LEIDE Krakers heropenen 't Stathuys Massaal zweten voor Kinderfondsen LUMC 'Het is echt geen gelopen race' 'Meer samenwerking op bedrijventerreinen' REGIO Inzameling voor vijftig huizen in Leidse zusterstad Buffalo City Als Culturele Vrijplaats Anita Leids Alaaf arvieten i nieuwe en page »f op i/est fen 29-jarige Rotter- 6 zaterdagavond rond f zeven op de Oude Md. Hij liep daar met [houder een tas met n laptop. Twee jon- En scooter die hem p, trokken de tas van [der en gingen er ndoor. 0/,hg maandag l8 NOVEMBER 2002 R1 Work-out 2002 levert ruim 23.000 euro op e politie heeft vrijdag- de Granaathof twee Is van 35 en 36 opge- [orden verdacht van (inbraak in een viskar Diamantlaan staat, de twee op het i tip van een getui- geprobeerd een e rijdende viswinkel ;ken. ilen oorzaak inrijding bn 59-jarige vrouw uit lis vrijdagavond ge- t na een aanrijding s op de Doctor Lely- i in haar auto rich- j toen zij werd n door de bus die liaan de straat hting Diamantlaan. is waarschijnlijk door len maar kon dat niet it het verkeerslicht lijk door vandalen :aaid. Huis Khool :hool Leiden eef 11 in Lei zaterdag een Open en 11.00 en 15.00 uur langstellenden voor over alle opleidingen ie)ol terecht. Naast de opleidingen kunnen vanaf september vol- iade studie Bio-infor- «fcn. Voor deze oplei- de hogeschool nauw rö thaar informatica- 'e ioriumopleidingen, 5Jin het Bio Science [Universiteit Leiden en Jniversitair Medisch Op 5 februari volgend eer een Open Huis. informatie www.hs- 19 e evaluatie twijs nodig' e manier waarop bin- iversiteit Leiden het wordt geëvalueerd, Volgens studenten- ust en Progressief 'totaal geen eenheid' er waarop de univer- egeven onderwijs be- lovendien verdwij- is BeP-leden Paul Heroen Broekema de n van evaluaties te ïla. BeP gaat daarom Ifen hoe de universi- luaties verricht. Vol- jcema kan zij geld be- teen 'gedegen' me- fjhet onderwijs op schatten. Half januari 5 'nderzoek klaar zijn. ilstructie door Robbert Minkhorst leiden - De krakers in het voor malige Leidse jongerencentrum 't Stathuys heropenen het centrum voor publiek. Zij hebben het ge bouw de Culturele Vrijplaats Ani ta gedoopt. „Er is in Leiden drin gend behoefte aan niet-commer- ciële uitgaansgelegenheden", melden de krakers in een verkla ring. De groep stond afgelopen vrij dag voor de rechter. De Leidse Welzijnsorganisatie, eigenaar van het pand in de Breestraat, eiste in een kort geding ontrui ming van het gebouw. De LWO wil het centrum verkopen aan de gemeente en vreest dat die deal misloopt als het pand is ge kraakt. De krakers kregen echter respijt, omdat de rechter de LWO betrapte op slordigheden. Hij hield de zaak aan. Dat kwam de krakers goed uit. Zij bereiden een voorstel aan de gemeente voor, waarin ze ver zoeken om 't Stathuys te mogen blijven gebruiken zolang de ge meente het pand niet nodig heeft. Op 21 november heeft de groep een afspraak met wethou der H. Buijing (PvdA/welzijn). Plan Anita wordt een dag eerder gepresenteerd. 't Stathuys is al een paar jaar ge sloten. Na de ontdekking van asbest in het gebouw ging het dicht. Die asbest moet nog wor den gesaneerd. De LWO kampt met geldproblemen en moet om die reden panden afstoten. Los daarvan wordt de asbestsane ring prijzig. Voor het pand heeft de gemeente nog geen plannen. Gedacht wordt aan een winkel of horeca. Afgelopen zaterdag hield de Vrijplaats een openingsfeest en een benefietavond. Daarop kwamen volgens de krakers meer dan vierhonderd mensen af. In vier zalen traden verschil lende deejays en bandjes op. De Vrijplaats beschouwt de ope ning als een groot succes - en een bewijs dat Leiden springt om nieuwe uitgaansgelegenhe den. De Culturele Vrijplaats Ani ta hoopt dat Buijing toehapt en het contract - een gebruikers- overeenkomst - wil tekenen. „Het contract kent alleen maar winnaars: de LWO krijgt haar geld, de gemeente weet dat als ze echt aan de slag wil, de kra kers eruit gaan en tot die tijd is er een mooie openbare plek in de Leidse binnenstad." door Floor Ugtvoet leiden - In de grote sportzaal van Holiday Inn hebben afgelo pen zondag ruim 200 deelne mers meegedaan aan de Work out 2002. Op het programma stond driemaal drie kwartier steps, aerobics en tai-bo. Met de sportieve prestatie is 23.400 eu ro binnengehaald voor de Kin derfondsen van het LUMC. De opbrengst van vorig jaar is hier mee verdubbeld. Het geld wordt gebruikt voor de opnames van kindertelevisie, de aanschaf van aangepast speelgoed en het op knappen van de kinderspeel ruimte. „How/all doing?", gilt steps-in- structeur Sonny Burgzorg naar de zaal vol rood aangelopen ge zichten. Enkele deelnemers kreunen vermoeid. Anderen sparen hun krachten en houden een duim in de lucht. Ze moe ten goed opletten om de passen van Burgzorg te volgen. Engelse vaktermen vliegen om hun oren: „Swirl with a slide", „Hold straight", „Flip aside" en „Kick it, kick it". De achterste rijen kunnen Burgzorgs afgetrainde lichaam op groot scherm vol gen. Het grote gemak waarmee hij op de dampende beats ver schillende arm- en beenbewe gingen combineert, suggereert weinig inspanning. Hier is dui delijk een echte professional aan het werk. Het verschil met de sportievelin- gen in de zaal is pijnlijk zicht baar. Hoewel sommigen Burg- zorg op de voet volgen, raken flink wat deelnemers de tel kwijt. Verward kijken ze om zich heen. Wanneer moeten ze nu precies klappen, springen of draaien? Onder hen bevindt zich Margriet Zandbergen. Zij Een van de deelneemsters tijdens de Work-out 2002. Foto: Taco van der Eb kan de snelheid van Burgzorg niet bijbenen: „Mijn coördinatie is slecht. Die armbewegingen vind ik hartstikke lastig." Dus besluit ze rustig steppend haar les vol te maken. „Het ligt niet aan de instructeur, hoor," zegt ze in pauze, „op de sportschool haak ik ook vaak af. Zandbergen ziet best op tegen de zware lichamelijke inspan ning van de volgende lessen: „Twee uur en een kwartier spor ten is erg veel. Gelukkig zweet ik voor het goede doel." De LUMC-secretaresse scharrelde met een rondje langs familie 110 euro aan sponsorgeld bij elkaar. „De patiëntjes van het Willem- Alexander IGnder- en Jeugdcen trum kunnen iedere bijdrage goed gebruiken," vindt ze. Michiel van Ekdom kijkt toe vanaf de kant. „Dit is voor mij te hoog gegrepen", vertelt hij eer lijk: „De lessen zijn op begin nersniveau maar ik vind dat ze er aardig tegen aan gaan." Hij beloont zijn vrouw voor haar sportieve inzet met een financi ële bijdrage aan het goede doel. Van Ekdom is niet de enige toe schouwer. Opvallend veel man nen komen hun partner aan moedigen. Zelf moet Cees Dek ker er niet aan denken om ge kleed in een strak lycrapaikje step- of aerobicpasjes uit te voe ren. „Het is mijn sport niet", mompelt hij stoer. Terwijl zijn vriendin zich in het zweet werkt, schiet hij liever foto's. Die kan hij mooi als bewijs aan het thuisfront laten zien. Pechtold wint ruim de strijd om voorzitterschap D66 door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina zwolle - Alexander Pechtold heeft eindelijk even pauze. Bo ven in een van de foyers van de Buitensociëteit in Zwolle is er daarom tijd voor koffie. „Ik heb de hele dag lopen leuteren", zegt de Leidse D66-wethouder. „Dat is typisch D66, ze moeten ook allemaal even met je pra ten." Hij heeft de hele ochtend lopen folderen voor zijn kandi datuur voor het partijvoorzitter schap. Maar D66'ers nemen niet braaf een papiertje in ontvangst, zij moeten dan ook weten wie die vent eigenlijk is. De Leidenaar heeft een gelegen- heidscampagneteam bij zich, bestaande uit vier fractieleden en een paar mensen uit het plaatselijke bestuur. Uiteraard ontbreekt echtgenote Froukje Idema niet, first lady en al steun en toeverlaat in de campagne voor de gemeenteraadsverkie- zingen. De opkomst voor het najaars congres van D66 is bijzonder groot. Tot een uur na aanvang staan nog honderden mensen buiten in de rij. Zij missen Pechtolds praatje van drie mi nuten waarin hij mag uitleggen waarom hij de betere partijvoor zitter is, maar daar had be stuurslid Menno van der Land wat op gevonden. „Er stonden nog wel 400 mensen buiten te wachten. Dus toen hebben we Alexander meegenomen." „Ik ben wel vijf keer die rij op en neer geweest", zegt Pechtold. Er waren extra kopieën van het campagnemateriaal nodig. Zo'n 1.400 mensen zijn zaterdag naar Zwolle in Overijssel afgereisd, veel meer dan verwacht. „Hier loopt al één Kamerzetel rond", grapt wethouder Pechtold. Hij en zijn vrouw lopen de hele dag met een blos op hun wan gen rond. „Het is echt geen ge lopen race. Het wordt span nend", voorspelt de wethouder. En tegen het raadslid Sabine Verschoor zegt hij: „Je weet, als ik dat zeg, dan meen ik dat ook." Verschoor heeft juist alle vertrouwen in de goede afloop. Ze moet lachen om Pechtolds gereserveerde opstelling. „Ik denk dat het landelijk bestuur voor hem heeft gelobbyd." Andere leden van het campag neteam zijn al even optimis tisch. Van der Land: „Hij redt het wel. Thessa van der Windt, een bestuurslid dat graag de Tweede Kamer in wil, knikt. „Hij schudt de partij weer wakker en geeft moed om door te gaan." Over haar eigen kansen is Van der Wind minder zeker. „Het zou al geweldig zijn als ik op de kandidatenlijst kom." Voor een plekje in de Tweede Kamer heb ben zich meer dan honderd D66'ers aangemeld. In de pei lingen staat de partij er belab berd voor. D66 heeft behoefte aan 'frisse ideeën', zegt Pechtold in zijn toespraak 's morgens, en hij wil de partij 'binnenste buiten ke ren'. „Het afgelopen jaar zijn te recht veel interne discussies ge voerd. Maar het is nu belangrijk dat él die goede ideeën tot con crete veranderingen leiden die kiezers daadwerkelijk zien." D66 moet meer naar de basis. „De meest actieve leden zitten in de afdelingen. Hier moet ons nieu we talent vandaan komen, hier is onze voedingsbodem. Lokale issues en lokale gezichten ma ken D66 steviger geworteld in de samenleving. D66 is geen volks partij, wel een partij voor het volk. In mei is de politiek wakker geschud, nu is het tijd om de kiezers wakker te schudden. Ik wil graag uw voorzitter worden. Ik ga voor resultaat." Pechtold gaat het na zijn uitver kiezing stukken drukker krijgen - hij wordt ook vader - maar Froukje Idema verzekert dat van tevoren thuis alles is doorge sproken. „Het wordt zwaar, maar we kunnen het wel combi neren." Er volgt een flink ap plaus als bekend wordt dat Pechtold de nieuwe partijvoor zitter is. Tijd om wat te zeggen krijgt hij niet omdat anders de toespraak van Thom de Graaf - herkozen als lijsttrekker - het Journaal niet haalt. Actie gekoppeld aan themaweek door Robbert Minkhorst leiden - De Stichting Leiden-Buffalo City wil vijftig huizen laten bouwen in de Zuid-Afrikaanse zus terstad voor mensen die na een watersnoodramp dakloos zijn geworden. Daarvoor is 75.000 euro nodig. De stichting begint vandaag met een groots opge zette inzamelingsactie. Die actie is gekoppeld aan een themaweek over Buffalo City en Zuid-Afrika, die eveneens vandaag begint. De stichting heeft scholen, kerken, verenigingen, bedrijven en uni versiteit aangeschreven om bij te dragen. Boven dien is de scholen niet alleen gevraagd om de fi nanciële campagne te steunen, maar ook om aan dacht in de lessen te besteden aan de stedenband en aan de problemen waarmee Buffalo City kampt. Daarvoor is lesmateriaal samengesteld. Eind augustus werd de stad getroffen door zware overstromingen na zware regenval. Enkele dui zenden mensen, vooral inwoners van sloppenwij ken, raakten dakloos. Hun eenvoudige huisjes van sloophout en golfplaten spoelden weg. Het ge meentebestuur heeft toen voor opvang in tenten en gymnastiekzalen gezorgd. Volgens de stichting is in de zusterstad sprake van 'een noodsituatie'. De financiële schade is enorm. De Stichting Leiden-Buffalo City wil bijdragen aan een speciaal huizenproject, waarvoor de gemeen te de grond beschikbaar heeft gesteld. In totaal zijn 200 nieuwe (stenen) huizen nodig, en moeten 700 beschadigde woningen van steen weer wofr den opgebouwd. Voor bouw- en ander materiaal is per huis 1.500 euro nodig. De stichting heeft als doel gesteld om 75.000 euro binnen te halen. De gemeente Leiden neemt sowieso een deel van dat bedrag voor haar rekening. Dat is al toegezegd. In het comité van aanbeveling voor de campagne zitten 'grote' namen. Zo hebben waarnemend burgemeester Wolter Lemstra, demissionair staatssecretaris Melanie Schultz, ondernemer Kees Klerks, rector magnificus Douwe Breimer van de Universiteit Leiden en evenementenorga nisator Aad van der Luit hun naam aan de actie verbonden. De themaweek over de stad, die aan de Indische Oceaan ligt en meer dan een miljoen inwoners telt, begint vanavond met de opening van de ma nifestatie 'Buffalo City in the picture', geopend door de ambassadrice van Zuid-Afrika in Neder land, D. Jana. De hele week door vinden her en der in de stad lezingen en optredens plaats. Zon dag 24 november is er een vrij toegankelijke, af sluitende manifestatie in het Leidse Volkshuis met lezingen, workshops, debatten, optredens en acti viteiten voor kinderen. Die begint om twaalf uur. e gemeente begint iet de reconstructie uispunt Hoge Rijn- burgerkade. Het t onderdeel uit het van de verkeersvei- lit gebied voor fiet- erkzaamheden duren rvldrie weken. Al die tijd lt. burgerkade afgeslo- itoverkeer. Wagens jeleid via de Matilo- leiding is met bor en. Voetgangers, romfietsers kunnen lijvenrhaken van [erkade. leiden - Zo uitbundig als carnaval beneden de rivieren gevierd wordt, zal in Leiden nooit lukken. Maar toch doet een handjevol feestvierders elk jaar weer zijn best om het Leidse carnaval naar een hoger plan te trekken. Afgelopen zaterdag was het weer zover. Tijdens het jaarlijkse prinsenbal in het Antonius Zalencentrum gaf carnavalsvereniging de Leidse Hutspotten de aftrap voor het carnavalsseizoen. Met een feest. En natuurlijk met de installatie van de nieuwe prins. Tot begin maart zal prins Kunac, in het dagelijks leven Anton Holverda van snackbar Yed Snacks aan de Haarlemmerstraat, de scepter zwaaien over de Raad van Elf en zijn onderdanen. Alaaaaf! Foto: Taco van der Eb leiden - De gemeente streeft er naar dat op alle bedrijfsterrei nen in Leiden speciale onderne mersverenigingen worden opge richt. Op die manier hoopt Lei den makkelijker zaken te kun nen doen met de bedrijven daar. In het Bio Science Park in Lei den is al een dergelijke bedrijfs terrein-vereniging opgericht. In navolging daarvan hoopt de ge meente dat binnen afzienbare tijd ook de ondernemers aan de Rooseveltstraat op deze manier de handen ineen slaan. Volgens woordvoerster J. Bakker van de gemeente is het van belang om op de bedrijventerreinen één aanspreekpunt namens alle on dernemers te hebben: het be stuur van een vereniging. „Dat praat makkelijker en op die ma nier kun je ook veel sneller tot oplossingen komen. Bovendien is het voor de ondernemers ook beter wanneer er namens hen één aanspreekpunt naar de ge meente is. Dan hoeft niet steeds ieder voor zijn eigen parochie te preken, maar kan een vereni ging dat namens alle onderne mers te doen." De ondernemers aan de Roose veltstraat staan niet afwijzend tegenover zo'n vereniging, maar laten de oprichting ervan vooral afhangen van de animo van de ondernemers. „Zijn de onder nemers enthousiast en willen ze er ook echt wat mee, dan staan we er vierkant achter en komt die vereniging er. Maar haken de meeste af en komt alles te recht op de schouders van een enkeling, dan denk ik niet dat we zo ver moeten gaan", aldus Rooseveltstraat-ondernemers B. van der Velden en E. van der Kraan. Ze willen bovendien een risico-analyse afwachten die wordt gemaakt van hun bedrij venterrein. Die analyse vloeit weer voort uit een grote enquête die onder de ondernemers is ge houden. Dat onderzoek is een initiatief van de gemeente Leiden, de Ka mer van Koophandel Rijnland, de politie Hollands Midden en ondernemers. Die wilden in kaart brengen wat er precies leeft onder de bedrijven, onder nemers. Naast kinderopvang, parkeren en groenvoorzienin gen bleek vooral veiligheid de gemoederen aan de Roosevelt straat bezig te houden. In een uitgebreide enquête konden on dernemers aangeven wat er vol gens hen precies speelt en hoé ze de veiligheid hopen te verbe teren. Uit de antwomden op vragen lijsten, die eintfvorige week zijfrf gepresenteerd, komt naar voren dat de ondernemers het met hef gevoel van veiligheid op zichzélf wel goed zit - ze waarderen da£ met een ruime 7 als rapportci/, fer - maar dat de beveiliging van onder meer de openbare ruimte hun zorgen baart. Ondernemers menen zelf dat er meer collectief gewerkt moet worden, en dat er meer toezicht en een betere ver lichting moet komen. De gemeente heeft naar aanlei ding van de bevindingen een bedrijf ingeschakeld dat de kot mende weken een risico-analysé gaat maken van het bedrijven terrein Rooseveltstraat. De ge meente hoopt dat de onderne mers naar aanleiding van deze analyse de handen ineenslaan en zullen overgaan tot het op richten van een bedrijventer- reinvereniging.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9