SPORT Trigon kan nog niet zonder oudgediende Alfred Lambo< Sensationele zege TOP op kampioen Jan Langerhorst dirigeert LZ 1886 naar overwinning LDG maakt 13- achterstand goe Foreholte gedi ook in Limb ui Goedbedoelde hoogstandjes helpen Vivax niet tegen Rapido Alsnog 14-14 tegen Schagen Gemini heeft alleen in eer» set problemen met Woerd maandag l8 NOVEMBER door Michel van Cent korfbal - Sporting Trigon is de zaal- competitie sterk begonnen met een 18-14 overwinning op LDODK. De Leidenaars overtroefden hun tegen standers door gretig te verdedigen. Zij gaven zulke pressie dat zij regel matig plaatsfouten afdwongen of een snelle rebound pakten, waarbij met name Sander de Haas zich onder scheidde. Alleen kon de overgangs- klasser het overwicht nauwelijks in de score tot uitdrukking brengen, omdat de tweede aanval moeizaam tot scoren kwam. Coach Robin Som- meling bracht dan ook halverwege de tweede helft oudgediende Alfred Lambooy in om meer schot te ver krijgen. Toch duurde het nog tot de laatste zeven minuten voordat het verschil werd gemaakt door goals van Mirjam Duin, Wendy van Hooven, Daan Niesing en ook Lambooy (14- 13,18-13). TWEEDE KLASSE Tijdens het eerste kwartier liet Pernix een 0-3 voorsprong op De Vinken uit handen glippen (5-3). Dit was teke nend voor het zwakke spel van de oranje-witten. Zij speelden slordig en gaven gemakkelijk vrije ballen weg, waaruit hun tegenstanders scoorden. Na rust (9-9) ging het beter, zeker in defensief opzicht. De verdediging hoefde in het slotkwartier slechts twee tegentreffers toe te staan. Saar Karstens (2), Irene van der Burg, Inge Homberg en Mark Piket brachten hun club van 13-12 op 14-17, wat de basis bleek voor een 15-18 zege. De aanval van Fiks was in de eerste helft zó gehaast tegen Atlantis, dat er regelmatig foutief werd geplaatst of geschoten zonder afvang. Coach Theo Vreeken gaf in de rust (12-9) dan ook opdracht om geduldiger te spelen. Deze aanwijzing leverde suc ces op, want Matthijs de Visser, Arjan Wildschut (2) en Maaike van der Kraan bouwden het verschil in het derde kwartier uit tot 17-10. De te genstanders probeerden met terug zakken naar de paal nog tegengas te geven, maar dat was niet effectief blijkens de 24-14 eindstand. Tempo had ruim een helft nodig om zich in te stellen op het spel van Sa- gitta. De Alphenaren zagen hun te genstanders veel over blokken snij den, zodat er veel botsingen waren. Zij wisten in de tweede helft door een betere conditie hun opponenten als nog uit elkaar te spelen. Wouter Kei zer (2), Maaike Rijswijk, Erik Hol- thausen en Elmer Veenman zorgden in krap acht minuten voor de beslis sende omslag (12-11, 12-16). Keizer werd met negen doelpunten topsco rer in het duel, dat in 15-22 eindigde. De Danaïden moest als enige regio nale tweedeklasser de punten aan de tegenstander laten, want het werd te gen EKVA 16-13. „Wij werden goed onder druk gezet en dan zie je dat ons spel nog broos is. Dat komt voor al doordat de vakken nog niet inge speeld zijn", verklaarde coach Arjen Brand het eindresultaat. Zijn ploeg viel in het derde kwartier geheel stil en raakte intussen van 9-7 (rust) op 12-7. Ame Heijman, Stephan van Nierop (2), Barbro Heijman en Ed Dubbeldeman verkleinden nader hand het gat tot drie punten, maar daar bleef het bij. DERDE KLASSE Velocitas behaalde een afgetekende 11-22 overwinning op SDO(H). De Leiderdorpers speelden met Janneke Oldenkamp en Emanuel Vlagsma voor de geblesseerde Marjan Snater- sen (rug) en Iwo Nelson (enkel). Zij werden in de beginfase verrast door het hoge tempo van de thuisclub, die ook zowat alle kansen afmaakte. Dat werd een stuk minder, nadat de acht van Bosman het spel vertraagden en de kansen goed gingen uitspelen. An- dré van Wallinga (3), Elsbeth de Mooij, Arjan van Meeteren (2) en Ar jen Bakker beslisten het duel door de voorsprong van 6-7 tot 7-15 uit te bouwen. De mannen van Madjoe waren in be langrijke mate verantwoordelijk voor de 11-16 zege op DES. Erwin Kellner, Michael Star (5), Jos Star (3) en Mar co Ravensbergen werden immers re gelmatig met succes in stelling ge bracht. De Rijnsburgers hadden van begin af aan een voorsprong van één tot drie punten. In het slotkwartier namen zij definitief afstand door goed te verdedigen, want in deze fase moest slechts één tegentreffer geïn casseerd worden. Met krap drie minuten te gaan leek Crescendo geklopt bij Haarlem (18- 16), maar het liep anders. De groen- witten wisten in een alles-of-nietsof- fensief nog gelijk te komen met de ti- telfavoriet via Johan Baak en Michel Wijnen: 18-18. Coach Martin Verho- rik vond deze ontknoping terecht: „Ik kreeg tijdens de wedstrijd echt een goed gevoel, want wij waren beslist niet minder." Dat bleek, want zijn ploeg nam na rust (11-11) zelfs even een 13-15 voorsprong. Ven )Ur( viel de aanval een kwartier stil de thuisploeg toch weer helen 1 rug kon komen. Gertjan Hens en Michel Wijnen (6) werden i ^as rers. Nj es-1 rVa KZ Leiden behaalde een 17-2 1 winning op Oosterkwartier, h naar van de Leidse Korfbalbei in amper vijf minuten afstand - a 7), maar kon het verschil nai uitbouwen. Dat kwam omdat £H0 genstander weinig kansen no ps y om te scoren, hoe goed de [st verdediging ook haar best dee gr Amoldus, Rik Noordervliet (4) tel van Lunteren en Sandra La: na, (3) waren het best op schot. je^ zaal verving de afwezige Bian ncj( teveen met verve. <jc door Maarten Dekker sassenheim - Gedroomd, stille tjes gehoopt, maar nooit ver wacht. Dat TOP bij de start van z'n tweede seizoen als hoofdklas ser van een gerenommeerde te genstander als Die Haghe zou Winnen (24-23), daar had nie mand op gerekend. Maar de sen sationele zege op de landskampi oen was geenszins toevallig, al léén maar dikverdiend. TOP bleek zaterdag als collectief een stap verder in z'n ontwikke ling dan vorig seizoen, bij het debuut op het hoogste korfbal- niveau. Een opmerkelijke con statering aangezien de Sassen- hëimers in de aanloop naar het zaalseizoen een klasse lager ac teerden, in de overgangsklasse. Dat1 kan onmogelijk een ideale voorbereiding zijn op wedstrij- dën tegen de sterkste ploegen van Nederland. Of Die Haghe nog in die catego rie thuishoort, is overigens nog maar de vraag. Van het team dat acht maanden eerder in de zaal finale in Ahoy' won, is niet veel me^r over. Ter illustratie: Leide- naar Maarten van Vliet (die in de zomermaanden overkwam van Sporting Trigon) heeft in Den Haag als relatief onervaren korfballer zomaar een basis plaats veroverd. Hij was tegen TOP zeker niet de minste van zijn team, maar had de pech dat hij Sander Harmzen tegenover zich trof, de beste verdediger in de Sassenheimse gelederen. Dat maakte het voor Van Vliet erg moeilijk om zich te onderschei den. Die Haghe is in z'n huidige sa menstelling meer dan ooit af hankelijk van steunpilaar en in ternational Kees Slingerland, wist ook TOP's coach Gert-Jan Kraaijeveld. Bij het uitstippelen van de tactiek kwam daarom de nadruk te liggen op het bloot leggen van de zwakke plekken bij de tegenstander. „We moes ten het spel op andere plaatsen ontregelen, zodat hun beste spelers niet in de wedstrijd kon den komen." Die opzet slaagde redelijk, al kwam Slingerland toch nog tot acht doelpunten. Maar de grootste kracht van TOP lag niet in het afstoppen van de opponent. Aanvallend was de ploeg scherp, geconcen treerd en geduldig. „We hebben Johanna van Drongelen aan de bal nanjens TOP. De Katwijkse debuteerde zaterdag tegen Die Haghe op het hoogste korfbalniveau. Foto: Taco van der Eb onze kop niet verloren", zei Kraaijeveld. „Onze organisatie heeft ons de overwinning be zorgd. Iedereen stond er van daag." Minstens zo belangrijk was het dat de voornaamste schutters van de thuisploeg bij zonder goed op dreef waren. De eerste drie schoten van Stanley Lardé waren raak en ook verder in de wedstrijd hadden hij en Steven Baart weinig pogingen nodig om te scoren. „Dat is na tuurlijk zo", gaf de trainer toe. „Maar waar begint het? Draait het team lekker omdat Stanley en Steven makkelijk doelpunten maken of maken zij makkelijk doelpunten omdat ze goed in stelling worden gebracht? Ik denk toch het laatste." Feit was dat TOP vanaf het be gin de bovenliggende partij was. Desondanks waren er hachelijke fases, toen Die Haghe twee keer nadrukkelijk aanzette om het gaatje te dichten (van 11-8 naar 11-12 en van 15-12 naar 15-16). Vorig jaar zorgde dat nog wel eens voor een krampachtige re actie in het spel van TOP, maar de ploeg van nu toonde juist in die situaties aan gegroeid te zijn. Geen vertrokken gezichten als Slingerland er weer eens een onmogelijke bal ingooide, geen paniek als de voorsprong plotse ling een achterstand werd, geen overhaaste acties om snel tot scoren te komen. In plaats daar van zochten de Sassenheimers telkens met veel geduld naar de beste kansen. Pas als de situatie ideaal was, losten ze een schot en vaak was het dan raak. Die rust in het spel was onge twijfeld een gevolg van de op vallende rust voor de wedstrijd. Een uurtje voor aanvang slen terden sommige spelers nog in burgerkloffie langs de kantine en drie kwartier daarna gaf Kraaijeveld nog gezellig een rondje weg aan een groepje TOP-getrouwen. Hij vond dat niets bijzonders. „Ik ben van plan om het altijd zo te doen. Druk wegnemen bij de spelers is een van de belangrijkste taken van een trainer. Vandaag was dat makkelijk, omdat we niet moesten winnen. Die Haghe was de favoriet" Tot 21-21 gingen underdog en favoriet gelijk op, daarna nam de thuisploeg een kleine voor sprong. Ex-TOP-speelster Mir jam de Kleijn, vorig jaar uitge roepen tot debutante van het jaar in de hoofdklasse, korfbalde onopvallend, maar zorgde er met haar derde doelpunt voor dat Die Haghe nog dichtbij kwam. Er restte te weinig tijd om gelijk te maken. Alleen Slin gerland werd nog een keer ge- vaarlijk, maar de scheidsrechtér floot die actie af. De ziedende reactie van Die Haghes aanvoer der toonde niet alleen de frus tratie over de uitslag. Voor de goede verstaander was het ook een verborgen compliment voor TOP. TOP-Die Haghe 24-23 (14-12). Scheidsrechten Pieters. Toeschou wers: 350. Doelpunten TOP: Steven Baart 8, Stanley Lardé 6, Tim van der Horst 4, Marion Broekhuizen 3, Sander Harmzen 2, Judith Kok 1. door Wïm Siera waterpolohoofdklasse - Na een reeks teleurstel lende resultaten in de eerste competitiehelft kon LZ 1886 eindelijk twee punten aan het totaal toe voegen. De Leidenaars wonnen nog met ruim ver schil ook. Brandenburg uit Bilthoven werd met 14-4 opgerold. LZ 1886 revancheerde zich daar mee voor de remise (13-13) van een aantal weken geleden tegen dezelfde ploeg. Brandenburg had weinig in de melk te brokkelen tegen de formatie van trainer Michel van de Zeeuw. De Leidenaars gingen geconcentreerd te werk en lieten in verde digend opzicht nauwelijks steken vallen. Het ge ringe aantal tegendoelpunten stemde Van der Zeeuw tevreden. Uitblinker in het Vijf Meibad was zaterdag Jan Langerhorst. De routinier dirigeerde zijn defensie op voortreffelijke wijze en stond ook nog eens aan de basis van elke Leidse aanval. Sco ren deed hij ook nog; hij nam twee doelpunten voor zijn rekening. Andere doelpunten kwamen van Martijn Laurense 5x, Frans Langerhorst 4x en Arnold Spros 3x. De Zijl/LGB slaat als debutant geen slecht figuur in de hoofdklasse. Tot veel puntenwinst heeft het nog niet geleid, de enige overwinning werd be haald op BZPC, maar de wijze waarop de Leide naars zich manifesteren tegen de topploegen dwingt veel respect af. Ook het dit jaar sterke AZPC moest zaterdag vol aan de bak om een 7-4 zege uit het vuur te slepen. De Zijl/LGB heeft zich na een aarzelend begin goed ingesteld op de op positie in de hoofdklasse. Met lange bedachtzame aanvallen haalt de Zijl/LGB het tempo uit de wed strijd. Fouten worden er dan ook nauwelijks ge maakt. Dit tot ergernis van AZPC dat het tempo graag opschroeft maar zaterdag stuitte op een ui termate taai Leids gezelschap. Pas in de slotperio de kon AZPC het kwaliteitsverschil in cijfers uit drukken. De ploeg van trainer Jan Bram van Luit forceerde een marge van twee doelpunten (5-3) en die klap kwam de thuisploeg niet meer te bo ven. In de eerste periodes hield de Zijl/LGB lange tijd gelijke tred met AZPC. Vooral de jongeren Roeland Spijker en Koen Plasmeyer bewezen aan winsten voor de toekomst te zijn. Zij smaakten zelfs het genoegen international doelman Arie van der Bunt te verschalken. Andere doelpunten kwa men van Joost Wielaard en Robert Kleywegt. AZC/Alphen gaat weer over tot de orde van de dag. Na het Europa-Cuptoernooi en het bekerduel tegen LZ 1886 stond zaterdag het competitieduel tegen HZ/Zian op het programma. De Alphena ren lieten zich na een zware week niet verrassen en wonnen met 8-4. AZC had de handen vol aan de ploeg van Martin Pronk. In de eerste twee pe riodes kon HZ/Zian de Alphense equipe nog bij benen. Dit kwam op het conto van de ploeg van Eric Noordegraaf. De pogingen van AZC om de overtalsituaties in doelpunten om te zetten mis lukten en de Hagenaars bleven dan ook in het spoor (3-2). In het verloop van het duel speelde AZC de vermoeidheid van zich af en kwam op een 7-2 voorsprong. Opmerkelijk was het spel van Niels Zuidweg. Na een goed gespeeld Europa- Cuptoernooi bewees hij zaterdag weer zijn waar de. Hij doelpuntte tweemaal. Andere doelpunten kwamen Kjell Boom en Kimmo Thomas 2x. door Wim Siera waterpolo - Vivax incasseerde de tweede nederlaag van het seizoen. Tegen Rapido werd het 8-3, De Haarlemmers kwamen als een sterk collectief voor de dag, terwijl Vivax het meer zocht in, goedbedoelde hoogstandjes, die nauwelijks effect sorteerden. Voor Vivax scoorden Niels Plas meyer (2) en Eric Melein. Katwijk was niet opgewassen tegen HZC Weusthag uit Henge lo: 1-5-9. Drie persoonlijke fou ten van Cees en Hans van Duyn deden Katwijk de das om. Tegen HZC/Weusthag scoorden Alex Sieval (4), Dirk Haasnoot (2), Ferry Spros, Hans van Duyn en Kjeld BoonstoppeL De 9-5 nederlaag van Sassen heim tegen Aquafit lag in de lijn der verwachtingen. De Bever- wijkers zijn dit seizoen in eigen huis nauwelijks te kloppen en bovendien miste Sassenheim coach Arjan Meirink en doel man Donald van Leeuwen. Remco de Bruin en Sander Heruer scoorden beiden twee maal. Derdeklasser Koudekerk liep zich zaterdag stuk op de defen- "Slë van middenmoter Het Y. In Amsterdam leed de lijstaanvoer der de tweede nederlaag van het seizoen (8-4). Een goed excuus was de volle ziekenboeg. Doel puntenmakers: Rob Westgeest (2), Sander Emeis en Lars Bergs- ma. De inbreng van Alkemade-spe ler Ruud Koster in het duel te gen De Wilskracht was zaterdag minimaal. De steunpilaar van de derdeklasser werd in de tweede periode door coach Ruud Wormgoor gewisseld. Om onduidelijke redenen bleef hij in het water liggen. Het arbitrale duo bestrafte de onreglementai re overtalsituatie van Alkemade met de uitsluiting van Koster en een strafworp. Alkemade weer de zich zonder Koster dapper tegen het hard spelende De Wilskracht. Tot ver in de vierde periode had Alkemade uitzicht op de zege (8-7). Twintig secon den voor tijd verloor de defensie toch nog een aanvaller van de thuisclub uit het oog. Eindstand 8-8. Voor Alkemade scoorden Ronald van der Tang (3), Ivo Scholz (2), Daan Elstgeest (2) en Jack Geerlings. Vrouwen LZ 1886 beleefde de zevende domper van het seizoen tegen PSV. De koploper won met 18-5. Heel LZ kreeg het in de loop van het duel aan de stok met arbiter Van der Heuvel. Trainer Kolling kon in de vierde periode het zwembad verlaten. De doelpun ten kwamen van Noeki Klein (2), Natasja Sierag (2) en Lorette Velting. Met 14 punten uit zeven duels heeft De Zijl/LGB een stevige basis gelegd voor promotie naar de eerste klasse. Zaterdag moest het als vierde geklasseerde de Watervlo er met 13-4 aange- loven tijdens een vervelend duel met blessures voor Ingrid van Veen (bloedneus) en Wendy van Berkel (ribblessure). Met de veelvuldig scorende Ester Stou ten (4) in de gelederen was het pleit na de tweede periode al beslecht (1-7). Voor de Leidse ploeg scoorden verder Iefke van Belkum, Ingrid van Veen, Nancy Kijk in de Vegte, Pamela Uyter- dijk (2), en Brenda Ligtvoet. Alkemade sprong slordig om met de kansen tegen het laagge klasseerde De Wiekslag, dat wel doeltreffend was en onder meer twee overtalsituaties en twee strafworpen benutte. Alkemade verloor met 4-2. Heieen Schoo en Daniëlle Oudshoom scoor den. door Jan Bey dammen - De Rijnsburgse Damclub (RDC) heeft zich goed hersteld van de zware ne derlaag uit de vorige ronde. Doetinchem werd met 15-9 verslagen. „We hebben zelfs kansen gehad op een nog gro tere zege", aldus captain Cor van Dusseldorp. „Zij hadden hun sterkere spelers aan de la gere borden opgesteld en die werden netjes op een plusre mise gehouden door Arjan en Eric Hogewoning en wij won nen aan de hogere borden." Er werd een beslissende voor sprong bereikt door een winst partij van Richard Kromhout die handig enige foutjes af strafte en Pieter Jan Rijken die al na tien zetten z'n opponent met een achtergebleven schijf liet zitten. Aan het eerste bord speelde Van Dusseldorp zijn tegenstander probleemloos van het bord en werd met vier afsluitende remises de match zege zeker gesteld. Samen Sterk uit Hazerswoude is na een 20-5 nederlaag tegen TDV onder de rode streep te rechtgekomen. Tegenover ver- liespartijen van Micha van Tol, Raymond van Es en Louis de Frankrijker stelden de Hazers- woudenaren in het begin van de wedstrijd slechts een vijftal remises. Ook Ruud de Kooter en Martin de Jong beten uit eindelijk nog in het stof. Het Leids Damgenootsj (LDG) speelde in Schag 1 gen zijn medekoploper o f j, vreemde manier met 14- lijk. Met de eerste vijf bi p| gekomen uitslagen werd liefst een 13-1 achterstal gelopen. Met Schagen» linggelukjes gingen de van Henk Meester, Jan land, Arend van Beelen Swart voor LDG verion ommekeer kwam toen Bronstring de sterke I Jong soepel van het speelde. Er werden krachten gevonden bij den Ouden in een mooi spel en André van de met een irritante arbil zijn bord in de tijdntx (remise). Hans Kreder via een doorbraak naar d 'Man of the match' wei slotte Fred Ong die me spannende vijf-om-twee P spelzege, een belangrijk spel uit het vuur sleepte. De RDC-reserves gingei 9-18 onderuit tegen Ai land. Na een zege valf Schijff en goede remise Cees van der Bosch Leidse Gera Hol tegen nenten met een hogere leek alles nog hoopvol, daar stonden nederlage Rinus en Mariëlle Kron Fons van der Plas en Nic tegenover. Een winstpar Casper Vroegop kon de niet meer redden. ed volleybal - De vrouwen van Ge- mini boekten een overtuigende overwinning op Woerden: 0-4. De Voorschotense volleybalsters hadden het alleen in de eersfe set moeilijk toen een voor sprong van vijf punten werd weggeven. Met een paar goede acties bezorgde Pia van der Boom haar ploeg de setwinst. Daarna was de tegenstand van Woerden gebroken. Overtui gend won de Voorschotense ploeg de resterende drie sets. Coach Peter van Vliet was vooral tevreden over de spelverdeling. „Angelique Hukker speelde een foutloze partij. In vergelijking met de tegenstander was het spelverdelen van een veau." De mannen van Leython kansen op een hoge kl< liggen tegen US. De pli zich te veel uit het spe door irritaties over de am De Leiderdorpse ploeg leen de tweede set. Daa de ploeg de kansen op liggen in de derde set. D< set werd Leython van h i gespeeld: 23-25, 25-21, 12-25. WO/Aspasia liep in Utri gen een 3-1 nederlaag aa Protos. De ploeg uit Koi bezet nu de vierde plaal ranglijst van de derde div handbal - Foreholte is zonder kleerscheuren teruggekeerd uit Limburg. Gisteren versloegen de Voorhoutse handbalsters Leudal uit Hom, een dorpje tussen Roermond en Venlo, met 21-15. Foreholte is na de lastige uit wedstrijd nog steeds ongeslagen en draait met acht punten uit vijf duels mee in de top van de hoofdklasse. Na een stroef begin ging de ploeg van coach Elly Spreeuw met een minieme voorsprong (9-8) rusten. In de tweede helft had Foreholte meer te stellen met de scheidsrechters dan met Leudal. De Voorhouters kregen acht keer een twee-minuten- straf, maar vergrootten deson danks - soms met twee speel sters minder dan Leudal - hun voorsprong tot 16-13. In de slotfase bleef de ploeg tien minuten intact en liep Foreholte uit naar 21-15. Esther Hoek blonk uit met vijf treffers, maar ook Helga Janson (4x), Peggy van Drongelen (3x) en Ellen Warmerdam (3x) waren trefze ker. Doelvrouw Anita Seur stop te twee strafworpen. Eén klasse lager boek vrouwen van Stompw hun eerste overwinning seizoen. HVL kreeg Stompwijkse Meerhorsi kans: 21-19. Vooral in de helft hield keepster Jolai der Meij de jonge thuis de been. Alleen in de werd het onervaren te; trainer Jos Stigter op d gesteld, toen de tegen smeekte om maatregele een Stompwijkse speelste De scheidsrechters gaveri de thuisclub geen krimp door Stompwijk na dri strijden voorzichtig ni middenmoot van de d klasse C mag kijken. In dezelfde klasse woni de mannen van Rijnstre het eerst. De reserves v mium '92 uit Ridderkei men alleen in het begin tweede helft even in d van de Alphenaren Maar vooral omdat keep Summer in topvorm w Rijnstreek de uitwedsti 18-15.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24