De bonte handel van het kerstpakkë GESPREK VAN DE DAG Knuffelbeest bestaat honderd jaar Miskleun in voorronde Groot Dictee Ook in magere jaren wordt flink wat geld in het kerstcadeau gestopt HDC152 MENSELIJK Zijn hoogtijdagen als bes te bokser ter wereld lig gen al een tijdje achter hem, maar tegenwoordig gooit MOHAMMED ALI zijn 'zwaargewicht' in de strijd voor de wederop bouw van het door oorlog verwoeste Afghanistan. Ali. in 1998 benoemd tot VN-boodschapper van de vrede, kwam gisteren aan in de Afghaanse hoofd stad Kabul voor een driedaagse missie. De Verenigde Naties hopen zo meer aandacht - en geld - te krijgen voor een land dat na 23 jaar van conflicten dringend hulp nodig heeft. De bokslegende, al sinds jaar en dag toegewijd moslim en boeg beeld van patiënten met de ziekte van Parkinson, ontmoette president Hamid Karzai op het presidentieel paleis, waar hij werd onthaald als een held. ,,We zijn vereerd en zeer geluk kig dat een man als hij naar Afghanistan is gekomen", zei Karzai. Foto: Reuters Britse boeren gaan met hun tijd mee. Veel KOEIEN heb ben andere namen gekregen dan de traditionele Daisy (Madelief), Buttercup (Boterbloem) en Marigold (Gouds bloem). Tegenwoordig gaan ook Camillas, Poshes en Ky- lies naar de melkmachines. En in de Britse weiden lopen momenteel ook koeien en ander vee met de namen BERGKAMP en BECKHAM. Dat blijkt uit een onderzoek van de Britse boerenorgamsatie National Farmers' Union onder tweehonderd rundveehouders in Engeland en Wales. Zes van de tien ondervraagden zeiden hun dieren speciale namen te geven. De redenen daarvoor lopen uit een van het gemak voor de administratie tot sentimenta liteit van de eigenaar. Ex-Rolling Stone BILL WYMAN heeft een Amerikaanse journalist met dezelfde naam ge dreigd met 'juridische stappen' over het ge bruik van die naam. Ad vocaat Howard Siegel van de voormalige Sto- nes-gitarist heeft de Amerikaanse popjour nalist een brief ge schreven waarin staat dat hij zijn naam alleen nog mag gebruiken als hij kan aantonen dat hij daar op een legale ma nier aan was gekomen. De journalist Bill Wyman heeft in zijn krant, de Atlanta Journal-Constitution, een stuk ge schreven over de eis van de advocaat, die hij belachelijk vindt. Hij zei dat hij al twintig jaar popjournalist is en dat hij in al die tijd nog nooit problemen heeft gehad met de Stones. Foto: Reuters De Britse KROONPRINS CHARLES is er zaterdag in ge slaagd publicatie te voorkomen van delen van een dag boek van een voormalig kamermeisje van de koninklijke familie. Een rechtbank in Edinburgh verbood een Schot se zondagskrant uit het boek te citeren. In 1995 verbood een rechter al de wereldwijde publicatie van het boek 'The housekeeper's story' (Het verhaal van een kamer meisje). Maar schrijfster Wendy Berry (70), die tot 1993 voor Charles en zijn vrouw Diana werkte, legde de uit spraak naast zich neer door haar boek in de Verenigde Staten te laten verschijnen. Daar gingen er 100.000 van over de toonbank. Ze ontvluchtte Engeland en woonde vijf jaar in Canada en Ierland. In 2000 keerde ze terug naar haar vaderland nadat Prins Charles haar had verge ven. De advocaten van de prins voerden aan dat publica tie in de Schotse krant inbreuk zou maken op Charles' privacy en geen publiek doel zou dienen. Een 54-jarige Engels man heeft gisteren op de popveiling van de Verzamelaars Jaarbeurs in Utrecht 2500 euro betaald voor een colbert van KEITH RICHARDS. Een speciale uitvoering van de CD Erotica van Madonna bracht 1900 euro op. Het was de eer ste veiling van popme- morabilia op de Mega Platen CD Beurs, die het grootste onderdeel is van de Verzamelaars Jaarbeurs. De totale beurs, die twee keer per jaar in Utrecht plaats heeft, trok het afgelopen weekeinde 40.000 bezoekers. Foto: AP Een bescheiden huisje met een zolderverdieping in een ruige buurt aan de rand van Detroit staat op de website eöayte koop voor een minimumbedrag van 120.000 dol lar, ook al zou het volgens het stadsarchief slechts 47.000 dollar waard zijn. Wat de archieven er niet bij vertellen is dat in en rond het huis de beroemde rapper en tegenwoordig ook filmster EMINEM opgroeide. Todd Nelson, een oom van Eminem, verkocht het huis onlangs voor 45.000 dollar aan advocaat Sebastian Lucido en diens partner, de vastgoedontwikkelaar Roland Fraschet- ti. Lucido en Fraschetti zetten het huis opnieuw te koop op de internetveilingsite. Eminem werd geboren als Marshall Bruce Mathers III in St. Joseph, in de staat Mis souri, en woonde tussen zijn dertiende en vijfentwintig ste 'regelmatig' in het huis. PRINS RAINIER van Monaco is zaterdag op genomen in het zieken huis omdat hij opnieuw een infectie aan de luchtwegen en de lon gen heeft opgelopen. Hij zal enkele dagen in het ziekenhuis moeten blijven, maakte het pa leis gisteren bekend.In mei lag de 79-jarige prins een week in het ziekenhuis wegens al- q. gehele vermoeidheid die het gevolg zou zijn geweest van bronchitis. q Foto: AP JAMES BOND rookt weer. Nadat de filmheld dertien jaar geleden was opgehouden met sigaretten, steekt de huidi- ge vertolker Pierce Brosnan in 'Die Another Day' Cubaan- se sigaren op. En dat terwijl hij in de vorige James Bond- CJ film, 'The World is Not Enough', nog een bordje met 'no q smoking' in zijn auto had hangen. Het besluit om 007 weer te laten roken heeft tot grote woede van de antirook- lobby geleid. De Britse Longstichting, die de film spon sort in het kader van fondsenwerving, is in verlegenheid gebracht. Een woordvoerder zei dat de stichting geen idee had dat Bond zou roken toen zij bij de film betrok ken raakte. De tabaksindustrie is echter opgetogen. Nu veel landen reclame voor rookwaar verbieden of van plan zijn te verbieden, is de film een geschikt medium om re clame te maken, vinden zij. LO Q£ NOVEMB Diner-tje, dinertje of toch di- nétje? Allemaal fout, meldt L Kesteloo uit Middelburg, voormalig winnaar van het jaarlijkse Groot Dictee der Nederlandse taal. Hij was een van de vele taal liefhebbers die het afgelopen weekend ontdekte dat de or ganisatoren van de voorron den van het dictee flink heb ben geblunderd. In de derde opgave van de voorronde die zaterdag in de Volkskrant en de Belgische krant De Standaard werd ge publiceerd, werden drie voor beelden gegeven hoe 'diner tje' kan worden gespeld. Alle drie zijn ze verkeerd, zegt Kesteloo. „In feite is de enig juiste spelling: dineetje." Dit jaar wordt Het Groot Dic tee der Nederlandse Taal voor de dertiende keer gehouden. In het programma, dat op 16 december wordt uitgezon den, doen taaifanaten teza men met bekende Nederlan ders en Belgen een wedstrijd wie het best kan spellen. rn Het kerstpakket bestaat al 50 jaar en wordt steeds luxueuzer. Ook de neergang in de economie kan het cadeautje van de baas aan zijn personeel niet kleiner maken. Nog afgewacht moet worden wat er gebeurt wanneer bedrij ven kerstgeschenken volgend jaar geheel uit eigen zak moeten betalen. Ook bij de politie in Groningen kijken ze dit jaar opnieuw uit naar het kerstpakket. Desnoods komen ze het zelf halen. René van de Spank moet weer grinni ken als hij terugdenkt aan vorig jaar. Door omstandigheden had de levering van Sligro vanuit Veghel vertraging opgelopen. „In Groningen mogen onze wa gens na tien uur 's morgens de binnenstad niet meer in. Toen ze bij de politie hoorden dat het om hun eigen kerstpakketten ging, was het geen probleem meer. Er kwam een politieauto naar een parkeerplaats vlak voor Groningen gereden en die loodste ons keurig naar het poli tiebureau. Voor het kerstpakket moet alles wijken." Van de Spank runt bij Sligro het hele logistieke traject rond de kerstpakketten. Jaarlijks gaan er zo'n 900.000 a 950.000 de deur uit in Veghel. Een traditie van inmiddels vijftig jaar. In de aan loop naar de decembermaand is het nu hoogseizoen. Vijf tot zes miljoen pakketten voor werkne mers en zakelijke relaties moe ten er worden ingepakt. Dat ge beurt op vele honderden plaat sen, door grote én kleine leve ranciers. Een bonte en omvang rijke handel is het, met een hele korte piek. In Gameren wordt zelfs de zon dagsrust, die zo heilig is in de Bommelerwaard, daarvoor ver stoord. „Vrienden die doorde weeks met iets heel anders bezig zijn, vinden het gewoon leuk om op zondag mee in te pakken. Kerstpakketten hebben iets ap arts, dat mensen trekt", zegt Dick Brandwijk van Brandwijk Kerstpakketten. Op een bedrijventerrein in Gameren heeft Brandwijk zich gespecialiseerd in kerstpakket ten. „Ik had eerst een kaaswin keltje. Met de feestdagen ver- Het vullen van de kerstpakketten bij Sligro in Veghel. Foto: GPD/Jeroen Appels kocht ik pakketjes met kaas en noten. Daar was zoveel vraag naar, dat ik de kaaswinkel heb verkocht en geswitcht ben. Brandwijk levert zo'n 30.000 pakketten af, goed voor een om zet van een miljoen euro. „Ik moet het vooral hebben van de mond- tot-mondreclame. Als er bij een grote leverancier van kerstpakketten iets fout gaat, merk ik dat. Daarom leveren wij dit jaar 2.100 pakketten aan de Wolter&Dros- groep. Wij moe ten het van onze service heb ben. We hebben hier een show room met zo'n 3.000 artikelen. Onze klanten komen hier naar toe kunnen hun pakket naar ei gen voorkeur samenstellen. Wij leveren geen smijtpakketten." Smijtpakketten, zo betitelt Brandwijk de aanbiedingen van grote bedrijven in de kerstpak- kettenbranche. „Vier grote partijen heb, je die allemaal tussen de 900.000 en een miljoen stuks zitten. Dat is Makro, samen met Lukas Kla- mer, De Bijenkorf, Deli XL van Albert Heijn en wij. Die vier ko men gezamenlijk aan zo'n 3,5 miljoen pakketten. De rest komt van ontelbaar veel bedrijven, tot aan het delicatessenwinkeltje in het dorp. Wij hebben niet alleen complete pakketten, maar vanaf 75 stuks kunnen klanten hier ook hun eigen pakket samen stellen", aldus Wilco Jansen van Sligro Food Group in Veghel. Voor Sligro vormen kerstpakket ten de grootste seizoensactivi teit. Zoveel werd het, dat er ruimtegebrek ontstond. Opslag en inpakken gebeurt dit jaar in een nieuwe hal van liefst 23.000 vierkante meter op industrieter rein Doomhoek. Uitzendkrach ten en ingehuurd personeel van de IBN-groep doen het meeste werk. „Dit wordt de hal waar we volgend jaar alle non-foodarti- kelen gaan onderbrengen. Hore- cameubilair, bestek, rotan, aar dewerk, terrasmeubilair, porse lein. Allemaal spul uit China. Daarvan verkopen we het hele jaar door al een hoop, en dat hoort ook bij ons assortiment voor de kerstpakketten", zegt Jansen. Een kerstpakket is niet compleet zonder iets uit al die stellingen vol 'non-food'. „Het cadeau moet de verrassing van het pak ket zijn", weet René van de Spank van Sligro. „Twee jaar ge leden hebben we veel pakketten afgeleverd in aparte kisten, die ook op een andere manier in huis gebruikt kunnen worden. Toen waren het 80.000 van die kisten, vorig jaar 40.000, nu mis schien nog maar 10.000. Het moet toch elk jaar weer iets nieuws zijn. Dit jaar zie je bij ons veel rietwerk, zinken vazen en zinken bakken." Het kerstpakket is zo traditio neel, dat het kennelijk ook niet wordt aangetast door de neer gang van de economie. Nergens wordt beknibbeling gesigna leerd. „Het kerstpakket is ook een dankbare voedingsbodem voor een bedrijf om te laten zien hoezeer het zich bezig houdt met maatschappelijk onderne men. Dan staat het helemaal goed als je met producten uit de Derde Wereld op de proppen komt", zegt Ruud Bo - directeur van De Eve >e groothandel in derde tst ducten in Liempde. dif De Evenaar verkoopt la zo'n 12.000 kerstpald nj een veelvoud aan artjat door wereldwinkels i£n ketten worden opgei w 400 wereldwinkels in t leveren gezamenlijk ddi 150.000 pakketten m ie le waarde van ongevitf joen euro. Het merei naar overheidsorganij instellingen. De overheid blijft ziji vrolijk verwennen vo dagen, maar aan ges#*1 van andere relaties k 11 smet. Diverse aanne e ven hebben dit jaar 11 vangen van overheidlc die heten weten niet !r tiegeschenken op prU' Een uitvloeisel van w st naar buiten kwam bi I van zaken rond aanb >e in de bouw. Bij bouwbedrijf Heijij gen ze van zo'n brief ten. „En als wij zo'nl nenkrijgen, kan hij n papiervernietiger in. ons niet aangesproki vijf jaar geleden al gefe een kerstpakket voor omdat het niet meer 11 tijd is. Het bedrag da n voor uittrokken, zo'npr joen gulden, bestede61 jaar aan drie project! zondheid, armoedeb en onderwijs of ramj sen", zegt woordvoei van Lith. 31 Intussen vindt ook hi a Balkenende dat de 01u langer hoeft mee te b 0 het kerstpakket. De b !t vrije som van 136 eui drijven mogen hanter* het kerstpakket word zo luidt het voorstel mer. „Belachelijk dat een! B zo hoog opgeeft van- waarden hierin wil si vindt Dick Brandwijka zal het kerstpakket ni11 nen. Die pakketten zil°v lig goed in Nederlani gevers niet zullen wafe af te schaffen." v< nc Henk Mees ei :i Het is een jubileum dat de Amerikaanse krant The Washington Post niet zomaar voor bij wilde laten gaan, ook al is het historisch belang uiterst relatief. Zaterdag was het precies honderd jaar geleden dat de krant de spotprent van Clifford Berryman publi ceerde die de aanleiding gaf tot de komst van hét knuffelbeest dat nog steeds alle har ten steelt: de teddybeer. Wie kent 'm niet, die heerlijk zachte, lichtbruine pluche beer? Onschuldig kinderspeelgoed, voortgekomen uit een mislukte jachtpartij van de Ameri kaanse president Theodore Roosevelt. Ook wel Teddy genoemd, vandaar. De president was al negen dagen aan het jagen in Mississippi, en had nog geen beer geschoten. De entourage van de president meende dat de baas niet zonder berevel naar huis toe kon, en met veel moeite werd een 'bnrin' (zo werden ze toen nog genoemd) gevonden, neergeslagen en naar Roosevelt gesleept zodat die hem kon neerschieten. De president vond dat onsportief en weigerde de trekker over te ha len. Het nieuws haalde krant, met de cartoon van Berryman waarop Roosevelt met zijn rug naar een aangelijnde beer staat en lijkt te zeggen: 'De jacht gaat tot hier en niet verder.' De tekening was een enorm succes en de cartoonist van de Washington Post schetste de beer daarna keer op keer, telkens wat knuffeliger dan de vori ge. Het bracht de New Yorkse vrouw Rose Michtom op het idee een gevulde speelgoedbeer te maken met een zacht vachtje. Haar man zette het in de etalage met 'Teddy's bear' erboven en de teddybeer was geboren. In Duitsland maakte een speelgoed maker met de naam Margaret Steiff toevallig al een vergelijkbare knuffel, de '55PB' die tot op de dag van vandaag nog te krijgen is. De teddyberen werden binnen een paar jaar een rage, en zijn ei genlijk nooit meer weg te denken geweest uit de speelgoedkast Ze zijn de eerste hulp bij kinderleed voor de politieagenten in het Amerikaanse Rockville, die altijd een beer in hun surveillancewagen hebben. Ze worden als troost achtergelaten bij graven en herdenkingsplekken. De teddybeer is zowel poe zelige mascotte van stoere motorrijders als jachtobject van volwassen teddybeerverza melaars. Kortom, het is met de pluche beer beter afgelopen dan met zijn voorbeeld uit 1902. Nadat Roosevelt uit Mississippi was teruggekeerd naar Washington, kreeg het gewonde beest alsnog het genadeschot. Ans Bouwmans >bt jde ivo rui Zijn verontwaardiging is die van de oprecht gelovige. „Weet je wat Martijn zegt?!" Ik krijg niet eens de kans om ernaar te raden. „Dat sinter klaas niet bestaat!!!" De woede in zijn stem wordt versterkt door zijn gelaatsuitdrukking. De bult op zijn voorhoofd die hij twee dagen geleden op het school plein opliep, begint lang zaam omlaag te zakken en kleurt de huid vanaf het neusbeen naar zijn bei de ogen donkergroen. Hij ziet er angstaanjagend uit. Martijn mag de echte goedheilig man op z'n blote knieën danken dat de in quisitie voor ketters inmiddels is af geschaft. Martijn is voor ons de boze profeet die de bijl aan de wortels van het sin- terklaasgeloof zet. Hoe moet je omgaan met zijn onheilstijding? Hem glashard voor leugenaar uitmaken? De sinter klaasmythe moet tot op bepaalde >1 leeftijd in stand worden gehouden, maar niet ten koste van alles, natuurlijk. Zelf hadden we erop gerekend het lampje bij onze zoon nog een jaar brandende te kunnen houden. Maar bij een generatie die al op 11-jarige leef tijd aan seks gaat doen, zal het wel teveel ge vraagd zijn om tot 7 jaar in de sint te geloven. Zoals altijd met precaire situaties in onze leefgemeenschap, schiet mijn eega mij te hulp. „Natuurlijk heeft sinterklaas bestaan", zegt ze. „Heel vroeger. En omdat hij zo'n grote kindervriend was, vieren we nog steeds zijn verjaardag. Met de sinterklazen van nu, her denken we de sinterklaas van toen. „Dus Martijn zit gewoon te liegen?" „Nou, niet helemaal natuurlijk. De sinter klaas van vroeger is er niet meer. Er komt steeds een andere. Maar die noemen we nog wel steeds sinterklaas. Nu doorvragen, moedig ik in gedachten mijn zoon aan. Dan zijn we hier meteen vanaf. Maar alsof hij aanvoelt dat zijn geloof in de sint niet veel meer kan hebben, neemt hij ge noegen met dit antivoord. De dagen daarna hoor ik hem er ook niet meer over. En met het naderen van de datum van de officiële in tocht - als zelfs de cadeautjeskoorts bij zijn tienjarige zus toeslaat - lijkt er helemaal geen vuiltje meer cum de lucht. Mijn zoon toont zich nog oprecht bezorgd over het nieuwsbe richt uit het sinterklaasjournaal dat de pak jesboot van sinterklaas op weg naar Neder land zou zijn omgekeerd. Maar de tekenen dat het zaad van de tivijfel is gezaaid, zijn weliswaar subtiel doch on miskenbaar. Op mijn in noi>ember altijd suc cesvolle 'Als sinterklaas dit hoort....(bij alle vormen van ongewenst gedrag), reageert hij onverschillig met: „Nou en?" De televisieregi stratie van de intocht (de sint heeft 's nachts het roer eigenhandig omgegooid en is weer op weg naar Zaltbommel) die normaal bijna tivee uur lang ademloos wordt gevolgd, houdt hij al na een halfuur voorgezien. Hij gaat computeren. Zou het komen doordat meneer Aart het niet meer verslaat? Als hij 's avonds zijn schoen zet borrelt er weer iets van het oude geloof op. Maar het is een modem geloof, nauw verwant aan het pragmatisme van de wereldlijke mens. Zo'n geloof waar alle traditionele kerke e land mee te kampen hebben. Zo'n 0 alleen nog oplaait rond hoogtijda\ s Kerstmis. Met een speelgoedfolder e schoot knipt mijn zoon op de ban r uit met elk een winkelwaarde van euro. Een racebaan, een LegokasU 9 derhalve meter hoog en een X-box rt „Wat ga je met die plaatjes doen?ei ten. p Die doe ik in m'n schoen", zegt /in Mijn mededeling dat de sint verum een wortel (voor het paard) ofeem ning (voor zichzelf) aan te treffen, j subtiele aanwijzingen voor zijn aL koopbeleid, stuit op een muur van „Dit is juist handig voor hem.Erwt avonds bij de centrale verwarmini zetten van een sinterklaaslied de sijO krijgt en een kwartier lang hinnikt grond rolt, weet ik het zeker. hi Er is er weer eentje afgedwaald, MM van de sint. m Reageren?: column*3 dickvanderplas.nl p!

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2