REGIO Vijf ton extra voor kleine kernen 'Schrik je er zo van? Ik wist het al' u pas besef ik wat die man heeft betekend' Cascarvieten hebben nieuwe prins en page Taakstraf na 'aanslag' met auto in Langeraar R5 Familieruzie in Ter Aar loopt met een sisser af iiobilist Iter jing - Een mislukte in- jeuvre op de provinci- Rijpwetering moest jjarige Haarlemmer niddag met een nat pen. Met auto en al [hij in de sloot. De teerde een 39-jarige in te halen. Toen hij at niet lukte, remde hij a keerde terug naar elft. Hierbij verloor hij over het stuur en li de weg. jelroof iooter ian oen rijn - Twee Al fa raakten zaterdag op fananier hun mobiele tavijt. Een 17-jarig jjtste rond midder- fcellend door het tun- je Albert Schweitzer- fa de bestuurder van te scooter langs reed •foon uit haar hand bijrijder gaf haar een rdoor zij ook nog eens fiets viel. Een 28-jarige irwerd zaterdagmid- jfd van zijn mobiel lijrijder van een rode lij stond te bellen bij •rplaats van De Heren- ihen. aan den Rijn. en nemen Irring mee joude -rijndijk-Uit an de Mozartlaan in lude-Rijndijk is vrij- audio-video- en com- iratuur verdwenen, de dief horloges en ing mee. De inbreker men door via de brie- ;t slot te openen. maandag 18 NOVEMBER 2002 den haag/regio - De provincie Zuid-Holland trekt de komende jaren 500.000 euro extra uit voor de leefbaarheid in kleine kernen. Het bedrag komt bovenop de één miljoen euro leefbaarheidssubsi die die de provincie de afgelopen jaren ter beschikking had. Meer ondersteuning voor kleine kernen. Niet alleen in de vorm van multifunctionele centra in voormalige agrarische com plexen en postagentschappen en bankvoorzieningen in platte landswinkels, maar ook door ex tra financiële ondersteuning. Volgens CDA-Statenlid Démoed is het hard nodig om de kleine kernen een extra impuls te ge ven. „Het voorzieningenniveau loopt schrikbarend hard terug. En voor de dagelijks levensbe hoeften zijn de bewoners steeds meer aangewezen op grote ker nen." Om die reden heeft de CDA- ffactie bij de politieke beschou wingen een voorstel ingediend om het jaarbudget voor kleine kernen met 500.000 euro per jaar te verhogen. Het voorstel werd met een ruime meerder heid aangenomen door provin ciale staten. Al eerder had Zuid-Holland een leefbaarheidssubsidie kleine kemen ingesteld met een jaar lijks bedrag van een miljoen eu ro. In de praktijk is dat potje ab soluut ontoereikend. De CDA- Statenleden Démoed en Hermi ne Taai-van den Hoek hebben ter ondersteuning een manifest met de titel 'Met hart voor de kem' opgesteld. Zij stellen voor de dorpsraden financieel te on dersteunen, evenals de vrijwilli gers die allerlei voorzieningen in stand houden. „Niet alleen scholing voor verenigingsbe stuurders", aldus Démoed. „maar ook oprichting van een 'kenniscentrum kleine kemen', waar betrokkenen terecht kun nen voor meer informatie en voorbeelden uit andere plaat sen. Dan hoeft het wiel niet steeds opnieuw worden uitge vonden." Volgens het tweetal dragen deze gedachten bij aan een gelukki ger leven in een kleine kem. In het manifest spreken ze over 'structureel en integraal beleid voor kleine kemen.' raf voor kraker i/alphen aan den rijn jarige man die in Al- den Rijn meerdere :n pleegde, is veroor- tien maanden celstraf, is van de Haagse komt overeen met de Ie officier van justitie rdeelde is verslaafd s en brak regelmatig juli vorig jaar ging de r op dievenpad. Een ezorger zag hoe de au- de ruit van een auto n rustig op de achter- ai zitten om een radio Later rekende de poli- 1 toen hij zijn gestolen beerde te slijten. Op ebureau weigerde de te werken toen agen- wilden fouilleren. Bewoners Alphense serviceflat komen na noodlottige brand bijeen alphen aan den rijn - 'This is the moment', zong DJ/zanger/entertainer Johnny le Maire terwijl hij op het toneel uit de grote houten watertoren, het symbool van de Alphense carnavalsvereniging De Cascar vieten, stapte. Le Maire mag zich een jaar lang Prins Cascar de 38ste noemen. Hij wordt bij gestaan door page Monique Captein. Traditioneel werd in 'De nacht van Castellum' onthuld wie het komende seizoen de ambassa deurs van de carnavalsvereni ging zijn. Ruim 500feestvierders, onder wie burgemeester Schoof en leden van de Duitse carna valsvereniging Niester Karne- valsclub waren naar de 'feest- burcht' in Avifauna gekomen. Hans Verkerk is benoemd tot hofmaarschalk. Le Maire, 35 jaar, is geboren en getogen in Amsterdam. Vier jaar geleden kwam hij in Alphen aan den Rijn wonen. Als 'nachtbur gemeester' van de gemeente werkte hij eerst in het grote uit gaanscentrum Choices, nu staat hij op vrijdag en zaterdag in café De Rijn. Page Monique Captein, 31 jaar oud, is al jaren lid van de vereniging. De afgelopen zes jaar zette zij zich in voor de the atergroep van De Cascarvieten. De 33-jarige Hans Verkerk, ten slotte, is van kinds af aan be trokken bij De Cascarvieten. Als jochie van tien mocht hij jeugd prins zijn, vanaf dat moment is hij zich actief blijven inzetten voor de vereniging. door Nancy Ubert vervolg voorpagina alphen aan den rijn - Eén voor één ko men de bewoners van serviceflat Magno lia in Alphen aan den Rijn de grote kof fiekamer op de bovenste etage van hun flat binnen. Het is zaterdagochtend elf uur. Er is brand geweest in een apparte ment op de eerste etage van het gebouw. Dat heeft diepe indruk gemaakt op de ouderen. Nog niet iedereen weet precies wat er is gebeurd. Burgemeester Schoof komt dat, nog geen uur nadat de brand is geblust, persoonlijk vertellen. In de zaal zitten tientallen ouderen. Schoof windt er geen doekjes om. In het vuur is hun 86-jarige flatgenote om het leven gekomen. De emotionele schok is duidelijk voelbaar, maar nauwelijks te horen. Zachtjes beginnen enige vrouwen te huilen. Alle heren kijken strak voor zich uit. „Schrik je er zo van? Ik wist het al. Rustig maar", probeert een man de vrouw naast hem te troosten. De burgemeester vindt het belangrijk dat de bewoners van de Magnoliaflat direct na de afschuwelijke gebeurtenis worden ingelicht, zo heeft hij vlak voor de bijeen komst gezegd. „Met de juiste informatie, want daar hebben ze recht op." Napieke- ren zullen de ouderen toch wel doen, maar dan kennen ze in elk geval de waar heid en hoeven ze niet te fantaseren over het drama. Terwijl boven een kop koffie wordt ge schonken, doet de technische recherche op de eerste etage onderzoek. „Ja, ze ligt nog in de kamer", zegt Schoof. „Dat klinkt afschuwelijk, maar straks als het onderzoek naar de oorzaak van de brand is achterhaald, wordt ze opgehaald." Schoof laat weten dat de blusploeg in middels is afgelost. „Het brandweerper soneel dat als eerste in actie kwam, is naar de kazerne vertrokken om na te pra ten." „Het korps bestaat niet alleen uit beroepskrachten, maar ook uit vrijwilli gers", legt L Apperloo, officier van dienst, uit. „Over dit soort vreselijke erva ringen wordt altijd nagepraat. Dat is be langrijk." De directe buren van het slachtoffer zit ten wit weggetrokken in de zaal. Een aan tal bewoners krijgt steun van familiele den die zo snel als ze maar konden naar de Magnoliaflat zijn gekomen. Eén van de ouderen wil weten waarom niet is in gegrepen. „Het is al twee keer eerder raak geweest. Twee keer eerder heeft ze brand veroorzaakt. En ditmaal zijn de gevolgen zo vreselijk. Iedereen weet dat ze eigen lijk niet meer op zichzelf kon wonen." De neef van het slachtoffer, die bewust naar de bijeenkomst is gekomen omdat hij veel van de senioren kent, vindt de kracht om te vertellen: „Tante had de helft van haar spullen al door de kring loopwinkel laten ophalen. Ze wist dat ze naar een verzorgingshuis moest. We heb ben gedaan wat we konden om druk achter die verhuizing te zetten. We weten allemaal dat ze af en toe flink ondeugend kon zijn. Ze ging graag belletje trekken en vroeg veel aandacht." „En ze rookte, hè", merkt een dame op. ,,A1 achttien jaar, heeft ze me verteld. Ze rookte graag in bed." „Waarom hebben we eigenlijk geen rookmelders", klinkt het daarop. „Dat is uw eigen verantwoor delijkheid", antwoordt Schoof. „Dit is een weliswaar een serviceflat, maar u woont hier helemaal zelfstandig." B. Ve- gt, ondercommandant van de brand weer, vertelt dat in Alphen een speciaal preventieproject loopt. Ouderen kunnen met aanzienlijke korting een rookmelder aanschaffen en die wordt dan ook voor hen gemonteerd. Daar heeft de zaal wel oren naar. Op de eerstvolgende geza menlijke koffieavond komt een preven tiemedewerker van de Alphense brand weer alles vertellen over de rookmelders, zo spreekt Vegt met de zaal af. „Als het kalf verdronken is, dempt men de put", prevelt een man zachtjes voor zich uit. Of er geestelijke bijstand gegeven kan worden aan de bewoners die dat nodig hebben, vraagt een familielid. L. Nobel van de politie Hollands Midden gaat dat regelen. Na afloop van de bijeenkomst noteert hij de namen van degenen die behoefte hebben aan een gesprek met een vrijwilliger van slachtofferhulp. „Ik zeker", snikt een vrouw. „Twee jaar gele den is mijn man overleden en ik kan het nu even niet meer in mijn eentje bolwer ken." „Is er verder nog iemand die iets wil zeg gen", vraagt burgemeester Schoof. Het blijft stil. „Laten we dan nog maar een kopje koffie nemen." isitie brengt levenswerk van persfotograaf Will Dijkman in beeld Icy Ubert un den rijn - „Als je wilde nabestellen, zei hij Bk in orde zou komen, plaatje kwam er na- lit. Wat was die man igt Wim Dijkman over r, de in 1997 overleden raaf Will Dijkman. Dui- tatjes schoot 'Ouwe ia tot aan zijn dood op :ijd liephij met de zijn nek rond. Zijn af- irg hij op in schoenen- Ie vormden zijn archief, nsche Vereniging Alphen Rijn probeert orde te in de bonte verzame- begin is er. Een deel van rerk is te zien in de 'oud- ir1 van Alphen: De Ver- igen aan de Van Boetze- t Zaterdag is de exposi- rkzaam leven in beeld officieel geopend. hartstikke trots", zegt "ien Terlouw-Dijkman, id beseft niet wat een mens zijn vader of Dat komt pas later. En die ouwe was er eentje, hoor. En nu ik dan hier met mijn kin deren en kleinkinderen de eer ste dag van de tentoonstelling meemaak, bekruipt me een spe ciaal gevoel. Kijk, voor ons was hij gewoon pa. Voor zijn klein kinderen 'Ha', want opa wilde hij niet genoemd worden en dat 'Ha' is erin geslopen. Maar nu ik dit allemaal zo zie en de reacties van iedereen hoor, besef ik pas wat die man heeft betekend." Wilhelmus Antonius Maria Dijk man werd in 1907 aan de Wou- brugseweg geboren. In die tijd heette dat deel van Alphen nog Oudshoom. Hij was een bege nadigd voetballer en speelde bij W Alphen. Daarvan zijn op de tentoonstelling ook foto's te zien. Volgens fotograaf Jan de Hengst, spreker tijdens de 'ver nissage', is Dijkman dankzij zijn passie voor voetbal het vak inge rold. „Het begon met een wed strijdverslag schrijven. Daar moet een foto bij. Aanvankelijk liet hij ontwikkelen en afdruk ken over aan andere fotografen. Op een gegeven moment von den die dat hij dat best zelf kon." Voor de Tweede Wereldoorlog werkte Dijkman bij Samsom. Omdat hij weigerde voor de vij and te werken, dook hij in de oorlogsjaren onder. „Toen Ne- den haag/langer aar - Een 24- jarige Rotterdammer die een jaar geleden in Langeraar met hoge snelheid op een groepje mensen inreed, heeft daarvoor een taakstraf van 140 uur gekre gen. Daarnaast legde de Haagse politierechter hem twee voor waardelijke straffen op: intrek king van zijn rijbewijs van zes maanden en drie maanden ge vangenisstraf. In de nacht van 10 november vorig jaar ging de Rotterdammer naar een uitgaansgelegenheid in Langeraar, waar hij zich flink bezatte. Hij bleek een kwade dronk te hebben, want hij viel allerlei mensen lastig. Ook bui ten de uitgaansgelegenheid ge droeg hij zich asociaal. In de au to draaide hij de volumeknop van zijn cd-speler helemaal open, zodat de muziek tot in de wijde omtrek te horen was. Om dat het al diep in de nacht was en de omwonenden lagen te slapen, vroeg de portier van de disco of de man zijn muziek zachter kon zetten. Maar de Rotterdammer was niet voor re de vatbaar. Hij wilde de portier zelfs te lijf gaan. Toen deze hem tegen de grond aan drukte, ging de man volledig door het lint. „Volgende week vrijdag kom ik terug, trek maar vast een kogelvrij vest aan", beet hij de portier toe. Vervolgens stapte hij in zijn auto en reed met hoge snelheid op een groepje mensen in dat bij de ingang stond. Alleen door opzij te springen ontkwamen zij aan een ernstig ongeluk. De Rotterdammer betuigde on middellijk na binnenkomst bij de politierechter zijn spijt voor de 'aanslag' die bijna fatale ge volgen had gehad. Hij had, zo verklaarde hij, sinds die avond geen druppel meer gedronken. Hij ging niet meer uit en werkte hard. Omdat de officier van jus titie vond dat de man op de goe de weg was, besloot hij een straf te eisen die gedeeltelijke voor waardelijk was. De rechter von niste conform de eis. De familie Dijkman op de eerste expositiedag van het werk van 'Ouwe Dijk'. Uiterst rechts: zoon Wim Dijkman. Foto: Hielco Kuipers ff k'vj aaf Will Dijkman (1907-1997). Foto: Wim Dijkman derland eenmaal was bevrijd, besloot Dijkman dat hij van fo tografie zijn beroep wilde ma ken", aldus De Hengst. Tot aan zijn pensionering in 1972 werkte Dijkman voor het Leidsch en het Alphens Dag blad. „Toen hebben we stuiver tje gewisseld", zegt zijn zoon Wim. „We waren al die tijd toch een beetje concurrenten van el kaar geweest. Hij ging voortaan aan de slag als freelancer en ik nam zijn baan over. Of ik het vak van mijn vader heb geleerd? Niet echt. Ik heb de fotovak school gedaan en ben begonnen bij Jaap van Duijn in Katwijk. Ik deed daar meer kwaad dan goed, maar dat is een ander ver haal. Ik denk wel dat mijn vader me de liefde voor fotografie heeft bijgebracht. Wat wil je, hij was er dag en nacht mee bezig." De honderden foto's die zijn te bekijken, bewijzen Dijkmans liefde voor zijn vak. Maar meer stille getuigenissen op de expo sitie verraden dat de 'Ouwe Dijk' een noeste werker was. Zo zijn de twee ingelijste gedichten van Rob Buisman een poëtisch eer betoon aan de man die op hoge leeftijd nog elk weekeinde langs de lijn van het voetbalveld stond. En dan de oude pers kaarten. Tegenwoordig loopt een (foto)joumalist met politie- perskaart rond, die er bijna het zelfde uitziet als een creditkaart. De perskaarten van Dijkman zijn van kruimelig, smoezelig karton. Het is dat ze in een vitri nekast liggen, anders zou je ze kunnen ruiken. De erepenning die hij van de ge meente Alphen kreeg, de onder scheiding van carnavalsvereni ging De Cascarvieten, kranten knipsels over de avond waarop hij door alle Alphense sportver enigingen werd geëerd: de ten toonstelling maakt duidelijk dat Dijkman een gewaardeerde persfotograaf en geliefde per soonlijkheid was. „En hij hield van de vrouwen", merkt een be zoekster op. „Ik heb zojuist ont dekt dat hij vrouwen net iets mooier portretteerde dan man nen." „Ik zie mijn eigen kop staan", roept een man even later uit. Daarmee zijn de samenstellers van de expositie best blij. Want het is niet alleen de bedoeling dat de bezoekers herinneringen ophalen bij de plaatjes. Ze moe ten de historische vereniging ook helpen om de foto's te cate goriseren. Op geen enkele af druk heeft Dijkman vernield om wie het gaat en in welk jaar de foto genomen is. Daarom zijn lijsten neergelegd. Wie weet wanneer en van wie een plaatje is genomen, kan dat ter plekke noteren. Op deze eerste ten toonstellingsdag wordt al een aardig resultaat geboekt. „De fo to's die zijn herkend, vervangen ze weer door andere", zegt een kijker. Vanaf de achterwand bekijkt de 'Ouwe Dijk', groot geportret teerd door Jan de Hengst, de re acties van het publiek. Felle ogen, trotse trekken rond zijn mond en een uitdrukking alsof hij wil zeggen: „Ga je gang maar, die administratieve rompslomp is niets voor mij. Per slot van re kening heb ik genoeg mijn best gedaan." 'Een werkzaam leven in beeld gebracht' is nog te bezichtigen tot en met zaterdag 18 januari. Op woensdag van 14.00 tot 16.00 uur en 's zaterdags van 11.00 tot 16.00 uur. den hjlag/ter aar - Een 51-jari ge man uit Ter Aar die op 1 no vember vorig jaar zijn zussen zou hebben mishandeld, komt eraf met een voorwaardelijke geldstraf. De hoogte daarvan be paalde de politierechter op 500 De man was geëmotioneerd in de rechtszaal. Hij was ervan overtuigd dat hem geen blaam trof. De hoog oplopende ruzie met zijn twee zussen had alles te maken met hun vader. Deze was niet lang daarvoor overle den. Volgens de man hadden de zussen zijn vader 'bijna kapot gemaakt'. „Ze wilden hem in een verzorgingshuis wegstop pen", verklaarde de Ter Aarder verontwaardigd. Hijhad zes jaar trouw voor zijn vader gezorgd. Omdat er J trammelant was tussen de moeder en zijn zus sen, besloot de man bij hen langs te gaan om te praten. Maar dat liep uit de hand. De vrouwen wilden hem niet bin nenlaten, maar desondanks ging de man het huis in. Daar onstond een hevige worsteling. Niet alleen de vrouwen bezeer den zich hierbij, maar ook de man. Eén van zijn zussen sloeg een bloempot op zijn hoofd ka pot. De officier van justitie vond dat de man nooit zonder toestem ming naar binnen had mogen gaan. Ook achtte hij mishande ling bewezen. De officier eiste een week voorwaardelijke ge vangenisstraf en 300 euro boete. De rechter legde slechts een voorwaardelijke boete op. De materiële schade na de brand op de eerste etage van serviceflat Magnolia bleef beperkt, maar de emotionele schade voor zowel omwonenden als hulpverleners was groot. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13