Israël: Meer greep op Hebron BUITENLAND k Geschiedenis van Hebron is met bloed doordrenkt Noord-Korea geeft toe dat het atoombom bezit Nieuwe eerste minister Turkije is pro-westers Kust Galicië besmeurd met olie uit 'Prestige' Man met zakmes zaait paniek in El Al-toestel Relaxte Al Gore is terug van langdurig weggeweest genei gelast ining vonnis MAANDAG l8 NOVEMBER 2002 ;De hoogste geestelijk Iran, ayatollah Kha- R|eft de opperrechter doodvonnis tegen de igsgezinde hoogleraar herzien. Aghajari is dood veroordeeld £t beledigen van de is- it uiten van kritiek op en. Het vonnis leidde [tenprotesten. Kha- ;moeienis zal er .Jijk toe leiden dat het jrdt herroepen. Kha- jnt alleen tussenbeide ^hlitieke crisis dreigt of jflraanse nationale vei- Tgevaar acht t weer in i Europa Door slecht weer in Jfen van Midden- en «pa zijn afgelopen twee mensen omge- |h is een aantal gewon- lilen. De materiële de harde storm en lïenval loopt in de mil- [pro's. De doden vielen prijk, waar een warme ifcin zogenaamde föhn, ;fi*n aanhield. Ook Zuid- 1 had er veel last van. mjrland deed zich een Enfcdderlawines voor. heeft in Noord-Ita- H»t- en Zuid-Frankrijk e!jade aangericht. ar staakt Igst aanslag Iet treinverkeer door lltunnel tussen Frank- rjgeland ondervindt 'femstige hinder van j. De medewerkers feemationale Eurostar- jerken niet omdat ze jat de verbinding het rordt van een terreur- ^olgens de bonden e passagiers onvol- •controleerd. Zo is het Jmen dat verstekelin- iis konden maken in jgeruim. Veel personeel Ét gescreend, en eten et gecheckt voor het d wordt gebracht. eins RAF-leden n «renen uit lab De hersens van drie in van de Duitse Rote 1 aktion (RAF) die in rnoord pleegden in de pis, zijn verdwenen uit atorium waar sectie op werd verricht. Dat r Spiegel. De organen elijk vernietigd om maken in het lab. is echter niets in de ratie terug te vinden. :ht komt temidden van roverse rond Ulrike een ander prominent ur Onlangs openbaarden ahters dat haar hersens lelfmoord in 1976 zijn en gebruikt worden lerzoek. ts Frankrijk tuwe partij Frans rechts heeft iteren officieel een bolitieke partij: de iour un Mouvement Po- JUMP). De UMPwerd gevormd om rechts en l-rechts te verenigen en at Chirac aan een her- pg te helpen. De partij jde oude bewegingen )F en DL. Chirac was de oprichtingsbijeen- Inaar noemde het con- fen boodschap 'een foment in onze politie- 1 liedenis'. Jü kwart eeuw oor Andreotti Vjêr De Italiaanse oud- ItAndreotti (83) is in ho- >ep tot 24 jaar cel ver- d wegens zijn betrok- lin 1979 bij de moord aalist Mino Pecorelli. ft justitie gisteren be- inaakt. De uitspraak is /Ji de eis. De réchter in lichtte bewezen dat An- 6|pdracht gaf tot de Pecorelli belas- Iformatie over de chris- IDEiocraat had verzameld, ■ti heeft steeds ontkend. {werd hij vrijgesproken. ^ing toen in hoger be- Hjn advocaten zullen dat as verdachten Bali verspreid t - De Indonesische leeft gisteren foto's en iitietekeningen ver in zes mensen die ver- delijk zouden zijn voor 'ag vorige maand op er hen bevindt zich de elijke leider van de 35-jarige Imam fa. De zes voortvluchti- mogelijk nog in Indo tot nog toe één aan- verricht. De arrestant ïgenaar van het ge- mbusje, maar zou fdrol hebben gespeeld ing. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het Hadassah-huis, een voormalig hospitaal in de oude joodse wijk van Hebron, herbergt een per manente tentoonstelling over de Arabische pogrom van 1929. Toen richtten Arabische Hebronieten een bloed bad aan onder de joodse bevolking van de stad, met 67 doden als gevolg. De overlevenden trokken weg, en het zou tot 1968 duren voor joden naar de stad terugkeer den met het vaste voornemen zich er permanent te ves tigen. Voor deze koppige zionisten vormden de 67 martelaren geen afschrikking, maar een stimulans. Martelaarschap is de motor die het Israëlisch-Palestijnse conflict in stand houdt. Ieder bloedbad geeft de partij van de mar telaren de kans om de greep op de stad te verstevigen, en de dood van twaalf Israëliërs, vrijdagavond bij een Palestijnse aanval, vormt geen uitzondering. De rege ring van premier Sharon en de kolonisten menen dat het vorderen van meer gebied 'het enig juiste zionisti sche antwoord' vormt. Hoe belangrijk het scheppen van nieuwe feiten is, wis ten de zich als 'Zwitserse pelgrims' voordoende Israë liërs, die in 1968 hun intrek namen in het Park Hotel aan de noordelijke toegangsweg. Hun leider, de fanatie ke rabbijn Moshe Levinger, eiste van Israël het recht zich te vestigen in de oude joodse wijk. Het was één jaar na de Zesdaagse Oorlog en de Israëlische bezetting van de Westelijke Jordaanoever. De door de Arbeiderspartij gedomineerde regering streefde naar een vredesregeling met Jordanië, maar on der druk van de Palestijnen en de Arabische wereld wil de koning Hussein daar niet aan. VN-resolutie 242, die voorzag in Israëlische terugtrekking uit Arabisch gebied, was door Israël aanvaard maar door de Arabieren ver worpen. „Het was een kapingsactie, het was afpersing. Ik kon het niet goedkeuren", zei minister van defensie Moshe Day- an in 1976 over de actie van Levinger. Dat hij toen niet met aftreden heeft gedreigd, noemde hij later de groot ste fout uit zijn carrière. „Had ik het gedaan, dan had de regering waarschijnlijk mijn standpunt aanvaard. Maar ik heb het laten afweten en daar heb ik nu spijt van." Net als vrijwel alle Israëliërs vond Dayan dat joden het recht hebben te wonen in de stad waar volgens de over levering de aartsvaders Abraham, Izaak en Jacob begra ven liggen. Evenveel recht als op de Tempelberg in Jeru zalem. Maar voor beide heilige plaatsen gold volgens Dayan ook dat botweg afdwingen nooit tot vrede zou leiden. In plaats van Dayan zijn zin te geven bood de re gering de groep van Levinger gastvrijheid aan in een mi litair hoofdkwartier, even buiten de stad. Later kregen zij toestemming vlakbij de nederzetting Kiryat Arba te stichten. Het was een mooi succes, maar niet hun doel. In 1980 kraakte een aantal kolonistenvrouwen het Hadassah-huis, in de hoop dat het leger niet zou durven ingrijpen. Inmiddels had Israël een Likud-regering on der leiding van Menachem Begin. Die stond niet be kend als vijand van de kolonisten, maar het gedrag van eigenzinnige mevrouw Miriam Levinger, de vrouw van de rabbijn, en haar vriendinnen ging hem veel te ver. Hij overwoog een eind te maken aan de actie, maar een bloedbad redde de kraaksters. De dood van zes jonge joodse studenten bij een Palestijnse terreuractie vlakbij het omstreden huis, vroeg om straf voor de Arabische bewoners. De vrouwen mochten blijven en dat werd het begin van wat de kolonisten het herstel van de joodse gemeenschap in het centrum van Hebron noemen. Nu, ruim twintig jaar later, wonen er ruim vierhonderd Isra ëliërs, bewaakt door een veelvoud aan soldaten en poli tiemensen. In zekere zin heeft een ander bloedbad ervoor gezorgd dat tegenwoordig tachtig procent van de stad officieel onder Palestijns bestuur staat. In 1994 schoot de kolo nist Baruch Goldstein 29 Palestijnen dood in de Ibrahi- mi-moskee, die is gevestigd in de Grot van de Aartsva ders. Premier Rabin, die weinig moest hebben van de kolonisatie van de Westoever, overwoog de hele Israëli sche gemeenschap uit Hebron te verwijderen, maar was toen het erop aan kwam bang voor de gevolgen. Zijn opvolger Netanyahu sloot een jaar later tegen zijn zin en onder protest van de kolonisten, de Hebron-overeen- komst, die de stad verdeelde. Het jongste bloedbad moet er volgens de kolonisten toe leiden dat Kiryat Arba en de Israëlische enclave in He- bron met elkaar worden verbonden door het tussenlig gende gebied van Arabische bewoning te zuiveren. „Wie niet in vrede met ons wil leven, moet worden verban nen", zegt Benny Elon, leider van het extreem rechtse blok Israël Beitenu/Nationale Unie. Voor verbanning voelt zelfs de huidige, rechtse regering weinig. Maar Sharon heeft al duidelijk gemaakt dat het bloedbad zal leiden tot verstrekkende maatregelen. Een 'veilige ver binding' tussen Kiryat Arba en het door Israël bezette deel van Hebron staat hoog op zijn verlanglijst. De door rouwenden omstuwde kist van één van de slachtoffers van de aanslag in Hebron wordt naar een begraafplaats in Jeruzalem gedragen. Foto: AP/Zoom 77 door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De dood van twaalf Israëlische soldaten en veiligheidsmensen in een Pa lestijnse hinderlaag, vrijdag bij Hebron, moet worden aangegrepen voor het uit breiden van het door Israël bestuurde deel van de Westelijke Jordaanoever. Volgens premier Sharon moet het gebied tussen de Israëlische enclaves in Hebron en de nederzetting Kiryat Arba in handen komen van het leger. Alleen zo kan een veilige doorgang worden verzekerd voor joodse gelovigen. Het Israëlische leger heeft dit weekeinde delen van Hebron die het drie weken geleden had ontruimd weer ingenomen. Uit een onderzoek van het leger is komen vast te staan dat de Palestijnse aanval van vrijdag niet was gericht tegen gelovigen, maar tegen soldaten en politiemensen. Toen de militanten hun aanval begon nen, waren de bezoekers van de joodse gebedsdienst in de Grot van de Aartsva ders al veilig teruggekeerd in Kiryat Arba. Drie leden van de Islamitische jïhad had den zich verschanst in Palestijnse huizen even buiten Kiryat Arba. Vandaar open den ze het vuur op een jeep met leden van de Israëlische grenspolitie en op in fanteristen, die de gelovigen hadden be geleid. Kolonel Weinberg, de comman dant van het Israëlische detachement in Hebron, kwam een paar minuten later en werd doodgeschoten toen hij uit zijn jeep stapte. Hij is de hoogste Israëlische officier die is gesneuveld sinds het uitbreken van de intifada, ruim twee jaar geleden. Naast Weinberg werden nog drie infanteristen en vijf leden van de grenspolitie gedood. De andere drie doden waren gewapende leden van de kolonistenmilitie van Kiryat Arba. De drie Palestijnen werden in de loop van het vuurgevecht eveneens ge dood. Ook Harnas eiste de aanslag later op. Israëls nieuwe minister van buitenlandse zaken Netanyahu sprak van een 'massa moord'. Zijn ministerie had het over 'een koelbloedige aanval op burgers wier eni ge zonde was dat ze op de avond van de joodse sabbat naar een heilige gebeds plaats gingen'. Volgens Netanyahu mag Israël erop ho pen dat de wereld het niet zal laten bij rouwbeklag, maar steun zal verlenen aan de Israëlische regering 'bij het uitoefenen van haar plicht het leger te gebruiken om haar burgers te beschermen, zoals ieder ander land zou doen'. Sharon en Netanyahu vechten op 28 no vember om het leiderschap van Likud. De strijd in Hebron heeft munitie opgele verd voor beide kampen. Sharons aan hangers herinnerden er aan dat Netanya hu als premier in 1997 de overeenkomst londen - Noord-Korea heeft voor het eerst toegegeven dat het beschikt over nucleaire wa pens. In een uitzending van de staatsradio werd gisteren mee gedeeld dat het land 'krachtige militaire antwoorden, met inbe grip van nucleaire wapens' heeft. Volgens het commentaar zou dat nodig zijn om zich te kunnen verweren tegen de toe nemende nucleaire dreiging van de Verenigde Staten. Dit meldde de BBC, die de Noord-Koreaan- se uitzending heeft beluisterd. Vorige maand deelden de VS mee dat Noord-Korea had toe gegeven dat het in strijd met af spraken uit 1994 bezig was met de ontwikkeling van kernwa pens. Het gaf toe bezig te zijn met een programma voor de verrijking van uranium. Pyongyang kondigde vervolgens aan die installaties niet te zullen ontmantelen voordat Washing ton met onderhandelingen be gint. De VS weigeren echter met Noord-Korea te praten voordat het zijn kernwapenprogramma ontmantelt. Kort daarop liet de Noord-Koreaanse regering we ten het geheime programma toch wel ter discussie te willen stellen. Maar de VS blijven bij hun eis. In de uitzending van gisteren beschuldigt Noord-Korea de VS van 'belasteren en kwetsen'. Het 'roekeloze Amerikaanse gedrag' bedreigt volgens de verklaring het recht van Noord-Korea op bestaan en soevereiniteit. „On der die omstandigheden kun nen we niet met de armen over elkaar blijven zitten." ankara/afp-anp - De zaterdag naar voren geschoven nieuwe premier van Turkije, Abdullah Gül, geldt als de gematigde, pro- westerse tweede man van de Partij voor Rechtvaardigheid en Ontwikkeling (AKP). Gül is de plaatsvervanger van partijleider en grote winnaar van de parlementsverkiezingen begin deze maand, Tayyip Erdo- gan. Die kan zelf geen bestuurs functies bekleden, omdat hij in 1998 is veroordeeld wegens het aanzetten tot religieuze haat. De 52-jarige econoom Gül speelde vorig jaar een belangrij ke rol bij de oprichting van de AKP, bedoeld als een moderne, maar ook conservatieve en op islamitische grondslagen geba seerde politieke beweging. Tur kije wil een seculiere (wereldlij ke) democratie zijn, met een scheiding van kerk en staat. Ve len vrezen dat de islamitische wortels van de AKP die schei ding wel eens in gevaar kunnen brengen. Het invloedrijke Turkse leger, de hoeder van het seculiere karak ter van Turkije, voerde sinds 1960 drie coups uit. Nog maar vijf jaar geleden trad de eerste islamitische regering van het land, onder leiding van premier Erbakan, onder druk van de mi litairen af. Gül was tijdens het bewind van Erbakan minister zonder portefeuille en rege ringswoordvoerder. Gül werkte van 1983 tot 1991 bij de Islamitische Bank voor Ont wikkeling in Saudi-Arabië. Als lid van de Welvaartspartij van Erbakan werd hij in 1991 parle mentslid. Na het gedwongen vertrek van Erbakan sloot Gül zich aan bij een groep gematige ex-partijgenoten. Daaruit kwam uiteindelijk de AKP voort. Die heeft nu een comfortabele abso lute meerderheid in het parle ment. Zaterdag presenteerde de pre mier meteen een actieplan voor het eerste regeringsjaar. Belang rijk is op korte termijn vooral of Gül er in zal slagen de EU te overtuigen gesprekken te begin nen over de toetreding van Tur kije. Ook het recent ingediende plan van de VN voor een vredesrege ling op Cyprus, verdeeld in een Turks en een Grieks deel, zal de komende maanden veel aan dacht opeisen. Dat laatste geldt ook voor het herstel van de zwakke Turkse economie. tekende waarbij tachtig procent van He- bron onder Palestijns bestuur kwam. Het kamp van Netanyahu voerde aan dat de Palestijnen zich toen veel minder ge welddadig gedroegen omdat hun leider Arafat wist dat hij gevaar liep verbannen te worden. Het Israëlische leger heeft gisteravond met tientallen pantservoertuigen en tanks een inval gedaan in een buitenwijk van Gaza-stad. Het leger omsingelde een kantoor van de Palestijnse veiligheids dienst, dat kort daarvoor was bestookt met raketten. Tijdens de beschietingen zijn zeker vier mensen gewond geraakt. Na enkele uren trokken de Israëli's zich weer terug. De tanks hielden halt op enkele honder den meters van de woning van sjeik Yas- sin, oprichter en geestelijk leider van Ha rnas. Het is voor het eerst sinds 1994 dat zo'n groot aantal tanks Gaza-stad binnentrok. door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - De eendemosselen uit het Galicische vissersplaatsje O Roncudo zijn beroemd. Tweehonderd families verdie nen er hun dagelijks brood mee, maar gisteren stonden ze met tranen in de ogen vanaf de kade toe te kijken hoe een zwarte smurrie hun mosselbanken ver nietigde. Ook in andere vissersplaatsen langs de 'Dodenkust', zoals de Galiciërs deze kuststreek noe men, zagen vissers en mossel kwekers hoe olievlekken uit de lekkende tanker 'Prestige' het land bereikten. De overheid probeert de vissersbevolking ge rust te stellen. Minister van landbouw en visserij Arias zei dat er géén sprake is van een milieuramp en dat hij weinig problemen voor de visserij ver wacht. Maar intussen is duide lijk dat al 5.000 ton olie uit de tanker is ontsnapt, bijna het dubbele van wat eerder werd aangenomen. Over een lengte van 150 kilometer wordt overal op de stranden en in de havens olie aangetroffen. In het getrof fen gebied is een visserijverbod van kracht. De visserijvereniging van Galicië vreest een schade van 90 miljoen euro voor de sec tor. Milieuorganisaties spreken van een 'regelrechte ramp voor het milieu en de visserij'. Vol gens Greenpeace is de Spaanse overheid veel te laks geweest. Er zijn hier en daar drijvende schermen rond de olievlekken gelegd, maar dat is volgens de milieugroep te laat en op te wei nig plaatsen gebeurd. Vogelbe schermers hebben gisteren tien tallen vogels aangetroffen die onder de olie zaten. Inmiddels is door sleepboten de door de bemanning verlaten Prestige met nog 70.000 ton olie in de tanks zo'n 130 kilometer uit de kust gesleept. In opdracht van de Spaanse regering wordt het schip naar internationaal water gebracht. Het kan elk mo ment in tweeën breken en zin ken. Een groot deel van de scheepswand is verdwenen. Het Wereld Natuur Fonds heeft er op aangedrongen de olie uit het schip te pompen, maar volgens de bergers is dat door de hoge zee en de harde wind te gevaar lijk. handelde in een vlaag van waanzin. Het staat vast dat Fu- kra op het vliegveld van Tel Aviv, het best beveiligde ter wereld, een uitgebreid onderzoek had ondergaan. Onmiddellijk na het incident is het luchtverkeer in Tel Aviv kor te tijd stilgelegd om de veilig heidsmaatregelen na te lopen. Fukra stond een kwartier voor de landing op en rende in de richting van de cockpit. „We hoorden mensen roepen dat er werd gevochten. Een wildeman had een stewardess aangevallen en bonsde op de deur van de cockpit", vertelde een getuige aan de Israëlische legerradio. „Veiligheidsagenten overmees terden de man en gooiden hem op de vloer, met zijn benen ge spreid en zijn gezicht naar be neden. De passagiers gedroegen zich hysterisch, maar de be manning hield het hoofd koel en kalmeerde ons." door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Een met een zakmes gewapende man heeft gister avond paniek gezaaid in een El Al-vliegtuig, dat met 170 passa giers aan boord op weg was van Tel Aviv naar het Turkse Istan bul. Hij probeerde een stewardess te steken en de cockpitdeur te openen, voor hij door veilig heidspersoneel kon worden overmeesterd. Het Israëlische ministerie van transport begint vandaag een onderzoek. Centraal daarin staat de vraag hoe de 23-jarige Tawfik Fukra, een Israëlische Arabier, het mes aan boord heeft weten te smokkelen. Hij wordt ver hoord in Istanbul en zal in de komende dagen naar Israël wor den temggebracht. Het is niet duidelijk of hij echt een kaping in de zin had, of door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - „Hallo, in ben Al Gore. Ik was de volgende president van de Ver enigde Staten." Gore heeft het vaak spot tend over zichzelf gezegd. Hij verloor de presidentsverkiezingen in 2000, alhoewel hij dat zelf niet zo ziet. De voormalige vice- president moest zich neerleggen bij het besluit van het federale Hooggerechtshof om de hertellingen in Florida te stoppen, en moest het Witte Huis aan George Bush laten. Nu de Democraten zich opmaken voor de strijd om de leiding van de partij en de race om de presidentskandidatuur in 2004, is de grote vraag: doet-ie het wel of doet-ie het niet? Het gezicht van Gore is al lang niet meer zo vaak op tv gezien als dezer dagen. Twee jaar heeft hij zich min of meer schuilgehouden. Af en toe gaf hij een speech en recent had hij ook enige kritiek op Bush. De politieke rentree die hij vorig jaar voor ogen had, viel in het water door de ge beurtenissen op 11 september. Maar nu zoekt hij de schijnwerpers weer op, en dit weekeinde begon hij aan een grote publi citeitscampagne voor het boek dat hij sa men met zijn vrouw Tipper heeft ge schreven: 'Joined at the Heart'. Een boek over de moeilijkheden van families in he dendaags Amerika, met voorbeelden die voor een deel uit hun eigen ervaringen zijn geput. In interviews kijkt Gore voor het eerst pu bliekelijk terug op de moeilijke periode die hij achter de rug heeft. En hij belooft eind december de knoop door te hakken over een reprise van zijn gooi naai- het Witte Huis. Veel zal afhangen van de ko mende weken, van de reacties op zijn optredens en van zijn 'onderbuikgevoel' tegen die tijd, zei hij in een tv-interview met ABC-coryfee Barbara Walters. Ook al is Gore - acht jaar lang vice-presi dent onder Bill Clinton - veruit de be kendste Democraat van het land, in zijn partij betwijfelen velen de wijsheid van een nieuwe kandidatuur. Volgens een zondag in de Los Angeles Times gepubli ceerd onderzoek onder kaderleden van de Democratische Partij meent maar een derde dat Gore opnieuw de strijd moet aangaan met Bush. Maar volgens een peiling van ABC zou nu altijd nog meer dan 40 procent op hem stemmen, wat gezien de populariteit van de president een opmerkelijke prestatie is. Al Gore heeft echter het grote nadeel dat hij Al Gore is, de man die Amerika vooral heeft leren kennen als een wat stijve en pedante betweter. Een man die nimmer zichzelf lijkt te zijn, en zijn warme natuur klaarblijkelijk alleen onder intimi voor het voetlicht weet te brengen. Iemand die zich in 2000 te veel liet leiden door peilingen en adviseurs, zoals hij eerder dit jaar toegaf. Een tweede keer zou hij 'zijn hart meer laten spreken'. Hij doet inmiddels zijn best minder ge kunsteld over te komen. „Ik denk dat ik relaxter ben en me beter voel over me zelf', zegt hij over de positieve kant van de afgelopen twee jaar in een interview met The Washington Post. Voor het eerst heeft hij ook de hand in eigen boezem gestoken over zijn rol in de verloren ver kiezingen. Het leek er lang op dat hij ie dereen de schuld gaf, maar niet toekwam aan zelfreflectie. Daarmee heeft hij nu een begin gemaakt. „Ik denk dat ik mijn boodschap duidelijker en krachtiger had moeten overbrengen." Gore weet dat talloze andere Democra ten staan te trappelen om het nieuwe ge zicht te worden van zijg partij, die na het verlies bij de tussentijdse Congresverkie zingen meer dan ooit behoefte lijkt te hebben aan nieuwe ideeën en een duide lijke toekomstvisie. De 'shortlist' van mo gelijke kandidaten is lang: van de bij de laatste verkiezingen beschadigde politici Dick Gephardt en Tom Daschle tot vrij onbekende figuren als senator John Ed- wards (North Carolina), senator John Kerry (Massachusetts), senator Joseph Biden (Delaware) en gouverneur Howard Dean (Vermont). Gore zal niemand - ook zijn voormalige running mate senator Joe Liebermann niet - beletten zich kandidaat te stellen, heeft hij gezegd. Maar hij heeft wel alvast een wit huis met pilaren aangeschaft in Nashville, Tennessee, de staat waar hij tot zijn grote teleurstelling in 2000 niet wist te winnen. Van daaruit moet hij eerst zichzelf, dan zijn partij en vervol gens het volk zien te overtuigen dat hij de volgende president van de VS hoort te zijn.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5