PSV de kansen, Feyenoord de zege Katwijk betreurt :e Kozakken simpele prooi voor Quick Boys vertrek Groenendijk Het knaagt nog niet bij Jochem Uytdehaage ^kAlax wint :er nmel zegt )ranje Btkham ibben nt laat Dn schieten Patrick Lodewijks redt zijn ploeg in Eindhoven assie 20|ec tot jkl IT! L -rijzen dapnisser Hewitt >lki lartin Verkerk een challenger- ^Jioxville gewon- pnse tennisser ver in Tennessee Mardy Fish met ^ras, na Turijn, zijn in een challenger de overwinning naar de 82ste wereldranglijst. "st| Knoxville was naar belangrijk voor het ATP- ^delaide af te ;erk wil daar zijn teop de Australian 13 beginnen. Bommel heeft g van clubge- ifland afgemeld iterland van •uitsland woens- PSVer viel giste- ïnoord gebles- dscoach Dick Ad- ndré Ooijer als ;eroepen. De kans j vandaag nog een ""jgt aan de selectie. fed Beckham kan jcen niet voetbal- p k heeft uitgewe- jldenvelder van United enkele rib- fcoken. De aan zet Engelse elftal |re 2 november al i tegen Sout- [st werd gedacht 'ng, maar Beck- eel pijn dat hij 1 onderzocht. Angenent start de zesde mara- ISB-cup. De foubrugge rijdt i de tien kilometer eldbekerwedstrijd i en laat daarom sdstrijd in Den "fi. Angenent was vel van plan te tinmiddels is de ppioen op de tien lelijk geworden -groep rijdt, die al om tien uur aantreden. SPORT maandag l8 NOVEMBER 2002 Shinji Ono (links) heeft Feyenoord op een i-o-voorsprong gezet, Thomas Rzasa, Anthony Lurling en Thomas Buffel (v.r.n.l.) vieren mee. Foto: ANP/Robert Vos eindhoven/gpd - Met een grote fles champagne onder zijn arm wandelde doelman Patrick Lode wijks door de voor hem zo be kende kleedkamergang van PSV naar zijn ploeggenoten. De fles was hem aangeboden door Canal dat in de Brabander terecht de man of the match zag. In het ver leden mocht hij rechtsaf het kleedlokaal van de thuisclub bin nengaan, maar sinds dit seizoen is hij Feyenoorder en moest hij een deur verderop openen. Zijn ploeg won verrassend met 1-2. Lodewijks keepte gisteren een uitstekende wedstrijd en hield zijn ploeg met name in de ope ningsfase, toen PSV opportunis tisch uit de startblokken schoot, in de race. Toch zag de sluitpost de bal al na twee minuten ach ter zich in het doel verdwijnen. Jan Vennegoor of Hesselink vocht een verbeten luchtduel uit met de doelverdediger van Fey enoord. Lodewijks kreeg de bal niet onder controle, waarop Ma- teja Kezman in de rebound raak mikte. Tot afgrijzen van 'heel Eindhoven' en woede van trai ner Guus Hiddink annuleerde scheidsrechter Temmink het doelpunt. Lodewijks gaf na af loop toe dat de Rotterdammers boften met die beslissing. „In eerste instantie dacht ik dat ik een elleboog van Jan Vennegoor of Hesselink tegen mijn ribben kreeg", aldus Lodewijks. „Ik had moeite met ademhalen en heb in de rust zelfs een injectie moe ten nemen om verder te kun nen. Maar nu ik de beelden te rug heb gezien, blijkt dat ik ab soluut geen elleboog kreeg. Ik moet eerlijk bekennen dat het ook een 1-O-achterstand op had kunnen leveren. Maar ik speelde echt geen toneel, ik voelde wel degelijk wat." In het verloop van de eerste rondgang toonde Lodewijks aan dat hij nog lang niet afgeschre ven is. PSV wilde vorig seizoen zijn contract niet verlengen en Feyenoord hapte, wijselijk, snel toe. Een kopbal van Vennegoor of Hesselink, een pegel van Mark van Bommel en een kop stoot van Ernest Faber; telkens dachten de PSV-aanhangers dat het raak was, maar keer op keer kreeg Lodewijks een handje achter de bal. „Ik pakte inder daad een paar aardige ballen en dat gaf een zeer goed gevoel. Ze ker voor iemand die uit de streek komt", toonde de doel man Brabantse bescheidenheid. „PSV heeft meer kansen gecre- eerd, maar wij maakten via twee fantastische counters de doel punten." Ook na de thee draai de de medische staf van Feyen oord overuren met de doelman, die op 500 meter van het Philips Stadion is geboren. Bij de tegen treffer van Dennis Rommedahl blesseerde Lodewijks zijn ham string. „Ik loop al twee weken rond met hamstringklachten. Ik blokte de bal van Vennegoor of Hesselink en mijn spier ver krampte. Ik vermoed dat ik een klein scheurtje in mijn ham string heb opgelopen. Daarna was het aftellen. Uit voorzorg moest Carlo L'Ami warmlopen, maar ik wilde er absoluut niet uit. Ik heb aangegeven dat ik pas bij 1-3 naar de kant zou gaan." Op karakter haalde hij het einde. „Een heel belangrijke zege na tuurlijk. En die fles champagne komt ook wel op, als hij maar lekker koud is." De brede glimlach op zijn ge zicht stond in stil contrast met de gelaatsuitdrukking van PSV- 'er Mark van Bommel. De aan voerder van de Eindhovenaren liep eveneens een spierblessure op en zag zijn buurman Patrick Lodewijks met de volle winst vertrekken. „Hij moet er wel op rekenen dat ik een deel van de champagne kom opdrinken", sprak Van Bommel als een boer met kiespijn. „Het is jammer dat de treffer van Kezman werd af gekeurd. Normaal kan Patrick wel tegen een stootje, op dat moment blijkbaar niet." Ondanks de bittere nederlaag speelde PSV gisteren niet slecht tegen Feyenoord. Van Bommel: „We missen ook een stukje ge luk. Heb je dat wél, dan maak je één van de vier mogelijkheden voor rust Tot de 16 meter speel den we opportunistisch en fel, maar dan mis je net die laatste bal. We wisten wat er op het spel stond en hebben dat ook uitgestraald. Ik denk dat we van daag hebben getoond dat we best een aardige ploeg hebben, alleen zitten we aan de verkeer de kant van de score." PSV: Waterreus; Bogelund (72. Lucius) Ooijer, Faber en Bouma; Romme dahl, Van Bommel (90. Bruggink), Vo gel (77. Van der Schaaf) en Robben; Vennegoor of Hesselink en Kezman. FEYENOORD: Lodewijks; Song, Van Wonderen, Paauwe en Rzasa; Emer- ton, Bosvelt, Ono en Lurling (81.Loovens); Buffel en Bombarda (50. Kalou). door Peter van der Hulst erfurt - Twee kampioenen, twee werelden. Derek Parra gunde zijn lichaam de afgelopen zomer rust. De winnaar van de olympische 1500 meter reisde stad en land af om zijn levens verhaal te vertellen aan iedereen die het maar horen wilde. De Amerikaan miste trainingen en stond slechts dertig dagen op het ijs voordat het seizoen be gon. Een schril contrast met Jo chem Uytdehaage die de sche ma's van trainer Gerard Kern- kers volgde. Het resultaat was het afgelopen weekeinde tijdens de wereldbe kerwedstrijd van Erfurt oneven redig aan de geleverde inspan ning. Parra stapte zowel na de 1500 meter als het eind van de kleine vierkamp glunderend van de baan. Uytdehaage baalde, maar maakte zich geen zorgen. Hij weet wat zijn tekortkomin gen zijn. „Het knaagt nog niet, maar dit moet natuurlijk niet tot februari duren." De olympische winnaar van de vijf en tien kilometer en het zil ver op de 1500 meter kent zijn gebreken. Zo moeten niet alleen zijn openingen beter, ook moet hij leren om zich sneller aan te passen aan de ijsomstandighe- den. Uytdehaage komt vooral op traag ijs maar moeilijk uit de voeten. „Voor de fijne afstem ming heb ik lange tijd hetzelfde ijs nodig. Tijdens wereldbeker wedstrijden heb je dat niet" Desondanks kreeg hij gisteren op de vijf kilometer de bevesti ging dat het de goede kant op gaat. Hij werd derde, goed ge noeg voor een zelfde plek in de kleine vierkamp. „Ik merk wel elke week dat het beter gaat." Parra kent een wat soepeler start. Hij was op de 1500 meter oppermachtig, maar rekent zich niet rijk. „Ik zal niemand over het hoofd zien. Vorige week was Lalenkov sterk en nu weer Ki- balko." Uytdehaage kwam voor even niet in zijn opsomming voor. De uitschieter van Parra ver baasde hem. Hij rekende in de Duitse stad af met de onzeker heid die hem eén week eerder in Hamar nog parten speelde. Par ra prutste toen met de ronding van zijn schaatsen. „Hij is nu een stuk rustiger. Derek rijdt sterk, maar het is nog niet per fect", aldus zijn Nederlandse coach Bart Schouten. ers werken aan zelfvertrouwen in Werkendam: 2-4 Langzaam maar iet besef bij Quick wel eens een bij kan worden. De innen recent niet •pploegen als FC maar ook tegen en geen punten rdag werd hekken ten Boys in eigen irslagen. En tegen 'ord je kampioen, -it de monden van 'etfenners op te teke- ig, dit keer twee terk, scandeert al Boys kampioen |oor de supporters in^al kampioen", zei oU Schaap met een otfet zit mee en met inspectie kunnen we wj meedraaien, maar przichtig." overwinning op rij loys nog een punt a^)p koploper Hoek, in^r de kampioens- I viten, is het nog te apjwe zitten nog ver {ierstop", zei Gert )n meest gewaagde hebben tot nu toe jen we ook probe- d|, zegt genoeg over 30) de favorietenrol I Q^gen" 'JS gold bij aanvang van het seizoen als een kans hebber voor de titel. De Wer kendammers versterkten zich met twaalf spelers, maar de ploeg stelt hevig teleur. Omdat ook nog eens zeven ba sisspelers ontbraken, waaronder het voornaamste wapen spits Mark Santegoets, maakte het re serve-elftal al vanaf de ope ningsfase duidelijk blij te zijn met een remise. Het was rond uit abominabel wat de verdedi gend ingestelde Brabanders lie ten zien. De enige verdienste van de thuisploeg was dat het Quick Boys in de eerste helft zo ver kreeg om ook te gaan spelen in een laag tempo, met voorspel bare aanvalspatronen en een groot gebrek aan precisie. „Het ging een beetje te gehaast", vond ook Aandewiel. Quick Boys had een veldover- wicht, maar Kozakken Boys scoorde, na een half uur. Na èen afgeslagen corner reageerde spits Nabil Bouchlal als eerste op de rebound en zijn voorzetje vanaf de achterlijn werd twee meter verderop door Guido Bas- tiaans van dichtbij ingegleden. Even voor de rust werd het kunstlicht ontstoken en daarna ontvlamden de wakker ge schudde Katwijkers. Derek van der Plas, op aangeven van Ray mond Flaton, rende langs de linkerflank en na zijn voorzet Ouick Boys-speler Brian Mussche schoot een strafschop binnen en miste de tweede kans van elf meter. Archieffoto werd Hendrik van Beelen vlak voor het doel opzichtig naar de grond gewerkt. Brian Mussche schoot raak van elf meter. Ook direct na de rust bleven de Katwijkers stormen. Zowel bij een vrije trap als een corner, beiden van rechts en door Maarten Bak getrapt, dook Van der Plas zo vrij als een vogel voor het doel van de Kozakken op. Een keer met het hoofd en een keer met de voet rondde hij af. Van der Plas had in de negende minuut van de tweede helft een van de snelste hattricks uit de historie van de hoofdklasse kun nen maken, maar zijn derde treffer werd afgekeurd omdat aangever Van Beelen buitenspel stond. In plaats daarvan deed arbiter Van Hunnik na de 3-1 voor sprong een recordpoging. Hij deelde vijf gele kaarten in acht minuten uit. De laatste was de tweede voor Mark Noorlander, vorig jaar nog in het oranje shirt van Katwijk gehuld. Door een dekkingsfout was Kozakken Boys even daarvoor teruggeko men tot 3-2, maar de winst kwam nooit in gevaar. Quick Boys liet zich iets zakken en counterde in de slotfase naar hartelust. Mussche miste een penalty nadat Van der Plas bij een uitval pootje was gehaakt. Zestig tellen later stond het als nog 4-2 na een simpel een tweetje tussen Van Beelen en Bak. Quick Boys titelkandidaat? Als linksbuiten Maarten Bak wat te genvalt dan vliegt back Arie van door Willem Spierdijk leiderdorp - Alfons Groenendijk is opgestapt als trainer van w Katwijk. De trainer uit Leider dorp vindt dat hij de groep niet meer kan motiveren. Groenen dijk maakte zijn besluit bekend na de wedstrijd tegen Excelsior Maassluis die door zijn ploeg met 2-0 werd verloren. Aanvan kelijk leek het dat er door spe lersgroep en bestuur nog een lijmpoging werd ondernomen, maar zaterdagavond bleek al dat die geen kans meer zou hebben. Groenendijk was aan zijn twee de seizoen bezig bij de hoofd klasser, w Katwijk was zijn eer ste club als trainer. In 2000 sloot hij een loopbaan van zestien jaar in het profvoetbal af, die hem bij clubs als Ajax, Man chester City, Roda JC en FC Utrecht had gebracht Onder zijn leiding speelde Katwijk 38 competitiewedstrijden, waarvan de ploeg er 9 won. Groenendijk verloor 14 wedstrijden met w Katwijk. Het eerste seizoen bleef de Katwijkse club in de hoofd klasse door een degradatieduel van ONS Sneek te winnen. Al na enkele maanden in het eerste seizoen was duidelijk dat Groenendijk moest wennen aan het niveau van het amateurvoet bal en de beleving van de spe lers. Tegen vrienden vertelde hij dat zijn eerste jaar bij w Katwijk ook meteen zijn laatste zou zijn. Bovendien botste hij met hoofd sponsor en BMW-dealer Van der Plas. Als reactie op kritiek van de shirtsponsor leverde Groenendijk zijn auto in. Tegen alle verwachting in ver lengde hij in januari toch zijn contract bij de Katwijkse club, maar ook in zijn tweede jaar zag hij weinig vebetering in de resu- laten. Aanvoerder Vincent Bon is zeer teleurgesteld over het vertrek van de trainer. „Groe nendijk heeft nooit een eerlijke kans gekregen. De club wil steeds bij de eerste vijf eindigen. Dat kan je wel roepen, maar dan moet je zorgen dat de zaken or ganisatorisch op orde zijn, je moet over voldoende financiën beschikken om een kwalitatief sterke spelersgroep neer te zet ten. Er zit geen structuur in deze club. Alfons heeft nooit lekker kunnen werken." Bon voelde wel dat Groenendijk de laatste weken niet lekker in zijn vel zat „Hij wilde verande ren, maar dat lukte niet. Ik zag dat hij dingen voor elkaar pro beerde te krijgen op een manier die niet in zijn aard ligt. Van die moedeloosheid heb ik ook last. Ik heb bepaalde zaken al na drie wedstrijden aangekaart, maar na acht wedstrijden is het nog steeds hetzelfde: we voetballen leuk tot het zestienmetergebied en daarna houdt het op." Bon vindt dat w Katwijk de af gelopen jaren verwend is ge raakt. „Drie jaar geleden was de club nog amateurkampioen van Alfons Groenendijk. Foto: Nico Ouwehand Nederland. Maar het was een incidenteel succes. Er is een idee ontstaan dat de club niet mee hoeft te gaan in het niveau van betalingen. De club wordt amateuristisch gerund. Twee weken geleden had w Katwijk nog de minst gepasseerde de fensie in de hoofdklasse A, maar aanvallend laten we het zitten. Kijk naar Quick Boys, met twee, drie versterkingen kan die club bovenin meedraaien. Ik baal er ook gigantisch van want ik voet bal niet om tegen degradatie te voetballen. Met een goede spits hadden we nu wel bij de eerste vijf gestaan." Volgens Bon staat de hele spelersgroep achter de trainer. „Natuurlijk hoorde je binnen de club kritiek op Groe nendijk. Als je een paar keer ver liest zijn er altijd mensen die roepen: het zal wel aan de trai ner liggen." Het verbaast hem dat de lijmpoging is stuk gelo pen. „Zaterdagavond kreeg ik eerst van Alfons nog het idee dat er nog een opening was, later die avond begreep ik dat zijn besluit defintief was. Voorzitter Jaap van der Bent wil geen commentaar geven op het vertrek van de trainer. „Er zijn zaterdagavond emotionele din gen geroepen. We hebben afge sproken daar maandag op terug te komen." Alfons Groenendijk was gisteren niet bereikbaar voor commen taar. Direct na de verloren wed strijd tegen Excelsior Maassluis nam hij alle verantwoordelijk heid op zich: „Ik zal niet naar de spelers wijzen. Die hebben ook vandaag weer tot aan de laatste minuut gestreden. Maar ik ben nu anderhalf jaar bezig en moet je kijken waar we nu weer staan. Dat is zuur en frustrerend. Doordeweeks lukt het en op za terdag zie je er weinig van terug. En ik heb zelf het gevoel dat ik alles geprobeerd heb. Misschien moet er wat gebeuren. Het wordt tijd dat ik me over mijn positie ga beraden. Daarbij gaat het om de club en niet om mijn eigen belang." Enkele uren later stond zijn besluit vast Rijn over hem heen om dat te compenseren. Als Hendrik van Beelen achter de spitsen wat minder zijn stempel op het spel kan drukken dan in de laatste weken, scoort Derek van .der Plas twee keer. Als Jan Schaap twee kansjes laat liggen dan is het goed om te we ten dat Remco Torken volgende week weer fit is. En als mandek ker Eef Schoneveld met enige regelmaat over de bal heen trapt dan wordt hij in de rug gedekt door 'rots' Raymond Flaton. Al zal Aandewiel hem wel even duidelijk moeten maken dat uit verdedigen door als laatste man drie tegenstanders uit te spelen (ging drie keer goed, een keer fout zonder gevolgen) leuk oogt tegen de zwakke Kozakken en voor applaus zorgt, maar toch niet zonder risico is. Het toont in ieder geval aan dat Quick Boys bulkt van het zelf vertrouwen en een afgewogen balans in het team heeft, wat toch .sterk aan een kampioens- vorm doet denken. Alleen de Katwijkse supporters durven dat hardop te zeggen. Van Beelen niet „Maar neem van mij aan dat ook wij, meestal onbewust, er zeker aan denken." Quick Bovs: Tuinenburg; Van Rijn, Schoneveld, Flaton, Mussche, Van Dam; Van der Plas, Schaap (42. A. Guijt); Bak, Van Beelen, Timmermans. iN Di HERHALING De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Martin Hersman, die met Jan Siemerink, Ruud Bröring en Peter Blangé wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet de media-aandacht voor de financiële problemen bij Spaar Select in de herhaling. „Het moge duidelijk zijn dat wij als ploeg in een hectische fase zitten. De media zitten er bovenop en zo hoort dat ook. Waar maar weinig mensen bij stilstaan, is de grote druk die dat op de schaatsers legt. Rondom wedstrijden leven wij sowieso al met heel veel span ning. Die heb je nodig om goed te kunnen pres teren. We trai nen hard, ne men dan wat gas terug en gaan vervol gens volle bak in de wedstrij den. Dan heb je ook wat geluk nodig en vooral rust en concen- tratie. Ik vraag me dan wel eens af of het toe val is dat nieuwtjes altijd op donderdagavond naar buiten komen en vrijwel nooit op maandagochtend. Hoe dat zit, weet ik ook niet, maar het is in elk geval heel erg belastend dat wij telkens aan de vooravond van wedstrijden worden ge confronteerd met vragen van journalisten die niet over het schaatsen gaan. Bij de wereld- bekenvedstrijden in Erfurt had ik bijvoorbeeld best willen pra ten over de Russen of de Fin nen, die verrassend goed voor de dag komen. Of over Derek Parra. Maar in de interviews gaat het bijna alleen maar over de problemen van onze sponsor. Dat is een moeilijke situatie om mee om te gaan, ook omdat wij gewoon niet weten hoe de vork in de steel zit. Onze belangen worden be hartigd door NL-sporter, die zijn er non-stop mee bezig. Maar bovenal kost het aanho ren en beant woorden van die vragen een hoop energie, dejrrestaties ko men erdoor in Sommige schaatsers rea- geren er beter op dan ande ren. De een ergert zich er dood aan, de ander put er juist in spiratie uit Dat geldt overigens ook voorde pers. Sommige journalisten hebben het gehad met de affaire-Spaar Select, die zeggen 'dit vind ik niet meer de moeite waard om over te schrijven'. Maar de meerder heid houdt het wel vol En dus begint het woensdag allemaal nog een keer, want de wereld bekerwedstrijden in Heeren veen komen eraan." Martin Hersman uit Lisse is schaat ser bij de ploeg van Spaar Select

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17