KUNST CULTUUR Alsof het een bruiloft is Fans Bill Wyman dragen bij aan succes boekenbeurs Toneelstuk al$ een discussiestu Greeir Lizariï dynami i Kader Abdolah in Wassenaar Kunstroutegids voor Lisse Prijs voor 'Minoes' Recordoplage dichter Heytze Bos thema van boekenweek Veel bezoek voor Escher Stipendium voor Petra Stavast Patty Trossèl heeft opsmuk niet nodig Charles den Tex wint Gouden Strop JA':, Grand Prix voor 'Bare maandag l8 NOVEMBER Kader Abdolah. Foto: GPD/Frans Paalman wassenaar - Kader Abdolah verzorgt donderdag 21 novem ber een schrijversavond in de openbare bibliotheek van Was senaar. De uit Iran gevluchte auteur leest voor uit zijn boe ken 'Spijkerschrift' en 'Reis van de lege flessen' en beantwoordt vragen van het publiek. De bij eenkomst begint om 19.45 uur en de entree bedraagt vijf euro. lisse - De gemeente Lisse pre senteert morgen het boekje 'Kijk! Kunst in Lisse'. De 71 pa gina's tellende gids bevat infor matie over bijna alle kunstwer ken in de gemeente en over de kunstenaars die ze hebben ge maakt. Langs de kunst is een wandel- en fietsroute samenge steld. Ook 't Huys Dever en museum De Zwarte Tulp ma ken deel uit van de route. bellinzona - Op het kinderfilm festival van Bellinzona, Zwitser land, is zaterdag de Nederland se film 'Minoes' bekroond met een speciale prijs van de Euro pese organisatie Media Salles. 'Minoes' werd naar een boek van Annie M.G. Schmidt, ver filmd door Vincent Bal. In de Verenigde Staten is op het in ternationaal filmfestival van Fort Lauderdale de door George Sluizer geregisseerde film 'Het Stenen Vlot' bekroond voor het spel van de vijf hoofdrolspelers: Federico Luppi, Iciar Bollain, Gabino Diego, Ana Padrao en Diögo Infante. utrecht - De nieuwe bundel van de Utrechtse dichter Ing- mar Heytze verschijnt eind de ze maand in de hoogste oplage die een dichtbundel in Neder land ooit heeft gehaald. De bundel 'Het ging over rozen' gaat dinsdag 26 november inte graal als speciale bijlage mee in het Utrechts Nieuwsblad in een oplage van 130.000 exemplaren. Het is voor de eerste keer dat een dichtbundel volledig wordt voorgepubliceerd in een krant. Een dag later ligt de bundel in de boekhandel. Amsterdam - Het motto voor de Kinderboekenweek volgend jaar is Diep in het bos... van Ko de Boswachter tot Roodkapje en Robin Hood. Het traditione le Kinderboekenweekgeschenk wordt geschreven door Franci- ne Öomen. Het bos is volgens het organiserende CPNB in veel boeken een metafoor. Zo staat het in de boeken over Harry Potter voor bijvoorbeeld ge heimzinnigheid en in die over Robin Hood juist voor bescher ming. den haag - Het museum Escher in het Paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag heeft gisteren ruim 1100 bezoekers getrokken. Het museum is za terdag geopend door premier Balkenende, maar was zondag voor het eerst voor het publiek toegankelijk. Het voormalige paleis van koningin-moeder Emma is bijna volledig vrijge- mèakt voor het werk van kun stenaar Maurits Comelis Escher (1898-1972). Rotterdam - Petra Stavast krijgt dit jaar het Steenbergen Stipen dium voor een beginnende fo tograaf. De organisatie van de jaarlijkse prijs, waaraan 5000 euro is verbonden, heeft dat be kendgemaakt. Het stipendium wordt op 21 november over handigd in het Nederlands Foto Instituut (NFI) in Rotterdam. Het stipendium is bedoeld voor jonge getalenteerde fotografen die in het jaar van de uitreiking afstuderen aameen varfde Ne- deplandse kunstacademies. door Francoise Ledeboer Amsterdam - Uitgeverij Spec trum had zaterdag met vooruit ziende blik maar liefst tweehon derd exemplaren van Bill Wy- mans 'Rolling with the Stones' meegenomen naar de Schrij vers- en Boekendagen in de Beurs van Berlage. Ex-bassist Wyman en zijn co-auteur Ri chard Havers zouden er vanaf half elf 's ochtends komen sig neren. De opkomst was nog groter dan verwacht en vele tientallen fans moesten lange tijd geduldig in de rij staan om hun exemplaar van de geschie denis van The Rolling Stones van een handtekening te laten voorzien. De gemiddelde leeftijd was mid delbaar, maar een échte fan van The Stones blijft dat vanzelf sprekend de rest van zijn leven en had dat wachten er natuurlijk graag voor over. De leeftijd van in katzwijm vallen voorbij, brachten de fans die tijd door met eerbiedig gefluister en het werpen van bewonderende blik ken. Wyman is dit jaar 66 geworden en verliet de groep zo'n tien jaar geleden. Hoe zou hij er inmid dels uitzien? Zwaar in verval, zo als zijn oud-collega Wally Tax van The Outsiders die hem vrij dagavond in het Amstel Hotel het eerste exemplaar van de Ne derlandse vertaling mocht over handigen? De fans konden met eigen ogen constateren dat Wy man zichzelf keurig in conditie heeft gehouden. Hij heeft nog steeds een slank postuur, is ge zien zijn frisse blik niet aan de alcohol of de drugs en heeft al zijn (inmiddels geverfde) haar nog. Af en toe een sigaretje op stekend, voldeed hij beminnelijk aan alle verzoeken van de fans om naast zijn handtekening ook aanvullende tekstjes als 'For Jan, forty years a Stones fan' te note ren. En op de foto met Wyman? muziek recensie Theo de With Patty Trossèl: 'lotusfeet'. Gezien: 16/11 Parktheater, Alphen aan den Rijn. Patty Trossèl maakt niet zomaar haar rentree op het toneel. Ze laat haar publiek in spanning wachten. De zangeres heeft een heus voorprogramma. De pro ducer van haar nieuwe cd 'Lo tusfeet', Marcel van de Beeten, zingt zeven liedjes voor de pau ze. Het blijkt een weinig span nend optreden. Een gitaar, een paar akkoorden, een middelma tige stem en een geen theater persoonlijkheid. Hij is echter vergeten zodra Pat ty Trossèl het podium betreedt. Ze mag dan hebben verklaard dat La Pat - het personage waar mee ze begin jaren negentig fu rore maakte - dood is, maar zo werkt dat blijkbaar niet. Er is toch heel veel van La Pat in Pat ty Trossèl blijven zitten. Die prachtige altstem met dat enor me bereik is niet weg en ook die theatrale persoonlijkheid schud je niet zomaar van je af. Zeven jaar heeft de in Sassen- heim geboren diva niet op het podium gestaan. Ze was opge brand. Ze was moe van het spe len van La Pat, die extravagante vrouw met buitenissige kos tuums die een kruising leek tus sen Mariene Dietrich en Nina Hagen. Trossèl maakte in de tussentijd een reis naar India en zocht haar heil in de spirituali teit. Daarvan getuigt ze ook in haar programma 'Lotusfeet'. Ze wil puurheid op het podium. Op één pruik van pauwenveren na is ze in het Alphense Parktheater zichzelf. Het blijkt voldoende. Hoe leuk de opsmuk destijds ook was, Patty Trossèl heeft het niet no dig. Ze is spannend genoeg van zichzelf. Haar programma be staat grotendeels uit mystieke gedichten die ze in India heeft gevonden en die ze op muziek heeft gezet. De poëzie gaat over leven, dood en steeds opnieuw geboren worden. Of je er nu in gelooft of niet, het is absoluut een voorrecht om de hergeboor te van Patty Trossèl mee te ma ken. Ze wordt omringd door drie muzikanten op viool, piano en gitaar. Marcel van de Beeten is in zijn dienende rol als gitarist- zanger naast Patty Trossèl be ter op zijn plaats dan als solo artiest Alles klopt in dit pro gramma. Of in de taal van de zangeres: is in harmonie. Na een uur komt er een einde aan de spirituele reis, maar het publiek Ook dat mocht! Ere wie ere toe komt: hij maakte er de kopers van zijn 'Rolling with the Stones' zichtbaar zielsgelukkig mee. Organisator Rob Mendel van de Schrijvers- en Boekendagen, waarop tientallen uitgeverijen hun aanbod en schrijvers pre senteerden en naast de bekend making van de Gouden Strop- winnaar ook allerlei lezingen en optredens werden georgani seerd, toonde zich na afloop zeer tevreden. Liet de opkomst van een soortelijke beurs in de Ahoy' in Rotterdam vorig jaar te wensen over, de keus voor de monumentale Beurs van Berla ge in het drukke Amsterdamse centrum bleek een succes. „De uitgevers willen volgend jaar weer, dus ik ga zeker door", al dus Mendel. Van Bernlef tot Noordervliet en van Króonen- berg tot Palmen trokken de sig nerende auteurs natuurlijk veel minder lange rijen dan het pop fenomeen Wyman, maar als dé publiekstrekker van deze beurs heeft hij ook voor zijn collega's het afgelopen weekeinde zeker goede zaken gedaan. Amsterdam - Charles den Tex heeft gisteren de Gouden Strop ontvangen voor het beste Nederlandstalige span nende boek. Hij kreeg de prijs, die onder meer uit 11.500 euro bestaat, voor zijn boek 'Schijn van kans'. Gisteren vond het KRO detective-festival in de Beurs van Berlage in Amsterdam plaats. Het boek is een financiële thriller, waarin de kleine maar gerenommeerde bank Standard Capital een lucratieve opdracht wegkaapt voor de neus van de machtige Neder land Europa Bank. Als de eigenaar van Standard Capital overlijdt, moet zijn jonge medewerkster Matti van der Donk de klus af zien te maken. De jury, onder leiding van journalist en programmama ker Fons de Poel, noemt 'Schijn van kans' een boek dat „het niet moet hebben van sensatie en wilde achtervol gingen, maar juist bol staat van rake sfeerbeschrijvingen en voortreffelijke dialogen". Verder is het volgens de jury een boek dat fraai gecomponeerd is en de lezer op geraf fineerde wijze naar een uiterst onderhoudende en span nende finale leidt. Het publiek kon via de media, in boekwinkels, bibliothe ken en scholen over het spannendste boek meebeslissen. Den Tex was eerder al vier keer genomineerd voor de Gouden Strop. Hij kreeg de prijs overhandigd door de winnaar van vorig jaar, René Appel, die ook dit jaar was genomineerd. De prijs werd in 1986 ingesteld door het Genootschap der Nederlandstalige Misdaadauteurs. ie Op het detective-festival, onderdeel van de Schrijvers- en Boekendagen in de Amsterdamse Beurs van Berlage, waren gisteren tal van horrorattributen uitgestald. Foto: ANP/Koen Suyk muziek recei Hans Keijzers Concert: Green Lizard. Gezia iS. Leiden. tel ita nr «x 'Newborn' heet het ni,,}C gebalanceerde werkje 1 Lizard. De groep, gebo de broertjes Tjon Ajo het gaspedaal met hi pende hardcore-acht Fuck' zaterdag metei Die zware donkere 1 ducten met 'Under pr het met bijna grundst steunde naar metal Common God' zijn'- steeds in de set. Ze ov gelukkig niet meer. Green Lizard kiest stj voor de melodie en liedje. Met 'Selfcontrol heerlijke accenten ei rende dynamiek of hf Wrong" met het doorlopende gitaarrifl man Remi Tjon Ajon zichtbaar zin. Zijn typ aangehouden noten 1 hij vol vuur de zaal in. 'Grey", 'Turn around' tumn' van het eers 'Identity' klinken al klassiekers en de strak band laat het LVC n meewiegen. Met deze het met het pakkende, |s songmateriaal, de hei 10 namiek en de onweei inzet alleen maar gt |(J Het addertje onder hi uv waarschijnlijk toch b22 Remi. Vorig jaar was alUl' ratie aan de stembani zakelijk. Een uurtje Gn he blijft met zijn manier v een regelrechte aansli stembanden. Je vraagt het optreden geregeld uv een vol moordend 1 wel volhoudt. or Frans Bauer en een van de vele fans die het podium beklom, „ledereen is voor hem gelijk. Of je nou bejaard bent of gehandicapt." Foto: Taco van der Eb laat Patty Trossèl met zomaar gaan. Niet weer! muziek recensie Herman Joustra Concert: Frans Bauer en band. Gezien: 16/11 Stadsgehoorzaal, Leiden. Zwieren en zwaaien. Hossen en huppelen. En niet te vergeten: polonaise lopen. Warempel, een avondje Frans Bauer lijkt nog het meest op een uitbundige bruiloft. Niet zozeer op een con cert. Anita Koning staat geregeld uit haar stoel op en maakt met haar gestrekte armen en handen handen een heen-en-weerbe- weging. Alsof ze thuis de ramen staat te zemen. Nou, dan vindt ze dit toch een stuk leuker. „Bij Frans is het altijd feest." Dat vindt haar buurvrouw in de zaal, Ema Molenkamp, dus ook. Ook zij springt geregeld op uit haar stoel. En hopla, weer die beweging met gestrekte armen. „Ja, wat een feest hè. Maar dat is nog niets vergeleken met Ahoy'. Dat is echt geweldig. Natuurlijk ook omdat daar veel mensen in kunnen." Buurvrouw Anita knikt op haar beurt instem mend. Het moge duidelijk zijn, hier op rij 16 van de Stadsge hoorzaal zitten, staan, springen en dansen twee echte Frans Bauer-fans. Met tussen zich in fan nummer drie, de zevenjarige Jeffrey Koning, getooid met een echte Bauer-sjaal. Ema komt uit Haarlem en pikt vaak een concertje mee. Net als Anita. Die heeft jarenlang in Lei den gewoond, maar zit nu al weer een jaar of zeven in Alme- re. Een eindje weg, dat klopt. Maar dat geeft niks. Voor een concert van Bauer heeft ze zo'n reisje wel over. „Zegt nou zelf, het is toch hartstikke leuk?" Ja, zo leuk als een bruiloft. Frans is goed bij stem en brengt zijn liedjes met verve. Hij zingt over leven, geluk, sterren, wolken, ooit, eens en tranen. 'De nacht is mijn vriend, hij brengt me steeds dichter bij jou', 'ik vlieg met jou in een luchtballon', dat soort zinnen. De fans vinden het prachtig. Zijn teksten, zijn onge dwongen praatjes met het pu bliek, ze smullen er van. Anita verklaart waarom. „Het leuke aan hem is, dat hij zo ge woon is gebleven. Vroeger was ik ook een fan van Hazes, maar nu niet meer. Die is niet gewoon meer. Als hij voorbijkomt heeft hij een houding van kijk-mij- eens-lopen. Daar hou ik niet van. Frans heeft dat niet." On dertussen beklimmen de fans om beurten het podium om Bauer bijna te bedelven onder bloemen en kussen. Van jong tot oud. „En dat is ook mooi hè", zegt Ema.„Iedereen is voor hem gelijk. Of je nou bejaard bent of gehandicapt. Het is een hele lieve jongen. En hij durft voor zijn gevoelens uit te komen hè. Hij durft te zeggen dat-ie in een woonwagen heeft gewoond en dat-ie 's nachts gewoon naar buiten moest om te plassen. En hij durft te zeggen dat-ie trots op zijn moeder is." Nou, dat laat Frans Bauer dan ook horen. Bijna plechtig kon digt hij een nummer aan dat hij voor zijn moeder heeft geschre ven. Waarom? „Iedereen mag weten dat ik gek ben op mijn moeder, van mijn moeder van één meter vijftig groot." En daar zingt hij dan zijn loflied. Want een moeder ben je niet maar even'. Anita en Ema genieten met volle teugen. De emotie die Bauer toont op het podium is echt. Niet zomaar een toneel stukje. Neem nou die ene keer in Haarlem. Ema herinnert het zich nog goed. „Toen zong hij speciaal een lied voor een vrouw die een keer na een optreden van Frans thuis kwam en haar man dood vond. Die vrouw zat weer in de zaal. Frans wilde met zijn lied zeggen hoe oneerlijk het leven soms is, dat vreugde en verdriet zo dicht bij elkaar liggen." Maar vanavond heeft de vreug de in de Stadsgehoorzaal de overhand. Hij lacht het hele op treden door naar de fans. Bauer is ook groot geworden dankzij zijn fans. „Dat weet hij ook", zegt Ema. „Hij heeft ook een lied speciaal voor de fans ge schreven." Dat hij dat nu niet ten gehore brengt mag de pret niet drukken. Er blijft nog ge noeg te genieten over. Anita en Ema zingen uit volle borst mee. „Ja, ik ken bijna alle teksten", zegt Ema. „Behalve van die Duitse liedjes, daar hou ik niet zo van." Alsof hij het in de gaten heeft. Bauer zingt de melodie van 'Überal auf der Welt'. De melodie ja. De woorden heeft hij vervangen door 'Lalalalalala'. Dat bekt een stuk lekkerder. Anita springt op en lacht: „Zalig hè, dat Nederlandstalige?" theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: 'De Meisjes' van Jean Genet door Theatergroep Pionier. Regie: Jules Noyons. Spel: Irene van Katwijk, Tineke Hopman en Els Wiekeraad. Gezien: 16/11, Imperium Theater, Leiden. Een proefopstelling in een psy chologisch laboratorium, daar mee zou je 'De Meisjes' van Jean Genet kunnen vergelijken. Twee dienstmeisjes, zusjes, ge vangen in hun dienstbaarheid, hun levens cirkelend rond hun 'mevrouw'. Hun enige uitlaat klep is, als mevrouw van huis is, hun leven na te spelen, en er dan een meer bevredigende draai aan geven. Mevrouw te rugpakken, zogezegd. Het venijn kan in die gezamen lijke dagdroom wel vrijelijk stro men. Degene die mevrouw speelt, maar ook het dienst meisje kan dan sarren en beledi gen. Het blijft natuurlijk een ar moedige dagdroom: wie los wil komen van zijn deprimerende bestaan, kan beter de rol van Assepoester of desnoods die van gifmengster kiezen. Of die half slachtigheid de meisjes nu ook tegen is gaan staan, of dat hun kleine fantasietje nu uit de hand is gaan lopen, blijft onduidelijk, maar in elk geval is het spel nu bijna uit. Ze hebben de man van mevrouw verlinkt, en de ont dekking daarvan zal een einde maken aan het leven zoals ze dat tot nu toe leidden. Het Utrechtse amateurgezel schap Pionier speelt dit stuk in een decor dat gedKi wordt door twee enorc 5! laars en een gevulde Een bruut en plat bei tegenspraak lijkt meg. spookachtige sfeer die B stelling ademt. Het onv a3c wordt verder uitgewerl ju speelstijl, die enorm ei hi is, maar geregeld om haald wordt door koeli se terzijdes en com van de actrices. Vooral ii Katwijk is een meest1' doorbreken van de t( sie, het terugbrengen t u' le proporties. Maar me|Hi ze maakt Pionier het a25 lijk. Want zodra het klemmend angstig dre j< den, breken ze het a men uit, en de toi mag zelf bedenken w rj sonages drijft, waaraao prooi zijn, wat er nu melsnaam aan de ham n De angst regeert in dii ,g angst voor het leven I huis, zonder een mevrouw, maar ook vi ven in dit huis, met vrouw. Daardoor hei een vorm van sado-i tisch genoegen dat de ringen en de onderwi j oproepen én de bijmü euze verhouding tusse zusters. Dat is wat veel grotesk, dat je er lievei geconfronteerd wordt mijdt Pionier dus ook hulp van alle vervrea j fecten trekken ze het I naar een discussiestuk een niveau waarop h< de niet persoonlijk w< leen nog aan het denki utrecht/gpd - Op het negende Holland Animation Film Festival in Utrecht is gisteravond een Grand Prix uitgereikt aan Adri- aan Lokman voor zijn film 'Bar code'. De Nederlandse film won in de categorie niet-verhalende animatiefilms. In de afdeling voor verhalend werk gaf de in ternationale jury de Grand Prix aan 'Dog' van de Britse cineaste Suzie Templeton. In de compe titie voor toegepaste animatie film ging de Grand Prix naar 'Channel V: Theatre of the Hands' van Pete Bishop (Enge land). Voor onderafdelingen van toe gepaste animatie werden bo vendien vier Joop Geesink Awards toegekend. Beste com mercial: Ikea Heads (Steve An gel, Canada). Beste leader: Bri tish Animation Awards 2002 (Ben Clark, Engeland). Beste muziekvideo: Coldplay Trouble (Tim Hope, Beste voorlichtingsfili - Cartoon (Russell Bi geland) over kinder Beste campagne: Dip Hykade, Duitsland). In de competitie vool. tenfilms uit Nederland stelde het Nederlani voor de Film een st van 13.600 euro bi aan de Belg Niels Raw de Erasmus Hogesch c sel) voor zijn film 'I v tweede en derde pri 'i naar 'Wintersleeper16 Geertsema, KASK Gei en 'Jasmine' (Tao Pu, C versum). H Het negende Hollani |j tion Film Festival vo van woensdag 13 to 1 zondag 17 novembei 11.500 bezoekers. Di procent meer dan bij editie.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14