'VS pakken hoge leider al-Qaeda' Kh Duisenberg met dood bedreigd Geen helm of achterlicht: in Katwijk mag het even 'President Kennedy had elke dag veel pijn' Leidsch Dagblad Leidsch Dagblad Ook arrestaties in Engeland Alphense (86) komt om bij brand in serviceflat Zie ginds komt de reddingsboot Groenendijk weg bij Katwijk Karremans niet echt op de hoogte Verkeerde illustraties D66 kiest massaal voor Pechtold Balkenende doet geen toezegging aan De Waal NR. 43083 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 PvdA'ers laamt Bos lende hoop te Al Gore er terug van veggeweest rfondsen UMC >n terug in d met de loem ike Kozakken ele prooi Quick Boys Kom rij de meeste lentariërs denken teen automerk is ARSOVERLEG ritter De Waal heeft d in alle vroegte een t met premier Balke- bedoeling was om het erieg ot te trekken, uitgeslapen beide he- aren, hun ontmoeting meer dan een beleefd- ek. De heren dronken ie deden een plas en al- oals het was. op een langjarig soci- rd zijn definitief verke- kabinet is niet bereid de ing op enig punt tege- omen. Vooral de WAO- an het kabinet zijn de 3oom in het oog. Asoci- De Waal het kabinets- tde instroom van nieu- gevalien tot een kwart uidige niveau moet be- *n vreemde reactie, plannen komen deels er van de vakbeweging, n streep is gezet door renakkoord is het van er ten minste afspra- en gemaakt voor vol- Het kabinet onder- g aarbij het belang van ging om de kwakkelen mie uit het slop te trek- de vakbeweging heeft lang bij om de werkge- in stand te houden. En tt kabinet afkoerst op male loonstijging van procent zijn de ver net de vakbonden niet ■gbaar. het uitblijven van enig resultaat, is het ge- de twee titaantjes geweest Na de kleine igen over en weer weer een beetje uit de FNV-voorzitter sugge- jo dat met CDA-lijst- dkenende over de WAO zijn te doen. De v ers zoekt hij vooral in -%■ En zo zet De Waal Eke campagne tegen de «alitie voort De FNV Bn[m stemadvies, zolang 7 n maar geen VVD stem- 3: 2 leider Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag l8 NOVEMBER 2002 VRAGEN cdaiiirei idt/ aud Ho nrociHont mpt ppn aantal (rrnnurpliiLp frankfurt/anp - De president van de Europese Centrale Bank (ECB), Wim Duisenberg, en zijn vrouw Gretta zijn met de dood bedreigd. Dat meldt vandaag de zakenkrant Wall Street Journal. De familie Duisenberg heeft ver scheidene vijandige brieven en e-mailtjes gekregen naar aanlei ding van het tumult rond Gretta Duisenberg. Zij maakt zich openlijk sterk voor de Palestijn se zaak. De ECB was niet bereik baar voor commentaar. Gretta brengt in januari samen met een aantal vrouwelijke Tweede-Kamerleden een be zoek aan het Midden-Oosten. De bedoeling was eigenlijk dat ze vorige week al zouden ver trekken, maar het bezoek werd 'om veiligheidsredenen' afge last. Vanuit de Tweede Kamer was er kritiek op het voorgenomen be zoek omdat dat met belasting geld zou worden betaald. Gretta heeft nu laten weten dat zij en haar reisgenoten de reis uit ei gen zak betalen. washington/anp-gpd - De VS blijven geheimzinnig doen over een 'hooggeplaatst lid van al- Oaeda' dat zich sinds kort in Amerikaanse gevangenschap zou bevinden. Tom Ridge, het hoofd van het Bureau voor de Binnen landse Veiligheid, bevestigde gis teren het bestaan van 'een ge vangene die zijn ondervragers nuttige informatie geeft'. Meer wilde Ridge niet zeggen, ook niet om wie het gaat, waar de man is aangehouden, en wat zijn rol was in het terreurnet werk van Osama bin Laden. Ridge verscheen gisteren in drie nieuwsprogramma's op tv, ken nelijk met het doel de indruk weg te nemen dat de 'oorlog te gen het terrorisme', de topprio riteit van president Bush, niet veel concreets oplevert. Ridge probeerde ook de opwin ding te dempen over waarschu wingen voor nieuwe aanslagen. Die staan in een brief van zes kantjes van al-Qaeda, die via een journalist van de Qatarese zender al-Jazeera in de publici teit kwam. De VS worden daarin onder meer gewaarschuwd de steun aan Israël te staken, 'an ders kunnen jullie ons in Was hington en New York verwach ten'. „Dat hebben we al eens door Nancy Ubert alphen aan den run - Een 86- jarige Alphense vrouw is zater dagochtend door verstikking omgekomen bij een brand in haar serviceflat. De politie gaat er vanuit dat het vuur is veroor zaakt door een smeulende siga ret, maar kan dat nog niet met zekerheid zeggen. Omstreeks half tien kreeg de Al phense brandweer de melding dat een appartement op de eer ste etage van de Magnoliaflat aan de Bosparkweg in brand stond. Een voorbijganger, die de vlam men ontdekte, was ondertussen bezig om de flatbewoners te waarschuwen. De bluswagen was vrijwel direct ter plaatse omdat de brandweerkazerne twee straten verderop ligt Vol gens L. Apperloo, officier van dienst, viel de omvang van de brand mee. Maar dat een oude re vrouw in de vlammen om kwam, had een grote impact op de brandweerploeg, die nader hand in de kazerne is opgevan gen. Het vuur was vrij snel geblust, alleen de woonkamer brandde totaal uit. Uit voorzorg werden de bewoners van tien andere woningen geëvacueerd. Terwijl op de eerste etage onderzoek werd gedaan naar de oorzaak van de brand en het slachtoffer nog in de kamer lag, werden de bewoners in de centrale ont moetingsruimte op de bovenste verdieping van de flat over de si tuatie geïnformeerd door burge meester Schoof. Voor een aantal ouderen dat moeite had het drama te verwerken, is bureau slachtofferhulp ingeschakeld. De overleden vrouw wachtte op een opname in een verzorgings huis. Ze had al twee keer eerder per ongeluk brand veroorzaakt. Buren spraken er schande van dat niet eerder is ingegrepen. Volgens burgemeester Schoof is dat oordeel niet zo makkelijk te vellen: „Iemand moet wel erg ver heen zijn wil je hem tot een opname in een verpleeghuis of psychiatrische inrichting kun nen dwingen. Soms lopen de dingen nu eenmaal niet zo snel als je zou willen." Pagina R5: Bewoners serviceflat komen na noodlottige brand bijeen door Sjaak Smakman katwijk - Een slagveld was het, vorige week, toen de po litie na een massale kloppartij in het Katwijkse uitgaans gebied veertien arrestaties verrichtte. Maar dit weekein de voeren de jongeren vooral schijngevechten met de zeven 'platte petten', een motoragent en een 'stille' die in de nacht van zaterdag op zondag de orde moeten handhaven. Alles blijft rustig. Het is van meet af aan duidelijk dat niemand van de paar honderd jongeren op het pleintje aan de Badstraat uit is op een herhaling van vorige week, hoeveel drank en pillen ze in de afgelopen uren ook naar binnen hebben gewerkt. Het blijft vooral bij toespelingen op de grootscheepse vechtpartij van een week geleden. De agenten zijn wel op alles voorbereid. Een van hen heeft een headset en staat permanent in verbinding met het hoofdbureau. Maar er wordt niet gekozen voor de confrontatie. Als jongeren midden op straat gaan staan en een gevaar voor zichzelf en de spaarzaam passeren de auto's vormen, worden ze vriendelijk verzocht op de stoep te blijven. Ze doen het allemaal, zonder tegen sputteren. Verder legt de politie niemand een strobreed in de weg. Fietsers rijden bijna steevast in het donker weg, want de verlichting doet het bij bijna niemand. De agenten laten het gaan. Brommertjes rijden rondjes. Ook hier kapotte verlichtingen, terwijl de bestuurders met een helm op met een kaarsje te zoeken zijn. Het is wel goed zo. Openlijk worden joints gerold. De doordringende hasj lucht kan ook de trouw hun rondjes lopende agenten niet ontgaan, maar ze wandelen gewoon door. Van hasj word je niet agressief. Dat veel jongeren zo dronken zijn dat ze nog slechts met dubbele tong kunnen praten, is al helemaal geen zaak voor de politie. Langzaam maar zeker stroomt het plein leeg. Om drie uur, een uur na sluitingstijd, staat nog slechts her en der een plukje jongeren te praten. „Het zit er bijna op", zegt een agent opgelucht tegen zijn collega. Langs de Voorstraat loopt een jongen met twee handen stevig aan het stuur geklemd. Het stuur zwabbert in zijn handen en hij kijkt, verdwaasd door alle roesmiddelen van deze avond, zo strak mogelijk voor zich uit. Wat de rollator voor zijn oma is, is zijn fiets voor hem: een on misbaar hulpmiddel om te kunnen lopen. eerder gehoord", zei Ridge op de zender ABC. De Democraten hadden vorige week scherpe kri tiek op de voortgang van de strijd tegen het terrorisme. Zij wezen erop dat Bin Laden waar schijnlijk nog leeft en dat al- Qaeda kennelijk nog altijd actief is. Kort daarop verspreidden Amerikaanse media massaal het bericht dat de VS een hoog lid van al-Qaeda hadden opgepakt. Het zou niet gaan om Bin Laden of een van diens plaatsvervan gers. De Britse recherche heeft ruim een week geleden zes Noord- Afrikanen aangehouden, die verdacht worden van het bera men van een terroristische aan slag met gifgas. Drie van de zes worden nog vastgehouden op grond van de nieuwe Britse anti terreurwet, de anderen zijn op vrije voeten gesteld. De mannen zouden zijn aange houden op basis van informatie van de Britse binnenlandse vei ligheidsdienst MI5, die had ver nomen dat de groep ingrediën ten voor een gifgasbom het land wilde binnenbrengen. The Sun day Times spreekt het vermoe den uit dat de groep gif had wil len verspreiden tijdens de spits in de Londense metro, maar le vert daarvoor geen bewijzen. noordwijk/zaltbommel - Nog voordat de stoomboot van sinterklaas zaterdagmiddag aanmeerde in Zaltbommel, maakt hij even een ommetje via het Noordwijkse strand. Daar werd de sint, die voor het aanlanden ge bruik maakte van de snelle reddingsboot Va- lentijn, door honderden Noord wij kertjes bin nengehaald. Voor de goedheiligman breken drukke tijden aan. In het komende weekeinde wordt hij in nog veel meer gemeenten ver welkomd. Foto: Hielco Kuipers katwijk - W Katwijk moet ver der zonder trainer Alfons Groe nendijk. Na de met 0-2 verloren wedstrijd tegen Excelsior Maas sluis besloot de Leiderdorpse ex-prof op te stappen bij de club, die op de tiende plaats staat. Groenendijk zegt niet meer in staat te zijn de spelers groep te motiveren. Pagina Sport Den Hjlag - Het hogere echelon van de Verenigde Naties en Sa rajevo en Zagreb was in de laat ste maanden voor de val van de moslimenclave Srebrenica in het geheel niet op de hoogte van de plaatselijke situatie. De toenmalige overste Th. Karre mans van het Nederlandse ba taljon zei dat vanmorgen voor de parlemtaire enquêtecomnis- sie Srebrenicia. Karremans noemde zich 'een roepende in de woestijn'. leiden - Naast de weersver wachting voor het weekeinde zijn in de krant van zaterdag de oude illustraties van het weer bericht uit de krant van vrijdag blijven staan, waardoor tekst en beeld niet met elkaar corres pondeerden. Waarvoor onze excuses. Leidse wethouder nieuwe partijvoorzitter Democraten door Robbert Minkhorst zwolle - Met een overweldigen de meerderheid heeft het D66- partijcongres Alexander Pecht old afgelopen zaterdag tot par tijvoorzitter gekozen. De Leidse wethouder van verkeer, onder wijs, cultuur en sport kreeg ruim 700 stemmen van de leden. Zijn tegenkandidaat, Utrechter Rob van der Hilst, ontving er 100. Pechtold en zijn echtgenote Froukje Idema reageerden op getogen op de benoeming. Pechtold bekende dat hij de hele dag op het congres in Zwolle niet gerust was geweest op de uitkomst. „Diep in mijn hart had ik wel vertrouwen. Ik sta er voor. Maar de ander doet dat natuurlijk ook. En er kan er maar één winnen", zei de wet houder. De Leidse D66-raadsleden en mensen uit het bestuur, meege reisd om onder andere Pecht- olds kandidatuur te ondersteu nen, geloofden zonder uitzon dering wel in de goede afloop. „Omdat hij reuze geschikt is", zei bestuurslid Thessa van der Wmdt, die zich trouwens be schikbaar heeft gesteld voor de Tweede Kamer. „Hij kan de par tij weer wakker schudden." Pechtold mocht na zijn uitver kiezing niet het congres toespre ken maar slechts bloemen in ontvangst nemen. Voor een speech was geen tijd. Lijsttrek ker Thom de Graaf werd diezelf- Alexander Pechtold viert zijn uitverkiezing tot voorzitter van D66. Foto: Frans Paalman de dag herkozen en zijn toe spraak moest het NOS-Joumaal nog halen, 's Ochtends kon de wethouder wel een praatje hou den. De partij moet zich meer gaan profileren, vindt Pechtold. Hij gaat daaraan mee doen, be loofde hij. „Als voorzitter laat ik de politiek over aan de gekozen politici, maar ook de voorzitter heeft een taak om de mening van de leden neer te zetten. Wat mij betreft nooit meer discussies over ons bestaansrecht, maar een duidelijke koers die ook hel der wordt neergezet." den haag/anp - FNV-voorzitter De Waal heeft vanmorgen geen enkele toezegging gekregen van premier Balkenende. Dat zei hij na afloop van zijn gesprek met de minister-president in het to rentje op het Binnenhof. Het onderhoud was gearran geerd om het vastgelopen soci aal overleg, dat moet uitmonden in afspraken om de economie uit het slop te halen, vlot te trek ken. Balkenende noemde de op stelling van De Waal vorige week 'onbegrijpelijk" en be tichtte hem van het spelen van spelletjes. „Het gaat me niet om spelletjes, maar om de inhoud. Ik heb het gevoel dat de premier dat nu ook inziet", aldus De Waal van morgen. Hij voegde er aan toe dat er over en weer geen excu ses zijn gemaakt. Meerjarige afspraken tussen ka binet en sociale partners over loonmatiging, gesubsidieerde arbeid, spaarloon, pensioenen en de WAO zijn onhaalbaar, concludeerde De Waal. Het ka binet lijkt niet bereid een con cessie te doen over de volgens de FNV-voorzitter 'asociale' WAO-plannen. „De premier keek geleerd en heeft gezegd dat het moeilijk was." De Waal heeft de indruk dat met het CDA wel zaken zijn te doen, maar dat WD-ministers bij de WAO dwarsliggen. „Ik heb het idee dat ze niet eensgezind zijn." Er zal nu worden aangekoerst op afspraken voor alleen 2003, waar de WAO dan geen onder deel van uitmaakt. Het kabinet wil in dat akkoord vastleggen dat de lonen met niet meer dan 2,5 procent stijgen. De Waal ver wacht dat de FNV vanmiddag zijn looneis op maximaal 3,5 procent zal vaststellen. Afhanke lijk van de afspraken die met het kabinet kunnen worden ge maakt, kan die eis dan naar be neden worden bijgesteld. Op 28 november moeten de af spraken tussen kabinet en werk gevers en werknemers definitief worden beklonken tijdens het fi nale Najaarsoverleg. Pagina Binnenland: D66 steunt starters op de huizenmarkt Pagina Ri: 'Het is echt geen gelopen race' Medicijnen, slaaptabletten, peppillen, hormoonpreparaten en injecties hielden JFK op de been new york/anp - De in 1963 vermoorde Amerikaanse president Kennedy leed aan veel meer kwalen, had meer pijn en slikte veel meer medicijnen dan ooit bekend was. Dat is gebleken uit een onderzoek van de medische gegevens van Kennedy uit de laatste acht jaar van zijn leven. Daaruit komt naar voren dat de Witte Huis-arts loog en zelfs het verslag van de lijkschouwing na de moord op Kennedy onjuistheden bevat De onderzoekers Robert Dallek (histori cus) en Jeffrey Keiman (internist) hebben het verhaal over hun onderzoek van de dossiers - voor een biografie die volgend jaar verschijnt - aan The New York Times verteld. „Het opmerkelijkste was dat hij elke dag van zijn presidentschap pijn leed", zei Keiman tegen de krant. Uit de studie blijkt hoe ver Kennedy ging om zijn kwalen te verdoezelen. De nieu we informatie toont aan dat zijn imago van een krachtige en sportieve man, in stand gehouden door onder meer verkla ringen van de Wïtte-Huisarts, in scherp contrast was met de werkelijkheid. Ken nedy zelf ontkende in 1960, kort na zijn verkiezing, keihard dat hij de ziekte van Addison had, terwijl hij er wel aan leed. Hij klaagde zelden over zijn gezondheid. Iedereen wist dat Kennedy vaak last had van zijn rug en later ook dat hij leed aan de ziekte van Addison. Dat is een levens bedreigende auto-immuunziekte waar door de bijnierschors niet functioneert en die de water- en zouthuishouding in het lichaam verstoort. Maar niemand wist dat hij veel medicij nen slikte zoals pijnstillers, pillen tegen angststoornissen, peppillen, slaaptablet ten, middelen tegen darmklachten en hormoonpreparaten voor zijn nierkwaal. Soms gebruikte hij wel acht verschillende geneesmiddelen per dag. Volgens de onderzoekers klaagdede pre sident soms wel dat hij zich versuft voel de, maar uit bandopnamen van zijn ge sprekken tijdens onder meer de Cubacri- sis in-1962 blijkt dat hij ondanks medi cijngebruik helder van geest was en dat hij de zaken vast in de hand had. Kennedy had zoveel pijn aan zijn rug - een gevolg van door botontkalking ge broken wervels - dat hij niet in staat was zelf zijn linkersok en -schoen aan te doen. Om de pijn in zijn rug te verdoven kreeg hij geregeld pijnlijke injecties, vooral als hij persconferenties of inspannende ver plichtingen had. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam TlMnV A O/. Straat Postcode Telefoon va\ (i.v.m. controle nabezorging) w Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gironummer l Ml ll I I I I 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1