Voetbal en domino domineren toptien 'Soms zijn de scripts echt rotzooi' MEDIA 'De NOVA-affaire draag ik voorlopig met me mi Tweede kans voor De Enclavé Claudia wil EU-landen ontdekken Kiezers willen drie tv-netten behouden Jennifer Lopez week centraal bij Radio 538 Sky Radio, Radio 538 én 3FM groeien Kijkcijferrecord van Studio Sport DINSDAG 19 NOVEMBER rijswuk/anp - De publieke om roep moet niet door de overheid worden verplicht het aantal tv- netten te reduceren van drie naar twee. Dat blijkt uit een steekproef van onderzoeksbu reau Interview/NSS onder 450 mensen. Het bureau presenteer de de resultaten gisteren. WD-leider Zalm stelde de re ductie enkele weken geleden voor om op die manier in vier jaar 200 miljoen euro te bezuini gen. Maar 68 procent van de on dervraagden ziet er helemaal niets in. Ongeveer 19 procent voelt er wel wat voor, terwijl 12 procent geen mening heeft. Het viel de onderzoekers op dat ook WD-kiezers het plan afwij zen (63 procent). Onder de CDA-aanhang keurt 72 procent van de kiezers het plan af, bij de PvdA ligt dat aantal op 78 pro cent. Zelfs een kleine meerder heid van kijkers die meestal op RTL 4 afstemmen, is tegen het voorstel (54 procent). Hogere in- komstengroepen zijn eerder ge neigd met de ideeën van Zalm mee te gaan (31 procent), hoe wel zij zelf relatief vaker naar de publieke omroep kijken. Hilversum - Jennifer Lopez staat deze week centraal bij Radio 538. De actie loopt tot en met vrijdag. In het kader van de actie zijn kaarten te winnen voor het optreden van de zangeres in the Bronx in New York. Zodra luisteraars het nummer Jenny from the block horen, kunnen zij bellen om kans te maken op een exclusief J-Lo- pakket. De winnaars kwalifice ren zich tevens voor de hoofd prijs die Erik de Zwart vrijdag bekend maakt tijdens de Top 40. De winnaar van de hoofdprijs krijgt een vip-trip naar het tv- optreden van Lopez in New York.. hilversum/mediaredactie - Sky Radio blijft groeien. Het markt aandeel van de commerciële ra diozender is in de maanden september/oktober opnieuw ge stegen en blijft daardoor het best beluisterde radiostation van ons land. In de periode september/okto ber 2002 groeide het aandeel van de zender - die nonstop muziek uitzendt - door van 13,4% (augustus/september) naar 13,6%. Jongerenstation Ra dio 538 is de tweede zender van Nederland met een marktaan deel van 10,6%. Radio 538 stond op 10,4 procent marktaandeel. Radio 2 staat met een marktaan deel van 10,2% op de derde plaats. De publieke popzender Radio 3FM staat op 9,9 procent (was 9,5), Radio 1 8,4% (was 8,3pct). Kees Driehuis eindredacteur van documentairerubriek Zembla Kees Driehuis: „Liever bij Zembla achter de schermen dan bij NO VA op het scherm." Foto: Bob Bronshoff door Susanne van Velzen Hilversum - IJdelheid lijkt VARA-presentator Kees Driehuis vreemd. Na vijf jaar bijna dage lijks in beeld bij de actualiteiten rubriek NOVA zet Driehuis zijn journalistieke loopbaan verder buiten de spQtlights. Hij wordt eindredacteur van het docu mentaireprogramma Zembla. „Ik werk liever achter de scher men bij Zembla, dan op het scherm bij NOVA", zo verklaart Kees Driehuis zijn terugkeer naar Zembla. Hij was al eerder eindredacteur van de rubriek. „Ik heb altijd wel het betrekkelij ke van de schijnwerpers inge zien. De inhoud van een pro gramma is belangrijker." De VARA-presentator werd in juni dit jaar, evenals zijn colle ga's Rob Trip en Margriet Vro- mans, aan de kant gezet door de nieuwe NOVA-hoofdredacteur Rik Rensen. NOVA was volgens Rensen toe aan een rigoureuze restyling en daar pasten de oude presentatoren niet meer bij. Het ontslag kwam voor het trio als een donderslag bij heldere he mel. Fatsoenlijk overleg met de presentatoren heeft nooit plaatsgevonden. Kees Driehuis meldde zich di rect ziek en heeft de afgelopen maanden met de VARA gezocht naar een nieuwe uitdaging. „Ik wilde absoluut voor televisie een journalistiek programma blijven doen. En dan is er weinig dat zo leuk is als Zembla. De VARA heeft mij benaderd om eindre dacteur van het programma te worden. Voordat ik ja zei wilde ik zeker weten dat de redactie mij ook graag wilde hebben. Dat bleek zo te zijn." Bij Zembla is Kees Driehuis ei genlijk 'terug bij af. Hij verliet de rubriek ruim vijf jaar geleden om Paul Witteman op te volgen als presentator van NOVA. Hij was toen twee jaar eindredac teur van Zembla, een coproduc tie van de VARA en de NPS. Daarvoor was hij ruim zes jaar eindredacteur/presentator van Zembla's voorganger, Impact. Het is voor Driehuis geen straf om terug te keren bij de rubriek. „Zembla heeft een buitenge woon goede naam. Zeker.ua de uitzending over de bouwfraude. Ik ben dan ook niet van plan om veranderingen in het program ma aan te brengen. Ik wil het vooral weer leuk krijgen in mijn werk. Want als ik de afgelopen tijd iets gemist heb, is het dat wel. Ik \ril met een leuk team met ambitieuze mensen en zon der allerlei stoorzenders mijn werk doen." Naast Zembla blijft Driehuis de televisiekwis Per seconde wijzer leiden en presenteert hij een keer per maand op de radio De Ochtenden. Met De ochtenden is Driehuis na zijn abrupte ver trek bij NOVA begonnen. „Ik heb geen zin om dat op te ge ven. Ik heb de laatste tijd al zo veel leuke dingen op moeten ge ven." De hernieuwde start bij Zembla betekent niet dat Kees Driehuis zijn NOVA-periode nu helemaal heeft afgesloten. „Die hele affai re heeft behoorlijk ingegrepen in mijn leven. Dat is zo'n aan slag geweest. Dat draag ik voor lopig nog wel met me mee. Ik heb direct gezegd dat het plan voor het nieuwe NOVA op drijf zand gebaseerd was, dat het niks kon worden. Het is dom dat de leidinggevenden dat niet wil den zien. Nu zie je dat steeds meer onderdelen van het plan vervallen: het presenteren op lo catie, het publiek in de studio. Zelfs de presentatoren kunnen ze niet rond krijgen. Wat er ge- Nel >roi et: eld J> :t is schaon" ima met] xc ie om 2 Bn' beurt, is zo zonde va gramma. Het een programma dige reputatie geholpen." Veel meer wil Kees over de NOVA-zaak Wanneer gaat hij bij 2 nis de slag? „Vrij snel. sj met opnamen van Pi wijzer bezig, maar week begin ik meteen voordeel van iemani werk heeft." Kees Driehuis sluit 11 hij ooit weer eens tei het scherm met een?' tiek programma. „Mi nog niet om." j door Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - De Top ïo van meest bekeken tv-programma's toont doorgaans niet al te grote schommelingen. Er lijken ijzeren wetten te regeren. Deze week echter ziet de lijst er wat anders uit, door een 'speciale' uitzending van Studio Sport zondag, de in tocht van sinterklaas zaterdag in Zaltbommel en de Domino-uit zending vrijdag. Vooral de Studio Sport-uitzen- ding van zondag heeft heel wat 'roet in het eten' gegooid. En daar zijn ze trots op ook, want de NOS heeft speciale persbe richten rondgestuurd, waarin niet zonder trots wordt gemeld dat zondag het hoogste aantal kijkers is bereikt sinds maar liefst tien jaar. De afdeling Kijk en Luisteronderzoek (KLO) Pu blieke Omroep heeft daar wel een verklaring voor. in de be wuste uitzending van Studio Sport zaten zeven samenvattin gen uit de Holland Casino Ere- devisie, waaronder de klassieker PSV-Feyenoord. Gemiddeld trekt het NOS-programma twee miljoen kijkers, zondag hadden zich ruim 3,6 miljoen kijkers voor de tv genesteld. Ook de intocht van sinterklaas zorgt voor een ander beeld van de Top 10. Bijna twee miljoen mensen keken naar de aan komst van de goedheiligman. Opvallend is, dat zo'n 355.000 mensen de sint en zijn gevolg via Nederland 2 bekeken, de zender die het beeld en het ge luid completeerde met een (zwarte piet) doventolk. Ook de uitzending rond de om vallende Dominosteentjes heeft tot een 'stijlbreuk' in de Top 10 geleid. Het muziekprogramma Idols is daar de dupe van gewor den, want dat programma stond de afgelopen weken steeds op de derde of vierde plaats, maar moet zich nu tevreden stellen met een plekje nét buitten de Top 10, op de elfde plaats. Dat geldt ook voor Baantjer dat door Domino een flinke duikeling maakte. Kopspijkers heeft ech ter niet te lijden gehad onder de Dominosteentjes. De van oorlogsmisdaden verdachte Darko Bokan (gespeeld door Frank Lammers) wordt opgebracht. Foto: GPD/Dinand van der V\l VARA belicht menselijke tragedie achter val Srebrenica Hilversum/anp - 3FM-deejay Claudia de Breij gaat de eerste twee weken van december op ontdekkingstocht door een aan tal toekomstige landen van de Europese Unie. Het project wordt mede gefinancierd door het ministerie van Buitenlandse Zaken. De uitzendingen komen vanuit Slovenië, Tsjechië en Hongarije. De Breij gaat ook naar Dene marken, waar op 12 en 13 de cember een EU-top plaatsvindt. Er is een gesprek met Sloveense deejays gepland, een item over Hongaarse studentengerechten en een interview met minister Jaap de Hoop Scheffer van Bui tenlandse Zaken. Ook mogen luisteraars suggesties doen voor een Europees volkslied. „Maar ik ga wel eerlijk mijn me ning geven over de steden", be klemtoont de diskjockey. „Als ik van alles klakkeloos roep dat ik het geweldig vind, gelooft geen hond me". De Breij kwam eerder dit jaar in het nieuws toen zij zich beschik baar stelde voor de post van staatssecretaris van emancipa tiezaken voor de LPF. Ook trok zij aandacht met een radiopro gramma voor doven en een uit zending die zij in een harnas presenteerde. Zij wilde hiermee ervaren hoe het is om motorisch gehandicapt te zijn. Claudia de Breij Foto: Tori Kastermans Hilversum - De dramaserie De Enclave krijgt vanavond een tweede kans. De veel geroemde en bekroonde driedelige VARA- reeks over de menselijke tragiek achter de val van Srebrenica werd eerder in april uitgezon den, maar trok toen gemiddeld een schamele 130.000 kijkers. Bij de VARA vroegen ze zich dan ook naarstig af wat er mis is ge gaan. VARA's eindredacteur drama Robert Kievit en regisseur Wil lem van de Sande Bakhuyzen vertrekken eind deze week naar New York voor de internationale Emmy Awards, waarvoor De Enclave is genomineerd. Ook in eigen land en tijdens festivals in het buitenland werd de serie al overstelpt met prijzen. Tv-critici roemden de serie, waarin vooral de acteurs Ramsey Nasr, als de Bosnische Dutchbat-tolk Ibro Hadzic, en Frank Lammers, die de Bosnisch-Servische sergeant Darko Bokan gestalte geeft, ex celleren. Alleen de kijkers bleven weg. „De Enclave is een serie die een grotere groep kan aan spreken dan in april is ge beurd", zegt Robert Kievit. „Daarvoor heeft het ook alles in huis: rechtbankdrama, een ijzingwekkende gijzelingsactie, menselijke emotie, spanning." Regisseur Willem van de Sande Bakhuyzen wees al meteen het late uitzendtijdstip aan als boos doener: zondagavond, rond 22.15 uur. Kievit: „Een tijdstip waarop mensen aanhikken te gen de maandagochtend. De Enclave is bovendien geen serie waarna je rustig in slaap valt. Het is geen lichte kost." Kievit laakt ook de rol van de netmanager van Nederland 3, die zondagavond na tienen tot dramablok uitriep. In dat blok werden in het voorjaar naast De Enclave ook het VARA-drieluik De Affaires, gebaseerd op de ge compliceerde verhouding tus sen politiek en media, en VPRO's Mevrouw de minister uitgezonden. Alleen de laatste serie wist een substantieel pu bliek (zo'n driehonderdduizend kijkers) aan te spreken. Daarnaast heeft De Enclave sterk te lijden gehad van het mediageweld dat losbarstte toen het NIOD-rapport over de val van de moslimenclave en de po litieke verantwoordeli jj scheen. Aanvankelijk i makers van de serie d 11 een gelukkig toeval. T beurtenissen in een sl snelling raakten en hi Kok aftrad, sneeuwde ve onder in de stortvk documentaires over S en de rol van Dutchbi teraf gezien hadden w kunnen uitzenden voi NIOD-rapport versch Kievit, „Nu is de serie gegaan in alle bomba Monique Brandt De Enclave, vanavoru uur bij de VARA op Nt KRO-detectives Dalziel (diejel) en Pascoe (peskoe) hebben geen huisstijl KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. Studio Sport (zo, 20u) NOS 3.620 2. Journaal (zo, 20u) NOS 3.530 3. Kopspijkers VARA 2.975 4. Ajax-Inter Milan NOS 2.690 5. Feyenoord-Newcastle NOS 2.620 6. Goede tijden slechte tijden RTL 4 2.325 7. Domino Day SBS 6 2.165 8. Baantjer RTL 4 1.970 9. Intocht van sinterklaas NPS 1.910 10. Tussen Kunst en Kitsch AVRO 1.635 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Intocht sinterklaas NPS 625 2. Sinterklaasjournaal Z@ppelin 420 3. Sesamstraat NPS 405 4. Jeugdjournaal (wo) NOS 405 5. Klokhuis NPS 370 6. Little ghosts VPRO 355 7. Ffukkie slim VPRO 325 8. Old Tom VPRO 320 9. Hier is mijn dier VPRO 315 10. Kinderen voor kinderen VARA 305 Marktaandelen in Nederland 1 10,1 (11.8) - Nederland 2 19,7 (14,6) Nederland 3 7,9 (8,8) - RTL 4 16,6 (18,8) - RTL 5 4,0 (4,9) - Yorin 6,2 (6,2) SBS 6 12,0 (10) NET 5 5,1 (5.6) - V8 3,5 (3,8) - Veronica 0,1 (0,2) - De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar.Tussen haakjes staan de marktaan delen van vorige week. De Beurs van Berlage stond afgelopen weekeinde in het teken van de detective. Op het KRO-Detectivefestival konden bezoekers stuntvech- ten, gruwelijke nepwonden laten aanbrengen of de verrichtingen van Morse, Frost en andere Britse speurders op bioscoopformaat bekijken. Eregasten van het festival waren de Britse acteurs Colin Buchanan en Warren Clarke, beter bekend als Andy Dalziel en Peter Pascoe uit de serie Daziel en Pascoe die de KRO „De kracht van deze serie zit 'm in de verhalen achter de personages, het draait niet om de misdaad al leen." Deze week starten de opnamen van de achtste reeks. door Monique Brandt jlmsterdjlm - Vorig jaar bedach ten acteurs Colin Buchanan (35) en Warren Clarke (55) een recla mecampagne voor 'hun' BBC- serie Dalziel en Pascoe. Daarin werd de nadruk gelegd op de juiste uitspraak van Andy Dal- ziel's naam. Warren Clarke: „We waren er achter gekomen dat heel veel mensen niet wisten hoe je Dalziel uitspreekt: als Diejel dus. Die campagne be zorgde ons een hoop nieuwe kijkers. Die mensen konden ein delijk eens zeggen: 'laten we eens naar Dalziel en Pascoe kij ken' zonder een modderfiguur te slaan!" Grote hilariteit bij beide acteurs, die ondanks het vroege tijdstip al een paar biertjes achter de kiezen hebben. „Een zware nacht achter de mg", zo ver klaart een gniffelende Buchanan de stemming. „Een paar dagen Amsterdam gaat je niet in de kouwe kleren zitten." Buchanan is duidelijk vrolijker van inborst dan zijn alter ego Peter Pascoe, de serieuze, idea listische en academische speur der die al 44 afleveringen lang zit opgescheept met de lompe, botte en extreem extraverte An dy Dalziel. De superintendant is in de gedaante van Warren Clar ke juist weer een stuk beschaaf der en rustiger. De tegenstelling tussen de twee, door auteur Re ginald Hill geschapen persona ges werkt nog steeds. Veelschrij ver Hill heeft inmiddels acht tien, razend succesvolle Dalziel en Pascoe-boeken op zijn naam staan, terwijl de tv-serie zijn achtste seizoen ingaat. De opna men daarvan starten deze week. Beide acteurs zijn net klaar met twee Dalziel en Pascoe-specials die tijdens de kerstdagen bij de BBC te zien zijn. De KRO zendt die specials én de nieuwe serie op een later tijdstip uit. Daziel en Pascoe zijn in februari overi gens wel met een 'vroegere' reeks bij de KRO te zien. De van oorsprong Schotse Buchanan (35) is lichtelijk ner veus omdat hij de eerste afleve ring van de nieuwe reeks eigen handig zal regisseren. In het vo rige seizoen heeft Clarke (55) ook al eens de regie van een af levering voor zijn rekening ge nomen. Clarke: „Na bijna veer tig jaar vond ik het wel eens tijd om aan de andere kant van de camera te gaan staan. Niet uit brandende ambitie, maar meer als natuurlijke stap in mijn loopbaan. Ik wilde het gewoon eens uitproberen en ik moet zeggen: het was één grote adre nalinestoot. Zelfs toen dingen in de soep liepen vond ik het nog leuk. En in de soep lopen dééd het: het filmlab verknalde zes rollen film die tijdens een week einde waren volgeschoten. Het was een nogal groot opgezette opname, met veel mensen, veel camera's, veel gedoe. Dat kon dus allemaal weer opnieuw ge daan worden." Arbeiderszoon Niet dat Clarke, tevens werk zaam als adviseur van de serie, De Britse acteurs Warren Clarke (I) en Colin Buchanan, die de rollen van Dalziel en Pascoe spelen, waren afgelopen weekeinde in Amsterdam op het Detectivefestival van de KRO. Foto: KRO serieuze plannen heeft het ac teursvak voor dat van regisseur te verruilen: daarvoor vindt hij zijn werk veel te leuk. „Vanaf mijn vroegste jeugd wist ik al dat ik iets met camera's wilde doen. Mijn ouders namen me vroeger vaak mee naar de bioscoop. Het was de tijd dat we nog geen tv hadden en die films maakten ontzettend veel indruk." Toch zou het nog even duren voor Clarke zijn doel bereikte. Vanuit school werd zijn ambitie niet gesteund omdat hij als ar beiderszoon niets te zoeken zou hebben in de wereld van de ver heven kunsten. Via kleine gezel schappen speelde hij zich uit eindelijk een weg naar de televi sie. Hij was te zien in series als Coronation Street en de Onedin Line, en met een rol als bende leider in Stanley Kubrick's A Clockwork Orange leek zijn naam voorgoed gevestigd. Toch kwam zijn echte internationale doorbraak pas in 1996 met de start van Dalziel en Pascoe. Ook voor Buchanan betekende Dalziel en Pascoe een grote stap in zijn loopbaan die tot dan toe overigens al behoorlijk succes vol was. „Ik was oorspronkelijk helemaal niet van plan ooit te gaan acteren, ik wilde regisseur worden. Maar omdat ik nie mand in het vak kende, besloot ik maar naar de toneelschool te gaan in de hoop dat het mijn opstapje naar de regie zou wor den. Uiteindelijk bleek echter dat ik mezelf met acteren heel aardig kon bedruipen. Maar wie weet ga ik toch weer serieus aan de slag met regisseren, ik zie wel hoe het loopt." Voorlopig zijn beide acteurs echter dik tevreden met hun werk bij de politie van York shire, vooral omdat het genoeg ruimte biedt er andere dingen bij te doen. Buchanan: „Elk jaar nemen we vier afleveringen van negentig minuten op die in to taal zo'n 24 weken in beslag ne- R men. Gedurende de rest van de tijd doen we allebei andere din gen. Dat is ook een belangrijke voorwaarde om 'fris' te blijven als Dalziel en Pascoe." Kritiek Clarke: „Dat fris blijven is niet altijd makkelijk. De scripts zijn niet altijd om over naar huis te schrijven, soms zijn ze zelfs ab solute rotzooi. We hebben soms schrijvers die ik ervan verdenk dat ze nog nooit zelf een boek hebben gelezen. Maar dan pro beer je er toch wat van te ma ken. Een acteur heeft een rugzak vol met trucs. Als de ene truc niet werkt, haal je er een andere uit, tot je er één vindt die wel werkt." Clarke en Buchanan staan niet alleen in hun kritiek op - som mige - scripts. Auteur Reginald Hill vindt de richting die zijn scheppingen zijn ingeslagen, maar niets. „En hij heeft groot gelijk", zegt Buchanan. De ac teur is een ware kenni werk van Hill omdat 1 boeken inspreekt voo geland zeer goed verk 'luisterhoekenClarki genoeg heeft Hill niet boeken geschreven zt zelf schrijvers moeste ken die in zijn geest vi gen. Aan de andere ki mag blij zijn omdat zi nages door de serie bi zijn over de hele were ons zou hij lang niet z ken verkopen." Net als de boeken van ke aflevering van de si gerond geheel. Buchal gen elke regisseur, elk man zeggen we: dit is maak er jouw film vai ben geen huisstijl. Ge| maar, anders zou het' worden. De boeken v ook allemaal complei lend. Bepalend voor 1 is bovendien dat Dalz coe niet gaat over pol dures, maar over de j en hun verhalen. Elk« wordt er weer een an van het leven onder c nomen. Het is geen v de misdaad is juist va belang. Wij investere sonages." In de boeken is Peter gemodelleerd naar di ginald Hill in zijn uni jaren, de centrale figi serie wordt voor een deel gedragen door d Andy Dalziel: nukkig schoft, onberekepba glashard. Clarke: „In hij echter behoorlijk laat het alleen vrijwe aan de mensen om 1 Hij is erg populair, ei denk ik omdat ik het méér heb laten zien in zijn hoofd omgaat zijn boeken heeft gei wees gerust: die gevt heeft zijn grenzen. B zal Andy altijd blijve

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10