechter weten. De man denkt even na en knikt. „Ik ben nog steeds on schuldig maar dit gedoe kost me al een vrije dag. Ik ga er niet nog een op geven voor een hoger be roep. Dus ja, schoorvoe tend ga ik akkoord." Boete of rechtzaak? Laat je na wat biertjes netjes de auto staan, word je alsnog gestraft. Het overkwam een jonge man uit Noordwijker- hout. Voor het uitgaan parkeert hij zijn auto op de Zeestraat in zijn woon plaats. 's Nachts na het drinken van een flink aantal pilsjes besluit hij de wagen te laten staan en lopend naar huis te gaan. Geen enkel pro bleem dus. Maar dat pakt anders uit. Want de auto staat de volgende ochtend bij het opbouwen van de weke lijkse markt behoorlijk in de weg. Terwijl de jonge Noordwijkerhouter zijn roes nog uitslaapt, staan twee agenten voor de deur. Hij wordt vriende lijk doch dringend ver zocht de wagen zo snel mogelijk van het markt terrein te verwijderen. Al met al een overtreding die met een boete kan worden afgedaan, meent de jongeman. Stomver baasd is hij dan ook als hij een half jaar later wordt opgeroepen om voor de rechter te ver schijnen. Die kan er van ochtend wel om grinni ken. „Misschien zi dit in Noordwijkei als een ernstig veij grapt hij. „Kuntui dagvaarding soms gen?" Met een sch kijkt hij naar de of van justitie. Zij sch haar hoofd. „Nee, had gewoon een a giro aangeboden 1 krijgen." De Noon houter wordt beda voor zijn komst na rechtzaal en mag v gaan. „U krijgt een van vijfentwintig e thuisgestuurd", ze rechter. „Ontvang dit keer wel?", vra< jongeman met eni fel in zijn stem. „E kunt u van op aan zekert de bode. noods breng ik hei soonlijk." Floor Ligtvoet Huismeester Jan Zitman (links): „Ik kan niet zeggen dat de situatie er steeds slechter op wordt, of dat er sprake is van toenemende 'normvervaging'. Sinds het project buurtbeheer van start is gega het aantal inbraken en het vandalisme juist flink teruggedrongen." Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14