Kleurrijk Ajax heeft weer passie Feyenoord zet Robin van Persie weer uit de selectie SPORT 3 Topper ontaardt in schaamteloze schaakpartij al lost pool af graafschap krijgt rode larn na nederlaag Amsterdammers alleen aan kop na gemakkelijke zege op NEC het duel was het na zijn tweede gele Tottenham-speler minuten. Kort er- gj Dennis Bergkamp, agen na een botsing ds, vervangen. Een lerlander, Giovanni horst, kwam twaalf )r tijd als invaller in ït was op dat mo- dankzij doelpunten rg en Wïltord. Arse- u 32 punten, één ferpool. Nistelrooy scoorde impetitietreffer voor United in de uit jen West Ham Uni- erlandse spits tikte 'b ninuut de 1-0 in op n Solskjaer. 'Onhandelbaar' talent zou te koop zijn aangeboden door Marcel van der Kraan Rotterdam - Robin van Persie heeft het opnieuw verbruid bij de leiding van Feyenoord. De negentienjarige aanval ler werd het afgelopen weekeinde voor de zoveelste keer buiten de selectie ge zet voor een belangrijke wedstrijd. Vol gens scouts van Engelse clubs die Fey- enoord-Newcastle bezochten, is Van Persie te koop aangeboden. Trainer Bert van Marwijk vertelde het talent vrijdag al dat hij mocht thuisblij ven voor de topper tegen PSV omdat hij niet tevreden was over de instelling en de houding van de voetballer in de da gen na de Champions League-wed strijd tegen Newcastle United. De coach beweert dat er geen nieuwe incidenten zijn geweest, maar dat hij zijn beslissing 'weloverwogen' heeft ge nomen. „Iedereen weet dat ik een voetbaldier ben en dat creatieve spelers bij mij zelfs een streepje voor hebben", zei Van Marwijk gisteravond. „Er is niks ern stigs gebeurd. Maar ik voel me ook niet verplicht om alles te vertellen. Je mag aannemen dat er wat mankeert aan de inzet van Van Persie, anders doe ik dit niet. Iedereen moet bij Feyenoord zijn plaats in het elftal of op de bank verdie nen. Hij ook." Het lijkt erop dat de liefde tussen Fey enoord en zijn grootste talent definitief voorbij is. De speler kan in de ogen van de technische staf geen goed meer doen. Van Marwijk heeft het met de speler helemaal gehad. Daarnaast vinden Van Persies collega's dat hij verkeerd om gaat met kritiek. De zaakwaarnemer van de voetballer, Peter Bonthuis, ziet nog geen reden om de langzamerhand bijna uitzichtloze si tuatie vandaag of morgen al met de lei ding van Feyenoord te bespreken. Bonthuis hoopt nog steeds dat de rela tie tussen de coach en de speler weer zal verbeteren. Van Persie werd in augustus al een keer naar huis gestuurd toen de ploeg van Istanbul naar Monaco vloog voor de Super Cup-wedstrijd tegen Real Ma drid. Spelers en trainers zeiden toen dat ze zijn gedrag 'spuugzat' waren. Van Persie werd voor straf gedegra deerd naar het tweede elftal en mocht een tijdje niet meer met de A-selectie meetrainen. Eerder had hij tegen Roda JC de volle laag gekregen van zijn coach. Steun van zijn collega's heeft Van Persie niet meer. Een deel van de spelersgroep vindt dat hij onhandel baar is en dat hij weigert te leren van zijn fouten. Van Persie zelf voelt zich voortdurend aangevallen en heeft het idee dat met name de oudere spelers het op hem ge munt hebben. -jrschone rkKuyt Jet een wonderscho- L »dde Dirk Kuyt gis- L int voor FC Utrecht edstrijd tegen AZ ts profiteerde van nd werk van verde- die in de slotfase Booy naar voren erd. AZ verspeelde iU|or het eerst een Co Adriaanse, de i Henk van Stee. tijer wil de bank Gérard de Nooijer ^veen-trainer Fop- te kennen gegeven ,a e niet op de bank te De Haan besloot thuis te laten. „Als ia® ;an ik hem moeilijk zei de trainer, eite zich op te la- rol als reserve. We ver gesproken en jdagen praten we geen sprake van 4storing erpark Het Oosterpark javond te kampen j~ omstoring voor en n edstrijd van FC egen De Graaf- 11 luel begon ruim te laat en in de rust jnverlichting op- et bestuur van Gruno, dat op be- j(j( >rd het meest ge- het ongemak. De lelijk steken en het Uege van negen iet in. Na een kwar- de bestuurders be- r - Met een 3-0-over- 5 de Londense derby „lm Hotspur nam Ar- qj lag de koppositie 0 verpool in de Pre- i. De 'Reds', aan- 1D istander van Vitesse im de UEFA-beker, gisteren twee be nten door een doel- 'e] lijkspel tegen Sun- de zaterdag op in- ie wijze de score 3 al. De Fransman net buiten het eigen bied in bezit en Jnsh naar de andere pt veld af met een oi01 tevent af op degradatie SPD - De Graafschap I r het zesde achter- seizoen tot de de- 1 iidaten, maar be- I die tijd nooit op de lts. Tot zaterdag- current FC Gronin- er et 3-1 en droeg de m n over aan de Ach- 3, :k avond kan niemand ;r I heen: De Graaf- e degradatiekandidaat ie t. Zelfs FC Gronin- ;d >r het laatst had ge ne 28 april van dit jaar, /alimst van de Doetin- te lechts kon bogen op 1! spelen, heeft de e< ts achter zich gela- F roin er ook nog om- eipiner Peter Bosz de eredivisionist de been krijgt. Zelf ner er - ook na za- lii - nog altijd ver- iel en weigert hij de i,2i de ring te gooien. :s! laag brengt me niet te opstappen", ver- di .,Het enige dat ons ïti g kan krijgen zijn v team op zich is in ie aan de gang." Het v<] echter dat de pun- ei& en dat niets er op v, en kentering aan- losz, die zijn spelers ïgen gaf, had gelijk len dat tot de ope- w e ningstreffer van FC Groningen in de 64ste minuut niet wees op verlies voor de Doetinchem- mers. Een enorme communica tiefout tussen Jean-Paul van Gastel en doelman Jurgen We vers hielp de thuisploeg in het zadel. Van Gastel dacht de bal terug te koppen op zijn doel man, maar gaf Glen Salmon een cadeautje. Tot dat moment ver diende het slechte duel geen winnaar, wel toonde Groningen de meeste ambities. En maakte De Graafschap weer de uitein delijk beslissende fouten. Er is ongetwijfeld chemie tussen Bosz en zijn spelers maar resul taat levert het niet op. Misschien wil de trainer wel teveel. De be leidsmakers van de Doetin- chemse club willen met De Graafschap naar de midden moot en Bosz - de prediker van mooi, verzorgd voetbal - leek de aangewezen man dat te bewerk stelligen. De filosofie is prijzens waardig, maar de selectie blijkt er niet aan toe. Groningen vierde de eerste zege van het seizoen uitbundig. San- der van Gessel: „We zijn in ieder geval De Graafschap nu voorbij. Dat was ook ons eerste streven. En nu moeten er snel meer punten komen. Ik denk van wedstrijd tot wedstrijd. We zul len toch naar onszelf moeten kijken en ons niet teveel met de stand op de ranglijst van andere ploegen bezig moeten houden." Deportivo en Barcelona schuwen allebei het avontuur door André Hoogeboom door Peter van Duyl la coruna/den haag - Het Spaanse voetbal regeert Europa met harde hand, maar die over heersing is geen garantie voor spektakel of amusement. De portivo La Coruna en Barcelona, twee van de belangrijkste speer punten in de Iberische domi nantie, gingen elkaar zaterdag met zijden handschoenen te lijf. Die aanpak paste de ploeg van Roy Makaay uiteindelijk beter dan die van Patrick Kluivert. 'Depor' won met 2-0. Hollands glorie in Galicië. Kort voor het begin van de Spaanse topper vonden twee van de hoofdrolspelers in de Spaanse topper elkaar in een innige be groeting. Patrick Kluivert en Roy Makaay, de spitsen van Oranje, wensten elkaar succes. De ont moeting straalde warmte en res pect uit, de erkenning van el- kaars vakmanschap. Kluivert en Makaay gelden, naast Raül en Ronaldo van Real Madrid, inmiddels als de beste aanvallers van Spanje. Kluivert (26) maakte sinds hij in 1998 het shirt van Barcelona aantrok 69 competitiedoelpunten in 135 wedstrijden. In de Champions League scoorde hij vijfden maal in 33 ontmoetingen. Roy Makaay heeft altijd in de scha duw gestaan van jongens als Bergkamp, Kluivert, Van Nistel rooy en zelfs Hasselbaink, maar dit seizoen branden de felste schijnwerpers in La Coruna. Ze ven goals in negen wedstrijden maakten Makaay topscorer van Spanje, maar met name in de Champions League deed hij van zich spreken. Met zeven treffers, waarvan vier tegen Bayem München, bezorgde hij zijn club zo ongeveer in zijn eentje een plek in de tweede ronde. De waardering voor Makaay groeit met de week. In het duel met Oostenrijk beleefde hij vori ge maand eindelijk zijn door braak in Oranje. En hij is ook uitgenodigd voor de erewed- strijd die Real Madrid op 18 de cember tegen een wereldelftal speelt ter gelegenheid van zijn 100-jarig bestaan. Volgens de commissie die de uitnodigingen verstuurde, is Makaay in Europa de spits die het best in vorm is. Van dat aanvallende potentieel was zaterdagavond nauwelijks iets terug te zien. Samen kregen de Nederlanders welgeteld één kans: na dertig seconden stond Makaay oog in oog met Barcelo- na-doelman Bonano, maar de Argentijn bleef de situatie mees ter. Makaay speelde zaterdag zeker niet slecht, Kluivert zelfs uitste kend. Maar de spits van Barce lona maakte bijna al zijn acties op veertig meter van het vijan delijke doel. Omdat trainer Louis van Gaal voor een voor zichtige aanpak had gekozen, fungeerde Kluivert veel meer als vijfde middenvelder dan als spits naast Saviola. De gereserveerde tactiek van punt in het Estadio Riazor. Bo vendien is het Barcelona van Van Gaal bepaald nog geen ploeg waar tegenstanders wak ker van liggen. Van de laatste zes duels in de Primera Division werden er maar twee gewon nen. Naast de stamgasten Kluivert, Frank de Boer en Phillip Cocu mocht ook Michael Reiziger weer eens opdraven. De verde diger speelde deze competitie pas veertien minuten en is in Camp Nou op een zijspoor ge raakt. Het opstellen van Reiziger als vierde verdediger paste allemaal in het opzichtige plan van Bar celona om een punt mee te ka pen uit La Coruna. De ploeg van Van Gaal (die volgende week in eigen huis Real Madrid ont vangt) had veel en langdurig balbezit, maai' gebruikte dat nooit om met overtuiging op zoek te gaan naar een doelpunt. Omdat Depor-trainer Xavier Irureta van nature al niet tot de meest avontuurlijke oefenmees- ters behoort, ontaardde de top per in een schaamteloze schaak partij. Uiteindelijk profiteerde toch weer Deportivo La Coruna. Ze ven minuten voor tijd schoot de Argentijn Lionel Scaloni, na een overstapje van Makaay, vanuit een moeilijke hoek raak. De rechtervoet van invaller Alberto Luque ontdeed twee minuten later zelfs de slotfase van alle spanning: 2-0. amsterdam - Ajax is in vorm en bekroonde een week vol uiter sten met een soevereine kopposi tie in de eredivisie. Na een snelle 2-0 in de tweede helft kon Ajax zich zelfs bij vlagen galleryplay permitteren. Fraaie goals, mooie voetbalmomenten, drie ballen te gen paal en lat. De ploeg kreeg applaus van het doorgaans kriti sche thuispubliek, dat de thuis club met 6-o zag winnen. De tweede helft deed de matige eerste snel vergeten. Vijf goals in drie kwartier tegen een ploeg die niet in staat was volwaardig te genspel te bieden. NEC werd zoek gespeeld door Ajax. Ronald Koeman: „Ze hebben hun ver antwoording genomen door de mensen tot de laatste seconde te laten genieten." NEC stond erbij en keek ernaar. Zoals naar het lobje van troetel kind Rafael van der Vaart, dat deed denken aan Bergkamp in zijn beste dagen. Van der Vaart, altijd op zoek naar een doel punt, nam nummer vier voor zijn rekening, na een combina tie met Witschge en Maxwell. Eerder had Van der Meijde na een snelle prikactie al voor 3-0 gezorgd. Dat het voor rust allemaal niet zo denderend was, ook dat viel te verklaren. Het was een bewo gen week voor Ajax. Verliezen van Inter, toch door in de Champions League en vervol gens een loting om van te water tanden. Ajax had de eerste drie kwartier van het verplichte nummer tegen NEC vooral no dig om weer met beide benen op de grond te komen. Voor rust: niet attent, slaperig haast. Na rust wakker en alert. Mido fungeerde weer eens als aanvalsleider en wat de Egypti sche spits onderscheidt van concurrent Ibrahimovic is voor al zijn passie en zijn sympathie ke uitstraling. Gisteren scoorde hij nummer één en nummer twee. Beide keren met het hoofd. De eerste goal werd voorbereid door Trabelsi, de Tu nesiër, die inmiddels is uitge groeid tot een ware vedette in de Arena. Verslapt door de rama dan - waardoor hij van 's mor gens vijf uur tot 's avonds vijf Barcelona was misschien opval lend, maar wel begrijpelijk. De uitbeurt in La Coruna is voor de Catalanen een van de zwaarste van het seizoen: de laatste vijf jaar pakte Barcelona niet een Patrick Kluivert ontdoet zich van Roberto Acuna in de topper tegen Deportivo. Foto: Reuters/Miguel Vidal WW- De overtreding van Youssouf Hersi tegen Chivu in vier bedrijven. Hersi krijgt rood en Ajax krijgt een penalty die Bergdplmo benutte. Foto's: Hans van Weel uur niet eet en drinkt - en aan geslagen door een slepende blessure verzorgde hij toch de inleiding tot 1-0. Koeman was vol lof over zijn rechtsachter. „Ik kon niet zien dat hij verzwakt was. Hij bleef maar gaan." Om hem te beschermen tegen zich zelf wisselde de trainer zijn rechtsback uiteindelijk maar. Toch is het een zware tijd voor de moslims in de groep, zo be kende topschutter Mido: „Ik zet de wekker 's morgens om vijf uur en dan drink ik veel en eet wat. Het is zwaar, maar nog net te doen." Nordin Boukhari, ook moslim, onderstreepte zijn invalsbeurt met een vlammende goal, de zesde van Ajax. „Aan dat schot viel ook niet te zien dat hij ver zwakt is", zei Koeman met ge voel voor understatement. Het zijn de verworvenheden van een multiculturele ploeg. Inmid dels is wel duidelijk dat de voor delen daarvan aanzienlijk groter zijn dan de nadelen. De passie en de ambitie van Ajax' kleurrij ke gezelschap lijken de nuchtere en realistische aanpak van Koe man op essentiële punten te versterken. Ajax kan geen schaakvoetbal meer spelen, daarvoor is de gedrevenheid en de ambitie van het stel jonge voetballers te groot. Ook Chivu rook gisteren zijn kans om zich te manifesteren. De run van de aanvoerder rich ting NEC-doel werd pas gestuit in het strafschopgebied door Hersi. Die kreeg rood en Bergdolmo een penalty. Dat was 5-0 en Ajax ging door. Richard Witschge, waarschijnlijk aange stoken door zoveel jeugdig elan om hem heen, leverde een pui ke invalsbeurt af. Hij verving de vermoeide Pienaar, strooide met verfijnde passes en schoot nog een keer tegen de paal. Daarbij moet wel in aanmerking worden genomen dat NEC zich, geheel tegen het karakter van trainer Johan Neeskens in, gemakkelijk liet weg spelen. AJAX: Didulica; Trabelsi (56. De Jong), Bergdolmo, Chivu en Maxwell; Gala- sek, Pienaar (63. Witschge) en Van der Vaart; Van der Meyde (74. Boukhari), Mido en Sikora. NEC: Gentenaar; Wisgerhof, Wielaert, Govedarica en Lèiwakabessy (82. Owusuj; Demouge, Schuurman, Wegh, Hersi en Ax (67. Tumba); De Nooijer. i maandag l8 NOVEMBER 2002 1 ll EREDIVISIE tl 12e speeldag: 9 wedstrijden. Toeschouwers: 160.682, totaal: 1.718.960. Best bezochte wedstrijd: Ajax - NEC, 46.084. Slechtst bezochte wedstrijd: Excelsior - NAC, 2948. n Rode kaarten: 2 (Brouwers/Roda JC/2x- geel, Hersi/NEC). Totaal: 15. Gele kaarten: 28, totaal: 261. Meeste kaarten: 7, RBC Roosendaal - Roda JC (Luinge/7xgeel, waarvan 2 om gezet in 1 rood). Doelpunten: 30, totaal: 328. Hoogste score: 6 goals, Ajax - NEC 6-0. Snelste treffer: 4. Cornelisse (RKC Waalwijk). Topscorer van de dag: 2, Den Ouden (RBC Roosendaal), Mido (Ajax). FC Groningen - De Graafschap 3-1 (0-0) 65. Salmon 1-0, 80. Landerl 2-0, 82. Drent 3-0, 88. Turpijn 3-1. Scheids-: rechter: Jol. Toeschouwers: 12.500. Gele kaart: Elshot (FC Groningen), Za- farin (De Graafschap). Bijzonderheid: Wedstrijd begint 35 minuten later door lichtuitval. Tweede helft begint ook tien minuten later door opnieuw uitval licht masten. FC Utrecht - AZ 2-2 (0-1). 24. Nelisse 0-1, 70. Tanghe 1-1, 81. Meerdink 1- 2, 90. Kuyt 2-2. Scheidsrechter: Bos sen. Toeschouwers: 16.800. Gele kaart: Tanghe, Vreven (FC Utrecht), Busker- molen, Lindenbergh (AZ). Excelsior - NAC 0-3 (0-1). 29. Engelaar 0-1, 51. Boussaboun 0-2, 59. Penders 0-3. Scheidsrechter: Van Huiten. Toe schouwers: 2948. Gele kaart: Penders (NAC). PSV - Feyenoord 1-2 (0-2). 28. Ono 0- 1, 43. Buffel 0-2, 54. Rommedahl 1-2. Scheidsrechter: Temmink. Toeschou wers: 35.200. Gele kaart: Song, Kalou, Paauwe (Feyenoord). RBC Roosendaal - Roda JC 4-0 (1-0). 30. Den Ouden 1-0, 54. Den Ouden 2- 0, 85. Vos 3-0 (strafschop), 88. Fleur 4-0. Scheidsrechter: Luinge. Toeschou-r wers: 5000. Rode kaart: 84. Brouwers (RodaJC/2x geel). Gele kaart: Den Ou den, Nascimento (RBC Roosendaal), Soetaers, Sonkaya, Luijpers (Roda JC). FC Zwolle-FC Twente 1-1 (0-0). 46. Ca- vens 0-1, 83. Richard Roelofsen 1-1. Scheidsrechter: Vink. Toeschouwers: 6.350. Gele kaart: Rahim, Cavens, Heubach, Grujic en Cziommer (FC Twente). Ajax - NEC 6-0 (1-0). 15. Mido 1-0, 47. Mido 2-0, 53. Van der Meyde 3-0, 73. Van der Vaart 4-0, 77. Bergdolmo 5-0 (strafschop), 90. Boukhari 6-0. Scheidsrechter: Haverkort. Toeschou wers: 46084. Rode kaart: 76. Hersi (NEC). Gele kaart: Galasek (Ajax), Wis gerhof, Wielaert (NEC). Vitesse - Heerenveen 1-2 (0-2). 37. Vayrynen 0-1, 41. Hansma 0-2, 83. So- ne 1-2. Scheidsrechter: Van Egmond. Toeschouwers: 22.o00. Gele kaart: Ed- man (Heerenveen). Topscorers: 1. Kezman (PSV) 13, 2. Mi do (Ajax), Van Hooijdonk (Feyenoord), Buffel (Feyenoord), Perez (AZ) 7, 6. Den Ouden (RBC Roosendaal), Engelaar (NAC), Hoogendorp (RKC Waalwijk), Amoah (Vitesse), Soetaers (Roda JC) 6. Programma: 22/11: Excelsior - Willem II; 23/11: De Graafschap - NAC, FC Twente - Vitesse, SC Heerenveen - Ajax, Roda JC - AZ, RBC Roosendaal - PSV, 24/11: FC Zwolle - FC Groningen, RKC Waalwijk - Feyenoord, FC Utrecht - NEC. Ajax 12 9 3 0 30 34-12 PSV 12 8 3 1 27 29- 6 Feyenoord 12 8 2 2 26 30-13 Roda JC 12 5 5 2 20 23-17 FC Utrecht 12 5 5 2 20 16-11 NAC 12 4 7 1 19 17- 8 RKC 12 5 3 4 18 15-19 Vitesse 12 4 3 5 15 15-13 RBC 12 4 3 5 15 19-18 Willem II 12 4 3 5 15 17-19 NEC 12 4 3 5 15 •15-23 FC Twente 12 3 5 4 14 14-20 AZ 12 4 2 6 14 20-30 Excelsior 12 3 4 5 13 15-20 Heerenveen 12 3 3 6 12 16-22 FC Zwolle 12 3 3 6 12 14-21 Groningen 12 1 2 9 5 10-24 Graafschap 12 1 1 10 4 9-32 EERSTE DIVISIE 12e speeldag: 9 wedstrijden. Toeschouwers: 30.886, totaal: 350.866. Best bezochte wedstrijd: Heracles - TOP Oss, 6210. Slechtst bezochte wedstrijd: FC Dor drecht-Haarlem, 1000. Rode kaarten: 2, (Van Bakel/Helmond Sport, Rook/TOP 0ss/2xgeel). Totaal: 27. Gele kaarten: 24, totaal: 342. Meeste kaarten: 5, MW - FC Volendam (De Vree/5xgeel). Doelpunten: 36, totaal: 369. Hoogste score: 8 goals, ADO Den Haag - Emmen 7-1. Snelste treffer: 5. Ketting (Haarlem). Topscorer van de dag: 3, Lord (Cambuur Leeuwarden). Topscorers: 1. Koevermans (Sparta), Platvoet (Heracles Almelo) 13, 3. Stroe ve (ADO Den Haag) 10, 4. Weerman (Veendam), De Groot (Emmen), Bruin (Cambuur Leeuwarden) 9, 7. Holwijn (Stormvogels/Telstar), Kantelberg (Hel mond Sport), Hendriksen (Helmond Sport) 8, 10. Buys (Volendam 7. Programma: 22/11: Emmen - Stormvo gels/Telstar, Helmoi® Sport - Heracles. Almelo, TOP - Cambuur Leeuwarden, FC Den Bosch - Sparta, VW - FC Dor-' drecht, Haarlem - FC Eindhoven, BV: Veendam - Fortuna Sittard, Go Ahead Eagles - MW, 24/11: FC Volendam - AD0 Den Haag. Westerveld houdt alle ballen tegen .1 den haag/madrid/gpd - Kan Sander Westerveld met Real So- ciedad echt iedereen aan? Het lijkt erop. Wat Zidane, Figo, Ro naldo en Raul gisteravond ook probeerden, Westerveld was te gen Real Madrid niet te vermur wen: 0-0. Real had alle sterren bij zich en het kon niet anders of Westerveld zou de hele avond in de vuurlinie komen te liggen. Maar de doelman bezweek niet en na een kwartier ging de storm liggen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19