Experiment prikkelt creatieve schaatsge SPORT 2 Van den Hoogenlj Volop discussie over toekomst in Erfurt Twee hoofdprijzen voor Een oer-Hollands verhaal tijdens de Zevenheuvelenl<L tennisser Lleyton Hewitt Ullrich: comeback Catalaanse Week Veldrijder sterft na cross Etten-Leur Zware val Wim de Vos Vlaanderen haat Groenendaal niet langer Succes in Rio voo Max van Heeswijk naar US Postal RiiswiJK - Max van Heeswijk rijdt volgend jaar voor de Ame rikaanse wielerformatie US Postal, de ploeg van Tourwin naar Lance Armstrong. De Ne derlandse renner stond afgelo pen seizoen onder contract bij het Belgische Domo-Farm Frites. Na de fusie met Lotto was daar voor hem geen plaats meer. Van Heeswijk tekende voor een jaar. Giesbers stopt liessel - Motorcrosser Leon Giesbers heeft besloten zijn carrière te beëindigen. De 29- jarige Brabander zag al drie sei zoenen goeddeels verpest door een hardnekkige schouderbles sure. De drievoudige Neder landse kampioen is tweemaal geopereerd. De kracht in zijn arm wil echter maar niet terug komen. Giesbers veroverde in 1994 (125 cc), '95 (250 cc) en '98 (250/500 cc) de nationale titel. Duncan Huisman wint in Macau macau - Duncan Huisman heeft in een BMW 320i de toer- wagenfinale van het seizoen op het circuit van Macau gewon nen. Hij nam op het 6,2 kilome ter lange stratencircuit revan che voor de nederlaag in het Europees kampioenschap te gen rivaal Alfa Romeo. Huis man. broer van de DTM-cou- reur Patrick Huisman, had na 24 ronden 0,992 seconden voorsprong op de voormalige formule-1 -rijder Nicola Larini (Alfa) uit Italië. Hij won ook vo rig jaar in het Chinese gokpara dijs. maandag l8 NOVEM jrsc door René Banierink erfurt - Na kritiek, woede en bijval over het proefhuwelijk tussen kleine vierkamp en World Cup in Erfurt, bleek het experiment vooral de creatieve schaatsgeest te prikkelen. Het resul taat: puntenkoers, afvalrace en wereld kampioenschap kleine vierkamp in au gustus. Er werd volop gediscussieerd op en langs de baan in de Gunda Niemann- Stimemannhalle in Erfurt over het ex periment van de internationale schaatsunie. De ISU waardeerde het reguliere World Cup-weekeinde (met twee afstanden voor zowel mannen als vrouwen) op naar een kleine vier kamp. Natuurlijk was er kritiek, vooral op het feit dat de deelnemers aan de kleine vierkamp op de World Cup-af standen bovenop de reguliere punten een bonus van 50 procent kregen voor de geleverde inspanningen. Toen vier- kamper Derek Parra zaterdag de 1500 meter won, riep specialist Erben Wen- nemars: „Parra, gefeliciteerd met de eindzege in de World Cup." De ISU gaf bij monde van de Noor Espeli za terdag op een ingelaste persconferen tie toe dat het geen perfecte oplossing was. „Maar als je twee dingen tegelijk doet, krijg je nooit de perfecte oplos sing." Dat voedde de discussie over hoe het dan wel moest met de (kleine) vier kamp. Want het probleem dat zowel de schaatsers als de ISU constateren, is: voor en na EK en WK allround be staat er geen enkel moment waarop schaatsers internationaal met elkaar in de slag kunnen op een vierkamp. De ISU mompelde zaterdag iets over een allroundcompetitie als World Cup-onderdeel. Ids Postma zag dat wel zitten. „Neem vorige week. Dan ga je voor twee wedstrijden naar Ha- mar. Sommigen zelfs maar voor een tje. Een kleine vierkamp, met 500 en 3000 meter erbij, dat kan prima. De sprinters rijden toch ook vier afstan den in een weekend." Dat plan heeft echter niet zo'n grote kans van slagen, het zou de overvolle kalender wel heel erg belasten of ten koste gaan van de specialisten op de individuele afstan den omdat er World Cups geschrapt worden. Carl Verheyen ziet wel olympisch per spectief. „in het laatste weekend, na alle individuele afstanden, nog de strijd om het goud in de kleine vier kamp." Mark Tuitert had ook een in teressant voorstel. „Een WK kleine vierkamp in augustus of september." Gek, een WK schaatsen midden in de zomer? „Nee, waarom? Iedereen is dan al volop in training en vrijwel alle ploegen rijden op dat moment in Cal gary wel een kleine vierkamp, gewoon als training. Dus waarom geen WK?" KNSB-topsportcoördinator Ab Krook gelooft daar niet zo in. „Je krijgt dan nooit iedereen bij elkaar. Als hier in Erfurt net als dit jaar in die periode ook ijs ligt, blijven een hoop Europea nen hier, hoor. En die Amerikanen en Aziaten komen dan echt niet over. An dersom ook niet." tet ld. itv st 5 pi ndv die jBoc erd. h :of Daarmee is een teer pup den. De populariteit van lp meter vormt een rechtstr1 ging voor de tien kilom leen olympisch, ook in jlf Vooral omdat in eigenlij - behalve Nederland de ti als dodelijk saai wordt ge Parra een lans brak voor Carl Verheijen tijdens zijn 5000 meter in Erfurt. Op de achtergrond zijn teamgenoot Bob de Jong. Foto: Reuters/Fabrizio Bensch Maar de geest werd duidelijk geprik keld dit weekeinde. Vooral de nu in courante 3000 meter wordt door ie dereen als een buitengewoon interes sante afstand gezien. De Amerikaan Derek Parra smulde al van de gedach te. „Dat is een fantastische afstand. Er zijn zoveel schaatsers die de drie kilo meter goed kunnen rijden. Stel je voor een drie kilometer op de Olym pische Spelen. Dat wordt een waan zinnige race." G< is schaatshistorie, in Ned ,v®c ten mensen van ieder 1le tolkte hij wel het problee r teriland: ,Als de tien kr^£ rondjes onderweg is, g fhu een biertje drinken of pat :an Jochem Uytdehaage had 1 ze atieve oplossing voor: cielte pees kampioenschap ee ir° kamp, op het wereldkaj^' een kleine vierkamp. E !"a' stayers ook de kans te g« 8ee wereldkampioen te wi mannen van de kortere ropese titel te gunnen, zo jt1 jaar nog kunnen wisselen Aan het eind van het ter World Cup in Baselga di ISU een ander experinn genachtervolging, op he staan. Bij het WK junio °m een vast onderdeel. „En eas om te doen", vindt Mar tëe. Parra ongelovig: „Gaan 1 'ue Wauw, dat is prachtig." 1 een nog wat manieren schaatsen aantrekkelijk „Een puntenkoers bijvi1 een afvalrace. Of beidi neerd. Prachtig. Maai leg shanghai/rtr - Lleyton Hewitt heeft in Shanghai de Masters Cup, de officieuze wereldtitel in het mannentennis, gewonnen. De 21-jarige Australiër versloeg in de finale de Spanjaard Juan- Carlos Ferrero in vijf sets: 7-5 7- 5 2-6 2-6 6-4. Naast de financieel aantrekkelijke hoofdprijs was al eerder duidelijk geworden dat Hewitt voor het tweede achter eenvolgende jaar de nummer 1 van de wereld blijft. Dè Austra liër leek afgelopen week even geslagen na zijn nederlaag in de groep tegen Carlos Moya. De tengere tennisser mocht door de winst van Moya op Albert Costa toch door naar de halve finale en greep die nieuwe kans met beide handen aan. Hewitt was onverzettelijk als de Chinese Muur, haalde onmogelijke bal len en brak zijn tegenstanders mentaal. Roger Federer merkte het in de halve eindstrijd. Hij speelde een groots toernooi, maar was toch niet opgewassen tegen de ijzeren wil van Hewitt (7-5 5-7 7-5). In de finale moest Ferrero er aan geloven. Het in tense, krachtige spel van Hewitt stokte even na de eerste twee sets. Ferrero domineerde de derde en vierde set en leek de betere speler. Hewitt wist toch de wilskracht te vinden om de wedstrijd uit het vuur te slepen. Hij prolongeerde zijn titel. Dat lukte eerder alleen Pete Sampras in 1997. Hewitt won in het afge lopen seizoen totaal vijf toer nooien en stelde zich daarmee op gelijke hoogte met Andre Agassi, de nummer 2 van de we reld. Agassi had in Shanghai zijn concurrent van de troon kun nen stoten, maar gaf in de voor ronde op wegens een heupbles sure. Ferrero sloot het jaar voor de tweede opeenvolgende keer af binnen de topvijf, ditmaal als vierde. Sergi Bruguera was in 1994 de laatste Spanjaard die dat presteerde. Hewitt incas seerde 700.000 euro prijzengeld en kreeg van toemooisponsor DaimlerChrysler een auto. Hij tekende voor nog een primeur. Voor het eerst haalde een lief despaar een dubbele Masters- zege. Hewitts geliefde Kim Clus ters won vorige week de vrou wenfinale in Los Angeles. Kamiel Maase wint wedstrijd zonder buitenlandse toppers merdingen - Jan Ullrich heeft nog geen ploeg voor volgend seizoen, maar denkt in de Cata laanse Week zijn comeback te maken in het wielerpeloton. De Duitser is sinds begin juli ge schorst wegens het gebruik van amfetamines. Die straf eindigt op 23 maart. „Tot Milaan-San- Remo ben ik geschorst. Als alles normaal verloopt, rijd ik eind maart de Catalaanse Week", zei Ullrich in Welt am Sontag. De tourwinnaar van 1997 zit nog zonder contract voor volgend seizoen. Een terugkeer naar Te lekom ligt niet voor de hand. etten-leur - Cyclocrosser Mau rice van Dam (35) uit Eerde is zaterdag enkele uren na de veld- rit van Etten-Leur overleden aan de gevolgen van een hartstil stand. Die trof hem 45 minuten nadat hij de wedstrijd in de sportklasse had beëindigd. Van Dam was tegen het einde van de wedstrijd afgestapt omdat het volgens hem niet lekker ging. De renner was al omgekleed toen hij werd getroffen door de hart stilstand. door Fardau Wagenaar Nijmegen - Geen soepele neger benen, verbeten Marokkaanse blikken en rauwdauwers uit het Oostblok rennend door de Ne derlandse herfst. Geen felle ver snellingen onderweg, afvallers die toch weer aanhaken en Afri kaanse jongens met een roman tisch verhaal over hoe ze ooit van het platteland zijn geplukt om hard te rennen. Tijdens de Zevenheuvelenloop in Nijmegen wel een oer-Hol- lands verhaal over Kamiel Maa se. Lang lichaam, kort donker blond haar en ongelooflijk koel. Vijf kilometer deed hij er giste ren over om de andere Holland se jongens van zich af te schud den, daarna liep hij alleen door naar de finish (in 43.41 minu ten). Eenzaam, zei hij later. En een beetje saai ook. Want waar 'was de concurrentie? Marco Gielen kon het niet aan, Luc Krotwaar had de marathon van Amsterdam nog in zijn benen en Jeroen van Damme was ge woonweg niet snel genoeg. „Als er meer buitenlandse top pers waren geweest, was er meer strijd, nu was het een beetje te makkelijk. Maar voor deze keer vond ik het wel best dat ze er niet waren", zei Maase later met een lach in de pers conferentie. In het Nederlands dit keer, want ook daar geen breedlachende Kenyanen die vragen om een kopje thee met heel veel sugar. En die vertellen 'how very nice' het parkoers was. En 'how happy" ze zijn met de overwinning. De organisatie noemde de editie van de Zevenheuvelenloop van dit jaar 'topless'. Er werd geen startgeld uitgedeeld, zodat de top uit onder meer Afrika en Rusland niet zou komen. Waar om? Om een keer wat anders te doen en om geld in jong talent Kamiel Maase Is in Nijmegen ontsnapt aan zijn achtervolgers. Foto: ANP/Vincent Jannink te steken. „Leuk voor een keer, maar Nijmegen moet niet de status van een internationale toploop verliezen", reageerde Gerard Nijboer. Atletenmanager Jos Hermens had de snelle lopers gemist. Hij keek na de wedstrijd de koffie ruimte rond waar Nederlandse atleten aan tafeltjes keuvelden met familie en trainers. Normaal zou hij nu druk in de weer zijn om 'zijn' jongens op tijd bij de prijsuitreiking te krijgen. En om 'zijn' verlegen meisjes richting microfoons te duwen. „Ik ben een echte liefhebber, hou van strijd en concurrentie. Maar wie weet vindt het publiek dit wel veel mooier. Maase liep voorop, die herkennen ze." Hermens had voor de wedstrijd heel wat buitenlandse lopers aan de telefoon gehad en uitge legd waarom Nijmegen dit jaar niet op hun komst zat,te wach ten. „Ze begrepen het. De Afri kanen nemen dat altijd goed op, ze hebben een instelling van: dat is het leven. Als God wil dat het zo gaat, dan gaat het zo." Ger Wijenberg vond het ook jammer. Zijn vrouw Nadja, ge boren en getogen in Rusland, loopt het beste als razendsnelle meiden de kar trekken. Hij houdt van de werklust van de Kenianen en de Russen. Van de hardheid van het bestaan die van hun gezichten en lichamen Vijftien jaar én winnares Irma Heerenzagi blonde meid voor _a£ „Waar komt die 0 ver daan?" Ze hoordie finish dat de wim1513 ZevenheuvelenloiDm megen Irvette van 81; Zuid-Afrika was. I j1.^ van slechts vijftiei trainer had een p geleden atletenm Je Hermens gebeld, kon doen. „Ikvro dat wel goed was, "el jong. Maar haar 0 'e tuigde me, zei dal1S talent heeft en daet vaak aan wedstriji doet", legde Hem11 kwam op eigen g( n naar Nederland ti geen startgeld. M 11 iets wat veel waai haar talent tonen Is, valt af te lezen. Yp101 I en niet zeuren, van de marathon ;tr er misschien twee kunnen melken. N vroeger elke moi uur uit om te meli rer hij. „Voor atleten Rusland is lopen ef ,m' te overleven. Een n grijze bestaan in modderige dorpjes er ten." Ger Wijenb Nijmegen de lopenc verhalen, de vech veel andere liefhe de kant was het an gen de mensen gei nieme loopwom fl schieten, maar Ki Van die atleet ha eens gehoord. Het met het sim'pele ve een wedstrijd diej genoemd. ii He tel ia N de te gavere/gpd - Wim de Vos is tij dens de Superprestige-veldrit van Gavere zwaar gevallen. In een afdaling bleef hij met zijn stuur achter een paaltje haken. De Oosterhouter sloeg over de kop en landde plat op zijn rug. Hij verloor het bewustzijn en werd in allerijl overgebracht naar het universitair ziekenhuis van Gent. Gevreesd werd voor breuken of verlammingen. De eerste onderzoeken wezen ech ter uit dat de lichamelijke scha de mogelijk beperkt blijft tot een hersenschudding. Snel na de val kwam hij ook weer bij bewustzijn. Volgens De Vos had het erger kunnen aflo pen. „Ik heb wat dat betreft ge luk gehad." Hij zei wel pijn te voelen over zijn hele lichaam. De Vos moest vannacht ter ob servatie in het ziekenhuis blij ven. Teammanager Jan Daems van Spaar Select legde uit waar om. „Ten eerste omdat Wim even buiten bewustzijn is ge weest en ook omdat vanwege het weekeinde nog niet alle spe cialisten hem hebben kunnen onderzoeken. De noodhulpaf deling heeft wel vastgesteld dat geen vitale delen of organen be schadigd zijn." Onduidelijk is nog wat de gevol gen zijn voor de rest van het sei zoen of zijn carrière. De 34-jari- ge De Vos wil nog twee winters crossen. Zijn contract bij Spaar Select loopt dit seizoen af. Het is niet de eerste keer dat De Vos moet terugkomen na een zware tegenslag. Daems: „Hoe snel hij terug kan zijn in de wedstrijden is nog niet aan de orde. Daar over kunnen we pas na morgen iets zeggen. Wel vindt hij het wel of niet kunnen rijden van de we reldbekercross in Frankfurt (ko mende zondag, red.) momen teel bijzaak." Jan Daems: „Ik kreeg heel veel telefoontjes van bezorgde men sen. Op de televisie zag het er immers even heel ernstig uit. Wim is echter zelf opgestaan en heeft te voet het parkoers verla ten. De Vos was door bonds coach Frans Francissen aange wezen voor de eerste wereldbe kerwedstrijd, zondag in Frank furt. Met Richard Groenendaal, Gerben de Knegt, Maarten Nij- land, Wilant van Gils en neo Thijs Verhagen. Mocht De Vos niet kunnen starten dan is Ca- miel van den Bergh zijn vervan ger. Ook in het hol van de leeuw heeft Brabantse veldrijder zijn fans door Ad Pertijs gavere - Het militaire domein Chateau Grenier in Gavere heeft iets neerslachtigs. Vette, hellen de kleigrond, natte bladeren op de grasperken en een beuken laan die het weinige zonlicht weert. De jaarlijkse cyclo-cross is er een klassieker. De sfeer die er hangt is die van het hol van de leeuw. De buitenlanders, en met name de Nederlanders, voelden zich vaak sterk in deze ambiance. Stamsnijder, Van der Poel, Kools, De Vos en Groenendaal (2 keer) wonnen er fraai. Vorig jaar werd België plots een hel voor Richard Groenendaal. Met de vechtpartij in Diegem en het WK in Zolder als dieptepunten. Dit seizoen is Vlaanderen echter al weer opvallend aardig voor de Brabantse ex-wereldkampioen. „Ik heb ook veel supporters on der de Belgen. De wielerliefheb- bers waarderen dat ik al tien jaar aan de top sta." Gisteren lag Chateau Grenier er weer onheilspellend bij. De storm hield er enkele weken ge leden flink huis, in de koers hield Bart Wellens huis. Na een matige start viel hij aan in de derde ronde en reed met groot vertoon van macht naar de zege. Groenendaal kwam er niet aan te pas. Zaterdag na de cross in Eemegem was hij onverwacht ziek thuis gekomen. De ver koudheid zat al een tijdje in zijn lijf. Een griepje leek zich aan te dienen. „Toch had ik daar van daag weinig hinder van. Ik had gewoon geen goede benen. En dan nog. Als die er wel waren geweest, zou ik waarschijnlijk nog gestuit zijn op een super- Wellens." Een zesde plaats was zijn deel. Gelukkig voor hem had de pas vader geworden Sven Nys (zoontje Thibau .werd dinsdag geboren) ook een mindere dag. In het klassement van Super prestige houdt Groenendaal daarmee uitzicht op de eerste plaats. De Nederlander is bezig aan een goed seizoen en cros sen in Vlaanderen staat hem niet meer tegen. .Alleen vorig jaar was niet leuk. Met name het WK Kranten die kopten dat ik de meest gehate man van België was, deden een schepje boven op de toch al vijandige sfeer. Ik heb geprobeerd uit te leggen waarom ik minder reed (vanwe ge nekproblemen, red.) en ik heb in interviews mijn spijt be tuigd over die klap in Diegem. Het hielp allemaal weinig. Uit spraken in Humo werd door an dere kranten anders belicht en verergerden de zaak. Ik voelde pure haat. De hele wereld is te gen je en niemand wil weten wie je bent. Als topsporter voel je datje dat niet verdient." Hij was blij dat het WK en het seizoen er op zaten. „Daarna heb ik me drie maanden alleen maar bezig gehouden met de bouw van mijn nieuwe huis. Die afleiding is mijn geluk geweest. Het was niet leuk wat ik meege maakt had en voor hetzelfde geld blijft het in je lijf zitten tij dens de zomermaanden." Nu ging hij met een frisse kop het nieuwe seizoen in. De Belgische fans uiten de eerste maanden geen haatgevoelens meer. Gela ten zagen ze Groenendaal excel leren in Ruddervoorde (2de) en op de Koppenberg (winst). „De echte fans waarderen me als sportman. Daarnaast merk je dat de supportersgroepen on derling de strijd aan gaan. Als hun favoriet niet wint, kiezen ze niet langer automatisch partij voor de andere Belgen." Zijn verhouding met ploegge noot Sven Nys blijft een verhaal apart. „We zijn zeker geen vrienden", benadrukt de Neder lander keer op keer. „Iedereen denkt dat hij een perfecte ploeg maat is, maar dat is slechts schijn. De pers tuint er vaak in. Denken ze dat Nys op de Kop penberg mijn vlucht perfect af schermt, maar in werkelijkheid profiteert Sven van het feit dat ik voorop rijd. Kan hij mooi zijn krachten sparen voor de aanval op mij. Ach, mij maakt het niet uit. Ieder rijdt voor zich. Nie mand offert zich op voor de an der. Niet tegen elkaar fietsen is voldoende." rio de janeiro/anp - Pieter van den Hoogenband heeft gisteren bij de wereldbekerwedstrijden in Rio de de Janeiro na de 400 ook de 200 meter vrije slag ge wonnen. De Eindhovenaar mis te de tegenstand die nodig was hem naar een toptijd op te ja gen. Hij finishte onbedreigd na 1.44,70, meer dan twee secon den boven zijn Europese record (1.42,46). Zaterdag veroverde Pieter van den Hoogenband in Rio de Ja neiro al drie medailles. Op de 400 meter vrije slag zwom Van den Hoogenband toen een Ne derlands record. In het 25-me- terbad, een buitenaccommoda tie in de Braziliaanse metropool, liet de olympisch kampioen op het voor hem relatief onbekende nummer de als tweede eindi gende Stefan Herbst uit Duits land bijna zes seconden achter zich, 3.43,75 tegen 3.49,10. Zijn oude record stond sinds wereld bekerwedstrijden in Parijs (6 fe bruari 1999) op 3.44,31. Op de 100 meter vrij werd Van den Hoogenband tweede (48,03) achter de Argentijn José Meo- lans (47,84). Zilver et de Brabander eveni n meter vlinder (23, voor eigen publiek a Fernando Scherern sterkste was. De vond zijn prestatie n. dag met finales redpr Klaas Erik Zwerinj 28 snelste had gekwaJm de finale 200 meteflec de daarin als 1.57,59 was ruim e fs langzaam om de gerio Aoki Romero in af te houden. Zwei lit de het vijf jaar oud e se record van Mart t op zeventiende, bleef op de 100 vlii binnen de 53 se e 52,99, meer dan 1,? 1 ven zijn beste pres la de hij brons achte Hao Jun en di*. Martsjenko. Chanti vierde op de 100 v 1 bleef ze de Ameaa brielle Rose net vc 1 ries was de Amstei1 gens sneller geviei Groot won ook de

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18