SPORT 6 Ma Braunzwemtrainster met vuur in hart en stem Charcuterie LINKS BUITEN maandag 18 NOVEMBER 2 Een kus voor de scheidsrechter haaksbergen - Een ludiek be doeld protest tegen een scheidsrechter in de vorm van een kus op de mond, is een voetballer van het derde elftal van Wilhelminaschool (Henge lo) duur komen te staan. De tuchtcommissie legde een schorsing van acht wedstrijden op. Het incident vond plaats in Haaksbergen. In de wedstrijd tegen Bon Boys 4, geleid door een scheidsrechter van deze club. meende de speler van Wilhelminaschool dat hem ten onrechte voor de tweede maal een gele kaart was getoond. Dat betekende 'rood'. Daarop rea geerde de speler woedend, pak te de scheidsrechter bij het hoofd en riep: 'Je hebt me ge naaid, nu wil ik ook een kus.' De tuchtcommissie vindt het gedrag zeer kwalijk, mede om dat er sprake was van nadruk kelijk lichaamscontact met de scheidsrechter. Men heeft daar om een naar verhouding zware straf opgelegd. Golfers pikken handdoeken delden - De zo keurige golfwe- reld is opgeschrikt door aan stootgevend gedrag van een nieuwe lichting golfers, heeft de Golffederatie gemerkt. Na het NK matchplay bij de Twentsche in Ambt-Delden (91 deelne mers) waren vijftig handdoeken verdwenen. De klassieke service is dus misbruikt, hoewel het niet om handdoeken met het clublogo gaat. Daar is, beducht als men was voor verzamelaars, juist van af gezien. Een brief van de NGF aan alle spelers (gemiddelde leeftijd 21 jaar) met het verzoek de handdoe ken terug te sturen, leverde niets op. „Hadden we ook niet verwacht", zegt Johan Groene- veld namens de TGC. „Een groot percentage is student en kamerbewoner. Die categorie kan een handdoek altijd wel ge bruiken." Bosnich is depressief londen - Keeper Mark Bosnich van Chelsea is zwaar depressief. De Australiër is voor behande ling opgenomen in een kliniek. Dat heeft zijn managementbu reau bekendgemaakt. Bosnich (30) besloot het nieuws naar buiten te brengen om specula ties in de pers te voorkomen. Tabloids schreven al dat hij co caïne had gebruikt! Bosnich speelde dit jaar geen wedstrijd. Zijn laatste optreden dateert van 18 november 2001, in het duel met Everton. Arsenal wint van straatverkoper Luxemburg - Straatverkoper Matthew Reed mag geen pro ducten met het logo van de Britse voetbalclub Arsenal meer verkopen. Arsenal had een pro cedure tegen hem aangespan nen bij het Europese Hof van Justitie en is in het gelijk ge steld. Reed overtreedt het Euro pese merkenrecht, aldus het hof. Het Britse hooggerechtshof oordeelde eerder dat Reed het recht had producten met het logo van Arsenal te verkopen, omdat hij op zijn kraam bij het stadion van Arsenal duidelijk aangaf dat het niet om authen tieke producten van de club ging. Het Europese hof vindt echter dat de eigenaar van een gedeponeerd handelsmerk in staat moet zijn het gebruik van dat merk door een derde partij te voorkomen. Reed liet weten dat hij gewoon doorgaat met de verkoop van zijn shirts en sjaals. Trainer Scolari bedelt om club sao paulo - Gezocht. Een voet balclub in Europa voor een we reldtrainer. Ook noodlijdende clubs mogen zich melden. Zelfs uit Nederland. Felipe Scolari - de bondscoach die Brazilië af gelopen zomer naar de vijfde wereldtitel leidde - is sinds zijn vrijwillige ontslag brodeloos en wil dolgraag vier of vijf jaar 'werkervaring" opdoen in Euro pa. Maar geen enkele club op het oude continent heeft tot dusver toegehapt. Erger nog. Er is kennelijk sprake van desinte resse voor Scolari, want zelfs tot oriënterende gesprekken is het nergens gekomen. Scolari er kent dat hij er bijna moedeloos van wordt, maar hij weigert bij de pakken neer te zitten. Ronaldo gast bij inauguratie Lula sao paulo - Ronaldo is uitgeno digd voor de inauguratie van de nieuwe president van Brazilië Lula. De gewezen pindaverko per vroeg de voetballer van ReaT Madrid voor de plechtigheid op 1 januari. De president maakte bekend dat Ronaldo meewerkt aan een campagne tegen hon gersnood in Brazilië. Voluit heette ze Maria Johanna Braun-Voorwin- de (1881-1956), maar in de sportwereld van de eerste helft van de vorige eeuw stond ze bekend als 'ma' Braun. Terwijl het gros van de vrouwen in Nederland voor de oorlog braaf het huishouden deed, leidde zij in Rotterdam een zweminrichting waar ze ook als instructrice werkzaam was. Toen ze in Amsterdam in 1922 zwemsters in wed strijden furore zag maken, zei ze als geboren Rot terdamse: 'Dat gaan we in Rotterdam ook doen en beter'. Ma Braun was gezegend met een zeer scherp oog voor talent. De wijze waarop ze ster zwemster Rie Mastenbroek ontdekte, was daar een mooi voorbeeld van. Die had als 10-jarige de gewoonte de pupillen van ma Braun onder water op te wachten en ze dan met een ruk naar bene den te trekken. Met een stem als een brulboei ge lastte de trainster haar naar de kant Of ze daar god hier en gunder maar mee wilde ophouden. Daarna zei ze wat vriendelijker, zwem zelf eens een baantje. Ze zag meteen haar geweldige moge lijkheden. 'Stuur je moeder maar langs'. Vijfjaar later veroverde Rie Mastenbroek drie Europese ti tels en in 1936 drie Olympische titels. De grote kracht van ma Braun lag niet zozeer op het puur zwemtechnische vlak als wel op haar trainingsmethodiek en op de manier waarop ze haar meisjes mentaal begeleidde. Ze belastte hen veel zwaarder dan in die tijd gebruikelijk was. Pe dagogen riepen ach en wee, maar ma Braun lach te de heren vierkant uit. 'Ik weet best wat ze aan kunnen'. Mentaal kon ze haar zwemsters geweldig opzwepen. Volgens Rie Mastenbroek was ze wat dat betreft haar tijd 'mijlenver' vooruit. Wat voeding betreft had ma Braun ook eigen op vattingen voor haar zwemsters: vlak voor belang rijke wedstrijden drie maal in de week bruine bo nen en paardebiefstuk. En uiterlijk half tien naar bed. Ma Braun was streng en ongemakkelijk voor haar zwemsters, ('een potentaat' noemde Rie Mastenbroek haar), maar ze leefde ook als geen ander met hen mee. Haar eerste pupil van wereldklasse was Marie Ba ron. Die nam ze maar meteen ook jarenlang in huis. Marie Baron verbeterde enkele malen het wereldrecord op de 200 meter schoolslag en won zilver op die afstand op de Spelen van 1928 in Amsterdam. Intussen had ze ook haar eigen dochter voor titels klaargestoomd. Als baby was 'Zus' Braun al door haar moeder mee naar het zwembad genomen. Nadat ze als 2-jarige pardoes in het water was ge vallen, besloot ma Braun haar meteen maar zwemles te geven. Als 3-jarige zwom Zus af: 40 meter rugslag, 80 meter schoolslag. Weer lieten opvoedkundigen afkeurende geluiden horen, maar ma Braun zei met zoveel woorden dat dit toch beter was dan dat haar dochtertje verdronk: 'Ik kan niet elke minuut van de dag op haar let ten'. Als 17-jarige werd Zus Braun in 1928 Olympisch kampioene 100 meter rugslag. Een verslaggever keek tijdens die race naar het gedrag van de moe der op de kant: 'Ze zweept haar dochter op, ze loeit, knielt, staat weer op, stampvoet, wordt geel, groen, paars. En ze danst van vreugde als 't water rotje het eerst aantikt'. Na de bevrijding in 1945 meende ze met pensioen te kunnen gaan. Het zou er niet van komen. De KNZB kreeg ruzie met bondstrainer Jan Stender en vToeg haar mee te gaan naar de Spelen van 1948. Daarna begeleidde ze haar ontdekking Irma Schumacher naar de Europese top en kwamen er steeds weer anderen die haar aandacht vroegen. Menige aanbieding kreeg ze om in het buitenland te komen trainen. Maar ja, als volbloed Rotter damse had ze al moeite een dagje over te blijven in Groningen. Bovendien: buitenlandse zwem sters opleiden tegen wat ze noemde 'héér kinde ren'? Geen sprake van. Ruud Paauw Dit is de veertigste aflevering van een serie over de ge schiedenis van de sport Ma Braun in markante balletjesjurk voert een ner veuze Rie Mastenbroek naar het ereplatform in Berlijn-1936. Archieffoto SPORT IN BEELD Open des Nations. Bordeaux. November 2002 Foto: AP/Christophe Ena Twee jaar geleden reisde ik naar Enschede om verslag te doen van de wedstrijd FC Twente- PSV. Ik doe dit niet graag. Naar Enschede reizen. Niet dat ik iets tegen Enschede of FC Twente heb. Schitterende stad, schitterende club. Maar het duurt tivee auto-uren eer je het stadion in het vi zier krijgt en dan heb ik het nog niet over de files gehad. Laat ik het daar eens over hebben. De files. Als op maandag bij de verdeling der wedstrijden ten burele van Studio Sport thuisduels van FC Groningen, Roda JC of FC Twente onder de aan dacht worden gebracht, probeer ik op zo'n neu traal mogelijke manier uit het raam te staren, bemerk ik plotse ling dat één van mijn veters is los geraakt, word ik gekweld dooreen hoestaanval of buk ik. Dit ligt niet aan die clubs, maar aan de files. Je weet niet meer waar je aan toe bent in dit land qua reistijd Graag ga ik naar Groningen, Roda of Twente. Als ze een uitwedstrijd spelen. Afgelopen dinsdag moest ik naar RBC-FC Groningen, aftrap acht uur. Wel eens doordeweeks naar Roosendaal gereden? Niet het an dere eind van de wereld. Ik vertrok om half drie en zou naar verwachting bijtijds ter plekke zijn om de tijd te doden met een smakelij ke hap. Niet dus. File, file, file. Wat was ik blij dat ik nog net op tijd arriveerde, overigens met twee minuten voorsprong op de spelersbus van FC Groningen. „Waarom zien we je nooit meer in Groningen?", vroeg elftalleider Theo Huizinga mij nog in de Roosendaalse perskamer. Alleen al om Huizinga hoop ik dat FC Groningen nooit degradeert. Huizinga kan wel tegen 'n stootje. Tegen Theo kun je zeggen waar het op staat. Daarom zei ik, met rammelende maag: Alsof er een premie op staat. Ik krijg gewoon de kans niet. Huizinga heeft gelijk. Ik mijd het OosterparkDe laatste keer dat ik daar kwam speelde Harris Huizuïghetjiog. En niet te vergeten Bombarda. Een kwestie van bijtijds bukken, al helpt dit niet altijd. Zo reisde ik dus twee jaar geleden naar En schede, voor FC Twente-PSV. Het werd een reis die - en achteraf zal blijken dat ik er niet ver naast zit - mij zeker vijf jaar van mijn leven heeft gekost. Na viereneenhalf uur au torijden met het zweet in mijn handen, op mijn voorhoofd en overal waar je het verder maar be denken kunt, passeerde ik de IJssel bij Deventer. Ook vanuit deze stad gerekend is Enschede nog een eind rijden. Om het kwartier hield ik mijn re dactie op de hoogte van mijn vorderingen. Er zat een kwartier bij van twee komma zeven kilome ter. Mijn redding was dat ik eerder in Enschede arriveerde dan PSV. De wedstrijd begon twintig minuten later. Onderweg was mijn stemming zo diep onder het nulpunt gedaald dat ik op de vraag van de immer correc te, vriendelijke persvoorlichter van FC Twente naar een prognostiek bij wijze van genoegdoening antwoord de: „Nul-negen. Deze voorspelling was al gedaan, ik was niet het enige fileslachtoffer. „Doe dan maar nul-twee", zei ik en had onmiddellijk spijt dat ik er met nul-tien niet boven was gaan zitten. Het wérd nul-twee. Ik hield er een schitterend overhemd aan over van de sponsor van FC Twente, destijds Gaastra. Voor mij een maatje te klein, maar mijn vader past het als gegoten. Een week of wat geleden was ik er weer, in En schede, wéér voor FC Twente - PSV. Niet één file ditmaal en heerlijk gegeten in De Hongerige Wolf nabij Oldenzaal, wat mij mild stemde. Bij FC Twente met koffie onthaald en op de vraag van de persvoorlichter of ik ditmaal voor de wedstrijd tegen PSV een uitslag wilde voorspellen waar Twente zelf óók iets aan heeft, streek ik over mijn hart en voorspelde voor deze ene keer nul-nul. Bingo! Helaas is de club in de tussentijd van hoofdspon sor (Zwanenberg 'Charcuterie depuis 1875') ver anderd. Dit keer kwam ik thuis met een pakket worsten, alsmede een FC Twente-petje. Als déze sponsor blijft, beloof ik vast dat ik vol gend seizoen weer voor nul-negen ga. Frank Snoeks UIT HET OOG Gottfried Bos nam zes jaar gele den afscheid van het eerste team van DIOK. Hij speelde ne gen seizoenen voor de Leidse rugbyclub en hij werd in die pe riode negen keer op rij lands kampioen. Daarnaast kwam hij tussen de twaalf en vijftien keer - het juiste aantal moet hij schuldig blijven - voor het Ne derlands vijftiental uit. De in middels 40-jarige Bos woont met vrouw en twee zoons in Lei derdorp en werkt bij een verze keringsmakelaar in Rotterdam. Door een slepende rugblessure kan hij nog maar weinig sporten. In zijn afscheidsinterview met deze krant, in september 1996, voorspelde hij een neergang van DIOK. „Het is natuurlijk vervelend om te zien dat mijn voorspellingen van toen zijn uitgekomen. Het team dat achter elkaar kampi oen werd, bestond jarenlang uit vrijwel dezelfde spelers. Zij wa ren de pijlers, maar je zag aan komen dat als die lichting zou verdwijnen het moeilijk zou worden om opvolgers te vin den. Dat is ook gebleken. Het is niet voor niets dat ik, nadat ik al was gestopt in het eerste team, nog een aantal keer noodge dwongen een comeback moest maken. Je wist dat er een gat zou vallen en daar zit DIOK nu al een tijdje in. Ik denk overi gens dat het einde van de inzin king nabij is. Ik kwam als student via de Har- lequints en het Nederlands stu dententeam bij DIOK terecht. Ik was kicker en heb de toptijd meegemaakt. Ik heb er veel vrienden aan overgehouden. Als ik tijd heb, ga ik nog altijd kijken naar het eerste team en af en toe speel ik bij de 'Oude Meesters' van DIOK. Dat heb ik twee weken geleden nog ge- J Gottfried Bos in 1997. Archieffoto daan. Door een rugblessure ben ik indertijd gestopt en van die rug heb ik nog steeds last. Na zo'n partijtje met de Oude Meesters loop ik een week krom. Daarom heb ik het er ook niet altijd voor over om mee te doen. Zelfs hardlopen of ten nissen gaat niet meer. Wat overblijft zijn een paar bezoek jes per week aan het fitnesscen trum van Van Houdt in Leider dorp. Dat heb ik nodig om niet te zwaar te worden. Ik sport lie ver dan dat ik lijn. Ik ben van plan om mijn rug nog eens grondig te laten onderzoeken of er niet wat aan te doen is, maar het zal altijd een zwakke plek blijven. Misschien is dat wel de tol van negen jaar rugby. Ik zou het prima vinden als mijn zoons gingen rugbyen. Je leert vallen en incasseren en aan een teamsport doen is so wieso belangrijk voor kinderen. Ik ga ze ook zeker met rugby kennis laten maken, maar als ze liever voetballen vind ik dat ook _best. Mijn oudste van vier nam ik laatst mee naar DIOK, maar hij trapt alleen nog tegen de bal. Hij heeft het nog niet hele- méal begrepen." UIT GESPROK snelheid. NEC-spits de Nooijer in Als ik naar Sport kijk, verrast door Barcelona-speler Mare mars in VI: „Als mijn snelheid wordt, dan heb ik een pn want daar moet ik het v halen. Idem: „Dat is het beeld van van het laatste decennia kwaliteit, veel verwachtü veel verloren. Daardoor 1 eens temeer doordrong het besef Portugal wor onze laatste kans. Erik Matser, neuroloog derzoeker hersenletsc sport in NRC HandelsbL „In het algemeen kun je dat twee van de elf spel een voetbalploeg door hersenletsel oplopen, centrale verdedigers en lopen gevaar, zij kopp meest. Gemiddeld k°iI profspeler zo n achth keer per seizoen tegen e Bij duizend tot twaaljh kopballen per jaar is er van een grote kans op he set" Erik Meijer, spits van 1 NRC: ,Als je als speler beschi een goede koptechniek I risico's op hersenletsel kit Oud-spits en assistent van Go Ahead Eagles R< keikamp in NRC: „Als je in het veld staat1 niet na bij de gevaren 1 kopbal. Zelf denk ik da een bal goed raakt, er kan gebeuren. Er is pas van een probleem als je e boog tegen je kop krijgt verdwaalde bal keihard hoofd terechtkomt." Schaatstrainer Jac 0 Sportweek: „Ik wilde nooit trainer Toen ik nog schaatste, d altijd: trainer? Jezus! M maal van die eikels op wist toch hoe ikzelf in stak. Altijd lastig apart, lijk doen. PSV-trainer Guus Hidi de Volkskrant over de brieven die hij kreeg: „Het was een klap in m zicht, ik ben vreselijk ge ken. Aanvankelijk durfdt trainingscomplex op de gang niet alleen te veria het donker was. Ik ret bijna paranoïde. Idem: „Ik ben daar verschillend weggereden, terwijl ik du ter mijn stuur zat weg uit vrees dat me iets zou men. Na een paar dagefa die angst tot ik weer brief ontving. Gerard Cox in het Algt Dagblad: „Ja, ik hoop altijd dat Afa liest. Al is het tegen FC In Idem: Bij Ajax is alles twee mooi, bij ons alles twee lelijk. Aan die uitveife waar mensen als Mart en die vreselijke Tom Egbk d meewerken, erger ik 1 a Toen Feyenoord de UE won, gold dat als 'poed Een poedelprijs krijg je bowlingavond als je wordt. Gewoon kwaakt Mokummerigheid. FC Zwolle-speler Schops in VI: „Ik ben buiten het veld rustig en relaxed. Het dat ik steeds meer één word, dat ik binnen de ai dezelfde ben als erbuiten. Marjo Robben, moeder Groningse PSVer Arjefcij ben in Nieuwe Revu: „De jongens in het wesl anders. Arjen heeft dat in de nationale selecties, zo vol scheppen met etoi anderen niets meer hebbel zijn dingen die volgem n> niet kunnen. Dat bram ft perige hoeft van hem nu ft het maar binnen de lijnépr denkt hij dan. Harry Groen, voorzitter atletiekunie en oud-v re mend voorzitter van tkth van Commissarissen vt v Omniworld in NRC Hide blad: Uit een haalbaarheid zoek bleek dat Omniwoi der betaald voetbal gt im staansrecht zou hebben, gebeurt: het college van van Almere besluit om ni ij] bal te stoppen en door te gaah met vol leybal en basketbal. Dat noem ik politie ke logica." et]

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 26