ECONOMIE Kritiek Bolkestein Ex-topman Vivendi beschrijft eigen val op uitspraak Prodi Smartfix wil de digitale wegenwacht aan huis worden Termijn stabiliteitspact ter discussie binnen EC NMa verbiedt pinafspraken banken ling voor aten Legio TPG boos dat postzegel 4 jaar niet duurder wordt Marge Windows 85 procent Klaar voor de vensterbank verwachte wijzigingen i op Philips en KPN A e chauffeurs en met acties 'ranse vrachtwagen- rs dreigen vanaf vol- ek vrijdag acties te e zijn verwikkeld in lonflict met hun werk- Franse regering or een herhaling van lin 1996 en 1997. Toen rote delen van de eco- troffen door dagen- «blokkades. Staatsse- ussereau van trans- de vrachtwagen- rs dit weekeinde opge- et naar het wapen van te grijpen. Dat zou em een maand voor eest 'een steek in de zan de toch al kwets- ise economie. bioscoop arbeurs De Utrechtse Jaar- de Wolff Cinema llen samen een groot complex bouwen op n van de Jaarbeurs in De ondernemingen »ken de mogelijldieden megabioscoop met mzalen. De bouw van ilex past in de nieuw- inen die de Jaarbeurs lt in het Utrechtse sta- ed. Het beursbedrijf toekomst meer aan tment doen. Zo zijn er voor een schouwburg, eum, een hotel en een ecacomplex. De Wolff Jroep exploiteert tien n in zeven steden. ertrouwen iment stijgt ton - Het consumen- uwen is in de Verenig- in oktober meer ge in verwacht. De dex van de Universiteit ligan ging van 80,5 De stijging duidt erop ikanen meer consu- rat goed is voor de eco- nalisten hadden een tot 82,3 verwacht. Zij ogere koersen op de n geleidelijke verbete de werkgelegenheid en irijsniveau als voor redenen voor de stij- het indexcijfer. maandag l8 NOVEMBER 2002 den haag/gpd - Europees com missaris Frits Bolkestein is het 'pertinent oneens' met de recen te uitspraken van de voorzitter van de Europese commissie Ro mano Prodi over het stabiliteits pact. Prodi noemde deze set van begrotingsregels voor eurolanden onlangs te rigide en dom. Dat kwam hem op veel kritiek te staan, onder anderen van minis ter Hoogervorst van financiën. Bolkestein, die als eurocommis saris toeziet op de interne mark ten, noemde de uitspraken van Prodi gisteren in het program ma Buitenhof 'bedenkelijk' en slecht voor de geloofwaardig heid van de Europese Unie. Vol gens Bolkestein doen dergelijke uitspraken de euro geen goed en is het ook voor Nederland 'geen goede zaak'. Nederland heeft volgens de eurocommissa ris de zaakjes 'keurig op orde'. De set van afspraken in het sta- biliteits- en groeipact werden destijds gemaakt om de begro tingen van alle deelnemende landen aan de nieuwe munt in de hand te houden en zo te zor gen voor een stabiele euro. Om het financieringstekort in de hand te houden, voert Neder land volgend jaar een streng be zuinigingsbeleid. Grote landen, met Frankrijk voorop, laten de teugels juist vieren en schenden het pact omdat het hen te veel beknelt. Bolkestein vreest dat in navol ging van Frankrijk en Duitsland ook Italië aan de gemaakte af spraken gaat morrelen, en dat is volgens hem een 'slechte zaak'. Op deze manier ontstaat een te genstelling tussen de grote lan den en de kleine landen die hun zaken wel op orde hebben. Bolkestein zegt over de kwestie een 'behoorlijk woordje' met Prodi te hebben gesproken. Vol gens Bolkestein is vertrouwen in de gemaakte afspraken belang rijk. „Als je je aan dergelijke interna tionale overeenkomsten al niet houdt, aan welke dan wel?" Door de huidige economische ontwikkelingen, willen sommige landen juist nu meer rekening houden met de conjuncturele cyclus waarin een land zit. Vol gens Bolkestein is binnen de Europese Commissie gesproken over een nieuw plan voor de langere termijn voor het stabili teitspact. den haag - De Nederlandse Mededingingsautori teit (NMa) staat niet langer toe dat banken elkaar een winsttoeslag in rekening brengen voor het zo genaamde gastgebruik van pinautomaten. Voor de consument zal dit echter geen gevolgen heb ben, bezweert Hein Blocks, directeur van de Ne derlandse Vereniging van Banken (NVB). Geld pinnen bij de flappentap van een andere bank dan de eigen bank blijft ook in de toekomst moge lijk. De NMa heeft onlangs een onderdeel van de af spraken die banken met elkaar maken over het gastgebruik onderuit gehaald. Het gaat daarbij om de winsttoeslag, ook wel 'continueringsmarge' ge noemd, die banken elkaar in rekening brengen als klanten bij een andere dan de eigen bank geld uit de muur trekken. „Tegen de samenwerking tussen de banken op dit gebied hebben we niets, maar we hadden wel be zwaar tegen dit onderdeeltje van de samenwer kingsovereenkomst. De banken hebben ons niet van de noodzaak van die toeslag kunnen overtui gen", aldus een woordvoerster van de NMa. De uitspraak van de NMa betekent alleen dat de banken de kosten van het gastgebruik nu niet meer volledig kunnen dekken, stelt NVB-directeur Blocks. „Het tarief dat nu is goedgekeurd, dus zonder die continueringsmarge, is op langere ter mijn niet kostendekkend. Heel dramatisch is dat niet." De NVB heeft nog niet besloten hoe gerea geerd zal worden op het NMa-besluit. Blocks: „We kunnen twee dingen doen. Ofwel in beroep gaan en proberen alsnog een hoger tarief goedge keurd te krijgen, of het erbij laten zitten en iets la gere tarieven accepteren. De banken moeten dan een andere manier bedenken om de kosten van gastgebruik te dekken." Maar ook dit zal volgens de NVB geen gevolgen hebben voor de klant. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - In een Airbus boven de Noordzée werd op 16 februari dit jaar beslist over het lot van de voormalige topman van het Frans-Amerikaanse mediacon- glomeraat Vivendi Universal, Jean-Marie Messier. Althans, dat beweert het slachtoffer zelf. In het vliegtuig had zich de crè me de la crème van de Franse ondernemers verzameld om in Cardiff de rugbywedstrijd tussen Wales en Frankrijk bij te wonen. Claude Bébéar van de verzeke ringsgigant Axa was erbij, Serge Kampf, de oprichter van Cap Gemini, Henri Lachmann, de baas bij Schneider Electric, en Thierry Breton, toen nog van Thomson, inmiddels de hoogste functionaris van France Tele com. Plus nog een aantal big shots uit het Franse bedrijfsle ven. Bébéar ging iedereen langs: „Weten jullie dat deze Airbus ei gendom is van Vivendi en van Messier? Moet je nagaan, een vliegtuig met een douche aan boord! En dat appartement dat Messier in New York heeft ge kocht, belachelijk! Deze man is gevaarlijk. Hij vergooit de naam van Frankrijk in het buitenland en hij stelt de positie van Parijs als financieel centrum in de waagschaal. Messier moet weg." De opmerkingen van Bébéar staan in het boek dat Messier heeft geschreven over de tumul tueuze laatste maanden dat hij aan het roer van de multinatio nal stond. Messier zat zelf niet in het vliegtuig, maar hij zegt van twee aanwezigen een iden tiek relaas te hebben gehoord. „Het slaat nergens op dat die Airbus van mij zou zijn. Ik heb in m'n hele leven nog geen mi nuut in dat vliegtuig gezeten", reageerde de ex-topman van Vi vendi Universal op een persbij eenkomst over zijn boek. Messier zei het boek geschreven te hebben om verantwoording af te leggen aan de honderddui- De voormalige Vivendi-topman Jean-Marie Messier. Foto: AP/Michel Euler zenden aandeelhouders van Vi vendi die door de dramatische verliezen van de multinational kolossale verliezen hebben gele den. Inmiddels zijn zowel in de Verenigde Staten als in Frankrijk juridische onderzoeken inge steld naar eventuele malversa ties bij Vivendi. Messier zegt die onderzoeken met vertrouwen tegemoet te zien: „Vivendi is geen Frans Enron", zei hij, ver wijzend naar de miljardenfrau de bij het Amerikaanse energie concern. „Er is geen bestuurder van Vivendi die zich heeft ver rijkt over de ruggen van de aan deelhouders." Hoe is de dramatische val van Vivendi Universal te verklaren? De belangrijkste oorzaak, vindt Messier, is van conjuncturele aard. Hij vergelijkt zich met an dere topbestuurders van con cerns in de informatietechnolo gie, die net als hij het veld heb ben moeten ruimen vanwege kolossale verliezen: Gerald Levin en Robert Pittman bij AOL Time Warner, Thomas Middelhoff bij Bertelsmann en Tim Koogle bij Yahoo. Maar, erkent hij gene reus, ik heb zelf ook fouten ge maakt. „Ik ben te laat geweest met het afstoten van de waterdi visie in Frankrijk, (Vivendi is van oorsprong een waterbedrijf - red.) ik heb te laat ingegrepen bij Canal+ dat enorme verliezen maakte, ik heb te weinig contact gehad met de politieke elite in Frankrijk en wellicht is mijn pre- sentie in de media wat te over dadig geweest." Dat laatste mag gerust een gotspe worden ge- j noemd. Messier werd op het hoogtepunt van zijn roem door analisten in de Parijse hoofdstad 'de grootste ijdeltuit die er op aarde rondloopt' genoemd. Hij liet zich maar al te graag foto graferen in zijn enorme pent house op Manhattan en ver bruide het bij de Franse chic he- lemaal toen hij Frankrijk in de Amerikaanse pers omschreef als 'dat kleine exotische landje'. Messier presenteerde zich met wellust als de eerste Franse on dernemer die op Amerikaanse wijze de wereld ging veroveren. Dat werd hem vooral in eigen land niet in dank afgenomen, maar ook in de VS had Messier vele vijanden. Toch kwam het voor hem overduidelijk als een verrassing dat hij moest opkras-; sen. Volgens Messier gebeurde dat middels list, intriges en inti midatie. Als men hem moet ge loven is er maandenlang sa- i mengespannen en geïntrigeerd op een manier die van de best bekeken soapseries slechts flau: we afspiegelingen maakt. Mes- 'J) sier wil op termijn weer terugke ren in het bedrijfsleven: „Ik ga een consultantsbureau begin nen", zei hij tot grote hilariteit van de buitenlandse pers. Of er - wellicht ondernemers zijn die adviezen willen aannemen van een bestuurder die de zak heeft gekregen, wilde men weten. „Ik blijf geloven in mensen die een andere indruk van me hebben dan de karikatuur die er van me is gemaakt". Mon vrai journal (Mijn echte dag boek), 312 pagina's, uitg. editions Ballapd, pnjs: 19,50 - Dexia Bank heeft ïgeveer tweehonderd ran Legio Lease een re- itroffen voor de verlie- zij hebben geleden op mdelenleasepróducten. ördvoerder wilde niet loeveel geld hiermee is Het gaat om klanten Jandig een klacht heb- diend bij Dexia, omdat n dat ze verkeerd zijn ht. Volgens de woord- iebben in totaal zo'n ïsen dat gedaan, andelenleaseproducten n belegger met geleend delen. Daarbij wordt er- egaan dat de aandelen bepaalde periode in tijgen. Doen ze dat niet, de belegger zitten met Door de dalende rsen zijn veel 'lease- ;edupeerd. 100 gedupeerden heb- aangesloten bij de Leaseverlies. Zij vinden neer dat ze door hun keerd zijn voorgelicht 7{isico's. ing gaat ervan uit dat er termijn een schikking en getroffen met Dexia aangesloten klagers, dvoerder van Dexia wil- iver slechts kwijt dat er stichting wordt gespro- land en het Verenigd Koninkrijk, moeten dan ook helemaal zijn geliberaliseerd. De regering vindt het niet noodzakelijk en niet wenselijk om het huidige systeem op dit moment ingrij pend te wijzigen. De regering is van plan de tarie ven voor de diensten die vallen onder het huidige tariefbeheer singssysteem te bevriezen. Dit zal leiden tot een daling van de tarieven tot 2007, aldus het mi nisterie. Volgens de TPG zijn de postta- rieven al laag en ondermijnt de bevriezing de ondememingsvrij- heid van het bedrijf. TPG is bang voor 'verdere druk op de winst' en vindt het regeringsstandpunt eigenlijk gewoon onbegrijpelijk. den haag/anp - Het postbedrijf TPG is boos omdat de regering heeft bepaald dat de postzegel tot 2007 in prijs gelijk en dus 39 cent blijft. TPG noemt de beslis sing onevenwichtig en onbegrij pelijk. Staatssecretaris Wijn (economi sche zaken) liet het regerings standpunt vandaag aan de Tweede Kamer weten. Het kabi net heeft het bepaald na advies van de Nederlandse Mededin gingsautoriteit NMa en de post en telecomtoezichthouder OP- TA over het tariefbeheersings systeem voor postdiensten. Het kabinet kiest voor een gefa seerde liberalisering, die leidt tot een volledige liberalisering in 2007. De postmarkten in Duits- lent - Een bloemist maakt de kerststerren in zijn kas gereed voor transport. De roodkleurige pointsettia, zoals de officiële naam luidt van de plant, wordt deze weken geoogst om aan de grote vraag in december te kunnen voldoen. Foto: ANP londen/las vegas/anp - voor het eerst heeft het softwarecon cern Microsoft onthuld hoeveel het verdient op Windows, zijn besturingssysteem voor perso nal computers. De operationele winst in het derde kwartaal van de divisie waar Wmdows is on dergebracht bedroeg 2,48 mil jard dollar. Op een omzet van 2,89 miljard dollar betekent dat een winstmarge van 85 procent. Microsoft heeft de bekendma king gedaan onder druk van de SEC, de Amerikaanse beurstoe zichthouder. De Britse zaken krant Financial Times publi ceerde vanochtend uit de stuk ken die het concern aan de SEfc heeft overhandigd. De gedetailleerde winstcijfers van Microsoft tonen ook dat Windows het enige winstgeven de onderdeel is. Alle andere di visies lijden verlies. Zo verloor het bedrijf met de spelcomputer Xbox 177 miljoen dollar op een omzet van 505 miljoen dollar. MSN, waarmee Microsoft zijn klanten het internet op laat gaan, leidde bijna 100 miljoen dollar verlies. door Kees Bechtold nique Prins en - De topman van de onsumenten Elektroni- Demuynck, heeft dit e onverwacht zijn ver is philips bekendgemaakt, irige Belg verruilt zijn ij Philips per 1 januari 15 r de hoogste post bij de l^obiel van KPN Tele- :k treedt tevens 'op mijn' toe tot de raad Uur van KPN. Hij neemt de functie over van be- s orzitter Ad Scheepbou- fïinctie van de Belg ergenomen door Gott- tiné. De 50-jarige Duit- ierder dit jaar toe tot de bestuur. takenpakket voor Du- en onverwachte breuk zich volledig te kunnen concen treren op strategische keuzes voor de Philips-groep als geheel. Philips beschouwt de extra taak van Dutiné echter als de beste 'pragmatische oplossing1. Duti né was binnen de raad van be stuur al verantwoordelijk voor de divisie Consumenten Elek tronica. Hij heeft d§. laatste maanden nauw samengewerkt met de vertrekkende Demuynck en zo een goed inzicht gekregen in de wereld van televisies, dvd- spelers en videorecorders. Duti né is binnen de raad van be stuur ook verantwoordelijk voor de divisies Licht en Huishoude lijke Apparaten en Persoonlijke Verzorging en voor het kwakke lende Digital Networks. Philips maakte gisteren nog een andere wijziging in de top be kend. De Italiaan Andrea Rag- netti (42) is benoemd in de nieuwe functie van chief marke ting officer. Ragnetti wordt per 1 januari in de Groepsraad van het elektronicaconcern verant woordelijk voor de wereldwijde marketing en de ontwikkeling van het merk. haarlem/den bosch - Computer problemen, wie kent ze niét? Crashende harde schijven, ver woestende virussen, gewone vastlopers. De redenen waarom een pc of netwerk dienst weigert, zijn legio. Het is handig als je ie mand in je kennissenkring hebt die weet van de hoed en de rand. Zo gaat het meestal. Maar niet iedereen heeft zo'n digitale klus jesman. Eén telefoontje naar Smartfix en binnen 24 uur is het probleem opgelost, hetzij via de telefoon, hetzij via de digitale wegenwacht die aan huis komt. Het is dit concept dat Robert- Paul Harmsen heeft uitgedok terd. Met Essent als partner wil hij binnen een jaar een netwerk van fixers over heel Nederland opzetten. Haarlem en Den Bosch zijn op dit ogenblik test gebieden. In beide regio's rijden vijf mensen 16 uur per dag rond om pc-problemen op te lossen. Harmsen, ex-compagnon van Smartfix belooft einde te maken aan wanhoop achter de computer. Foto: GPD binnenhuisarchitect en ontwer per Jan des Bouvrie, denkt met Smartfix een gat in de markt aan te boren. Computers en aanver wante apparatuur zijn tegen woordig te koop bij de Aldi en Albert Heijn, maar de service is een ander verhaal. „Mensen kopen een digitale ca mera, krijgen er een kabeltje bij en een cd-rommetje. Vervolgens proberen ze de foto's digitaal op te slaan en dan lukt het niet. Niemand komt je helpen. Draait de boel eenmaal en begeeft bij voorbeeld de printer het, dan kun je naar een help-desk bel len. Daar hoor je dan dat het niet de printer is, maai' de soft ware. Vervolgens word je daar weer terugverwezen naar de le verancier van de printer. Je wordt van het kastje naar muur gestuurd." Harmsen: „Binnen ons concept is een sleutelrol weggelegd voor de fixers. We willen geen nerds die even binnenwippen om de klus te klaren, geen uurtje-fac tuurtje mensen. We willen men sen cüe een vertrouwensrelatie met de klanten opbouwen. Ze zitten in andermans pc te neu zen. Servicemomenten zijn voor ons heilig." Om de juiste houding bij te brengen, volgen de werknemers een 3-jarige opleiding aan de Smartfix Academy. „De helft be staat uit techniek, de helft uit sociaal-economische vaardighe den." Het eerste jaar worden 24 dagdelen op de academie door gebracht, het tweede en derde jaar 40 dagdelen. De opleiding leidt naar een mbo-diploma. Bij een abonnement installeert Smartfix thuis software, waar- Gat in de markt, met 25 starttarrief Een abonnement kost 60 euro per jaar. Geen voorrij- kosten. Bij hulp thuis kost eerste kwartier 25 euro, tweede kwartier 20 euro en alle volgende kwartieren 15 euro. Telefonische hulp 70 cent per minuut. Mensen met die alleen hulp willen bij audiovisuele apparatuur betalen 30 euro voor een abonnement. Doelgroep mee de klant kleine problemen zelf off-line kan oplossen. Bij meer ingewikkelde problemen kan de meer ervaren klant on-li- ne zoeken naar de oplossing, of verder worden geholpen door een medewerker. Luid: het hele maal niet, dan rukt de digitale wegenwacht uit. „De 'self-hea ling1 moet groeien ten opzichte van de fysieke dienstverlening", zegt hij. Uiteindelijk wil Harmsen toe naar een concept waarbij de fix er de leiding van een klant over toetsenbord en scherm over- zijn particulieren en de 500.000 mkb-bedrijven tot 10 werknemers. In Neder land hebben circa 5 miljoen huishoudens één pc in huis: 3 miljoen hebben er twee of meer. Smard® gevestigd in Hoofddorp, denkt over 5 jaar 900.000 abonnees te hebben, 2.000 werknemers en een omzet van 200 mil joen euro. neemt via remote control: digita le afstandsbediening. Er hoeft r geen fixer meer over de vloer te komen, tenzij het probleem echt niet op een andere manier kan worden opgelost. Maar zover is het nog niet. Smartfix heeft nu nog slechts vijftig abonnees. Maar Harmsen en zijn compagnons zijn zo overtuigd van het concept, dat ze er uit eigen zak twee miljoen euro in hebben geïnvesteerd. Salaris hebben ze zichzelf nog i niet uitbetaald. )b

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7